Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Hiszpańska scena Hip-Hop

Hiszpańska scena Hip-Hop

Zapytacie czy istnieje? Oczywiście, pomimo, że nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Co do liczb, to np. 15000 kopii CD to normalne osiągnięcie dla artysty Hip-Hop. Natomiast jeśli chodzi o wykonanie i jakość to jest o czym mówić. Na przykład Violadores del Verso (z Saragossy) w 1999 r. nagrali kawałek z nikim innym jak z Jeru da Damaja. Coś takiego byłoby nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. Takie połączenia pomogą scenie pójść do przodu i dać jej trochę światowego rozgłosu. Bo jeśli robisz coś w Hiszpanii to jest prawie niemożliwą rzeczą, aby ktoś usłyszał o Tobie poza granicami kraju. Prawdą jest także to, że przeciętny hiszpański hip-hop'owiec jest równie nieobeznany z tym co się dzieje w Europie jak przeciętny hip-hop'owiec z Europy nie ma pojęcia o tym, co się dzieje w Hiszpanii. Ludzie mają tendencję do myślenia, że na tej scenie nic się nie dzieje, a to duży błąd. Tak oto doszedłem do punktu, gdzie wyjaśnię Wam ewolucję hiszpańskiego Hip-Hop'u.

Coś co przypominało scenę Hip-Hop istnieje już od połowy lat '80. Graf, break i MCing miały duże poparcie mediów, ale sceny jako takiej praktycznie nie było. Wiele osób tylko przemijało, na zasadzie trendu, a przemysł próbował sfałszować kulturę wydając słabe i komercyjne produkty (głównie głupie składanki). Kilka prawdziwych rzeczy sprzedawało się z bagażników samochodowych. Ta "scena" szybko padła. Do wczesnych lat '90 cały ruch zatrzymał się i zostało tylko kilku prawdziwych fanów.

Dlatego rok 1994 był kamieniem milowym dla Hip-Hop'u. El Club de los Poetas Violentos (od '98 znani jako CPV) wydali coś co było jakby burzą z piorunami w porównaniu z dotychczasową pustką. Ich pierwszy LP Madrid Zona Bruta oczyścił drogę dla prawdziwie hip-hop'owych albumów i niezależnych wytwórni. Właściwie wtedy ich wytwórnia Yo Gano była jedyną, jednak ich płyta wykreowała kolejną: Zona Bruta (Recordings), w której teraz wydają najważniejsze zespoły w kraju. Ich płyta była esencją, ale też zostawiła dużo miejsca na wzrost sceny (na różnych poziomach).

Album wydany w 1996 r. przez CPV, pt. "La Saga Continua", był dobrym albumem. Był lepiej wyprodukowany i ustalił standard dla sprzedaży płyt z hiszpańskim Hip-Hop'em na ok. 20000 kopii. Ale tym razem nie zostali sami. Od tamtej pory aż do dziś liczba nowych zespołów (lub starych, które wreszcie ujrzały światło dzienne) zwiększa się. SFDK (z Sevilli), La Mala (szalona MC z Kordoby), Frank T (o którym później) i Nach Scratch (z Alicante) to tylko kilka z nich.

Kontynuując ewolucję, rok 1997 to ważne wydarzenie La Caceria. Track zawierający maxi-singla CPV, który dzięki teledyskowi i promocji radiowej stał się pierwszym hitem sceny, pomimo, że prawdziwą gwiazdą było trio z Barcelony 7Notas7Colores. Ich 1sze CD "Hecho es Simple" było hitem. Ich świeże i szalone brzmienie (wyprodukowane przez Dive Dibosso) zaprocentowało w dużej reputacji na ulicach, a także niezwykłym uznaniem mediów. 30000 sprzedanych kopii umożliwiło ich liderowi, Mucho Muchacho założyć wytwórnię La Madre, wewnątrz Yo Gano (label grupy). Pierwsze supergwiazdy się narodziły.

Rok 1998 był absolutnie wielkim rokiem. Avoid to trzecia główna wytwórnia, która powstała w Walencji. Wkrótce podpisali kontrakty Jazz Two (jazzowo hip-hop'owa grupa, z Madrytu) i Solo los Solo z okolic Barcelony, która to grupa jeszcze w tym samym roku wydała płytę "Retorno al Principio" (jeden z najlepszych albumów hip-hop'owych w Hiszpanii). Juan Solo i Dj Grifi przynieśli jako pierwsi flow flamenco-rumba na funkowych beatach. Ale przede wszystkim jeden z pionierów z Madrytu, Frank T (założyciel i były członek CPV) wydał swoją drugą płytę i rozpoczął nadawanie pierwszego ogólnokrajowego programu radiowego (wraz z DJ'em CPV Dj Jota) o nazwie El Rimadero. Stał się on rzecznikiem całej sceny i kultury.

