Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

PIH - wywiad

PIH - wywiad

Autor: Enticer

Dowiedz się więcej o: PIH.

Red.: Kim jest PIH? Jak możesz się scharakteryzować?

Pih: Pihu, to taki ziomek, ze Stromej 17. Jak jesteś na os. Słoneczny Stok to zapytaj się dzieciaków, oni wiedzą kim jest Pih. Zwyczajny chłopak, któremu nie było pisane znaleźć się tu gdzie jest.

Red.: Jak zaczęło się twoje życie z Hip-Hop'em, jaki moment uważasz za jego początek?

Pih: Dokładnie pamiętam ten moment. Dostałem o taty kasetę Fat Boys'ów na gwiazdkę. Taki piracki składak zmontowany przez firmę Brawo. Przed tym słuchałem czarnej muzyki. Przede wszystkim Prince'a, Isaac'a Hayes'a, Otis'a Redding'a, Marvin'a Gaye'a i George'a Clinton'a. Fat Boys trafiło w klimat, także od razu pokochałem ich muzykę. To było jakiś czas temu, niestety na kasecie nie ma daty produkcji, ale mogę spokojnie powiedzieć, że od tamtego zdarzenia upłynęło co najmniej 10 lat.

Red.: Wydałeś wcześniej materiał, jak go oceniasz z perspektywy czasu, czy chciałbyś coś w nim zmienić i czego on cię nauczył?

Pih: Tak, "Wielka Niewiadoma", JedenSiedem. Oceniam go nie najgorzej, mimo iż od tamtego czasu bardzo ewoluowałem. Myślę, że mój język jest bardziej dojrzały, teksty są lepiej przyswajalne. Rozumiesz... na pierwszej płycie chciałem pokazać to, że potrafię być elokwentny. Teraz łączę to z błyskotliwością. Co z tego, że tamte teksty mogły być od strony powiedzmy intelektualnej na wyższym poziomie, jak nikt nie był w stanie ich powtórzyć. Teraz wydaję mi się, że jestem bliski znalezienia złotego środka. Z pierwszej płyty wyniosłem jedno. "Wielka Niewiadoma" stała się dla mnie historią, pewnym etapem, po którym wiem, że nie powinienem niczego zmieniać, jeżeli coś na daną chwilę zrobiłem dobrze.

Red.: Z którym z twoich utworów jesteś najmocniej związany emocjonalnie? Który z nich podoba ci się najbardziej?

Pih: Zabijamy Się Dla Cyfry I i II, "Na Dachu Bloku", "Nie Ma Miejsca Jak Dom" i... Z nimi jestem najbardziej związany emocjonalnie. Najbardziej podoba mi się... i "Zabijamy Się Dla Cyfry II". Wydarzenia z tych dwóch utworów bardzo wpłynęły na to jak dzisiaj patrzę na różne rzeczy, które się dzieją wokół mnie.

Red.: Czy do pracy nad tym materiałem zaprosiłeś jakiś gości? Jeśli tak to kogo i jak oceniasz pracę z tymi osobami?

Pih: Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jeżeli nagrywam z kimś to tylko z ludźmi, których cenię. Przede wszystkim liczy się to jakim ktoś jest człowiekiem, emce to drugorzędna sprawa (chociaż lepszych emces nie wyobrażam sobie). Z Fenomenami nagrałem Wagę Słowa, jeden z moich ulubionych kawałków na Boisz Się Alarmów... Nagrywkę poprzedził niesamowity melanż u Żuromiwa (pozdrawiam cię chłopaczyno!!!). Drugim featuring'iem z kolei jest Nie Zasypiaj z Chadą. Do tego utworu Cezary Ciszewski nakręcił nam klip. Z Chadą praca idzie szybko. Zresztą to nie był nasz pierwszy wspólny kawałem i na pewno nie ostatni, ponieważ jesteśmy w trakcie nagrywania wspólnej płyty. Do "Daję Rap Muzykę" zaprosiłem Borixona, który pomógł mi bardzo w refrenie. Później nawinął on zresztą całą zwrotkę w "Witam", numerze, w którym wystąpiło obok mnie całe WYP3. Miażdżący kawałek wyszedł z 1z2. Nic Co Ludzkie. Zajebiste wersy, niesamowity flow i zabójcze tempo. "Złe Wiadomości" nagrałem z Endefisami. Mam do tego utworu wielki sentyment. Z Bartoszem także nagrałem bonus track 2 Historie w wersji jedynie na cd. Chore historie. Ostatni featuring to One Są Wszędzie gdzie pomógł mi Franek ze Stereofonii. Nawijam tam o swoich ex po imionach, oczywiście zmieniłem je (hahaha!!!), niestety moja zwrotka kojarzona jest z tym typem z Wilków co śpiewa o jakiejś Baśce czy Monice. Przysięgam nasz kawałek powstał co najmniej rok wcześniej. Poza tym Kostek w wielu utworach nagrał scratche, co na pewno podniosło notowania mojej płyty. To wszystko.

