Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Ogień i Woda - wywiad Moral/Gano

Ogień i Woda - wywiad Moral/Gano

Autor: Ania Kula

Moral i Gano to zdecydowanie jeden z najciekawszych duetów na polskiej scenie hip-hop'owiej. Jak sami się określają "ogień i woda". Dotychczas mogliśmy ich usłyszeć w kilku wspólnych kawałkach, kto miał trochę szczęścia trafił na ich koncerty, w listopadzie wydali płytę. "Nienagannie Niemoralna Propozycja". Oboje opowiadają nam m.in. o tym jak powstawały nagrania, kim jest Grafit i kto kogo dissuje.

Jak doszło do Waszej współpracy? Kiedy pojawił się pomysł wspólnych nagrywek?
Moral:

W jaki sposób współgrają Wasze style? Co wnosicie na płytę jako indywidualne osoby?
Gano:
Śmiałem się kiedyś, że to jest takie połączenie jak ogień i woda. Moral nowy raper, jeszcze gorący, nieopierzony w stylu, ale z bardzo dużymi umiejętnościami i ja doświadczony weteran starej sceny. U niego wesoły, melodyjny rap, u mnie poważny, spokojny, czasami nawet monumentalny. To się bardzo dobrze łączy, bo te kawałki nabierają więcej treści. O tych samych rzeczach mówimy na dwa różne sposoby. Są to dwa punkty widzenia, niby podobne, lecz opowiedziane w inny sposób.
Moral: Nasze style się uzupełniają, dzięki temu ta płyta wyszła naprawdę ciekawie. To jest coś starego z czymś młodym.

Jakie wartości staracie się propagować w swoich tekstach?
Moral:
Na pewno szczerość, ponieważ to jest dla mnie podstawa. Żadnego moralizatorstwa, nauczania. Każdy powinien mieć swój rozum, a ja nie czuję się na siłach by nauczać naród.
Gano: Propaguję święty spokój. Nie lubię jak ktoś się spina, chociaż sam mam czasem takie skłonności, może dlatego tak mi to przeszkadza, wolę luz, relaks. Jak to najtrafniej nazwał Numer - być "zawsze spoko".

Traktujecie tę płytę zespołowo, czy jako projekt dwóch solowych MC?
Moral:
Projekt dwóch solowych MC. Nigdy nie byłem w żadnym składzie, bądź zespole, zawsze działałem solo.
Gano: Dokładnie tak, właśnie dlatego płyta jest podpisana Moral/Gano, nie wymyśliliśmy sobie żadnej nazwy. Wkrótce po premierze "Czarnego Złota", płyty projektu HST - Jajonasz - Gano, nad którą teraz pracujemy, zamierzam nagrywać drugi solowy album. Moral pewnie w najbliższej przyszłości też zacznie prace nad swoją płytą. Nie mówię, że nie będzie kolejnej płyty Moral/Gano, bo bardzo prawdopodobne, że będzie. Ba, nawet chętnie byśmy ją nagrali. Natomiast nie wiążemy się na śmierć i życie, jak małżeństwo.

Potraficie się dogadać bez problemu, czy bywają spięcia?
Moral:
Dissujemy się ciągle, ale są to takie przyjacielskie dissy, standard już. Dogadujemy się bardzo dobrze, mamy podobne upodobania muzyczne, więc to jest wielki plus naszego projektu.
Gano: Oboje lubimy mój rap.

Kto na tej płycie zajął się produkcją?
Moral:
Jest to młody producent, jeszcze szerzej nie znany Grafit z Bogucic. Mamy nadzieję, że po tej płycie pozna go więcej ludzi, bo robi dobre bity. Siedział długo w podziemiu, żeby doskonalić swoje umiejętności.
Gano: To jest chłopak ode mnie z osiedla, z tej kolebki Hip-Hop'u, w której wszyscy dawniej mieszkali obok siebie w blokach. Gdzieś pomiędzy mną, Igorem, Dabem i Joką mieszkał właśnie Grafit. On jeden tam wciąż mieszka.

Jak długo pracowaliście już nad tą płytą?
Gano:
W samym studio pracowaliśmy pół roku, w takiej fazie realizacji, że po prostu wchodziliśmy i nagrywaliśmy. A od pierwszych wspólnych nagrywek minął już ponad rok.

Jakie opinie przeważają na temat Waszej współpracy?
Gano:
Część osób krytykuje mnie za to, że robię coś z Moralem, inni krytykują Morala za to, że robi coś ze mną, są też tacy co przekreślają nas oboje. Są też może jeszcze nie nasi fani, ale osoby, które nas popierają.

