Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Wywiad z DKA

Wywiad z DKA

Autor: Alicja

Dowiedz się więcej o: DKA.

"Hip-Hop to bardzo kontrowersyjne środowisko, w którym nawet wewnątrz istnieje nietolerancja"

Krótki autoopis...

DKA: Nazywam się Daniel, mam 22 lata, tworzę pod pseudonimem DKA, studiuję, uprawiam sport i się bawię.

Co studiujesz?

DKA: Kończę trzeci rok nauk politycznych w Stanach.

Uprawiasz sport, czy dzięki temu łatwiej Ci jest tworzyć, czy przez to jest Ci łatwiej? Może ma to jakiś związek?

DKA: Ma to ogromny 

Od kiedy czynnie zainteresowałeś się kulturą Hip-Hop'ową?

DKA: Wydaje mi się, że od momentu, kiedy zacząłem tworzyć, czyli w 2001 roku. Jeżeli chodzi o samą muzykę, to kilka lat wstecz. Wcześniej nie tworzyłem, bo wydawało mi się, że to nie ma sensu. Nie było wcześniej jako tako rynku w Polsce i jakoś nie złożyło się, żeby cokolwiek nagrać.

Jak powstawały kolejne kawałki na Twoją płytę?

DKA: W sumie ani jeden nie został nagrany w SP Records. Wszystkie pochodzą z USA, pomijając dwa utwory, które stworzyłem w Leszczynach - moim rodzinnym mieście.

Wspomniałeś o SP Records, którego nakładem wyszła Twoja debiutancka płyta. Jak się zaczęła Wasza współpraca?

DKA: Przez całkowity przypadek. Jak każdy wysyłałem dema do różnych wytwórni i liczyłem, że może ktoś się odezwie. Nie wiem jak inni, ale ja byłem nastawiony raczej negatywnie. Na szczęście Sławkowi Pietrzakowi z SP to się spodobało i dzięki temu nawiązaliśmy współpracę.

Twoja płyta nosi tytuł "Debiut" i rzeczywiście jest ona debiutem. Czy jesteś z niej zadowolony, czy tak wyobrażałeś sobie Twój debiut?

DKA: Na początku, gdy te utwory powstawały, byłem zadowolony, ale teraz z perspektywy czasu widzę, że poprawiłbym je. Ogólnie myślę, iż nie jest źle.

Przesłuchując płytę, doszłam do wniosku, że masz zamiłowanie do śpiewu. Nie myślałeś, żeby zaśpiewać jakąś piosenkę w całości?

DKA: Spokojnie mógłbym nagrać cały kawałek śpiewany. U mnie automatycznie, gdy piszę tekst, zwrotki są rymowane, a refren śpiewany. Robię to po to, żeby całość wpadała w ucho, refreny nadają melodyjności utworowi. Parę lat chodziłem do szkoły muzycznej, także śpiew mam opanowany. Kiedyś nawet śpiewałem w chórze. Śpiew to bardzo fajna sprawa i nawet gdy słucham kawałki np. z amerykańskiego Hip-Hop'u, gdzie refreny są najczęściej śpiewane, to bardzo mi się to podoba.

Powiedziałeś kiedyś, że muzyka, którą tworzysz, wyznacza pewien nowy nurt. Możesz wskazać elementy w Twojej muzyce, które go wytyczają?

DKA: Ja nie chcę mówić, że to jest coś przełomowego, ale tego nie można nigdzie indziej znaleźć. Myślę, że sam fakt, iż nie boję się zaśpiewać refrenu. Wiele osób mówi, że tekst ma być napisany super technicznie, zwracają uwagę na końcówki, na czasowniki, mnie to zawsze śmieszy, bo dla mnie najważniejszy jest przekaz. Chciałbym, żeby to właśnie on był wizytówką mojej muzyki. Wydaje mi się, że tworzę coś nowego, świeżego. Wiele płyt już przesłuchałem, ale rzadko znajduję coś, co mnie tak zachwyci.

Nie chciałeś, żeby refreny do twoich kawałków śpiewały kobiety? Nie brakowało Ci żeńskiego głosu w refrenach?

DKA: Dopiero teraz poznaję odpowiednich ludzi. Wtedy, gdy nagrywałem płytę, miałem bardzo ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o współpracę z kimkolwiek. Poza tym chciałem na "Debiucie" pokazać tylko siebie, to, co ja robię. Na drugiej płycie będzie więcej gości. Nawiązałem współpracę z dziewczyną z Arabii Saudyjskiej, z którą planuję stworzyć utwór po arabsku z jej specyficznym śpiewem.

Poczyniłeś jakieś kroki, co do następnej płyty?

DKA: Tak, jestem w trakcie robienia podkładów, rozmawiam również z ludźmi, którzy ewentualnie chcieliby się pojawić na niej, nie chcę, aby był to któryś ze znanych raperów. Dlaczego? Po pierwsze: i tak wydaje mi się, żeby ktoś taki się na to zgodził, poza tym chciałbym kogoś wypromować, kto ma talent, ale niewielkie możliwości. Chciałbym niedługo wstępnie dograć wokale już na drugi krążek.

A' propos featuringu, mógłbyś opowiedzieć nam pokrótce o swoich gościach na "Debiucie"?

DKA: Goście to przede wszystkim wcześniej wspomniana Nesreen, dośpiewuje mi ona w piosence "Pamiętam o Tobie Weroniko"; potem jest Mikut i Piero z OSWP z Nowej Rudy, którzy pojawili się we "Wspomnieniach"; dwóch Amerykanów, którzy dołożyli trochę swojej roboty do podkładów i oczywiście Archee , który zrobił skit.

Zamierzasz uderzyć na rynek zagraniczny ze swoją płytą?

DKA: Nie bardzo, bo nikt tam polskiego Hip-Hop'u nie słucha. Oczywiście, jeżeli mówimy o Amerykanach, bo Polonii, tam jest bardzo dużo. Kiedyś sobie marzyłem, żeby przetłumaczyć wszystkie teksty na język angielski, ale doszedłem do wniosku, że nie ma takiej potrzeby. Nie bardzo mi na tym zależy.

Co z koncertami w Polsce? Będzie chyba ciężko z trasą koncertową, bo jednak większość czasu spędzasz w USA?

DKA: Zamierzam zrobić coś porządnego.. Na pewno nie będzie to w tym roku, myślę, że przy okazji drugiej płyty. Wydanie krążka odbyło się w tak błyskawicznym tempie, iż nie mogłem przewidzieć koncertów na bieżący rok. Miałem jeden koncert w sąsiedniej do mojej miejscowości na festiwalu muzyki chrześcijańskiej. Zagrałem tam ze względu, że pochodzę z tych okolic i zostałem w pewien sposób wypromowany. Myślę, że po Świętach Bożego Narodzenia, w styczniu zagram parę koncertów, a w następne wakacje na pewno będzie ich dużo.

Do jakiej grupy osób kierujesz swoją muzykę, twórczość?

DKA: Szczerze powiedziawszy, to nie bardzo wiem. Jeżeli ktoś lubi słuchać takiej muzyki, to nie bronię, jeżeli nie, to nie zmuszam. To jest dla odbiorcy, który potrafi zrozumieć to, co robię. Nie mam chyba konkretnej grupy odbiorców, doszły mnie słuchy, że jakiś 40-latek lubi moją płytę. W tym momencie po prostu nie można powiedzieć, że słucha tego młodzież w przedziale wiekowym od 15 do 20 lat. Jest taki myk, że ci, którzy uważają się za prawdziwych Hip-Hop'owców nie lubią mojej muzyki i nie chcą tego zaakceptować, bo nie jest to za bardzo brzmienie uliczne, uliczne rymy.

A muzykę robiłeś sam?

DKA: Na 13 utworów 7 jest moich, ale na następnej płycie raczej wszystkie będą moje. Chciałbym, żeby druga płyta była całkowicie autorska. Chcę pokazać, że sam potrafię wszystko zrobić.

Jak już mówimy o następnej płycie, kogo chciałbyś na nią zaprosić?

DKA: Jakbym zaczął mówić imionami, to i tak nie bardzo byłoby wiadomo, o co chodzi, ponieważ ci wszyscy ludzie, siedzą teraz w Stanach. Chciałbym, żeby minimalnie w trzydziestu procentach płyta była anglojęzyczna. Mam już w sumie nagrane dwa utwory, ale nie są one jeszcze zmiksowane.

Dlaczego twierdzisz, że znany raper nie chciałby z Tobą nagrać?

DKA: Dużo ludzi mi mówi, że to, co robię nie przyjmuje się w środowisku Hip-Hop'owym. Być może kiedyś spróbuję kogoś zaprosić, na razie jeszcze tego nie zrobiłem, więc właściwie nie mogę mówić, że nie. Dopóki nie spróbuję, nie mogę stwierdzić tego na sto procent. Na razie jakoś tego nie widzę. Do końca nie kojarzę się w Polsce z takim Hip-Hop'em, jaki w Polsce odbierany jest jako prawdziwy Hip-Hop. Nie powiem też, żeby moim marzeniem było zaproszenie czołówki polskich raperów. Nie o to chodzi.

Jak wygląda scena w Twoim mieście?

DKA: Jest podobno jakiś undergrund, który z resztą mnie nienawidzi. Wydaje mi się, że powodem jest to, że ktoś się wybił, ktoś się nie wybił, ale ja im życzę jak najlepiej. Jak robią to z pasją i z pomysłem, to może im też się uda. Jednak fajnie jest jak ktoś z miasta coś robi. Moje miasteczko jest naprawdę taką dziurą, każdy się zna przynajmniej z widzenia i dlatego jak ktoś coś zrobi, to wszyscy o tym wiedzą.

Wolisz polski czy zagraniczny rap?

DKA: Szczerze mówiąc - zagraniczny. Jak pamiętam, zawsze jednak wolałem amerykański. Teraz, jak tam przebywam, to jednak mam z tym ogromną styczność. Z polskiego Hip-Hop'u też wyławiam perełki, których chętnie słucham i widzę, że to się rozwija bardzo do przodu.

Jakie są Twoje osiągnięcia, jeżeli chodzi o sport?

DKA: Skaczę w dal, jestem trzykrotnym mistrzem Polski juniorów, ostatnio byłem drugi na mistrzostwach Polski seniorów, nie miałem szansy jechać na mistrzostwa Europy. Za największy sukces, uważam 7 miejsce na mistrzostwach Świata Juniorów. Myślę, że jak skończę studia, to jeszcze coś z tego będę miał.

Z czym wiążesz swoją przyszłość: z muzyką czy ze sportem?

DKA: Na razie z niczym. Co będzie, to będzie. Myślę jednak, że jak muzyka i sport pójdzie, to będę starał jakoś godzić to ze sobą. Naprawdę kocham i muzykę i sport i chce skończyć studia, ale co będzie w przyszłości? Nie wiem.

Interesujesz się czymś poza sportem i muzyką?

DKA: Lubię czasem posiedzieć sobie przy komputerze, pograć w jakieś gry czy pooglądać dobre filmy, ale na razie moją pasją jest muzyka i sport.

Muzyka to tylko rap?

DKA: W sumie nie. Ostatnio dużo słucham Boba Marleya, dlatego że w Stanach miałem zajęcia z takiej muzyki. Zazwyczaj jednak słucham Hip-Hop'u i trochę muzyki soulowej

Słowo na koniec?

DKA: Otwórzcie głowy na coś nowego.

Dowiedz się więcej o: DKA.


