Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Nadal bezkompromisowi - wywiad z Mor W.A.

Nadal bezkompromisowi - wywiad z Mor W.A.

Autor: V1

Dowiedz się więcej o: Mor W.A..

Na początku maja ukazała się trzecia płyta znanego warszawskiego składu MorWA. Z tej okazji możecie przeczytać z nimi rozmowę, z której dowiecie się m.in. o najmłodszych gałęziach Drzewa, dlaczego raperzy przegrali z księżmi w meczu piłki nożnej, komu, mimo tytułu "Dla słuchaczy", nowa płyta nie jest dedykowana, a także, dlaczego LL Cool J nabijał się z "Klanu".

Minęło półtora roku od wydania poprzedniej płyty "Drzewo Morwa". Teraz możemy podziwiać nowy album "Dla słuchaczy

Łyskacz, wspomniałeś o studio. Chodzi o Studio Drugi Dom?
Wigor:
Studio powstało spontanicznie, kiedy kończyliśmy grać koncerty promujące drugą płytę. W ciągu dwóch miesięcy mieliśmy dosyć dużo koncertów, co pozwoliło nam odłożyć wystarczającą liczbę pieniędzy do kupna podstawowego sprzętu. W tej chwili dysponujemy przede wszystkim Akai 4000, na którym powstają bity. Mamy też mikrofon pojemnościowy AKG3000, kilka sprzętów niezbędnych do nagrywania i realizacji wokali i oczywiście dobre odsłuchy studyjne.
Łyskacz: Jest na tyle profesjonalne, aby móc nagrywać płyty demo młodych artystów. Nagrywamy też kilku młodych raperów i znajomych, którzy trenują od lat, a nie mieli dostępu do studia i robili to wszystko w domu. Na tym zestawie nagrałem też jedną zwrotkę na płytę, z której brzmienia jestem zadowolony. Resztę nagraliśmy w studio Prosto.

Planowaliście wydać ten album w formie dwupłytowej. Na drugiej płycie miały być Wasze utwory w wersji z "żywymi instrumentami". Dlaczego ten projekt nie wypalił?
Wigor:
To nie jest tak, że nie wypalił. Zależało nam na tym, żeby ta trzecia płyta się jak najszybciej ukazała. Nagrywanie dwóch płyt równocześnie jest bardzo trudną rzeczą. Przy tej płycie mieliśmy tyle roboty, że po prostu nie udało nam się ogarnąć dwóch płyt na raz. W między czasie spotkało nas wiele przeciwności losu, tzw. złośliwość rzeczy martwych.
Łyskacz: Zalało nam studio. Komputer suszyliśmy suszarką. Mieliśmy dużo takich historii, dlatego ta płyta się trochę opóźniła. Dlatego nie skończyliśmy projektu "żywego", który jest cały czas w trakcie tworzenia. Parę kawałów czeka na re-aranż. Mamy nadzieję, że projekt "żywy" uda nam się wydać to w tym roku.

Wigor, przed wywiadem mówiłeś coś o epce...
Wigor:
Na pewno będziemy chcieli podbić "Dla słuchaczy" takim rozbudowanym dodatkiem, płytą, na której ukażą się nowe kawałki, remixy, instrumentale, a także utwory, które nie zmieściły się na nowej płycie, rzeczy, które nie były nigdzie publikowane.
Łyskacz: Będą kawałki singlowe, jakieś remixy, które pojawiały się na składankach. Dużo ciekawych rzeczy, dodatkowo chcemy do tego dołączyć płytę DVD z naszymi klipami, z relacją z Wilna, z niepublikowanymi zdjęciami. Mam nadzieję, że uda się to wydać jeszcze w wakacje.

Słyszałem też, że powstaje o Was film dokumentalny...
Łyskacz:
Mamy dużo materiałów związanych z poprzednimi płytami - ponad 60 godzin filmu z tras koncertowych, wywiadów, wyjazdów, melanżu i masę innych ciekawych rzeczy. Trzeba jeszcze dograć trochę z aktualnej trasy, dlatego nie spieszymy się z tym.

Jak wygląda sprawa Waszych solówek?
Wigor:
Każdy z nas myśli coś na temat solówki, ale bardziej koncentrujemy się na pracy w trzech. Każdy jest swego rodzaju indywidualistą. Nie chcemy na razie nic obiecywać, ale możliwe, że któryś z nas wyda płytę jeszcze w tym roku - nie koniecznie Mor WA. To będzie projekt solo lub we współpracy z kimś spoza Mor WA. Nie będzie to jednak kolidować z projektami Mor WA.
Łyskacz: Jeszcze się nie zastanawiam czy już przyszedł czas na moje solo. Myślę, że jeszcze nie... Może jeszcze jakieś inne projekty się pojawią, takie, że wszyscy będą zdziwieni. Jesteśmy otwarci na eksperymenty.

Właśnie - Flintstone napisał, że Mor WA "rozhermetyzowała się". Zgodzicie się z tym?
Łyskacz:
Mor WA nigdy nie była hermetyczna. To raczej ludzie próbowali zrobić z rapu coś hermetycznego i o tym właśnie mówimy w kawałku "Hermetyczny rap". Fakt, płyta może jest miejscami trochę lżejsza, nasza twórczość jest trochę inaczej podana. W każdym razie nie sądzę, żeby ktoś zarzucił nam jakieś udawanie czy podróże w stronę komercji czy pop-kultury. Nadal jesteśmy bezkompromisowi, jedziemy swoje. Ten materiał dobrze pokazuje, że można podać różne tematy, różne smaki - w różny sposób.
Wigor: Przede wszystkim nigdy nie byliśmy hermetyczni wobec naszych słuchaczy. Każdy może zostać jednym z nich, a jeżeli mu się to nie podoba, to automatycznie nim nie jest. Zawsze jesteśmy otwarci na ludzi, chcemy słuchać ich opinii, bo to jest właśnie dla nich - "Dla słuchaczy".

Nadając taki tytuł płycie, dedykujecie ją również tym, którzy ściągną ją z Internetu?
Wigor:
Nie. Już kiedyś nawinęliśmy na "Drzewo MorWA". Już lepiej to przegraj, a nie ściągaj z netu.
Łyskacz: MP3 zabija dźwięk, brzmienie nad którym my pracujemy dniami i nocami. Ściąganie naszej płyty w tej formie jest zupełnym brakiem szacunku dla naszej pracy, która wcale nie jest taka lekka jak niektórym się wydaje. Ostatecznie, jestem w stanie zrozumieć sytuację, w której ktoś ma mp3, które leci w tle podczas jego pracy, a ma płytę oprócz tego. Ludziom, którzy ściągają naszą muzykę z netu nie dedykujemy płyty. Nie dedykujemy jej też tym, którzy kupią ją u piratów, ponieważ płacą osobie, która nas okrada.

Mieliście dosyć duży udział w produkcji muzyki na nowej płycie. Czy zamierzacie jakoś poszerzyć swoją działalność producencką, przykładowo dając bity na jakieś inne projekty?
Wigor:
Na pewno. Pomoże nam w tym Zbyniek, który jest kolejną integralną częścią Morwy, który jest naszym dobrym znajomym. Mieszkamy na jednym podwórku. Okazało się, że koleś ma talent do realizacji brzmień.
Łyskacz: Na pewno wkrótce ukażą się nasze produkcje nie tylko pod szyldem MorWA. Kto wie, może ukaże się płyta producencka promująca młode zespoły? Cały czas pracujemy nad nagraniami nowych twarzy. Kim są, nie będziemy na razie ujawniali, bo ich imiona by pewnie nikomu nic nie powiedziały. Możemy jedynie powiedzieć, że nad swoim materiałem pracuje Młody Łyskacz.

Czym Klan zasłużył sobie na diss?
Wigor:
Moim zdaniem ta gazeta już dawno zeszła na psy. Od tej gazety odeszły osoby, które reprezentowały sobą jakiś poziom, jak chociażby Flintstone. Zawsze miałem wrażenie, że ta gazeta jest stronnicza. Zawsze mieli jakichś swoich faworytów, których ciągle faworyzowali, a płyty dobre często negowali.
Łyskacz: To był zwykły periodyk. Nawet LL Cool J się z nich śmiał, że Klan pisze się przez "K" tylko w przypadku Ku Klux Klanu. Postać, a w zasadzie dwie postacie, które za Klanem stały, nie są od początku naszymi faworytami w przemyśle hip-hop'owym.
Wigor: Tym bardziej, że kiedyś na łamach tej gazety zostaliśmy oczernieni.

Felipe dograł się aż do 6 kawałków, jest też we wkładce do płyty. Czy jest członkiem Waszego składu?
Łyskacz:
To nie jest tak, że Mor WA to zespół, w którym są trzy osoby. Dla nas Mor WA to jest drzewo, które ma rozrastające się gałęzie, a jego konarem jesteśmy my we trzech. Tacy ludzie jak Felipe czy Zbynia są właśnie gałęziami i współtworzą Mor WA.
Wigor: Z Felipe znamy się od najmłodszych lat, zawsze się dobrze rozumieliśmy. Jesteśmy przyjaciółmi.
Łyskacz: A gałęzie cały czas mogą się rozrastać. Jesteśmy otwarci.

Braliście udział w meczu księża kontra raperzy. Co myślicie o takich imprezach?
Wigor:
Łysy grał w pierwszym składzie, ja zmieniłem się z Wilkiem jeszcze w pierwszej połowie. Bardzo fajna impreza. Wszyscy ją bardzo przeżyliśmy, byliśmy pod dużym wrażeniem. Takie imprezy są bardzo potrzebne. Ludzie inaczej zaczynają patrzeć na hip-hop'owców. Widzą, że jesteśmy normalnymi ludźmi, że potrafimy dzielić się radością z innymi. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się uzbierać 14000 zł.
Łyskacz: Przy organizacji meczu pomagał ksiądz Rafał, który jest naszym serdecznym ziomem. Nie ma żadnych barier między nami typu: on mówi do nas "synu", a my do niego "proszę księdza". Wspaniały człowiek, emanuje od niego spokój, energia życiowa i mądrość. Mecz był właśnie jego inicjatywą. Co nas rozbawiło, niektórzy to odebrali jako mecz raperów, czyli zła wcielonego, ze światłością, czyli księżmi. Na boisku panowała wspaniała atmosfera, żadnej zawiści, fauli. Po meczu odbył się koncert, na który przyszło ponad 2000 osób. Ludzie się świetnie bawili. To, że przegraliśmy mecz, było zupełnie nieistotne, ważne, że pieniądze zostały przeznaczone na szlachetny cel.
Wigor: Planujemy rewanż, może uda się załatwić go w Warszawie.

Czy księża nie zaskoczyli Was trochę swoją grą?
Wigor:
Prawdopodobnie stworzyliśmy więcej sytuacji bramkowych. Sami księża przyznali, że mieliśmy więcej sytuacji dogodnych do strzelenia bramki, jednak cały czas przeszkadzał nam w tym bramkarz.
Łyskacz: Poza tym drużyna księży była bardzo zgrana. Cały czas ze sobą trenują. W dodatku mają lepszą kondycję. Wiesz, zero melanży, zero używek (śmiech).

Dowiedz się więcej o: Mor W.A..


Informacje o artykule
Data dodania:2004-08-19
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
V1   rap graffiti breakdanceV1

Ostatnie artykuły tego autora:
Być Albo Nie Być Endefisu
Ciepły listopad - wywiad z Masło
Onar - Dissuje uniwersalnie
Smutne rzeczy są za proste - wywiad z Klimatem
I tak jest do przodu - wywiad z Pezet/Noon

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Obik   Link do posta
15:06:29, 07-09-04
Mor WA to dobre chłopaki ogólnie (chodzi mi o muzykę bo osobiście ich nie znam ale coś mi się wydaje że inaczej nie jest).

mateo
Autor: mateo   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:51:30, 07-09-04
Mam nie samowity szacunek do tego zespołu... śą w mojej pierwszej 5 w tym kraju. Morwa Drzewo to jedna z najlepszych płyt w kraju (nie tylko rapowych). Boli mnie tylko jedno... "(...) Nigdy nie zrobimy klipu, z podstawianymi ekipami, dup tabunami (...)" Mor W.A. - My to my zkonfrontujcie to z klipem "Dla słuchaczy"... tu się zawiodłem. pokój!

KaRguL
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:54:09, 07-09-04
dokladnie mateo, mnie tez to zdziwilo

anonim
Autor: Pan Toma   Link do posta
18:48:09, 07-09-04
BSNT - kawalkiem tym Mor Wa zdobylo kiedys moj szacunek i raczej nigdy go nie straci niestety nigdy wiecej nie zblizyli sie nawet do poziomu ktory prezentuja w tamtym kultowym juz kawalku. Moim zdaniem sa caly czas slabi technicznie chociaz ich bity sa bardzo dobre i trzeba tez przyznac to co jest naiweekszym atutem Mor Wa to to ze robia to od serca. Jak sie slucha takich zespolow jak Mor Wa to czlowiek wie co to jest hip hop przez duze H - szacunek. BSNT

anonim
Autor:    Link do posta
18:48:39, 07-09-04
Taaa bez używek :) heehhe szacunek Mor W.A.

staffy83
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:27:23, 07-09-04
respekcikkk Mor W.A Jako kobietaa mowie o was MNIAM :)))))

anonim
Autor: sylwiaaa   Link do posta
21:35:53, 07-09-04
Mor WA to naprawde świetyny sqad...!!! podziwiam robią dobra muzyke, maja swietne teledyski i jako jedni z nielicznych nie sa komercyjni... pozdrawiam

sulik
Autor: sulik   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:53:22, 07-09-04
wpadnijcie na >>>>>> www.hh034.glt.pl i ocencie ten kawałek

anonim
Autor: MAKO   Link do posta
11:24:38, 08-09-04
To skład , który nigdy nie zginie. PZDR dla prawdziwych słuchaczy!!!

anonim
Autor: Kruchy   Link do posta
12:25:36, 08-09-04
Mor W.A. jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce reprezentujący wysoki poziom Hip-Hopu. Słyszałem wszystkie ich płytki i sądze, że przez cały czas się rozwijają i są coraz lepsi. Robią poprostu dobry, inteligentny hip-hop. Za to dla Nich od lat mam wielki szacunek!!!!! Należą do czołowki składów w tym kraju. Mam nadzieję, że wydadzą jeszcze wiele dobrych płyt. POKÓJ dla Was chłopaki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

anonim
Autor: Prosty   Link do posta
13:52:34, 08-09-04
Chłopaki z Mor W.A. wcale nie są słabi technicznie,myślę,że stoją na bardzo wysokim poziomie tekstów i rymowania Panie Toma.A tak poza tym robią zajebisty hip-hop,taki jaki być powinien,mi się podoba każda ich płyta,choć pierwsza najbardziej,a zarzucanie im,że w teledysku "Dla Słuchaczy" pojawiły się panny jest bezsensu...w końcu wtedy to był rok 2000,inne realia,muzyka itd. Zresztą trzeba się rozwijać,a tego im rzyczę,ELO!

mutilator
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:29:22, 08-09-04
Dobry skład, dobrze grają nie robią tego dla kasy i robią to co lubią a nie co się ludziom będzie podobać pozdro dla nich..........

anonim
Autor: Dan   Link do posta
14:52:08, 08-09-04
ale fajne dupcie podstawili :)))

LiBeRnEtKa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:55:45, 08-09-04
a co to? Peperowi głos odebrało?

chrzanek.zrdwp
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:31:15, 08-09-04
Kurwa kawałek DLA SŁUCHACZY to powiedzcie mi gdzie tam w klipie tabuny kobiet? Ja tam tylko widziałęm kilka. Tabun to jest w WYCHYLYLYBYMY lub w MERCTEDES S600. A Mor W.A. jest i bedzie dla mnie jednym z najlepszych skłądów które grają na polskiej scenie rap. Obok ZiP-ów, Ewenementu, Fenomenu jest to jeden ze składów który cały czas ropzwija swoją pasję i zajawkę robiąc taki sam hardcoreowy rap jak kiedyś.

daroosia
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:47:46, 09-09-04
jak możecie stawiać Fenomen obok ZiP-ów, Ewenementu i Mor W.A.?? Bóg z wami chłopaki

BartaSeq
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:24:25, 09-09-04
Jest MorW.A. Zatem nie ma lipy :D

anonim
Autor: Roll-Nigga   Link do posta
15:54:58, 09-09-04
Bylem na koncercie Mobb Deep....i musze powiedziec, ze chlopaki z Mor W.A. dali koncerciwo na poziomie...nie odbiegali od Havoc'a i Prodigy'iego a nawet byli lepsi choc liczylem bardz na Mobb Deep

Bnd
Autor: Bnd   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:11:46, 09-09-04
No byłem na koncercie promujacym nowa płytke i przyznam, ze zagrali na poziomie. Dj też zrobił dobra robote. Niektóre bity maja wypsione a zreszta wszystkie na płycie są dobre:)Peace

maru
Autor: maru   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:26:58, 09-09-04
powiem tak... WIELKI RESPECT MAM DLA CAŁEGO DRZEWA WSZYSTKICH JEGO GAŁĘZI I WOGULE ZA TO CO ROBIĄ ZA TO ŻE ROBIĄ DOBRZE TO CO ROBIĄ I ZA TO ŻE ROBIĄC DOBRZE TO CO ROBIĄ ROBIĄ TO UCZCIWIE!!!!! Łysy, Peper i Wigor- jestem waszym wielkim fanem... wszystkie płyty mnie urzekły tak bardzo że nie potrafie tego ująć w kilku zdaniach!!! "morwa dzrewo" to było coś... extremalna płyta której można wam pogratulowa.. bez wątpienia dla mnie najlepsza... jesteście po prostu najbardziej najlepsi na polskiej scenie hip-hopowej... rozrastające sie gałęzie sa potrzebne do pokonywania trudnich chwil dnia życia codziennego i dlatego wasz rozwój jest ukierunkowany w doą strone... z Vieniem i Pele to jest to!!! To jest muzyka która napedza do działania...!!! To że jesteście jacy jesteście sprawia że podziwiam was za wszystko... Nie wiem co by by było gdyby was nie było.. nie moge sobie tego wyobraźić... jeszcze raz..WIELKIE ELO DAL MORWUAKÓW I BÓG Z WAMI peace!

maru
Autor: maru   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:31:26, 09-09-04
aha zapomniałem dodać że czekamy wszyscy na dokończenie strony internetowej morwaków.. no to peace!

anonim
Autor: c10   Link do posta
18:41:31, 09-09-04
az sobie zapuszcze płytke :]

arkoski
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
02:49:01, 10-09-04
Morwa szacunek dla was za PRAWDZIWY HIP HOP jest przekaz dobry bit to co ma byc to nie korwa komera choc przyznam ze teledysk mnie zaskoczyl

anonim
Autor: ZaBi   Link do posta
11:20:25, 10-09-04
PIerDoLciE Sięęę Morwoloty Zajebane - Pieniądze was zżarły!!!! Robicie KIczCZCZCZCZCZCZCz, Kałłł po prostu. Jesteście Frajeramiiiiiiii!!!! taK SAmo JAk Vłodi I Pele--- Budaki Niemyte... Obyście nie sprzedali już więcej żadnej Płyty. Buuuu. W.P.!

