Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Ruszyliśmy na nowo - wywiad Endefisem

Ruszyliśmy na nowo - wywiad Endefisem

Autor: V1

Dowiedz się więcej o: Endefis.

W zeszłym roku mieliście okazję sprawdzić ich debiut "O tym, co widzisz na oczy", chociaż pewnie słyszeliście o nich już o wiele wcześniej. Można ich było usłyszeć na wielu koncertach. Najczęściej grali supporty przed Fenomenem, jako drugi skład hip-hop'owy z warszawskich Jelonek, któremu udało się wybić. Udzielali się też m.in. na płytach Volta. Po średnim sukcesie, jaki odniósł debiut, przyszła pora na drugą płytę, która zapowiada się o wiele ciekawiej niż poprzedniczka. Dodatkowo do składu dołączył 1z2, którego charakterystyczny rap powinien być Wam dobrze znany. Zapraszam do lektury wywiadu, z którego możecie się dowiedzieć paru ciekawych rzeczy, m.in. jaki oryginalny pomysł mają chłopaki na nagranie nowego singla i dlaczego Noon nie podpisuje się pod bitem zamieszczonym na debiutanckim lp tego składu.

Opowiedzcie, jak 1z2 dołączył do Waszego składu.
Miexon: Zaprosiliśmy go na naszą płytę, potem on zaprosił nas na swoją, która się niedługo ukaże. Potem zaczęły się rozmowy o drugiej płycie Endefis i zgadaliśmy się z Kubą (1z2 - przyp. red.), który również nie wiedział, co będzie robił po wydaniu swojej debiutanckiej płyty. Tak się złożyło, że przedstawiliśmy mu pomysł odnośnie nowej płyty, jej wstępny zarys i Kuba powiedział, że całkiem nieźle i to może dać fajny efekt. Wtedy spytaliśmy się go wprost, czy chce z nami nagrywać jako trzecia osoba, odpowiedź była pozytywna. Dogadujemy się, szanujemy, nawzajem jaramy się tym, co robimy... myślę, że to wystarczy.

Wiele osób nie spodziewało się tak szybko Waszej kolejnej płyty, tym bardziej, że mówiono o "tajemniczym zniknięciu" Bartosza, którego również teraz nie ma z nami. Możesz wyjaśnić, co to była za opcja?
Miexon:
Bartek miał swoje problemy osobiste, o których nie mogę za bardzo mówić. Był okres czasu, że nie jeździł z nami w ogóle na koncerty, tzn. ze mną i z Juzkiem z Grammatika. W wywiadach w ogóle nie brał udziału, z resztą tak jak teraz... Straciliśmy kontakt ze sobą, rzadko się widywaliśmy. Pewnego razu spotkaliśmy się przez przypadek i zaczęliśmy rozmawiać o planach, drugiej płycie, Bartek się ogarnął i pozałatwiał swoje sprawy. Odnalazł się, myślę, że wszystko jest w porządku i nagrywamy we trzech nową płytę. Faktycznie były rozmowy o tym, że nowej płyty nie będzie, ale wszystko może się zmienić z dnia na dzień i tak też było. Nie reaktywowaliśmy, ale ruszyliśmy na nowo.

1z2 wiele się mówiło o Twojej solówce. Co z tą płytą?
1z2:
Myślę, że płytę wreszcie wydam w marcu, w Pro-milu, tak jak Endefis czy Pih i Chada. Miałem dużo problemów - najpierw problemy z Kozakiem, potem własne. W końcu udało mi się nagrać, już jest prawie skończona. Teledysk też będzie, chociaż nie wiadomo do końca jak to będzie z tym klipem.

Kto zrobi bity na nową płytę?
1z2:
Przede wszystkim Szycha, ale swoje bity dali też Magiera, Laska, a dwa także Bartosz. Mam też bity Volta i Mazsy z Fenomenu. Jeżeli chodzi o gości, to jest Endefis, Chada, Pihu, Rudy/MRW, Krzysiek z FLM, mój młodszy brat i Sylwia.

Pamiętam, że wspominaliście coś o innych projektach...
Miexon:
Gdy wyszła debiutancka płyta Fenomenu, to pierwszym planowanym projektem był projekt mój i Żółwia. Nie spodziewaliśmy się jednak, że ich płyta odniesie taki sukces. Cały czas zapierdalali na koncerty, zresztą jako Endefis graliśmy przed nimi supporty. Później jakoś od Żółwia wyszło, żebyśmy to zrobili z Juzkiem. To był bardzo konkretny pomysł, dlatego zgodziłem się na niego. Potem były jakieś niesnaski, jazdy, o których nie chcę mówić. W końcu miałem robić płytę z Juzkiem, ale jak widzisz - Juzek reaktywuje teraz Grammatik. Może kiedyś... Ja jestem chętny do współpracy, ale wątpię, żeby doszła do skutku.

