Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

"Należy walczyć o swoje" - wywiad z Rahimem

"Należy walczyć o swoje" - wywiad z Rahimem

Autor: D.S.

Dowiedz się więcej o: Rahim aka Straho, MaxFloRec.
Jesteśmy pasjonatami i dużo rzeczy robimy dla choćby satysfakcji.

Półtora miesiąca po premierze pierwszej solowej płyty Rahima, która została bardzo dobrze odebrana przez słuchaczy jak i recenzentów, postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z raperem, który jest także cenionym producentem i właścicielem wytwórni muzycznej MaxFloRec. Z naszej rozmowy z członkiem takich legendarnych składów jak Paktofonika czy Pokahontaz dowiecie się co Rahim myśli o obecnej sytuacji fonoš]

Każdej wytwórni raz w roku potrzebny jest czarny koń, który pociągnie sprzedaż płyt. W przypadku MaxFloRec takim albumem w zeszłym roku był krążek GrubSona. A jak sprawa wygląda w 2010 roku?
Rahim: Na ten moment mój świeżutki album już prawie dogonił ORS, więc utrzymujemy zeszłoroczny standard. Mam nadzieje, że nasze kolejne wydawnictwa będą się cieszyły równie dobrym uznaniem słuchaczy, tych kupujących oryginały. Oby tylko ta linia progresu cały czas miała się ku górze.

W jednym z wywiadów powiedziałeś, iż w GrubSonie jest cząstkę geniuszu, jaka była obecna u Magika. Jak doszło do Waszej współpracy? Dlaczego GrubSon opuścił wytwórnię Dj Feel-X'a?
Rahim: Parę lat temu, gdy przygotowywaliśmy się na wspólny koncert, GrubSon zapytał mnie czy wydamy jego album, gdyby mu się nie poukładało po jego myśli. Odpowiedziałem, że gdy zostanie wolnym strzelcem to chętnie porozmawiamy. Kiedy przyszedł taki moment przedstawiliśmy mu z Majkelem naszą propozycję i trzy miesiące później jego album ujrzał światło dzienne. Dlaczego GS opuścił X'a? Chyba należy jego o to zapytać.

W tym roku mija 10 lat po śmierci Magika. Zamierzacie w jakiś szczególny sposób uczcić tą okrągłą rocznicę?
Rahim: Tak, mam plan zrobić duży koncert upamiętniający tego wielkiego śląskiego twórcę. Event na pewno odbędzie się w Katowicach i na 99% dnia 26 grudnia. Szczegółów póki co pozwolę sobie nie zdradzać.

Według Macieja Pisuka jedną z przyczyn samobójstwa Magika były zbliżające się święta i kiepska sytuacja finansowa. Fokus określił się co do czynu Magika na swojej ostatniej solówce. A jak Ty zaopatrujesz się na postać Magika po upływie tylu lat?
Rahim: Rany po jego stracie już się zabliźniły, choć nadal dają się we znaki. Wiesz, poza tym że Mag był moim ziomem, to był mym mentorem muzycznym i wzorem. Wraz z jego odejściem straciłem swój motor napędowy i musiałem go odnaleźć w samym sobie. Jednak zgodnie z teorią duszy spadającej na ziemię i rozbijającej się na mnóstwo kawałków wierze, że otrzymałem jeden z kawałków. Trzymam go w głębi serca.

We wprowadzeniu książki "Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej" autor zapoznaje nas z zawiłą drogą, jaką musiał przejść od momentu ukończenia prac nad scenariuszem ku jego ostatecznej publikacji w formie książki. Jednak ostatnio pojawiły się informacje, z których wynika iż po sporym zamieszaniu film o Paktofonice w końcu powstanie. Może zdradzisz więcej szczegółów na ten temat?
Rahim: Właśnie wróciłem ze spotkania z częścią ekipy filmowej, której pokazywałem nasze miejscówki w Mikołowie. Mamy producenta, reżysera i sporą część ważnych dla filmu ludzi. Trwają intensywne prace przygotowawcze. Jest ogromna szansa, że zdjęcia rozpoczną się jesienią tego roku.

To że filmu do dziś nie ma jest sprawą tylko i wyłącznie chorej polskiej rzeczywistości. Powstanie filmu powinno być dla innych przykładem, że należy walczyć o swoje i nie dawać za wygraną.

