Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Dancehall - na początku był taniec

Dancehall - na początku był taniec

Autor: Klio

Jamajka, niewielka wyspa wpleciona w Morze Karaibskie, o liczbie mieszkańców zbliżonej do Warszawy. Jamajka tętniąca życiem, pełna słońca, na której czas płynie naprawdę powoli, a najczęściej słyszane słowo to "irie". Od czasów Boba Marleya, znów o tej wyspie zaczęło być głośno, odkąd Sean Paul urządził rewoltę na MTV. Na językach pojawiło się hasło "dancehall", samego zaś Paula okrzyknięto objawieniem roku. Mało kto wie, że to żaden debiut, a wszystko zaczęło się prawie 30 lat temu... Na Jamajce terQĽ

To the foundation, czyli skąd się to wszystko wzięło?
Wresji dotyczących genezy muzyki dancehall jest co najmniej kilka. Mijają się, podając różne daty i różne nazwiska. Najbardziej znana opinia głosi, iż wszystko zaczęło się w 1975 roku, gdy Sugar Minott zaczął przerabiać, wraz z producentem i właścicielem słynnego jamajskiego Studio One Coxsonem Dodd'em, stare riddimy na nowe przeboje. W 1979 r Roots Radics, skład kilkunastu utalentowanych muzyków jamajskich, zrobił riddim dla Baringtona Levy, który następnie, wraz z Junjo Lawes'em, miał to nagrać pod szyldem Channel One Studio. W tamtym czasie nikt nie mógł przewidzieć, jak wiele te muzyczne sesje wniosą do historii muzyki reggae i ile zmienią w życiu i kulturze całej wyspy.

Kiedy w latach '70 triumfy święcił Bob Marley, poza zasięgiem międzynarodowej atencji, pierwsze hity na jamajski rynek muzyczny wypuszczali niezależni producencji, jak wspomniany wcześniej Sugar Minott, Linval Thompson, Junjo Lawes czy Percy "Jah Live" Chin. Kładli fundamenty pod to,co wkrótce miało zacząć być znane jako dancehall. Po śmierci Marleya, w 1981 roku, na Jamajce nastąpił przełom. Szorstki, brudny i typowo uliczny dancehall, skierowany stricte do sal tanecznych, zaczął wypierać z głośników powolne brzmienia roots reggae. Junjo Lawes, Yellowman, Eek-A-Mouse, General Echo, czy w końcu Barington Levy zaczęli odnosić pierwsze sukcesy, nawijając czy śpiewając na riddimach zagranych przez żywy band. Aż do połowy lat 80 nie było mowy o syntezatorach czy samplerach. 5 grudnia 1985 roku, w studiu Prince'a Jammy'ego na 38 St.Lucia Road w Kingston, powstał "Sleng Teng", pierwszy riddim stworzony za pomocą elektroniki. Datę tę uznaje się za narodziny ragga, zdigitalizowanej odmiany reggae, a także początek nowego etapu w historii muzyki dancehall. Wtedy to, na scenę wkroczyło nowe, młodsze pokolenie, wykorzyustujące już nie nagrane przez band, a stworzone za pomocą sprzętu elektronicznego riddimy. Swoje pierwsze kroki zaczął stawiać Capleton, Buju Banton czy Shabba Ranks.

Z czasem do mężczyzn nawijaczy dołączyły kobiety, a muzyka towarzysząca rozpalonym ciałom zaczęła zyskiwać coraz szersze rzesze zwolenników. Wraz z emigrantami z Jamajki, dancehall zawędrował w inne części świata. Za nim natomiast do NY, Londynu czy Toronto podążył trzask vinyli i rytmy, które odtąd miały porywać ludzi do tańca.

Burn it down - po co to wszystko?
Norman Stolzoff, autor słynnego studium o muzyce i kulturze Jamajki, przywołał w swojej książce "Wake the town and tell the people" słowa jamajskiego policjanta, które ów miał wypowiedzieć na jakiejś imprezie: "Jamaica would explode, if it were not fot dancehall". Dancehall więc powstał nie tylko jako rozrywka, chwila relaksu na parkiecie, przy dźwiękach płynących z 12", ale także, idąc za Stolzoffem, jako sposób na oderwanie się młodych od problmeów, metodę duchowego oczyszczenia, radosnej ekspresji, możliwości wyrażenia siebie, czy w końcu przetrwania.

