Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Talent nie wystarczy - z Crazy Squad rozmowy niekontrolowane

Talent nie wystarczy - z Crazy Squad rozmowy niekontrolowane

Autor: Andrzej Trojanek

Chyba każdy kojarzy wymiataczy z Włocławka. Jedni zarzucają im brak taneczności, krytykują za trzaskanie wyłącznie powerów, inni gloryfikują za perfekcję w tym co robią. Postrzegani głównie przez pryzmat Pawełka i jego nieśmiertelnych twistów, od kilku lat nie opuścili polskiej czołówki. Przed Wami, rozmowa z Crazy Squad.

Jak wrażenia po BOTY PL?
Crazy Squad:
Po BOTY PL wrażenia mamy jak najbardziej pozytywne. Znaleźliśmy się w pierwszej czwórce, miejsca te są premiowane awansem do Boty East Europe. Taki cel sobie stawialiśmy i udało się nam go osiągnąć.

Na walkę RTB vs NTM cała Polska czekała dobrych kilka lat. Jak oceniacie to, co działo się na parkiecie?
Crazy Squad:
Walka RTB vs NTM wisiała już od dłuższego czasu w powietrzu. Wreszcie doszło do niej i górą było NTM. Obie ekipy prezentowały wysoki, bardzo zbliżony do siebie poziom, ale więcej numerów było po stronie NTM i uważamy, że to przesądziło o werdykcie jury. Najważniejsze, że chłopaki dogadali się ze sobą i nie mieli do siebie żadnych roszczeń. Udowodnili na parkiecie, kto w danej chwili był lepszy.

Jak i kiedy zaczynaliście swoją przygodę z tańcem?
Crazy Squad:
Przygodę z breakiem każdy z nas zaczynał w różnym czasie. Członkowie naszej grupy tańczą 5 - 9 lat.

Kto aktualnie jest w Crazy?
Crazy Squad:
Damian, Maciek, DJ, Keta, Benio, Pawełek, Maniek, Gonzo, Piter i Iza.

Co uważacie za swoje największe osiągnięcie?
Crazy Squad:
Zdobycie 5 miejsca na Mistrzostwach Świata w Bremen w 2003 roku, oraz to, że co roku bierzemy udział w Boty East Europe.

Skąd nazwa Crazy Squad?
Crazy Squad:
Początkowo nasza grupa nazywała się "Dynamic Squad", później zmieniliśmy ją na "Crazy Squad" ze względu na to, że nasz były "trener" nie życzył sobie żebyśmy tańczyli pod tą nazwą.

"Były trener"? Powiedzcie o tym coś więcej...
Crazy Squad:
Nie mogliśmy się dogadać z naszym byłym "trenerem". Chodziło o sprawy finansowe. Za dużo chciał na nas zarabiać, nic przy tym nie wnosząc do grupy. Oszukał nas w paru sprawach i to było powodem odejścia od niego i zmiany nazwy grupy.

Pawełek, wielu ludzi zastanawia się ile ty naprawdę masz lat...
Pawełek:
Obecnie jestem uczniem I klasy gimnazjum i mam 13 lat.

Co myślisz o opiniach, że uważasz się za najlepszego "dzieciaka" w polskim bboyingu?
Pawełek:
To są opinie ludzi i jak tak myślą, to niech tak będzie. Wcale tak nie uważam, ale to miłe, gdy się słyszy takie słowa. Może jest dużo dzieciaków mających talent, ale nie ma kto ich pokierować. Zawsze staram się być najlepszy i zawsze do tego dążę, ale bez pomocy i fachowych rad kolegów z mojej grupy na pewno bym do tego nie doszedł. Jestem im za to bardzo wdzięczny. Sam talent i zaangażowanie to nie wszystko, jeżeli nie masz kogoś dobrego przy sobie, kto Ci powie co źle, a co dobrze robisz.

