Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

Zdzicha jeszcze nie wie - wywiad z Tede

Zdzicha jeszcze nie wie - wywiad z Tede

Autor: Patryk Matela

Dowiedz się więcej o: Tede.

W Wielkim Joł Studio stawiłem się z mieszanymi uczuciami, nie wiedząc jak podejść jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego Hip-Hop'u. Jego osiągnięcia są niezaprzeczalne, ale też bardzo odważne w stosunku do reszty polskiej sceny. Po półgodzinnej rozmowie zobaczyłem, że dystans to dewiza Tedzika, a analiza jego poczynań na poważnie nic tu nie da. Ten wyluzowany wywiad polecam miłośnikom i hejterom.

To może na początek powiesz mi, co to są bezele?
Tede:
To my jestŮŐ

Powiedz mi coś o gościach na płycie.
Tede:
Tylko koledzy. Gościnnie są Kołcz, Kiełbasa, Numer, CNE, WSZ, DJ Bart i MC Osa GTW. To wszystko. Ze znanych producentów Ostry, Magiera i Ośka.

Wolisz nagrywać pod bity naturalne czy elektronikę?
Tede:
To jest kwestia pojedynczego egzemplarza, nie każdy elektroniczny jest fajny i to samo dotyczy naturalnych bitów. Na ten konkurs dostałem około 1000 bitów i wybrałem z nich 20, a na płytę dostało się 7.

A jaki ogólnie był poziom?
Tede:
Ogólnie poziom przeszedł moje oczekiwania. Ale na przykład było dużo takich koleżków, co słychać było, że rodzice kupili im keyboard. I napierdala taki na tych samych brzmieniach 20 bitów. Albo zdarzył się koleżka - ten był najlepszy, który przysłał bit "Jest imprezka" - pocięty, wszystkie takty poprzestawiane, a drugi bit, który przysłał to był Jay-Z "Smoke That Lalala", zresztą też pocięty. Ale ogólnie niektóre bity to była kaszana, a niektóre takie, że byłem w szoku. Te bity, których nie użyłem, zamierzam jeszcze kiedyś wykorzystać.

W jakiej kolejności będą wychodziły single do płyty?
Tede:
To jest tak trochę na fristajlu. Pierwszy będzie na pewno ten, który słyszałeś - "Tedunio wiesz". A jeśli ma się patronat radia takiego jak radio Eska, to oni chcą mieć wpływ na to, jaki będą puszczali singiel. A ja chciałem jakiś taki hardcorowy kawałek na singiel. Ale pierwszy będzie "Tedunio wiesz", drugi będzie ze Zdzichą na pewno.

A kontaktowaliście się?
Tede:
Jeszcze nie, jutro będziemy się kontaktować. Zdzicha jeszcze nic nie wie, że jest wykorzystana.

Jakiej reakcji się spodziewasz?
Tede:
Trzeba będzie puścić sam podkład bez wokalu, żeby było dobrze. Tyle czasu już pracuję, że tak powiem medialnie nad featuringiem ze Zdzichą, tyle razy już mówiłem, że chciałbym ze Zdzisławą Sośnicką coś nagrać, że w końcu się uda. A gdy poznałem Jacka Cygana na imprezie Top Trendy, to jestem przekonany, że ona już wie o moim istnieniu, więc może da się to jakoś zrobić. Bo docelowo to chcę z nią nagrać kawałek, na razie wykorzystałem tylko sampel. A następny krok to będzie wspólny występ.

A propos tej gali, wiele osób postrzega ten występ jako zupełnie sprzeczny z kanonem Hip-Hop'u
Tede:
Ja już nie muszę się w kanonie Hip-Hop'u pierdolić, dlatego, że już dawno mnie spisali na straty. Zanim wyszła płyta "Hajs, hajs, hajs" już wszyscy wiedzieli o czym ona jest. Że jest zepsuta i o pieniądzach, a jak jej posłuchasz to okazuje się, że tak bardzo o pieniądzach to ona nie jest. Werdykt zapadł zanim ona wyszła, więc jestem już jakby skreślony z góry. Na tym festiwalu podszedł do mnie jakiś redaktor z kamerą i zapytał, jak ja się zapatruję na ideę tej imprezy. Pytam: "Jakiego festiwalu? Ja o niczym nie wiem", a on mówi: "Tego festiwalu. To co ty tu robisz?". Powiedziałem, że gram tu 3 kawałki za 4000 zł. Tak jak z Natalią kawałek, taka sama akcja, dla mnie to było dziwne, ale mam dystans do tego, co robię. Bawiliśmy się świetnie, zapłacili nam jeszcze za to i to jest wszystko. A bratać się tam z Kurtem Nielsenem nie zamierzałem i nie będę się bratał. Bo robię to, co chcę robić i mnie nie obchodzi, czy ktoś to będzie rozpatrywał w kategoriach hip-hop'owych.

A jak Cię postrzegają ludzie z tej drugiej strony?
Tede:
Z tej drugiej strony to lubią nas bardzo. Oni się chyba spodziewali, że my tam przyjdziemy i będziemy mówić "wow, same sławy!", a my tam przyszliśmy i byliśmy na swojej imprezce i wszyscy się z nami witali. Jacek Cygan sam podbił się przywitać, ludzie sobie z nami robili zdjęcia. Było pięknie. Oni już czują oddech na plecach, bo wiedzą, że to jest machina nie do zatrzymania, niedługo my ich wypchniemy z tych salonów. Hip-Hop jest muzyką młodych ludzi i niedługo ci młodzi ludzie ich stamtąd wypchną.

Czego byś nie zrobił dla popularyzacji Hip-Hop'u?
Tede:
To musiałyby być jakieś konkretne oferty. Np. Michał Wiśniewski zaprosił mnie do programu, ale się nie zgodziłem. Tego bym nie zrobił.

Czyli nie ma co się spodziewać featuringu Michała Wiśniewskiego?
Tede:
Na razie chyba nie. Ale wiesz, życie nauczyło mnie takiej opcji, że nigdy nie mówię nigdy. Bo w jakimś tam kontekście mógłbym z nim nagrać kawałek, np. gdyby Sylwester Latkowski znowu zaczął mówić, że jestem Papa Dancem, albo Michałem Wiśniewskim polskiego rapu i bardzo by mnie tym wkurwił. Wówczas nagrałbym kawałek z Wiśniewskim z pozdrowieniami dla Sylwestra.

Jakimi teledyskami zamierzasz promować płytę? Masz już wymyślone patenty i ludzi do realizacji?
Tede:
Mamy już odpowiednich ludzi, a o planach nie chcę mówić przed realizacją. Kawałek "Tedunio wiesz" będzie pierwszym singlem i do niego też powstanie teledysk. I nie będzie taki do końca baunsowy tylko z dystansem. Miałem koncepcję, żeby zrobić teledysk z połączenia najpopularniejszych scen z polskich teledysków, typu "Aniele" i 18L, ale nie wszyscy mogliby zrozumieć dowcip.

Powiedz mi coś o trasie Wielkie Joł VIVA Rajd.
Tede:
Mamy chwilowo problemy z zespołem Sistars, który odszedł od nas, ale przygotowujemy się do tego. Ciągle rozmawiamy ze sponsorami, a sponsorzy chcieliby konkretnie wiedzieć, kto tam będzie. Ale mamy już kilku nakręconych, mamy też patenty na koncerty. Na pewno coś z tego będzie.

Być może będziesz mi w stanie odpowiedzieć na pytanie, na które Numer trochę nie chciał odpowiedzieć. Kiedy zbiera się na Warszawski Deszcz?
Tede:
Myślę, że w grudniu wyjdzie płyta. Tak konkretnie. Tzn. mamy 25 kawałków niewydanych, ale one raczej nigdzie się nie ukażą. Mogę ci tylko powiedzieć, że może być niedługo taka akcja, że wydamy kilka kawałków na płycie dołączonej do pewnego czasopisma.

Mam jeszcze pytanie o "Notes". W kawałku "Dwie siostry" miałeś na myśli jakieś konkretne osoby?
Tede:
Tak. Nie słyszałeś go do końca, gdzie chłopak ginie, zabija go jedna z sióstr. Prawdziwa historia, znam obie z bloku obok. Myślę, że jest szansa, że to usłyszą. Tam jest tak zrobione, żeby nie było 100% ich historii, ale nawiązania są bardzo wyraźne.

Opowiedz mi teraz trochę o DJ'u Buhhu. Jak to wszystko się zaczęło?
Tede:
Zaczęło się przypadkowo. Pomyślałem sobie w pewnym momencie "kurwa, nagram nielegal". Skończyłem nagrywać płytę "Hajs, hajs, hajs", którą już nagrywałem trzeci raz i znudziła mi się strasznie i zanim wyszła nagrałem "Hałas". Z potrzeby nagrywania, nie mogłem nagrać i wydać miesiąc później następnej płyty, bo byłoby, że naciągactwo, a potrzeba nagrywania jest priorytetowa. Bo mógłbym siedzieć i nic nie robić, ale człowiek się zamula i nie ma rozwoju, a jak się dużo nagrywa, to się rozwija. Nagrałem więc to szybko, a jak już miałem 90% materiału to pomyślałem sobie, żeby dorobić do tego jakąś filozofię. Wymyśliłem więc DJ'a Buhha, która to ksywka jest hołdem dla Friza, z którym mieliśmy szyć ubrania BUHH - Blanty Ubrania Hip-Hop. Ale Friz odszedł, więc uznałem, że w taki sposób mogę oddać mu cześć. I w ten sposób DJ Buhh zaczął żyć własnym życiem.

A jak tam następne części?
Tede:
Są gotowe. Trzecia część to będzie "DJ Buhh prezentuje futuring Tede" i to będą same moje futuringi, tylko hostowane przez DJ'a Buhha. To będzie wolumin trzeci, a godzinę po jego premierze będzie premiera woluminu czwartego.

I wszystko przez stronę? Bo pierwsza część była sprzedawana z samochodu.
Tede:
Pierwsza część była sprzedawana z mercedesa Ostasza, natomiast przy drugiej części nie było już tak kolorowo, bo tam jest np. kawałek z Włodiego - z Pomatonu przyjebali się, zaczęli akcję pt.: czy ja tym handluję, żeby mnie ścignąć. Więc teraz możemy to tylko rozdawać. Ale na pewno jakaś szalona akcja promocyjna będzie, bo mamy na to parę pomysłów. Piąta część będzie oficjalnie we wrześniu i będzie się nazywała "Zalegalizowany Buhh".

A propos zalegalizowanych buchów, powiedz mi jak postrzegasz taką sytuację w Polsce?
Tede:
W maju wejdziemy do Unii, powoli zacznie się to wszystko zmieniać. Ostatnio widziałem jakiegoś mądrego profesora w telewizji, który powiedział, że zdaje sobie sprawę z tego, że legalizacja jest nieuchronna. Więc tylko zmiany w świadomości zostają. Myślę, że jakieś 5 lat na to wystarczy.

Na płycie słyszałem jeden bit podchodzący pod stylistykę dancehallową. Myślałeś, żeby trochę więcej zrobić w tym kierunku?
Tede:
Nie, totalnie się tym nie jaram. Mam duży szacunek dla dancehallu, ale reggae'owe wpływy mnie nie jarają. Tak czy inaczej, mamy w planie wydać Wawamuffin w tym roku.

Powiedz mi jeszcze, jakim samochodem teraz jeździsz?
Tede:
Tym samym, co cały czas. Toyotą Forerunner, którą kupił mi Krzysztof Kozak. Zarobiłem na nią. Trzeci rok się nią bujam.

A myślałeś, żeby coś lepszego sobie teraz sprawić?
Tede:
Myślę o tym cały czas, ale wiem, że tego samochodu już nigdy nie sprzedam. To jest moje wielkie marzenie, które zrealizowałem i zawsze, kiedy mówię, że go sprzedaję, on mi się zaczyna pierdolić. Ten samochód ma duszę. Chciałbym mieć BMW siódemkę, taką 6-letnią, to jest do zrobienia, natomiast moim największym marzeniem jest kupienie Żuka i ztuningowanie Żuka. Mam gościa, który spokojnie przez rok mi to będzie robił. Na fajowskich kołach, obniżone zawieszenie, dużo chromu, silnik z Mercedesa. Do zrobienia to jest, wszystko zrobiłem. Tysiąc pięćset złotych kosztuje taki Żuk, a potrzebna mi sama buda. Mam znajomych, którzy będą zapierdalać na samej zajawce zrobienia takiego Low-Żuka. Nie potrzebuję jakiegoś supersamochodu, a poza tym, to jest Polska.

Powiedz jeszcze coś o swoich planach na najbliższą przyszłość.
Tede:
Turbo-kulki po pierwsze, po drugie powrót do deskorolki. We wrześniu DJ Buhh, w grudniu płyta Kołcza i Warszawski Deszcz. A będziemy jeszcze grać koncerty DJ'a Buhha. Myślałem, żeby, jak mnie będzie na to stać, zrobić wszystkie pięć płyt DJ'a Buhha w mp3 na jednej i rozdawać to na koncertach, one się pięknie komponują razem. 100 kawałków DJ'a Buhha, piękne normalnie. No i pracujemy nad otwarciem radia.

