Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Holenderskie Graffiti

Holenderskie Graffiti

Autor: elowiry87

Witam wszystkich zainteresowanych nie tylko naszym rodzimym graffiti, ale także czymś co robią w innych krajach. Przez okres ostatniego roku przebywam na obczyźnie dokładnie jest to teren Holandii i starałem się obserwować tutejsze wrzuty, szablony czy vlepki. Oczywiście w miarę czasu i możliwości starałem się reprezentować swój styl, głównie były to vlepki. Z Polskich akcentów w holenderskich miastach głównie rzucają się w oczy vlepki klubowe, których jest coraz więcej są to dobre vlepki, komputerowe na dobrym papierze jakie każdy z nas z pewnością już widział, ale to nie na nich była skierowana moja uwaga.

Jeżeli chodzi o ślady rodaków na obczyźnie w Amsterdamie zobaczyłem vlepki Hemp Gru, ale najmilszym zaskoczeniem dla mych oczu był wrzut wykonany przez naszych rodaków który znalazłem w Tilburgu. (foto)(foto).

Naprawdę byłem bardzo miło zaskoczony ponieważ jak dla mnie to wrzut pierwsza klasa, a co najfajniejsze zaznaczone pochodzenie twórcy bądź twórców tego oto dzieła, niestety nie mam informacji czy jest to legal czy nie, może w niedługim czasie się dowiem więcej na temat tego miejsca. Ponieważ postanawiam powtórzyć wyprawę na to miasto. Ostatnio dowiedziałem się że ów budynek prawie w centrum miasta, który na pierwszy rzut oka wydawał mi się jakąś starą fabryką jednak okazał się skateparkiem, w którym znajdują się naprawdę dobre graffiti. Niżej umieszczam kilka fotek tego oto miejsca oraz wrzutów otaczających cały teren: (foto) (foto) (foto) (foto) (foto) (foto) (foto) (foto) (foto).

Jeżeli chodzi o jakość to naprawdę wrzuty są dobre ale ich liczba na małej przestrzeni jest imponująca, szkoda tylko że niektóre graffiti w tym miejscu jest w niedługim czasie zamalowywane następnym, w niedalekiej odległości znajduje się także naprawdę fajna ściana kilka zdjęć poniżej: (foto) (foto)

Podczas obserwacji Tilburga nie da się nie zwrócić uwagi na osobnika tagującego się EWA, nie wiem czy jest to kobieta czy mężczyzna ale ta osoba ma swój styl który pokaże poniżej ,wiem na pewno że jest to bardzo sprytna osoba  ponieważ prace EWA można ujrzeć  w fajnych miejscach (dachy budynków, wejścia do klatek) oraz w bardzo hardcorowych miejscach przy głównych ulicach Tilburga: (foto) (foto)

EWA maluje ludzika stworka nie wiem jak to dokładnie nazwać ale w Tilburgu jest tego naprawdę dużo i fajnie się na to patrzy. Także rzucającym się w oczy artystą jest ORKA, graficiarz widać naprawdę wszechstronny od hardcorowych tagów i wrzutów aż po zaawansowane projekty. Widać, że dużo maluje: (foto) (foto) (foto)

Osobiście rzucił mi się w oczy jeszcze skład STG, który maluje różne wrzuty dlatego doszedłem do wniosku że jest to skład, oczywiście mogę się mylić, bo są to tylko moje osobiste wnioski, ale mniejsza z tym chłopaki naprawdę w fajnych miejscach malują i starają się malować duże wrzuty, styl może i prosty ale miejscówki hardcorowe to pewnie i dlatego: (foto) (foto) (foto) (foto)

Inna ekipa na którą zwróciłem uwagę to ULG CREW (foto)

Osoby które tu wymieniłem również zauważyłem, że nie zamykają się tylko na swoje miasto ale ich graffiti dostrzegłem także pod Bredą oraz w innych miastach, głównie przy torach kolejowych, które poodgradzane są takimi fajnymi bandami, idealne do malowania. Niestety co bardzo martwi to ogromna ilość drutu kolczastego ,którego naprawdę w Holandii jest multum i trzeba na niego wszędzie uważać. Czasami nawet jest przeciągnięty pomiędzy żywopłotami w miastach, co mnie zaskoczyło żeby w taki cywilizowanym kraju były stosowane takie techniki.

Jeżeli ktoś kiedyś będzie w Tilburgu to polecam przejść się nie trzeba szukać prace same się pojawiają, zakańczając temat tego miasta pragnę jeszcze zwrócić uwagę że dużo prac znajduje się na dachach domów,bloków,parkingów, ponieważ dostrzegłem że wszyscy starają się wykorzystać wszelakie miejscówki, jest to bardzo miłe widząc graffiti tak wysoko.

