Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Uczę się od bezimiennych muzyków - IGS

Uczę się od bezimiennych muzyków - IGS

Autor: Wilku

Dowiedz się więcej o: IGS.
Cały czas się uczę od wielu bezimiennych muzyków, których spotykam. Analizuję nagrania i robię własne.

IGS to zapewne już wszystkim znany hip-hop'owy producent. Niedawno wydał swój oficjalny producencki album pt. "Na klucz", po czym wypuścił do Internetu album pt. "Garaże" zawierający tzw. "outtracki". Po tych wydawnictwach pojawiło się wiele pytań, które postanowiliśmy zadać Igorowi. Sprawdźcie co nam odpowiedział.

Czemu nazwałeś płytę "Garaże"? To nawiązanie do niezależnego rocka garażowego? Jeżeli tak, to jaki miałby być ten "rap garażowy"?
IGS:
Tak, tytuł nie kryje żadnych tajemnic. Jest bezpośrednio zainspirowany płytą zespołu Metallica "Garage Inc.". To może na wstępie być szokujące dla niektórych, ale muzyka to nie tylko Hip-Hop.

Słychać, że materiał zgromadzony na "Garażach" do najświeższych nie należy, z jakich lat są te utwory i w jakich okolicznościach powstały?
IGS:
Wszyscy wiedzą jaka była geneza tej płyty. Odbierałem codziennie sporo maili z zapytaniem odnośnie nagranych outtracków. Komuś w końcu obiecałem no i dotrzymałem słowa. Zebrałem najciekawsze moim zdaniem nagrania z lat 2001-2006 i udostępniłem w Internecie. Cały materiał zmixowałem natomiast na początku 2006 r. Pod względem brzmieniowym uważam, że jest całkiem ok.

Freestyle'owe luźne kawałki świetnie się sprawdzały na "Ekspedycjach" i "Alchemii", tylko czy w 2005 r. rap nie jest za bardzo z przodu na wydawanie takich nagrywek? Chyba, że chciałeś po prostu wrócić do tamtych czasów.
IGS:
Wolny styl jest nieodzownym elementem rapu. Uważam, że zamieszczenie dwóch takich kawałków na płycie rozbarwia materiał. Traktujmy to z przymrużeniem oka.

Co z utworem 2cztery7? Wielu ludzi czekało na ten numer.
IGS:
Leży u mnie na dyskach.

Zapowiadałeś, że po płycie "Na klucz" sukcesywnie będą zamieszczane kolejne utwory, docelowo miało ich być 30, na razie mamy 12. Kiedy i jak będą opublikowane pozostałe?
IGS:
Więcej utworów nie będzie opublikowanych. Zostaną moją tajemnicą.

Pod względem gości, niekoniecznie rapu, która z płyt jest Ci bliższa: "Garaże" czy "Na klucz"?
IGS:
Trudno mi powiedzieć. Nie traktuje tego specjalnie emocjonalnie. Teraz chciałbym się skupić już na nowych produkcjach.

Współpracowałeś z wieloma ludźmi przy ostatnich swoich produkcjach, z którym raperem jest najłatwiej, a z którym ciężko coś stworzyć?
IGS:
Najbardziej lubię nagrywać z przyjaciółmi. Z ludźmi, których dobrze znam na co dzień. Znam ich styl, dobrze się rozumiemy i wiem kiedy mają zły dzień i kiedy stać ich w studio na więcej. Nie przepadam za pracą z raperami, którzy po 50 razy nagrywają zwrotki. Studio nie jest do nauki tekstu.

Wolny styl jest nieodzownym elementem rapu.

Czy wyluzowane sesje nagraniowe w IGS Studio z udziałem Tede lub BRX zdarzają się jeszcze? Nie jeden raz można było usłyszeć ich efekty.
IGS:
Niestety nie. Ani Tede ani Borys nie zaglądali do mnie od dawna. Szkoda.

Mało kto udostępnia swoje produkcje w Internecie, raczej jest to rzadkie zjawisko w naszym kraju, co skłoniło Ciebie do tego? Nie wolałeś wykorzystać te nagrania na kolejnych produkcjach?
IGS:
Sam przed chwilą powiedziałeś, że Garaże to stary materiał. Nie mógł przecież leżeć w nieskończoność. A swoją drogą wydanie legalnej płyty tak naprawdę nic nie daje. I tak w dniu premiery wszystko jest w necie. Tym razem byłem szybszy i zrobiłem to pierwszy.

Jak nawiązała się Wasza współpraca z "Czy jeden rasss? Produkcja"?
IGS:
Napisałem kiedyś do Zeto. Jeszcze przed wydaniem "Na Klucz". Dużo rozmawialiśmy później. Śledziłem to, co robi i wydaje mi się, że robi to dobrze. Dziś właśnie dostałem kilka płyt z limitowanej serii Garaży i szczerze mówiąc, jestem pod wrażeniem.

Planujecie kolejne wspólne wydawnictwa?
IGS:
Zobaczymy.

Wróćmy do płyty "Na klucz", wydana została w Doperacji. Jak oceniasz współpracę?
IGS:
Jeżeli nie byli zainteresowani płytą "Garaże", nie są raczej zainteresowani dalszą współpracą ze mną.

Zapowiadałeś dwa teledyski promujące ten krążek, powstał jeden klip z Losza Vera, a co z drugim? Zobaczymy go jeszcze?
IGS:
Wciąż mam nadzieję, że tak. Mam to zagwarantowane w umowie. Termin wciąż się zmienia, ale jestem dobrej myśli. Powinno coś ruszyć w lutym.

Pierwszy singiel był wybrany odważnie, do rapowych ortodoksów raczej nie trafił. Czemu zdecydowałeś się na taki wybór?
IGS:
A kto powiedział, że ja do ortodoksów chcę trafić? Jestem muzykiem, a nie hip-hop'owcem. A Hip-Hop to skrawek krainy zwanej muzyką. Wybór był świadomy, uwarunkowany wieloma czynnikami. Teraz to już bez znaczenia.

Jeżeli miałbyś wybrać singiel do "Garaży" to na który utwór być postawił? Jaki klip byś do niego widział?
IGS:
Znowu wybrałbym HST.

muzyka to nie tylko Hip-Hop

Wielu raperów twierdzi, że masz najlepsze studio muzyczne w Polsce. Jaki sprzęt posiadasz?
IGS:
O, dzięki. To się zmienia jak w kalejdoskopie. Używam coraz to innych sprzętów. Lubię je poznawać i testować. Ostatnio postanowiłem kilka skonstruować sam. Zrobiłem kilka lat temu pream mikrofonowy, którego używam do dziś. Później kompresor SSL mix bus, a ostatnio legendarne Urei 1176. Teraz już wiem, czemu nagrania ze Stanów brzmią tak dobrze. Pełna lista sprzętu jest na mojej stronie www.igs.prv.pl.

Jak sprzedaje się Twój Preamp IGS Audio?
IGS:
Z założenia, to urządzenie nie było na sprzedaż. Zrobiłem kilka sztuk dla moich znajomych.

Czasem ludzie zarzucają Ci, że nie znasz się na "czarnej muzyce", a Twoje bity nie nawiązują do jej stylu. Powiedz czego na co dzień słuchasz? Może masz kogoś, kto jest dla Ciebie wzorem?
IGS:
Pewnego razu powiedział to jeden z moich kolegów, nawet wiem kto (śmiech). A ludzie lubią powtarzać cudze słowa, zwłaszcza gdy nie mają własnego zdania. A ja uważam, że nie ma specjalnie co doszukiwać się ideologii tam, gdzie jej nie ma. Żeby robić swoją muzykę nie trzeba znać wszystkich kawałków na świecie. Cały czas się uczę od wielu bezimiennych muzyków, których spotykam. Analizuję nagrania i robię własne. To mi w zupełności wystarcza. Lubię produkcje Dre i Hitek'a.

Jak ma się sprawa z Czarnym Złotem? Robisz ten projekt wspólnie z Jajo, Hastem i Gano, czy odsunąłeś się od tego?
IGS:
Zaczęliśmy dopiero wspólne nagrania. Podobają mi się te klimaty i chciałbym to zrobić. Niestety, w 99 procentach, nie zależy to ode mnie, także nic tu nie obiecuję.

Nad czym obecnie pracujesz w IGS Studio? Kiedy możemy spodziewać się nowych materiałów spod tego szyldu?
IGS:
W ciągu ostatnich miesięcy wyprodukowałem 3 płyty. "Na Klucz", "Emisję" i "Garaże". Do tego skonstruowałem kilka naprawdę zacnych sprzętów studyjnych. Nie próżnuję. Zbieram siły i myślę o kolejnych płytach. Po nagraniu 8 piosenek, zarzuciłem projekt z Losza Vera. Nie nagrywamy już razem. Obecnie chciałem się skupić na zrobieniu nowych podkładów na MPC4000. Wciąż nie było czasu by je poznać dokładnie. Chciałbym też wreszcie w tym roku pojechać na snowboard. Dokończę kilka zaczętych projektów IGS Audio. A później - już tylko muzyka.

Autorzy: Wilku i Seba

Pobierz płytę "Garaże".

Dowiedz się więcej o: IGS.


Informacje o artykule
Data dodania:2006-02-06
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:9.00 (5)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Wilku, 34 lata

Ostatnie artykuły tego autora:
Pozdro dla hejterów - wywiad z Siedem Łez
Reggae od Natural Dread Killaz
Ogólne tematy Mleka
Nie robimy muzyki po to by być gwiazdami - 18L
Zajmuję się wszystkim sam - Maciora

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: slv   Link do posta
18:32:50, 06-02-06
fajny wywiad, no nie mowcie ze pierwszy..:)

anonim
Autor: sfes   Link do posta
18:59:42, 06-02-06
pomylił gatunki

anonim
Autor: zioooooooooooom   Link do posta
19:00:11, 06-02-06
mi sie podobal wywiad :)

anonim
Autor: .   Link do posta
19:03:14, 06-02-06
fajna fotka na góże hehe

DonMateusz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:06:20, 06-02-06
Dobry wywiadzik Igs jest taki stary czy jak wilku od jarania się ze stazał?

Diabel@krkrap.com
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:13:32, 06-02-06
Nie głupi wywiad, ale za mało pytań wynikających z kontekstu, np. uważam za zbrodnię brak kontynuacji pytania z trackiem 2cztery7... Swoją drogą odpowiedzi na to pytanie IGS udzielił juz w innym wywiadzie, na podobnym portalu o tej tematyce...: \"247 z kolei, nagrali po prostu słaby kawałek. Nie będę go nigdzie publikował bo nie chcę chłopakom robić wstydu.\" ...

anonim
Autor: koooooog   Link do posta
19:20:19, 06-02-06
no spoko szkoda ze nie opublikuje na scenie tych kawalkow ktore nie weszly na na klucz;/ szkoda

anonim
Autor: koooooog   Link do posta
19:22:06, 06-02-06
na stronie:P  zamiast scenie:P

MC Zbysław
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:37:21, 06-02-06
on jest stary i wyglonda ujak orka! hihi niezły

anonim
Autor: lezba   Link do posta
19:38:56, 06-02-06
IGS kozak! nie ma, że yo jest dobry!

anonim
Autor: ja.   Link do posta
20:17:36, 06-02-06
Różnica drobna, to o nim piszą tutaj a nie o was.

anonim
Autor: mrózek   Link do posta
20:22:29, 06-02-06
doby wywiad tylko mógł troche bardziej pownikac np o 2cztery7 :P ale spoko boje sie tylko ze nastepna płyta IGSa juz całkowicie odejdzie od hiphopu

asp(przema)
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:06:25, 06-02-06
podoba mi się stwierdzenie że jest muzykiem a nie hip-hopowcem. ale jego bity mi się nie podobają. za dużo plastiku i sterylności. no i dużo bitów jest podobnych do siebie

mellos
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:07:28, 06-02-06
ehhhh to już nie są czasy kiedy w Polsce było kilku ludzi którzy robili bity. Teraz jest nowe pokolenie typu Scoop, Kociołek, Klimson, Erio - teraz ich bity będą cieszyć się powodzeniem. IGS ma swój styl itd i dlatego nie musi podbijać chyba rynku wypuszczając singla który sprzeda się w 10 tysiącach egz. Pokażcie drugą taką osobe jak IGS w polskim rapie, która sama robi sprzęt typu jakiś preamp czy coś takiego.


PS. IGS to nie jest Żary!

Leszek-Żory
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:45:13, 06-02-06
szacunek dla Igora... a garaże to dobra płyta - mam nawet oryginała :) (na klucz też bym kupił ale jak tylko słysze pierwsze sekundy kawałka trzeciego wymiaru to mi się chce żygać)

chujowwo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:00:47, 06-02-06
Garaze spoko, ale skad on wytrzasnal te anie??? wyje gorzej od bilona na nowym wwo

BartoszzZ
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:22:55, 06-02-06
Dobry wywiad ;)

nick!
Autor: nick!   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:25:03, 06-02-06
haha wyjebane te zdjecie na dole :DD :D

anonim
Autor: WU_Key   Link do posta
22:27:11, 06-02-06
\"Garaże\" - zajebisty album, z wyjątkiem PIHa i Gurala...

Tede &... - wspomnienia starych czasów.

Czekam na legalizację i \"czysty\" stuff :-)

Pozdrawiam

anonim
Autor: a tako   Link do posta
23:17:11, 06-02-06
hst przekozak na garazach\'\'jak zawsze na ławce chłopaki ze sznapsem...\'\' :]

anonim
Autor: SIXA   Link do posta
23:30:20, 06-02-06
ELO TEZ KOCHAM METALLICE:D

anonim
Autor: kargoo@poczta.fm   Link do posta
00:26:30, 07-02-06
UCZCIE SIE  sami hehe

anonim
Autor: pajacyk   Link do posta
01:13:10, 07-02-06
check it:
 http://www.gangstawar.com/gwar2/?p=special&id=60255

JerryFerrarI
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:16:25, 07-02-06
sadze ze HST i Pih najlepiej wypadli na garazach....5 Igs

anonim
Autor: DUKE NUKEm   Link do posta
09:25:22, 07-02-06
Nieźle być elektronikiem (amatorem?). Nie ma co ukrywać, że w  bit biznesie liczy się wiedza stricte techniczna. No choćby programowanie samplera, tylko kilka scieżek a ile już możliwości. Bity z Emisji spalin mi się podobają, fakt troche czyste ale to styl taki.  Podoba mi się też pewna muzyczna wszechstronność gościa. Mad też kręci się tu i tam i świetnie to wychodzi.

Elo człowiek .
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:35:55, 07-02-06
Dobry wywiad . Igor to mój ulubiony producent . Mam jego oryginalne płyty . Dlaczego Igs ? Ma swój własny niepowtarzalny styl . Dobrze się znajduje w każdym klimacie . Jest też jednym z nielicznych producentów , którzy potrafią zrobić coś od zera . Większość producentów bierze sampel , potnie go , pod to podłoży jakieś opasłe perkusje , jakiś bas i jest bit . Igor ? On potrafi grać np. na gitarze , potrafi zrobić kozackie 100 % swoje bity . Za to szacunek mu się należy . Na Klucz - bardzo fajna płyta na odpoczynek ,a Garaże to mistrzostwo . Pozdrawiam Igs-a ! Mistrzz ! Ema !

PIK
Autor: PIK   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:49:10, 07-02-06
dobre dobre..

anonim
Autor: Manhattan Alkoholiks Katowice   Link do posta
12:59:49, 07-02-06
Dobry wywiadzik !! Pozdrówki dla IGORA !! Śląski RAP the best ;)

Żaku
Autor: Żaku   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:35:49, 07-02-06
aaahhh zycie karzdy sie starzeje PZdro WYWIADZik obry. czas ucieka :)

PeDe eSik
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:45:15, 07-02-06
Igs To Jest To!PIs

anonim
Autor: eloserwusmen   Link do posta
15:17:31, 07-02-06
Wilku z hemp gru przeprowadzal ten wywiad...ajj ema

e$cehaeroen
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:13:06, 07-02-06
kurde czekałem na tą płyte z losza vera. mogła byc popierdolona hmm. igs w chuj biciwa robi dobre.

anonim
Autor: dsdsd   Link do posta
17:30:11, 07-02-06
szacunek za to ze słucha Dr.Dre!!

anonim
Autor: bezele   Link do posta
10:50:19, 08-02-06
\"Igor jest taki sprytny ze to wszystko nagrywa na mini dysk\" :) Pozdro

anonim
Autor: żydek..\"kAtOWiCE MiAStO JEDNO NA STO\"   Link do posta
13:15:57, 09-02-06
   ...IGS STUDIO.........GANJA SENSILIA!.......

aRt_
Autor: aRt_   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:32:48, 09-02-06
bezele proste , a i do tego ten zajebisty bit jest z IGS\'u hehe sare dobre lata :D:D , pzdr

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-205-109-152.compute-1.amazonaws.com (18.205.109.152). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.