Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Kochamy się jak bracia, rozliczamy jak Żydzi - rozmowa z grupą 1-8 L.

Kochamy się jak bracia, rozliczamy jak Żydzi - rozmowa z grupą 1-8 L.

Autor: Łukasz Garstka

Dowiedz się więcej o: Jeden Osiem L.

Jeden Osiem L to płocka grupa powstała w 1998 roku, w której skład wchodzą cztery osoby: Siwy, Paczkoś, Łukasz, Tfk. Znacie ich z promującego płytę teledysku do piosenki "Jak zapomnieć", który można często spotkać na Vivie, gdzie zajmował nawet 1 miejsce na liście i w MTV, gdzie zajmował miejsce 2. Niedługo ukaże się teledysk do drugiej piosenki, na razie nie chcą zdradzać do której. Ich debiutancka płyta "Wideoteka" ukazała się w sklepach 27 listoIţ

Rozmowę zacznę od dosyć oczywistego pytania. Co oznacza Wasza nazwa - Jeden Osiem L?

Paczkoś: Krótka odpowiedź, kto ma wiedzieć to wie. Nie chcemy rozszyfrowywać tej nazwy.
Siwy: Po prostu Jeden Osiem L - Łukasz, Paczkoś, Siwy, Tfk. Starczy.

Istniejecie już pięć lat, a dopiero teraz ukazała się Wasza płyta. Jak to się stało, że nie słyszeliśmy o Was wcześniej?

Siwy: Na początku była dłubanina, jakieś pierwsze nagrywki na starego Kasprzaka, pierwsze teksty. Wszystko to było robione powoli. 1,5 roku temu trafił się nam pierwszy koncert. Zorganizowaliśmy go w jednym z płockich pubów z kilkoma ekipami, taka impreza całkiem udana. Tam sobie pograliśmy i już po tym koncercie zostaliśmy zaproszeni na następne. Graliśmy na dwóch koncertach dla UMC. Pierwszy w Toruniu a potem byliśmy zaproszeni do Poznania. Poza tym graliśmy w innych miastach takich jak Białystok, Włocławek, Kielce - wszędzie tam byliśmy bardo dobrze odbierani. W Płocku zawsze było o nas dosyć głośno. Nasze pierwsze produkcje często były grane w audycjach hip-hop'owych. Po jakimś czasie dostaliśmy telefon z Poznania, że wchodzimy do studia. Dogadane było, że wydajemy płytę i płyta poszła. Czekaliśmy na to długo, raczej nie wymiękliśmy i jak dostaliśmy propozycję, to wydaliśmy płytę. Proste.

Teraz jedno z moich ulubionych pytań. Wymieńcie ścisłą czołówkę MC'es i DJ'ów polskich.

Siwy: Nie będziemy wymieniać, bo każdy ma inną opcję na ten temat.
Paczkoś: Nie da się tak powiedzieć. No, co ja mam powiedzieć, że ten jest zajebisty, ten jest zajebisty, a ten mi się nie podoba. Każdy robi swoje, nikt się na nikogo nie patrzy i niech tak zostanie. Każdy ma swoje zdanie. Ja szanuję wszystkich, którzy zajmują się tą muzyką.
Siwy: To, co nam się podoba, czy nie podoba to jest mało ważne. Ważne jest to, co my robimy, co czujemy. Ktoś ma inne jazdy, jest różnie.

Co robicie poza muzyką?

Paczkoś: Próbujemy się uczyć, pracujemy, co niektórzy. Łukasz i TFK pracują. TFK jest już po studiach, a Łukasz studiuje zaocznie, czasem bardzo ciężko jest mu to pogodzić z koncertami, ale jakoś na razie daje radę. Ostatnio bardzo dużo zajmowaliśmy się muzyką. Ostatnie kilka miesięcy to była głównie ciężka praca nad materiałem. Po kilka godzin dziennie siedzieliśmy u TFK przed komputerem pracując nad naszą debiutancką płytą. Było sporo ganiania, załatwiania spraw, telefonów, maili, wyjazdów i nieprzespanych nocy. Płytę nagrywaliśmy w Obornikach, więc to też jest kawał drogi.
Siwy: 300 kilometrów prawie do studia jedziesz, wracasz, znowu jedziesz, znowu wracasz.
Paczkoś: Imprezki do tego (śmiech).
Siwy: Nie ma siły na nie człowiek - trochę się meczysz, ale sami tego chcieliśmy.
Paczkoś: ...Ale jest luz, jest pięknie, zrobiliśmy to.
Siwy: I jesteśmy zadowoleni z tego, co zrobiliśmy.

