Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Zrobione w Łodzi - wywiad z Phhr

Zrobione w Łodzi - wywiad z Phhr

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Prokreacja Hip-Hop Records.
Chciałbym udoskonalić moją muzykę do takiego stopnia, żeby zainteresowała najlepszych i stała się poszukiwana.

Prokreacja Hip-Hop Records swoje początki notuje na 1999 rok. Przez kolejne siedem lat zbierała doświadczenie poprzez organizację imprez i nagrywanie płyt. W studio Phhr nagrywane były wokale m.in. na "Jazdę próbną" Opozycji i drugi krążek Obozu T.A. Niedawno ukazała się kompilacja łódzkich składów zatytułowana "MadeInŁódź". Przeczytajcie co mam powiedział organizator i twórca całego projektu, po premierze płyty.

Ostatnio wyszło kilka podobnych składanekÁď

Nadrzędnym celem tej kompilacji jest prezentacja łódzkiej sceny. Cały materiał jest dostępny w internecie. Ale przecież w taki sposób każdy z zespołów mógłby siebie i swoje miasto promować samodzielnie. Czemu zatem ma służyć ta składanka? Czy paradoksalnie nie jest ona jednak kierowana do miłośników łódzkich klimatów i phhr, a nie do słuchaczy, którzy jej nie znają?
Phhr:
Nadrzędnym celem MadeinŁódź jest prezentacja moich bitów. Każdy mógłby zrobić płytę, ale nie każdy w końcu się mobilizuje do działania. MadeinŁódź nie jest dla 'playahaters'. Jest dla ludzi otwartych, którzy nie plują na coś tylko dlatego, że tego nie znają.

"Na MadeInŁódź udało się zgromadzić osoby w jakiś sposób związane z phhr". W jaki zatem sposób ma to byś przekrojowy obraz łódzkiej sceny skoro album zawiera "samych swoich"?
Phhr:
To jest mój przekrój sceny. To co mówiłeś: każdy może zrobić swoją składankę. Pomyślałem, że czegoś takiego w Łodzi jeszcze nie było. Poza tym są to "sami swoi", ale różni, za to oddani kulturze Hip-Hop. Od takich co tworzą dla wąskiego kręgu swoich ludzi do tych, których płyty mają już nabywców.

To płyta producencka więc ostatni głos należy do producenta.

W jaki sposób odbywała się selekcja i dobór gości na płytę, bo niestety ich utwory prezentują różny poziom?
Phhr:
Zaproszeni goście mieli wolną rękę. To też może być atut płyty, że są różne klimaty od lajt po hard core. Bity miały być ich łącznikiem. Mam nadzieję, że słychać old school ale i brzmienia 2006.

Mimo wszystko całość brzmi podobnie i spójnie. Kto czuwał nad obrazem krążka?
Phhr:
To płyta producencka więc ostatni głos należy do producenta, choć w tym wypadku nie chodziło o cenzurę a np. kolejność utworów lub wybór kawałka na teledysk. Nie wszystkim ten wybór przypadł do gustu, ale to miał być 'łatwy' kawałek. Może błąd. Postanowiłem już nie brać się za teledyski. Gdybym sam potrafił sfilmować i zmontować klip, wyglądałoby to inaczej. Bujaj ciałem jest totalną budżetówką. Pierwszy teledysk, który powstał dla Opozycji był z kolei robiony przez zawodowca, ale w obu przypadkach nie było najlepiej i mam tego świadomość. Chciałem spróbować swoich sił na różnych polach, ale już chyba wiem co powinienem robić, i na tym się skupię.

Na płycie mamy OSTR i Spinache'a. Są to najbardziej znane postacie na składance. Jak podchodzą utytułowani gracze do takich akcji?
Phhr:
Na szczęście dla producenta normalnie. Świetnie oddaje to skit Spinache'a, który jako pierwszy zechciał nagrać swój kawałek, a potem parę osób wykorzystało jego patent dopasowując go do swego stylu. Jestem pewien, że wkrótce inne osoby z tej składanki dołączą do powszechnie znanych. Wprawdzie nie wszystkim wykonawcom z tejże na uznaniu zależy, ale warto zapamiętać kto na niej jest. Niedługo po MadeinŁódź wyszedł "Pierwszy Mixtape" - www.pierwszymilion.net - Zeus i Joteste mają ten styl, na który czeka Polska. Nie wymieniam wszystkich składów czy wykonawców, którym wróżę karierę, ale mogę zapisać swe typy i powrócimy do tego pytania za 5 lat.

Łódź ma OSTRego, Szczecin Łonę, Białystok Piha. Są to jednak jednostki. Czemu tak duże miasta nie potrafią konkurować ze stolicą i co jakiś czas prezentować nowych wykonawców, którzy znaleźliby uznanie wśród słuchaczy?
Phhr:
Każdy z tych wykonawców ma swój styl, gdzie później jego stylowi przypisuje się styl danego miasta. Wygodniej jest szufladkować i jest to naturalna tendencja, ale przez to, wszystko co nie mieści się w istniejących ramach, sprawia kłopot nazewniczy. Wykonawcy z Łodzi mają swój styl niepodobny do tamtych więc nie wiadomo gdzie ich umieścić. Gdyby w Łodzi mieszkało np. pięć milionów ludzi, to tutaj byłby monopol na Hip-Hop. Więcej mieszkańców - więcej twórców. A i tak tu sporo osób myśli, że to Łódź ma monopol. W Łodzi Hip-Hop był jest i będzie. Prócz MC's i DJ'ów jest beatbox, breakdance i graffiti. Niestety nie przekłada się to na ilość czy, często, jakość imprez. Ale są ludzie, którzy to tworzą od lat i ci, dla których warto tworzyć.

Wygodniej jest szufladkować i jest to naturalna tendencja, ale przez to, wszystko co nie mieści się w istniejących ramach, sprawia kłopot nazewniczy.

"Czego chcesz" Tosy to ewidentnie bitewny kawałek. Mógłbyś to skomentować i podać kulisy tego kawałka?
Phhr:
Tosy nie ma teraz w Łodzi, a najlepiej sam pewnie by na to pytanie odpowiedział. Ten kawałek budzi najsilniejsze emocje i już parę różnych interpretacji było. A prawda taka, że to jeden z jego starszych kawałków, którego wcześniej nie wykorzystał. Traktuję go jako przejaw humoru Tosy i raczej drwinę z kawałków bitewnych. Specjalnie na tę płytę zrobił "Nic co łódzkie..." wraz z Darno. Zresztą zainspirowany cytatem z utworu Przeszczep z Jazdy Próbnej. Wiele osób twierdzi, że to jeden z najlepszych kawałków Opozycji.

Jak będzie promowana ta kompilacja? Czy koncert z 1 lipca był jednorazową akcją?
Phhr:
Bardziej zależy mi na promocji strony www.phhr.net. Zamierzam robić więcej Hip-Hop'u, niekoniecznie w Łodzi, choć jest to najbliższe mi miasto. Nie mam ciśnienia na zarabianie pieniędzy na Hip-Hop'ie, bo dochody mam skądinąd, ale chciałbym udoskonalić moją muzykę do takiego stopnia, żeby zainteresowała najlepszych i stała się poszukiwana. Ta konkretna impreza z 1. lipca była pomysłem Splita, który współpracuje z PianoCafeGallery, miejsca otwartego na kulturę w jej różnych przejawach. Natomiast pomysł połączenia koncertu z akcją graffiti na żywo wyszedł od Raka, który wraz z Barym wykonali 2 dzieła. Aukcja tychże ma się odbyć w PianoCafe jesienią. Jest strona phhr i portale, które informują o płycie, a jeśli komuś się spodoba to poda dalej i to jest najcenniejsza promocja. Tu dziękuję za wpisy do księgi gości i cieszę się, że nie przebija z nich polskie piekiełko. Szacunek dla was.

Dzięki za rozmowę. Powiedz na koniec jakie są plany PHHR?
Phhr:
Współpracować z najlepszymi emce, przyczynić się do comeback'u jednej z legend Hip-Hop'u. Robić coraz lepsze bity i tak jak na MadeinŁódź, mieć satysfakcję płynącą z faktu, że zaproszeni goście przyjmują zaproszenie do współpracy, a z czasem, żeby najlepsi sami dzwonili po bity. Czuję, że jest to muzyka, w której się spełniam, czuję coraz większy zasięg i swobodę, choć nie chcę być prawdziwszy od prawdziwych. Nie czuję, że Hip-Hop to kultura zamknięta do podwórka. Jest to sztuka mogąca pomieścić wiele przejawów, przybrać wiele form i czuję, że znajduję w niej swoje miejsce. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję.

Całą kompilację Prokreacja Hip-Hop Records - "Made in Łódź" możecie pobrać pod tym linkiem.

Dowiedz się więcej o: Prokreacja Hip-Hop Records.


Informacje o artykule
Data dodania:2006-08-22
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
damianko
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:45:27, 22-08-06
pierwszy~~~~

spoko wywiad

anonim
Autor: MaX eNeSPe   Link do posta
15:52:29, 22-08-06
PHHR to wyzsza liga lodzkiego podziemia. Szkoda tylko ze zamkneli sie na \"samych swoich\". Miejmy nadzieje, ze to sie zmieni:P Trzeba szukac nowych postaci i je ksztaltowac, aby Łódź mogła się chwalić kims więcej niż tylko OSTRym.

anonim
Autor: macholas   Link do posta
16:48:16, 22-08-06
ale ryjek nie zaciekawy ma ten pan

anonim
Autor: LySyziom   Link do posta
16:56:21, 22-08-06
Łódzka scena już teraz moze się pochwalić na ogólopolskiej scenie: Ostry, Obóz TA, Spinache, Familia HP, Afront, poza tym dobre podziemie co pokazuje m.in: MadeInŁódź, Zeus, Joteste, Lilu i cała reszta mniej znanych ale dobrych zawodników.

anonim
Autor: EUDEZET PIMP CRU   Link do posta
18:14:59, 22-08-06
POZDRAWIAMY KONSTANCJĘ  !!!!!!!!!!!!

DZIĘKUJEMY ZA PŁYTY KTÓRE NAM DAŁĄŚ NA KONCERCIE \"MADE IN ŁÓDŹ\" W PIANO CAFE.
 
HEHEH PEWNIE NAS NIE PAMIĘTASZ JUŻ.


POZDRO DLA PODZIEMIA I DLA WSZYTSKICH MIESZKAŃCÓW BAŁUT I ŁDzEtU.WIĘCEJ KONCERTÓW W ŁODZI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

damianko
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:41:13, 22-08-06
No trzeba przyznać że Pierwszy milion - Pierwszy mixtape\" to bardzo dobra płytka i byłbym bardzo zadowolony jeśli kolejne produkcje były na instrumentalnych podkładach jak ta bo w polsce juz zdecydowanie za duzo elektroniki w bitach. Fakt że te były troszke jak kradzione ale...


Pozdrawiam
Damian


PS. Polecam www.pierwszymilion.net

anonim
Autor: Danior   Link do posta
20:47:09, 22-08-06
Szacuuunnn! 1luv ŁDZ! Jedno miasto jedna pasja! POZDRO dla prawdziwych wariatów!!!

anonim
Autor: eŁDeZet Man   Link do posta
22:29:32, 22-08-06
 Pozdro . Na zdjęciu DJ MIX-AIR .  Szacun ziom !!!

anonim
Autor: ?S?SD?S?S?S   Link do posta
23:57:47, 22-08-06
po chuj lansować strone pierwszegomiliona jak ona nie działa:/

anonim
Autor: Fonetik KRK   Link do posta
01:16:19, 23-08-06
Znam niektorych ktorzy nagrywali na ta składanke-wielkie elo dla nich!kawal dobrej roboty odwalili,a nielegal miazdzy juz od intro, gdzie W2B popisuje sie zajebistym bitboxem, niektorzy wypadli slabo jak na ich Ogolnie bardzo pozytywnie. Pierwszy Milion to miazga stanowczo-na instrumentalach, pamietajcie ze to MIXTAPE!!!skillsy... ELORAP !!!

Królik_666_13
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
07:06:36, 23-08-06
Phhr - pierwsza liga polskiego podziemia :D.

anonim
Autor: Alek Ldz   Link do posta
11:19:39, 23-08-06
Ldz hh\'ll rock an\'shock tha nation. Pzdr i trzymam kciuki za nastepne produkcje. Peace.

kaler
Autor: kaler   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:51:03, 23-08-06
wielkie 5 za wywiad! KTO NIE MA NIECH ŚCIĄGNIE PIERWSZY MILION!!!!!!!!!!!!!!!!!

anonim
Autor: HIP-HOP BAŁUTY   Link do posta
12:09:08, 23-08-06
MIMO ŻE MODA MIJA JEŻELI WOGÓLE KIEDYS BYŁA. W ŁODZI MOŻNA WYCZUĆ TEN NIEPOWTARZALNY DLA INNYCH MIAST HIP-HOPOWY KLIMAT.

EUDEZET BIG uP

\"TO JEST HIP-HOP BAŁUTY PIERDOL KLIMAT TYLKO CZEKAM NA DUET LEREK MANDARYNA\"

anonim
Autor: dzieciaku!   Link do posta
19:15:05, 23-08-06
hmmmmm dobry wywiad!
Łódzkie podziemie takie dobre... :)

FantomaS
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:35:50, 26-08-06
Fakt że te były troszke jak kradzione ale...człowieku to gorący mixtape jak miały nie być \'kradzione\'
HOLLY ŁÓDŹ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Skowronpolska
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:22:33, 29-08-06
Wszystkie bloki, wszystkie klatki, wszystkie domy, wszystkie ławki, wszystkie ziomy, wszystkie niunie, jesteś stąd to ręce w góre unieś!

www.pierwszymilion.net

anonim
Autor: dr lui   Link do posta
14:32:02, 06-09-06
Sławek jest wspaniałym producentem, ale i wspaniałą osobą. Pozdrowienia dla niego, Konsty, Misia i Tośnika. Pozdro dla Diody i całej reszty od Chińczyka (ale nie z Limanki).

anonim
Autor: kliford   Link do posta
19:47:07, 30-09-06
pozdro pozdro  pozdro  ,  fajny  wywiad .. pozdrowienia dla calej lodzi  ntk - 

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-245-121.compute-1.amazonaws.com (3.234.245.121). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.