Mówiłeś coś o jakimś pomyśle na płytę? Macie już jakąś koncepcję?
ENDEFIS:
Przede wszystkim chcemy wydać singiel, bo chcemy go wydać na kasetach, płytach i winylu. Pomysł jest taki... chociaż, nie mogę ci powiedzieć wszystkiego, bo to ma być niespodzianka. Pomysł jest mniej więcej taki, że do jednego kawałka singlowego chcemy zaprosić kilku gości i chodzi o to, że my nagrywamy jeden kawałek singlowy i każdy z gości robi swój indywidualny refren. Jeżeli nam się uda, chociaż jest to bardzo trudne, to podłożymy jakiś uniwersalny bit, który będzie pasował do klimatu wszystkich tych osób i zrobimy do tego teledysk.

A kto się zajmie tą płytą od strony muzycznej?
ENDEFIS:
Na pewno: Kociołek, Ostry, Kada, która była m.in. na płycie Fenomenu, może BiałyDom. Nie chcemy do końca mówić, bo wiele o wielu rzeczach jeszcze nie rozmawialiśmy. Wszystko trzeba dokładnie rozplanować, bo to trudna opcja. Jeżeli nie uda nam się połączyć tego w jedno i zrobić do tego teledysku, to jakoś to ominiemy, ale zrobimy podobnie wykorzystując ten pomysł.

Zaprosiliście już gości?
ENDEFIS:
Rozmawialiśmy z Ostrym i jak na razie planujemy z nim nagrać. Na pewno nie chcemy mieć dużo gości, tak jak to było ostatnio. Dużo osób nam zarzucało, że ludzie będą nas kojarzyli z kawałków z featuringami, np. z kawałków z Juzkiem, Sokołem, 1z2 czy Ekonomem. Żeby tak nie pierdolili, to nagramy bez tych gości. Zaprosimy za to muzyków, żywe instrumenty i innych nietypowych, w ogóle niehip-hop'owych gości. O tym też nie będę na razie więcej mówił.

Czy na tej płycie, tak jak na pierwszej, będą same poważne tematy?
1z2:
Ja bym chciał, żeby na niej były różne tematy, różne bity. Żeby nie było, że Endefis to tylko sentymenty. Chciałbym, żeby to była zróżnicowana płyta, żeby były też kawałki dynamiczne, a jeżeli już sentymenty, to będą to zajebiste sentymenty.

Co to za opcja z Popcornem?
ENDEFIS:
Mógłbym w tym momencie wyprzeć się wszystkiego, powiedzieć, że wyssali sobie to z palca, ale nie zrobię tego. Powiem jedno, przeczytaj sobie ten wywiad. Zgodziliśmy się na ten wywiad, bo woleliśmy sami powiedzieć, niż żeby oni mieli wymyślać bzdury i publikować jakieś ośmieszające zdjęcia, tak jak wcześniej to robili. Wolę sam im udzielić odpowiedzi i uniknąć bzdur typu "jestem chory na cukrzycę, dlatego mam same sentymentalne kawałki". Nie zamierzam się tego wstydzić. Podejrzewam, że w niedalekiej przyszłości, większość hip-hop'owców udzieli takiego wywiadu.

Jesteście zadowoleni z działań Pro-milu?
ENDEFIS:
Na pewno nie jesteśmy zadowoleni z dystrybucji. Jeżeli chodzi o promocję, to w pewnym momencie zobaczyłem, że przez pewien czas było głośno o tej płycie, która się sprzedawała i w interesie wytwórni było, żeby dalej ciągnąć promocję. My nie możemy za wszystkim biegać. Teraz, wydając tę płytę, już wiem, jakie są błędy wytwórni i będę wiedział, czego od niej wymagać. Dlatego nie wydajemy tej płyty u Mila.

A gdzie planujecie ją wydać?
ENDEFIS:
Najbardziej zaawansowane rozmowy są z Blendem. Na razie odbyły się wstępne rozmowy, jednak nie o finansach, tylko w skrócie o tym, co mogliby nam zaoferować.

Ty wydajesz w Pro-milu. Nie boisz się tego, że potraktują Twoją płytę, tak jak płytę Endefisu?
1z2:
Boję się tego. Obserwacja sprzedaży, chociażby bardzo dobrej płyty Piha i Chady, nie napawa optymizmem. O niej nawet nie było głośno. Wydaję u Mila, bo mam już podpisaną umowę i będę go dusił, żeby było dobrze.

