Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

DESTINY'S CHILD - album, który pokochają wszyscy

DESTINY'S CHILD - album, który pokochają wszyscy

Autor: Sony Music

Dowiedz się więcej o: Destiny's Child.

Opowiedzcie o Waszej nowej płycie "Destiny Fulfilled".
MICHELLE:
Album do sprzedaży trafił 12 listopada. Pracowałyśmy przy nim z wieloma producentami: 9th Wonderem, Rockwilderem, Mario Winansem, Rodneyem Jerkinsem i Erronem Williamsem. Sean Garret był jednym z głównych autorów naszych piosenek... Może powinnyśmy nazwać go Mistrzem?
BEYONCE: Właśnie tak! Ten album jest niesamowity, ponieważ mamy o wiele więcej do powiedzenia teraz, gdy jesteśmy trochę starsze i doświadczyłyśmy już życia.

Jakie to uczucie ponownie wrócić do studia w pełnym składzie?
KELLY:
To było wspaniałe... Trzy pierwsze dni spędziłyśmy na plotkowaniu. Był to czas intensywnego zbierania pomysłów na album. To cudowne uczucie, gdy widzisz jak powstaje od samego początku. Dopiero jakieś 2-3 tygodnie temu narodził się pomysł na finalną wersję płyty. Beyonce zaczęła się wtedy bardzo angażować w pracę nad nią. Zawsze udaje się jej być jeden krok przed wszystkimi, zawsze myśli kreatywnie, dzięki czemu Destiny's Child wyznaczają nowe trendy.

Opowiedzcie trochę o historiach, które zawarłyście na albumie.
BEYONCE:
Opowieść rozpoczyna singiel "Lose My Breath". Mówi on o facecie, którego spotykasz i który to mówi ci: "mogę Cię wypełnić".
KELLY: Podbić Twój świat!
BEYONCE: Ale wcale tak nie jest. Mówisz mu więc, że potrzebujesz żołnierza ("Soldier"). Piosenka opowiada o tych wszystkich cechach, które lubimy u facetów i których od nich oczekujemy. I znajdujemy tego żołnierza, chcemy go więc zaspokoić. "Cater 2 U" może być więc niespodzianką dla wielu ludzi, ponieważ zawsze byłyśmy silne i niezależne. Ale zdałyśmy sobie sprawę z tego, że gdy już zdobędzie się już tę siłę, to potrzebuje się kogoś, z kim możesz się nią podzielić. I jeśli to jest właśnie ten facet, to nie powinnyśmy się tego wstydzić. Kolejną piosenką jest bardzo zmysłowy "T-Shirt". W odróżnieniu od poprzednich kawałków, mówi o sytuacji, kiedy nie ma przy tobie mężczyzny. Zastanawiasz się, czy to inna kobieta jest tego powodem (Is She The Reason)?. Ciągle masz wrażenie, że jest z tą "drugą". Nadchodzi więc moment, kiedy masz ochotę uwolnić się od niego całkowicie, bo jest dla ciebie jak zły nałóg. Opowiada o tym Kelly w piosence "Bad Habit". Następny utwór to "Girl", który jest moim ulubionym kawałkiem na płycie. Opowiada on historię widzianą z trzech różnych perspektyw. To zupełnie coś innego, niepowtarzalnego. Zazwyczaj zwrotki piosenek są kontynuacją jednego punktu widzenia, a w tym utworze prowadzimy ze sobą dialog. O przyjaźni, o pewnej dziewczynie, i o tym jak widzimy jej płacz, tęsknotę za mężczyzną. W końcu jednak znajduje swoją siłę i niezależność. I o tym właśnie jest "Free". "If" utwierdza ją w dokonaniu słusznego wyboru. "... nie zadzwonię do Ciebie tak, jak kiedyś. Jestem już wolna". "Through With Love", jak wskazuje już sam tytuł, mówi o skończeniu z miłością. W utworze kończącym całą tę historię miłość jednak wraca. W Bogu i w samym sobie. Dlatego też utwór nosi tytuł "Love". Można odnaleźć miłość w mężczyźnie, ale najpierw trzeba umieć odnaleźć ją w samej sobie.

Jak wyglądały rozmowy, które zainspirowały powstanie tego albumu?
BEYONCE:
Rozmawiałyśmy o związkach i przyjaźniach, których doświadczyłyśmy. "Dlaczego, kiedy facet traktuje Cię w taki i taki sposób, dlaczego czujesz właśnie to lub tamto"? Dyskutowałyśmy o tym wszystkim, czego się nauczyłyśmy. O zaufaniu, o wyzwoleniu. Znam wiele kobiet, które dawały tak wiele innym ludziom, nie otrzymując nic w zamian. W końcu i one powiedziały sobie: "mam dość. Od dziś troszczę się przede wszystkim o siebie." Wszystkie piosenki na płycie powstały na podstawie naszych dyskusji.

Jakie zmiany zaobserwowałyście u siebie w ciągu ostatnich lat?
KELLY:
Muszę powiedzieć, że świetnie rozumiemy się z Beyonce i podziwiam jej smykałkę do interesów. Zawsze ją podpatrywałam i podziwiałam jej pomysłowość. Ta dziewczyna potrafi wpaść na fantastyczny pomysł nawet gdy śpi! Podziwiam jej ciężką pracę. Michelle jest bardzo kreatywna. Wciąż zaskakują mnie jej szalone pomysły. Miała naprawdę wielki wkład w nasz najnowszy album. Podczas swoich partii solowych po prostu znikała w innym świecie po to, by dać z siebie jeszcze więcej. To było właśnie najpiękniejsze w pracy nad tą płytą.
BEYONCE: Kelly jest o wiele bardziej pewna siebie, zdaje sobie sprawę z tego kim jest. Jej głos jest taki czysty, doskonale słychać to na albumie. Kiedyś zamykała się we własnej skorupie, a teraz? Tylko na nią popatrzcie! Dokładnie to samo mogę powiedzieć o Michelle! Jej pewność siebie jest zdumiewająca. Nie boi się być inna, brzmieć inaczej. Jej głos zmienił się nie do poznania!
MICHELLE: Z czasem musisz zdać sobie sprawę, że twój głos jest, jaki jest. Spójrzcie na naszą trójkę, jesteśmy całkiem różne i to jest właśnie wspaniale! To, co lubię w Beyonce to jej zdecydowanie. "Tak" to zawsze "tak", a "nie" to "nie".

Destiny Fulfilled jest bardzo kobiecym albumem. Co ciekawego może znaleźć na nim mężczyzna?
BEYONCE:
Faceci też będą usatysfakcjonowani, w szczególności piosenkami "Cater 2 U" i "Love". Jest też masa innych utworów, które napisałyśmy z facetami. Np. z Seanem Garretem, wspaniałym tekściarzem, który nadał również odrobinę męskiej perspektywy całemu albumowi. Warto zwrócić uwagę, że bity na albumie są o wiele cięższe. Niektóre z tych piosenek mogłyby posłużyć hip-hop'owym artystom jako podkład. Pozwoliłam więc kilku facetom przesłuchać naszego albumu i reakcje były bardzo pozytywne. Kolejną sprawą jest fakt, że album spodobał się zarówno młodszym jak i starszym słuchaczom. Moja mama i jej przyjaciółki były bardzo zdziwione i pytały "skąd wy to wszystkie wiecie?". To niesamowite jak wielu ludzi jest w stanie połączyć ta płyta.
MICHELLE: Chociażby piosenka "Free". Wydaje się, że opowiadamy o kobiecie, która jest dobra i uczynna dla mężczyzny. Jednak ta historia może mieć też zupełnie odwrotny bieg. Są przecież faceci, którzy są wspaniali dla swoich kobiet, a to właśnie one się nimi bawią. I wtedy on staje się osobą, która mówi sobie "muszę się od niej uwolnić".

Jak się czujecie podczas śpiewania Lose My Breath?
BEYONCE:
"Lose My Breath" jest jednym z tych kawałków, przy którym po prostu musisz tańczyć i nic na to nie poradzisz. Nawet kiedy jesteśmy zmęczone czy zdenerwowane i zaczynamy go słuchać, czujemy taką energię, że jesteśmy w stanie przezwyciężyć każdy problem. Podczas występu często trudno nam złapać oddech, ponieważ piosenka jest tak szybka i energetyczna!

