Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Nie pieniądze kręcą światem - wywiad z Afrika Bambaataa

Nie pieniądze kręcą światem - wywiad z Afrika Bambaataa

Autor: dezinte

Dowiedz się więcej o: Afrika Bambaataa.
"Istnieją dziwne zasady i przekonania dotyczące tego jaki powinieneś być by być prawdziwym fanem danego gatunku muzycznego. To spacza światopogląd."

Afrika Bambaataa to innowacyjny DJ z Bronxu, ojciec chrzestny Hip-Hop'u, założyciel działającej już na całym globie organizacji Zulu Nation. Jego zasługi można wymieniać długo i mnożyć. Aż trudno uwierzyć, że ponownie zjawił się w Polsce. Przekonajce się co miał nam do powiedzenia przed warszawską imprezą.

Co myślisz, o tym co obecnie dzieje się w Hip-Hop'ie? Byłeś tu w końcu od początku. Czy starsze czasy były lepsze niż dzisiejsze?
A.B.:
Po pierwsze chcę powiedzieć, że to dla mnie zaszczyt być tutaj w Polsce. Ostatnio świętowaliśmy 10 lat polskiej wolności. Hip-Hop dziś jest bardzo komercyjny, zapomniał o swych korzeniach. To wina radia, które puszcza nieodpowiednią muzykę i zaszczepia ją w słuchaczach. Mało promuje się technicznych czy zabawowych rzeczy, głównie prezentowany jest gangsta rap. Chciałbym usłyszeć Commona, Electro-pop, hip-house, wszystkie typy Hip-Hop'u. Natomiast prezenterzy pokazują to co twierdzą, że ma definiować gatunek. Nie grają całego przekroju muzyki. Ukazują tylko dziwki, narkotyki, przemoc i zapominają o pozytywnych uczuciach.

Czy nie uważasz, że Hip-Hop przeszedł przez wszystkie stadia i teraz zatoczył koło? Pomimo zalewu komercji zaczyna powoli powracać do korzeni.
A.B.:
Dzisiaj Hip-Hop kręci się bardziej wokół pieniędzy i dziwnych relacji. Jeśli słuchasz Hip-Hop'u to musisz mieć broń i palić jointy, żeby słuchać metalu musisz nosić znak 66 na szyji i zabić rodzinę, natomiast by słuchać house'u musisz brać narkotyki. Istnieją dziwne zasady i przekonania dotyczące tego jaki powinieneś być by być prawdziwym fanem danego gatunku muzycznego. To spacza światopogląd.

Starszy Hip-Hop bardziej korzystał z sampli, a nowy idzie w dziwną stronę?
A.B.:
Nie dzielę Hip-Hop'u na starą czy nową szkołę. Poprostu to jest trueschool, prawdziwa muzyka. Nadal jest wiele dobrych zespołów, które dziś robią świeże rzeczy. Czasy nie mają tu znaczenia, chodzi o mentalność. Dziś poprostu większość ludzi próbuje być gangsterami i to się bardziej rzuca w oczy. Tak jakby ktoś poszedł na film karate i później chciał być karateką. Jest wielu naśladowców, wśród słuchaczy, przenoszących negatywną energię z tego co słyszą w radiu czy widzą w telewizji.

Historia "Planet Rock"? Użyłeś tam sampli z Kraftwerk. Czy miałeś jakieś problemy w związku z tym ze strony zespołu?
A.B.:
Poprostu szukałem sobie sampli i znalazłem ich album. Był doskonały. Stwierdziłem, że muszę tego użyć. Zacząłem szukać tego więcej. Znalazłem kilka innych fajnych grup. Chciałem zrobić coś fajnego. Dziś ludzie nie wymieniają tych, których sample użyli. Ja zawsze oddaję im szacunek i dziękuję, że mogłem zrobić coś nowego. Dzięki temu również słuchacz może poszperać i znaleźć coś dla siebie.

Mówi się, że sławne "zzz", zostało wymyślone na freestyle'u, gdy jeden z MC's zapomniał tekstu. Czy to prawda?
A.B.:
Zdarza się zapomnieć tekstu. Wtedy trzeba wczuć się w klimat i jechać dalej. Czasami mogą wyjść z tego bardzo ciekawe rzeczy.

"W Hip-Hop'ie jest miejsce na każdy styl, ale trzeba robić muzykę z duszą."

Jaki jest związek między Hip-Hop'em, a przemocą?
A.B.:
Ameryka sama to propaguje, to nie jest wina Hip-Hop'u. Mówią, aby nie używać broni, ale w telewizji nonstop pokazują broń. Przemoc jest wszędzie, więc weszła również w Hip-Hop.

Czy myślisz, że nadal istnieje rap z przekazem, który ma konkretną treść?
A.B.:
Tak, jest pełno takiego rapu, ale stacje tego nie puszczają. Jest jakaś konspiracja, wszyscy się kopiują w mediach. Puszczają słabe rzeczy. W internetowych stacjach usłyszysz dużo lepszych rzeczy. Ten prawdziwy, dobry Hip-Hop nadal funkcjonuje.

Czy nie uważasz, że obecnie gangsta rap przejmuje kontrolę nad Hip-Hop'em, że nowa szkoła gangsta rapu jak 50 Cent czy jemu podobni, psują wizerunek Hip-Hop'u? Zapominają o pozytywnych aspektach?
A.B.:
Mówiłem to wiele razy, wielu grupom. W Hip-Hop'ie jest miejsce na każdy styl, ale trzeba robić muzykę z duszą. Nie można robić niczego sztucznie, na siłę. Hip-Hop ma wiele aspektów.

Nieuważasz, że pieniądze niszczą wizerunek Hip-Hop'u, przestaje być szczery?
A.B.:
Na pewno tak, ale to nie pieniądze kręcą światem. Pytanie tylko, jak duży wpływ mają na kulturę i czy rzeczywiście w życiu chodzi tylko o bling-bling i ching-ching?

Jak to jest w USA z szacunkiem? W Polsce wielu ludzi nie ma szacunku dla pionierów. Jak jest z tym w Stanach? Czy ludzie pamietają Puliv Enamy, Boogie Down?
A.B.:
Zulu Nation daje szacunek całej starej szkole. Uczymy tego. Są ludzie, którzy próbują zachować prawdziwą kulturę hip-hop'ową i zaszczepiać ją w młodych.

Co myślisz o grupach typu Big Tymers lub programach jak MTV Cribs, pokazujących pieniądze? Przecież Hip-Hop zaczął się na ulicach, u ludzi, którzy nie mieli pieniędzy.
A.B.:
Po pierwsze musisz zdefiniować co to jest Hip-Hop. Ty raczej mówisz o rapie. Wielu z tych ludzi robiło różne rzeczy przez lata. Czy ktoś pamięta Go-Go music w Hip-Hop'ie? Mało kto wie, że Lil Jon, kiedyś robił electro-pop i jamajskie rytmy. Następnie wymyślili taki typ rapowania i tę tematykę dziwek itp. To wszystko nie stało się w chwilę.

"Każdy ma prawo wierzyć w swoje rzeczy i nikt nie powinien nikomu nic narzucać, ani swego Boga, ani religii, ani tego czy lepszy jest Nick Jagger czy Beatlesi."

Czy uważasz, że można robić afrocentryczny rap? W pewnym momencie grupy typu Public Enemy czy ATCQ zniknęły. Nie są już na topie. Czy jest w tym wina mediów? Czemu kiedyś to puszczały, a teraz nie?
A.B.:
To dlatego, że zmienili się ludzie w radiostacjach. Wtedy to pokazywano jako gorące i narzucano innym, teraz są tam inne rzeczy. Kiedyś miałeś reklamy Sneakersów w Source, teraz masz co innego. Każdy ma prawo wierzyć w swoje rzeczy i nikt nie powinien nikomu nic narzucać, ani swego Boga, ani religii, ani tego czy lepszy jest Nick Jagger czy Beatlesi.

Kiedyś Hip-Hop był świeży, teraz jest ciężko wymyśleć coś nowego. Łatwiej naśladować pewne trendy. Zostało coś jeszcze?
A.B.:
To jest indywidualna kwestia. Są ludzie co chcą brzmieć jak Chingy, są tacy co chcą być jak Eazy-EW, są również tacy co przyspieszają bity i powstaje jungle z Hip-Hop'u. Używają też dźwięków hip-hop'owych aby coś zrobić nowego, np. grupa Prodigy. Nadal można coś wymyślić, tylko nie każdy jest w stanie to zrobić.

Czy myślisz, że Hip-Hop musi być po angielsku? W europie raczej każdy nagrywa w swoim języku. Co jest lepsze?
A.B.:
Myślę, że każdy kraj musi mieć swoje wyczucie kultury hip-hop'owej. Musisz robić swoje, a nie kopiować styl amerykański. W swoim kraju rapuj po swojemu, o swojej kulturze, dla swoich rodaków. Nie naśladuj Ameryki poprzez rapowanie po angielsku. Twój język mówi o Twoich socjalnych problemach. Tak jest we Francji, Brazylii czy Niemczech. Robią po swojemu, a to jest dobre. Czuć w tym prawdę.

Rozmawiał: Dezinte&Kostner

Dowiedz się więcej o: Afrika Bambaataa.


Informacje o artykule
Data dodania:2005-12-16
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:8.88 (8)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
dezinte dezinte  rap graffiti breakdancedezinte
mężczyzna
Gwiazda Hip-Hop.pl

Ostatnie artykuły tego autora:
Dezinte "Nowy Porządek Świata" pocięty na kawałki
Kiedyś byłem gangsterem, a teraz się bawię - Deode
Powrócimy do korzeni - wywiad z Mobb Deep
Będę sobą - wywiad z Masta Ace

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
pawiolot
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:03:46, 16-12-05
Dobrze mówi chłopina, No przeciesz to ojciec cchrzestny HipHopu:D
ps. Zajebisty Artykuł!!!!!!!

eNTRoducing
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:04:03, 16-12-05
Szczerze to beznadziejny wywiad..Praktycznie w kazdym pytaniu wiedziałem jaka będzie odpowiedz...to było zbyt banalne...zero ciągnięcia rozmowy przypadkowej...prosty schemat pytanie odpowiedz pytanie odpowiedz...

anonim
Autor: STARA_SZKOLA   Link do posta
16:07:08, 16-12-05
WORD

anonim
Autor: Glanc   Link do posta
16:12:48, 16-12-05
Mick Jagger

siee
Autor: siee   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:13:57, 16-12-05
kurwa, prawie wszystkie pytania zadane były już w wywiadach kilka lat temu, niczego nowego się nie dowiedziałem. szkoda że Afrika nie odpowiedział konkretnie na pytanie o tym że hh zatacza koło i wraca do korzeni

anonim
Autor: Barracudda   Link do posta
16:20:24, 16-12-05
Zulu Nation mówi Hip-Hop

eR.o.Aa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:38:34, 16-12-05
no i to jest artykul godny uwagi.....szkoda ze niktorzy nawet tego nie skumaja....heh life is a bitch.....hehehe...nera.

anonim
Autor: Ku crew membeR   Link do posta
16:46:54, 16-12-05
zamiast pytać się o coś, czego jeszczie Afrika w wywiadach nie mówił. to tu sa same oklepane rzeczy. jak ktos wyżeuj napisał. dało się przewidzieć odpowiedzi. a na te pytania o komercjalizację i fiftisenta, to każdy artysta by odpowiedział tak samo. Artysta mistrz, tylko prowadzacy wywiad nie miał pomysłu na rozmowę.

PLANET ROCK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

anonim
Autor: weżcie tego pismaka w pizdee   Link do posta
17:46:57, 16-12-05
no dokładnie w pierwszej odpowiedzi Afirka powiedział wszystko, o co potem pytał go \"dziennikarzyna\". Zamiast pociągnąć najciekawsze wątki. Szkoda słów....

anonim
Autor: Eradeeselawu_Bwa   Link do posta
18:50:04, 16-12-05
Wy to kurwa zawsze coś znajdziecie.Pewnie gdybyście to wy prowadzili ten wywiad to byście się zesrali w pory na sam widok Afrika.I huja byście się dowiedzieli.GNOJE

STROBOL
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:59:22, 16-12-05
dobry ziom z niego...rispekt

anonim
Autor: yoyoyoyoyoyo   Link do posta
19:04:08, 16-12-05
ostatnio swietowalismy 10 lat polskiej wolnosci ;))))) jakies 6 lat temu

Glancunio
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:14:20, 16-12-05
czytaj ze zrozumieniem..

\"Po pierwsze chcę powiedzieć, że to dla mnie zaszczyt być tutaj w Polsce. Ostatnio świętowaliśmy 10 lat polskiej wolności.\"

ostatni raz przed wizyta w 2005 roku Bambaataa był w 1999. gral koncert w
Gdyni z tego co pamietam.

anonim
Autor: GaCu$   Link do posta
20:23:15, 16-12-05
Nie czpeiajcie sie artykułu, skoro naet nie wiecie kto go robił dokładnie...Dezinte zrób wjazd na Wwa na tych wszystkich typów co trzymają mica jak fiuta...pozdro for all...mnie sie wywiad podoba i respect po prostu...nara