Nie obawiasz się fali krytyki, jaka spadnie na Was w razie niepowodzenia projektu?
Rahim: Nie rozumiem za co niby miano nas krytykować?!

Myślę, że znajdzie się kilka osób, które uznają, iż film o Paktofonice został zrobiony w celach zarobkowych, ot po prostu Fokus i Rahim chcą sobie dorobić na stare lata. Taka jest już polska mentalność.
Rahim: Pewnie będzie jak mówisz, ale na to nic nie poradzimy. Każdy znający genezę powstawania scenariusza wie, że temat ciągnie się chyba od 2002 roku. To że filmu do dziś nie ma jest sprawą tylko i wyłącznie chorej polskiej rzeczywistości. Powstanie filmu powinno być dla innych przykładem, że należy walczyć o swoje i nie dawać za wygraną.

Po zakończeniu prac nad krążkiem Fokusa mieliście powrócić do prac nad drugim albumem Pokahontaz. Plany co do kontynuacji tego projektu nadal są aktualne? Swego czasu głośno było o kłótni, która wybuchła pomiędzy Wami...
Rahim: Było minęło. Już dawno o tym zapomnieliśmy i nikt do nikogo nie żywi urazy. Zarazem nie da się ukryć, że z czasem zmieniły się nasze preferencje muzyczno-liryczne i coraz ciężej o wspólny mianownik. Wierzymy jednak, iż przyjdzie moment kiedy połączymy siły na drugie PKHZ. Nic na siłę.

"Podróże Po Amplitudzie" to Twój pierwszy solowy album, który powstał 15 lat po rozpoczęciu kariery. Trochę późno zdecydowałeś się na takie przedsięwzięcie. Jak pierwsze opinie po premierze materiału?
Rahim: Po pierwsze uwielbiam kooperować z innymi artystami i wspólne działanie jest dla mnie bardziej inspirujące. Po wtóre musiałem pokonać niewidzialną barierę w swojej głowie, która uniemożliwiała mi rozpoczęcie prac nad albumem. Założyłem sobie bóg wie co, a przez to zaliczałem notoryczny impas. Pokonując barierę ruszyłem z kopyta i mamy krążek, który cieszy się sporym zainteresowaniem oraz zdobywa bardzo pochlebne opinie, przerastające często moje oczekiwania.

Do kogo adresujesz swój album? Kto będzie zadowolony kupując "Podróże Po Amplitudzie" a komu odradzasz tej inwestycji?
Rahim: Odradzam tą płytę hermetycznie zamkniętym umysłom. To nie jest album dla nich. To zbiór utworów o czymś, nie zawsze lekkim, łatwym i przyjemnym. Album zapewne zadowoli ludzi lubiących się zagłębiać i słuchać utworów więcej niż raz.

Kim jest Grafit, który urozmaicił PPA dwoma bitami i genialnym wokalem w "Można?"?
Rahim: Grafit jest moim przyjacielem. Poznaliśmy się dzięki muzyce i ona mocno nas łączy. Robimy razem bity, siedzimy w studio, wymieniamy się wiedzą. Ostatnie lata siedział na wyspach, ale na szczęście wrócił na czas.

Pokonując barierę ruszyłem z kopyta i mamy krążek, który cieszy się sporym zainteresowaniem oraz zdobywa bardzo pochlebne opinie, przerastające często moje oczekiwania.

"Podróże Po Amplitudzie" przed premierą były dostępne w preorderze. Co sądzisz o tej formie zakupu płyty? Warto spopularyzować preordery?
Rahim: W dzisiejszych czasach ta forma jest nieodzownym elementem sprzedaży. Klient ma mieć możliwość otrzymania płyty w dniu premiery bez konieczności wychodzenia z domu. Czasy, gdy płyta w swa premierę była dostępna we wszystkich sklepach w kraju, już niestety minęły.

Na okłada PPA zaciekawił mnie znaczek MaxFloRec zamiast standardowej naklejki ZAiKSu. Twój album nie został zarejestrowany w ZAiKSie? To jakiś przejaw buntu?
Rahim: Każdy album wydawany przez MaxFloRec  jest zgłoszony w ZAiKS. Jednak nie zamierzam płacić kolejnej instytucji za nic nie dający hologram. Mamy swoje własne.

