Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Nie jesteśmy blokersami!

Nie jesteśmy blokersami!

Autor: Andrzej Trojanek

Trzydziestu tancerzy i tancerek, reprezentantów wszystkich ulicznych styli pręży się podczas próby generalnej do "12 ławek" - pierwszego polskiego musicalu hip-hop'owego. Całe życie przysłania im taniec i miłość, którą darzą Hip-Hop. Na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni udowadniają, że prawdziwy Hip-Hop to sztuka przez duże S.

Tego spektaklu się nie ogląda, ten spektakl się przeżywa! Każdym nerwem, każdym podmuchem emocji bijącym ze sceny, którą rozsadza energia. To opowieść o świecie wielkich indywiyţ

Kolejność losowa, jak na premierze spektaklu.

Ławka trzecia - PRAWDA
(muz. Mateo)
Szczerość, przekaz, wiarygodność, uczciwość, prawdziwość... Nie bez powodu gdy w teatrze gaśnie światło, a z sufitu zjeżdża na scenę telebim widzimy niemy film. Jaro Staniek, reżyser i pomysłodawca spektaklu siedzi na nim w biurze Macieja Korwina, dyrektora Teatru Muzycznego z opadniętymi rękami obserwując jego kolejne koncepcje na podniosłe widowiska. Wszystko oczywiście z przymrużeniem oka. Na koniec Staniek pokazuje, co chce robić naprawdę - kilka freezów na fotelu, stepowanie na biurku szefa i gra gitara. Tak rodzi się zgoda na projekt, który chwilę potem startuje już nie na telebimie, ale wyciągnięcie ręki każdego z widzów. Tancerze pakują się na scenę, wbijają się między teatralne rzędy, przybijają piątkę z publiką. - Jesteście świetni, teraz możecie już rozpiąć garnitury i się wyluzować, jesteśmy tu w końcu razem, a nie robimy żadnego zderzenia kultur, co nie? - lecą teksty do majka. Zaczyna się, na naszych oczach, tworzy się historia...

Ławka pierwsza - ZAJAWKA
("Kontraband" - muz. Nurbullo, tekst: Zag.Mad.Fany)
Hobby, pasja, napęd, energia... Na wielkiej scenie ląduje wielka mata dla tancerzy. Jeden po drugim kolorowe postacie wysypują się zza kulis dając upust wariacji skrywanej w sercu niczym podpalony dynamit. Eksplozja. Scena promieniuje radością. Nie trzeba wielkich środków by wyrazić pasję, on sama jest wielka. Solówki tancerzy wbijają publikę w siedzenia. Jest nieźle, a to dopiero początek przedstawienia. Na specjalnie przygotowane ściany, miedzy wymalowane tu i ówdzie graffiti lądują kolejne serie świateł i komputerowych animacji, fragmenty scenografii co chwilę zaczynają służyć jako mini-telebimy. Szok. Nie wiadomo jak objąć to wszystko wzrokiem w jednym momencie. Zbyt wiele środków wyrazu. A jednak chce się więcej i więcej...

Ławka piąta - RYTM
("Moje Menu" muz. Dreadsquad, tekst: Ri!codeh)
Dźwięk, puls, tętno, muzyka, hip-hop... Na scenie pojawia się specjalistka od stepowania, zaraz za nią, wkrada się na nią także Tik Tak, zabijając porywającym nawet laików beatbox'em. Dawno, nie widziałem by ktoś potrafił przekonać do tego elementu ludzi, którym zwykle wydaje się, że to awaria mikrofonu, a nie mistrzowski popis beatbox'era. W pewnym momencie wchodzi między rzędy i przybija piątki oficjelom, oczywiście wszystko ilustrując cały czas beatbox-em. Jego rytmiczny popis w duecie ze stepującą tancerką porywa wszystkich. Jedno kończy, drugie zaczyna, cały czas jeden rytm, jeden temat, ta sama koncepcja - na przemian. Są najlepsi, ale tego już nie da się opisać.