Jak odbieracie krytykę na swój temat? Jest ona dla Was ważna, czy ją ignorujecie?
Moral:
Wypowiedzi mądre, obiektywne, sensownie skonstruowane, wymieniające wady itd. traktuję poważnie. Staram się z każdej takiej wypowiedzi wyciągać coś istotnego i poprawiać błędy. Jednak nie przejmuję się krytyką, bo gdybym musiał się przejmować to ciężko by było z moja psychiką. Już bym dawno nie robił rapu.
Gano: Wszystko zależy od poziomu krytyki. Jeśli ktoś potrafi konstruktywnie argumentować, zna się na rzeczy, to taka krytyka jest ważna i może dać do myślenia. Jeśli jest odwrotnie to nie robimy sobie z tego zupełnie nic. Nie mówię, że wszystko olewam. Jeżeli mam gorszy dzień może mi być przykro, a jak mam dobry dzień to mogę to olewać.

Człowiek uczy się na błędach. Uważacie, że ta płyta będzie lepsza od tego, co nagrywaliście wcześniej?
Moral:
Gdybym tak nie uważał, to byśmy płyty nie nagrali. Minęły dwa lata od mojego nielegala, trzy lata od solowej płyty Gano, więc to jest mnóstwo czasu, nowych doświadczeń, poprawy umiejętności.
Gano: Kiedyś było inaczej zarówno ze strony spojrzenia na świat, postępu technicznego, sposobu wykonania kawałków od strony realizacji, jak i poziomu zaangażowania środków w produkcję. Teraz robi się inaczej rap. Nie wystarczy już mieć komputer i mikrofon, trzeba mieć więcej środków i pieniędzy. Jest to duży skok do przodu zarówno jeśli chodzi o nasze osoby, jak i postęp techniczny.

Jaki był główny cel przy nagraniu "Nienagannie Niemoralnej Propozycji" i czy udało się go osiągnąć?
Gano:
Chcieliśmy zrobić fajny bauns (śmiech). Po prostu fajną płytę, pobawić się trochę przy tym.
Moral: Kto się bawił to się bawił.
Gano: Kto się stresował to się stresował.
Moral: Kto się stresował na maksa to wychodził czasami ze studia. No, ale pod koniec nie było już tak źle.
Gano: Akcja była spontaniczna, chcieliśmy zrobić płytę i to był właśnie cel sam w sobie. Jestem zaskoczony, że aż tak dobrze, nam wyszła.
Moral: Na płycie nie ma żadnych tzw. "zapychaczy", są tylko te kawałki, które nam się podobały.
Gano: Pewnie i tak będą nam mówić, że płyta jest za krótka. My wolimy zrobić krótką, konkretną płytę, taką jak pierwsze hip-hop'owe klasyki: pierwsza płyta Nasa, czy Wu-Tang'u, która miała 30 minut, o czym pewnie połowa hejterów nie wie, bo do nich trafił dopiero godzinny Wu-Tang w wersji europejskiej ze skitami po 5 minut. Nie ma się co przejmować, to jest nasza płyta i tak ją zrobiliśmy.

Czy pod wszystkim co do tej pory nagraliście nadal możecie się śmiało podpisać?
Moral:
Tak, oczywiście. To są moje początki i nie mam zamiaru się od tego odcinać. Przez sześć lat zmieniło się dużo.
Gano: Nie będę się powtarzał, mógłbym się rękami i nogami podpisać pod tym co mówi Moral. Natomiast wiadomo, że Gano 1997 to nie jest Gano 2004, dlatego na to co robiłem kiedyś patrzę z uśmiechem. Z każdym kawałkiem wiążą się inne historię, to jest moja przeszłość i jestem z niej dumny.

Czego Wam można życzyć na przyszłość?
Moral:
Sukcesu płyty i zdrowia, przede wszystkim zdrowia.
Gano: Zdrowia, cała reszta przyjdzie, ktoś nam pomoże mniej lub bardziej, a przede wszystkim sami ją sobie wypracujemy.Informacje o artykule
Data dodania:2005-05-24
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Ania Kula Ania Kula  rap graffiti breakdanceAnia Kula

anonim
Autor: cotynato   Link do posta
17:11:29, 24-05-05
szacunek dla chlopakow ale moral pomyslal bys troche o swojim miescie i pierdolna tam jakis koncert przynajmniej w 21 albo w graffie tylko nie w nemo hahahahaha .szacunek dal gana/morala

anonim
Autor: Lipnie godosz Z.I.O.M....   Link do posta
17:25:56, 24-05-05
Mi płyta nie podobała sie!

stasiu34
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:55:27, 24-05-05
ja nie słuchałem płyty... Singiel mi nie przypadł do gustu. Może dlatego ale i tak nie przepadam za nimi, ale tez nic do nich nie mam

KamyquE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:18:00, 24-05-05
szacunek

sdr
Autor: sdr   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:44:20, 24-05-05
Ja tam lubie kiedy brzeczy blyszczy a gano jak i kiedys tak i teraz jest dla mnie odpowiednim czlowiekiem na odpowiednim miejscu \"niewolno nam stad odejsc gan niewolno nam\"

dareks85
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:48:04, 24-05-05
nie no mnie sie płytka bardzo podoba a porównanie że są jak ogień i woda jest idealne faktycznie!!! polecam kawałek znowu jestem tu bo jest zajebisty no a tak wogóle to jest to kolejny wywiad nie na czasie czego dowodem jest --->Jak długo pracujecie już nad ta płytą i kiedy będziemy mogli ją usłyszeć? - ogarnijcie sie ludzie i dawajcie jakieś aktualne newsy np kiedy teledysk borixona do \" ja tu zostaje\" pozrdo:D:D

asp(przema)
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:20:24, 24-05-05
fakt jest taki ten duet jest zupełnie nietrafiony.Nieuzupełniają się ich glosy a wręcz jeden przeszkadza drugiemu.Bity na płycie wyraźnie nieleżą GANo w niektórych kawałkach to jest aż nad to słyszalne.Styl Gano mi osobiście niepodchodzi i to seplenienie.Zawsze uważałem Morala za jednego z najlepszych Mc w zagłębiu ale tym co pokazał na tej płycie moim zdaniem obniżył loty.Czekam na jego solowe produkcje.Koncerty w Dg są zapraszam na ten piątek MYDLICE STOP BAR 18:30!!!!!!zagra kilka ciekawych składów z okolicy

wladek_jagielo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:22:50, 24-05-05
nie no płyta nienajgorsza w sumie.....

anonim
Autor: fhg   Link do posta
21:57:33, 24-05-05
huje i tyle

anonim
Autor: asd**   Link do posta
22:53:59, 24-05-05
ZAJEBISCI SA I HUJ

matess
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:35:08, 24-05-05
moralniaczek :))

anonim
Autor: śle na was kurwy   Link do posta
23:40:59, 24-05-05
pff żenada i tyle nie wypowiadam sie na ten temat!

anonim
Autor: GoOoSia   Link do posta
07:48:51, 25-05-05
a ja mam płyte i się ciesze że ją mam :P i pozdrawiam duecik :D:D ajjjjjjjt ...

anonim
Autor: yoyoyo   Link do posta
10:18:33, 25-05-05
wywiad troche spozniony...:/

raznajakisczas
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:58:12, 25-05-05
to jest coś czego nigdy nie zrozumiesz tumanie

Redakcja
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:29:28, 25-05-05
Jak zaznaczone jest w wywiadzie, wywiad był publikowny w #16 Hip-Hop.pl.

anonim
Autor: raperooo   Link do posta
13:33:17, 25-05-05
ogien i woda za****** tytuł z mojego nielegala ajj ale respekt niech maja gratisa i tak hst na nielegalu morala w jednym kawałku wymiata \" znasz to góWno Wku******** jak na techno swist gwizdgów cep za cepem dyskotekowy kit w pizdu\"

anonim
Autor: konsterna   Link do posta
13:58:13, 25-05-05
mi tam plyta srednio sie podoba,troche nie w moim guscie,pare kawałkow fajnych.

anonim
Autor: typ   Link do posta
15:13:56, 25-05-05
smieszni sa, mnie osobiscie smiesza chlopy tego pokroju typu gangstersie miny itp mysla sobie za se kozakami bo nagrali plyte a prawda jest taka ze nagralis jedno wielkie gowno , ogolnie smieszni sa polscy raperzy, oczywiscie sa i spoko ale to sa juz male wujatki I NA KANIEC TO WSZYSTKICH RAPERÓW ZAMIEZAJACYCH WYDAWAC NIEPOTRZEBANE NA RYNKU PLYTY NIE ROBCIE TEGO BO JUZ ZA DURZO SYFU MAMY NA RYNKU PORYMUJCIE SOBIE W DOMU NA IMPREZKACH DOMOWKACH I BEDZIE SPOKO....

anonim
Autor: NaleF co zgubił hasło ajt   Link do posta
15:55:36, 25-05-05
nie no mnie sie płytka bardzo podoba a porównanie że są jak ogień i woda jest idealne faktycznie!!! polecam kawałek znowu jestem tu bo jest zajebisty no a tak wogóle to jest to kolejny wywiad nie na czasie czego dowodem jest --->Jak długo pracujecie już nad ta płytą i kiedy będziemy mogli ją usłyszeć? - ogarnijcie sie ludzie i dawajcie jakieś aktualne newsy np kiedy teledysk borixona do \" ja tu zostaje\" pozrdo:D:D Gdzie widzisz takie pytanie?????!!!!!