Porozmawiajmy o teledysku do "Lose My Breath".
MICHELLE:
Reżyserem teledysku jest Mark Klasfeld. To świetny teledysk, jeszcze nigdy takiego nie nakręciłyśmy... Tańczymy same ze sobą! Klip ukazuje jakby trzy różne oblicza Destiny's Child. Są bardziej uliczne Destiny's Child, które nazwałyśmy Othan. Po nich przychodzi kolej na facetów, którzy dla nas tańczą. Potem na plan wkraczają słodkie, ułożone Destiny's Child, które nazwałyśmy Aisha. I na samym końcu pojawiają się bardziej dzikie Destiny's Child. Jeśli chodzi o taniec: powstały trzy zupełnie różne układy choreograficzne, których musiałyśmy się nauczyć i dopasować do siebie nawzajem. Najtrudniejsze było chyba to, że musiałyśmy tańczyć tak, jakby jedne Destiny's Child stały naprzeciw drugich. Nie możemy doczekać się efektu końcowego teledysku, gdyż na razie jest on wciąż w trakcie montażu. Widziałyśmy tylko 30-sto sekundowy urywek.
KELLY: Mark Klasfeld był po prostu cudowny. Podczas kręcenia teledysku Beyonce zerwała sobie ścięgna, ale wciąż starała się zachować uśmiech na twarzy, pytając: "OK, co dalej?". Na całe szczęście wszystko wyszło świetnie. Mark dokładnie wiedział, czego chce. Pracowałyśmy z nim pierwszy raz, a na planie teledysku bawiłyśmy się doskonale.

Lubicie kręcić teledyski?
BEYONCE:
Uwielbiam pracować nad ich efektem końcowym. W teledysku do "Me, Myself And I" wszystko działo się od końca. Na początku bardzo chciałam, pojawić się w klipie w trzech osobach. Chciałam tego tak bardzo... że nic z tego nie wyszło. Uwielbiam jednak techniczną stronę tworzenia klipów. Zawsze, gdy kręcimy coś nowego zadaję miliony pytań. Wiem, że denerwuje tym wszystkich, ale jestem tym po prostu zafascynowana. Prawdę mówiąc chciałabym bardzo sama nakręcić jakiś teledysk.

Jaka jest wasza definicja słowa żołnierz?
BEYONCE:
Żołnierz to ktoś, kto zawsze wstawi się za tobą. Ktoś, kto jest dla ciebie oparciem zarówno emocjonalnym jak i fizycznym. Ktoś, przy kim możesz czuć się bezpiecznie, bo wiesz że Cię obroni. Ktoś, kto nie da sobie dmuchać w kaszę, a zarazem jest godny zaufania.

Opowiedzcie trochę o teledysku do "Soldier".
BEYONCE:
Jego reżyserem jest Ray Kay, protegowany Marka Klasfelda. Zdecydowałyśmy się na czarno-biały teledysk. Chciałyśmy by był bardziej surowy. W teledysku występuje wielu żołnierzy. Najtrudniejszą rzeczą okazał się casting, ponieważ opowiadamy o trzech różnych regionach: północy, południu i wschodzie. Trudno było znaleźć odpowiednich przedstawicieli tych regionów w Los Angeles. W końcu jednak udało się. Teledysk nie ma konkretnej fabuły, jest jednak bardzo hip-hopowy. Prawdę mówiąc "Soldier" jest chyba najbardziej hip-hop'owym klipem, jaki nagrałyśmy.

Czy macie jakieś szczególnie ulubione piosenki na albumie?
KELLY:
"Love". Kocham "Love". "Love" jest przepiękna. Utwór napisał Erron Williams, brat Michelle. Jest bardzo utalentowany. "Love" jest niesamowitym utworem. Pamiętam, że gdy go pisałyśmy, zaczynał się bardzo prosto i nagle stał się taki piękny. "Cater 2 U" jest równie dobrą piosenką. Powstawała w bardzo interesujący sposób. Beyonce, kolejny raz zaskoczyła wszystkich swoją kreatywnością. Miała milion myśli na sekundę. W końcu udało nam się zapisać to wszystko w jedną całość. Wyszło naprawdę świetnie.
MICHELLE: "Free" jest moją faworytką. To piosenka, która nie pozwala Ci drugi raz popełnić tego samego błędu. Zdajesz sobie sprawę z tego, że śpiewasz ją z jakiegoś powodu. Jesteś wolna, udało Ci się wydostać z pewnego związku i czujesz się wspaniale.

Czy miałyście okazje widywać się w czasie, gdy poświęcałyście się solowym karierom?
BEYONCE:
Wszystkie byłyśmy na premierach naszych filmów, imprezach z okazji wydania albumu czy podpisywaniach płyt, kiedy tylko miałyśmy okazję. Było to dość trudne, ponieważ każda z nas była w innym mieście, grała swoją własną trasę, ale zawsze udawało nam się być na naszych koncertach. Pamiętam, jak poszłam na musical Aida, by zobaczyć w nim Michelle... i dosłownie rozpłakałam się jeszcze przed końcem pierwszej połowy. Kiedy Michelle wychodziła na scenę... ona naprawdę była Aidą! Jestem wielka fanką tego musicalu i nagle Michelle gra w nim główną rolę! To było niesamowite! Jestem z niej taka dumna. Kiedy w Nowym Jorku przygotowała się do tej roli, cały czas starałam się być przy niej. Pamiętam, jak mówiła mi, że musi nauczyć się na pamięć mnóstwa dialogów. Przez pierwsze dni była strasznie sfrustrowana i powtarzała w kółko: "Jak ja to zrobię?". I nagle któregoś dnia słyszę: "Znam już całą swoją partię!" To było niesamowite. Nie wiem, jak ona to robi! Ja wciąż zapominam słów do naszych piosenek.

Czy widziałyście filmy, w których grałyście? (Kelly wystąpiła w horrorze Jason vs. Freddie, Beyonce zagrała w komedii Austin Powers in Goldmember)
MICHELLE:
Byłyśmy zszokowane!
KELLY: Grałam tak, jak wtedy, gdy miałyśmy 14-15 lat i bawiłyśmy się w aktorki.
BEYONCE: Nie widziałam filmu z Kelly, bo wydawał się zbyt przerażający. Nie mogę oglądać takich filmów. Pamiętam jednak, jak opowiadała, że bała się, gdy musiała biec przez las po ciemku, a na dodatek padał deszcz. A poza tym, film zajął w rankingach tylko "pierwsze" miejsce...
KELLY: Goldmember... też był tylko pierwszy, halo! To świetne uczucie i jestem dumna z nas wszystkich. Każda z nas może pochwalić się teraz wspaniałymi doświadczeniami.

Co sądzicie o solowym sukcesie Beyonce?
KELLY:
Byłam z niej taka dumna, szczególnie z "Me, Myself And I" i "Dangerously In Love", ale z "Baby Boy" już nie... Żartuję, wszystko co zrobiła było świetne! Niesamowite jest to, że widzisz ile ta dziewczyna osiągnęła dzięki samodyscyplinie i wewnętrznej motywacji. Obserwując ją, staram się uczyć od niej tego samego.

Kelly współpracowała z Nelly'm, Beyonce z Jay-Z. Czy jest jakiś artysta, z którym chciałybyście jeszcze współpracować?
BEYONCE:
Chciałybyśmy nagrać piosenkę z grupą Coldplay albo ze Stevie Wonderem. Obecnie pracujemy nad pewnym utworem, na który chcemy zaprosić wszystkich, których muzykę kochamy. Zobaczymy, co z tego wyjdzie...

Jakie macie plany na przyszłość?
BEYONCE:
Chciałybyśmy nagrać album, który pokochają wszyscy. No i mamy też trasę koncertową "Destiny Fulfilled... and lovin' it". Zaczynamy od Europy i Japonii, potem wracamy do Ameryki. W planach jest już 75 koncertów, być może będzie ich 90, albo i więcej. Będziemy więc koncertowały przez długi czas, a potem... myślę, że znowu nadejdzie czas Kelly, Michelle i Beyonce.
MICHELLE: Zamierzamy się nieźle zmęczyć!