Fattie boom boom - Fuzja ciała z muzyką
Jednocześnie, na równi ze wzrostem popularności nowego nurtu na wyspie, począł rozwijać się kult tańca. Winston Blake, jeden z weteranów dhl, w pewnym z wywiadów stwierdził, że taniec to absolutna podstawa, a jego umiejętność jest obowiązkiem każdego Jamajczyka. Według Blake'a ktoś, kto przychodzi na zabawę, a nie potrafi tańczyć, zostanie wyśmiany. Nie powinien pojawiać się na imprezach dopóty, dopóki nie okiełzna sztuki fuzji ciała z muzyką.
Dancehall więc, od samego początku, nierozerwalnie łączy się z tańcem, jest stworzony do tańca, skierowany do odbiórców przebywających na parkiecie. Ma porywać i wręcz zmuszać do ruchu. Tak też pozostało do dziś. Warto wspomnieć, że jedynie na Jamajce pojawił się kult Dancehall Queen - kobiety, która tańczy najseksowniej, najlepiej. Co roku organizowany jest tam konkurs, podczas którego w szranki stają rzesze kandydatek. Każda chce zdobyć ten, jakże zaszczytny tytuł. Dziś, kiedy dancehall wreszcie zawitał do polskich klubów, sami możecie się przekonać jak działa powodując, że nogi same rwą się na parkiet.

Slackness
Od samego początku, teksty utworów dancehall traktowały o tematyce dość bezstresowej - kobiety, samochody, imprezy. Z czasem pojawiły się przesłania ideowe, takie jak niechęć do białych czy gejów. W 1979 roku, wraz z kawałkiem "Bathroom Sex" Earl'a Anthony'ego Robinsona, nagrywającego jako General Echo, pojawił się slackness. Bezpośredniego tłumaczenia tego słowa na język polski nie ma, jednak termin ten oznacza tekst o wydźwięku seksistowskim, traktujący o samym seksie w mniej, lub bardziej bezpośredni sposób. Po dziś dzień, styl ten jest popularny i często używany, a przedmiotowe traktowanie kobiet, czy też jamajskie nawijaczki wyśpiewujące peany do męskich organów, nie stanowią nic szczególnego. Pojawienie się w '79 tematyki seksu w piosenkach sceny dancehall wywołało łańcuch reakcji. Nieodłączną częścią slackness'u są wyzywające tańce, wylgarne zachowanie czy manifestowanie swojej płci. Zainteresowanym tematem polecam przyjrzenie się, jak poruszają się tancerki w dancehallowych teledyskach, czy obejrzenie zdjęć z którychkolwiek wyborów Dancehall Queen. Mało która, ze startujących w konkursie kobiet, ma na sobie coś więcej, niż kilka centymetrów lateksu.

