Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Dwa plus jeden- wywiad z Dwie Twarze i Jajos'em

Dwa plus jeden- wywiad z Dwie Twarze i Jajos'em

Autor: Filip Rauczyński

Dowiedz się więcej o: Dwie Twarze.
Jak płytę zrobisz podobną do siebie to ludzie powiedzą ze monotonia, a jak zrobisz to różnorodną powiedzą, że rozbita.

Dwie Twarze to ekipa z Tarnowa, która wraz z Jajos'em z Trójmiasta nagrała płytę zatytułowaną "Co Dwie To Nie Jedna". Album miał zostać wydany na legalu przez White Label. Jednak z pewnych przyczyn współpraca nie doszła do skutku. Jakich? Między innymi tego dowiedzie się czytając wywiad z grupą.

Wasza debiutancka płyta miała być legalem, wydanym przez nowo powstałą wytwórnię White Label z Warszawy. Podpisaliście umowę, zamknęliście w stu procentach cały materiał. Dlaczego ostatecznie zdecydowaliście się na zerwanie kontraktu? Jakie były tego przyczyny?
Marian: Cały materiał oddaliśmy do masteringu w sierpniu 2005. Pierwsza data wydania to był październik, mamy czerwiec 2006 i myślę, że wszystko jasne. Krótko mówiąc nie popisali się.

Skoro White Label chciał Was wydać, to może znaleźliby się też jacyś inni chętni. Nie myśleliście o tym? Szukaliście innych wytwórni już po zerwaniu umowy?
Wodzu: Nie szukaliśmy innych wytwórni.
Marian: Chcieliśmy już to puścić w obieg i nie czekać na nic. Bardzo możliwe, że znaleźli by się inni chętni i na pewno będą mieli jeszcze okazje.

Dlaczego ostatecznie zdecydowaliście się umieścić całą płytę za darmo w internecie i dlaczego właśnie na portalu Hip-Hop.pl?
Wodzu: Dlatego, żeby w końcu ktoś to usłyszał.
Marian: A nielegal w postaci płyty CD mamy zamiar rozdać swoim znajomym.

Powiedzcie w takim razie na co w szczególności trzeba zwracać uwagę przy rozmowie z wytwórnią, na co trzeba uważać. Może jakiś apel, przestroga i nauka dla innych?
Wodzu: Zależy na kogo się trafi, nam się nie udało.
Marian: Ale pewne jest to, że próbować warto, bo może się pofarcić.

Przy realizacji materiału na płytę zawsze są jakieś problemy, mniejsze lub większe - powiedzcie, na jakie problemy wy napotkaliście podczas tworzenia "Co dwie to nie jedna", oczywiście pomijając problemy z wytwórnią.
Marian: Mieliśmy problemy z bitem do kawałka "Przyjacielska ręka 2" prod. Zibiego, wcięło go po formacie i w ostateczności pojawiła się nowa wersja, ale jesteśmy zadowoleni z efektu.
Wodzu: Brakowało też hajsu na studio itp.

Egzystowanie w składzie opiera się chyba przede wszystkim na kompromisach przy tworzeniu kawałków. Zdarzało wam się o coś kłócić?
Wodzu: Raczej nie.
Marian: No nie było takich sytuacji, może przez podobne poglądy na temat muzyki.

Tarnów kojarzony jest głównie z ekipami preferującymi uliczny styl, pozwolę sobie tutaj wymienić chociażby takie dwa odłamy dawnej Kropkinadi, jak ZPTU czy Norman. Wy także mocno ocieracie się o taką konwencję. Co sprawia, że tarnowska scena chyli się w stronę hardcore'owego rapu?
Marian: Nie mam pojęcia, to chyba zależy indywidualnie od każdego co robi i jaki rap chce nagrywać. Każdy skład robi to na inny sposób i to się liczy.
Wodzu: Racja, a to pytanie należy zadać innym ekipom.

Jeśli ktoś lubi słuchać bitów granych na syntezatorach to rozumie o co w nich chodzi a jeśli nie rozumie - nie słucha.

Wcześniej wspomniany Norman - dobrze znany zawodnik z waszego rodzimego Tarnowa wydaje teraz legalną płytę, co ciekawe - podobnie jak ostatnia płyta ZPTU będzie to produkcja wydana własnym sumptem. Nie myśleliście o tym, aby pójść w jego ślady i być tym samym przysłowiowymi "panami swojego losu"?
Marian: Jest to dobre rozwiązanie, ale pod warunkiem, że znajdzie się kogoś kto zainwestuje w taki interes. Powodzenia Normano, czekam na płytę.
Wodzu: Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Można już śmiało mówić o bardzo ścisłych powiązaniach na linii Tarnów - Kraków, co widać po featuringach na nielegalach w obu miastach, także na waszej płycie. Skąd wzięły się te koneksje? Gdzie należy szukać ich genezy?
Marian: Wspólne produkcje spowodowane są tym, że dzieli nas tylko 80 km. Poznaliśmy Misiaka z Ruczaju, kiedyś jak wpadł do nas na melanż do Tarnowa i tak się potoczyło, kolejne balety, koncerty i nagrywki. Osobiście lubię Kraków- ma swój klimat.
Wodzu: Ja pamiętam to tak samo.

Kawałek "Przyjacielska ręka 2" nasunął mi na myśl pytanie: kto udzielał wam wsparcia przez całą waszą drogę z rapem, jaką przeszliście do momentu powstania waszej najnowszej płyty?
Wodzu: Wsparcia udzielali mi bliscy i ludzie których znam od dawna.
Marian: Dla mnie największym oparciem jest moja Kobieta, mam też paru przyjaciół i dobrych koleszków, kawałek jest o nich i dla nich przede wszystkim.

Jajos, jesteś odpowiedzialny za zdecydowaną większość bitów na płycie. Nie było ci żal, kiedy się dowiedziałeś, że płyta ostatecznie nie wyjdzie na legalu? Nie miałeś myśli w stylu: "cholera, tyle się napracowałem tylko po to, żeby te bity weszły na nielegal?"
Jajos: Nie było mi żal dlatego, że po pierwsze ta płyta to i tak miał być tzw. "nielegal na legalu" - niski nakład i w ogóle dość ograniczony budżet (m.in. patrząc na mastering). A poza tym może to i dobrze, że nie ma jej w sklepach, bo patrząc na bity na niej widzę lepiej swój progres.

Po głowie chodzi mi taki mały szczegół - dlaczego w skicie "Hakuna Matata" wykorzystałeś angielską wersję tej piosenki, nie sądzisz, że jej polski odpowiednik bardziej by pasował?
Jajos: Nienawidzę głosu Krzysztofa Tyńca więc wybór okazał się prosty. W ogóle mam awersję do wszelkiego rodzaju dubbingów.

Twoje bity na "Co dwie to nie jedna" są podzielone na te bardziej klasyczne i na te z wykorzystaniem syntetyków. Osobiście jestem zwolennikiem bitów w stylu WDK, czy chociażby Aury i nie do końca jestem przekonany do plastiku - uświadom ludzi takich jak ja, co producenci widzą w tym nurcie tworzenia podkładów.
Jajos: Tu nie ma co uświadamiać. Jeśli ktoś lubi słuchać bitów granych na syntezatorach to rozumie o co w nich chodzi a jeśli nie rozumie - nie słucha. Ja bardzo lubię ich słuchać, wydaje mi się ze je rozumiem i staram się je robić ale wiesz, najgorsza jest sytuacja, w której ktoś mówi np. "syntetyki to nie Hip-Hop, Hip-Hop to sample i brudna perkusja". Na takie gadanie nie mam słów. Ale co poradzić na to, że jest strasznie dużo prostaków w śród polskich słuchaczy rapu.