Marta z M jak Miłość
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:00:39, 16-12-05
ej ale o to chodzi ze w polsce gangsta rap nei jest puszczany wiec on pierdoli o ameryce

ttk-writer
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:03:31, 16-12-05
Wywiad nie jest taki zly :) polecam !  peace!

anonim
Autor: d-u-h-h   Link do posta
21:07:19, 16-12-05
Ważny artysta, ale to porażka, że w Polsce Minta nie potrafiła wypromować jego koncertów i sale w trzech miastach świeciły pustkami. Dobrze, że Minta nie organizuje już koncertów, bo byłaby kompromitacja;-/

d.r.o.n.
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:40:05, 16-12-05
The Soul Sonic foooooooooooorce!!!!!!!!!!! G-L-O-B-E!!!!!!!! Afrika Baambaata is the King
Lookinf for the perfect beat i Planet Rock..... Old school.... wywiad może byc.... pozdrawiam całe ZULU NATION

Lito-EPA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:23:38, 16-12-05
Paaaarty People!!!

anonim
Autor: wscm   Link do posta
00:51:26, 17-12-05
konkret postać,az miło czytać gościa,który coś wie o hip-hopie i był z nim od podstaw

anonim
Autor: renegadeoffunk   Link do posta
02:43:31, 17-12-05
Afrika Bambaataa jak zawsze madrze, ale dziwie mu sie ze sie nie wku*** bo w kazdym pytaniu pytali go o to samo. Kto robil ten wywiad???

AluMin G
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:41:24, 17-12-05
koleś widać ze jest w tym od początku bo jest obcykany w tym czym sie kręci co widać w tym wywiadzie

Owat
Autor: Owat   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:58:44, 17-12-05
..:: G-L-O-B-E, The Soul Sonic Fooorce ::..

memento
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:54:29, 18-12-05
No mało ludzi jest tego pokroju co Afrika Bambaataa Wielki Respect

baron
Autor: baron   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:53:15, 18-12-05
yy no wszystko ladnie pieknie dobrze wywiad na pierwszy rzut oka zdeje sie niczego sobie(jeszcze go nie przeczytalem) ale jednej rzeczy nie pojmuje... wywiad ukazuje sie pol roku po osatnim koncercie AB w Polsce?a nieee sorry, to jest portal hhop.pl!...............
p.s. przypomniala mi sie teraz nedzna historia z cenami biletow na te wystepy-gdzie roznica miedzy wwa a sopotem  wynosila ponad zdaje sie 50 zl... no tak warszawa ale.... n/c.... coz,do tej pory zaluje ze nie udalo mi sie wbic na jego secik...oby jeszcze kiedys po raz 100 przyjechak do polski

anonim
Autor: Skad   Link do posta
16:49:19, 18-12-05
Bardzo \"podziwiam\" ludzi, którzy zamieszczają takie wywiady z artystą pół roku po ich \"zrealizowaniu\".Afrika Bambaataa był w Polsce od 13 do 15 maja tego roku.Byłem na imprezie w Warszawie na której grał dokładnie 13 maja i w tym wywiadzie zostało powtórzone wszystko co można bylo usłyszeć na spotkaniu z \"Bamem\" przed tą imprezą.Podsumowując ten wywiad wygląda jak zbiór wypowiedzi Afriki zadanych w kilku różnych wywiadach a nie podczas jednej rozmowy...

baron
Autor: baron   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:30:48, 18-12-05
wlasnie o to miiymi mi chodzilo ... propsy dla portalu?? :/

ŻabaTHC
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:42:01, 19-12-05
Szacunek dla tego człowieka.

Hip Hop tylko z duszą

Elo

anonim
Autor: b   Link do posta
23:33:37, 19-12-05
ilosc wpisow w tym topiku swiadczy o wiedzy czytelnikow tego portalu.  glupa plotka ma wiecej wpisow i czytalnosci.
no,ale tak kto to kurwa jest AB? eh

anonim
Autor: bałagannn   Link do posta
18:26:53, 20-12-05
Dobry temat dobry kurwa wywiad ,przyznac moge racje! i szacunek pozdro <><>yalla

anonim
Autor: MOLOH   Link do posta
17:08:25, 22-12-05
DIAL-A-THUG NIGGA

S3K
Autor: S3K   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:49:20, 23-12-05
To wszystko przez ojca rydzyka

bpromo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:53:29, 23-12-05
Szkoda ze tylu was na koncertach nie bylo...

anonim
Autor: kleeb   Link do posta
15:05:56, 08-01-06
lil jon i jamajskie rytmy ???

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-233-217-91.compute-1.amazonaws.com (3.233.217.91). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.