Ławka siódma - HACZING
("Piękne Panie" muz. Mateo tekst: Marika)
Nie mija chwila ani dwie, a miejsce Tik Taka zajmuje Marika. To piękne dziewczę o równie niezłych walorach wokalno-tanecznych na trwale zapada w pamięć i śniło mi się po nocach jeszcze przez wiele dni po premierze. "Hej, piękne panie, zdejmijcie ubranie, będziemy taaaaańczyyyyć!" - leci do majka po czym Marika odsłaniając co nieco zaczyna szoł z resztą tancerek. Oj, jest na co popatrzeć. Ale do tanga trzeba dwojga toteż w scenie o podrywaniu nie może zabraknąć tej brzydszej, tj. drugiej połówki. "Ciacha" pojawiają się dość szybko i zaczyna się kolejny energiczny show z paradą nagich klatek, i pogonią ku pięknej płci. Tu też zaczyna się robić tłoczno. Scenografia, i tak pokręcona, wielka i trójwymiarowa zdobywa kolejne poziomy. Po co tancerzom rampy ze skate-parków? Co Wam będę zdradzał wszystkie ciekawostki - niektóre musicie sprawdzić sami! Tak samo końcowy zbiorowy freez chłopaków, na których czołach, brzuchach i gdzie tylko się da dziewczyny zostawiają rozkręcone bączki. Bomba!

Ławka ósma - RODZINA
("Familia" muz. Kaszalot, tekst: RDW, Kaszalot)
Dom, spokój, przyjaciele, ekipa, rodzina... Tą scenę niech przykryje nutka tajemnicy. Powiem tylko, że obok "Bujaki" w scenie o pieniądzach i rymów Numer Raza w "Totalnym Luzie" jest tu chyba najlepsza wstawka z żywymi raperami. Wszystko słychać pięknie, gładko i wyraźnie.

Ławka druga - STYL
(improwizacja, muz. Mateo, tekst: Rufin MC)
Kolejna scena, choć oficjalnie spisana w jakiś mądrych księgach jako druga, najlepiej oddaje charakter i przesłanie całego widowiska. Każdy z trzydzieściorga tancerzy jest zupełnie inny, indywidualny, niepowtarzalny. Tak samo, jak każdy z nas - połączeni wspólną pasją i wartościami, zmierzamy do wybicia się z szarej rzeczywistości i zaszufladkowania. Wystarczy tylko odnaleźć siebie, bo czy do szczęścia potrzeba coś więcej?

Ławka dziewiąta - PIENIĄDZE
(Bujaka muz Kaszalot tekst RDW, Kaszalot)
Hajs. Hajs. Hajs. "bzzzzzz Z przykrością informujemy, że z powodu ograniczeń finansowych scena o pieniądzach nie mogła zostać zrealizowana, zamiast tego, przedstawimy Państwu standardy teatru sprzed lat" - genialnym tonem pani z głośnika PKP atakują nas nim rozbłyśnie scena przed kolejną szaloną odsłoną. Rozjebka. Po chwili wśród setek kolorowych świateł na parkiet wjeżdża jednak ogromna atrapa czerwonego cadillac'a, niesiona jak we "Flinstonach" przez kilku kolesi. Ta nadmuchana bryka naprawdę jest na maxa wybujana i wielkością dorównuje niejednemu autokarowi. Wymiękam. Do tego wypasiony na maxa utwór w głośniku i czuję, że żyję. Aż boję się tego co ci wariaci wymyślą w kolejnych scenach.

Ławka jedenasta - DUMA
(muz. Kaszalot tekst RDW, Kaszalot)
Honor, godność szacunek - sprawdź sam, co Ci będę opowiadał. Jesteś dużym chłopcem i nie wszystko musimy przecież robić za ciebie.

Ławka dwunasta - POLSKA
("Kochana Polsko Remix" muz. Mateo, tekst: OSTR)
Kraj, ojczyzna, patriotyzm... Pamiętacie jak Lepper wszedł kiedyś na sejmową mównicę i zaczął pieprzyć o politykach tańczących "bejk drensa". Nie? Teatralne telebimy bezlitośnie mu o tym przypomną! Tuż po krótkiej telebimowej projekcji na środek parkietu wędruje wielki drewniany stół, przy którym "szlachetnie" rozsiadają się naśladowcy nieudolnych polityków. Do tego OSTRy z "Kochaną Polską" czyli 100% naszej codziennej rzeczywistości. Dzień z sejmu przy ulicy Wiejskiej w pigułce. Ten remix "Kochanej Polski" kompletnie odbiega od pierwowzoru i trzeba się do niego przyzwyczaić. Jest dużo mniej melodyjny, bardziej pokręcony i połamany, po chwili stwierdzamy jednak, że to wszystko zgrabnie pasuje na utwór ilustrujący paranoję i burdel polskiej polityki.

Ławka dziesiąta - JEDZENIE
("Totalny Luz" muz.TU1, tekst: Numer Raz)
Spanie, picie, palenie, pochłanianie, życie, codzienność... Numer Raz rymujący na wielkiej, obitej czerwonym suknem ławce. Mało? Ławka stoi na ogromnym kompleksie TOI TOI-i. Mało? Te przybytki są na kółkach i jeżdżą po ogromnej scenie, na której tańczy kilkadziesiąt osób, i pojawiają się postaci z komiksów. Mało? No bez jaj, kto z Was ma bardziej kolorową codzienność? Ta akcja to naprawdę konkret. Pod każdym względem i z każdej strony. Muzycznie i choreograficznie pierwsza klasa. I pomyśleć, że sądziłem, że nic już mnie nie tego wieczoru nie zaskoczy.

Ławka szósta - IMPREZA
"Świeżak" muz. Dj 600V, tekst: Tede)
Jest taka akcja, że przez cały spektakl między tancerzami przewija się komiczny i nieco nieudolny klient z wielką żarówką na głowie. Taki sztywniak, chodzący to i tam czasem coś sprzątający i wpatrujący się w tancerzy jak w obrazek. Podczas sceny z melanżem jego wielka kukła staje w centralnym miejscu sceny i wreszcie chłopak zaczyna się luzować. Ta kukła ma chyba z 10 metrów i robi gigantyczne wrażenie tak samo jak ogromne łóżko, czy tam jak kto woli poducha, na której wariują tancerze. Do tego Tede za majkiem i na telebimie, masa świateł, palmy i bounce. Jest konkretnie. Radość i spontan bardzo szybko przenoszą się też na widownię. Dziesiątki puchowych jaśków rzucane ze sceny trafiają w ręce widzów na wszystkich poziomach, między rzędami zaczynają "fruwać" po balustradzie przeróżne postacie, po chwili powietrze co chwilę przecina już deszcz poduszek lecących raz po raz to na widownię to z powrotem na scenę.

Ławka czwarta - WOLNOŚĆ
(ver. 1.0 "Chodźmy stąd" muz. Sistars, tekst: Sistars)
(ver. 2.0 "Push the tempo" muz. Kameral, tekst: Kameral)
Luz, swoboda, pewność, śmiałość, nieskrępowanie... Kiedy byłem na premierze Siostry grały akurat z Brodką i Sidneyem Polakiem koncert w Zakopanem. Ale powiem szczerze - nie żałuję! "Push the tempo" w wykonaniu dwójki innych atrakcyjnych kobiet, a w dodatku tancerek porywa całkiem nieźle. Do tego jest inne, a przynajmniej nieco inne niż to, do czego można przywyknąć na co dzień. Resztę niech po raz kolejny skryje nutka tajemnicy, bo i was spektakl musi przecież zaskoczyć!

FREESTYLE - wybierz Swoją kolejność!
Gdy wszystko zmierza ku końcowi zaczyna się totalna jazda, parada ekspresji, energii, spontan. Bis za bisem trzydziesto osobowa banda kolorowych postaci gromadzi się przy macie tancerzy. Pełen flow, pełna zajawka, bboy'e, tancerki, MC`s, producenci a nawet ludzie z widowni - wszystkich przepełnia radość zjednoczenia w pulsującym emocjami kręgu. I dla tej właśnie, ostatniej, nieplanowanej, niepowtarzalnej i za każdym razem zupełnie odmiennej sceny chyba najbardziej warto zasuwać przez pół Polski aby przeżyć "12 ławek", to tu tworzy się pełen obraz Hip-Hop'u - kultury, która nie daje się jednoznacznie zdefiniować i zaszufladkować, a może to właśnie freestyle oddaje jej pełnię w całej okazałości! Szkoda tylko, że cały spektakl trwa raptem 1h i 10min a ekipa często nagina do scrath-y a nie melodyjnego funku, czego często nie da się słuchać i oglądać jednocześnie. To duży błąd przez co spektakl traci jakieś 60% efektu tak samo jak wtedy, gdy oglądacie go nie z poziomu sceny, ale z teatralnej loży i innych stołków z których widzicie wszystko nie z dołu, lecz z góry. Tak czy inaczej, wielka piątka dla całego sztabu ludzi, którzy zainspirowani pomysłem Jarka Stańka postanowili wziąć udział w projekcie i pomóc w jego realizacji. Dzięki nim "12 ławek" to zwariowana akcja, którą po prostu trzeba zobaczyć!

Wypowiedzi:
Karol Niecikowski - DREAD MAN - "Pasja - Wierzysz? Kochasz? Rób to! Dzisiaj złapali przy mnie na gorącym kolesia jak wychodził ze sklepu w dwóch parach spodni. To właśnie nie był hip-hop. Mam nadzieję, że ten spektakl uświadomi to ludziom."
Aneta Gierak - ANETKA - "Jest późny wieczór. Wchodzę na scenę, biorę mikrofon - zaczynam rapować, tańczę ile sił. Przekazuję ludziom energię, oni dobrze się bawią. Jedna rzecz jest nie do końca spełniona."
Jarosław Staniek - reżyser i choreograf - "Energia i rytm ulicy są zawsze daleko w przodzie od tego co się dzieje w teatrze, który powinien je przetwarzać i czerpać z nich inspirację."
Arkadiusz Franczak - Mały, Szatan - "Zmęczeni, ale zdeterminowani. Lubię patrzeć na tych młodych ludzi, którzy naprawdę wierzą w to co robią. To oni dają mi siłę by TU być. Mam wolę walki. Pozdro dla całej ekipy KGB, dla dziewczyn z firmy, rodziny!"Informacje o artykule
Data dodania:2005-09-08
Dział / Kategoria: kultura hip-hop / felieton
Średnia ocena:10.00 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Andrzej Trojanek   rap graffiti breakdanceAndrzej Troj...
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Sztuka tańca
Obcy kontra Predator - recenzja filmu
Texańska Masakra Piłą Mechaniczną - film
Iniemamocni - film
Na własnych warunkach! - film "Honey"

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Jakuza
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:48:04, 08-09-05
JUŻ 11 WRZEŚNIA NA PLACU TEATRALNYM W WARSZAWIE CAŁE 12 ŁAWEK! WSTĘP WOLNY!

anonim
Autor: ospały   Link do posta
16:48:59, 08-09-05
e tam jakies 12 lawek...syf

MaRtHuSiA<--
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:49:30, 08-09-05
dobre, dobre... oby powstawalo wiecej tego typu sztuk;)

bobek1125
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:51:30, 08-09-05
moze i dobre nie widzialem mam tylko soundtrack............teraz se slucham plyt plomienia!!!!!konkret hehe tak po za tematem ha

anonim
Autor: ?aa?   Link do posta
16:58:23, 08-09-05
a kiedy bedzie cos takiego w Łodzi?

sasquacz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:00:04, 08-09-05
az chce sie na to pojsc :)

Etheus
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:02:47, 08-09-05
Byłem na 12 Ławkach w Gdyni. Polecam, zajebiste! :D

dedoel
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:41:19, 08-09-05
bylem w gdyni i tego nie da sie opisac...

anonim
Autor: xbit89   Link do posta
21:57:06, 08-09-05
chciałbym żeby takie coś było w rejonie mojego zamieszkania - coś w okolicach Katowic = )

anonim
Autor: b   Link do posta
22:12:59, 08-09-05
bedzie jakas trasa po polsce?

anonim
Autor: Mkz   Link do posta
22:54:32, 08-09-05
Wielkie pozdro za to,to jest sztuka.Szczegolne pozdro dla ziombla z mojego miasta.Oby tak dalej Niecik

anonim
Autor: parabellumz   Link do posta
23:16:25, 08-09-05
JAKUZA - 12 lawek bedzie jeszcze jezdzic po teatrach? Interesuje mnie czy w poznaniu bedzie mozna sie na to zalapac kiedys jeszcze?Pozdro!

anonim
Autor: Kejter   Link do posta
01:23:45, 09-09-05
oby w poznaniu tez wyladowali!!!!!!!!wiadomo cos o tym?????????

anonim
Autor: zvil   Link do posta
04:38:01, 09-09-05
it\'s not how u do it but how it\'s done.......everybody is crazy and somebody gets down , gets rob, get shot , get stoned gets droped....love hip hop 

majjlo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:30:56, 09-09-05
czy ktoś wie czy spektakl ten będzie wystawiany na śląsku???? z miłą chęcią bym sie wybrał;) za wszelkie informacje wielkie dzięki;)

Jakuza
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:44:31, 09-09-05
narazie cieżko powiedzieć czy wogóle i ewentualnie kiedy Ławki będą w teatrach całej Polski. Występ w WWA jest pierwszy poza Trójmiastem, więc polecam skorzystać z okazji.

pozdro,

anonim
Autor: nie boli....   Link do posta
11:06:22, 09-09-05
YAZUKA ZAPOMNIAŁEŚ DODAĆ ŻE TO PIERWSZE ŁAWKI W KTÓRYCH JACEK WYSTĄPI........:)

majjlo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:14:32, 09-09-05
aha dzieki;) ale jakby się wybrali w trase po polsce czekam na info bo sztuka warta zoboaczenia;) pozdro

anonim
Autor: ol   Link do posta
11:35:08, 09-09-05
o ktorej na placu teatralnym?

panSeba
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:49:11, 09-09-05
spoko akcja ale jagbym mial placic to bym nieposzedł.

anonim
Autor: Mister Svietuana   Link do posta
13:13:27, 09-09-05
Jakuza, ile to trwa?

anonim
Autor: JiBOn SqAd BDG   Link do posta
15:06:25, 09-09-05
chyba zaczne chodzic do teatru PZdR

HanSolo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:18:33, 09-09-05
A ja wlasnie tak czy siak bym poszedl :P
Tego jeszcze nie bylo napewno warto sprawdzic ... wszystko co sie wiaze z ta kultura jest warte sprawdzenia :D

aras_wnw
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:20:57, 09-09-05
spektakl jest poprostu zajebisty, nie da się tego opisać, to trzeba koniecznie zobaczyć ;)

anonim
Autor: zen   Link do posta
12:01:34, 10-09-05
"A ja wlasnie tak czy siak bym poszedl :P
Tego jeszcze nie bylo napewno warto sprawdzic ... wszystko co sie wiaze z ta kultura jest warte sprawdzenia " - nawet hip-hop kids :Dsłabizna i amatorszczyzna

Scoop
Autor: Scoop   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:40:30, 10-09-05
ciekaw jestem jak oni chca przedstawic hiphop,  mam nadziejez e to nie jest jakis teatrzyk bananowcow

anonim
Autor: Art Lady   Link do posta
16:03:47, 10-09-05
Byłam na próbach - raz. Byłam dwa razy na przedstawieniu - raz z własnej woli, drugi dla moich bardzo dobrych znajomych, którzy się uparli. DNO, DNO i jeszcze raz dno. Panienki tańczące to głupie tanie pind. Zespół się kłóci... To małe prostaczki. Treść żadna, musical? Kiepskiej jakosci. Nie porusza, nie kreci, nie daje jakichs pozytywnych odczuc. YO!