Przez taki podział bitów i jakby na to nie patrzeć tekstów, płyta wydaje się trochę rozbita i w tym momencie zacytuję fragment wypowiedzi z waszego poprzedniego wywiadu dla Hip-Hop.pl: "Przez te 2 lata działo się naprawdę dużo i bywało różnie, dlatego zróżnicowanie płyty pod względem klimatycznym". Czy możecie to bardziej rozwinąć? Co takiego działo się w waszym życiu przez ten czas?
Jajos: Wiesz, jak płytę zrobisz podobną do siebie to ludzie powiedzą ze monotonia, a jak zrobisz to różnorodną powiedzą, że rozbita. Wszystko zależy od punktu widzenia. Myślę, że zrobiliśmy taka na płytę, jaką mieliśmy wtedy chęć i wyszło jak wyszło.
Marian: Wiadomo jak to w życiu raz było pod górkę, a innym razem wszystko dobrze, nie mogło zabraknąć też czasu na rozmyślania stąd taka płyta. Wybraliśmy te właśnie kawałki, które nam spasowały i zamknęliśmy po dość długim okresie ten cały materiał.

Marian, z tego co wiem, planujesz solówkę "Many - Gwaranto". Powiedz nam coś więcej o tym projekcie, kogo możemy się na nim spodziewać poza tobą i przede wszystkim, kiedy płyta ujrzy światło dzienne?
Marian: Zgadza się, mam takie plany, a nawet nagrane już z 8 numerów. Na pewno od strony muzycznej będzie podobnie jak na DTW pojawi się paru innych producentów jak np. Sqra, Loocas, Żyłka. Co do gości to bankowo udzielą się: Wodzu, Rosjann, Doff, K-ha. Płyta ukarze się na pewno jeszcze w tym roku, wiadomo jeszcze dużo może się zmienić. Na pewno będzie konkretnie.

Im lepszy sprzęt tym większe możliwości...

Jakie w ogóle będą wasze kolejne produkcje - klasyczne, sięgające głęboko do korzeni, czy też bardziej nowoczesne i eksperymentalne? Zastanawialiście się już nad tym?
Wodzu: Po swojemu...
Marian: I zdecydowanie klasycznie (śmiech).

Wypada więc zapytać - co dalej? Co będzie po "Co dwie to nie jedna"?
Marian: Na pewno chciałbym zrobić coś jeszcze z Jajosem. No i tak jak wcześniej wspominałeś pojawi się moje solo.
Wodzu: A następna płyta już się tworzy. Tytuł jeszcze nieznany.

Po internecie śmigał już wasz klip do tytułowego kawałka "Co dwie to nie jedna", w jednym z wywiadów wspominaliście o tworzeniu klipu do kawałka "Jaki jestem na co dzień". Czy dane nam będzie kiedyś zobaczyć te klipy bardziej "oficjalnie"? Powiedzcie nam coś więcej o kulisach ich powstawania.
Marian: Klip do kawałka "Co dwie to nie jedna" powstał na początku 2005 w zimie o ile dobrze pamiętam. Był to pierwszy klip w życiu jaki składałem, wkręciłem się w to i robię teraz różne undergroundowe klipy. Zrobiłem miedzy innymi klip dla Normana z ZPTU, mam też parę się innych propozycji. Zajmę się, również składaniem klipu pod kawałek "Jaki jestem na co dzień". Zdjęcia pod klipy zostały ukończone, niebawem rozpoczną się prace nad montażem. Efekt pracy ocenicie sami.
Wodzu: Obydwa klipy będą do ściągnięcia na stronie dwietwarze.com już wkrótce.

Marian i Wodzu - jakie warunki uważacie za sprzyjające do pisania tekstów? Jajos - analogicznie, jeśli chodzi o tworzenie bitów.
Wodzu: Musi być dobry wkręt i dobre wiadomo co.(śmiech)
Marian: Ja też lubię się zrelaksować ,wypić piwko i wtedy pisać. Jeśli siedzę w domu i się zamulam to ciężko mi tworzyć. Ważna jest zajawka, dobre bity też robią swoje.
Jajos: A jeśli chodzi o mnie to wiadomo im lepszy sprzęt tym większe możliwości - nie pogardziłbym jakimś spoko pro studiem i w ogóle milionem lamp i korgów i całej reszty. Na razie daje rade w warunkach tzw. domowych i nie narzekam. Najlepiej się robi w nocy, ale to żadne odkrycie, wiadomo - wtedy jest spokój

Jajos, zawsze pytam producentów o najdziwniejszy sampel, jaki zdarzyło im się ciąć podczas ich zabawy z bitami. Weź udział w "konkursie" i odpowiedz na to pytanie. (śmiech)
Jajos: Najdziwniejszy? Codziennie sampluje coś dziwnego. Właściwie to staram się zgrywać dźwięk z wszystkiego - telewizji, filmów, kreskówek i wszelkiego rodzaju dziwnych płyt i innych dupereli. Nie ukrywam, że przez to czasami cierpi jakość, no ale coś za coś. Ostatnio samplowałem najnowszego "Prince of persia - mega", dobra gierka tak przy okazji (śmiech)

Może na koniec powiedzcie nam coś o waszych inspiracjach muzycznych - jakich ekip słuchacie na co dzień i co możecie nam polecić?
Marian: Ostatnio mam zajawkę na reggae, zajarałem się płytą Damiana Marleya -"Welcome to the Jamrock", poza tym to wiadomo rap. Czekam na album Pona.
Wodzu: Słucham wielu ekip, po prostu to co mi się podoba.
Jajos: Bez sensu wymieniać czego słucham bo by zajęło pół strony, a w każdym skrócie uznam te czy inne grupy za pokrzywdzone, a zresztą kogo to obchodzi czego ja słucham(śmiech).

Dzięki za wywiad, jakieś pozdrowienia, morał dla Polaków lub ostatnie słowa do potencjalnych hejterów komentujących ten wywiad? (śmiech)
Marian: Pozdrawiam i dziękuje za wywiad, sprawdźcie album.
Wodzu: Dzięki.

Jeżeli jeszcze nie zdążyliście sprawdzić materiału z "Co dwie to nie jedna", to zapraszamy do przesłuchania go na Hip-Hop.pl.

Dowiedz się więcej o: Dwie Twarze.


Informacje o artykule
Data dodania:2006-07-17
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Filip Rauczy..., 37 lat
mężczyzna, Warszawa

Ostatnie artykuły tego autora:
Wszystko jest kwestią inspiracji i klimatu naszego miasta - Oxon
Szad - Liryczny Akrobata
Muzyka jest naszym atutem - Honeys
Cała prawda o POKAZZ - Donatan
Tede - Król Jest Tylko Jeden - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Emoce
Autor: Emoce   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:05:29, 17-07-06
naaawet spoko

anonim
Autor: twoj staryyyyy   Link do posta
18:40:29, 17-07-06
kurrwa mialo byc wsrod nie w srod i \"prince of persia\" - mega dobra gierka a nie \"prince of persia - mega\"....nie wiem kto edytuje te wywiady dddamn

anonim
Autor: ZdA...   Link do posta
18:45:57, 17-07-06
Wporzo ludzie wporzo wywiad he :)

anonim
Autor: Kamildsk (Brat)   Link do posta
19:27:49, 17-07-06
Siema. Dobry rap braciak hehe . Wracaj do Polski i nagrywaj solówke. Piona! hehe

anonim
Autor: Coolka tarnowianin   Link do posta
23:33:25, 17-07-06
Pozdro chlopaki, moze uda wam sie wydac nastepne cd juz calkiem na legalu, 3mam za was kciuki tarnowianie

Yo!la
Autor: Yo!la   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:04:28, 18-07-06
Album zajebisty... szkoda, że nie wyszedł na legalu, chociaż wtedy mógłby trafić do mniejszej ilości osób.. Bity są \"magiczne\" po prostu ;p PZDR dla wszystkich słucha3 Tarnowa i Krakowa ;p

Tak jakby ja
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:30:36, 18-07-06
hehe,szpitalna (grabówka) pozdrawia obydwie twarze i jajosa :)

anonim
Autor: f   Link do posta
14:08:40, 18-07-06
pzdr dla chlopakow :)

Rmc
Autor: Rmc   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:14:50, 18-07-06
3mta pozioma

anonim
Autor: krukson   Link do posta
22:10:23, 20-07-06
zajebisty wywiad zajebisty rap!

anonim
Autor: tyhry   Link do posta
20:21:57, 20-07-08
hfgudthfgn

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-94-129-211.compute-1.amazonaws.com (3.94.129.211). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?