Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Battle Of The Year 2000

Battle Of The Year 2000

Autor: SOLO

Cześć. Postaram się zrelacjonować wam naszą wyprawę do Niemiec, dokładniej Hanover, na "Battle of the Year'00", czyli Bitwa Roku 2000-go. Wyjaśnię, że chodzi o imprezę, na której spotykają się b-boye i b-girls z całego świata, wszędzie słychać obcy język albo francuski, albo japoński, angielski itp. Jest to turniej, na którym rozstrzyga się, która grupa ze zgłoszonych i zakwalifikowanych zdobędzie mistrzostwo świata. W zeszłym roku mistrzostwo zdobyli Węgrzy, grupa "Suicidal Lifestyle". Wyruszamy o 3.00 rano ze Szczecina 2-ma busami (w sumie 16 osób) w moim jadą: Mysza, Okinogi, ja, Dominika, Aga, Monika, dj Twister i Spider. W drugim busie jadą: Sixa, Dab, Masa, Hanson, Biker i jego Girl, Sobota. Po długiej drodze i kilku postojach docieramy do celu (jest godzina 11.00 - 12.00 rano), a wejście dopiero o godzinie 17.00, mieliśmy więc sporo czasu na zwiedzanie okolic. Około 16.00 na dworcu, gdzie sporo czasu spędziliśmy i gdzie było b-boys & b-girls. Nie trzeba było długo czekać, wkrótce zrobiło się wielkie koło, w którym b-boye pokazywali swoje umiejętności za co zostali nagrodzeni gromkimi okrzykami i oklaskami. 17.00 - Wejście trochę trwało zanim przeszliśmy przez bramki do wykrywania metalu, ochroniarzy, ale w końcu udało się, około 17.30 byliśmy w środku i od razu nasze kroki skierowaliśmy do sklepu, gdzie każdy z nas zakupuje jakąś pamiątkę z tegorocznej edycji bitwy (np. materiały VHS, tape, T-shirt itp). Idziemy dalej do centrum hali, gdzie wszystko się odbywa. Po chwili dotarliśmy (i o mało nie zemdleliśmy). Widok z góry, full ludzi, kilka kółek, niesamowity klimat, który ciężko jest opisać. Spróbujcie wyobrazić sobie wielką, około 7,5 - 8 tys. ludzi którzy słuchają hip-hop'u (b-boys, b-girls, writers, dj's). Tyle biletów sprzedano! Podłoga hali to jeden wielki parkiet do machania i większość b-boy'i to wykorzystuje i sił nie żałuje. W oczy rzuca się nowe logo bitwy roku zaprojektowane na 30m2 przez CIDO. Dotychczas projekty robił MODE2. Wielka scena, na której wszystko się odbędzie. Wchodzimy do kółek, rzucam się w wir tańca, w końcu po to przejechaliśmy tyle kilometrów. W międzyczasie spotykamy Cerbera (ok. 19.00). Ok. 19.00 prezentacje jury: SPEEDY, PAULO, POEONE, MR LOCKSMITH i miał też sędziować STORM lecz niestety...? Imprezę jak co roku prowadzą SPAX(Niemcy) i TRIX(Anglia). 19.20 - przedstawienie i wstęp pierwszych grup:

 • Scrambling Feet (Szwajcaria)
 • Connexion (Francja)
 • Rocking Till Death (Niemcy)
 • South African Allstars (South Africa)
Moimi faworytami zostają Scrambling Feet & South African Allstars. Prezentacja kończy się koło 20.00 i zapowiadany jest koncert Stieber Twins, Curse, Der Klan. Widać, że chłopaki cieszą się popularnością oraz, że mają poruszające teksty, gdyż wokół mnie spora część ludzi rymuje razem z nimi. Mnie pozostaje tylko kiwanie się tylko w rytm muzy. Domyślacie się dlaczego. Po koncercie zostają zapowiedziane kolejne grupy:
 • Nasty Nine (Szwecja)
 • Five Amox (Niemcy)
 • Supersonic Bboys (Brazylia)
 • Rockidz Crew (Szwajcaria)
Wszystkie grupy wykazują wysoki poziom i umiejętności. Kolejnymi moimi faworytami zostają Five Amox (Niemcy) i Rockidz Crew (Szwajcaria). Zobaczymy czy dostaną się do finału. Dodam, że przed wyjazdem i po przyjeździe do Hanoweru moimi 100% faworytami są Węgrzy "Suicidal Lifestyle" oraz USA "Circle of Fire". Tak więc z niecierpliwością czekam na ich pokaz. Tymczasem po prezentacji powyższych grup Trix & Spax zapowiadają b-girl show: Four Step Set, Toshie, Petra (dziewczyny z Japonii). Początkowo nic specialnego nie pokazały, ale z czasem jak trema minęła zaczęły się coraz bardziej wymyślne triki. Na dobre rozkręcił się pokaz kiedy Spax zaprosił wszystkie b-girl na scenę. Zebrało się około 50-ciu dziewuch (może mniej, może więcej coś zbliżonego do tej liczby). Dziewczyny mnie zadziwiły: bridge freezy, bańka, wiatrak. Niejeden chłopak chciałby zaprezentować to na takim poziomie, na jakim zaprezentowały to dziewczyny. Około 22.00 prezentacja grup następnych:
 • Scarecrows (Anglia)
 • Waseda Breakers (Japonia)
 • Barcelona Addictos (Hiszpania)
 • Rapid Fire (Australia)
Grupa, która wywołała mój entuzjazm to Waseda Breakers (Japonia). Nieziemsko oryginalne numery. Ciekawe czy dostaną się do finału. 22.40 - Wystąpiła grupa francuska (Paryż) Salan Supa Crew. Członkowie tej grupy to b-boye, writerzy, MC's. Podkładem jaki używają do rapowania jest Beat Box. Razem z nimi wystąpił Killer Kella (Anglia), jeden z najlepszych na świecie beatboxer (jest członkiem grupy Rock Steady Crew). 23.20 prezentacja długo oczekiwanych przeze mnie grup:
 • Flying Steps (Niemcy)
 • Suicidal Life Style (Węgry)
 • Circle of Fire (USA)
Flying Steps niesamowity, niesamowity, niesamowity pokaz. Po ich występie było wiadomo, że są w finale. Nie jestem w stanie opisać emocji jakie towarzyszyły ich show, trzeba to zobaczyć. Dodam, że co chwila wybuchały oklaski, wrzaski, wszyscy co chwila wstawali, gwizdali, wszystkie możliwe reakcje. Jeden z najlepszych pokazów jakie widziałem. Suicidal Life Style - zeszłoroczni zdobywcy 1-ego miejsca byli dobrzy, ale nie tego oczekiwałem, pamiętając zeszły rok, jak rozgromili USA. Myślę, że troszeczkę osiadli na laurach i szkoda bo do dziś pamiętam ich cały występ. Circle of Fire - artystyczne show, oryginalne numery, widać, że bawią się tańcem, są dobrzy, nawet bardzo. Aczkolwiek lepiej wspominam występ PHAZE II z zeszłorocznej edycji. Zobaczymy czy się dostaną. Koło północy występ grupy, która jest bardzo znana w hip-hop'owym kręgu. A więc panie, panowie prosto z USA: THE PHARCYDE Emocje jakie towarzyszą ich występowi, oklaski, flesze lamp błyskowych, oklaski i jeszcze raz. 00.20 - Finał... Bitwa o 3 miejsce. Zgadnijcie jakie grupy staną naprzeciwko siebie...a więc Scrambling Feet (Szwajcaria) - South African Allstars (South Africa). Brakuje mi słów aby to opisać. Style, power moves, freezy, dopracowane numery, technika. Zobaczymy kto? 40 minut później walka o I miejsce: Flying Steps (Niemcy) - Waseda Breakers (Japonia). Jak wcześniej tylko jeszcze dwa razy lepiej. Obstawiam jednak Japonię, za oryginalność, pomysłowość. Co jeszcze. Jestem na tej imprezie już któryś raz, a ciągle jestem zaskakiwany ludzkimi możliwościami i osiągnięciami. Dlatego mam nadzieję, że jury również jak ja ma takie same odczucia. Czas pokaże... Wyniki, czyli jest koło 01.00, zaczynamy od 4-ego miejsca: 4 place: South African Allstars (South Africa) 3 place: Scrambling Feet (Szwajcaria) Gratulacje dla tych grup za osiągnięcia. No i zbliżamy się do 2-ego miejsca. A więc uwaga: 2 miejsce i grupa, która miała The Best Show i zdobyła ten tytuł: Waseda Breakers (Japonia). Nie potoczyło się tak jak oczekiwałem, no trudno. 1 miejsce i wygrana 5 tys. DM - The Flying Steps (Germany) Gratulacje i owacje ze strony widzów i sędziów. Tak więc z chwilą wręczenia nagrody skończyła się Bitwa Roku 2000. Czekamy już z niecierpliwością na następną edycję. Spytacie czy warto było jechać taki kawał drogi za takie pieniądze? Odpowiem bez wahania. Dla kogoś kto żyje tańcem, dla mnie osobiście TAK. Myślę, że wszyscy, którzy pojechali na tegoroczną edycję, byli zadowoleni z tej decyzji. Dołączam pozdrowienia dla wszystkich, którzy jechali razem ze mną. Informacje uzyskane od: FAME & LEGEND

Informacje o reportażu
Data dodania:2004-09-20
Kategoria:Taniec
Licznik odwiedzin:40099
Autor:
SOLO  rap graffiti breakdanceSOLO

anonim
Autor: flakis   Link do posta
05:41:20, 28-07-04
chido vato

anonim
Autor: LiL'D   Link do posta
14:38:30, 25-10-04
Flying-Steps i tylko to mam do powiedzenia !!!!!!! Kocham tych gości nie ma od nich lepszych !!! pozdro 4 all b-girls & b-boys :D

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-231-21-83.compute-1.amazonaws.com (34.231.21.83). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.