Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: pnp

Legalnie wydająca wytwórnia fonograficzna to dobre hobby, ale nie dobry biznes

Mało jest ludzi, którzy działają na rynku fonograficznym nie patrząc na zyski. Jedną z takich postaci bez wątpienia jest Zeto - szef wytwórni 311.pl, której nie da się nie znać. Karol opowie o najbliższych planach wydawniczych, biznesie muzycznym oraz wielu innych sprawach w specjalnym wywiadzie dla Portalu Hip-Hop.pl.

Jesteś na polskiej scenie wraz z 311.pl od 1999 r. Jednak nie wszyscy wiedzą kim jest Zeto. Jakbyś się przedstawił tym, którzy o Tobie jeszcze nie słyszeli?
Zeto:
Jestem zwykłym 24-letnim facetem, którego hobby to m.in. Szeroko rozumiany Hip-Hop, zarówno w kwestii rapu, bitów jak i promocji owoców tej kultury. Nawiązując do 1999 r. to chyba każdy w moim wieku mniej więcej wtedy zaczynał, więc nie czuję się jakimś old-schoolowcem. Cały czas rozwijam się na wszelkich płaszczyznach i jeszcze na pewno pozytywnie zaskoczę czymś świeżym. Powoli do przodu. Powoli nie tylko z wyboru - oprócz Hip-Hop'u mam masę innych spraw na głowie jak chociażby moja firma EWizja.

Wprowadziłeś na polski rynek akcje RAProPUBLICA, stawiając przed słuchaczem wybór - darmowy download lub płyta w niskiej cenie. Powiedz szczerze, więcej jest ściągnięć ze strony, czy zamówień na prawdziwe CD?
Zeto:
Dosyć dziwne pytanie. To jakbyś zapytał Rasa czy więcej wódki wypił za swoje czy stawianej (śmiech). Chyba jasne, że nawet albumy leżące na półkach w każdym sklepie z płytami są częściej ściągane w mp3 niż kupowane. Nasze albumy w wersji CD są dostępne jedynie poprzez nasz sklep on-line na www.311.pl oraz w dwóch zaprzyjaźnionych skateshopach w Lublinie. Licząc się z tym, ich nakłady do sprzedaży rzadko kiedy przekraczają 100 egz. Natomiast ściągnięcia są dosyć imponujące. Dość powiedzieć, że album IGS - "Garaże" pobrało z naszych serwerów około 10 tys. osób, a ponadto był dostępny na portalu Hip-Hop.pl oraz oczywiście wiele osób sobie przegrywa albumy wydane przez nas. Ale jest zawsze kilkadziesiąt osób, które chcą mieć wydanie CD na swojej półce i dla nich puszczamy limitowane edycje z okładkami i nadrukami na płytach.

Jak myślisz czemu polskie płyty tak słabo się sprzedają? Wszyscy narzekają, że to przez internet. Może jednak są inne przyczyny kiepskiej sprzedaży np. jakieś niedociągnięcia ze strony wydawnictw?
Zeto:
Podstawowym problemem wytwórni jest to, że są to firmy, a coś o prowadzeniu firmy wiem. Legalnie wydająca wytwórnia fonograficzna to dobre hobby, ale nie dobry biznes - przynajmniej w Polsce. Chyba, że idziesz w popelinę, czyli na łatwiznę. Jak już wspominałem w jednym z wywiadów mógłbym nawet dziś wydawać legalne albumy, ale mam lepsze pomysły na efektywne zainwestowanie tej sporej sumy pieniążków. Oczywiście przyczyn tego, że jest to słaby biznes jest wiele, ale moim zdaniem główną przyczyną jest "polactwo", a właściwie jedna z jego oznak - tutaj każdy by chciał wszystko za darmo i jeszcze żeby mu podziękować, że raczył wziąć. W Polsce ludzie nie szanują pracy i pieniędzy. Mało kto wie jak wiele zachodu jest z wydaniem płyty i jakich to inwestycji wymaga. Znalazłem na to sposób - "rapbiznes" to hobby, na które zarabiam swoją pracą.

Bez wątpienia masz już duże doświadczenie w prowadzeniu interesów. Myślałeś kiedyś nad tym, żeby wskoczyć na poziom wyżej i przekształcić 311.pl na label z prawdziwego zdarzenia?
Zeto:
Nie widzę takiej potrzeby. Na pewno będą teledyski z "Czy Jeden Rasss? Produkcji". Na pewno będzie winyl. Ale na to wszystko muszę zarobić pracą, a nie rymowaniem. Myślę, że i bez zalegiwania naszych płyt na półkach w każdym kiosku jestem w stanie wypromować label i ludzi nagrywających dla niego.

tutaj każdy by chciał wszystko za darmo i jeszcze żeby mu podziękować, że raczył wziąć

Jakich nowych albumów od 311.pl możemy się niedługo spodziewać? Opowiedz coś o tych projektach.
Zeto:
Nie chcę zdradzać szczegółów. Prowadzę wiele rozmów z różnymi osobami. Na pewno będzie album Koligacji GieKa w całości wyprodukowany przez Puzzla. Kopruch kończy bardzo świeży album (akurat znam go bliżej, bo graliśmy razem kilka koncertów z tym materiałem m.in. w Londynie). Ras nagrywa świeże szesnastki. Ale w zasadzie każdy w 311 pracuje nad jakimś materiałem, a gdy premiera poszczególnych albumów będzie się zbliżała z pewnością zrobimy "trochę" szumu wokół tego (śmiech).

A kiedy usłyszymy Twoje nowe nagrania? Pojawiły się głosy, że współpracujesz z Tybetem. Zdradzisz nam jakieś szczegóły dotyczące tego materiału?
Zeto:
Moje nowe nagrania usłyszymy... Powiem tak - mam taki kawałek na nowym solo "Terminowość" (śmiech). Tytuł powinien wiele wyjaśniać. Oczywiście mógłbym powiedzieć, że mam dużo zajęć (firma, kobieta itd.), ale byłoby to tłumaczenie na siłę. Raczej bliżej prawdy jest stwierdzenie, że chcę, żeby to był dobry materiał. Wywaliłem już wiele tracków i powstają nowe. Jak uznam, że już czas to każdy mój "antyfan" z pewnością będzie miał opis na gg: "Kurwa! Ta gruba świnia znowu coś napluła do majka" - po tym poznasz, że wydałem nowy materiał (śmiech). A co do Tybeta to go pozdrawiam, ale nic mi niewiadomo na temat choćby jednego wspólnego kawałka ze mną, ale nigdy nie mów nigdy (śmiech).

Na pewno możesz pochwalić się bardzo profesjonalnym studiem. Spora lista osób już w nim gościła, z kim Ci się najlepiej współpracowało?
Zeto:
Nie wiem czy takie profesjonalne i czy taka spora liczba. Warunki są dosyć godziwe, a goszczą raczej znajomi. A najlepiej pracuje mi się z Rasem - konkretnie, profesjonalnie. Najbardziej nie lubię jak w pokoju nagrań jest... Zeto (śmiech). Nie ma wtedy Zeta w realizatorce (tylko Gafo lub inny znajomy) i nie mogę wszystkiego kontrolować.

W dziale kontakt na oficjalnej stronie piszesz, że w Twojej wytwórni nie można nic zarobić, mimo to sporo artystów postanowiło wysłać swój materiał do Ciebie. Pytałeś ich dlaczego właśnie Ty, a nie np. Camey, Wielkie Joł czy UMC, gdzie na pewno zarobili by większe pieniądze oraz mieliby lepszą promocję?
Zeto:
W tym samym miejscu podkreślam, że 311 jest grupą artystów tworzących na określonym (wysokim) poziomie - to chyba wszystko na ten temat (śmiech).

Najbardziej znaną oraz cenioną osobowością z Twojej stajni jest IGS. W jaki sposób doszło do tej współpracy?
Zeto:
IGS to nie koń, a ja nie mam stajni (śmiech). A do współpracy doszło tak jak zwykle - znajomy znajomego powiedział Igorowi o takiej opcji i się dogadaliśmy. Nic szokującego w tym nie było. W sumie to nawet się na oczy nie widzieliśmy jeszcze. Myślę, że jeszcze dojdzie do niejednej tego typu współpracy, bo również Ci Topowi artyści dostrzegają, że można wydać album i mieć satysfakcję i promocję albo wydać album i sprzedać 300 szt. i nikt o nich nie usłyszy. Dziś jest czas dla prężnie działających zawodników z podziemia.

bez zalegiwania naszych płyt na półkach w każdym kiosku jestem w stanie wypromować label i ludzi nagrywających dla niego

Jesteś bardzo wszechstronnym człowiekiem. Prowadzisz wytwórnię fonograficzną oraz firmę EWizja, organizujesz imprezy, sam zajmujesz się tworzeniem muzyki. Czy jest jeszcze coś o czym nie wiem? Jak znajdujesz na to wszystko czas?
Zeto:
Odpowiedź brzmi: nie, nie znajduję czasu. Staram się jak mogę i tyle. Czasem nie śpię 2 noce i tyle. Żeby coś osiągnąć (na dowolnym polu) trzeba po prostu zapału, wytrwałości i energii. Mi się wydaje to oczywiste, chociaż ktoś z boku mógłby powiedzieć, że haruje i jestem "szmalorobem" itd. Cóż, od rodziny nie dostanę, w lotto nie wygram (musiałbym przynajmniej grać), więc zamiast siedzieć na ławce i wytykać co kto ma i co ja bym chciał po prostu robię co mogę aby coś osiągnąć. Czy się uda czy nie uda nieważne - przynajmniej będę mógł powiedzieć, że próbowałem.

Która z tych opcji najbardziej Ci się podoba tzn. z czego jesteś najbardziej dumny?
Zeto:
Najbardziej jestem dumny z tego, że jeszcze żyję i z mojej dziewczyny (śmiech).

Ostanie słowo dla użytkowników Hip-Hop.pl
Zeto:
Na pochyłe drzewo i Salomon nie naleje, ale puty dzban wodę nosi póki koniom lżej (śmiech). Tym miłym akcentem zapraszam do odwiedzin www.311.pl. Pokój!Informacje o artykule
Data dodania:2006-03-27
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.50 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
pnp Pnp Music rap graffiti breakdancepnp
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Nie kopiujcie i bądźcie oryginalni - DJ Mentalcut
Nie należy się bać radykalnych rozwiązań - Noon
Wrocławska ambitność przekazu - wywiad z Wall-e'm
Markę buduje się latami - wywiad z Sofa
Dizzy z Ugly Duckling - Brzydkie Kaczątko - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
mello_s
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:04:52, 27-03-06
Zeto od zawsze był ogarniety jak trzeba ... chyba prawie dwa lata temu dostałem od niego chyba oferte koncertową czy coś takiego. Propsy za DVD z 311.

anonim
Autor: oi!   Link do posta
13:02:15, 27-03-06
311 rzadzi, same kozackie produkcje

anonim
Autor: ggdgdfgdgdgd   Link do posta
13:34:36, 27-03-06
o kazdej z w/w osob pierwsze slysze, oprocz igs

anonim
Autor: zeto to dobry organizator   Link do posta
13:57:03, 27-03-06
ale raper z cieniutki
zero porgres
wręcz regresss

Askez
Autor: Askez   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:57:11, 27-03-06
no i luzik :)

anonim
Autor: Wiggles   Link do posta
14:09:56, 27-03-06
zeto jak firma komputerowa ;/

anonim
Autor: wdfgsdfgdr   Link do posta
14:46:11, 27-03-06
świetna wytwórnia:D:D:D

anonim
Autor: antyfan?   Link do posta
14:48:16, 27-03-06
nie no zeta nie bede ocenial bo go nie znam, ale muzyke jego znam i jest co najwyżej przeciętna, tak jak większość z tej wytwórni, więc tam gdzie jest napisane \"na określonym wysokim poziomie\" to chyba powinno być od razu (śmiech) a nie na końcu zdania.

ziolo ziolo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:24:56, 27-03-06
propsy za inicjatywe

GoOoSiA_aKa_CiHa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:49:01, 27-03-06
dobry wywiadzik :) pozdrawiam Zeto. pjontka

Goldenos
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:03:17, 27-03-06
dobry wywiad

anonim
Autor: VeT   Link do posta
16:32:01, 27-03-06
Zeto jest bardzo dobrym wydawcą człowiekiem który naprawde ma talent niesamowity podziwiam go ze jest w stanie ogarnąc tyle rzeczy na raz pozdrawiam Karol 3maj sie szczególnie że dziś twoje urodziny :) wszystkiego naj !

Triz
Autor: Triz   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:45:05, 27-03-06
props dla zeta !! pozdro 3m sie

anonim
Autor: bombin\'   Link do posta
16:56:49, 27-03-06
wywiad jałowy i mało treściwy, ze wzgledu na mało interesujace pytania ale wielki szacunek i pozdrowienia dla Zeta.

Kris(esipe)
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:05:03, 27-03-06
zawsze mi imponował i nadal mi imponuje... pozdrawiam.

anonim
Autor: db   Link do posta
18:23:56, 27-03-06
dziwisz sie ze jałowy jak prowadzil go znowu ten 14 latek :)

Kheil
Autor: Kheil   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:48:20, 27-03-06
piona Zeto dobry wywiadzik :)

anonim
Autor: seelma   Link do posta
20:51:07, 27-03-06
fajny wywiad :D:D

Real DKN
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:24:01, 27-03-06
Piona dla Zeta od znajomego znajomego :)

8CS Records
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:06:35, 27-03-06
\"Czy się uda czy nie uda nieważne - przynajmniej będę mógł powiedzieć, że próbowałem...\" to sie nazywa pasja, plus to że człowiek sam na nią pracuje bez potrzeby zdobycia zysków...Dla mnie Mentor.Peace

Sufaa
Autor: Sufaa   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:56:58, 28-03-06
dobry wywiad :)

AdoDe
Autor: AdoDe   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
03:56:32, 28-03-06
moge tylko powiedziec ze o 311 bedzie coraz glosniej :)311sssssekta

anonim
Autor: HmmMHmm   Link do posta
17:05:41, 28-03-06
Dobrze,  że coś takiego jest. Lejbel typu 311 wprowadza niezbędną równowagę: jest Camey, jest UMC, a na drugim biegunie rzeczy podziemne. Najbardziej imponuje mi w działalności tego człowieka podejście do sprawy: owy album wcale nie musi mieć okładki odbitej na xero ilustrowanej chujowymi tagami, a i nośnikiem nie jest podpisany markerem CD-R. A i po ich produkcjach widać, że nie będzie to taka krzyżówka kurwy z osłem, jaką było np. MGK Records. W sumie małe rzeczy, a jednak cieszą.

anonim
Autor: MONTANFONTONO   Link do posta
22:32:24, 28-03-06
BEDZIE JESZCZE GŁOSNO OJ KURWA BEDZIE ALE NIE O ZETA!!

zeto
Autor: zeto   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:27:59, 29-03-06
Ch.uj tam z Zetem - głośno ma być o całym 311. Nie łapcie takiej spinki. Pozdrawiam z Helu. Dzis jest tu prawie 20 stopni i piękne Słońce. Porobiłem fotki zaćmienia słońca i się chilloutuje z dziewczyną i ziomem i mam do tych Waszych wpisów dystans jak stąd do Lublina:) \"weź ziom ty też zrób to - czeka na nas więcej niż ten pieprzony tysiak brutto\" jak to powiedział Eis ;) W radiu mówią, że wieloryb jest w Zatoce Gdańskiej - jak go namierze to cyknę sobie fotkę i będzie nas dwóch ;) luzujcie szorty!

aha i nie kupujcie mobilnego netu z Orange do laptopa - straaaasznie to wolne a po drodze gubi wogóle zasięg - no ale tak czy siak dałem radę się wpisać...

Ze skompanego słońcem Helu relacjonował na żywo Zeto Max Golonka :)

anonim
Autor: seks-wizja   Link do posta
14:53:17, 29-03-06
Normalnie Zeto twój humor jest nie do wyjebania (podziwiam cie szczerze!), powinieneś mieć jakis program w telewizji albo założyc jakiś kabaret bo normalnie takie jajca dajesz ze mało nie spadłem z fotela jak przeczytałem twój wpis (może jakiś nowy dział na 311 kabareton czy cóś). Z tym wielorybem to ci się tak udało że nie mam pytań, jak na to wpadłeś???
Zresztą widze tu same pozytywne wpisy moze jeden czy dwa nie są więc czym sobie głowe zaśmiecasz Karolu Wielki.  A właśnie jak tam u tego ch.uja co jest z tym Zetem (czy powinno byc Zeto z chu.jem) czy kórczy sie w zimnym morzu Bałtyckim jak w Bystrzycy??? ( nawet mi się zrymowało)
Jeszcze jedno nie rób antyreklam bo cie do sądu podadzą albo jeszcze bardziej ci ograniczą zasięg i zostaw ten hel w spokoju bo sie przećpasz (już paru Heleniarzy odeszło z tego świata). 
Pozdrów czilałt i tą dziewczyne co jest z twoim ziomem nich żyja długo i szczesliwie.
peace

anonim
Autor: Olsztyn pozdrawia   Link do posta
20:14:48, 29-03-06
Wielki szacunek za twoje podejście do życia Zeto i za pomysły. Powodzenia w biznesie

anonim
Autor: wielki filozofgrecki   Link do posta
11:45:41, 02-04-06
siedze i myśle, myśle i siedze i sie zastanawiam czy wstać czy też może sie położyć czy też może jest szerokie i głębokie a ja jak ta kropla która jest jedna mała ale, a jednak jest gdyż ponieważ właśnie się skropliła z chmury która przypominała statek kosmiczny jednak to był okręt który niczym powiew świerzego wiatru wypełnia żagle które pchają ten milczący głaz pośród oceanicznego archipelagu jak ta osmiornica zaplątana w rafie kolarowej w wielkie problemy na tle sexualnym niczym bąk wypsnięty z krainy wielkich ciemności poskromiony przez niedożywionego pismaka który daje znaka do zgraji marynarzy pływający po tych owocach ludzko-zwierzęcej mysli połączonej tym samym węzłem i zaplątanym supłem który wraz ze słonce tworzą niezapomniany kanion półwyspu samotnego gdzieś za siedmioma górami i za siedmioma możami tam chen za wyschniętą rzeką, po przecinku jest pare pytan kilku co jak zwierzoklot niepomkniety rozdarty uczuciowo chce byc zauwarzony jednak jest widoczny gdyż jest wielki jak ten dużoryb co sie zgubił w morzu czasu i chce bo którz by nie chciał chciec i móc cóz jakoż ze ponieważ wszyscy a zarazem nikt jak ta kokakola bez bombelków wygazowana tak tak prosze państwa własnie tak a nie inaczej tym prosze zobaczcie jak inklude jaka mika gore ore more ere mele dudki gospodaż wcale nie malutki ale głupiutki ciutki puściutki. tym o to zdaniem kończe swoje przemyślenia na temat wsawania i leżenia...
jeszcze jedno chłop z wozu koniom lzej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zeto
Autor: zeto   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:12:23, 02-04-06
Drogi zoofilu tfu... filozowie. Wszystko fajnie tylko pomyliłeś portal - powinieneś to dać do działu AUTOBIOGRAFIE na portalu w stylu www.niespelnionypoeta.frustraci.pl no chyba, że już tam próbowałeś, ale odrzucili ze względu na grafomański styl i porażki zarówno gramatyczne jak i ortograficzne...

P.S. Wiem, wiem sam napisałem \"skompanego\" zamiast \"skąpanego\", ale czymże to jest przy przepastności próżni lirycznej mojego przedmówcy...

P.S. 2 Będziesz miał swój wóz to będziesz decydował kto na nim będzie a kto nie - póki co zbieraj na miesięczny, bo autostopowiczów z taką twarzą (liryczną) się nie zabiera...

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-204-55-168.compute-1.amazonaws.com (18.204.55.168). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.