Tyle jeśli chodzi o Tilburg, teraz chciałbym powrócić do tematu kolei w Holandii , z której usług korzystają setki tysięcy ludzi, kolej jest dobrze zorganizowana, pociągi są szybkie, w środku jest czysto, trafiają się nieliczne tagi które i tak niedługo znikają, ogólnie pociągi w środku są zadbane. Na zewnątrz pociągów pojawiają się już graffiti, nie wiem jak to jest dokładnie z ich czyszczeniem, ponieważ widziałem specjalne stacje do czyszczenia wagonów i tak dalej, więc obawiam się że zbyt długo graffiti na pociągach nie zostaje. Mimo tego niektóre pociągi są fajnie wymalowane, jest wszytko na nich od tagów aż po zaawansowane duże projekty. (foto) (foto)

Kolej, stacje jak i same tory na całej swojej linii w Holandii są dobrze ogrodzone oraz okolczatkowane mimo tego przy dojazdach do miast większość miejsca na ścianach otaczających tory jest wymalowana, jest to fajny efekt kiedy widzisz wrzut koło wrzuta, jest na co popatrzeć, szkoda tylko że pociągi kursują tak szybko... (foto) (foto) (foto)

Jeżeli chodzi o wrzuty otaczające kolej to jest ich  dużo i podróżując nie będziesz się nudzić trzeba tylko wyostrzać wzrok bo niestety ta prędkość...

Na tym chciałbym zakończyć temat pociągów dalekodystansowych, a jednocześnie przeskoczyć i napisać kilka zdań o Amsterdamskim Metrze. Niestety nie posiadam żadnych zdjęć którymi mógłbym przedstawić to metro. Jedynie pragnę każdemu polecić że jeżeli będzie miał możliwość przejechania się to naprawdę warto. Metro zaskoczyło mnie swoim rozmachem, jak dla mnie dokładnie to słowo może scharakteryzować wrzuty w metrze, jest ich bardzo dużo , niektóre są ogromne ,bardzo duża liczba sreberek, jak i kolorowych widać że wszytko malowane na szybkości, metro po części jest pod ziemią jak i nad, tereny naziemne są ogrodzone i porządnie okolczatkowane, ochrona metra bardzo solidna, mimo tego olbrzymia liczba graffiti dokoła całego metra jak i budynków otaczających je. Amsterdam tak jak myślałem nie zawiódł mnie, spodziewałem się dużej liczby prac różnego rodzaju i się nie zawiodłem. Przy dworcu centralnym znajduje się mostek na którym kiedyś już  zauważyłem vlepke DIIL PALLACZE, która trzyma się cały czas: (foto).

Centrum rozrywki miasta dla niektórych czyli okolice czerwonej ulicy to jest to teren vlepek, znajdziemy tam wszelakiego rodzaju projekty od drukowanych po malowane od kibicowskich aż po jakiegoś niewiadomego pochodzenia, pomiędzy ciasnymi uliczkami znajduje się multum tagów, mało wartościowych projektów, spowodowane pewnie tym że życie tam toczy się 24 godziny na dobę, oraz że tereny te są naprawdę pod szczególnym monitoringiem!. (foto) (foto) (foto)

Ogólnie tereny czerwonej dzielnicy,za każdym razem zapamiętywałem z dużej liczby vlepek wokół , oczywiście nie zabrakło tam i moich vlepek,WIRCRU,przy okazji mojego artykuły zaprezentuje swoje jakieś vlepki z Amsterdamu. (foto) (foto)

Godne uwagi ukazały się także rysuneczki, których jeśli byśmy poszukali znaleźli byśmy więcej, fajnie przyozdabiają niektóre zakątki dzielnicy. (foto) (foto)

Podsumowując Amsterdam pragnę pokazać fotki klubu kibica Ajaxu, widziałem kiedyś ten budynek i graffiti na nim na jakimś filmiku i rzeczywiście, Klub kibica stoi obok  stadionu. Naprawdę fajny projekt i fajne wykonanie. (foto) (foto)

Następnym miastem które chciałbym zaprezentować jest Etten-Leur miasto nie duże,graffiti w mieście prawie brak, ale wokół miasta na autostradach zobaczyłem naprawdę fajne graffiti, i tutaj zaczyna się temat autostrad.
Autostrady w Holandii są głównym systemem transportu, korzysta z nich olbrzymia liczba osób są bezpłatne, i znajduje się na nich olbrzymia liczba Graffiti, autostradę zazwyczaj otacza bariera zabezpieczająca tereny wokół przed  hałasem spalinami , na szczęście autostrady posiadają wejścia i wyjścia awaryjne, i są to  główne miejsca gdzie pojawiają się graffiti spowodowane jest to możliwością szybkiej ucieczki z autostrady, przed ewentualnymi służbami. Graffiti przy autostradach jest zazwyczaj robione na szybkości ,prace są zazwyczaj unormowane od miejscówki, fajnie prezentują się duże prace , jest też duża liczba słabych wręcz prac,ale nie mi tu oceniać. (foto) (foto)

Ciekawym tematem odnośnie autostrad są duże tablice świetlne nad autostradami, na drugich stronach takich tablic bardzo często można dostrzec jakieś prace. Naprawdę fajna sprawa i dużo adrenaliny widać przy tych wrzutach. Oczywiście Holandia to  wiatraki, które przecież z nią się kojarzą niektóre z nich są fajnie wymalowane wrzutami na dole.