Red.: Czym będzie się różnił ten nowy materiał od poprzedniego?

Pih: To jest w ogóle inny wymiar. Nie sposób tego porównać. Jestem innym człowiekiem niż 3 lata temu. Warstwa liryczna ewoluowała, flow tym bardziej. Bitów w większości już nie robi dj 600 V. Zrobił z 16 utworów jedynie cztery (zresztą zajebiste!!!). Cztery dołożył Camey i to on i jego produkcje zadecydowały tak naprawdę o ostatecznym charakterze i brzmieniu tego materiału. Doskonałą muzykę zrobili także Bartosz, Żółty, Dyha, Jajonasz, Igs.

Red.: Co jest dla ciebie motywacją i natchnieniem do tworzenia muzyki?

Pih: Dzień i noc. Chwile, które przeżyłem. Zarówno te dobre jak i złe. Muzyka jest we mnie. Idąc ulicą piszę teksty w smsach, jedząc obiad myślę o tym. Często budzę się w środku nocy i wstaję żeby coś zapisać. Przez to nieraz mam kłopot z zaśnięciem. Zresztą większość moich tekstów powstała ok. 2-3 nad ranem. Mam taki patent, że mniej więcej pół zwrotki układam w głowie, później siadam, żeby ją spisać i dopisuję resztę.

Red.: Każdy w życiu ma jakieś przełomowe momenty.... Co było dla Ciebie takim wydarzeniem?

Pih: Jak na razie przeprowadzka do Warszawy. Nie chodzi tu o zmianę miejsca zamieszkania. Poznałem kobietę, którą pokochałem. Mieszkaliśmy razem ze sobą 2 lata. Od tamtego czasu stałem się innym człowiekiem.

Red.: Co chciałbyś zapamiętać na zawsze?

Pih: Twarze bliskich mi osób, których już ze mną nie ma. Niestety czas robi swoje a oglądać ich zdjęć nienawidzę.

Red.: Czy są rzeczy, momenty, sytuacje i decyzje których żałujesz? Jeśli tak to czy mógłbyś podać jakie?

Pih: Oczywiście, że są. Każdy ma takie, chyba, że jest zadufanym w sobie narcyzem i nie widzi co się dzieje dookoła niego. Żałuję niektórych decyzji, lecz czasu nie zawrócę. Niestety nie podam przykładów, to jest trochę zawiłe, żeby w kilku zdaniach to streścić. Jedyne co mogę powiedzieć to, to że nieraz żałuję, że tak bardzo lubię alkohol. Przez wódkę dużo straciłem a nic nie zyskałem.

Red.: Jak wygląda świat widziany Twoimi oczami? Czym różni się od tego jakim chciałabyś żeby był? Czy masz obraz swojego idealnego życia?

Pih: Widzę zło na każdym kroku. Serio. Fałsz, nienawiść, zazdrość, dwulicowość, wszystko śmierdzi gównem. Ludzie lubią robić drugim za plecami. Taki jest świat. Mam tylko jedną potrzebę w tym wszystkim. Czasami mam te tzw. szczęśliwe chwile i bardzo bym chciał mieć zawsze obok siebie kogoś z kim mógłbym tym szczęściem się dzielić.

Red.: Co byłoby dla Ciebie nirwaną, jak wygląda twój pomysł na szczęście?

Pih: Nie mam takiego pomysłu. Czasami szczęście przychodzi w chwili, kiedy najmniej się go spodziewasz. Żyję raczej spontanicznie i nie planuję żadnych, jakby to ująć, sesji po których wychodziłbym szczęśliwy.

Red.: Czego najbardziej nienawidzisz w ludziach, sytuacjach, w sobie?

Pih: W ludziach. Nienawidzę kurestwa w ich oczach. Od razu je rozpoznaję. Chuj w dupę hipokrytom. Sytuacje. Nie lubię sytuacji krępujących. Ja. Często tracę samokontrolę. Później jestem trochę zażenowany jak mówią mi do czego jestem zdolny.