Jak wspominasz okres dzieciństwa? Co zapamiętałeś najmocniej z tamtych lat? W utworze "Padrone" przedstawiasz dosyć smutną historię.
Rahim: Poza problemami natury interpersonalnej nie mam na co narzekać. Miałem kochającą mamę oraz co jeść, gdzie spać i nie było mi zimno. Miodu nigdy nie było, ale nie jestem fanem słodkości.

Rozmawiał: Dawid Szynol
Foto: Magdalena Szczepaniak, Wojtek Lenk, Radek Wojnar

Sprawdź również:
Rahim - "Podróże Po Amplitudzie" - kup płytę!
Rahim - "Darkside" - teledysk
Oficjalna strona artysty

Dowiedz się więcej o: Rahim aka Straho, MaxFloRec.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-04-24
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:7.38 (16)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
D.S., 28 lat
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Nieśmiertelny uliczny przekaz - HipoToniA / Nie Dla Wszystkich - wywiad
Mój duch jest wolny i lubi robić to, co chce - wywiad z Cirą
Chada, Pono, Fu, Buszu i inni charytatywnie dla Maćka - wywiad
Życie jest sztuką kompromisu - wywiad z HipoToniĄ
"Ludzie biorą to w ciemno" - wywiad z SMA

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Księciunio
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:19:36, 24-04-10
to rakim pisze po polsku ?
i od kiedy tak zbladł ?

BezNicku
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:42:38, 24-04-10
od wydania The_Seventh_Seal. Zrozumiał, ze musi coś zmienić i zaczął nawijać po Polsku

Alkbinos
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:44:47, 24-04-10
dobry wywiad, chociaż płyta rahima myślałem, ze bedzie znacznie lepsza.

Warszafka Płonie...
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:45:23, 24-04-10
Props

Zapracowany Obibok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:47:18, 24-04-10
ciekawe, myslalem ze grubsona nikt nie przebije

OgarnijSIe DWA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:11:31, 24-04-10
CO TO ZA NOŁNEJM? JAKIEŚ XSERO RAKIMA pfffffff WYPIERDALAJ

Puszek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:04:22, 24-04-10
wreszcie wywiad w którym nie mówili nic o Beefie Peji i Tedego

RapGraNaSaksach
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:12:19, 24-04-10
Do kogo adresujesz swój album? Kto będzie zadowolony kupując "Podróże Po Amplitudzie" a komu odradzasz tej inwestycji?
Rahim: Odradzam tą płytę hermetycznie zamkniętym umysłom. To nie jest album dla nich. To zbiór utworów o czymś, nie zawsze lekkim, łatwym i przyjemnym. Album zapewne zadowoli ludzi lubiących się zagłębiać i słuchać utworów więcej niż raz.

DOKŁADNIE TAKI JEST...

GieDwa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:39:43, 24-04-10
czekam na film i na koncert dla Magika w Mega! Strahooooo:*** oby sie wszystko udalo ;))

eazye
Autor: eazye   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:05:34, 24-04-10

JEBAC HEJTEROW

dobry wywiad czekamy na pkhz 2


Unoumewell
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:19:54, 24-04-10
Ciekawy wywiad, ciakawy jestem jak bedzie wygladał ten grudniowy koncert w 10. rocznice śmierci Magika. Pozdro Rahim, prawdziwy z Ciebie gracz, jebac hejty

david11
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:29:56, 24-04-10
Powiem szczerze że też mnie wkurwia to jak wszyscy chcą na siłę być jak ameryka.. Wyjedźcie do ameryki, a nie ksywki typu "RAHIM" jak jest "RAKIM" w USA. No sorry...
Jednak Rahim jest na polskiej scenie praktycznie od samego jej początku, więc nie można bezmyślnie hejtować. Płyta dość dobra.

Podróżnik[szukajróżnic]
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:10:21, 24-04-10
Póki co płyta roku jak dla mnie. Propsy

Fl0wVirrus
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:21:08, 24-04-10
Rahim propsy za PPA! Kozacka płyta! Czekamy na Pkhz 2!

a(c)id.1
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:35:09, 24-04-10
"Jednak nie zamierzam płacić kolejnej instytucji za nic nie dający hologram. Mamy swoje własne."
i to mi sie podoba ! F**K ZAiKS !

