Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Mikrofon wystawał z kuchni - spotkanie z grupą Sistars.

Mikrofon wystawał z kuchni - spotkanie z grupą Sistars.

Autor: L-vis

Dowiedz się więcej o: Sistars.

Chociaż pierwsza, długo wyczekiwana płyta Sistars miała swoją premierę dosłownie przed chwilą, o Sistars mogliśmy już nie jedno przeczytać i usłyszeć. Na temat poszczególnych członków zespołu pojawiały się w mediach najróżniejsze informacje. Redakcja Hip-Hop.pl postanowiła więc zaprezentować wam sylwetkę zespołu z nieco innej strony. Aby to zrealizować, potrzebna nam była swobodna, nieformalna atmosfera. Z tego też powodu, postanowiliśmy przeprowadzić wywiad w trakcie wspólnej kolacji w nowo otwartym studio Wielkiego Joł. Honory "pana domu" pełnił BarteQ (basista i wokalista Sistars). Z głównego gadgetu studia - srebrnej lodówki Whirlpoola wypełnionej schłodzonymi butelkami "Chopina" Tedego - wyciągnął kilka orientalnych przysmaków. Wkrótce potem, dołączyła do nas N'Talia, jako reprezentantka damskiej części składu Sistars. Wywiad w trakcie kolacji to z pewnością pyszny pomysł, dlatego też humory nam i artystom dopisywały. Jednak, aby nie rozbudzić zbytnio waszych apetytów, zamiast zdjęć syto zastawionego stołu przy którym rozmawialiśmy, jako zobrazowanie, wywiadu proponujemy foto relację z premiery płyty "Siła Sióstr", która miała miejsce 12 września 2003 r. w Piwnicy Pod Harendą.

Smacznego. Czy możecie przybliżyć naszym czytelnikom sylwetki poszczególnych członków zespołu Sistars? Na czym gracie, skąd się wzięliście i takie tam...

N'Talia.: Smacznego. Oczywiście. Ja i siostra - Lil'Sista - jesteśmy śpiewaczkami [śmiech] oraz autorkami tekstów. Wzięłyśmy się z Ząbek. Znaczy urodziłyśmy się w Warszawie, ale mieszkałyśmy w Ząbkach i tam też było nasze studio - w piwnicy naszego domu (tam powstała płyta "Siła sióstr"). BarteQ jest z Mrągowa. Gra na basie, komponuje, razem z Maru$iem robi bity, aranżuje wokale, produkuje płytę...

BarteQ.: Tak, natomiast MaruS robi...

N'Talia.: Poczekaj, jeszcze nie skończyłam na twój temat. ...BarteQ nagrywa instrumentale, śpiewa....

BarteQ: A Maru$ gra..

N'Talia: Dobra. MaruS gra na klawiszach, aranżuje...

BarteQ: Produkuje, komponuje, zajmuje się mixami i realizacją płyty.

N'Talia: Aha i Maru$ wziął się z Dobrego Miasta. U-1 (Ułan) pochodzi z Iławy, gra na perkusji... (jest bardzo ważnym ziomem w kapeli)

BarteQ: A tak na prawdę wszyscy w trójkę do tej pory wymienieni jesteśmy z Olsztyna, ponieważ tam kończyliśmy szkoły. Tam się też spotkaliśmy.

Szkoły muzyczne?

BarteQ: Tak. Wszyscy poznaliśmy się w jednym internacie i zaczęliśmy wspólnie grać - i to już tak 8 lat.

I wszyscy wtedy graliście na tych co obecnie instrumentach?

BarteQ: Powiedzmy. Ja grałem na wiolonczeli, gdyż nie ma w Polsce średniej szkoły muzycznej na gitarę basową.

N'Talia.: A w Katowicach na Akademii Muzycznej otworzyli wydział basówki, ponieważ BarteQ tam się dostał. Zrobili mu wydział. A on zrezygnował po pół roku i nie postawili mu nawet pomnika [śmiech].

Pewnie dlatego, że ten pomnik i tak byłby zaraz szary...

N'Talia.: I ptak zrobiłby na niego kupę...

Właśnie [śmiech]

BarteQ: Dobra, dobra. To była trudna decyzja o rezygnacji, związana z zaistniałą pewną sytuacją życiową...

OK.

N'Talia.: Natomiast Przemo' - Maciołek. On się wziął z Warszawy.

BarteQ: Tak na prawdę z Chodzieży.

I też jest na stałe z wami w składzie?

BarteQ: Tak, na stałe. Ciągle gra w Counter Strike'a ..

N'Talia.: No i oczywiście gra na gitarze. [śmiech]

To jak się zebraliście w końcu razem?

