Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: seba

Graffiti wykonane na ścianie bądź pociągu można zaklasyfikować do bardziej widocznych medium, lecz z reguły są to rzeczy pozbawione głębszych ładunków emocjonalnych w przeciwieństwie do grafiki.

Forina kojarzy każdy kto choć trochę interesuje się graffiti w Polsce. Jednak jego prace są znane prawie każdemu fanowi rapu w Polsce. Na pewno kojarzycie logo Kalibra 44 albo świetną okładkę "Autentyk III" zrobioną dla Vienio i Pele. Zaprojektował je właśnie Forin. Teraz opowiada nam między innymi o różnicy między graffiti, a grafiką.

Czy zajęcie się grafiką użytkową to kolejny etap w ewolucji writera, czy zupełnie nowy rozdział?
Forin:
Ciężko powiedzieć, to raczej dla każdego co innego, nigdzie nie jest powiedziane, ze grafficiarz w końcu przerzuci się na grafikę. Dla mnie osobiście to kolejny etap tego co robiłem, tak samo było z graffiti, ono tez było i może jest nadal jakimś etapem mojego rozwoju artystycznego. Było od zawsze takim suplementem w mojej drodze. Nigdy też nie było na pierwszym miejscu.

Jakie są różnice przy robieniu grafiki i graffiti? Na co szczególnie zwracasz uwagę?
Forin:
Graffiti wykonane na ścianie bądź pociągu można zaklasyfikować do bardziej widocznych medium, lecz z reguły są to rzeczy pozbawione głębszych ładunków emocjonalnych w przeciwieństwie do grafiki. Graffiti zazwyczaj jest dwuwarstwowe, skupia się na takich elementach jak: estetyczny i emocjonalny. W grafice mamy za to cały wachlarz tych czynników tj. estetyczny w tym kolor (w tym wypadku nie gra tylko roli informacyjnej, zazwyczaj coś oznacza, nie jest tylko ozdobnikiem), emocjonalny, niedopowiedzenie, idei itp., traktuje ją osobiście na równi z malarstwem. A i najważniejsze! W grafice więcej pracuje głowa niż oko jak to jest w graffiti. W graffiti nigdy na te czynniki nie zwracałem uwagi, może byłem zaślepiony czymś. Nie wiem dlaczego tak się działo. Obecnie mało maluję, można powiedzieć, ze zrobiłem sobie małą przerwę aby pomyśleć więcej o tym wszystkim i jeżeli powrócić to zacząć robić coś z czego będę zadowolony.

Zaprojektowałeś jeden z najbardziej znanych logosów w polskim rapie, czyli Kalber 44. Jak to do tego doszło?
Forin:
He, znam się z Feel-X od jakiegoś 1999 r., jesteśmy w jednym koleżeńskim crew "BSK" i w taki sposób padła propozycja tego żebym zrobił im ogólnie logo i rysunki do okładki. Najlepsze jest to, że zadzwonił do mnie wieczór przed puszczeniem do druku ich okładki. Na rano było wszystko zrobione. Zatem jest to moje najszybsze i jak to nazwałeś najbardziej znane logo w polskim rapie. Pamiętam, że byłem jak na tamte czasy (6 lat temu) bardzo zadowolony z tego loga, zarazem było to moje pierwsze zlecenie na okładkę płytowa.

Którą okładkę i logo uznajesz za najlepsze i ulubione?
Forin:
Na pewno są to jedne z nowszych prac, co do logotypów to szczególnym sentymentem dażę ostatnio jedno logo, a mianowicie Cafe Giorno... Okładki. Najnowsze Vienio&Pele "Autentyk 3". Robiąc tę okładkę chciałem zrobić coś nowego, zerwać ze stereotypem rapowych okładek, z takim szablonowym podejściem, a zarazem podejść do tego z dowcipem. Pokazać undergroud rapowy w najtrafniejszy sposób, a co nam się z nim kojarzy? Oczywiście płyty CD-R, przegrywane od kumpli, wędrujące z ręki do ręki, więc dlaczego nie zrobić okładki, która by wyglądała jak przezroczyste pudełko z naklejkami, z taśmą klejąca przez które widać płytę CD.

Komu najchętniej zrobiłbyś okładkę lub logo?
Forin:
Z polski jest parę osób i składów, np: Włodi, O.S.T.R, WWO. Z zagranicy np: N.E.R.D., KRS-ONE, AIM.

Wiele lat zajmujesz się graffiti. Skąd biorą się różnice styli z różnych miast Polski? "Warszawa, Szczecin, Śląsk, Gdańsk - kto jest najlepszy?" Jak odnosisz się do takich porównań? Można w ogóle porównywać tak różne style?
Forin:
To jest tak, że poszczególne style raczej kształtowały się przez lata, czasem wpływ mieli turyści, którzy odwiedzali to miasto, czasem było to zupełnie co innego. Pamiętam kiedyś wyraźne granice pomiędzy miastami i tak o Szczecinie w Warszawie mówiło się, że się jara Nowym Yorkiem, że Warszawa to czeska Praga (obecnie raczej Berlin) itd. Obecnie granice się zacierają. Osobiście wolałbym i chciałbym doczekać się czegoś takiego, że będzie się mówiło o polskim stylu, bo przecież Polacy nie gęsi i swój "styl" też powinni mieć (śmiech).

Który z jamów utkwił Ci najbardziej w pamięci?
Forin:
Jest ich parę, bardzo miło wspominam jam z okazji wydania pierwszego numeru Brain Damage, zawsze jamy w Szczecinie, BOTY.

Writerzy, którzy bardzo mocno tworzyli graffiti jeszcze przed 2000 r. powoli odchodzą od malowania. Czy są godni następcy?
Forin:
Powiem Ci szczerze, że nie zauważyłem, żeby odchodzili. Może po prostu w ich życiu pojawiły się już inne priorytety, nadal malują tylko, że mniej. Z tym bym się zgodził. Scena graffiti w Polsce w ostatnim czasie podupadła. Jest trochę młodych ekip, ale mają chyba obrane zupełnie inne cele, po tym co widzę, robią, ale chyba nie ma kogoś kto rzucałby mi się w oczy. Dużo jest osób sezonowych, które zrobią powiedzmy 3 prace i zostawiają malowanie, bo im np. nie wychodzi. Podobnie "dzieci man in black" hardcorowi grafficiarze, których przygoda z graffiti zaczęła się po obejrzeniu filmu i pewnie się skończy po pierwszym kolegium. Tragedia.

Czemu tak mało o graffiti pojawia się w rapie?
Forin:
Szczerze nie wiem, może za mało grafficiarzy kręci rap?

Biorąc po uwagę tylko duże imprezy, to wolisz jamy typu Meeting Of Stylez, łączące writerów, czy te stawiające na rywalizację, tak jak Write 4 Gold?
Forin:
Jedno i drugie to miejsce pozytywnej energii, chociaż jak widzę te wszystkie, banery, reklamy, kamery itp. towarzyszące tym imprezom to odechciewa mi się w czymś takim brać udziału. Nie rozumiem tego. Kiedyś nie potrzeba było niczego takiego do zorganizowania jamu i to było piękne. A ta cała telewizja, reklama i tym podobne badziewia robią z graffiti modę, a to nie ta półka.

Z którym writerem najlepiej Ci się maluje, a z którym najchętniej spotkałbyś się na jamie?
Forin:
Najlepiej rozumiem się chyba jak do tej pory, stylowo z Erosem z JWP, bardzo szanuje go jako osobę i malarza. A co do spotkań to nie wiem. Można powiedzieć, że z każdym, który chce się ze mną spotkać i pomalować jak tylko powrócę do sprai'y.

W Twoim portfolio jest projekt strony Radia Maryja. Skąd ten pomysł?
Forin:
Był to czysty żart z naszej strony (Projektowania.org). Propozycja wzajemnego przylansowania się (śmiech) - nie, no żarty. W sumie to nie wiem dlaczego.

Pozdro 600?
Forin:
DOROTA, Rodzina, ProjektowanieOrg*, VHS, JWP, HXM, ALKO, WTK, DSE, 4MA, NBK, HG, TNA, HIF!, KTR, PPE, EWC, SRE, DBS, DONS, BHK, US, 73, CNS JEST RÓWNO, TSK, ART, OSC, KOB, USH, MHS, UC, DSC plus wszyscy dobrze mi życzący. Big up! Jah rastafarai!Informacje o artykule
Data dodania:2006-02-18
Dział / Kategoria: graffiti / wywiad
Średnia ocena:9.40 (5)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
seba, 38 lat
mężczyzna, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Kandydaci na szaleńców - przedpremierowy wywiad z Mesem
Nie szufladkowałbym tego albumu - Fokus - wywiad
Potrzeba flirtu i reakcja na kobiece piękno - 2cztery7 - wywiad
Ulica nadaje - wywiad z Sują
Konkurs na Demo Roku Magazynu WuDoo - wywiad z Aśką Tyszkiewicz

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Real DKN
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:03:59, 18-02-06
No to Jah bless :)

anonim
Autor: lukss   Link do posta
14:05:04, 18-02-06
gites gitara

F33L_D4_FUNK_0R_D!E
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:14:11, 18-02-06
Konkretny wywiadzik!!

anonim
Autor: Santana   Link do posta
14:19:03, 18-02-06
dobry wywiad, czekam na okładkę Bez Cenzury...

anonim
Autor: anzy   Link do posta
14:20:49, 18-02-06
spoko wywiad. chociaz ze troche podupadl w oczach widzow to trzyma sie dobrze. pis

anonim
Autor: oyeyah   Link do posta
14:41:50, 18-02-06
no spoko lubie patrzeć na graffity szczególnie te na scianach czy na pociągach bo to naprawde urozmaica wyglad szarych murów tylko nie czaje kompletnie tego że to jest karane i , że ścigaja grafficiaży przecież to ladnie wyglada przynajmniej lepiej niz jak przed takim pomalowaniem!!!!!!!!!!!;]]]]] malujcie bo ostatnio to naprawde cosik ucichło tych akcji a co do grafiki to mnie to mniej jara a le okadki niektóre są naprawde wporzadku;]]]pozdrówki

rokz
Autor: rokz   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:52:47, 18-02-06
Dobry wywiad , big up ^^

anonim
Autor: asort (glosy blokowisk)   Link do posta
14:56:47, 18-02-06
pozdro =)

anonim
Autor: kyjyjrththrehe   Link do posta
15:13:15, 18-02-06
polowa ekip ktore pozdrowil to ma go centralnie w dupie i sie z niego smieje

anonim
Autor: zbale   Link do posta
15:36:15, 18-02-06
i ty na pewno jestes jednym z nich , buiahahaahh, pzdr Forin!

anonim
Autor:    Link do posta
16:29:32, 18-02-06
pozdro Forin big peace za myniemy.com zajebisty rap + zajebista grafika i wszystko w klimacie muzy szacun oby wiecej takich kooperacji big up !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

anonim
Autor: polski fifticent   Link do posta
18:53:07, 18-02-06
Jah !  

anonim
Autor: lalalalalala~!!~!~!   Link do posta
19:18:13, 18-02-06
big up grzesiu ! ty to zawsze miales diabla w glowie :D !

anonim
Autor: anzy   Link do posta
19:29:07, 18-02-06
niewiecie moze kiedy ruszy strona fliksów?? elo

szaraaa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:31:40, 18-02-06
wiecie co wydaje mi się, ze takie miasta nie mające za bardzo kasy...na odmalowanie blokowisk...to powinni wlasnie znalezc takich graficiazy...i im zaplacic za robote ktora by dotyczyla odmalowania takich budynkow.... to by bardzo oryginalnie i wygladalo...a przeciez wiele by to nei koszotwalo co nei...??

anonim
Autor: TAK TAK !   Link do posta
20:26:17, 18-02-06
TAK TO SWIETNY POMYSL.JESTES GENIALNA.

anonim
Autor: ooooooooooooooooooojaaaaaaaaaaaaaaaaa   Link do posta
22:35:40, 18-02-06
tak miasto które nie ma kasy na remont blokowisk zapłaci za farby... przeczytaj na przyszłość 10 razy zanim coś napiszesz... szkoda słów na takich ludzi

Dj Wodeczka Kasia :D wroc
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:36:26, 18-02-06
szaraaa - nic do Ciebie nie mam ale Twoj pomysl jest beznadziejny i nie realny... a tak wogle spoko wywiad Pozdro dla Prawdziwych

SAD
Autor: SAD   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:30:23, 18-02-06
no jeszcze moglby pozrowic htp i dtb96....... to by cala czolowke wymienil......

kaler
Autor: kaler   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:09:33, 19-02-06
hehehe DBS pozdrowił...... ;p
eUdEzET

anonim
Autor: dsgtsfg   Link do posta
00:26:43, 19-02-06
Według mnie graffiti to szczególny element sztuki i w ogóle mi sie podoba ale trzeba też spojrzeć z drugiej strony. Dlaczego uważacie że macie prawo robić coś w brew woli innych ludzi? Przecież nie każdy (a raczej większość) lubi patrzeć się na takie prace. Dlaczego nie możecie robić tylko legali? Gdybyście tak robili nikt by się nie sapał. Rozumiem że lubicie ten dreszczyk emocji przed hardkorem bo sam kiedyś robiłem sreberka na mieście ale uszanujcie inncyh zdanie... peace

anonim
Autor: lubigibone   Link do posta
04:40:18, 19-02-06
pozdroweczki ziomus

anonim
Autor: Design studio   Link do posta
10:33:03, 19-02-06
Autor: dsgtsfg
Dodany: 2006-02-19 00:26:43 Host: ---.resetnet.pl


ahah widze ze tu co lepsi debil sie wpisuja ,nie moge z was toyczyny

anonim
Autor: doopsko   Link do posta
12:00:48, 19-02-06
fajny wywiad! Forin zrobil fajna stronke dla myniemy, pozdrowki i szacunek za to co robi!
pjona!

pajacyk & ogoniasty przyjaciel
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:27:49, 19-02-06
dobry wywiad.
pozdro 600? HAHAHAHAHAHHAHAHAHA

anonim
Autor: Bez Chujowych Ksywek   Link do posta
23:04:02, 19-02-06
Tarchomina Reprezentant...Szacunek!

anonim
Autor: okurde   Link do posta
23:41:10, 19-02-06
ZAJEBISTA OKŁADKA BEZ CENZURY ! WYPAS EMA

AluMin G
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:58:35, 20-02-06
Pierwsze słysze od Forinie ale to napewno dlatego ze długo nie jestem w temacie Graffiti. A jeśli chodzi o \"Pozdro 600?\" to Seba da rade dokłaniej? niewiem/niewiemy czy chodzi o Dj 600V czy o Fiata 600 :D Pozdro

GesHu
Autor: GesHu   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:08:57, 20-02-06
nasza tarchomińska chwała ;]

anonim
Autor: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz   Link do posta
21:38:54, 20-02-06
alko tna dse i htp smieja sie z forinatyle

anonim
Autor: alko klik   Link do posta
13:52:23, 21-02-06
mow za siebie kretynie

anonim
Autor: jwpeshyo   Link do posta
16:57:41, 21-02-06
pozdro forinyo dziekuweryo za okładke
dobre wywiadzyo pokój.....

anonim
Autor: zsdfsddfsdfsdfsdf   Link do posta
16:16:53, 23-02-06
hehe,ta płyta kalibra to nie kaliber,

anonim
Autor: syn kurzu i wiatru   Link do posta
19:11:58, 26-02-06
                                           pozdro dla forina jest zajebistym b-boyem i ładnie maluje brea danca i łłładnie ciśnie swoja kape

anonim
Autor: :/   Link do posta
01:04:42, 29-07-06
LANS LANS LANS

anonim
Autor: 4MA   Link do posta
02:31:56, 26-08-06
Pozdro

anonim
Autor: Prt   Link do posta
11:43:32, 20-11-06
POZDRO RUB SWOJE I NIEPRZESTAWAJ.

anonim
Autor: typu cz wawy   Link do posta
16:30:27, 19-01-07
Pozdro FORIN za pro podejście do tematu, szkoda że nowych pracek nie widać  już w wawie bo starsze odchodzą razem z tynkiem... lubiłem te czasy kiedy w całej wawce było dużo porządnego chromu  

anonim
Autor: forin 2   Link do posta
15:55:35, 26-08-07
ssam siusiaka policji

anonim
Autor: i   Link do posta
15:28:05, 06-10-07
smacznego.

anonim
Autor: retro skurwiel ksero man   Link do posta
18:57:16, 15-04-08
no własnei jebać policje

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-228-10-34.compute-1.amazonaws.com (3.228.10.34). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.