Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Diaspora - wywiad

Diaspora - wywiad

Autor:

Z francuskojęzycznym zespołem Diaspora spotkałem się przy okazji ich wizyty w Polsce. Przyjechali na koncert w Krośnie oraz w celu nagrania swoich wokali na jedną z zapowiadanych produkcji MGK Records. Korzystając z chwili czasu zadałem kilka pytań przybliżających nam odrobinę sylwetki wykonawców.

Red.: Jak to się stało, że jesteście na Polskiej składance "Hip-Hop Rasizm Stop"? Czy jest to kwestia przypadku ?

Dako: Przyjechaliśmy gdyż mamy kontakt z EK, których zaprosiliśmy w tym roku na nasz festiwal w Bonn. Oczywiście oni przyjechali i wtedy doszło do porozumienia. Skoro płyta ma nosić tytuł "Hip-Hop Rasizm Stop" daliśmy na nią nasz utwór "Fuck Rassizmus". Staramy się być wszędzie gdzie tylko nas zaproszą. Była okazja, więc jesteśmy w Polsce. No i macie tanie piwo (hehehe)...

Red.: Czy słyszeliście Polski Hip-Hop? Czy mieliście okazję poznać go zarówno od strony muzycznej i tekstowej ?

Dako: Jestem już od tygodnia w Gdyni, dużo słucham polskiego Hip-Hop'u, ale zanim tu przyjechałem nie znałem go prawie wcale. Widziałem MTV Squad i podobają mi się polskie klipy.

Red.: A jak współpraca z innymi krajami ? Nie jest wam obcy Hip-Hop z innych części świata ?

Dako: Byliśmy kilkukrotnie zapraszani na kompilacje między innymi w Belgii, Francji. Teraz niedługo ma wyjść kolejna składanka w Wielkiej Brytanii. No ponadto Afryka. Próbujemy wszędzie...

Red.: Ok., powiedzcie w jaki sposób możecie scharakteryzować swoją twórczość? O czym mówicie w swoich tekstach?

Dako: Są to teksty z życia wzięte, mówią o codziennych wyzwaniach jakie życie stawia przed nami. Wiesz teksty pochodzące prosto z naszych serc i głów.

Red.: Dość istotna sprawa - problem rasizmu. Czy spotkaliście się, czy często się spotykacie z przejawami nietolerancji rasowej ?

Dako: Na szczęście w Polsce jeszcze do niczego takiego nie doszło. W Niemczech niestety wygląda to troszkę gorzej. Tu nie chodzi tylko o skinheadów, ale o ogólna nietolerancję czarnego koloru skóry. Gdy czarny szuka pracy to nie łatwo ją znajdzie. Gdy szuka mieszkania znów ten sam problem. To nie jest tylko kwestia społeczna, to sprawa polityki.

Red.: Czy można zatem coś zmienić, aby tak nie było ? Czy produkcje typu "Hip-Hop Rasizm Stop" mogą w tym pomóc ?

Dako: Hip-Hop to głos. To idea i sposób jej wypowiadania. Gdybym nie był MC, a na przykład politykiem to działałbym w tym kierunku na innym polu. Gdybym był gangsterem to załatwiałbym to w inny sposób. Mam jednak Hip-Hop i to jest mój sposób na przekazanie ludziom tej czy innej rzeczy. To nie jest tylko muzyka do zabawy. Ja mówię do każdego i staram się coś zmienić.

Red.: Wasze inspiracje muzyczne ? Jakiego typu muzyka działa na Was pozytywnie ?

Dako: W zasadzie staramy się nie inspirować żadnym znanym twórcą muzycznym. Jesteśmy absolutnie odcięci od tego. Gdy jesteśmy smutni robimy coś wolnego i smutnego. Gdy weseli jest wprost odwrotnie.

Red.: Od jakiego czasu zajmujecie się Hip-Hop'em ?

Dako: Nie można powiedzieć że zaczęło się to w jakimś konkretnym momencie. Na początku tańczyliśmy breakdance, ale nigdy nie myśleliśmy o tym, że jest to Hip-Hop. To był tylko taniec. Jednakże w 1989 zaczęło się... Wtedy właśnie kupiłem sobie pierwsze kasety z rapem, a 3 lata później, w 1992 roku napisałem swój pierwszy tekst.

Dj Alk One: Ja zaczynałem w 1992 roku. Nie można by wtedy powiedzieć, że słucham Hip-Hop'u, ale to już było coś, to był początek. Taka pierwsza fala z Ameryki. Pierwsza kapela jaką słyszałem to Cypress Hill. W 1995 roku rozkręciło się wszystko i zacząłem słuchać niemieckiego Hip-Hop'u.

Red.: W jaki sposób funkcjonujecie jako zespół ? Czy jest to swoista rodzina, gdzie często spędzacie ze sobą dużo czasu ? Czy może tylko spotykacie się na nagranie jakiegoś utworu ?

Dako: Diaspora to skład przyjaciół. To nie było jest tak, że tylko nagrywamy, ciągle jesteśmy razem.

Red.: A nazwa ? Skąd taka nazwa ?

Dako: Diaspora to...Hmmm. To jest na całym świecie to samo. Diaspora to zbiór ludzi, ich zgromadzenie. To ludzie gdzieś w jakimkolwiek miejscu na świecie. Może być Polska diaspora w Niemczech, albo Francuska diaspora w Polsce. My jesteśmy Diasporą.

Red.: Wiem, że zdajecie sobie sprawę ze złej sławy Elity Kaliskiej w Polsce. Co o tym myślicie ? Widzę, że wcale Was to nie rusza.

Dako: Oceniamy ludzi tak jak sami ich widzimy. Znamy EK i nasze kontakty są bardzo dobre. Lubimy się spotykać. Znamy ich i wiemy, że są w porządku. Nie będziemy się przecież sugerowali czyimiś opiniami.

Red.: Asiu przed koncertem w Bonn dostałaś oficjalnego maila od Sokoła (WWO) aby nie zapraszać EK na festiwal. Jaka była Twoja reakcja ?

Asia: Hehe napisał, że EK nie jest dobra grupa, że nie robią dobrego Hip-Hop'u i żeby ich lepiej nie zapraszać. Mi to było obojętne. Powiedziałam to od razu chłopakom z Diaspory. Powiedzieliśmy sobie: "Dobra to spróbujemy". I było super. Nie żałujemy tej decyzji.

Red.: Słowo od siebie do naszych czytelników?

Dako: Zapraszamy na naszą stronę: http://www.diaspo.de/ i do zobaczenia na koncertach "Hip-Hop Rasizm Stop" w Polsce!

Red.: Dzięki za wywiad.Informacje o artykule
Data dodania:2003-03-25
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Jakuza / Wie..., 38 lat
mężczyzna, Warszawa

Ostatnie artykuły tego autora:
Prawdziwy Hip-Hop i dobra zabawa - wywiad z DJ Noz'em
Ruszamy na gruuuubo! - Tede o Wielkie Joł
Gurala priorytetowa misja na wschód - wywiad
"Rap żyje na ulicy" - wywiad z Lukasyno
Człowiek z głową na karku - wywiad z Jakuzą

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-233-111-242.compute-1.amazonaws.com (18.233.111.242). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.