N'Talia.: Ja z siostrą zebrałam się bardzo szybko, gdyż po dwóch latach po mnie, ona się urodziła. PóĽniej chodziłyśmy do szkoły na Bednarskiej i tam poznali nas oni.

BarteQ: I teraz pierwsza sensacja - byłem chłopakiem N'Talii! To ja - Bartek Królik. I tak się zaczęło w tym zespole.

N'Talia.: [śmiech]

BarteQ: To było tak, że najpierw było love, a dopiero potem granie. Na początku N'Talia nie chciała przychodzić z nami grać. Sama nie była przekonana co do nas. Ale pewnego dnia...

N'Talia.: No i tak jakoś kiedyś przyszłam do niego do domu, a on tam miał mikrofon wystający... z kuchni [śmiech].

BarteQ: Dokładnie tak.

N'Talia.: I jak zaśpiewałam piosenkę Lauryn Hill to Maru$ ją zrealizował.

BatekQ: Zanim zrealizował to zwariował.

N'Talia.: Bo Paulina (Lil'Sista) też zaśpiewała. Maru$ z Bartkiem wynajmowali wtedy mieszkanie. Ale jeszcze było też tak, że BarteQ usłyszał nas jak śpiewałyśmy w klubie Muza na jam session.

BarteQ: Tak, ale wtedy byłem nieprzytomny-pijany, więc nie pamiętam co śpiewały.

Ok. Ja niby już wiem, bo wyczytałem to u konkurencji, ale zapytam że niby nie wiem - czy wy zatem - siostry - również skończyłyście szkoły muzyczne?

N'Talia.: [śmiech]

BarteQ: Ja powiem tak...

Ale to jest pytanie do N'Talii...

BarteQ: No ale ja powiem za nią.

Ok.

BarteQ: Tak więc to nie jest istotne czy skończyły szkoły muzyczne czy nie. Wszystko co osiągnęły do tej pory, zawdzięczają w największej mierze sobie. Szkoły muzyczne nie uczą tego co robimy.

N'Talia.: Powiem więcej. Szkoła muzyczna okazywała się często problemem. Głównie z uwagi na to, że pochłaniała olbrzymią ilość czasu.

BarteQ: Niech ludzie nie mówią, że skoro jesteśmy ze szkół muzycznych to mamy łatwiej. Tak samo mieliśmy swój truskul nie tylko muzyczny i przez swoje musieliśmy przejść. Nie raz się spało w piwnicach lub grało w cyrkach. Nie raz nie było co jeść. O tyle mamy łatwiej w muzyce, że mamy troszkę lepszy, bardziej wyćwiczony słuch muzyczny i znamy nutki.

N'Talia.: Ja długo nie miałam emisji głosu. Potem jak już miałam, dowiedziałam się, że poza szkołą nie mogę śpiewać. I było tak: w szkole się stresowałam, a śpiewać uwielbiałam poza szkołą. Nie lubiłam poza tym śpiewać za bardzo Maryli Rodowicz., dlatego zrezygnowałam.

BarteQ: Dokładnie.

To jest wywiad do magazynu hip-hop'owego i choć pozornie to o czym wspomnieliście w kwestii nut nie wydaje się być interesujące, chciałem was jednak poprosić o rozwinięcie wątku. Czy na przykład Wasza płyta cała jest gdzieś tam zapisana na papierze w nutach?

BarteQ: Tak. W Zaiksie. Każdy kto składa tam swoją twórczość i chce ją chronić, musi ją opisać w nutach.

N'Talia.: Zresztą BarteQ i Maru$ opisali też w ten sposób utwory Tedego.

A powiedzcie jak długo powstawała cala płyta "Siła Sióstr"?

N'Talia.: Półtora roku. Tyle powstają mniej więcej płyty wokalne.

Jesteście promowani jako pierwszy polski zespół R'n'B. Skąd pomysł na ten właśnie styl muzyczny?

BarteQ: Nie było pomysłu. Wszystko działo się naturalnie. Ale co to tak na prawdę jest to R&B? Moim zdaniem to jest tylko nazwa techniki wykonawczej. Spoko. Można powiedzieć, że jesteśmy R&B ale na płycie słychać też wiele innych wpływów... Generalnie w naszej muzyce (jakkolwiek jej nie nazwiemy) ważny jest przekaz i warsztat, szczególnie wokalny. Dziewczyny od zawsze śpiewały gospel i standardy...