Wracając do miasta Etten-Leur , chłopaki tutaj stworzyli skład EXTREME BOMBER CREW w skrócie EBC, ich praca na moje oko około 15 metrów ,zrobiła na mnie wrażenie już w pierwszy dzień w tym mieście: (foto)

Naprawdę wygląda fajnie jadąc autostrada z dala jest widoczny niby prosty projekt , proste wykonanie a efekt rzuca na kolana, chłopcy z tego miasta posiadali także humor, w mieście spotkałem się z wrzutem zrobionym na święta. (foto)

W tym mieście zostawiłem po sobie kilka vlepek: (foto) (foto) (foto)

Następnym miastem które chciałbym opisać jest Breda, dość często odwiedzana przeze mnie i tutaj nie mamy dużo wrzutów, koło stacji przez rok mego pobytu znajdowała się budowa, która otoczona była legalną ścianą, i na tej ścianie co jakiś czas zmieniały się naprawdę fajne prace. Niestety budynek już kończą i ostatnio widziałem że ściana zaczyna znikać, szkoda... (foto) (foto) (foto) (foto) (foto)

Ciekawe projekty znalazłem na parkingach rowerowych: (foto) (foto)

Jeżeli chodzi o hardcorowe wrzuty to najwięcej działa człowiek który taguje się NESTA, podobny styl działania do wyżej wymienionego ORKA, otwarty na podróże.

Sieć kolejowa wokół Bredy jest fajnie obmalowana, najfajniej wyglądają duże projekty, które dobrze widać z autostrady,  często się zdarza że sieć kolejowa jest położona równolegle do autostrady. stwarza to możliwość podziwiania wrzutów. Taka właśnie sieć rozciąga  się od Rotterdamu przez Bredę aż po Antwerpię. A jeśli już mowa o Antwerpii, zaszokował mnie budynek w centrum miasta, pomiędzy uliczkami nagle wyłania się widok graffiti. (foto) (foto) (foto)

Ale Antwerpia to nie Holandia a mowa miała być  o tym kraju więc wracam do tematu, teraz mogę kilka słów powiedzieć o mieście Leiden. Koło stacji kolejowej znajduje się parking dla rowerów i tuż obok jest ściana na której dość często zmieniają się wrzuty, fajnie jest widzieć tam czasem coś nowego: (foto) (foto) (foto)

Chciałem zaznaczyć że w miastach jest dużo wrzutów na górze budynków. Oto przykład budynku z Leiden (foto)
budynku z Eindhoveen (foto).

A poniżej kilka moich vlepek które też uwiecznił się już w krajobraz holenderskich miast: (foto) (foto) (foto) (foto)

Kończąc mój artykuł chciałem pokazać zdjęcie z Eindhoven wstawione tutaj specjalnie z pozdrówkami dla chłopaków w kraju i na obczyźnie, niech każdy realizuje swe zajawki. WirToMyWirusToPsy: (foto)

Wszystkie zdjęcia robione na przełomie ostatniego roku.

kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdancekliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance
kliknij Holenderskie Graffiti rap graffiti breakdance    
Informacje o reportażu
Data dodania:2010-11-09
Kategoria:Graffiti
Licznik odwiedzin:67903
Autor:
elowiry87, 31 lat
mężczyzna, Ostrowiec Świętokrzyski

Peel Prodakszyn
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:39:48, 13-11-10
Spoko ziomek. Ogarnięte. Ja będąc w Hadze, AMstiku i Rotterdamie tez mialem przyjemność obczić w chuj dobrych prac. POZDRO

pazidlak
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:28:55, 13-11-10
byles po jaranie?

CTB
Autor: CTB   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:20:13, 14-11-10
ja balonem przejezdzalem przez niderladie to widzialem mase wrzutow na mostach blokach i innych nadajacych sie do bombingu scianach sporo zacnych arcydzieł ;]

elowiry87
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:59:15, 24-11-10
Dzieki za komenty, oraz spoko jesli wogule kogos zainteresowal artykul, obecnie mam problem z netem , ale sa i dobre informacje ktore oznaczaja moja przeprowadzke i juz zbieram materialy na nastepny artykul, w nastepnym artykule na pewno blizej opisze Hage, oraz Delft oraz miasta bliskie typu Zotermeer .Z kolei tutaj znalazøem duzo legalnych scian , dzieki czemu prace sa naprawde konkretne. Niedøugo sié zbiore i zdam relacje .Pozdrówki
WirCru

2sm
Autor: 2sm   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:06:15, 04-10-11
pozdro dla wszystkich writerow  za granica

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-107-209.compute-1.amazonaws.com (3.235.107.209). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.