Co sądzicie o poziomie Polskiego Hip-Hop'u?

Siwy: Idzie w górę...
Paczkoś: Mogę powiedzieć tak: to jest jedyna muzyka, która się rozwija, jest prawdziwa, a poziom... będzie wzrastał.
Siwy: Poziom idzie w górę cały czas, chyba zresztą każdy to zauważa. Hip-Hop jest coraz bardziej urozmaicany, trochę więcej śpiewu i innych eksperymentów. Jest pięknie, cały czas się rozwija ta muzyka,
Paczkoś: ...Ale jeszcze nie ma takiej promocji na tę muzę w Polsce, w porównaniu ze Stanami. Co tam się dzieje...
Siwy: To jest kosmos...
Paczkoś:. ..Ale i tak uważam, że jest bardzo dobrze. Polski Hip-Hop coraz bardziej zaczyna być szanowany. Tak naprawdę to teraz się trochę sprzedają płyty hip-hop'owe i Ich Troje, no i nic więcej. To jest jedyna muzyka...
Siwy: Hip-Hop jest już wszędzie, zjednuje sobie coraz większą rzeszę ludzi, chyba każdy widzi, co się dzieje.

Dlaczego na Waszej płycie na ma żadnych featuringów?

Siwy: Słuchaj, płytę zrobiliśmy praktycznie sami. Nikt nam nie pomagał, no tylko tyle, że wiesz, akurat wytwórnia nam trochę pomogła wydając tę płytę. Poza tym, w momencie wejścia do studia płyta była już prawie gotowa, nie było sensu zmieniać formy kawałków i wrzucać gości. Do tego nie mieliśmy przyjemności poznać się z kimś na tyle, żeby zaproponować coś takiego. Gościnnie na płycie wystąpiła tylko Sandra, którą można usłyszeć w kawałkach "Kiedyś było inaczej" oraz "Czasem tak bywa". Nikt z nas nie podchodził po koncercie i nie wciskał swoich demówek mówiąc: masz przesłuchaj, bo chcę z tobą kawałek nagrać. Trochę przypał (śmiech).
Paczkoś: Nigdy nie było takiej akcji, żeby komuś w dupę włazić.

Co jest inspiracją dla waszych rymów?

Paczkoś: Życie. To co widzisz, gdzie żyjesz, to co dzieje się w Polsce i na świecie, nasza codzienność - wszystko to opisujesz w swoich tekstach. Każdy wyraża to we własny, indywidualny sposób. Ktoś robi podkłady, ktoś gra na adapterach, trzeci rymuje, czwarty maluje, piąty tańczy. Różne rzeczy się robi, każdy ma swoją zajawkę. My akurat opisujemy to, co wokół nas się dzieje.
Siwy: ...Ale ogólnie wszystko wypływa z codzienności. To, co widzisz koduje ci się jakoś w głowie, masz zajawkę żeby przelać to na papier, więc przelewasz.
Paczkoś: Co chcesz komuś przekazać.

Jaki jest nakład waszej płyty?

Siwy: 4 tysiące, tzn.1000 kaset i 3000 płyt. Jak będzie potrzeba to UMC wytłoczy więcej.

Jak narodził się u Was pomysł tworzenia Hip-Hop'u?

Siwy: To tak jak mówiłem, na początku, była dłubanina. Na początku wiadomo, musiałeś się jakoś zainteresować tą muzyką. Spodobało ci się to, co ktoś robi, wyłapałeś jazdę na to, zacząłeś sobie sam dłubać, później jakieś nagranie. Nagrywasz coś u kogoś, jakieś bity, kawałki dla znajomych, później te kawałki idą dalej. To jest standard. Dajesz znajomym, znajomy komuś puści, ktoś weźmie i się rozchodzi. Później nagrywasz następny numer i już słucha go coraz więcej ludzi. Później trafia się jakiś koncert, puszczanie tych kawałków w radio, bo są u nas audycje hip-hop'owe, które puszczają takie nielegalne produkcje. Ludzie czasami zadzwonią, żeby puścić numer, czyli coś się dzieje. Później z każdym dniem masz jakiś nowy pomysł, narasta to w tobie i idziesz do przodu.