Może przez to że R'n'B jest zupełnie nowym nurtem muzycznym w Polsce, w dużej mierze trafiacie do odbiorców zaprzyjażnionego stylu muzycznego, czyli do hip-hop'owców. Opowiedzcie z jakim odbiorem się spotykacie z ich strony i jak się z tym czujecie?

N'Talia.: Dla mnie to jest czasami problematyczne. Ja generalnie śpiewam piosenki. Może przez to, że poznałam Tedego i posłuchałam jak można się wyrazić poprzez rymowanie, spróbowałam i jako czystą zajawkę stworzyłyśmy "Ding Dong" i "Nie przestawaj". Ale to wszystko. Teraz nie myślę o tym, że kolejne kawałki też zrobię rymowane. Nie mówię też że nie. To zależy od tego co się będzie działo w przyszłości.

BarteQ: Jedno jest pewne - to co tak naprawdę łączy R'n'B i Hip-Hop to bity, które w obydwu przypadkach są podobne. No i autentyczność przekazu.

N'Talia.: Dlatego to teraz jest tak modne. Śpiewa Mariah Carey z Busta Rhymes. Śpiewa Natalia Kukulska z Tede... Ogólnie rzecz ujmując, nie mamy nic przeciwko utożsamianiu nas z Hip-Hop'em. Świat składa się z energii męskiej i energii żeńskiej. Hip-Hop ma raczej męską energię a R'n'B żeńską. Te dwa style po prostu uzupełniają się.

Poopowiadajcie troszkę o gościach na płycie, pliz.

BarteQ: Z Ostrym skontaktowaliśmy się dużo wcześniej - wysłaliśmy mu swoje demo. Z Tede było tak, że Ostasz nas wypatrzył na koncercie i zaprosił do niego. Dzięki temu poznaliśmy Numer Raz, potem WSZ i CNE.

Nie wspomnieliście jeszcze o jednym artyście - kim jest facet rymujący po angielsku u Was?

BarteQ: APEX to jest człowiek który jest w Polsce od 8 lat. To jest gość, który utrzymuje, że chodził do podstawówki z 2Pac'iem. On był znany swego czasu w Niemczech. Poznaliśmy się w Muzie. Tam były zajebiste jam session. Dziewczyny np. śpiewały z sekcją Steva Colemana - to jeden z najsławniejszych saksofonistów na świecie.(np. z Jazzmatazz) Śpiewały z Kool and the Gang. I tam też był Apex. Więc jak nagrywaliśmy płytę, zaprosiliśmy go do współpracy.

A ten kawałek freestylowy z nazwy zawarty na płycie, faktycznie jest jego freestylem?

N'Talia: Tak.

BarteQ: Posłuchał pierwszych taktów, wziął mikrofon i poleciał. Koncepcja płyty jest taka: na samym początku Apex rymuje o tym skąd się wzięła ta muzyka, jakie są korzenie. Potem jest część rapowa z Ostrym, Numerem, WSZ&CNE. Następnie część refleksyjna gdzie pojawia się m. in. TDF. Wszystko kończy się przesłaniem Apexa, że wszystko pochodzi z miłości. Konkret.

Jesteście już po premierze płyty w Piwnicy pod Harendą. Tłumy waliły drzwiami i...

N'Talia: ...tam nie ma okien [śmiech]

Właśnie. Więc tylko wchodzili drzwiami. Poopowiadajcie o tym.

N'Talia: To był jeden z niewielu koncertów na którym się stresowałam. Spodziewaliśmy się fali nieufności więc wyszliśmy na scenę - zaczęliśmy z olbrzymią energia i wolą rozruszania imprezy. A tu pełne zaskoczenie. Od pierwszych taktów publiczność była entuzjastycznie nastawiona. Tam była taka energia, że po koncercie czułam się jakbym była pijana.

A wytłumaczcie ten fenomen, że pomimo tego iż w tym dniu płyta miała premierę, większość ludzi na sali znało teksty. Nie wiem czy to słyszeliście, ale oni śpiewali razem z wami.

BarteQ: Wiesz, wcześniej były single, teledysk nasz i gościnny z Tede, jeszcze wcześniej były demówki. A na sali było też dużo naszych przyjaciół i znajomych. Może to dlatego po części.

BarteQ i Maru$ mają podobno teraz status głównych producentów w nowo powstałym Studio Wielkiego Joł, które jest pod nami. Macie już nawet na koncie pierwsze spektakularne i bulwersujące niektórych projekty...

