Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Elephant Man zagra po raz pierwszy w Polsce

Elephant Man zagra po raz pierwszy w Polsce

Autor: ikona konta PRO Hip-Hop.pl, wiarygodność wysoka
Dodane:
Elephant Man zagra po raz pierwszy w Polsce, Gentleman, Elephant Man, rap Hip-Hop

Elephant Man, światowa gwiazda dancehallu z Jamajki po raz pierwszy zagra w Polsce. Będzie jednym z headlinerów lipcowego festiwalu Reggaeland w Płocku. Listę polskich wykonawców otwiera grupa Vavamuffin.

O'Neil Bryan - tak naprawdę nazywa się Elephant Man - obchodzi w tym roku piętnastolecie swojej kariery. Początkowo nagrywał ze składem Scare Dem Crew, od 2000 roku działa jako niezależny wykonawca. Na swoim koncie ma kilkanaście hitów, m.in. "Jook Gal", "Pon de River" i "Five-O" nagrany z Wyclef Jeanem. To jedna z wielu kolaboracji Elephant Mana. Jest niezwykle często zapraszany do współpracy przez innych dancehallowców, ale też raperów. Nagrywał z m.in. Busta Rhymesem i Chrisem Brownem. Wraz z piosenką "Gully Creepa" spopularyzował taniec pod tą samą nazwą, który w 2008 po zwycięstwie na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie wykonał na oczach milionów ludzi Usain Bolt.

Elephant Man swoją rozpoznawalność budował nie tylko na muzyce, ale i oryginalnym wizerunku. Kojarzony jest z żółto-czerwonymi włosami i niezwykłą koncertową charyzmą. W wywiadach tłumaczył, że dzięki muzyce uciekał od ponurej rzeczywistości biednej, opanowanej przez mafię dzielnicy jamajskiego Kingston. Media często stawiają go w opozycji do innego jamajskiego dancehallowca Seana Paula, któremu zarzuca się mariaż z komercyjnym światem show businessu. Elephant Man natomiast cały czas pozostaje naturalny, bezkompromisowy i oryginalny. W swojej muzyce nie ogranicza się do czystego dancehallu, a wplata w nią hip-hop i dirty rap. Do tej pory wydał siedem płyt. Ostatni album Elephant Mana "Dance & Sweep!" z 2011 wraz z jamajskim hitem "Nuh Linga" ukazał się nakładem wytwórni VP.

Na Reggaelandzie poza Elephant Manem pojawią się w tym roku także m.in. należący do czołówki europejskich wykonawców reggae Gentleman, gwiazda z Hawajów - J. Boog, rosyjski zespół ska Saint Petersburg Ska-Jazz Review, jamajski dancehallowiec Skarra Mucci i niemiecki skład Kingstone Sound. Listę polskich wykonawców otwiera grupa Vavamuffin grająca reggae oraz raggamuffin z elementami dub i dancehall. Zespół powstał w 2003 roku. Ma na swoim koncie trzy studyjne płyty. W tym roku Vavamuffin zdobył nominację do prestiżowej nagrody British Reggae Industry Awards w kategorii "zespół zagraniczny".

Koncerty będą odbywały się na trzech scenach, festiwal potrwa dwa dni. Pojawi się na nim kilkudziesięciu muzyków z Jamajki, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Rosji i Polski. Impreza odbędzie się tradycyjnie na płockiej plaży nad Wisłą 6 i 7 lipca. Na terenie festiwalu znajdzie się pole namiotowe bezpłatne dla wszystkich, którzy wykupią karnet i zarejestrują się. W maju będziemy mogli ogłosić nazwiska kolejnych znaczących zagranicznych i polskich gwiazd.

Organizatorzy: Urząd Miasta Płocka oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki

Reggaeland 2012, Płock, plaża nad Wisłą, 6-7 lipca, karnet: 30 zł, www.reggaeland.eu


Elephant Man

Elephant Man urodził się jako O’Neil Bryan w 1974. Jego nad wyraz duże uszy wpłynęły na przydomek "Słoń Dumbo", jakim określali go jego koledzy ze szkoły Seaview Gardens w Kingston na Jamajce. Jej uczniami byli m.in. Shabba Ranks i Bounty Killer, a lokalizacja studia King Jammy’ego w okolicy sprawiło, że Elephant Man od najmłodszych lat miał kontakt z kulturą dancehall. Śpiewając u bram studia został dostrzeżony przez Bounty Killer’a, który zasugerował mu stworzenie zespołu składającego się z nastolatków ze szkoły Seaview. Oficjalnie zespół przyjął nazwę Seaview Family, ale po ogromnym sukcesie hitu Bounty Killera "Big Guns Scare Dem" zmieniono nazwę na Scare Dem Crew. Scare Dem Crew wydało tylko jedną płytę, jednak zespół uczestniczył w licznych festiwalach na Jamajce. Dancehall night zorganizowana przy okazji Reggae Sumfest w 1998 roku była wielkim hitem. Podczas występu Elephant Man wdrapał się na żurawia kamery telewizyjnej i z wysokości kilku metrów nad ziemią śpiewał do entuzjastycznie przyjmującej go publiczności. Reszta załogi Scare Dem zaczęła kwestionować, czy Słoń potrafi grać zespołowo, w wyniku czego odszedł on z grupy i rozpoczął karierę solową.

Jako solowy wykonawca był w stanie wpleść do swojej muzyki kochane przez siebie rytmy hip-hop. Jego debiutancka solowa płyta "Comin' 4 You" została wydana nakładem wytwórni Greensleeves w roku 2000. Tytułowy utwór z płyty "Log On" stał się ogromnym hitem, a komentarz do wydarzeń z 11 września przyciągnął uwagę mediów. Utwór nagrany w duecie z jego ulubionym raperem Busta Rhymes ukazał się na remiksie "Get Low" Lil Jon’a, a Mariah Carey zaprosiła go jako DJ-a na swoim albumie "Charmbracelet".


Uwadze wytwórni Atlantic Records nie uszła rosnąca popularność artysty, w wyniku czego, w 2003 roku, jej nakładem ukazała się kolejna płyta "Good 2 Go", a singiel "Pon de River" szturmem zdobył stacje radiowe. W 2008 roku album "Let’s Get Physical" został wydany we współpracy z wytwórnią VP i P. Diddy’s Bad Boy Records, na którym znalazł się singiel "Five-O" nagrany z Wyclef Jeanem. Chris Brown i Busta Rhymas gościnnie pojawili się na albumie. Ostatni album Elephant Mana "Dance & Sweep!" z 2011 wraz z jamajskim hitem "Nuh Linga" ukazał się nakładem wytwórni VP.

Gentleman & The Evolution band feat. special guests
Gentleman, czyli Tilmann Otto, urodził się 19 kwietnia 1974 roku w niemieckim Osnabrück. Jako 17-latek pierwszy raz wyjechał na Karaiby. Tam też po raz pierwszy stanął przed mikrofonem. Śpiewa przeważnie po angielsku bądź w patois, który jest językiem kreolskim używanym na Jamajce. Rok 1993 kiedy współpracę zaproponował mu Soundsystem/Kollektiv znany też jako Silly Walks Movement, to przełom w karierze młodego artysty. Kolejny nastąpił sześć lat później wraz z wydaniem pierwszej płyty "Trodin On". Sesja nagraniowa do kolejnego albumu "Journey To Jah" odbywała się na Jamajce. Artysta postanowił wtedy związać się z The Far East Band. Rok później Gentleman dostał nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego dla najlepszego muzyka HipHop/Soul/R'n'B/Reggae. W tym samym roku czytelnicy "Riddim Magazins" uznali go za najlepszego w kategoriach Niemiecki Artysta i Występ. Rok 2004 to nowa płyta zatytułowana "Confidence", która wspięła się na szczyt notowania w rodzimych Niemczech. Trzy lata później ukazał się krążek "Another Intensity". Ostatnia płyta Gentlemana, "Diverstity" pochodzi z 2010 roku. Do współpracy nad nią artysta zaprosił m.in. soulową wokalistę Cassandrę Steen, pierwszą damę jamajskiej sceny reggae Tanyę Stephens oraz weterana stylu dancehall Sugar Minotta. Obok charakterystycznych dla twórczości Gentlemana dźwięków reggae i dancehall na krążku znalazły się również kompozycje z pogranicza soul i R&B.

Saint Petersburg Ska-Jazz Review
Grupę Saint Petersburg Ska-Jazz Review założyli w 2001 roku w Petersburgu muzycy Spitfire, słynnego rosyjskiego ska-punkowego bandu, we współpracy z członkami afro-karaibskiej grupy Markscheider Kunst. Początkowym założeniem muzyków było przygotowanie programu złożonego ze znanych jazzowych standardów i oryginalnych przebojów ska. W 2002 roku ukazał się debiutancki album zespołu. Wkrótce po jego wydaniu do zespołu dołączyła amerykańska wokalistka Jennifer Davis, a zespół rozpoczął pracę nad kolejnym albumem "Too Good To Be True", który wyszedł w 2004 roku. Cztery lata później Jennifer Davis opuściła zespół i wróciła do Stanów Zjednoczonych. Grupa zwiesiła działalność. Dwa lata temu Saint Petersburg Ska-Jazz Review został wskrzeszony z nowym repertuarem i nowym składem, w którym znaleźli się wszyscy muzycy grupy Markscheider Kunst, który stał się jednym z najbardziej znanych w Rosji i na Zachodzie przedstawicieli muzyki ska, latino, afro-beat. Nową wokalistką została Julia Kogan z grupy Leningrad. Obecnie zespół pracuje nad nową płytą. Saint Petersburg Ska-Jazz Review nigdy wcześniej nie występowali w Polsce.

Kingstone Sound
Kingstone sound jest jednym z czołowych reprezentantów europejskiej sceny dancehall. Powstał w Kolonii, gdzie od 15 lat działa i organizuje imprezy z udziałem artystów z całego świata. Podstawę soundu tworzą znany promotor i zarazem lider grupy RodneyMC oraz wzięty producent i selektor Lazy Youth. Jakiś czas temu dołączyli do nich również Tim, Norbert, Bacra i Sammy. Imprezy z udziałem Kingstone sound to przede wszystkim fuzja nowoczesnego dancehallu, ambitnego hip-hopu oraz klasyki jamajskiej podawana w szaleńczym tempie jagglingu okraszona samplami oraz wokalem Rondey’a. Wizytówką Składu jest niezliczona ilość dubplates, utworów nagranych specjalnie dla nich przez artystów z całego świata. Kingstone sound regularnie towarzyszy wielu artystom na scenach klubowych i festiwalowych. Wspierając takich wokalistów jak Baby Cham, Ce’Cile czy Lord Kossity odwiedzili najważniejsze miasta w Europie.

Skarra Mucci
Urodzony w St. Thomas na Jamajce muzyk na stałe mieszka w Europie, gdzie ostatnio został okrzyknięty najbardziej dynamicznym artystą dancehall. To niezwykle charyzmatyczny wykonawca, którego skala repertuaru jest rozpięta od gospel, poprzez regga i rap po R'n'B. Słynie ze świetnych koncertów, podczas których bawiąc się konwencją wokalną, cały czas utrzymuje świetny kontakt z publicznością. W marcu 2007 r. ukazał się debiutancki album artysty zatytułowany "Rise & Shine", a dwa lata później "912" i "Skarrashizmo" utrzymany w konwencji crossover hip hop. Jego piosenka "My Sound" wydana na rytmie "Tears" produkcji Weedy G, została okrzyknięta jednym z najlepszych Clash Tunes wszech czasów. Jeszcze w tym miesiącu ma się ukazać kolejna płyta artysty "Return of the Raggamuffin".

J. Boog
J. Boog urodzony w Long Beach, wychował się w duchu tradycji i kultury na ulicach Compton w Kalifornii, zdobywając doświadczenie, które pomogło mu w realizacji muzycznej kariery. Kariera J. Booga nabrała tempa w 2005 roku, kiedy został przedstawiony Georgeowi "Fiji" Veikoso, z którym niemal od razu rozpoczął współpracę i w efekcie przeprowadził się na Hawaje. Rok później nakładem wytwórni Wash House Music Inc. ukazała się jego debiutancka płyta "Hear Me Roar". Kolejny przełom nastąpił w 2008 r. po zetknięciu się z Gramps, jednym z liderów grupy Morgan Heritage, dzięki czemu J. Boog jak i reszta załogi z WHMI zaczęła nagrywać na Jamajce. Muzycy pracowali m.in. w Tuff Gong studio Boba Marley’a. Najnowszy album J. Boog’a zatytułowany "Back Yard Boogie" został wydany 27 września 2011 roku i od razu zadebiutował na pierwszym miejscu w iTunes i Billboard Reggae Charts. Na płycie gościnnie wystąpili Peetah Morgan, Tarrus Riley, Fidżi, Spawn Breezie, Jah Maoli i Jacob Hemphill z Soldiers Of Jah Army. Wydawnictwo zawiera piosnkę "Lets do it again", która stała się światowym przebojem.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-208-202-194.compute-1.amazonaws.com (18.208.202.194). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.