Jakiś czas temu dołączyli do Was Radi i Maniek, jak do tego doszło?
Crazy Squad:
Radi dołączył do nas tylko na imprezie "Dzień Prawdy 3". Obecnie tańczy z grupą ETC z Warszawy. Maniek jest chyba największym talentem polskiego bboyingu ostatnich lat. Ma dopiero 14 lat, ćwiczy 4 lata i co on robi! Wróżymy mu wielką przyszłość. Nasza grupa jest bardzo zadowolona z postępów jakie on czyni.

Co sądzicie o opiniach, że nie jesteście godni miana bboyów, bo robicie tylko i wyłącznie powery i brak Wam taneczności?
Crazy Squad:
Każdy ma jakieś swoje sympatie i antypatie. Opinie ludzi, którzy tak sądzą, olewamy na maksa. Naszą specjalnością są powery, ale nie zapominamy o stylach. Ćwiczymy ostatnio dużo styli.

Izka, jesteś jedną z niewielu tańczących dziewczyn, jak Ci się tańczy w Crazy Squadzie?
Iza:
Jest mało dziewczyn, które tańczą breaka. Wybijają się tylko jednostki, które postawiły sobie cel i go realizują. Jak mi się tańczy w "Crazy Squad"? Powiem krótko - nie zatańczyłabym z nikim innym - to jest moja druga rodzina.

Kiedy zaczynałaś i jak do tego doszło?
Iza:
Tańczyć zaczęłam gdy miałam 14 lat. Poznałam kolegę z grupy Scrap Beat i dzięki niemu poznałam tajniki tego tańca. Na początku było bardzo ciężko: siniaki i obolałe mięśnie, ale przetrwałam do dziś. We wrześniu minie już 6 lat od czasu, gdy zaczęłam tańczyć i nie wyobrażam sobie życia bez tańca.

Wiele osób postrzega Crazy jedynie przez pryzmat Pawła.
Crazy Squad:
Każda grupa rozpoznawana jest przez jakąś "wybitną jednostkę". Nasza jest rozpoznawana przez Pawła i nie mamy nic przeciwko.

Jak oceniacie polski breakdance?
Crazy Squad:
Ogólnie jest OK. Mogłoby być więcej grup, które częściej by się przewijały przez czołówkę, bo od paru lat jest ten sam zestaw, który ciągle dominuje.

Skąd to się bierze?
Crazy Squad:
Jest dużo ludzi uprawiających ten taniec, ale nie każdy ma możliwość ćwiczenia z dużo lepszymi od siebie. Wtedy na treningu jest wysoki poziom i każdy chce temu poziomowi dorównać i ćwiczy jak najwięcej. W ten sposób poziom idzie bardzo szybko do góry. Na palcach jednej ręki można policzyć miasta w Polsce, gdzie tak jest. To, które ekipy w Polsce dominują można zaobserwować po wynikach na zawodach.

Co Was wkurza na polskiej scenie?
Crazy Squad:
Ludzie nie potrafią się bawić. Jest tylko zawiść, nienawiść i chamstwo kierowane do przeciwników. W Polsce jest naprawdę niewiele grup, które potrafią szanować rywali i mają szacunek do siebie. Często jest tak, że podchodzą kolesie, piątki ci przybijają, a za plecami obrabiają ci dupę. Internetowe cwaniaki!

Dlaczego Polacy są za słabi, aby równać się z resztą świata?
Crazy Squad:
Polacy nie mają własnego stylu tańca. Można policzyć na palcach jednej ręki jednostki, które próbują wnieść coś nowego. Przeważnie są to rzeczy powielane, w mniejszym lub większym stopniu, z jakiś materiałów i 90% polskich bboyów bazuje na tych materiałach.

Co myślicie o tym, co podczas BOTY PL zrobiło Azizi? O tym, że wypieli się na jury i zeszli ze sceny podczas walki z Wami?
Crazy Squad:
Azizi zachowali się tak, jak się zachowali! Mimo, że do nas podeszli i powiedzieli co mają zamiar zrobić, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Można to było załatwić inaczej. Trzeba nauczyć się przegrywać. Na każdej imprezie są jakieś "wałki". Zawsze się coś komuś nie będzie podobało, ale na Boty sędziowie mieli rację - Azizi dali dupy i nic ciekawego nie pokazali, oprócz panoszenia się na scenie i do tego wyli o walkę o pierwsze miejsce!

Oni uważają, że chcieli pokazać całej Polsce, że nie należy traktować tego tańca jako sport, co wyraża się m.in. przez robienie samych powerów i brak taneczności.
Crazy Squad:
Chcieli pokazać i pokazali. Jednym się to podobało, innym nie. Między innymi nam. My robimy same powery? Dobre. Staramy się wszystko pokazać, a że większość postrzega naszą grupę jako powerowców udowadnia, że to tylko na to zwracają uwagę. Co do Azizi... Co oni robią? Skaczą dookoła i tylko robią wiele szumu wokół siebie. No comments! Dobry marketing swojej grupy.

Słusznie zostali zdyskwalifikowani, czy powinni jedynie przegrać walkę?
Crazy Squad:
Być może ta dyskwalifikacja była wywołana ciśnieniem panującym w danej chwili na imprezie. Werdykt powinien brzmieć tak, że Azizi przegrało za samo zejście ze sceny przed upływem regulaminowego czasu walki.

W polskim breaku jest coraz więcej konfliktów, skąd to się bierze?
Crazy Squad:
Konflikty były i zawsze będą. Chodzi tu o styl i power. Tak jest na całym świecie. Jedni preferują styl, inni power. Nie każdy może być dobry w jednym i drugim. Zawsze w czymś będziemy lepsi i tę drogę będziemy obierali.

Co jest ważniejsze?
Crazy Squad:
Dla nas liczą się wszystkie style tańca. Nie skupiamy się tylko na powerach, wbrew powszechnej opinii! Staramy się ćwiczyć poping, locking, styl, electric boogie. Wszystkie elementy tego tańca. Dużo bboyów ćwiczy albo powery i toprock, albo styl i toprock, a o pozostałych rzeczach nie mają zielonego pojęcia i to są wielcy polscy bboye.

W Gdańsku szykuje się niebawem pierwszy polski musical hip-hop'owy. Co myślicie o tym pomyśle?
Crazy Squad:
Pomysł jest super. Wszystko, co jest pozytywne dla breaka i dla jego rozwoju jest super.

Będziecie próbowali się załapać?
Crazy Squad:
Może, ale jeszcze nad tym nie myśleliśmy.

A teatr to dobry sposób na promocję breaka?
Crazy Squad:
Im więcej breaka będzie pokazywanego, tym większe będzie nim zainteresowanie. To dobrze wpłynie to na jego rozwój.

A inne akcje, nie związane z tematem - teledyski, programy w TV?
Crazy Squad:
To wiąże się z rozwojem bboyingu. Coś takiego na pewno mu nie zaszkodzi.

Widzieliście zapewne elementy "breaka" w Sextecie, jaki jest Wasz stosunek do tego typu akcji?
Crazy Squad:
Sextet... Tak, widzieliśmy to. Break w tym programie to była naprawdę pomyłka. Wiemy o co chodziło i nie miało to tak wyglądać. Historia breaka w tym programie zaczęła się od pokazów w Galerii Mokotów. Tańczyła tam Grupa RTB i podszedł do nich koleś, który chciał zrobić wywiad dla TVN-u. Nie było mowy o tym programie. Umówili się na sali treningowej. Wparowała ekipa z kamerami i zaczęła nakręcać różne figury i po tym wszystkim przedstawiono koncepcję programu, na co chłopaki się nie zgodzili. Była puszczona tylko krótka wzmianka reklamowa w pierwszym odcinku, że break będzie w następnym. Po obejrzeniu tego odcinka poszedł telefon, żeby nie puszczać breaka w tym programie, bo nikt sobie nie życzy, żeby breakdance był pokazywany w takim towarzystwie.

Co myślicie o wyjeździe Kwiata, Bożka i Wezyra na pokaz u papieża?
Crazy Squad:
Super. Następnego dnia cała Polska wiedziała, kto to Wezyr, Kwiatek i Bożek i co oni robią. Starsze babcie i dziadkowie dowiedzieli się, co to jest breakdance i u znacznej części rodziców zmieniło się samo podejście do swoich pociech zajmujących się tym tańcem. Nareszcie zobaczyli, że to bardzo fajna sprawa tak tańczyć. Super promocja. Oby takich było jak najwięcej. Wielkie pozdro dla chłopaków.

Trwają prace nad filmem Rytm Ulicy. Co myślicie na ten temat?
Crazy Squad:
Następna fajna sprawa. Film o breaku i to jeszcze polskim! Będzie dobry materiał do obejrzenia. Też mamy w nim swoją role, jak wiele ekip z Polski.Informacje o artykule
Data dodania:2004-09-17
Dział / Kategoria: taniec / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Andrzej Trojanek   rap graffiti breakdanceAndrzej Troj...
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Sztuka tańca
Nie jesteśmy blokersami!
Obcy kontra Predator - recenzja filmu
Texańska Masakra Piłą Mechaniczną - film
Iniemamocni - film

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: g.en e   Link do posta
18:54:42, 17-09-04
Ja widziałem Crazy sguad u mnie na Wirującej Strefie.Chłopaki idą jak kombajn.Kwiatek robił tomasy.Mam nadzieje ze w tym roku bedzie w Łomży Wirująca Strefa. byłem pierwszy gold

anonim
Autor: Scorpion   Link do posta
11:47:02, 18-09-04
Też widziałem. Na ostatnim Battle Of The Year. Ostro zapierdalali. Szkoda że nie przeszli dalej

KarMel-!_
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:42:07, 18-09-04
kiełpo wymiutł azizi było spoko patrząc na walke to powiedział bym ze przegrali c.s. ale to nie ja byłem sędziom

anonim
Autor: cholok   Link do posta
10:44:47, 19-09-04
szkoda zę niewidzieliscie ich na breakdance session.. pokazali taką chałe że to aż żal gadać....

anonim
Autor: aska   Link do posta
13:35:34, 19-09-04
Crazy Squad :) yeah ! to jest to... :)

anonim
Autor: she   Link do posta
22:39:59, 19-09-04
widzielismy , pozdro dla Azizi :)

anonim
Autor: tynka   Link do posta
12:17:18, 20-09-04
talent to polowa sukcesu jesli nie kochasz i nie czujesz tego co robisz nic Ci nie wyjdzie

anonim
Autor: maniek z top-toys   Link do posta
16:29:27, 21-09-04
Crazy Squak jest bardzo wporzy szegulnie pawelek i mariuszek sa wporza i ich cala grupa ale ja jestem z grupy top-toys ktora kocham i bede kochal pozdro dla top-toys i dla Moich trenerow

anonim
Autor: FBG   Link do posta
17:58:00, 21-09-04
Sa dobrzy to fakt..szacuneczek dla wszystkich tanczacych!

anonim
Autor: Manga   Link do posta
10:30:46, 23-09-04
bez komentarza.

anonim
Autor: miku   Link do posta
22:11:27, 29-09-04
jest spoko super wymiatacie jestescie wzorem do naśladowania pozdro Crazy Squad!!

ZoOM
Autor: ZoOM   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:38:04, 03-10-04
Hehehheheheh o kurwa Cetowy zakladamy fanklub crazy squad, ludzie chcieli zalozyc azizi to i cs moze byc lol. najlepsza wypowiedz "jest spoko super wymiatacie jestescie wzorem do naśladowania pozdro Crazy Squad!!" bueheheehe zajebiscie kurwa ide spac. A no i jeszcze jedna wypowiedz "Crazy Squak jest bardzo wporzy szegulnie pawelek i mariuszek sa wporza i ich cala grupa ale ja jestem z grupy top-toys ktora kocham i bede kochal pozdro dla top-toys i dla Moich trenerow" swiadczy o poziomie intelektualnym piszacego "szczegulnie" jest super ;]

anonim
Autor: ReaL   Link do posta
17:11:33, 16-10-04
widziałam nie raz i luzik chłopaki... A co do wypowiedzi Zooma to weź sie zastanów nad tym co piszesz. Ja sie z Tobą nie zgodze. Jeśli komuś coś sie podoba albo nie to ma prawo do powiedzenia tego(tym bardziej na forum) ... a jeśli dla jakiegoś dziaciaka są oni wzorem to nie chobie będą może młody naprawde to czuje i wyrośnie na dobrego bboy'a...! Peace

anonim
Autor: mhhhhhmhmhm   Link do posta
16:14:08, 16-11-04
gooodddddddgoodddddddddddb`BOY

anonim
Autor:    Link do posta
15:16:41, 09-12-04
znam Pawełka O. z byłej klasy i w połowie nie zgadzam się z jego opinią znam go już 6 lat. jest może fajny ale jest z niego kafarek to że on jest kilkakrotnym mistrzem świata to nie znaczy że jest pępkiem świata ale jest spooko i cool

anonim
Autor:    Link do posta
15:48:58, 09-12-04
pawelwek jest cool fajny pozdro dla całego crazy squad papapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapa ;-)

Cetowy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:17:55, 12-12-04
buhahahhahahahahahaha

anonim
Autor: masakra   Link do posta
19:09:26, 24-12-04
ZWAS to wielka SMIERDąca KUPA!!!!!!!!!!!!!!!!!!

anonim
Autor: nOwi   Link do posta
18:26:05, 04-01-05
o kurwa poległem.......hahahah

anonim
Autor: Mr.Toler   Link do posta
09:09:58, 02-02-05
Crazy Squad? Chmmm.... Szacunek i tyla...

anonim
Autor: Rosner   Link do posta
17:55:37, 20-05-05
Crazy Squad to dobra ekipa ale są lepsze!!! WEdług mnie Azizi wymiata!

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:57:25, 25-10-05
hehe Crazy Sqad szacunek dla was za powery ale taniec to nie tylko powery  :] więcej stylu :D  AzIzI żondzi !!!!!!! "I h.. mnie to interesuje co ci powie kazdy" :P Pozdro dla robiacych swoje :)

anonim
Autor: rapereczka z wloclaweczka   Link do posta
23:14:40, 03-12-05
crazy squad sa naprawde dobrzy i tyle reszta jest po prostu zazdrosna i tyle. Znam Pawelka osobiscie i jest naprawde spoko!!! Nie wywyzsza sie mimo ze jest kilkukrotnym mistrzem. Zreszta cala grupa jest naprawde spoko. Pozdro dla nich

anonim
Autor: Bomberman-TJHP   Link do posta
21:34:02, 26-02-06
Dp bboyi niemam nic,ale jeśli oni są w czołowce polskiego breaka ............. To nie dziwie się że w polsce jest taki poziom.Nie docenia się ekip które naprawdeę dobrze machają. Liczy się sponsoring-pierdole takie coś:(Nie podoba mi się to.chodzi przecież o umiejętności.POZDRO dla naprawdę dobrych bboy-iPOWODZENIA na polskich scenach break.,

anonim
Autor: Bomberman-TJHP   Link do posta
21:38:36, 26-02-06
Enklawa Rytmu-naprawdę zajebista ekipa.ONI TAŃCZĄ a nie uprawiają sport:] Pozdro dla nich:)
Crazy Squad-to nie to-ćwiczcie więcej footworków i uprocków...

anonim
Autor: ~!*PauLinkaa*!~   Link do posta
14:14:29, 05-03-06
aJj.. wiDziaŁam wCzoraj paweŁka.. eCh.. Taki sŁoDziutki jeSt :D:D hehe :D i woGole zajeBiScie tanCzy :D:) poSdrówka :D:)

anonim
Autor: Alexis :)   Link do posta
17:02:56, 30-05-06
Crazy Squad ogolnie jest zajebisty :D
pozdro

anonim
Autor: LC   Link do posta
21:29:22, 27-03-08
rozpierdalaja!!!!!!!!

anonim
Autor: .. ;ppp...   Link do posta
20:33:17, 25-11-08
A jak talentu mi brak a kocham????????

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-241-176.compute-1.amazonaws.com (3.226.241.176). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.