G.Ó.R.N.E Gang
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:45:38, 24-04-10
"Rap zawsze był i będzie w moim życiu" - Wywiad z Bublem na Rapduma.pl

NOTE2.1
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:46:52, 24-04-10
ALE WYWIAD ALE FILM O PAKTOFONICE PRZECIEŻ LECIAŁ W TELEWIZJI TAK SAMO NA DVD JEST

Kohó
Autor: Kohó   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:39:50, 24-04-10
Spoko wywiad ;)

krrr
Autor: krrr   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:31:49, 24-04-10
Ciekawy wywiad:)a płytka bardzo wartościowa:)pozdro i szacun dla RAHIMA

SEXPERT
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:17:45, 24-04-10
'WALCZYC O SWOJE'? A NA ILE HAJSOW  WYJEBALES SMOKA , KURWO ??

DKN umar
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:26:10, 25-04-10
ZAOPATRYWAĆ TO SIĘ MOŻESZ W PRODUKTY W BIEDRONCE, AUTORZE WYWIADU.

3mam
Autor: 3mam   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:33:11, 25-04-10
Zmień Dj'a bo z tą kurwą celownikiem wpierdolisz sie na minę i nie wyjdziesz z jakiegoś klubu :) Zastanów się poważnie nad moimi słowami bo celownik jest niemile widziany w wielu miejsach za swoje zachowanie...
Pozdro rah ! jak współpraca to tylko z prawdziwymi zawodnikami

5-rah
celownik chuj do łapy

r.stelmach
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:57:08, 25-04-10
Dokładnie ! zgadzam się z wypowiedzią wyżej celownik to jebany lamus którego nikt nie szanuje w Tarnowie !
Rahim współpracujesz z lamusem który może ci przysporzyć wiele naprawdę wiele nieprzyjemności...
Ale w sumie tani chłopok a tanie chłopoki są lepszę niż drogie chłopoki nawet te z szacunkiem w kulturze !

Przyłączam się ! Celownik to nie jest osoba godna współpracy artysty może jedynie grać w klubach bananiarskich z winampa bo tam i tak nikt nie patrzy :) zresztą te twoje winyle od początku bez zmian i kawałki które grasz to własnie cały ty ! hahaahahh LAMUS !

DJ.CELOWNIK ? NAPEWNO NIE DJ. :)

r.stelmach
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:00:14, 25-04-10
I chciałem dodać że nie jestem małolatem który wyżywa się za nie wpuszczenie do jakiegoś klubu, moja opina jest potwierdzona najstarszymi przedstawicielami kultury na południu...
Dj.Celownik to ZONK pomysl...haha

jar
Autor: jar   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:02:30, 25-04-10
SZacun dla RAHIMA mam nadzjeje ze bedzie klip do traku Fejm z Abradabem i Grubsonem

01tomex
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:13:04, 26-04-10
debile to nie rakim tylko raHHHHHHHHHHHHHim!!!!!!!!!!!!!!!!! przez H!!
PS. to do tych na poczatku
-----------
Ostatnia edycja: 2010-04-26 19:14:07

Skoniu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:50:41, 26-04-10
Rahim RZADZI!! Plyta Ogrom w Chuj;] Jebac Hejterow!!

ojeej
Autor: ojeej   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:45:05, 26-04-10

Niech ktoś mi wyśle ten wywiad byłabym wdzięczna bo mi się nie wyświetla..

 

Co mówił o filmie?


k02m3n
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:32:34, 27-04-10
Podziwiam StraHa za to, ze pomo tego, ze nie mial w zyciu lekko wyszedl na czlowieka na poziomie, zarowno artystycznym jak i kultury, ma zajebiscie bogate slownictwo co pokazal i na plycie i w wywiadzie, czego niestety dzisiaj brakuje wielu raperom...

doktorsamuel
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:46:10, 27-04-10
rahim jast zajebisty i tyle

deska aka zęby jacka
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:54:40, 27-04-10
wiadomo

anetuch21
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:16:59, 27-04-10
Pierwsza solówka i taka genialna ! Moim zdaniem niczego jej nie brakuje coś głębokiego jest w tych textach ! Oby tak dalej

spider911
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:12:43, 28-04-10
R.I.P dla magika. czekam na fen film !!!