Red.: W czym jesteś najlepszy? W czym chciałbyś być lepszy?

Pih: W dawaniu prezentów. Bardzo często jestem bezinteresowny i nie znam nikogo, kto robiłby to lepiej. A lepszym? Chciałbym być lepszym człowiekiem.

Red.: Jakie są twoje plany na przyszłość? Czy obrałeś sobie jakiś cel do którego starasz się dążyć?

Pih: Tak naprawdę to chcę skończyć wreszcie studia. Jak coś się zaczyna to głupotą jest niedokończenie tego.

Red.: Czego słuchasz?

Pih: Ostatnio cały czas Superfly Curtis'a Mayfielda. Z zagranicznego rapu "Lost Tapes" Nas'a i "Trinity" Slum Village a z Polski Starą Szkołę Rapu WYP3.

Red.: Polska scena, tak jak i opinie o niej, jest podzielona. Jakie jest twoje zdanie o kulturze Hip-Hop w Polsce? Co chciałabyś w niej zmienić najbardziej? Czego w żadnym wypadku nie chciałbyś zmieniać?

Pih: O kulturze Hip-Hop w Polsce mam jak najlepsze zdanie. Nic w niej nie chcę zmieniać. Nie widzę powodów. Na wszystko przyjdzie czas. Możemy się porównywać do np. USA i wytykać niedoskonałości i braki ale prawda jest taka, że u nas będzie to samo. Wcześniej czy później. Wierzę w to.

Red.: Czy uważasz się za jej współtwórcę? Jakie jest w niej twoje miejsce?

Pih: Tak. Sądzę, że poruszyłem kilka tematów, których nikt przede mną nie podjął. Uważam też, że od strony lirycznej dużo wnoszę. Moje miejsce jest tam gdzie jest prawda, ból i krzywda ludzka.

Red.: Jakich wykonawców polskich i zagranicznych cenisz najbardziej?

Pih: Uważam, że szacunek należy się każdemu wykonawcy, który pracą swoją wnosi coś nowego. Jest kreatywny. Przewodzi czemuś, a nie tylko podąża.

Red.: Jakie wydarzenie hip-hopowe jest wg. Ciebie najważniejsze dla Polski i świata?

Pih: Nie mam pojęcia. Wszyscy mówią o Opolu i śmierci 2Pac'a i Biggie'go. Powiem szczerze, że nie zastanawiałem się nigdy nad tym. Żyję życiem zwykłego człowieka, a nie hip-hop'owca. Codzienne problemy zmuszają mnie do innego rodzaju przemyśleń.

Red.: Można spotkać się z bardzo różnymi opiniami na Twój temat. Przez jednych jesteś podziwiany przed innych nie lubiany. Jak myślisz dlaczego tak jest?

Pih: To prawda. Moja osoba jest bardzo kontrowersyjna. Niektórzy mnie nie lubią za moje teksty, inni za zachowanie. Nieraz słyszałem też, że ktoś coś mówił. Patrzę na taką pierdoloną plotkarę i pierwszy raz chuja widzę. Ludzie są zawistni. Zazdroszczą (patrz. B-stok). Nie przeczę są też słuszne pretensje. Niestety w 90% to tylko ploty, wydawałoby się nieszkodliwe a jednak swoje robią. Nie gniewam się za to, bo sam nie jestem doskonały. Ci, których kocham i szanuję wiedzą jakim jestem człowiekiem i ich opinia dla mnie się najbardziej liczy. Nie jestem tu po to, żeby każdy mnie lubił. Nie włażę nikomu do dupy i sam nie lubię być głaskany. Jestem sobą i na pewno dla innych się nie zmienię.

Red.: Właśnie zakończyłeś pracę nad swoim klipem. Kręciłeś go w Warszawie. Skąd pomysł na to miejsce oraz fabułę?

Pih: Jak wcześniej wspomniałem klip nakręcił Cezary Ciszewski do "Nie Zasypiaj". Utwór jest ze mną i Chadą. Sam pomysł był ode mnie i Kozanostry. Szkic. Wiedzieliśmy, że będzie nam potrzebna dziewczyna, która bardzo dobrze zagra rolę osoby przerażonej, widzącej czające się zło. Detale (jak to w teledyskach bywa najważniejsze) opracował sam Cezary. Uważam je za doskonałe. On też wybrał miejsce, które nie było tak istotne jak np. w "Nie Ma Miejsca Jak Dom". Na koniec powiem, że klip ten jest także zapowiedzią wspólnego projektu Chada i Pih o tytule "O Nas, Dla Was". Płyta zostanie ukończona na pewno w tym roku, a ukaże się na początku lutego 2003.

