Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Parental Advisory Explicit Content

Parental Advisory Explicit Content

Autor: L-vis

Czarno-białe logo, często umieszczane na płytach i kasetach hip-hop'owych, wbrew powszechnej opinii, nie jest skierowane do dzieci, lecz do ich rodziców.

W teledysku "Without Me", Eminem jako superbohater, odbiera dzieciakowi płytkę CD i wskazuje wymownym gestem na charakterystyczne logo. Na czarno-białym tle widzimy napis: "Parental Advisory Explicit Content". Większość z nas domyśla się, co oznacza ten napis, jednak okazuje się, że nie do końca wyobrażenia te pokrywają się z faktyczáz‘

Logo "Parental Advisory Label" umieszczane jest na większości płyt hip-hop'owych, w ramach programu Parental Advisory. Co ciekawe, program ten skierowany jest do rodziców z myślą o ich dzieciach, a nie bezpośrednio do dzieci. Celem napisu umieszczanego na płytach i kasetach jest informowanie rodziców o muzyce, jakiej słuchają ich dzieci. Koncepcja jest prosta i słuszna - to rodzice powinni wyznaczać granice, co dziecko może słuchać, a czego nie. Oni też mają decydować, która płyta zawiera niedopuszczalne dla dziecka treści (o wyraźnym zabarwieniu erotycznym, popierające przemoc lub zawierające wulgarne wyrazy i zwroty). Rodzice nie muszą znać się na muzyce swoich pociech. Przecież bezsensownym byłoby przesłuchiwanie każdej przyniesionej do domu płyty lub kasety w poszukiwaniu "nieodpowiednich słów i zwrotów". Rozwiązanie jest następujące: nie ma logo Parental Advisory na kasecie - wszystko gra, logo jest - warto sprawdzić co też dany raper wymyślił i jeśli faktycznie są tam treści, które mogą zostać źle zinterpretowane przez młodego adepta kultury hip-hop'owej, warto usiąść i przedyskutować z brzdącem sens słów idola. Od czego ma się rodziców, co nie ?

Pomysłodawcą akcji jest stowarzyszenie Recording Industry Association of America (RIAA) reprezentujące przemysł muzyczny w Stanach Zjednoczonych. Członkami RIAA są wszystkie liczące się wytwórnie muzyczne (zarówno te duże, jak i mniejsze - niezależne). Członkowie RIAA tworzą i dystrybuują w sumie prawie 90% wszystkich legalnych produkcji muzycznych w Stanach Zjednoczonych. Zadaniem RIAA jest reprezentowanie i wspieranie członków organizacji: RIAA działała często w charakterze rzecznika prasowego wytwórni muzycznych i artystów, chroni przed cenzurą i piractwem muzycznym, wspiera wreszcie wolną wymianę handlową i rozwój technologii w przemyśle muzycznym. Do działań RIAA często przyłączają się znani artyści, m.in.: Sean "Puff Daddy" Combs, Master P, Coolio i muzycy z Wu Tang Clan.

"Parental Advisory Program jest dobrowolnym programem, który pomaga członkom naszej organizacji w edukacji i informowaniu rodziców co do zawartości poszczególnych nagrań muzycznych" - specjalnie dla czytelników magazynu Hip-Hop.pl wyjaśnia Amanda Collins, rzecznik prasowy RIAA. "Celem prowadzonej kampanii jest przekazywanie prostych i zrozumiałych informacji do wszystkich użytkowników, o tym, czy dany album muzyczny zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci. Daje to rodzicom możliwość podjęcia stosownych decyzji - oni sami powinni określać, co jest, a co nie jest odpowiednie w ich rodzinie" - podsumowuje Collins.

Na marginesie, warto zaznaczyć również, iż pomimo szlachetnych przesłanek całej akcji, nie wszyscy artyści, którzy posługują się logo RIAA, mają na względzie tylko i wyłącznie dobro ich fanów. Napis "Parentall Advisory Explicit Content" może również sugerować, że płyta zawiera bezkompromisowe opinie i dosadne epitety, a wykonawca jest ostrym i nie przebierającym w słowach raperem (w świecie Hip-Hop'u, często, może być to poczytane bardziej jako zaleta niż wada). To z kolei może zapewniać wzrost sprzedaży płyty, o czym doskonale wiedzą szefowie potężnych wytwórni hip-hop'owych.

Wracając do Eminema, RIAA potwierdziło, że wytwórnia promująca artystę (Universal) podpisała stosowną umowę (dostępną na stronie http://www.riaa.com/Parents-Advisory-6.cfm) i uzyskała zgodę na użycie logo celem poinformowania odbiorców teledysku, że album zawiera nieodpowiednie dla dzieci treści ("explicit content").

Więcej informacji o działalności RIAA znajdziecie na stronie: www.riaa.comInformacje o artykule
Data dodania:2003-02-24
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
L-vis   rap graffiti breakdanceL-vis

Ostatnie artykuły tego autora:
Modelka - Eydie Anne
Modelka - Denise Vilayna Lasalle
Modelka - Marguerite Martin
Komercyjne nowości - podsumowanie roku 2003
Bad Boys 2

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: DJ Bobson   Link do posta
16:52:59, 19-11-06
Dzieciak i tak posłucha tych płyt. W Polsce też powinny bć takie oznaczenia np. na płytach Peji, Molesty, WWO, Liroya czy nawet Ascetoholix

anonim
Autor: BS Tic   Link do posta
12:07:39, 08-12-07
Fajnie, ale prawie żaden rodzic nie wie o co chodzi w tym oznaczeniu... ;/

anonim
Autor: Kaszanka O.   Link do posta
17:58:24, 01-01-08
a co znaczy to  Parental Advisory Explicit Content ??

anonim
Autor: BS Tic   Link do posta
17:16:47, 06-04-08
Pod zgodą rodziców czy cos

anonim
Autor: plut   Link do posta
21:56:30, 14-04-08
rodzicielskie doradzytwo wyraźnie zadowolone

anonim
Autor: Łolcia   Link do posta
16:33:59, 20-05-08
No  wła$nie..xDD

anonim
Autor: Manam   Link do posta
12:14:14, 12-05-12
A co to jest "faktyczáz‘" (sic!) w pierwszym akapicie?! :D

anonim
Autor: criper   Link do posta
21:58:27, 21-11-14
@plut
Hahahahaha nie mogę ;_D . 'Zadowolone'... ;_) zadowolony to może być raper jak sprzeda 999999999 egzemplarzy, a 'Parental advisory explicit content' to 'rodzicielski nadzór określonej treści', mniej więcej. 'Zadowolone' ;_) . Wersja z 'lyrics' na końcu to jak by wg. Ciebie była? 'Rodzicielskie doradz(y?)two wyraźnie liryczne', czy '-dosłowne' =D.
P.S. 0% negatywnego podejścia ;) .

anonim
Autor: MordaNaKłude   Link do posta
11:55:31, 20-12-16
To poco ludzie nosza to na koszulkach ?

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-122-74.compute-1.amazonaws.com (3.226.122.74). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.