Na podstawie materiałów promocyjnych Sony Music.

Dowiedz się więcej o: Destiny's Child.


Informacje o artykule
Data dodania:2004-11-17
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Sony Music   rap graffiti breakdanceSony Music

Ostatnie artykuły tego autora:
Uwielbiam wygrywać - wywiad z Prince'em

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Nelly yo !   Link do posta
14:03:24, 17-11-04
Kelly zapuściła włosy ?

anonim
Autor: Kelly yo !   Link do posta
14:11:42, 17-11-04
No ba, chce mieć grzywę jak król lew

yvonka
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:42:18, 17-11-04
Wyglada z ta grzywą jak koń!

anonim
Autor: ELWKA   Link do posta
17:18:10, 17-11-04
Kelly??????????? Chyba przeszła operację plastyczną bo jest dom siebie nie podobna a może to nie ona ?

anonim
Autor: kitman   Link do posta
18:03:50, 17-11-04
to przeciez nie hip hop... onie nigdy nie robiły hip hopu..

anonim
Autor: asp   Link do posta
18:54:50, 17-11-04
nie robiły ale są fajne i mają zajebiste głosy

anonim
Autor: Evidence   Link do posta
19:25:00, 17-11-04
Ty gruby młocie widzisz to nie jest zacofana muza dla polakow którzy umia powiedzieć "hiphopolo" i odrzucic to .widze ze jestes kolejnym rap-fanem który może tylko słuchac polskiego syfu:/Wiesz teraz wszystko takie schematyczne u nas kiedyś było lepiej :)a teraz to juz lepiej sluchac czarnuchów ze stanów bo tam masz przekaz!!aha i wyjatkowa uwaga gruby młocie zauważ ze Destiny's Child to Rn'B Glupku!!nio a ode mnie musze przyznac ze Kelly w tym momencie wyszla na prowadzenie w rankingu tycgh dziewczyn bo Beyonce to juz taka malowana kremiara jestPeace prawdziwym One Love Fo Tha Real Rap!!!

1nS
Autor: 1nS   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:49:58, 17-11-04
ile one maja lat? wygladaja na juz nie za mlode... :>

k.o._bai
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:52:34, 17-11-04
Beyonce ma 23

BIG_k.o.z.a.
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:16:55, 17-11-04
paula jakbys chciała wiedziec to rapgra.com miało wywiad wczoraj a skad wiesz ze hhpl tego wczoraj nie miało? w newsach był, tylko teraz został dzisiaj dodany jako ważny news! poprostu

Bandog
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:22:07, 17-11-04
Nie mam pojecia co wzmianka o tej plycie robi na Hip-hop skoro pacjentki same powiedzialy ze ryja z kogos jak im mowi ze robia hip-hop a bron boze rap dodajac przy tym ze ta muza to w stu procentach pop.

kafar_rozumiesz_ziom
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:18:21, 18-11-04
kurde .. wiecie co. .. najnowszy ich kawalek juz 2 co promoje plyte .. jest porostu denny .. gadaja.. ze niesa rapowe i wogule.. bo niesa.. to na huj beyonce prubuje rapowac w tym klipie ..?? sporeszta.. moim zdaniem niema juz destiny's child DLACZEGO ?? bo teraz to sie sprzedaje bo beyonce tam w pierszej roli gra .. jest to pokazane na nowym i wczesniejszym klipie... i w paru kawalkache ze ona ma dluzsze wzrotki i jakos bardziej sie pokazuje.. niz pozostale dwie.. tyle // POZDRO // a wracajac do wywiadu .. to czy hip-hop.pl .. juz na polskiej scenie.. niemoze znalesc ludzi co mozna ich popromowac .. tylko sciagac jakies kiczowate artykuly ze stron wytworni .. i w ten sposob promowac shit co i tak sie sprzeda ... no tak a po co dawac duze zdjecie jakiegos undergrundowego skladu .. albo i tego co jest na scenie ...zeby ich bylo widac.. i zeby przyciaglo ludzi do czytania.. a nie ludzie musza sami jakies newsy zamieszczac.. bo hip-hop.pl zamieszcza tylko zeczy za ktore dostaje hajs.. albo od swoich ziomkow .. // Yo ** KLIKA KLIKA** REPREZNTACJA //

