Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

Rap jest blisko nas - wywiad z 15 Minut Projekt

Rap jest blisko nas - wywiad z 15 Minut Projekt

Autor: Jakuza / Wielkie Joł

Dowiedz się więcej o: 15 minut projekt.

15 Minut Projekt powstał dwa lata temu. Założyło go dwóch młodych muzyków - Jan Młynarski oraz Michał "Fox" Król. Stworzyli razem intrygującą mieszankę brzmień, inspirowaną zarówno nowoczesną muzyką klubową, jak i dobrym rapem. Zdecydowanie odpowiednia pozycja na dobre, klubowe wieczory. Sprawdźcie, co o płycie mówią jej autorzy.

Na co dzień gracie dość odmienne brzmienia od tych, jakie proponujecie słuchaczom na płycie "15 Minut Projekt". Skąd więc pomysł nagrania płŃ

A jak to się stało, że z pomysłu nagrania piętnastominutowego setu wyszła Wam cała płyta?
Płyta 15 Minut Projekt jest efektem roku spędzonego na cotygodniowym graniu w warszawskim klubie Punkt. Razem z właścicielami stworzyliśmy cykl niedzielnych imprez, pt. Najdłuższy chillout w mieście, stąd tytuł jednej z piosenek na naszej płycie. Początkowo graliśmy tylko we dwóch. Potem dochodzili różni ludzie, różne konfiguracje, instrumentaliści, wokaliści, raperzy... Kiedyś przyszła Kayah, z którą na co dzień gramy w Jej zespole. Nawet zaimprowizowała z nami chwilę, ku uciesze publiczności. Po koncercie powiedziała, że musimy zarejestrować to, co tu gramy i, że nam w tym pomoże! Tak został powołany do życia Kayax (niezależny label) ... nasza pierwsza płyta.

Co skłoniło Was do zaproszenia tylu gości, a w szczególności tych rapujących?
To niejako wpisane w formułę projektu. Posiłkowanie się wspaniałymi artystami i współpraca z nimi. To wyzwanie i przyjemność. Jeżeli chodzi o raperów, to mamy na płycie Sokoła (WWO), Bogusza, JR oraz MC Apexa. Rap jest blisko nas i my jesteśmy blisko rapu. To inspirujący środek wyrazu. Przekaz treści i emocji.

Jakie macie wrażenia ze współpracy z raperami? Czy łatwo było im odnaleźć się na tych niecodziennych bitach?
Wrażenia... bardzo pozytywne. Żaden z nich nie znalazł się na płycie przypadkowo. Każdy prezentuje inny styl i inne środowisko. Każdy mówi i tworzy po swojemu... z wyczuciem i uczuciem.

Płyta "15 Minut ..." jest bardzo różnie oceniana. Jest dużo głosów za, ale też wiele przeciw. Najczęściej zarzuca się Wam brak spójności, pod względem muzycznym, a raperom płytkie teksty. Z jakimi opiniami o Waszej płycie mieliście okazję się spotkać?
Jak dotąd, spotkaliśmy się z samymi pozytywnymi opiniami. Chcę jednak podkreślić, że nasza muzyka płynie z głębi nas! Niech każdy oceni ją po swojemu. Mnogość stylów to odzwierciedlenie naszych fascynacji i potrzeb.

Brzmienie płyty jest niecodzienne i w pewien sposób wypełnia niszę w rodzimej muzyce. Co sprawiło, że Wasze brzmienie jest takie oryginalne? Czy to kwestia sprzętu, a może czegoś więcej?
Brzmienie płyty to połączenie instrumentów: bębnów, klawiszy, saksofonów, gitar basowych, w całości granych na żywo, z dobrym studiem (Winicjusz Chróst, Woobie Doobie Studio, Kayax Studio) i z realizatorami - Remkiem Kasztelnikiem i Wojtkiem Olszakiem. Brzmienie, w dużym stopniu, jest oparte na dążeniach ku wzorcom; temu czemuś, co słyszysz w głowie myśląc o muzie. Trzeba też wspomnieć o wokalistkach - Kayah, Pati Goli, Annie Szarmach, Novice - wspaniałe głosy...

Wydaliście swój materiał w wytwórni Kayax. Czy planujecie dalsze projekty wraz z tą wytwórnią?
Z Kayaxem, póki co, mamy kontrakt na jeszcze jedną płytę. Wydanie planujemy na wiosnę 2005, a więc za rok. Oprócz tego, gramy na stałe z Kayah, więc jesteśmy blisko tego, co dzieje się w Kayaxie.

Gdzie można Was usłyszeć na żywo? Często koncertujecie?
Kto to mówi?: Koncertujemy w miarę możliwości czasowych. Jesteśmy otwarci na propozycje. Kontakt z nami można znaleźć na okładce naszej płyty. Niedługo rusza nasza strona internetowa www.15minut.com. Można też łapać nas przez Kayax, warszawski klub Punkt (punkt@op.pl) lub bezpośrednio (jm@people.pl).

Słowo na koniec?
Kto to mówi?: Pozdrawiamy wszystkich, którzy słuchają naszej muzyki, przychodzą na koncerty, śledzą to, co robimy. Wszystkich ludzi dobrej woli, naszych przyjaciół, autorytety, miłości. Melodia i rytm płynie od nas dla WAS!

Dowiedz się więcej o: 15 minut projekt.


Informacje o artykule
Data dodania:2004-05-21
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Jakuza / Wie..., 37 lat
mężczyzna, Warszawa

Ostatnie artykuły tego autora:
Prawdziwy Hip-Hop i dobra zabawa - wywiad z DJ Noz'em
Ruszamy na gruuuubo! - Tede o Wielkie Joł
Gurala priorytetowa misja na wschód - wywiad
"Rap żyje na ulicy" - wywiad z Lukasyno
Człowiek z głową na karku - wywiad z Jakuzą

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-54-224-108-238.compute-1.amazonaws.com (54.224.108.238). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2018 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies