Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Kontrasty i podobieństwa - mówią Eis, Zółf, OSTR

Kontrasty i podobieństwa - mówią Eis, Zółf, OSTR

Autor: pecetka

Dowiedz się więcej o: O.S.T.R., Eis.

Trzech MC: Trzy style, trzy różne punkty widzenia, trzy różne sposoby myślenia. W zasadzie najlepszą drogą pokazania kontrastów i różnic jest porównanie do siebie tekstów piosenek. Można to także zrobić w inny sposób. W tym numerze przedstawię Wam wypowiedzi OSTR'a, Eis'a i Żółfia, jakich udzielili mi podczas koncertu organizowanego w Łodzi przez Flow.

Hip-Hop i jego wpływ na media
OSTR:
Uważam, że media zwariowały. Widzą tylko hajs i na dobrą spraaţ

Hip-Hop i jego wpływ na ludzi
OSTR:
Myślę, że jego wpływ jest bardzo pozytywny. Jeśli ktoś wgłębia się w teksty osób, które robią to na poważnie, może wyciągnąć z tego jakąś naukę życiową, kodeks według którego można żyć. Trzeba mówić o błędach swoich i innych i zdawać sobie sprawę z tego, że nikt nie jest nieomylny.
Eis: Wpływ Hip-Hop'u na ludzi jest jak najbardziej pozytywny, w końcu dlaczego miałby być zły. Fajnie, że dzieciaki jarają się muzyką. To dobra sprawa, że ludzie mają jakąś swoją pasję związaną z muzyką. Podoba mi się, kiedy gram koncert i widzę, że dla dużej części publiki to, co robię, to bardzo ważny element w życiu.
Żółf: 3/4 ludzi jest tak tępych, że nie rozumie co to jest Hip-Hop. Ostatnio zacząłem się czuć odpowiedzialny za to, że mogę stać się w jakiś sposób autorytetem dla kogoś, chociaż to odradzam. Wydaje mi się, że postrzeganie raperów za wzór nie jest dobrym pomysłem. My tylko mówimy o tym, co sami przeżyliśmy i naszym zamiarem nie jest przekazanie "nie rób tego", tylko "ja bym drugi raz tego nie zrobił". Zresztą na nowej płycie nawinęliśmy z chłopakami kawałek, w którym jest wyraźnie powiedziane, że my swoją muzyką, czy nawet Twój ziomek, który życzy Ci jak najlepiej, możemy poradzić, jak postąpić w danej sytuacji. Ale koniec końców, to Ty za to odpowiesz, bo to Twoja własna decyzja i to Ty jesteś za to odpowiedzialny, nie my.

Hip-Hop i jego wpływ na muzykę
OSTR:
Hip-Hop pozwala jej żyć. Tej właściwej muzyce, czyli bogactwu lat 70 i 80. Muzyka klasyczna to matka i często ojciec tego, co mamy teraz. Hip-Hop możemy nazwać dzieckiem, które posiadło wszystkie talenty swojego rodzeństwa i swoich rodziców. Właściwie wszystko, do czego da się zarapować można nazwać Hip-Hop'em. Idąc tym tropem, Hip-Hop narodził się w latach 60 czy 70, a nawet w 59, bo nie można nie nazwać Hip-Hop'em sampli, z których powstały później kawałki. A jeżeli wtedy był Hip-Hop, to był on od zawsze. Ma ogromny wpływ na muzykę, ale nie ten plastikowy, który teraz powstaje, tylko ten prawdziwy, z serca.
Eis: Hip-Hop ma taki sam wpływ na muzykę, jak muzyka na Hip-Hop. To muzyka popularna naszego pokolenia i trzeba się z tym pogodzić.
Żółf: Wszystko się może wydarzyć. Już teraz elementy Hip-Hop'u wykorzystywane są w innych gatunkach. Nie chcę tego oceniać. Czas pokaże.

Hip-Hop i jego wpływ na przyszłość
OSTR:
Ciężko powiedzieć. Hip-Hop amerykański, który jest najbardziej popularny, a raczej jego wersja popowa, która jest modna, przekazuje złe wartości. Kultywuje pogoń za pieniądzem i naśmiewanie się typu "zobacz, ja mam, a ty nie masz". Uważam, że jeśli chce się coś robić na pokaz, można się popisać w innej dziedzinie, mówiąc o tym co się zrobiło dla środowiska. Tym bardziej, że naukowcy biją na alarm ostrzegając, że za parę lat niektóre gatunki zwierząt mogą zwyczajnie wyginąć. Poza tym, musimy wierzyć, że jakaś muzyka będzie w przyszłości dobra, bo jak na razie jest mnóstwo chłamu.
Eis: Historia toczy się po swojemu, a Hip-Hop jest rytmem i stylem życia, przy którym wyrasta pokolenie ludzi na całym świecie. Na pewno zostawi po sobie dużo: tysiące nagranych płyt, sposób bycia, paru bezrobotnych raperów po czterdziestce, ale wątpię, żeby miał zmienić sposób myślenia ludzi czy coś. I tak już się dużo stało - pamiętaj, że to tylko muzyka.
Żółf: Dla mnie Hip-Hop łączy się z przyszłością w ten sposób, że nic innego w życiu nie potrafię i nie chcę robić. Są łatwe sposoby zarabiania pieniędzy, ale nie chcę iść w tę stronę, chcę iść w stronę Hip-Hop'u i zarabiać legalnie. Hip-Hop jest po prostu moją przyszłością. Natomiast przyszłość samego Hip-Hop'u jest otwarta tak długo, jak otwarta będzie w Stanach. Przecież wszyscy wiemy, że Polska muzycznie wzoruje się na USA, więc jeśli tam będzie modny Trance, będzie on modny i u nas.