Dudzikk
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:19:12, 29-04-10
Wielkie porpsy dla tego człowieka...

Kaszok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:32:05, 29-04-10
Dla idiotów..
Rahim, To jest RaHHHHHHHHHHHHHHHHim.. Nie Rakim Kretynie -.-"
Ta ksywa stoi juz od 15 lat, A Ty idź Się Wybielić pajacu.
Moze Ty Się wykaż własną kreatywnością a nie dajesz name typu "Księciunio".

Posd Scriptum
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:31:36, 29-04-10
Ludzie:
1) RaKim - to amerykański raper.
A RaHim - To Polski...

Posd Scriptum
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:35:33, 29-04-10
I jeszcze:
2) Jarał, bo jarał.., ale zrozumiał swój błąd i teraz to podkreśla... Rahim Anty-Drags ...
On już nie jara !

TarnowRapPrekursor
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:38:30, 10-06-10
Po pierwsze propsy dla Rahima.Po drugie kilka slow do frajera 3mam i r.stelmacha,poniewaz czytajac ich komentarze,widze ze posiadaja bardzo mala wiedze na temat Tarnowskiego HIP HOP Prekursora imprez wlasnie w tym miescie-DJa Celownika.DJ Celownik ruszyl cale to hip hopowe gowno w Tarnowie!!! Pierwsze imprezy byly organizowane wlasnie przez niego,RAP napierdalal z gramofonow ,z czarnych plyt pajacu,wiesz o tym ZERO bo bylo to bardzo dawno,ty w tym czasie tanczyles przytulanki na szkolnej dyskotece.Twierdzisz ze jest nie mile widziany,widzisz to jest tak ze nikomu nie lize dupy aby sie pokazac 3 wybic,w przeciwienstwie do Tarnowskich pseudo ziomkow ktorzy chcieli byc jego kolegami  po to by moc wtopic sie w klimaty Hip Hopowe z ktorymi wczesniej nie mieli nic wspolnego,zwykle paly i tyle,moglbym dlugo wymieniac.Co do opini  twoich przedstawicieli to nawet bys sie nie wychylal,przeciez to Celownik jest jednym z najstarszych przedstawicieli tej kultury na poludniu i szacunek po prostu ma.Zagral wiecej imprez niz ty oszukales kolezkow palo,gramofony ma do dzisiaj ,a jak bys nie zauwazyl to swiat sie troche zmienil od 15u lat i technika pozwala na nie wozenie ze soba setek czarnych vinyli ty nie kumata pseudo Hip Hopowa postacio w pewnie waskich spodniach i rozowej koszulce polo z postawionym kolniezykiem nie majaca pojecia 3ym Prawdziwy HIP HOP jest!!!.Pozdrawiam wszystkich,ktorzy od lat 90tych zaznaczali sie w tworzeniu Hip Hop kultury w Tarnowie,jebac hejterow ktorzy zostali rozkminieni,juz dawno ich tu nie ma.

Res1511
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:25:19, 28-09-11
@david11 "Powiem szczerze że też mnie wkurwia to jak wszyscy chcą na siłę być jak ameryka.. Wyjedźcie do ameryki, a nie ksywki typu "RAHIM" jak jest "RAKIM" w USA. No sorry...

Jednak Rahim jest na polskiej scenie praktycznie od samego jej początku, więc nie można bezmyślnie hejtować. Płyta dość dobra."

 

No i teraz ciebie i całą resztę zjadę za tego tupy komentarz. Nie wiesz skąd się wzięła ksywa "Rahim", a komentujesz jakbyś ku*wa. Otóż panie i panowie, ksywa Rahim nie wzięła się od Rakima, tylko od Raheem'a, jednego z bohaterów filmu pt. "Miasto aniołów 2: Juice". Więc prosze was, przestańcie do ku*wy nędzy pisać te głupoty, skoro nawet nie wiecie o czym tak naprawdę piszecie. Pzdr


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-54-224-151-24.compute-1.amazonaws.com (54.224.151.24). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2018 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies