Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Śląsk potrafi to zrobić - wywiad z Textyl

Śląsk potrafi to zrobić - wywiad z Textyl

Autor: Andrzej Mikołajewski

Jest mnóstwo rzeczy, o których można napisać, a Śląsk potrafi to zrobić.

Katowice są niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów na hip-hop'owej mapie Polski. W tym mieście urodziło się kilku charyzmatycznych MC, których techniczna doskonałość zachwyca do dziś. Warto podkreślić, że wersy płynące ze Śląska pozbawione są zazwyczaj banałów w stylu HWDP oraz melanż űber alles. Czy Booryz i Bemer ze składu Textyl pokażą taką klasę na majku jak ś.p. Mag, Joka, Dab, Fokus albo Rah przekonamy się wkrótce. Póki co możecie sprawdzić Na początek tradycyjne pytanie: jak zaczęła się Wasza przygoda z rymowaniem?
Booryz:
Spontanicznie. Poznałem ludzi, którzy słuchali Hip-Hop'u i we mnie się to wdarło. Po jakimś czasie uznałem, że sam też mogę coś robić. Najpierw zacząłem robić bity, a potem się zgadaliśmy z Bemerem i w efekcie zrobiliśmy płytkę.
Bemer: Zanim zaczęła się nasza współpraca miałem dwa inne projekty, ale nie byłem z nich zadowolony. Jakoś się tak złożyło, że spotkaliśmy się, nagraliśmy jeden kawałek i postanowiliśmy ciągnąć to dalej.

Jak doszło do nagrania w należącym do Rahima i Miuosha Max Flo Studio?
Bemer:
W Max Flo Studio nagrywamy od początku istnienia Textylu. Znamy się z Rahem i Miuoshem już dobry kawał czasu.

Co zadecydowało o zaproszeniu Miuosha, Kaczmara i MiniX'a?
Booryz:
Miuosh występuje u nas głównie dlatego, że pasuje mi bardzo styl jego rapowania, a poza tym zrobił on sporo bitów na naszą płytkę, więc chciałem żeby znalazł się także na wokalu. Kaczmara ledwo co poznaliśmy, usłyszeliśmy, że rapuje więc go zaprosiliśmy. Tak to mniej więcej wyglądało.
Bemer: MiniX natomiast użyczył nam beatboxu, co daje inny klimat na płycie.

Bity oprócz Was zrobili ludzie znani m.in. z "Receptury", a brzmienie Waszego materiału przypomina dokonania Pijanych Powietrzem i Pokahontaz. Swego czasu podobieństwo do K44 nie pomogło 3XKlan. Czy nie boicie się zarzutów o wtórność?
Booryz:
Już się takich naczytałem i nie boje się kolejnych. Dla mnie zarzuty o podobieństwo w tym, że rapujemy w podobnych "kategoriach" jak wyżej wymienione zespoły nie są żadną obelgą. Jednym się to podoba innym nie. Kto będzie chciał tego posłuchać to posłucha i zauważy potencjał w tym co robimy. Kto będzie nastawiony negatywnie to zobaczy to co będzie chciał. Robimy to dla nas i dla ludzi, którym się to podoba.
Bemer: Nie raz spotkaliśmy się z taką opinią i powoli zaczyna być to nudne. Porównywali nas do Pokahontaz, Projektora, Ego ... w sumie nie wiem czemu. Nie widzę podobieństwa między nami, a składami, do których nas porównują. Być może przez bity, które klimatycznie są podobne, ponieważ robili je ludzie z tych składów.

Dlaczego utwór "To Co Robić Mam" z bitem Raha nie znalazł się na Waszej płycie?
Booryz:
Nie znalazł się on na krążku, gdyż jest to w sumie nasz pierwszy kawałek i odbiega poziomem, stylem i ogólnie klimatami od tego co znajduję się na płycie. Po prostu ciągnie się za resztą.
Bemer: Nie pasował za bardzo do pozostałych numerów z tej płyty. Poza tym był to nasz pierwszy numer, jaki nagraliśmy pod nazwą Textyl.

Robimy to dla nas i dla ludzi, którym się to podoba.

Czy klip do kawałka "Maszyna" z gościnnym udziałem Miuosha jest już gotowy?
Booryz:
Trwają jeszcze prace. Trzeba nakręcić parę scen, a potem tylko montaż.
Bemer: Już co nie co jest nagrane, moja i Miuosha część jest już prawie skończona. Trzeba dograć tylko Booryza i czekamy na montaż.

Kto zajmie się masteringiem Waszego krążka?
Booryz:
Ja zajmuję się masteringiem pod okiem Grafita, który właśnie ukończył pracę nad płytą Projektora.

Dlaczego zdecydowaliście się opublikować cały album w sieci?
Booryz:
Jest to pierwszy nasz materiał, chcemy się pokazać. To co robimy, jak to robimy, co chcemy wnieść.
Bemer: Najpierw chcemy zobaczyć reakcje słuchaczy, jak będą oceniać naszą pracę. Dla nas samych ta płyta nie nadaje się na płytę sklepową. Poza tym jest to nasz pierwszy materiał, tak więc chcemy spokojnie rozwijać się do przodu.

Czy Wasze zwrotki pojawiły się już na jakimś legalnym projekcie?
Booryz:
Jeszcze nie... Mamy nadzieję i dążymy do tego zawzięcie aby stać się częścią tej muzyki i robić coś co będzie trafiało do szerszego grona słuchaczy. Po płytce, którą obecnie kończymy zabieramy się od razu za następne produkcję, przerwy są złe. A jaka będzie przyszłość to się okaże. Nie chcę zapeszać.
Bemer: Jeszcze nie dostaliśmy żadnej propozycji. Pożyjemy, zobaczymy.

Nazwa Waszej grupy to zbitka wyrazowa. Co jest dla Was trudniejsze: pisanie tekstów czy wypracowanie własnego stylu?
Booryz:
Pisanie tekstów przychodzi zależnie od kawałka i od ilości napisania ich już wcześniej. Wypracowanie własnego stylu przychodzi z liczbą nagranych kawałków, także to się ze sobą w pewien sposób łączy.
Bemer: Styl jak i pisanie tekstów wychodzą same z siebie. Z numeru na numer, który nagrywamy jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia. Uczymy się na własnych błędach.

Jaka jest sytuacja katowickiego undergroundu?
Booryz:
Underground jak to underground, zawsze coś się dzieje. Ostatnio dużo więcej niż na "powierzchni". Są ludzie, którzy potrafią to robić i tacy, którzy myślą, że potrafią. W każdym razie dzieje się.

Są ludzie, którzy potrafią to robić i tacy, którzy myślą, że potrafią.

W Waszym regionie jest bardzo trudna sytuacja gospodarcza, ale raperzy ze Śląska nie koncentrują się na opisie biedy i patologii. Dlaczego według Was śląski rap unika populistycznych haseł, modnych w stolicy czy Wielkopolsce?
Booryz:
Po co robić cały czas to samo? Jest mnóstwo rzeczy, o których można napisać, a Śląsk potrafi to zrobić. Śląska scena zawsze była dla mnie ciekawsza, nie dlatego, że tu mieszkam. Dlatego, że to co stąd wychodzi mi najbardziej się podoba.
Bemer: Nie chcemy robić tego samego co inni i jakoś nie ciągnie nas do robienia kawałków o tego typu tematyce.

Którzy amerykańscy wykonawcy inspirują Was najbardziej?
Booryz:
Inspirują? Podziwiam za swoje czyny Tupaca, który jest i będzie legendą Hip-Hop'u. Tak samo szanuję Eminema za swoje dokonania i za bity, które produkuje. Z tego samego względu szanuję Timbalanda, Jay-z, Roots Manuva oraz Run DMC. Inspiracją jest chwila.
Bemer: Zawsze mi się podobało w jaki sposób Eminem tworzy muzykę. Zaczynając od bitów, kończąc na wokalu. Robi tak jak mu się podoba, dużo eksperymentuje wokalnie w efekcie dając coś oryginalnego.

Jaki zeszłoroczny album nagrany poza Śląskiem przypadł Wam do gustu i dlaczego?
Booryz:
Ostatnimi czasy słucham bardzo mało polskiego Hip-Hop'u. Także nie wypowiem się na ten temat.
Bemer: Ja podobnie jak Booryz, mało słucham polskiego Hip-Hop'u, tyle co usłyszę przypadkiem w radio, bądź zobaczę w telewizji.

Jakie plany macie na ten rok?
Booryz:
Bierzemy się za nagrywanie kolejnej płyty.
Bemer: W planach mamy nagranie dema do wakacji. Ogólnie zaczynamy myśleć nad "pełną" płytą.Informacje o artykule
Data dodania:2006-03-03
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Andrzej Miko..., 39 lat
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Nigdy nie wystarczało mi słuchanie muzyki-Mikser
"Poglądy mam wciąż te same..." - wywiad z dAb'em
Kochamy tę muzykę i nie przestaniemy jej robić
Szkic o marihuanie w Hip-Hop'ie
Najważniejsze jest wyczucie rytmu - DJ HEN

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: JELI   Link do posta
18:16:36, 03-03-06
nom eminem robi b.dobre bity ........   

splint
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:20:14, 03-03-06
to co robić mam ...

BDZ Beatz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
03:38:31, 04-03-06
Dobre....Pozdro Booryz :)

anonim
Autor: tagersy   Link do posta
12:13:09, 04-03-06
W Waszym regionie jest bardzo trudna sytuacja gospodarcza, ale raperzy ze Śląska nie koncentrują się na opisie biedy i patologii.

koncertuja sie, tylko takie gowniarze jak oni po 17, tej biedy nie potrafia opisac. wogole oni nie pochodza z biednych rodzin, wiec dlaczego maja pisac o czyms czego nie znaja. posluchaj innych slaskich produkcji Tewu, 3blox, Bezimienni to zobaczysz jak u nas jest.
dla mnie ich brzmienie to ksero raha i projektora, taki zakon marii 2.
nie polecam

anonim
Autor: EsQU   Link do posta
12:18:44, 04-03-06
No chłopaki czekaM na ProdakszoN made in śląsk !!! PzdR. PokahontaZ, ProjektoR,TextyL,MaxFlO......FokAEsemokA PozdrO z dala od reszty śmiesznej POlskI \"\"\"\"\"\"\"RRrrrrrrrObimy SwojE !:)

desone
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:48:35, 04-03-06
ooo lubia eminema :D bedzie wporzo plytka :)

anonim
Autor: Paweł Muzykant   Link do posta
16:07:30, 04-03-06
popieram mojego wcześniejszego przedmówce chłopaki nawet na zdjęciach wyglądają młodo i są małalatami nic dodać nic ująć robią to co inni a hasło - EMinem to mało z krzesła nie pier...łem ... na Śląsku jest dobry Rap i gówniani dzieciaki tyle... omijajcie takie produkcje a w polsce troche ich jesy elo śląsk

anonim
Autor: tewu rap yo !   Link do posta
17:32:04, 04-03-06
miłosz to brat boryzza a oni maja chyba ok. 18-19

Potok
Autor: Potok   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:47:40, 04-03-06
ksero raha i projektora ? a Projektor nie jest przypadkiem kserem raha a

anonim
Autor: taka_prawda_ZE..   Link do posta
20:00:18, 04-03-06
prawda taka,ze Ci, ktorzy zainteresowali sie naprawde tym wywiadem, pod nim sie nie wypowiadaja, bo wiedza,ze takie miejsca do zamieszczania swoich mysli sa najgorsze. Gadacie ciagle o kserowaniu, jedni od drugich, i tak wkoło. A ile roznych styli jest w Warszawie? zero - wszyscy na to samo kopyto. pomyslcie,zanim cos napiszecie. p.s. takie sklady jak 3xKlan, opwoiadaj o tym o czym mowia wszyscy, i jakos nigdy tu nie trafili, a Ci dwaj \"gowniarze\" (podejrzewam ze sam/sama jestes młodszy/a) z pierwszym materiałem docieraja juz tutaj, pokazuja sie, i zbiora za to gromkie brawa, a wam wszystkim opadnie ryło.

p.s. czemu ksero projektora, skoro projektor nie ma płyty?
p.s.2 znawcy rapu - Afu_Ra kserem Jeru? pomyslcie o tym w kategoriach nurtu a nie ksera..
p.s. 3 - do kolegi od zakonu marii 2 - co z tym miał wspolnego rah albo projektor, bo nie wiem.

pozdrawiam zazdrosnych i nie potrafiacych poczekac na caly materiał, a juz jadacych po całosci...


anonim
Autor: hahahaha   Link do posta
00:49:05, 05-03-06
roots manuva jest amerykanski. taaaaaaaaaa.

anonim
Autor: tagersy   Link do posta
08:14:34, 05-03-06
nie trafily mnie twoje pozdrowienia, bo nie jestem zazdrosny.
ad.3. zakon marii 2? to taki powrot do korzeni do czegos, co bylo tak chujowe ze sie tego sluchac nie dalo. a te gwoniarze dalej sie tym jaraja i mysla ze jest fajnie bo rahim siedzi w rezyserce.
ad.1. bo projektror jest kserem pokahontaz i wiesz taka petelka
ad.2. nie wiem
prawda taka, nic oryginalnego nie prezentuja soba i przepadna w jednym worku z tymi wszystkimi sezonowymi zespoolami. jedyny ich atut to wiek, moga w kazdej chwili zmienic styl gry i robic cos orginalnego. ale niestety nie potrafia, za trudno to dla nich. żal mi ich ze nie maja swojego zdania.

splint
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:11:40, 05-03-06
ludzie macie problemy, nie podoba się - nie słuchać, ale nie krytykujcie tego ze są kserem. połowa amerykanskich składów ma bity jak od dr. dre i wam to nie przeszkazda. Oni mają swoje brzmienie, my to nazywamy sajkorapem i jak wam sie niepodoba to spadajcie słuchać dalej 18L

anonim
Autor: KRK skacowanyziooom   Link do posta
12:37:03, 05-03-06
za promomix RE5PECT, na poziomie :) wywiadu nie czytalem bo tak naprawde to chuj mnie to wszytko interesuje! POZDRO PANOWIE!!

anonim
Autor: BIAŁOSTOCZANIN   Link do posta
18:11:48, 05-03-06
Miernota Panowie........

anonim
Autor: kila hela   Link do posta
20:40:22, 05-03-06
ale kicha kto im dał majka?

anonim
Autor: lost4soul   Link do posta
21:26:06, 05-03-06
mysle ze sample sa zajbistej jakosci, szkoda tylko ze monotonne, bez duszy  i puste melodyjnie. nie czuje tego klimatu, no i zeczywiscie chlopaki rymuja jak Rah momentami, z tym ze jak na swoj wiek to zajbiscie im idzie, za pare lat jak im muzgow nie zlasuja prochy moga z nich byc ludzie. tylko mnie ten styl wqurwia, Rah wystarczy.

anonim
Autor: czarna mamba   Link do posta
22:02:40, 05-03-06
wypłyna i beba git lepiej czerpac wzorce z pokahontaz niz z RÓŻOWYCH LANDRYNEK.
wiekszpść powyższych wypowiedzi jest tak hujowa ,MMMMMMMMMMMMMMMarna jak ich zasrani autorzy
ludzie pizgnijcie sie w puste łby

anonim
Autor: TEN WAŻNIEJSZY   Link do posta
22:33:50, 05-03-06
oni by nie nagrywali w max flo jakby boryzz nie był bratem miousha ... a zaprosili go na płyta bo to własnie brat boryzza ... a rahowi poprostu liża dupa

anonim
Autor: koli   Link do posta
23:30:07, 05-03-06
do \"ten wazniejszy\" : sam bys polizal, ale nie masz jak. zeby lizac, trzeba umiec. a ty mu zazdroscisz falusie, zaloze sie, ze jestes jednym z tych, ktorzy jak spotykaja kogokolwiek z tych, ktorych sam wymieniles-podajesz reke, grzecznie sie witasz, klepiesz po ramieniu i mowisz,ze slyszales i jest extra.
Wiec poliz lepiej psu kule zamiast cwaniaczyc na necie.
   pozdrawiam prawdziwych

anonim
Autor: BIAŁOSTOCZANIN   Link do posta
08:49:46, 06-03-06
Ludzie!!!....Kurwa!!!...Istne przedszkole....Co za inspirujące wypowiedzi...

Skali
Autor: Skali   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:30:22, 06-03-06
hmmm Dobrą muze tworzą chłopaki Prmomix całkiem ciekawy ale czemu Bemer sie dziwi ze porównują ich do pkhz projektora czy ego??:/ no może do Ego niesą podobni stylem no do Pkhz może tylko bitami ale do PROJEKTORA?? przeciez ich styl wokali jest identyczny co MIUOSH!! pozdro!

anonim
Autor: tewu rap yo!   Link do posta
17:44:32, 06-03-06
wszystko zostaje w rodzinie .... :P

jajko
Autor: jajko   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:22:16, 06-03-06
siomy sie spisuja i nie dziwcie sie ze nagrywaja w max flo studio bo to w domu booryza.

anonim
Autor: czlowiek z tlumu...   Link do posta
01:55:59, 10-03-06
 

    

         dla ciebie eden byc krytykiem zawistnym....jeden woli HG drugi T-Raperow Znad Wisly...!!!


           na bank znajda grono odbiorcow. grono ktrytykow juz znalezli. nie wiem nie przeszkadza mi nic co robia  owszem slychac pokahontaz ale oni maja 18 lat z zcasem wypracuja swoj styl i to wszytsko.


             jkybxdgdadfgsiucdgfc knfb aiuhb diyh??????????????????????????????  nie wiem...!!
hehehehe
pozdro

anonim
Autor: Mathew91   Link do posta
14:39:41, 18-03-06
Według mnie chłopaki prezentują dobre światlo śląskiego Hip- Hop\' u, więc jeśli ich muza ci się nie podoba to jej nie słuchaj. Słuchaj jakiegoś 18L skoro ta muza nie przypadła ci do gustu. Tak trzymajcie Chłopaki i czekam na płyte, a wy się odwalcie od nich może to dzięki nim znowu śląski Hip- Hop będzie sławny.

anonim
Autor: Ziom z Rybnika   Link do posta
14:52:05, 18-03-06
Dobrą muze tworzycie i tak trzymajcie. Oczywiście w końcu słychać troche Pkhz ale znam Bemer\' a on jest i ch wielbicielem tak samo jak Paktofoniki nic poza nimi nie było ważne więc troche mają od nich to logiczne. Mam prośbe może jakiś mały koncert w Rybniku macie nie daleko!! Oby tak dalej Textyl to potrafi.

anonim
Autor: Jabonibyktoinny   Link do posta
15:07:17, 31-03-06
Hmmm...sądze że być porównywanym do PKHZ PRT czy EGO to raczej pochwała a nie obelga ale cóż kwestia gustu...moim zdaniem dobre chłopaki i tyle... Nie rozumiem spięć o więzy rodzinne ma chłopak możliwość to niech korzysta i sie uczy proste...

anonim
Autor: Brak Slow na idiotow   Link do posta
10:19:00, 09-06-06
Skoro Projektor jest kserem Pkhz to WWO jest kserem Zipery albo i na odwrót... a PDG jest kserem Gurala... Kurwa, brak mi słów, zastanawiam się czy ktokolwiek z wypowiadających się zna znaczenie słowa \"nurt\"...

anonim
Autor: SisiOOR   Link do posta
23:15:18, 19-06-06
ZAKON KURWA MARII BYL CHUJOWY?? OdJeBaLo Ci KuRwAA?? 18L RulzeZ JeBNij SIe CeGla I pOprAw Deska KloZEtOWa

anonim
Autor: llllllllll   Link do posta
14:23:23, 17-04-08
lllllllll

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-208-66.compute-1.amazonaws.com (3.234.208.66). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.