7Notas7Colores dominowało w 1999 r. z drugim CD "77", które zawierało "NYC-BCN" zdumiewający i świetny duet z Company Flow. Ari (Dominikanka in da house) wypuściła ostry i surowy LP, który dał jej koronę królowej sceny, jako, że była pierwszą kobiecą MC, która rymowała na oficjalnej płycie (na LP członka CPV, Meswy).

W 2000 r. nastąpił wysyp dobrych LP. Na przykład solo członka CPV, Jotamayuzcula, czy album OPP, K-Seo (jeden z najlepszych MC w kraju, członek Violadores del Verso). Ostatni wzrost jakości jest też wart zauważenia. Produkcja i mastering ma światowy poziom. Większość artystów, jeśli tylko może, nagrywa płyty, przynajmniej w części, w Paryżu lub NY.

Patrząc w przód można powiedzieć, że korzenie sceny są zdrowe, więc jedyne co zostało to wzrost. Scena nie jest spójna, ale musi się taka stać, ponieważ sześcioletni progres się unormował. Cztery elementy mają poparcie w coraz to większej liczbie żołnierzy.

Wszyscy mają nadzieję, że Hip-Hop dla przeciętnego Hiszpana stanie się niedługo ruchem krajowym. Podróż jest długa i dopiero się rozpoczęła...

Odwiedź www.cuatrogrados.com/muevelo, 7n7c.com - strona 7Notas7Colores.

Ciekawostki:
Mucho Mu pojawił się na płycie DJ Vadima pt. "USSR: Life From The Other Side", wydanej przez Ninja Tune.
Kool Arrow zajął się dystrybucją płyty 7N7C w Ameryce.

Autorzy:
Napisane przez Caballo Locco z pomocą MC Oily Oil, tłumaczenie Nomad.Informacje o artykule
Data dodania:2005-06-29
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / informacja, biografia
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Brak danych

Ostatnie artykuły tego autora:
Jednak ojciec Kora zakupił swojemu synowi pas WBW!
Interview: Hilltop Hoods
Wywiad z legendarną ekipą Hilltop Hoods!
$uicideboy$ w Krakowie i Poznaniu
Hip-Hop Kemp 2018-Relacja

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Doniu - Nowy Produkt danone   Link do posta
23:25:13, 30-12-05
no w końcu coś o hiszpańskim hip hopie ktoś napisał, bo nigdzie o tym niema!!!

anonim
Autor: bt   Link do posta
19:51:29, 11-02-06
ciekawostki...

anonim
Autor: camelka   Link do posta
12:09:09, 10-02-07
wreszcie cos znalazłam o hiszpasnkim HH jeaaaa powinni powyróżniac tlyko inną czcionką czy kolorem artystów :Pa le gitaraaaAAa

anonim
Autor: jolek   Link do posta
11:55:09, 09-02-08
...--hej ludzie gdzie mozna sciagnac hiszpana,,szukam ale nie moge nigdzie znalesc pełnych albumów..podajcie stronke lub cos;;dzieki

anonim
Autor: JOLEK   Link do posta
01:12:27, 16-02-08
HEJ, JOLEK   podam ci  strone  jednej ze znanych grup hiszpañskiego hip -hopwww.myspace.com/flowklorikos. spiewa w niej  polak  rafael lechowski, album jest w stylu sentimentalnym realistycznym i bardzo ciekawy,   tytul albumu,,,,"DONDE DUELE INSPIRA" I  NOWY CO WYDZIE   ZA DWA MIESIACE   NAZYWA SIE   "iola" 

anonim
Autor: jolek   Link do posta
01:26:07, 16-02-08
www.myspace.com/flowklorikos.    raperuje   rafael  lechowski grupa sie nazywa   FLOWKLORIKOS  sa z Zaragozy tak samo jak     VIOLADORES DEL VERSO  

anonim
Autor: patry   Link do posta
12:42:36, 02-03-08
a gdzie o porta?????

anonim
Autor: y02   Link do posta
00:05:48, 15-03-08
wejdz na   www.you tube.com    poszukaj  FLOWKLORIKOS  tak sie nazywa grupa, w ktorej on rapuje, dobre nagranie jest tam  PODOBAJA MI SIE GRUBE" ------ "ME GUSTA GORDAS" i ostatni ich album  nazywa sie "DONDE DUELE INSPIRA"    www.myspace.com/flowklorikos. YouTube - Flowklorikos Donde duele inspira / 36500 Dias
Una de las canciones mas trascendentales y hermosas que he oido.
3 min 38 s -
www.youtube.com/watch?v=t3aSBCICxYA

Dul
Autor: Dul   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:28:09, 25-07-09
Aj przynajmniej można poczytać o hiszpańskim rapie, Lechowski jest niewiarygodny. Przydałoby się go ściągnąć do Polski ;)

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-208-66.compute-1.amazonaws.com (3.234.208.66). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.