Skąd się znacie?

Siwy: Mieszkamy na jednej ulicy. W jednym bloku mieszkam ja i Łukasz, a w drugim mieszka Tfk i Paczkoś i znamy się z osiedla, z Tfk znam się trochę krócej. Jest tak: TFK i Paczkoś znają się można powiedzieć od zawsze - wychowywali się razem. Od dziecka mieszkają w jednym bloku. Za to ja wychowałem się z Łukaszem. Od małolata biegaliśmy... Kochamy się jak bracia, rozliczamy jak Żydzi. Zajebiście jest (śmiech).

Chcielibyście jeszcze dodać coś od siebie?

Siwy: Zapraszamy do przesłuchania naszej debiutanckiej płyty.

Pozdrowienia?

Paczkoś: Pozdrawiamy wszystkich czytelników Hip-Hop.pl i cały świat hip-hop'owy.

Dzięki wielkie za wywiad.

Siwy: Nie, to my dziękujemy.

Specjalne podziękowania dla skateshopu Camo za możliwość przeprowadzenia wywiadu i za gościnę.

Dowiedz się więcej o: Jeden Osiem L.


Informacje o artykule
Data dodania:2004-03-10
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Łukasz Garstka   rap graffiti breakdanceŁukasz Garstka

anonim
Autor: marlena(maja)   Link do posta
20:57:10, 28-06-04
no... niebede sie rozpisywac... napisze jedno... poprostu was kocham:) za wszystko co robicie:)

klajner
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:41:55, 08-07-04
Kurwa,dziewczyno,widać jak się znasz,nie pisz takich bzdet bo aż żal mi ciebie...

anonim
Autor: KTOŚ   Link do posta
13:05:43, 09-07-04
NO I CO ?????????????????????????????? KTO UWARZA ŻE JEDEN OSIEM L TO HIPHOPOLO TO MU ZARO ZAWALE

anonim
Autor: GNIEZNO   Link do posta
21:25:42, 28-11-04
GNIEZNO PIERDOLI TYCH HUJI,. CO ONI ZROBILI Z RAPEM TE SZMACISKA. BY HIP HOP ZAJEBAŁO 18 Z AMBONY! UNIKATOWE NAGRANIA JAK HEMP GRU ZIPERA EWENEMENT KASTA WWO I POZNANSKI UNDERGROUND CZYLI KARTEL, PDG-KARTEL, SEKCJA 5, TEHACEWUDU NO I SLU. POZDRÓWKA DLA PRAWDZIWYCH, TON CRUBE .

anonim
Autor: fajna   Link do posta
08:35:53, 21-12-04
Nie sluchajcie tego co oni o was pisza wy wiecie ze jestescie super!!! Ja was po prostu kocham sama zaczelam pisac teksty mam juz kilka nawet fajnych jak chcecie moge wam pomoc :-) zapraszam na gg 6371583 pozdro narX

anonim
Autor: fajna   Link do posta
09:44:31, 21-12-04
Ludzie mowia ze mam na serio talent, jak chetnie podarowala bym wam kilka moich tekstow moze przydaly by wam sie zapraszam na gg 6371583 prosze zuccie okiem na to :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) POZDRO PAPA

hier
Autor: hier   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:56:31, 18-01-05
jeden osiem cwel jest extraaaaaaaaa

anonim
Autor: Karolka   Link do posta
18:02:02, 17-02-05
Chłopacy - pozdro ziomy, jesteście zajebiści, mój pomysł na tytuł nowej płyty: dzisiaj jesteśmy, jutro nas niema. Uwielbiam was. A te śmiecie co pierdolą, że wasz zespół to beznadzieja - to huje isami są beznadzieje. Oni wam poprostu zazdroszczą! Piszcie dalej i rapujcie. Jesteście zajebiśsie zajefajni!!!

anonim
Autor: Karolka   Link do posta
18:02:06, 17-02-05
Chłopacy - pozdro ziomy, jesteście zajebiści, mój pomysł na tytuł nowej płyty: dzisiaj jesteśmy, jutro nas niema. Uwielbiam was. A te śmiecie co pierdolą, że wasz zespół to beznadzieja - to huje isami są beznadzieje. Oni wam poprostu zazdroszczą! Piszcie dalej i rapujcie. Jesteście zajebiśsie zajefajni!!!

anonim
Autor: myszak   Link do posta
21:20:16, 27-02-05
pojebane cwele i tyle

matrixolej
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:47:29, 27-04-05
Jeden Osiem L :))))))))) Jestescie najlepszym squadem hiphopolowym. Jebnijcie sie w leb frajerzy. :)))

LUCZADOR SUPRIME
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:41:31, 30-04-05
jedno mowia drugie robia jebac ich muze

anonim
Autor: mONIKA C.   Link do posta
21:44:08, 11-06-05
KOCHAM JEDEN OSIEM L WSZYSTKIE WASZE I BITY A ZWŁASZCZA WASZ NOWY KAWAŁEK \'\'PYTAM KIEDY\'\' MOZE O SPOTKANIU Z WAMI SAM NA SAM

anonim
Autor: maupa   Link do posta
16:15:17, 26-07-05
\"marze o spotkaniu z wami sam na sam\" buhahahahaha ja pierdole ile ty masz lat ... masz chociarz 15!!!!! wypierdalaj z tym swoim 18 l i niech ci grają koncerty a potem wyjebią w dupe pierdolona dziewico... peace

anonim
Autor: WWWWW   Link do posta
12:47:07, 06-08-05
JEDEN OSEIM L W FAKCIE PISAŁO ŻE NA KAZDYM KONCERCIE WALICIE SIĘ W DUPĘ CZY TO PRAWDA?SŁYSZAŁEM ŻE ENERGIĘ CZERPIECIE Z WŁASNYC PISIORÓW SKOMENTUJCIE TO!

anonim
Autor: WWWWW   Link do posta
12:47:41, 06-08-05
WY KOCHACIE SIE JAK BRACIA CHYBA W ODBYT?

anonim
Autor: Magafal   Link do posta
11:24:54, 10-12-05
no... niebede sie rozpisywac... napisze jedno... poprostu was kocham:) za wszystko co robicie:)


Plakać mi sie chce, jak czytam te komentarze... Biedne, ogłupione dziewczynki... Chcecie hip-hopu? Dobrze, to ja wam polecam takie składy jak Public Enemy, Run DMC, Wu- Tang Clan, Cypress Hill, NWA, De La Soul,  Gangstarr, albo solowi wykonawcy: Nas, Jay-Z, Ice Cube, Snoop Dogg, a z Polski: Kaliber 44, O.S.T.R., WWO, PFK, Grammatik, Slums Attack, Włodi, HST, Czarne Złoto, czy Pokahontaz, a nie to gówno! Wiem że tylu już to powiedziało, ale ja powiem jeszcze raz: 18l to pieprzone pedały, które zeszmaciły polski hip-hop! Pytam kiedy... Ja kurwa pytam kiedy wy odczepicie się od tego gatunku? Na szczęście zawsze można posłuchać zajebistego rapu. :)

,, Wyżej dupy nie podskoczysz, czy nikt nie mówił ci, że tani kit kłuje w oczy\'\'- pozdro dAb, ,, Emisja Spalin\'\' wymiata! Czekam na nowego Kalibra!

anonim
Autor: Mateoni   Link do posta
12:55:31, 02-09-06
Kolezko Magafal do reszty podatnych na slowa innych ->chyba nie sluchales nigdy plyt tego skladu!
Znasz ich tylko z \"jak zapomniec\" itp :(

Ja tez bylem tez przez dlugi czas tak zmanipulowany przez inne grupy, ktore w 18 L znalazly sobie kozla ofiarnego:(

Az do czasu, gdy uslyszalem ich kilka kawalkow:
W.I.P,
Tytul Nie jest Wazny (bardzo podobny do Dizkreta:),
Zobacz Ile Mam
Obudz sie


To takie lepsze-> ktore totalnie zminienia twoj poglad na te ekipe:)

Pamietaj, nie oceniaj ksiazki po okladce & nastepnym razem trzeba sluchac a nie gadac to co mowia inni:)

Bym nie byl goloslowny, to posluchaj nowy kawalek sokola(WWO) z kubanczykami -> przeciez to jest styl reageton jeszcze bardziej komercyjny niz TEDE:)
[Ale Sokol ma marke & malo kto powie o tym wprost -> cos a la bajka o \"golym krolu\":)

A Jędker przeciez ten typ nie umie rymowac, jedzie na stylu Sokola:)
A najsmiesniejsze jest jak chlopak proboje byc elokwentny:(

HST -> to tragedia w rymach & flow:)
Z calego Czarnego zlota daje troche GANO:)
Reszta to padaka:)
Ze slaska polecam :
                            FOKUSA   lub FOKUZ
to zalezy roznie jest w wyszukiwarkach ale z \"S\" jest prawidlowo:)

Slums Attack -> chlopaku tego nikt nie sluchal, ale po sukcesie PEJI z \"GLucha noca\" & calym tym albumem ludzie zaczeli siegac do jego przeszlosci(szczegolnie malolaty:>
A SLUMS ATTACK jak jeszcze wydawali u Kozaka to byla tragedia -> szacunek dla Peji bo nie jest to raper z talentem tylko swietny rzemieslnik -> pracowal nad soba i wlasnie od tych plyt slums attack duzo sie zmienil, teraz chlopak dobrze daje:)

ps1.Zeby zrozumiec 18 L musisz sluchac a nie od razu podchodzic negatywnie:)anonim
Autor: onqu   Link do posta
19:34:08, 02-02-07
Noi co wam da ta debata???
kazdy wyjdzie z tej strony i bedzie po wszystkim . Wszyscy hip hopowcy biorą szmal. Tak było tak jest i tak będzie. zycze komus zeby mial takie szczescie jak ktorys z wymienionych tu artystow Np.jeden osiem l , Kasta WWO itd...Niby jest to ich praca . Zobaczcie na afery państwowe i na to czy macie co do garnka włożyć.

anonim
Autor: do mateoni   Link do posta
00:10:08, 04-09-07
zdzikłem hahaha. ty masz pojecie?? masz ty rozum?? ty jestes jak podklad w kawalkach 1 8 L. hujowy jak huj do dupy. wez sie czlowieku paluj, szpachluj albo niewiem wypierdalaj w kosmos bo TSANI KICZ KŁUJE W OCZY bijjjjjjjaććććć. true rap i like GOD no one can't get understand it. it's religon, magic is some like the end of space... ya gotta not enought power inside you, ya'r fithless...;] something like this bullsitin'.

ziom123456
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:01:40, 30-12-07
'Kochamy się jak bracia, rozliczamy jak Żydzi' Ja pi.erdole zabijcie mnie :/
Szkoda mi ich....
Boże wybacz im .... :(JEDEN OSEIM L W FAKCIE PISAŁO ŻE NA KAZDYM KONCERCIE WALICIE SIĘ W DUPĘ CZY TO PRAWDA?SŁYSZAŁEM ŻE ENERGIĘ CZERPIECIE Z WŁASNYC PISIORÓW SKOMENTUJCIE TO!
za to kocham te forum hahaha

anonim
Autor: !N!   Link do posta
13:16:37, 11-06-08
MOIM ZDANEIM " 18L " TO SPOKO HIP-HOPOWY SKŁADZIK .
A TU , CO NIEKTÓRZY PISZĄ , ŻĘ JESTEŚCIE CWELAMI , FRAJERAMI I CZYM TAM JESZCZE , TO ONI SAMI TACY SĄ !
BO WAM POPROSTU ZAZDROSZCZĄ . I MOIM ZDANIEM KAŻDY MA JAKIS TALENT I NIKT NIE POWINIEN Z NIKOGO ŚMIAĆ SIĘ ,
BO , KAŻDY JEGO UŻYWA BY MIEĆ Z TEGO NA CHLEB . TAKŻE , JA MAM BIG SZACUNEK DO CHŁOPAKÓW Z 18L .
DLA MNIE TO SĄ WPORZĄDKU GOŚCIE I ONI JESZCZE DALEJ ZAJDĄ " ZPBACZYCIE ! " JA IM TEGO ŻYCZĘ .

POZDRAWIAM WAS CHŁOPAKI , BĄDŹCIE SOBĄ I NIE DAJCIE SATYSFAKCJI WASZYM WROGOM !

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-206-187-81.compute-1.amazonaws.com (18.206.187.81). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.