anonim
Autor: Mrozo_ŁDZ   Link do posta
00:29:06, 18-11-04
Ja właśnie też zauważyłem wielką zmianę w wyglądzie Kelly :) Tak nawet myślałem, że może odeszła z zespołu, ale jest więc musiała chyba sobie zrobić operację plastyczną i nawet nie ma już takich wystających zębów :D

anonim
Autor: kaszalot/analogia   Link do posta
01:40:45, 18-11-04
True, true - wywiad byl wczoraj na rapgra.com

anonim
Autor: asp   Link do posta
13:49:25, 18-11-04
beyonce ma 22 lata nie 23 a kelly jest rok młodsza od niej tej trzeciej niewiem bo jest brzydka i mnie nieobchodzi

anonim
Autor: nigga please   Link do posta
15:02:29, 18-11-04
Bee ma 23 lata

aglaja
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:31:03, 18-11-04
mishele nie jest brzydka, jest ładniejsza od beyonce i ma o wiele lepszy głos, tylko jest mało popularna to nie znaczy ze jest najbrzydsza

anonim
Autor: Andrzej B   Link do posta
08:09:42, 19-11-04
A w kwietniu 2004 szczerze mówiły, że na tej płycie jest tylko 1 dobry numer :-( Weźcie pod uwaę, że tylko Beyonce błyszczy. Kelly Rowland nagrała koszmarną płytę, a Kelly też kiepską. Na solówce Beyonce podobają mi się wszystkie kawałki, a szczególnie druga, spokojniejsza strona.

anonim
Autor: bilder   Link do posta
16:47:33, 19-11-04
NIE WIEM JAK PŁYTA ALE BEYONCE JEST ŚLICZNA I NAJŁADNIEJSZA Z TRÓJKI.

anonim
Autor: pomocy   Link do posta
22:04:26, 19-11-04
Ej z jakiej strony moge sciagnac ten album?? bo nieiwem czy mam go kupic czy nie a tak przeslucham i kupie! prosze o szybka odp!! najlepej na e-mail papa pozrdo ziom!

anonim
Autor: Aschette Perereca   Link do posta
15:45:19, 20-11-04
Album swietny. Od pierwszej do ostatniej piosenki. Kazda kobieta powinna go posluchac, bo to najlepszy albym DC. Jestem pod wrazeniem jak te Panie sie zmienily i to na plus. Poza tym to nie hh, tylko RnB i Soul, wiec nie wiem czemu ktos cos mowic na tamat tego ze one rapuja (sic!). Pozdrawiam wszytskich fanow.

anonim
Autor: brownss   Link do posta
21:53:31, 20-11-04
T-Shirt zdecydowanie najlepszym kawałkiem:)

anonim
Autor: MalaTede   Link do posta
14:15:41, 21-11-04
ooo...na rapgra.com jest fotorelacja z koncertu Kalibra :) zajebista impreza bylA

anonim
Autor: tala   Link do posta
22:19:06, 06-01-05
Widać, że większą ilość osób interesuje ich wygląd, a nie ich muzyka. Ten kto zna całą twórczość Destiny's na bank spostrzegł, że ta płyta jest ich wspólną pracą (a nie tylko B!!). Każda babka powinna posłuchać tej płytki. P.s Najlepszy kawałek "Through With Love"

anonim
Autor: ms. M   Link do posta
21:25:31, 09-01-05
destiny's sa obecnie najlepszym damskim, czarnym skladem robiacym R'n'B i soul! to nie sa gwiazdki jednej, czy dwoch blachych pioseneczek, bo od kilku lat istnieja w branzy i wciaz robia cos nowego. Beyonce jest niekwestionowana liderka tego skladu, zreszta kazdy zespol ma takowego, a pani B sprawdza sie w tej roli znakomicie. A wypowiadanie sie jedynie o tym czy kelly ma grzywke, czy jej nie ma jest zajebiscie puste!!! Trzecia pani to Michelle mloty!

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-173-57-84.compute-1.amazonaws.com (35.173.57.84). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.