Informacje o artykule
Data dodania:2004-01-26
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Alicja Alicja Zdaniewicz rap graffiti breakdanceAlicja

Ostatnie artykuły tego autora:
Ciężko z nami o kompromis - rozmowa z TEWU
Król samplingu - wywiad z Amonem.
Sampel z flecika - wywiad z Meą
MCF
Preludium - Nurt. Nadzieja na kolejną dobra produkcję ze Śląska... "Z fasonem wchodzą"

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: na zawsze DKA fanka   Link do posta
13:48:51, 21-10-04
Przeczytałam całą wypowiedz DKA i sądzę że to jest najlepszy hip-hopowiedz w całej Polsce słucham jego muzy i jest super!!!!!!!! jest pierwszym człowiekiem, który udowadnia że hip-hop to nie tylko przekleństwa tak jak np. EMINEM poprostu kupiłam sobie jego płyty i sądzę ze ta muza jest ok. MYŚLE ŻE TAKICH LUDZI JAK IN POWINNO BYĆ WIĘCEJ!!!!!!!!! DKA POZDRAWIAM CIĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

anonim
Autor: klaudia   Link do posta
17:17:27, 29-10-04
przeczytalam wpowiedzi dka i nadal potwierdzam ze gra najlepsza muzyke a jego piosenki wpadaja w ucho!!!chciala bym zeby takich ludzi jak dka bylo wiecej :D choc mimo wszystko nikt lepszej muzyki od niego grac nie bedzie :P heh :D moim marzeniem jest poznac dka choc wiem ze jest to niemozliwe to licze ze chociaz podobnych ludzi do niego kiedys spotkam ;) heh :P pozdroski i wielkie :**** dla dka. powodzenia zycze ;)

anonim
Autor: Tina   Link do posta
03:19:12, 07-11-04
Witam!!!;) Przeczytalam cala wypowiedz DKA i sadze, ze jest bardzo ambitnym i wartosciowym poskim raperem, ktory tworzy najlepszy polski rap. Jego piosenki potrafia wzruszyc.., rozweselic... i dac drugiemu czlowiekowi duzo do myslenia ... Jego teksty piosenk sa bardzo madre i ambitne , jego muzyke moze sluchac kazdy, nastolatek, nastolatka rodzice ( tak jak moi rodzice sluchaja i uwielbiaja Dka) oraz starsi ludzie. Chociaz jestem rowniez od niedawna i mieszkam w Ameryce jak DKA i rowniez tam sie ucze oraz slucham amerykanskiego rapu. To sluchaja jego muzyki doszlam do wniosku, ze powinien zrobic chociaz jedna piosenke versji amerykanskiej..,by pokazac amerykanom polski styl hip-hopowy..........,- to nie tylko text przeklenstw itp Sadze ze Dka jest pierwszym czlowiekiem, ktory udowadnia, ze hip hop to nie tylko przeklenstwa.., obraza innych.., ....itp. ale jest czyms wiecjej...... Jestem fanka Daniela-DKA i chcialambym go osobiscie poznac oraz zyczcze mu POWODZENIA w tym co tworzy- bo naprawde robi dobra robote i super muzyke, oraz SERDECZNIE JEGO POZDRAWIAM !!!!! I ZYCZE MU WSZYSTKIEGO DOBREGO>>>.......... forever & always fanka - TINA-

anonim
Autor: młOOda   Link do posta
16:08:03, 22-12-04
DKA jest naj naj lepszym raperem duzo wnosi do polskiego hip hopu :D

anonim
Autor: CHUJWDUPEDANIELOWI   Link do posta
13:34:39, 29-12-04
Dka to pierdolony cwel który chciałby brzmiec jak S.p MAGIK a zdeka mu to nie wychodzi do piet Magowi niedorasta niech wypierdala z tej sceny w pizdu jest leszczem i tyle

anonim
Autor: Madziarka   Link do posta
16:52:35, 29-12-04
Przeczytalam wywiad z DKA i dowiedzialam sie nowych rzeczy o nim.Bardzo go lubie jego muzyka jest zajefana nie chce mi sie tylo w jedno wierzyc ze nie wie on o kim spiewa mysle ze dla kogos napwno papatki:) pozdrawiam fanow dka a danielkowi zycze wszystkiego naj