anonim
Autor: BYŁAM UWIERZYŁAM DeHa   Link do posta
18:04:03, 10-09-05
JEDŹCIE naprawde warto....przejechałam połowe Polski aby być tam w Gdńsku na tym spektaklu....nie wierzyłam że tam jade i nadal nie werze ze tam byłam..to było jedno z najlepszych moich przeżyć jakie doznałam...To nie jest zwykły pokaz...to jest coś co nas otacza, to czym żyjemy .... Laski świetnie tńczą, b-bo\'s są niepowtarzalni....a Marika daje czadu.....krótko mówiąc, jak nie byliście a jesteście nawet z daleka JEDŹCIE bo naprawdę warto....to się potem czuje na własnej skórze...jak przechodzą drgawki a oczy nie mogą nawet mrugnąć....BĄDŹCIE TAM pozdrawiam (Natalia)

panSeba
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:13:45, 11-09-05
jaraja sie groopies, jaraja sie ultra ziomy hopopowe, spoko wiesz taniec breaka widac codzien na ulicach, a dupy wieczorami w klubach, freestyle rufina ktory jest playbackiem to porazka. zaduzo hałasu o przedstawieniu które przedstawnia zaduzo haosu.

anonim
Autor: PICZA   Link do posta
13:46:27, 11-09-05
Ej mam pytanko czy bedzie cos takiego w olsztynie? Bo tutaj by było baaaardzo dużo chętnych na to...

anonim
Autor: Reka   Link do posta
17:26:19, 11-09-05
Przyjedzcie do Poznania :) Pzdr

...?!
Autor: ...?!   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:07:33, 12-09-05
zła pore sobie wybrali na 12 lawek ;] wszyscy krzyczeli \'wu tang\' ;] Ale ciekawe przestawienie ciekawe.. Tyle ze powinno byc grane TYLKO w teatrze.

anonim
Autor: plr r wzr   Link do posta
00:20:53, 12-09-05
heh "wu tang" - a make some motherfuckin\' noise - ktoś kojarzy?;P

anonim
Autor: iti   Link do posta
11:08:56, 12-09-05
POZdro 12 lawek przyjedzcie do czestochowy czekam dla wasss.pozdro OStatni grosz

anonim
Autor: paula:))   Link do posta
12:29:20, 12-09-05
no i jeszcze do lublina ;))

Homik
Autor: Homik   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:38:48, 12-09-05
Wpadnijcie na Śląsk, napewno nie pożałujecie :)

anonim
Autor: mistyfikacja   Link do posta
17:10:16, 12-09-05
12 ławek kozaczek! wiecej takich inicjatyw, a moze ludzie z zewnatrz spojrza na hip hop troszke inaczej :) szacunek

osaps
Autor: osaps   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:57:51, 13-09-05
Trzeba przyznac ze to pierwsza tego typu akcja w Plsce,
Nalezy cenic ale nie ma sie czym szczegolnie zachwycac....

pozdro

anonim
Autor: elizzzz   Link do posta
20:02:08, 14-09-05
czy \"lawki\" beda wystawiane moze i w szczecinie ????? bardzo chcialabym zobaczyc :D

mutilator
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:27:59, 16-09-05
Dobra rzecz! z Chęcią bym wpadł i popatrzył

anonim
Autor: Yan   Link do posta
20:50:47, 17-09-05
A wiecie coś o www.fabrykaopakowan.pl ?

anonim
Autor: zorientowana   Link do posta
12:50:11, 18-09-05
fabrykaopakowań w slizgu sie reklamowała... ciuchy dla goracych raperów... street i takie tam ... cos w stylu croppa:]

Twistoowa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:01:13, 30-10-05
Byłam :). Dzisiaj.. tj już w sumie wczoraj :P. Przejechałam (aż albo tylko) koło 200km ale naprawde warto było! :D

anonim
Autor: ona;]   Link do posta
18:38:08, 05-01-06
heh.. ja sie wybiore chocby nie wiem co;] warto na nich popatrzec;] trudno ze musze cala polske przejechac warto dla 12 lawek i Małego;]

anonim
Autor: Patus   Link do posta
20:15:38, 30-03-06
Hejka=] ja tesz czekam na \"12 ławek\" na Slasku;]] Mam nadzieje, ze sie kiedys doczekam bo jak nie to bede zmuszona jechac nad morze;/ ale czego sie dla nich nie robi sa swietni buzki

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-22-104.compute-1.amazonaws.com (3.235.22.104). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.