Ooo, solidnie. A jak tam z koncesjami?
Tede:
Wniosek już jest złożony.

A jaki byłby profil tego radia?
Tede:
Stricte młodzieżowy. Zasięg na razie lokalny i platforma cyfrowa i Internet. Na razie nie mogę mówić więcej, żeby nie zapeszyć.

Masz już jakiś pomysł na nazwę?
Tede:
Moim pomysłem jest "Radio Miejskie", ale zobaczymy co Rada Nadzorcza na to powie. Ale coś takiego, coś związanego z miastem. Do młodych ludzi. Rano będzie, gdzie są korki, gdzie są kanary, rozmowy na żywo. Ale to nie będzie tylko Hip-Hop. Reprezentanci poszczególnych gatunków hip-hop'owych też będą mieli swoje miejsce. Nie chcemy zamykać się na pewne grupy, tylko chcemy, żeby dostęp do tego mieli wszyscy, którzy współtworzą tę muzykę. I powiedziałem kiedyś, że kiedy będę miał swoje radio, to też będę dziennikarzem.
A jeszcze chcemy zrobić program telewizyjny. Kiedy rzuciliśmy hasło, że chcemy wypuścić program telewizyjny, wszystkie stacje chciały go kupić, a jeszcze go nie ma. To będzie program komediowy, między Doggie Fizzle Televizzle, a Jackassem.

Wiesz, że jeden z kolesi z Jackassa stracił jądro?
Tede:
Weź, ale no bez przesady. Tak mówię w przybliżeniu, ale nie będziemy robić z siebie debili. Gdyby zatrzymać się w małej mieścinie z ukrytą kamerą, to dopiero są jaja. Mam dwóch agentów, jeden jest wielki i gruby, drugi jest mały i chudy - jak dwie bakterie z "Było sobie życie" - taki duet. Jadą z gorącym dżusem. Poza tym jeszcze wiele pomysłów przed nami, można to pięknie rozkręcić.

Wielkie dzięki za wywiad.
Tede:
Wielkie dzięki, wielkie joł.

foto:Łukasz Gumowski

Dowiedz się więcej o: Tede.


Informacje o artykule
Data dodania:2004-06-07
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Patryk  Matela   rap graffiti breakdancePatryk Matela

Ostatnie artykuły tego autora:
Styl pijanego DJ'a - wywiad z Matt'em Cantor'em
Myślenie w wolnych chwilach - wywiad z Prince'em Paulem
Nie lubię dużej wyjebki - rozmowa z Numerem Raz
O publice i koncertach w naszym pięknym kraju
Uzależniony od mikrofonu - rozmowa z Rahzelem.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Anuszka   Link do posta
12:09:58, 05-07-04
Tedunio , jesteś naj naj najlepszy na całym świecie . Uwielbiam twoje piosenki , a szczególnie "wielkie joł" , "Klaszcz (Tedunio wieeesz)" , "Jak życ" . Uważam że jesteś najlepszy !!!!!!

bigoletti
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:53:59, 11-07-04
nie ma watpliwosci ze tedzik jest najlepszym czlowiekiem w rzeczpospolistej, takiego wyluzowanego goscia nie widzial swiat jeszcze, i patentow na rzeczywistosc nieskonczeie wiele ma. pozdro. wielkie joł TEDUNIO KOŁCZ

anonim
Autor: Łukasz16hh   Link do posta
01:45:01, 16-08-04
ty nie masz głosu jesteś słaby tedunio wiesz jest zrąbany

anonim
Autor: pompownik(wpompuje wam)   Link do posta
19:05:26, 22-08-04
Łeeee... cycek

skate
Autor: skate   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:16:57, 08-09-04
tede jesteć najlepszy i te huje mogą sie jedynie schować za tobą mówie tu o tyh pedałach (18l i te wszystkie komerchy) nagraj coś z molestą albo z kalibrem 44 albo z fenomenem bo ty i oni robią to najlepiej. Drina goni skate

anonim
Autor: cycek egejn   Link do posta
19:57:23, 13-09-04
a skejta pjes plx

anonim
Autor: filiszejw   Link do posta
18:19:00, 07-10-04
GOLCIE SIE WSZAK W UNII JESTEŚMY!!!

anonim
Autor: CyBeRa   Link do posta
18:26:35, 10-01-05
Tede jest naj naj ukochanszym prezenterem jaki jest na swiecie i sie zachowuje normanlie =P

anonim
Autor: pycza   Link do posta
00:18:55, 18-01-05
booze zaslonili tekst zdjeciem.

anonim
Autor: pycza   Link do posta
00:19:37, 18-01-05
oho.ZDJECIAMI

anonim
Autor: HANCZA   Link do posta
17:33:06, 16-02-06
tedunio wiesz zajebisty przeziom pozdro a tak wogule to ma ktoś link na dj buhha bo na wielkie ją juz tych mp3 niema pozdro michalyo@autograf.pl

anonim
Autor: pezet mery   Link do posta
18:49:47, 03-04-07
znamy na pamiec texty piosenek takih jak glokk blask i tak dalej kumasz?

anonim
Autor: pezet   Link do posta
18:54:31, 03-04-07
tede jestes zajebisty koham twoje piosenki zajebisty byl blask.

mc czeczen czn
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
03:10:42, 04-05-07
dobry wariat co?? pozdo tedef

anonim
Autor: tedzio   Link do posta
15:42:14, 02-08-07
tede nikt nie ma do ciebie polotu nawet gdybyś nagrał najgorsze gówno to to i tak przewyrzsza tych którzy chcą być tacy jak TY pozdro szieeeeeee Dj Buhh blanty ubrania HIP-HOP

anonim
Autor: Jasło   Link do posta
09:05:14, 23-08-07
ema tedunio wymiatasz ^^

eselowu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:24:14, 06-11-07
Smiesznie sie czyta ten artykul po takim czasie, widac co mu wyszlo a co nie...

anonim
Autor: Gajos   Link do posta
20:32:01, 16-11-07
Tede robisz zajebista muze, jestes kozak. dzis widzialem cie i twoja BMW 7. KOZAK!!!!
wielkie joł

anonim
Autor: madz   Link do posta
11:48:02, 26-01-08
oto tedunio. tedzio. <3

anonim
Autor: matti4583   Link do posta
23:20:32, 05-02-08
czytajac to widac ze mu sie troche nie udalo wykonac swoich zalozen

anonim
Autor: SLP   Link do posta
11:18:16, 07-02-08
POjechał Onara hahahha Onar Leszcz

anonim
Autor: Lans Dzieciak xD   Link do posta
20:00:55, 20-02-08
Tede     jest elllooo   xDDD      najlepszy raper w polsce   xDDD        i   sa boskie te dissy  na onara xDD

anonim
Autor: Matacz   Link do posta
13:56:01, 02-03-08
Płomien 81 wymiata! Tede tylko kurwa szumu wokolo siebie szuka! kawalek Co jest nie bylo dissem na tede a on odrazu idzie i dissy na plomienia nagrywa:/ i jeszcze do tego tede sie wjebal do piosenki Pono and Sokol Uderz w puchara, zobaczyl ze uderz w puchara wiele ludzi slucha ze to dobry bit to on odrazu sie wjebal :/ pojebany czlowiek ten Tede!

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:03:36, 13-04-08
TEDE WYMIATA DOBRY RAPER OD TYLU LAT

anonim
Autor: Flaun   Link do posta
13:24:47, 28-04-08
Onar to ciota nawet nie odpowie na dissy tedego -.-

anonim
Autor: MorPRG   Link do posta
16:18:23, 07-05-08
Jak niby mógł się wjebać do kawałka "Uderz w puchara" jeżeli to Sokół do niego zadzwonił i go zaprosił.... Weź ty matacz się zastanów

anonim
Autor: Tede(szmelc)   Link do posta
10:27:22, 16-06-08
TUMANY!!! :/ Tede to komercyjna ciota. Co w nim takiego fajnego:/ ZAL ZAL i zarazem bieda :/

luzik
Autor: luzik   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:41:12, 02-01-09
JAKI KOMERCYJNY RAPER WYDAJE NIELEGALE BĘDĄC TAK POPULARNYM ? DZIĘKUJĘ ;)

anonim
Autor: tedziara   Link do posta
09:46:47, 05-02-09
Tede jest najlepszy!!!
W moich uszach brzmi
TYLKO Jego muza!!! SZIEEE

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-80-128-196.compute-1.amazonaws.com (3.80.128.196). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies