Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Matrix - recenzja filmu

Matrix - recenzja filmu

Autor: RobunioWieeesz

"Matrix", czyli filmowe dzieło braci Wachowskich, to film w wielu kręgach kultowy. Świetny klimat i zapierające dech w piersi efekty specjalne sprawiły, że obraz okazał się jednym z ulubionych filmów młodego pokolenia. Serce rośnie, kiedy podkreślimy jeszcze, że duet reżyserski ma polskie korzenie. Co tu dużo pisać. Jeśli nie oglądałeś - biegnij do wypożyczalni. Jeśli znasz ten film na pamięć - obejrzyj go jeszcze raz. Naprawdę warto!

Może się wydawać, że "Matrix" to kolejny, nudnawy film, gdzie efekty specjalne i sceny walki "zjadają" fabułę. Pomyłka. Braciom Wachowskim w bardzo zręczny sposób udało się pogodzić dobre i dynamiczne kino akcji z klimatycznym thrillerem. Świetne zbudowane miasto, pełne szarych i bezbarwnych kolorów. Mroczne i tajemnicze, gdzie ludzie już na pierwszy widok oka wydają się więzieni. Bardzo ciekawie zbudowana mitologia całej sagi nie pozwala się nudzić. Wszystko ma swoje pochodzenie, nie ma większych niedopowiedzeń. Struktura matni jest nam wyłożona niemalże jak przez profesora na wykładzie. Ponury i lekko senny początek jest jakby "wprowadzeniem" do pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji treści. A zwrotów akcji mamy w filmie wiele. Każda myśl - promyk nadziei jest brutalnie gaszona przez następujące po sobie sytuacje. Jeśli dodamy do tego jeszcze brak jakiegoś zdecydowanego zakończenia, to można uznać, że film wciąga bardziej niż żucie gumy, czy jedzenie słonecznika.

Ciężko mówić o "Matrix'ie" nie wspominając o efektach wizualno - dźwiękowych. Szczególnie biorąc pod uwagę, że zostały one uhonorowane aż czterema Oscarami. A jest tu czego posłuchać i co pooglądać. Każdy pamięta na pewno świetną scenę walki Neo z Agentem na dachu wieżowca, czy pojedynku ze Smiths'em na stacji metro. Nie wspomnę już o wpadaniu helikoptera w budynek, czy zatrzymywanie kul.

Muzyka stanowi bardzo ważny element obrazu. Ciężkie rockowo - metalowe granie potęguje ponury klimat. Odpowiednio dobrana do odpowiednich scen nadaje im jeszcze większej dynamiki i energii. Do współpracy nad obrazem udało się namówić najlepsze kapele w Stanach Zjednoczonych m.in. Smashing Pumpkins i Rage Against The Maschine. Jedną z ważniejszych zalet muzyki jest również to, że może ona "żyć bez filmu". Sountrack stanowi oddzielną, integralną jakość.

Film zapewnia nam wiele niezapomnianych kreacji. Nie są to bynajmniej Oscarowe role, gdzie psychologiczna głębia postaci topi nas przed telewizorem. Myślę, że "Matrix" to obraz, w którym aktorzy nie są najważniejszymi elementami. Oczywiście, mamy tu świetnego Keanu Reeves'a w roli Neo i bardzo ciekawą Carrie-Anne Moss - jako Trinity, jednak ich postaci to nie Makbet, czy Kordian. Chciałbym na chwilę zatrzymać się przy Laurence'u Fishbourn'ie, który wcielił się w postać Morfeusza. Jego gra jest dobra, ale mnie nie zachwyca i chciałbym, aby ludzie nie porównywali tego świetnego aktora z "Matrixem". Jeżeli chcesz poznać prawdziwą wartość Fishbourne'a to polecam Ci świetnych "Chłopaków z sąsiedztwa".

"Matrix", czyli klasyka kina scence-fiction końca XX wieku. Każdy, kto ceni sobie w filmie akcji również treść i ciekawą fabułę, musi przynajmniej raz obejrzeć przygody Neo i Morfeusza, walczących z matnią.

gatunek: Akcja, Sci-Fi
czas: 136 minut
rok: 1999
reżyser: Andy Wachowski, Larry WachowskiInformacje o artykule
Data dodania:2006-08-07
Dział / Kategoria: fun / felieton
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
RobunioWieeesz   rap graffiti breakdanceRobunioWieeesz
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Skazani na zapomnienie
Żywot Briana - recenzja filmu
Monty Python i Święty Graal - recenzja filmu
Gwiezdne wojny: Epizod V - Imperium kontratakuje
Gwiezdne wojny: Epizod IV - Nowa nadzieja

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-204-176-125.compute-1.amazonaws.com (34.204.176.125). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.