BarteQ: Wiem do czego zmierzasz. Zrobiliśmy akcję z Natalią Kukulską, gdzie zajęliśmy się produkcją piosenki zatytułowanej "Kamienie". Naszym zdaniem Natalka od zawsze oscylowała wokół R'n'B. Może to teraz zbulwersować czytelników, bo niby gdzie Kukulska i R'n'B. Jednak tak na prawdę, styl w jakim ona śpiewa to takie wczesne R'n'B. To szkoła piosenek Babyface, Brandy - początek lat '90 do '95. Ma specyficzną rytmikę, specyficzną melodykę. Tak na prawdę, to co robi Natalia nie odbiega od tego co robią wszystkie inne wokalistki. Musi tak samo przepuścić to co śpiewa przez swoje serce i gardło. Jedyną kwestią sporną może być jej autentyczność przekazu. Ale jakoś nie widziałem w trakcie nagrań żeby udawała to o czym śpiewa. Szkoda że większość ludzi patrzy na nią przez pryzmat "Puszka okruszka"... (którego zresztą znają na pamięć najgorzej)

N'Talia: Ona jest po prostu jakby podana w nieco inny sposób.

Jak wam się współpracowało?

BarteQ: To była bardzo szybka nagrywka. Dostaliśmy jednego dnia piosenkę i musieliśmy zrobić bit. Zrobienie bitu trwało jedną nieprzespaną noc. Następnego dnia Natalia weszła tu do nas do studia i zrobiła refren z oryginalnej piosenki. I ten refren musieliśmy przekształcić. Tede zarymował swoje 3 zwrotki i piosenka była prawie zamknięta. Jednak nie spodobał nam się efekt finalny, więc dograliśmy jeszcze na szybko taką część śpiewaną, nie refrenową. Napisałem tekst na poczekaniu i zaaranżowałem melodię. W ciągu 6 kolejnych godzin skończyliśmy piosenkę. W sumie, oprócz robienia bitu trwało to łącznie jakieś 12 godzin.

A jak się z Natalią pracuje?

BarteQ: Świetnie. Błyskawicznie przyswaja wszelkie uwagi. Ma najlepszy warsztat z jakim się do tej pory spotkałem. Jest doświadczona. Wychodziła już z innego pułapu.

A ty N'Talia nie masz za złe chłopakom, że produkują waszą poniekąd konkurentkę?

N'Talia: Nie, każda konkurencja jest dobra, zdrowa.

Jedne z ostatnich pytań - N'Talia, dlaczego jesteś teraz łysa. Na teledysku "Spadaj" jeszcze miałaś włoski...

N'Talia: Jak miałam włosy to za dużo czasu im poświęcałam, a to nie jest taki najważniejszy temat. Potem jak ścięłam to wyszło na jaw szereg ciekawych rzeczy. Takich typu - czym jest prawdziwa przyjażń [śmiech]. Różne śmieszne reakcje były z tym związane. A poza tym to BarteQ mi obciął włosy.

BarteQ: Tak, kosiliśmy trawniki na podwórku pewnego dnia i ja powiedziałem: "Choć Natalia, obetnę ci włosy", a ona na to, że nie wie co tata na to powie. Ale tata się zgodził więc obciąłem jej, a potem ona mi.

Kończąc kolację i wywiad zarazem pytanie do Bartka - czy mógłbyś przybliżyć naszym czytelnikom na jakim sprzęcie tworzycie muzykę?

BarteQ: Jasne. Podstawą jest pececik stojący na Windows XP. Używamy Nuendo Stainberga, mikrofon. RODE NT1000, przedwzmacniacza TLAudio Ivory2 5051, jak najwięcej żywych instrumentów, bity na Fruity Loops standardowo.

Ok, serdecznie dziękuję za posiłek i za rozmowę.

N'talia: Dzięki i zapraszamy wszystkich czytelników Hip-Hop.pl na koncerty nasze w listopadzie 2003r.

BarteQ: Rusza Viva Wielkie Joł 2003 Rajd z TEDE i NUMERem. SprawdĽ to zioooom.....

Foto: Emnezz.

Dowiedz się więcej o: Sistars.


Informacje o artykule
Data dodania:2004-01-23
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
L-vis   rap graffiti breakdanceL-vis

Ostatnie artykuły tego autora:
Modelka - Eydie Anne
Modelka - Denise Vilayna Lasalle
Modelka - Marguerite Martin
Komercyjne nowości - podsumowanie roku 2003
Bad Boys 2

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: SZATAN   Link do posta
16:53:34, 20-10-04
CZE NIEZNAM WAS ALE I TAK JESTEŚCIE COOLLLLLLL!!!!!!!!!!!!!!! LUBIE WASZE GĘBY I WASZE ??????????????COŚTAM!!!!!!!!!!! KOCHAM WAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-173-57-84.compute-1.amazonaws.com (35.173.57.84). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.