Dowiedz się więcej o: PIH.


Informacje o artykule
Data dodania:2003-06-26
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Enticer Natalia Michałowska  rap graffiti breakdanceEnticer

Ostatnie artykuły tego autora:
The Art of Beatbox

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Slicznotka   Link do posta
10:25:29, 18-11-04
PIH JEST ZAJEBISTYM ZIOMKIEM LUBIE SLUCHAC TEGO CO ON ZROBIL A PIOSENKA NIE MA MIEJCSCA JAK DOM PODOBA MI SIE BARDZO JUZ OD DLUZSZEGO CZASU POPROSTU PIH JEST W PORZADKU SZACUNE I POZDRO!

anonim
Autor: Slicznotka   Link do posta
10:25:30, 18-11-04
PIH JEST ZAJEBISTYM ZIOMKIEM LUBIE SLUCHAC TEGO CO ON ZROBIL A PIOSENKA NIE MA MIEJCSCA JAK DOM PODOBA MI SIE BARDZO JUZ OD DLUZSZEGO CZASU POPROSTU PIH JEST W PORZADKU SZACUNE I POZDRO!

anonim
Autor: BIAŁY_PISZ_MATEJKI   Link do posta
19:21:23, 22-01-05
ZAJEBISTY GOŚCIU SZACUNEK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SZACUNEK CZŁOWIEKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

anonim
Autor: Moskwicz   Link do posta
11:02:41, 04-02-05
PIH jest najlepszy. Pozdro dla niego i wszystkich jego fanów

oska
Autor: oska   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:49:03, 24-03-05
pih to najlepszy z zarazem chyba najmniej doceniany polski raper. szacunek za nowa plyte!! \'\'2003\'\' jest zajebiste. a \'\'cokolwiek\'\' uderza do serca

anonim
Autor: Mohr.ŁDZ   Link do posta
22:12:16, 11-06-05
PO prostu klasyk...mistrz słowa, jego muzyka duzo mi pomogla...slucham jej i odkrywam ja na nowo. jednoczesnie nie znajac Piha musze stwierdzic ze jego osobowosc jest skomplikowana ale niezwykle wartosciowa, bo tylko wartosciowa osoba potrafi wydobyc ze slow i bitow te glebie. POZDRO PIH!

anonim
Autor: neos   Link do posta
14:06:03, 13-07-05
Chuja wiecie o jego muzie ,piszecie ,że fajna,że sie podoba kurwy c0 wy? jego muza leczy i naucza a nie jest muzyczka o fajnym brzmieniu

anonim
Autor: Ziomal\'S   Link do posta
22:40:06, 17-11-05
PIH jest dobry lubienjego za muze jaką robi na reailiach te pare kawałków "Zabijamy sie dla cyfry" rozumiem te słowa w tej piosence to jest rzeczywiste zyje w takim swiecie wiem co to jest ! POZDRO PIH.

anonim
Autor: dioel   Link do posta
17:52:42, 23-11-05
ON JEST PATOLOGICZNY , ZJEBANY I HUJ MU W DUPE KONIEC KROPKA

anonim
Autor: KO.ZAK   Link do posta
11:58:28, 03-12-05
DOBRZE KURWA JEST

anonim
Autor: agariii   Link do posta
20:15:33, 12-02-06
PIH jesteś zajebistym ziomalem!! ja niewiem czemu nie ma cie na listach, wogle. nie czaje tego. moja cala oska cie slucha!! sluchaja cie 12 latki jak i 26. jestes the best. jest to cos w twoich piosenkach

anonim
Autor: rufin   Link do posta
01:45:14, 24-12-06
jak tak czytam te komentarze...napchane dzieciory napchanych rodzicow ktore nie mają pojecia o hip hopie.... eh

anonim
Autor: jebać system   Link do posta
19:26:53, 05-03-07
dzięki pihu za \"nei ma miejsca jak dom\" ten kawałek uzmysławia pewne sprawy. za wszystkie kawałki z hadą .dobry rap w huj jak dla mnie ! ema!

anonim
Autor: Pihuj   Link do posta
13:39:03, 26-06-07
Pih ma zajebiste kawałeczki . Najbardziej mi się podoba bitwa z Dużym Pe. On dalej ciągnie fete :)? bo tak się chwalił a w wywiadzie niema o tym ani słowa.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-52-91-185-49.compute-1.amazonaws.com (52.91.185.49). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2018 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies