Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Elita Kaliska - wywiad

Elita Kaliska - wywiad

Autor:

Red: Jak wygląda Wasza historia, - od kiedy robicie Hip-Hop ?

Dumbo: Właściwie trudno nam teraz na to pytanie odpowiedzieć, gdyż już nie pamiętamy za bardzo jak to wyglądało, ogólnie to EK istniało już wcześniej...

Gorzki: Dokładnie, jednak wtedy skład zespołu był nieco inny, mianowicie tworzyłem go ja, DJ.X-Rog, Mazur i Arti, obecnie wygląda to inaczej, płyta "e.k.i.p.a" tworzona była jeszcze w składzie ja, Dumbo i DJ.Adams, teraz doszedł do nas WWRD.

Red:ńz“

Gorzki: Ogólnie wygląda to tak, że promotorem zespołu jestem ja, chociaż oczywiście pomagało nam wiele osób, jak na przykład kaliski "MOK", dzięki którym mieliśmy okazję zagrać na koncercie, gdzie w jury zasiadała reprezentacja "Sony Music", i tym samy wzbudzić ich zainteresowanie do tego stopnia, że zrealizowali nam pierwszy singiel. DJ.Kraff z Warszawy, dzięki któremu zagraliśmy pierwszą dużą imprezę w Warszawie, którą wówczas robił on wraz z Kowalem ze Ślizgu, BRZ z warszawskiej Woli, Zima z Kalisza, odpowiedzialny za pierwszy klip, który de facto nie miał ukazywać się w telewizji w pierwotnym założeniu, pomagał nam także Room Pipe Studio z warszawskiej Pragi, którzy montują nam obecnie klipy i wiele innych osób, właściwie także Darek Kulda pomógł nam wiele i nie należy o nim zapominać, ale generalnie większości dokonałem sam, chociażby kontakty z tymi osobami, bo wcześniej się nie znaliśmy. Obecnie wygląda to trochę inaczej, interesuje się nami trochę ludzi, np. Łukasz Mowczan, podpisuje z nami umowę na zorganizowanie trasy koncertowej, Aśka z Niemiec wspiera nas w organizacji koncertów na terenie Niemiec, Hendrik także z tego Państwa wraz z jego firmą "Evolution" objął sponsoring nad moją solową płytą, jak również podpisuje kontrakt z moim labelem "MGK records" na dystrybucję naszych wydawnictw na Niemcy i Francję, znajdujemy także pomoc w innych miastach, jeśli chodzi o wsparcie finansowe to nie możemy pominąć naszego sponsora, firmy "B3", która pomogła nam bardzo dużo. Właściwie pojawienie się na rynku płyty EK dało mi także inne możliwości, które jednocześnie pozwalają mi nie martwić się o to, czy znajdę pracę , przynajmniej teraz, czas pokaże jak będzie po studiach. Wytwórnia "MTJ" dała mi możliwość założenia u nich mojego labela "MGK records" (www.mgk.storm.pl) który istniał wcześniej na nielegalu itd.

Red: Wiem Gorzki, że wydajesz również zin "MGK Raport" - czy jest to prasowe ramię Waszej działalności muzycznej ?

Gorzki: Nie, choć pojawiały się plotki, że robiłem jakieś wywiady z "EK", tymczasem nie mogę od osób rozprowadzających te plotki doprosić się żeby pokazały mi numer tego zinu. Plotki plotkami, ale założę się, że po publikacji tego wywiadu pojawią się jakieś fragmenty wyrwane z kontekstu na jakimś forum internetowym, a jego uczestnicy będą komentowali każde jedno moje słowo, jednocześnie przypierdalając się, ale spoko. MGK RapOrt wydałem po to, żeby promować w Polsce Hip-Hop, był to zin wydawany podziemnie, więc jaki sens był promować się w nim jak nakład wiadomo był niski? Obecnie oczywiście korzystając z możliwości legalizuję go i będzie od około września ukazywał się oficjalnie i profesjonalnie, wtedy nie przykładałem się aż tak bardzo do treści, ani do jego estetyki, teraz będzie to poważniejsze pismo i tym samym będę się starał prowadzić je profesjonalnie, w tym celu poprosiłem parę profesjonalnych osób do pomocy, które się zgodziły za co jestem niezmiernie wdzięczny. Co z tego wyjdzie czas pokażę, mogę tylko zapewnić, że się staram i chcę aby był to zawodowo zrobiony periodyk, taki jakiego jeszcze nie ma, a na jakiego ludzie czekają.

Red: W jaki sposób udaje Wam się załatwiać tak wiele dość prestiżowych spraw np. występ w Bonn ?

Gorzki: Kiedy jeszcze zaglądałem na Wasze forum, zauważyłem pewien komentarz, który według mnie może być odpowiedzią na te pytanie, brzmiał on jakoś tak "kiedy jedni krytykują, inni pracują i idą do przodu". Po prostu staram się rozwijać, nawiązywać kontakty, które w następstwie tworzą mi pewne układy potrzebne później do rozwoju mojego labela i artystów z nim związanych. W Niemczech jest rynek bardzo otwarty, jednak trzeba wiedzieć z kim i jak rozmawiać. Zaprezentowaliśmy im nasz nowy materiał, który był osądzany zarówno przez Niemców jak i mieszkających tam Polaków, zaskoczył, spodobał się, no i współpracę nawiązaliśmy. Bardzo mile przyjęła nas także publika, jak i organizatorzy, a propos organizacji to bije ona na łeb większość polskich imprez, dzień przed występem w Bonn byliśmy także w mieście Wuppertal, gdzie grali Killa Beez, Diaspora i inni, po prostu pełna profesja, i tak samo było w Bonn. Mamy już zaproszenia na inne imprezy za rok najprawdopodobniej znowu zagramy na "Rhein Kulture", a także na innej, nieco większej imprezie. Kto jest ciekaw jak to wszystko wyglądało, może obserwować to na Vivie niemieckiej w "Mixery DeLuxe", gdzie przez kilka programów trwa relacja, będzie tam także wywiad z nami. Śmialiśmy się też z pewnych reprezentantów z polskiej sceny, którzy napisali mail do organizatorów, żeby nas nie zapraszali, zastanowiło to organizatorów, ale po tym jak usłyszeli naszą płytę olali ten e-mail, a właściwie jego autora - czyżby zazdrość?

Red: Na swojej płycie wytykacie ignorancję swoim oponentom, jednakże ich liczba wcale nie maleje. Czy sądzicie, że krytyka, z którą spotykacie się w Polsce jest zasadna ?

DJ Adams: Krytyka zaczęła się od czasu jak Gorzki pojawił się na Waszym forum i zbluzgał parę osób.

Gorzki: Ja uważam, że ludzie mają w pewnym sensie rację, dlatego nie złoszczę się na nich. Sam muszę przyznać, że nie jestem zadowolony z płyty "e.k.i.p.a", warunki jakie mieliśmy zmusiły nas jednak do działania szybkiego, a nie dokładnego. Wiem , że mamy wiele do nadrobienia, dlatego powoli szykujemy naszą płytę i tak samo jest z moją solową płytą, chcę pokazać swoje możliwości i poddać się ocenię takim jakim jestem. Mam tylko nadzieję, że przy kolejnych produkcjach ludzie spojrzą obiektywnie, a nie będą sugerować się tym co mówią inni, albo co było wcześniej, przy pierwszej płycie.

Dumbo: Dodam jeszcze, że płytę "EK" wydała firma "M4 projekt" przy "SPV Poland", a nie "MGK records" przy "MTJ", gdyż dużo ludzi twierdzi, że wydaliśmy się w Gorzkiego wytwórni, tymczasem nie jest to prawdą.

Red: W jaki sposób możecie skomentować najczęstszy argument, który słychać w głosach Waszych przeciwników "...Dlaczego tak słaby muzycznie materiał jest tak ostro promowany"?

Gorzki: Uważam, że mam talent marketingowy i z niego odpowiednio korzystam, jeśli połączyć to z inteligencją, na pewno jakiś sukces jest gwarantowany. Promocja jest dźwignią handlu, a po co mam udawać tzw. "nie komercyjnego", skoro jest i tak logiczną sprawą, że skoro zdecydowałem się wydać płytę oficjalnie to w jakimś stopniu jest to ruch komercyjny. Zresztą odnośnie tego ostatnio "modnego" pojęcia uważam, że nie ma nie komercyjnych ludzi, komercja to każde wykonanie czynności dla pieniędzy, a jak mamy je zdobyć nie pracując dla nich? Każdy kto pracuje, jest komercyjnym, a nawet żebrak jest komercyjny bo żebrze o pieniądze, więc jaki sens udawać nie komercyjnego? Faktem jest, że takie udawanie doprowadza do tego, że słuchacze Cię lubią, a tym samy kupują Twoje płyty, to po prostu chwyt marketingowy, ale czy to nie jest jawnym nabijaniem ludzi w butelkę? Po co to? Nie lepiej być szczerym? - takie udawanie porównałbym do niektórych żebraków , którzy udają biednych i chorych, aby wzbudzać litość i tym samym zarobić nie pracując, a w następne miejsce przemieszcza się nową beemką. Mnie to osobiście śmieszy.

Red: Co sądzicie o innych reprezentantach Polskiej sceny? Jaka jest Wasza wizja polskiego rap-biznesu ?

Gorzki: Ja osobiście mało słucham polskiego rapu, ale jest paru ludzi, których bardzo szanuję, na pewno zaliczyć do nich możemy Slums Attack, Warszafski Deszcz, Ewenement, Wzgórze Ya Pa 3 i paru innych, jednak w Polsce ciężko jest zrobić coś nowego , a bez tego jeszcze długo nie będziemy mogli rodzimego Hip-Hop'u w pełni nazwać biznesem, choć nie da się ukryć, że na Hip-Hop'ie można dobrze zarobić i artyści zarabiają, tylko nie każdy potrafi się do tego przyznać. Weź przykład Tedego, czy Borixona, oni zrobili coś nowego i od razu spotkali się z krytyką, tymczasem te same osoby, które ich krytykują na co dzień słuchają tego samego tylko pochodzącego z Ameryki. Po prostu w Polsce dużo ludzi ma najzwyczajniej klapki na oczach i dopóki ich nie zdejmą będzie jak jest.

DJ Adams: Wiesz nowatorstwo w Polsce jest określane komercją, nawet klip jak zrobisz kolorowy to mówią, że jesteś komercyjny, każdy jest wpatrzony w stereotyp, że polski klip hip hopowy musi być pod obskurnym blokiem, z jointami i dużą ilością kolegów, jak zrobisz coś kolorowego, albo w stylu amerykańskim, że masz jakieś złoto, wyginające się sztuki i samochody to automatycznie jesteś wykluczony z gry, nazwany komercyjnym, sprzedanym itd.

Red: Co powiecie o swojej płycie "E.k.i.p.a." - czy jest to dla Was coś "super", a może zauważacie rzeczy, które chcielibyście zrobić lepiej ?

DJ Adams: W chwili kiedy ona powstawała wydawało mi się, że jest OK od strony muzycznej, teraz z perspektywy czasu, widzę pewne błędy, które bym z chęcią naprawił.

Gorzki: Według mnie nie pokazaliśmy tego co naprawdę potrafimy, mieliśmy ograniczony czas na jej nagranie i tym samym, ważniejsza była ilość kawałków na płycie niż ich jakość, większość tekstów powstała w studiu, napisanych na kolanie, stąd są słabe, jak już mówiłem, mamy sporo do nadrobienia na scenie, i mam nadzieje, że publika, która nas nie przyjęła (bo sądząc po ilości sprzedanych płyt dużo ludzi nas zaakceptowało) da nam jeszcze szansę i obiektywnie spojrzy na nasze kolejne produkcje, jednym słowem nie jestem zadowolony z naszego debiutu.

Red: Do jednego z utworów tej płyty teledysk kręcony jest w Warszawie - dlaczego właśnie tam ?

Dumbo: Po prostu jak Gorzki wcześniej powiedział mamy w Warszawie koleżków, którzy robią nam klipy, chodzi o Room Pipe, i było nam łatwiej tam zrealizować teledysk do "O co tu chodzi".

Gorzki: Zresztą poza " Jesteś powietrzem" wszystkie klipy robimy w Warszawie, gdyż tam jest studio realizujące je. Kolejny klip do mojej solowej płyty kręcony będzie jednak w Niemczech i Francji.

Red: Na płycie można usłyszeć wielu gości. Jak wypadła współpraca z tymi MC's i z których kooperacji jesteście najbardziej zadowoleni ?

Dumbo: Z gości jesteśmy zadowoleni jak najbardziej, a w szczególności z BRZta , Lewej i Łabędzia, a także z DJ.Diaxa, z Kwadratury Koła, który nam screatch'ował na tej płycie.

Red: Jakie plany na przyszłość ?

DJ Adams: Ja pracuję nad płytą Lewej, może zrobię coś swojego, oraz po mału zabieram się do drugiej płyty EK. Ponadto studia, praca i ślub niebawem.

Dumbo: Ja tylko skupiam się na razie na EK

WWRD: Dołączyłem niedawno do EK, więc przygotowuję się do swojego debiutu na drugie płycie Elity, poza tym chcę wydać płytę z zespołem jaki tworzę z bratem "Paparazzi Skład".

Gorzki: Moje plany wyglądają trochę bardziej zawile. Przygotowuję się do solowej płyty, którą wydam sam w "MGK records", następnie muszę przygotować kolejne wydawnictwa "MGK records", oraz składanki, z czego jedna to druga część dostępnej już w sklepach kompilacji "Hip Hop Rasizm Stop!", na której tym razem znajdą się zespoły z całego świata jak: Nowy Jork, Polska, Rosja, Niemcy, Francja..., jak również kilku debiutantów, bo właściwie po to stworzyłem własną wytwórnię, żeby promować nieznane zespoły, bo tego nikt nie robi, później powstanie kompilacja, na której znajdą się wyłącznie kobiety, także z różnych części świata. Przymierzam się także do stworzenia wraz z "Room Pipe Studio" filmu, związanego z Hip-Hopem, który wejdzie do kin, ponadto praca nad magazynem "MGK RapOrt" i oczywiście druga płyta EK.

Red: Dzięki za wywiad.

Strona związane z Elitą Kaliską:
www.ek.storm.plInformacje o artykule
Data dodania:2003-02-13
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autorzy:
Jakuza / Wie..., 38 lat
mężczyzna, Warszawa
MGK Records   rap graffiti breakdanceMGK Records

Ostatnie artykuły tych autorów::
Prawdziwy Hip-Hop i dobra zabawa - wywiad z DJ Noz'em
Ruszamy na gruuuubo! - Tede o Wielkie Joł
Gurala priorytetowa misja na wschód - wywiad
"Rap żyje na ulicy" - wywiad z Lukasyno
Człowiek z głową na karku - wywiad z Jakuzą

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: !N!   Link do posta
09:50:55, 09-06-08
POZDRO DLA " E.K.I.P.Y. EK ELITA KALISKA "
MNIE SIĘ BARDZO PODOBAJĄ WASZE KAWAŁKI I MAM NADZIEJE , ŻE JESZCZE NIE JEDNE Z WASZYCH MĄDRYCH GŁÓW POJAWIĄ SIĘ , NA WASZEJ KARTCE , A POTEM NA PŁYTCE I SŁUCHACZ " ZADOWOLONY BĘDZIE ! "

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-204-55-168.compute-1.amazonaws.com (18.204.55.168). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.