Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Jak zmieniał się polski streetwear?

zobacz też!
WF "Głosy" (official video)- HC - RAP, news, rap Hip-Hop
➡️Nasz sklep⬅️ www.zi...
Eminem i Kid Cudi we wspólnym singlu!, Eminem, news, rap Hip-Hop
"The Adventures of Moon Man & Slim Shady" wreszcie...
YG z teledyskiem do singla "Swag", YG (Young Gangsta), news, rap Hip-Hop
Po kontrowersyjnym singlu "Fuck the Police", repre...
Odsłuch albumu: Juice WRLD "Legends Never Die", news, rap Hip-Hop
"Legends Never Die" to tytuł pierwszego, pośmiertn...
ERASPE "RICH" feat. Eazy Mac, news, rap Hip-Hop
Prezentujemy pierwszy singiel pt. "RICH" artysty o...

Jak zmieniał się polski streetwear?

Autor: ikona konta PRO Hip-Hop.pl, wiarygodność wysoka
Dodane:
Jak zmieniał się polski streetwear?, rap Hip-Hop
Streetwear w Polsce. Trzy dekady ulicznej mody nad Wisłą

Od bikiniarzy w pstrokatych krawatach, przez kultowe lenary i sofiksy, aż po noszone ironicznie metalowe koszulki - streetwear w Polsce przebył naprawdę długą drogę. Jak kształtował się modowy krajobraz polskich ulic na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat?

Moda uliczna w Polsce to dziś buzujący kocioł, w którym niemal co roku mieszają się nowe inspiracje. By nadążyć za zmieniającymi się trendami, trzeba mieć nie lada zacięcie - ale jeszcze 30 lat temu nowe mody przenikały do Polski w nieporównywalnie wolniejszym tempie. To, co docierało do nas z Zachodu, nadwiślański streetwear za każdym razem próbował przekształcać na swój sposób.

By prześledzić, jak przez dekady kształtowały się dzieje polskiego streetwearu, zajrzeliśmy do młodzieżowych magazynów z lat 90., pierwszych rapowych teledysków i starych reklam (grafiki wyróżniają lata, w których dane trendy pojawiały się z największym nasileniem). Odnaleźliśmy najbardziej kultowe elementy ubioru, porozmawialiśmy z modowymi ekspertami i spróbowaliśmy uchwycić te trendy, które dziś zaliczają swój wielki powrót. Przygotowaliśmy także playlistę, która pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć drogi polskiego streetwearu. Zapraszamy na wycieczkę do przeszłości - przekonacie się, że czasami bywa... zaskakująco współczesna!

Streetwear - czyli co?

Streetwear często bywa mylony z casualową modą. Nie jest z nią jednak w stu procentach tożsamy. "Ulica" w nazwie nie wzięła się bowiem z przypadku - choć oprócz miejskiego krajobrazu streetwearowy styl od lat łączy również inspiracje z innych źródeł.

Na przestrzeni dekad na modę uliczną wpływały przede wszystkim rozmaite subkultury - zwłaszcza te, których członków jednoczył sprzeciw dla zastanej rzeczywistości. Z czasem streetwear stał się więc czymś więcej niż tylko określonym zestawem ubrań. Zaczął być filozofią, która pomagała zdefiniować i wyrazić własną tożsamość: styl życia, stosunek do społeczeństwa, a nawet wyznawane poglądy.

Niezależnie od dekady, streetwear opiera się przede wszystkim na dwóch fundamentach. Pierwszym jest dążenie do podkreślenia własnego, niepodrabialnego gustu: dzięki temu codzienne stroje potrafią być tak ciekawe i niepowtarzalne. Drugi to głęboko zakorzeniony etos DIY ("zrób to sam"), który sprawia, że ulicznym trendom nigdy nie brakuje kreatywnej iskry. Te dwie postawy stały się motorem napędzającym rozwój mody ulicznej na całym świecie - nie inaczej było również nad Wisłą.

Jak rozwijał się polski streetwear?

Na początki polskiego streetwearu natkniemy się już w latach 50. XX w. To właśnie wtedy rodzą się pierwsze powojenne subkultury, których członkowie próbują wyróżnić się z szarego tłumu oryginalnymi i krzykliwymi stylizacjami. Jedną z najbardziej kolorowych subkultur tego okresu są bikiniarze - zafascynowana kulturą Zachodu młodzież, której znakami rozpoznawczymi stają się jaskrawe krawaty i nieco przykrótkie spodnie.

Kolejne dekady przynoszą coraz więcej oryginalnych stylizacji. Na ulicach polskich miast pojawiają się hipisi, a po nich: punki, metale i depeszowcy. U schyłku PRL główną inspiracją dla noszonego stroju staje się nie tylko opór wobec systemu, ale również ulubiony gatunek muzyki.

Sneakersy made in Poland

W 1983 r. polski przemysł odzieżowy dokłada swoją pierwszą cegiełkę do rozwoju nadwiślańskiego streetwearu. To właśnie wtedy w Radomiu powstają sofiksy - pierwsze polskie sneakersy. Pierwotnie zaprojektowane z myślą o sportowcach, sofiksy cechowały się niezłym wykonaniem i dużą odpornością na intensywne, "uliczne" użytkowanie. Spośród innych butów wyróżnia je też oryginalna stylistyka, przypominająca nieco zaprezentowany dwa lata później model Reebok.

Źródło
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-229-119-29.compute-1.amazonaws.com (34.229.119.29). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.