anonim
Autor: Rafiki   Link do posta
19:28:39, 05-01-05
do"CHUJWDUPEDANIELOWI ":: Hmmm jak widze takich ludzi jak ty to sie zastanawiam kto mogl was tak skrzywdzic tym brakiem inteligencji...... Wedłóg mnie niema nawet co luchac opini kto boi sie ujawnic swojego imienia ....... A i pewnie nawet nie znasz dobrze zyciorysy ani Magica ani DKA-i................. Wedlóg mnie DKa jest spoko ponieważ widac z wywiadu że on nienagrywa dla kasy i sławy tak jak ostatnio polscy Raperzy.... Bo popierwse to z eniemieszka w polsce to juz swiadczy ze jednak ma sentyment do polski jak nagrywa swoje utwory po polsku a nie po angielsku

anonim
Autor: DKA fans.   Link do posta
17:48:04, 19-05-05
Coś na poziomie.... nareszcie....!! A ja myslałam że po PFK nie będzie jush nic zadnego dobrego polskiego Hip-Hopu a tu nagle jestem bardzo mile zaskoczona przesłuchałam całą płyte \"Debiut\" a teraz ściąam \"Króla Aniołów\" nie moge sie odczekać aż to usłysze!!! więc żegnam ide słuchać!!!:D Ps. jak chcecie to nadal mozecie słuchac Axetów!! ale co wam to da..?

anonim
Autor: BB   Link do posta
14:35:08, 02-02-06
TO JEST FRAJER TEN DKA DLA POLICJI NAGRAC KAWALEK JEBANY POLITYK CIOTA CO NIC NIEWIE O ULICY

anonim
Autor: mortos   Link do posta
21:17:28, 18-03-06
Bo ty kurwa wiesz cos o ulicy;]

anonim
Autor: JEBAC GO   Link do posta
04:03:40, 02-04-06
NIECH CIAGBIE LACHE ,PEDALEK JEBANY,WALIC TAKICH SCIEMNIACZY JAK ON

Mroofka
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:58:30, 05-05-07
Do DKA fans. - bez urazy ale jak możesz porównywać jakiegoś dka, do Paktofoniki?? Dziewczynko, ogarnij się trochę!!
a ty dka lepiej zajmij się tylko sportem, bo z tego co widzę to skakanie lepiej ci wychodzi niż twój "rap". hehe ;]

anonim
Autor: ona:)14   Link do posta
12:35:29, 19-06-07
jezu...ludzie jakie wy macie problemy;/??kto slucha tak naprawde hip hopu to nie porownuje Magica i Dka!!!!!!ja slucham i DKA i PFK i obydwa zespoly sa dla mnie zajefajne!!!ten kto porownuje polskich raperow do innych polskich hiphopowcow to wlasnie widac jak slucha tego hip hopu!!poprostu gowno o nim wie !!!

anonim
Autor: Sergio   Link do posta
18:19:49, 19-06-07
Sami jesteście frajerami... może zróbcie coś sami? Chętnie bym Was ocenił!

Pawelnx88
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
03:01:28, 05-11-07
Nie będę pisał, że dka jest jakimś kurwa zjebem, jebanym pedałem jak cioty pokroju libera, mezo, donia i jeden osiem l, ale nazywanie go raperem to chyba pomyłka. To nie ma nic z rapem wspólnego.

anonim
Autor: Pan duże B, LBN   Link do posta
21:00:12, 29-12-07
Elo zauważyliście może ,że o Deccccce sympatycznie wyrażają się tylko dziewczyny?Bo Decka jest przystojny i ładny i fajnie (śpiewa!).A wszyscy inni oprócz tych dziewczyn o nim tak pięknie już nie piszą...  
Magika się porywnywać nie da,i lepiej by było gdyby nikt tego nie próbował,bo ś.p.Mag Magik pierwszy zrobił dużo więcej,przede wszystkim wprowadził dużo ideału do polskiego h-h i za to nigdy o nim nie zapomną ci,dla których hiphop jest sposobem życia itp.Tak na marginesie,ja nagrywam rap w Lublinie od czterech lat,zacząłem się h-h interesować (tak na prawdę) ze dwa lata temu ,i teraz już wiem więcej o kulturze polskiego hiphopu niż wy wszyscy razem wzięci,nie żebym był nieskromny czy coś ,ale naprawdę po tym co tu piszecie wnoszę,że słuchaliście Deccki,PFKi ,Peji,Meza,Liroya i nadal słuchacie Ascetoholixa....
jeżeli tacy ludzie komentują polską scenę hiphopową to wybaczcie,ale to nie wygląda najlepiej!
Według mnie Decka jest artystą popowym o bardzo dobrym głosie.Gdyby współpracował z "od '18L'at" to by mogła wyjść jakaś superprodukcja na miarę gosi andrzejewicz czy nawet Dorotki...:)))
To tak jakby Werbalistów wkładać na półkę o tytule"Polski Hiphop".
To przesada!!!!!

