Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

ŁDZ miasto baunsu - wywiad eMCeeM

ŁDZ miasto baunsu - wywiad eMCeeM

Autor: mrrrau

Dowiedz się więcej o: eMCeeM.
Dużo złego mówi się o UMC, ludzie nie rozgraniczają pracy wytwórni od fanaberii poszczególnych artystów, którzy to odpowiedzialni są za pojęcie hiphopolo.

eMCeeM czyli MC i producent z łódzkiego podziemia. Ciekawe flow oraz specyficzna dykcja to to, co wyróżnia go z pośród innych raperów. Ma na swoim koncie koncerty m.in. z Sistars, wiele płyt oraz wspołpracę z Rudym MRW, Diasporą, Viśnią, Owalem, O$ką, Kadą, Waves'em, Rubens'em, Spine i wieloma innymi. W moim wywiadzie postaram się dać Wam odpowiedź co trzeba zrobić aby zostać wyróżnionym przez dużą wytwórnie płytową oraz co eMCeeM sądzi o łódzkim podziemiu.

Na początek krótkie pytanie...
eMCeeM:
Od trzech miesięcy palę hajs (śmiech). Żartuję. U mnie po staremu, wciąż te same problemy, a nawet więcej (wtajemniczeni wiedzą o czym mówię). Nie zmieniło się prawie nic. Nie jeżdżę Bentley'em, nie mam willi na Majorce. Prowadzę w miarę normalne życie - dziewczyna, studia, rap, melanże i nic poza tym. Na co dzień staram się ogarnąć i rozwiązywać kolejne problemy. To tyle.

Pod koniec października UMC Records ogłosiło wyniki dla ekip z podziemia, które miały się znaleźć na Rap Eskadrze, wśród finalistów znalazłeś się Ty. Jak do tego doszło i czy spodziewałeś się tego?
eMCeeM:
Przede wszystkim chcę podziękować Remikowi i całemu UMC Records. Był to konkurs. Zgłosiłem do niego dwa tracki. Jednym z nich było "To dla Was", gdzie na featuring'u udzieliła się Kada, P-2R z Sankt Petersburga i Woo-child ze Stanów. Drugim kawałkiem było natomiast "Wielokrotnie", efekt mojej współpracy z Redzim. Cóż do konkursu podszedłem na całkowitym luzie zdając sobie sprawę z tego, że będzie bardzo trudno z jednej strony, z drugiej zaś chciałem się sprawdzić. Dużo złego mówi się o UMC, ludzie nie rozgraniczają pracy wytwórni od fanaberii poszczególnych artystów, którzy to odpowiedzialni są za pojęcie hiphopolo. Praca wytwórni to jedno, natomiast to co ktoś tam nagrywa to odrębna rzecz. Ale wracając do pytania to na pewno nie spodziewałem się znalezienia w gronie finalistów. W całym tym konkursie startowało ponad 600 ekip, które wystawiały często nie po jednym, ale po kilka swoich kawałków. Do UMC trafiło dużo chłamu i słabych tracków, ale było też całe mnóstwo dobrych, a nawet bardzo dobrych utworów. Sama liczba zgłoszeń przerosła trochę organizatorów, w efekcie czego pojawiły się dwie płyty z podziemiem, a nie jedna. Każdy ze startujących oczekiwał z niecierpliwością wyników konkursu. Pamiętam moment, kiedy otrzymałem maila od Remika, że chciałby mój telefon, bo wyniki zostaną ogłoszone następnego dnia, w związku z czym chciałby przedyskutować kolejne kroki współpracy. Wtedy trochę nie mogłem uwierzyć, że się udało. Następnego dnia wyniki zostały podane w mediach i wtedy już musiałem uwierzyć. Tak to w skrócie wygląda. Co do mojego tracka, który się tam znalazł to myślę, że jest naprawdę niezły. Niewątpliwie duża w tym zasługa gości, ale myślę, że moja zwrotka też jest przyzwoita.

Jaka była Twoja reakcja na platynowy sukces Rap Eskadry?
eMCeeM:
Sukces Rap Eskadry to w jakimś stopniu także mój sukces, bo przecież się na niej znalazłem. Miło jest osiągać takie sukcesy. Nie każdy artysta w tym kraju może się pochwalić platyną. Jest to prognostyk na to, że Ci wszyscy z andergrandu, którzy zaistnieli na płycie mają szansę na rozwój, na pokazanie się. Niektórzy latami pracują na taki sukces. Ważne jest, żeby nie spocząć na laurach, tylko żeby to była motywacja do dalszej pracy nad sobą. Ciągły rozwój, a nie zastój. Nie może być tak, że jak już sobie wpiszesz w swoją bio taki sukces to każdy wydawca jest Twój, każdy zaprasza Cię na koncerty, jesteś wielką gwiazdą i pierdolisz to co będzie później. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Jeżeli masz tego świadomość to jesteś na dobrej drodze do rozwoju i do dalszych sukcesów.

Jak postrzegasz zmiany, które zaszły w UMC?
eMCeeM:
Zmiany, które zaszły w UMC na przestrzeni ostatnich tygodni są zmianami na lepsze. Oceniam je bardzo pozytywnie. Teraz ta wytwórnia oprócz bardzo dobrej promocji może zyskać też dużą renomę i szacunek. Jeszcze do niedawna nikt się nie spodziewał takiej diametralnej zmiany. Dobrze, że za sterami zasiadł Hans. Remik świetnie prowadził tę wytwórnię i to trzeba mu przyznać, wytwórnia miała pieniądze, miała zaplecze i to wszystko czego do dziś brakuje innym polskim wytwórniom. Pełen profesjonalizm od strony organizacyjnej w każdym calu. Mankamentem było jednak zaplecze artystyczne, teraz wiele wskazuje na to, że po przeniesieniu się Verby do My Music zmieni się dużo. Inna ważna kwestia to powrót Ascetoholix na drogę, z której zboczyli przy okazji ich drugiej płyty oraz solowych projektów członków drużyny. Kiedy otrzymałem egzemplarz Rap Eskadry 3 zastanawiałem się nad tym czy połowa pierwszego krążka to nie będą przypadkiem hity do remizy m.in. za sprawą Ascetów, jak się okazało byłem w błędzie. Kawałek "Jeszcze" to jeden z ich najlepszych. Również 18L wyszło z twarzą z tego hiphopolowego bagna na Rap Eskadrze 3. Wypada tylko pogratulować wyjścia z amoku. Od siebie mogę powiedzieć: "zwracam Wam szacunek chłopaki". Wracając do zmian w UMC to wyjdą one na pewno wszystkim na lepsze. Teraz wszystkie lekkie i przyjemne płyty będą wychodzić w My Music, w UMC zostanie tylko prawdziwy Hip-Hop i to mnie cieszy.

Nigdy nie spodziewałeś się, że weźmiesz udział w featuring'u na płycie r'n'b, a jednak stało się. Opowiedz nam o tym.
eMCeeM:
Tak to trochę zaskakujące, ale prawdziwe. Teraz pewnie Ci co czytają ten wywiad powiedzą: "ja pierdolę koleś się kurwa ewidentnie sprzedał". Myślę, że takie spojrzenie jest chore. Ten track to wynik moich eksperymentów, poza tym przecież ja tam nie śpiewam od tego jest mój ziom, z którym zrealizowałem ten track. Ja rapuję, a on śpiewa, także wszystko jest jak najbardziej w porządku. Numer ten dedykuje osobie dla mnie bardzo ważnej, mojej dziewczynie (dziękuję Ci Patrycja za wszystko).

Czy usłyszymy Cię na płycie Rubena w featuring'u z O.S.T.R'em?
eMCeeM:
Na płycie Rubens'a będzie mnie można usłyszeć od strony producenckiej, w tracku z Iwanem i Lilu. Czy pojawię się tam w numerze "Bagno" z O.S.T.R'ym okaże się w ciągu najbliższych dni. Rubens zatwierdził wokale, które nagrałem natomiast ostateczna decyzja należy tak na prawdę do Adama. Trudno mi się w tej chwili na temat "Bagna" wypowiadać. Jak będzie pokaże czas. W tej chwili sprawa jest otwarta.

Czy to prawda, że O$ka zatwierdził Twój wokal na swoją producencką płytę?
eMCeeM:
Tak, to prawda. Rozmawialiśmy na temat wokali, które nagrywałem na jego kolejną producencką płytę i wyraził zadowolenie z tego co otrzymał. Chcę jednak zaznaczyć, że to, że znalazłem miejsce na tej płycie na obecną chwilę nie musi znaczyć, że znajdę się na niej gdy już będzie miała się ukazać. Moje wokale były pierwszymi wokalami, jakie otrzymał O$ka, a co za tym idzie do zakończenia prac nad płytą jeszcze daleka droga. Może się przecież stać tak, że Michał uzna moje zwrotki za najsłabsze z tych, które otrzymał i uzna, że nie warto ich wrzucać na płytę. To jego płyta i jego decyzje. Mogę powiedzieć tylko tyle, powstał track O$ka feat. eMCeeM- "Rap dzisiaj 2" i to jest fakt. Co się z nim stanie w najbliższej przyszłości na to pytanie odpowiedzieć nie umiem. Mam nadzieję, że stanie się tak jak miało się stać i trafi na kolejną płyte O$ki. Na pewno to nie koniec współpracy na lini O$ka-eMCeeM. W tej chwili jest tak, że nagrałem dla Michała track, on zaproponował swój bit w zamian za to. W najbliższej przyszłości myślę, że porozmawiamy jeszcze o jakiejś szerszej współpracy.

Nagrałeś zwrotkę, którą zadedykowałeś swojej dziewczynie, gdzie możemy ją usłyszeć?
eMCeeM:
Numer "Proszę wróć". Na razie niech pozostanie tajemnicą to, gdzie on trafi. Jeżeli będą jakieś remixy to w grę wejdzie także mój solowy materiał. Na tę chwilę odłóżmy jednak spekulacje na bok.

Czy powstanie klip do utworu "Proszę wróć"?
eMCeeM:
Mam nadzieję, że powstanie. Byłoby to naprawdę miłe, ale będę o tym dyskutował jeszcze z Dominikiem oraz załogą Throw Back Records. Wszystko zależy od tego czy znajdą się sponsorzy, czy będziemy mieć dobry scenariusz. Dla mnie osobiście byłoby to szczególnie ważne ze względu na tę dedykację mojej zwrotki. Myślę, że moja dziewczyna byłaby też bardzo szczęśliwa gdyby udało się zrealizować klip do tego numeru. Jeżeli czytają ten wywiad jacyś ludzie zajmujący się robieniem klipów na poważnie to zachęcam do kontaktowania się ze mną: muzikrecords@wp.pl.

Czy pojawię się w numerze "Bagno" z O.S.T.R'ym okaże się w ciągu najbliższych dni.

Wiele osób twierdzi, że łódzkie podziemie zanika, a co Ty o tym sądzisz?
eMCeeM:
Łódzkie podziemie (śmiech). To ciężki temat, ale dobrze przebrnijmy przez niego. Szczerze to podzielam opinie, że moja rodzima, podziemna scena zanika. Jest wiele czynników, które prowadzą do takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim chorobliwa zazdrość i zawiść. Oprócz tego w Łodzi nie ma popytu na podziemie, mówię to całkiem szczerze. Możesz robić coś dobrze, a i tak w chuj osób zacznie gadać, że to jest chuja warte. Myślę, że to leży gdzieś głęboko w mentalności mieszkańców tego miasta i jest tak mocno zakorzenione, że nie da się tego zmienić. Kiedy ostatnio był jakiś andergrandowy koncert? W Łodzi takich koncertów nie ma. Spójrz teraz na Warszawę, na Kraków, tam ludzie nie boją się takich inicjatyw. Poza tym ludzie zamiast iść na koncert wolą iść się najebać albo pogibać przy przyjemnych dla ucha dźwiękach niż patrzeć na kolejnych kolesi, którzy pierwszy raz w życiu koncert grają. To jest trochę tak, że u nas ludzie boją się dać komuś kredyt zaufania. A co do samej sceny odnośnie ekip to jest trochę osób godnych uwagi. Jest The Facto, jest Novum, jest Lilu, Gres/Snatch, są UTX'y. Ciekawie rozwinął się Rufik. Jest NTK, Kontra, Pandemia, można by jeszcze wymienić Uśpione Miasto, Fabrykę, Kule, Znaczy Nic i Kaffla. Na płycie O.S.T.R.'a pojawi się np Zeus. Mamy naprawdę dobrych beatbox'erów w postaci Turi'ego, Zorak'a i eMeReN'a. Jak dołożysz do tego paru DJ'ów w postaci Dj Cube, Dj Joe i Scream'a to okazuje się, że nie jest tak źle. Dobrzy zawodnicy to jednak jeszcze nie wszystko. Najważniejszy jest klimat, bez klimatu wszystko traci sens. Chodzi o to, że łódzka scena nie stanowi jedności, podziały się rozszerzają, a to sprawia że ta "łódka" tonie.

Jakie są Twoje najbliższe plany na 2006 r.?
eMCeeM:
Jeszcze bliżej niesprecyzowane. Na pewno czas w końcu z tą swoją solówką ruszyć. Na pewno będą jakieś featuringi, na pewno jeszcze nie raz kogoś wspomogę bitami. W tej chwili wygląda to nieco mgliście, zobaczymy jak będzie. Jedyny plan jaki mam na tę chwilę to jakieś krótkie wakacje z dziewczyną, potem wrócę do pracy i będę myślał co dalej.

Dziękuję Ci bardzo za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów. Czy na koniec chciałbyś coś dodać od siebie?
eMCeeM:
Wspierajcie polski Hip-Hop, kupujcie tylko oryginalne cedeki. W ten sposób doceniacie pracę swoich ulubionych artystów. Kupujcie płytę WdoWy! Słowo do hejterów: wielu z Was jedzie po Rudym, ale żaden mu tego w oczy nie powie. A tak poza tym chciałem pozdrowić moją melanżową paczkę, swoją dziewczynę. Wszystkich znajomych z Eudezetu, WuWuA, Katowic i innych miast. Czytelnikom portalu życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, dużo wódki i tylko dobrego życia!

Dowiedz się więcej o: eMCeeM.


Informacje o artykule
Data dodania:2006-10-11
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:4.00 (6)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
mrrrau, 33 lata
kobieta

GoOoSiA_aKa_CiHa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:19:47, 18-01-06
heh . whoa bede pierwsza ;) życze Ci sukcesów Marcinie mimo wszystko.pozdrawiam.

anonim
Autor: Redzi   Link do posta
23:12:50, 18-01-06
Powodzenia życzę ;) P.S. Pierdol leszczy, którzy zazdroszczą, że cos Ci sie udaje a sami jedynie mogą grzać dupe w fotelu... Pozdro!

anonim
Autor: szalona 17-stka   Link do posta
23:46:31, 18-01-06
bardzo chciałabym zapoznać sie z jego twórczością...może ktoś miły i sympatyczny mógłby zapodać jakis link albo tytuł jakiegoś jego kawałka...będe wdzięczna:D

splotenfranke
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:38:33, 19-01-06
ehh to co przesluchalem to slabeee.... to tyle na ten temat...

chudy | UMC Records
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:12:34, 19-01-06
pozdrawiam serdecznie. numer na eskadrze zajebisty

S3K
Autor: S3K   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:24:56, 19-01-06
Każdy chciałby osiągnąć tyle co eMCeeM , tylko wstydzi sie do tego przyznać i dlatego widać tyle negatywnych komentarzy , a ja doceniam ile musiales wsadzić w to wysiłku aby znaleźć sie na miejscu na którym obecnie przebywasz , życze Ci jak najlepiej niech polski hip hop niespada na manowce tylko pnie sie ciągle w góre Pozdro

anonim
Autor: Mlody/MPW   Link do posta
11:34:36, 19-01-06
Piona Marcin za caloksztalt. Czekam na nowa O$ke i na Twoja solowke i na nasz featuring:]
pozdro joł
Miejksi Punkt Widzenia

anonim
Autor: ;)   Link do posta
15:02:33, 19-01-06
brawo Marcin brawo oby tak dalej i powodzenia!!!Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-85-214-125.compute-1.amazonaws.com (3.85.214.125). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.