Hip-Hop a polityka
OSTR:
Dopóki w naszym państwie będzie się działo tak, a nie inaczej, dopóty Hip-Hop będzie z polityką bardzo silnie związany. Po pierwsze, jest w tym momencie chyba jedyną formą muzyczną, pozwalającą na całkowite wyrażenie swoich poglądów. Po drugie, przekaz słowny w połączeniu z muzyką jest formą, na którą ciężko politykom odpowiedzieć, a po trzecie nie pozwalamy ludziom zapomnieć o tym, że jest tak jak jest. Nie godzimy się z obecną sytuacją.
Eis: Na pewno jest jakaś zależność między polityką a Hip-Hop'em, ale ja raczej nie idę w tym kierunku. Każdy powinien sam wyrobić zdanie na temat tego, co się dzieje.
Żółf: Ogólnie mnóstwo raperów nawija, jacy to oni są zajebiści, a w gruncie rzeczy wcale nie są. Tak samo jest z politykami. Mnóstwo z nich mówi, że zrobi to i tamto w Polsce, a tak naprawdę wcale tego nie robi. I to jest jedyny związek. Jeżeli będzie w Polsce dobrze, hip-hop'owcy będą nawijać, że jest dobrze. Natomiast, jeśli tak jak do tej pory będzie źle, każdy będzie myślał tylko o tym, żeby zarobić a nie o tym żeby coś zmieniać. Hip-hop'owcy będą nawijać, że jest źle. Tak naprawdę to, co dzieje się w polityce ma duży wpływ na Hip-Hop.

Hip-Hop a przekaz
OSTR:
To w sumie tak, jakby się zapytać "disco polo a organki". Sęk w tym, żeby np. tańczyć do utworu który ma przekaz. To się absolutnie nie wyklucza. A przykładem jest np. Mobb Deep - Shook Ones.
Eis: Każdy ma jakiś swój przekaz i wie, co chce pokazać ludziom. Nie wywołuje to jednak żadnych spięć. Na przykład, dzisiaj gram ja, grają chłopaki z Fenomena i mimo to, że sprawy, które chcemy przekazać ludziom nieco się od siebie różnią, to są moimi ziomami i w sumie robimy to samo. Wiem, że często ludzie kierują się tym, o czym mówimy w swoich kawałkach, ale ogólnie nie wydaje mi się, żeby to mogło mieć na nich jakiś zły wpływ.
Żółf: Nie ma Hip-Hop'u bez przekazu. Dla mnie, jeśli ten bit, ten rytm i to tempo, które jest w Hip-Hop'ie, nie łączy się z przekazem, nie można tego w ogóle nazwać Hip-Hop'em. Dla mnie sama nazwa od razu kojarzy się i łączy z głębszą treścią. Gdyby tego nie było, po co miałbym nawijać? I o czym? O tym, że skrobię marchewkę? Jeżeli rymując o czymś, nie wyrażasz swojego zdania i opinii , to po co w ogóle o tym rymować?

Foto: Iza Bień/Emnezz.

Dowiedz się więcej o: O.S.T.R., Eis.


Informacje o artykule
Data dodania:2004-04-02
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:8.00 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
pecetka Paulina Ch. rap graffiti breakdancepecetka
kobieta, Łódź

Ostatnie artykuły tego autora:
Myspace.com - jeszcze więcej muzyki
"Bo tu się bałagan robi" - Łódzka scena Hip-Hop
Deluks DJ - wywiad z Dj Cent'em
Niczego się nie boimy - wywiad z Obóz Ta
Stawiam na jakość - wywiad z Tygrysem

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: shyONE   Link do posta
17:36:13, 28-12-06
Fajny wywiadzik

anonim
Autor: palazizator   Link do posta
16:53:30, 07-08-07
mądrze nawijaja wszyscy trzej :D


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-233-217-91.compute-1.amazonaws.com (3.233.217.91). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.