Look how me sexy, czyli niech żyje kicz
Z czasem muzyce dancehall zaczął towarzyszyć równie beztroski styl bycia. Szybkie, luksusowe samochody, złote łańcuchy na szyjach, takowe zegarki na rękach, a do tego półnagie kobiety obwieszone biżuterią. Obnoszono się ze wszystkim, z czym da się obnosić, w myśl zasady, że im więcej, tym lepiej. Kicz to nieodłączna cecha dancehallu. Ma być głośno, ma być dużo, ma być maksymalnie. Niezależnie od tego, że wielokrotnie owe maksymalnie zahacza o przesadę.
Dancehall istnieje od prawie 30 lat. Także i u nas miał i ma całkiem spore audytorium, jednak dopiero od niedawna zaczął docierać do zwykłych zjadaczy chleba. Featuringi Lady Saw i Bounty Killera u No Doubt, czy Beenie Mana u J. Jackson, spowodowały w Polsce lekki zamęt, który wraz z dotarciem do Polski famy o Seanu Paulu, ewoluował w istną rewolucję w laickich głowach. Dancehall w Polsce istniał, poruszę ten temat szerzej w przyszłym numerze, ale dotąd powstawał i doceniany był w dość kameralnych kręgach, między Trójmiastem i Piłą, Końskiem a Wrocławiem. Hip-hop'owi dj'e przemycali go najpierw nieśmiało, gdzieś między Gangstarrem a Missy Elliott, z czasem coraz częściej i śmielej. Dziś, po pojawieniu się w sklepach "Dutty Rock" możemy obserwować na naszych ziemiach prawdziwy boom. Dancehall przestał być niszowy, zaczął poszerzać kręgi swych zwolenników i już całkowicie podbił parkiety. Wśród jego radykalnych zwolenników pojawia się obawa, że z czasem zapanuje na niego taka moda, jak zapanowała niegdyś na Hip-Hop. I chociaż spotykanie się z tą samą, ścisłą grupą osób na imprezach miało swój urok, to jednak pora przyjąć z entuzjazmem ten masowy zachwyt rytmami z Jamajki. Wreszcie, aby posłuchać dobrego dancehallu nie trzeba puszczać sobie w domu własnych płyt, ale można wyjść do miasta i bawić się przy nim nawet w kilku miejscach naraz. W końcu nie ma nic lepszego, niż zachrypnięte głosy i dźwięki porywające do tańca tak skutecznie, że wszystko poza nimi, przestaje się liczyć. Wystarczy spytać jakiegokolwiek dj'a.Informacje o artykule
Data dodania:2004-04-13
Dział / Kategoria: kultura hip-hop / felieton
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Klio   rap graffiti breakdanceKlio

Ostatnie artykuły tego autora:
Wielkie Ragga Joł
Siła Braci - wywiad z SingleDread
Letnie festiwale dancehall/reggae/Hip-Hop w Niemczech
Słodkie i niegrzeczne - pierwsze damy dancehall

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: FC Re   Link do posta
17:40:52, 24-08-04
Reggae=masaż dla serca!

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:19:55, 13-02-06
niezly art. lezy tu prawie 2 lata i tylko 1 koment? 

anonim
Autor: XLion   Link do posta
22:32:56, 10-07-06
\"miał wypowiedzieć na jakiejś imprezie: \"Jamaica would explode, if it were not fot dancehall\". Dancehall więc powstał nie tylko jako rozrywka, chwila relaksu na parkiecie, przy dźwiękach płynących z 12\",\" nie z 12\" ale glownie z 7\":P

Grochu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
03:19:36, 26-07-06
Jak dla mnie dancehall, reggae, ragga, roots jest swietne ;] Kto moze polecic jakies soundsystemy, albo dj ?

anonim
Autor: Yaman   Link do posta
16:08:53, 11-08-06
Love Sen-C Music od 2 lat niepokonany na sound clashu w Poznaniu- NAJLEPSZY SOUND W POLSCE
SingleDread Sound System
East West Rockers
Uszat Sound System
Tisztelet Sound System
Rub Pulse
Zjednoczenie Sound System
DreadSquad
Dj Yasman
i wiele wiele innych...


www.forumreggae.info
www.tamtam.home.pl
www.singledread.pl
www.eastwestrockers.com
www.tisztelet.siodemki.com

anonim
Autor: Jakub69   Link do posta
18:55:52, 23-11-06
Za mało wspomniane o jeszcze wcześniejszych korzeniach ...
Takich jak utwory Reggay z 1969 roku , ktore zostały umieszczone nawet na płycie Trojan Records ...

anonim
Autor: jedrek fan   Link do posta
14:41:58, 28-03-08
dancehall jest zajebisty

anonim
Autor: SLonia   Link do posta
03:03:49, 04-08-08
fajny artykul tylko troche przeklaman;) Jamajka, (...), o liczbie mieszkańców zbliżonej do Warszawy. Z wikipedii: Liczba mieszkancow: Jamajka 2 804 000 Warszawa 1 704 717 Gdzie tu zblizenie:D? Ponad milion roznicy... Pzdr

anonim
Autor: Sido163   Link do posta
12:57:38, 01-11-08
tancze dancehall . i jest zajebisty . mozna tanczyc go w ukladzie i na dyskotece .

anonim
Autor: butla64   Link do posta
00:52:05, 28-02-09
taka muzyka zajebiscie sie sprawdza przy róznego rodzaju treningach mi sie np switnie przy tym biega :P

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-30-155.compute-1.amazonaws.com (3.235.30.155). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.