anonim
Autor: a   Link do posta
18:31:13, 25-05-05
Szczerze mówiąc to nic do nich nie mam ale jak tylko usłysze ich nute to przypomina mi się track \"brzęczy błyszczy\" i nasuwa mi się taka głupia myśl: \"O kurwa ale oni są nowocześni ooooo nie oni nawijają o przyszłości buhehehaha\" hehe PEACE

anonim
Autor: a   Link do posta
18:35:31, 25-05-05
No bez kitu popeiram cię \"typ\"ie robią takie gangsterskie miny a mnie to też śmieszy hehe ;)

anonim
Autor: Vet   Link do posta
19:10:55, 25-05-05
Przekozacka płytka pozdro Moral ziomuś 3maj sie

anonim
Autor: Metaxa   Link do posta
19:53:01, 25-05-05
Ello. Pozdroofki dla Morala i Gana. Plytka spoko. Jedyne co mi sie nie podoba to spiewane refreny Morala. Ale tak to loozik. Wogole to szacunek wielki dla Gana za to co zrobil dla slaskiego hh.

toster
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:57:03, 25-05-05
gówno.

anonim
Autor: meostr   Link do posta
07:05:32, 26-05-05
shit shit shit shit shit shit shit shit shit !

Marek-Z-M-Jak-Miłość
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:27:33, 26-05-05
Mnie się te zdjęcia podobają bardzo :).

kiubensik
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:16:43, 26-05-05
oj jak sie nie podoba to nie słuchać, ja tak robie, a jak coś powiedzieć na nie to konstruktywną krytyke chociaż a nie tam jakieś dyrdymały :d piizzz

anonim
Autor: slw   Link do posta
16:45:25, 26-05-05
no jasne że huje i to wielkie a tak wogóle to pionki

anonim
Autor: !!!!!!!!!!MORO   Link do posta
21:47:47, 26-05-05
no wielki szacunek dla nich za te reklamy ciuchów...

Marek-Z-M-Jak-Miłość
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:13:32, 26-05-05
No nez kitu... ten jeden ziomek na tych fotach wyglądał jak kurwa manekin w \'\'Secend Hendzie\'\' haha :).

anonim
Autor: *******   Link do posta
08:16:47, 27-05-05
z second hand\'a to masz mozg pedale

anonim
Autor: Żwirko a.k.a. Marcowy Zając   Link do posta
13:47:55, 27-05-05
Płyty co prawda nie słuchałem, ale po tym, co słyszałem na innych produkcjach Gano, nie spodziewam się żadnych rewelacji... Gano ma słabe flow, sepleni i jest żenujący na poziomie tekstowym (jak zresztą większość polskiej sceny hiphopowej). Morala nie słyszałem, choć przyznam że narobiliście mi smaka opiniami o nim...

anonim
Autor: bops   Link do posta
15:45:14, 27-05-05
plyta dobra , duet tez dobry czekam jak to sie rozwinie .. widze tu takich , co przeszkadzaja im zdjecia , przesadzacie ludzie :) ale coz taka mentalonosc

anonim
Autor: *******   Link do posta
19:12:21, 27-05-05
nawet im przeszkadzaja nie zdjecia tylko ich wyglad. okladka byla fajna w huj

anonim
Autor: ewax   Link do posta
17:51:24, 02-06-05
moral to najgoretszy raper slaskiej sceny

anonim
Autor: B   Link do posta
22:15:10, 02-06-05
M to bardzo dobry raper, a już na pewno jeden z lepszych na Śląsku.

anonim
Autor: TRAGISTISZ!   Link do posta
14:08:08, 06-06-05
TRAGIDIA Z TA PLYTA.... CHOOJNIA Z GRZYBNIA NIC POZATYM MORAL KURVA NAJWIEKSZY KOZAK SIE ZROBIL A CHOOJA UMIE. GANO TEZ TRAGISTISZTISZTISZTISZ! WEZ LEPIEJ UMYJ DUPE ZEZEOOKI PALANCIE! WRACAJ DO HANYSOWA! - L.O SZENWALD!! POZDRAWIA

asort
Autor: asort   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:43:37, 09-06-07
huj w dupe wszystkim zazdrosnym ... gano / moral - konkretna plyta i tyle ! Ha I Ha eR

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-173-57-84.compute-1.amazonaws.com (35.173.57.84). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.