Na stronie 33obroty pojawiło się kiedyś info, w którym Noon zaprzecza, że zrobił dla Was jakiś bit, a bit ostatecznie znalazł się na płycie. Możecie wyjaśnić, o co w tym chodzi?
Miexon:
Ale się przygotowałeś, ja pierdolę... Myślałem, że nikt mnie o to nie spyta. To było tak, że Noon zrobił kiedyś dla nas bit. My wtedy mieliśmy różne opcje, zmienialiśmy studio, wydawcę, nie wiadomo było dla kogo wydajemy. Mimo to, nagraliśmy pod ten bit i w tym momencie, kiedy płyta była już zmasterowana, okładka poszła do druku, nagle odeszliśmy od wytwórni dla której mieliśmy wydawać. Nie będę mówił z jakich względów, bo to jest bardzo skomplikowana sprawa. Były nieprzyjemne sytuacje związane z tym odejściem. W końcu zmieniliśmy tę wytwórnię, okładki się drukowały, a w Ślizgu pojawiła się reklama i Noon wysłał mi sms'a, że nie miało to być podpisane jego ksywką. Prawda jest taka, że głupio mi niesamowicie, bo w trakcie tego zamieszania podczas zmiany wytwórni i wszystkich tych spraw, które się wtedy działy, po prostu o tym zapomniałem. Chciałem jeszcze powiedzieć, że za wszystkim biegałem ja, bo Bartek się już wtedy odciął. Faktem jest, że Noon dał nam ten bit rozłożony na sample, bębny, a Bartosz go zmixował. I właśnie on się wkurwił o to, że to było podpisane jego ksywą. Przepraszam go bardzo za to, ale wtedy miałem tyle spraw na głowie, że mi to po prostu uciekło. Tak już jest. Wydaje mi się, że nie ma co robić z tego jakichś wielkich dramatów. To nie jest jakaś wielka tragedia, nikt przez to nie zginął, a ja mogę go tylko i wyłącznie przeprosić.

W jakim studiu będziecie nagrywali nowy materiał?
1z2:
Chcemy nagrać u Cameya. Camey ma teraz na Kabatach zajebiste studio, nie widziałem jeszcze tak dobrego studia. Powiedzmy, że dogadaliśmy się na konkretną sumę. Nie wiem czy ta suma jest duża, czy mała, ale dla nas jest satysfakcjonująca.
Miexon: Jeżeli chodzi o nagrywanie Hip-Hop'u, to mało które studio jest takie jak to, nie wiem jak z inną muzyką. To jest prze-wypas.
1z2: Tam jest efekt nie tylko wizualny, ale i sprzętowy. Ma mnóstwo świetnego sprzętu.

Kto jest pomysłodawcą klipu "Nie chcę świata naprawiać"?
ENDEFIS:
Dużo osób mówi, że ten klip jest zjebany. My po prostu zrobiliśmy coś bardzo nietypowego. Wiem, że nie dzieją się tam żadne zajebiste rzeczy, nie jest to klip dynamiczny, uważam za to, że jest bardzo charakterystyczny. Ludzie go po prostu nie zrozumieli. Rozdawanie ulotek w metrze jest czynnością, którą widzisz zawsze, jest normalne. Ludzie, biorąc te ulotki, wkładają je do kieszeni nawet na nie nie patrząc. Nikt na drugi dzień, czy nawet za godzinę, nie będzie pamiętał, co na niej było. Ci ludzie z naszego klipu, którzy dostali białe, czyste ulotki, na całe życie zapamiętają, że ktoś rozdawał w metrze ulotki, na których nic nie było. Mimo to, ludzie je brali. Dopiero później patrzyli się na nie i mówili "Kurwa, to jest biała kartka!". Nie ważne, co ludziom podasz, to oni i tak to wezmą. W pewnym momencie to było tak, że dla jaj ogórki im rozdawaliśmy zamiast kartek. Brali te ogórki i potem je wyrzucali, w tym była największa bomba. Ja uważam, że to jest dobry teledysk, a ludzie go po prostu nie zrozumieli.

Dzięki za wywiad.

foto:Emnezz

Dowiedz się więcej o: Endefis.


Informacje o artykule
Data dodania:2004-05-20
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
V1   rap graffiti breakdanceV1

Ostatnie artykuły tego autora:
Być Albo Nie Być Endefisu
Ciepły listopad - wywiad z Masło
Onar - Dissuje uniwersalnie
Smutne rzeczy są za proste - wywiad z Klimatem
Nadal bezkompromisowi - wywiad z Mor W.A.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
RADEK21
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:49:22, 23-09-04
Czekam na drugą płytke,pierwsza mam oczywiscie oryginalna.Ale spodziewałem sie czegos lepszego.

anonim
Autor: czorny   Link do posta
23:57:19, 10-10-04
czekam na płytke czuje, że będzie wyjebana tak samo jak poprzednia POZDRO ;)

anonim
Autor: gac   Link do posta
13:47:35, 17-10-04
Super ekipa.Zajebiste kawałki.Niewiele takich w polsce.Ale to jedni z najlepszych (moim zdaniem)Płytkę napewno zakupię (oryg) Pozdro dla wszystkich :)

anonim
Autor: Jo   Link do posta
12:32:39, 13-02-05
Zajebista Ekipa Nie ma sobie rownych mam org 1 plytke ale 2 sciagnolem z neta bo nie moglem sie doczekac i jest naprawde wyjebista czekam na org pOZdro ALL :D

jolusia_14
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:36:04, 10-03-05
Kocham was poprostu:)a szczególnym uznaniem darze Miexona:*:* jak czytam jego wywiady czy wogle go słysze to czuje , że wszystko co powiedział jest przemyślane i nie ma w tym kłamstwaw przeciwieństwie do innych raperów ,którzy naśladują innych i nie ma w nich ani troche prawdy:)mam nadzieje że to nie tylko moje przeczucia ale jest tak rzeczywiście::) Wielkie pozdro dla was:)a największe dla Miexona oczywiście:*:*:*

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-188-89.compute-1.amazonaws.com (18.232.188.89). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.