anonim
Autor: Szajowa xdd   Link do posta
21:49:41, 10-05-08
Booski wywiad !.
Kocham Cię Daniel !.
Wass dzieci tezz kocham !.
Pozdr.

anonim
Autor: Grzesiek   Link do posta
04:05:27, 29-06-08
A ja mam duży szacunek do DKA. Widać, że gość ma głowe na karku. HH w Polsce się rozwija, rozwija w kilku kierunkach. Nie ma co DKA porównywać do wspomnianych już wyżej raperów. Gość ma swój styl i to mi się podoba.
pozdro

anonim
Autor: Luki_2   Link do posta
21:31:40, 13-12-08
Daniel, rób dalej swoją muzykę...
Słucham Dixon'a 37, Firmy, WWO, Sokół & Pono, Peji itd.
Ale Twoja muzyka ma swój urok, swój przekaz, miłą wpadającą w ucho melodię...
Dlatego gdy pojawi się Twoja nowa płyta, chętnie posłucham...
Aha - nie przejmuj się tymi, którzy mają w głowie głównie " HWDP ! " przez Hemp GRU i teraz
mówią, że Twój HH jest żałosny ;]
Jesteś wyjątkowy po prostu.

anonim
Autor: Luki_2   Link do posta
21:35:17, 13-12-08
Mam 15 lat i jestem chłopak jak coś ;] A nie dziewczyna :D

anonim
Autor: moja lovers dka   Link do posta
02:25:48, 19-02-09
dla niego chce zyc.

anonim
Autor: marti357   Link do posta
02:55:08, 19-02-09
uuu... dużo mocnych słów tu padło. Moje zd jest takie kto nie chce niech nie słucha, ja chce i słuchać będę tak długo jak DKA będzie istniał a dla mnie istniał będzie zawsze. Marzę by kiedyś posłuchać jego koncertu i zobaczyć na żywo ale nie dlatego że jak powiedział pewien osobnik DKA jest przystojny i ładny a dlatego że to ktoś wielki. Ja sądzę że tacy jak on dopiero po śmierci zostają docenieni... To przykre bo zasługuje na to co najlepsze. Czasem się zastanawiam co on musiał przeżyć (,,tak te teksty to paminik życia w stresie") by tworzyć takie teksty ale nawet jeśli miał ciężko ktoś taki to ja dziękuje losowi że to na niego zesłał bo nie byłoby tego dlaczego zaczynam każdy dzień-jego muzyki. Jest wyjątkowy w 100% a jego marzenia, życie, jakby to było oraz z nowszych jak mam ufać sobie, to najzajebistrze kawałki na świecie. Ktoś kto słuchając ich nie pomyśli nawet o jednej sprawie dotycz acej świata lub swoich własnych problemów i nie wyciągnie z nich najmniejszej nawet refleksji jest po prostu ubogim człowiekiem, któremu szczerze współczuję. Dodam tylko, że tak jak DKA jestem z niewielkiej mieściny i wiem, co czuł. Cieszę się że los działał tak że DKA mógł wydać swoją płytę i jego miejsce zamieszkania mu w tym nie przeszkodziło! Ogromny szacunek dla niego i jeszcze większe wyrazy wdzięczności. Po prostu bądź, twórz dalej i nie zmieniaj się nigdy, choćby nie wiem co!!!

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-204-227-117.compute-1.amazonaws.com (18.204.227.117). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.