anonim
Autor: ZaBi   Link do posta
11:20:39, 10-09-04
PIerDoLciE Sięęę Morwoloty Zajebane - Pieniądze was zżarły!!!! Robicie KIczCZCZCZCZCZCZCz, Kałłł po prostu. Jesteście Frajeramiiiiiiii!!!! taK SAmo JAk Vłodi I Pele--- Budaki Niemyte... Obyście nie sprzedali już więcej żadnej Płyty. Buuuu. W.P.!

anonim
Autor: ZaBi   Link do posta
11:24:29, 10-09-04
CHybA Nikt Z WAs Nie WIe Co, I do czego Ma służyć HIp-Hop. Burakiii, Lamusy. A Hip_HOp(to Gówno). I wcale nie wstydze się tego pisać.!! Hehehehee. Teraz to mam zwas niezłą beke. Heheee

anonim
Autor: k.r.misz   Link do posta
13:17:44, 10-09-04
Moim zdaniem morw.a. to jeden z lepszych squadow w polsce . tylko ze bardzij podobalo mi sie 1 plyta niz 2 i 3 1 byla w tym klimacie kiedy zaczalem wogole sluchac bsnt dziekuwa ze jestescie

MSK
Autor: MSK   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:50:35, 10-09-04
a my mamy z ciebie beke ziomus, ze wchodzisz na ta strone sadzac ze hip-hop jest gownem. Skoro tak robisz, to znaczy ze znajdujesz przyjemnosc w zapuchaniu czasu bluzgiem na innych, co nie swiadczy o twoim wysokim poziomie intelektualnym, a zatem i muzyka ta nie jest dla ciebie, nawaet gdybys sie bardziej zaglebil w te klimaty, to i tak nie zrozumialbys o co chodzi. Ale nic. chuj z toba. Wracajac do tematu, to pozdro dla Morwy i dla galezi i robcie dalej to co robicie, bo zajebiscie wam to wychodzi. elo

arkoski
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:14:12, 10-09-04
po chuj jakis frajer wchodzi na te strone i mowize hip hop to gowno na jakiej podstawie lamusie to nie tylko sluchanie to zycie chartkor

anonim
Autor: Ziooooooom   Link do posta
09:48:24, 12-09-04
Yyyyyy Fajnie jak chlopaki z Morwy by nagrali jakis kawalek z Fenomenem albo z OSTRYM to juz wogle by byl hardcore nie maly mam szacunek do tych squadow i wogole dla chlopakow z WSP i innych squadow ZIP MOR WA mowie o tym k..wa WIELKIE YOŁŁŁ

anonim
Autor:    Link do posta
16:31:24, 13-09-04
Elo Boska to dla mnie była płyta druga (prawdziwy rap o życiu) a 3 to totalna bieda ten bit w dla słuchaczy straszny nie moge tego słuchac ----- hołd dla my to my

anonim
Autor: zabka   Link do posta
16:24:53, 14-09-04
kocham was chlopcy!!!

anonim
Autor: Joneczka   Link do posta
17:52:15, 15-11-04
Mor W.A. jest super ! Pozdrowienia dla całego składu, zwłaszcza dla Wigora ;-) Buziaczki

wolek
Autor: wolek   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:09:42, 21-03-05
siema

anonim
Autor: jakabzdura____   Link do posta
19:03:58, 15-08-07
Uwielbiam Mor W.A. jeste zajebista i tylko mam nadzieje ze na ich 4 plycie - Uliczne Esperantoi wydjzie conajmniej 3 teledyski:) nei zepsujcie dobrej pasyy! xD

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-45-196.compute-1.amazonaws.com (3.235.45.196). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.