Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor:

Formy, tematyka oraz techniki graffiti

Podstawową formą w graffiti jest tag, czyli słowo lub po prostu sekwencja liter, z którą writer się utożsamia. Może to być oficjalny lub nieoficjalny pseudonim, stanowiący element rozpoznawalny jedynie przez środowisko. Dobry, estetyczny tag jest jak wizytówka. Nie jest czymś wiecznym.

Niektórzy writerzy zmieniają go, co jakiś czas, w zależności od źródła inspiracji czy upodobań, niektórzy mają kilka tagów naraz, w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Inaczej podpisują się pod legalnymi, oficjalnymi pracami, a inaczej, atakując nocą ściany. "Bombardowanie" w świecie graffiti odnosi się do czynu wandalizmu - stworzenia podpisu (tagu), pracy, wrzuty (piece) lub loga szablonem.

Graffiti typu "bombardowanie" może pojawiać się w wielu różnych formach, ale zawsze zdarza się nielegalnie. Następną, bardziej rozwiniętą formą graffiti jest throw up (wrzut). Polega na wykonaniu podpisu z liter przypominających duże obłe bańki (bubble style). Wykonuje się je przeważnie z dwóch kolorów i charakteryzuje je prosty projekt i szybkie wykonanie. Blokbastery (block letters) - różne nazewnictwa odnoszą się do tego stylu liternictwa w zależności od tego, skąd pochodzi, ale ogólnie odnosi się do dużych, kanciastych, łatwych do odczytania liter. Osobne nazewnictwo służy opisaniu Graffiti na pociągach. Panel to praca wykonana pod oknami od drzwi do drzwi (panel piece). Whole train - tak nazywane są pomalowane całe segmenty pociągu, zwykle około 8-10 wagonów, zaś whole car to pomalowana cała strona wagonu, wraz z oknami). Nazwą top-to-bottom określana jest natomiast praca wykonana od dachu do dna wagonu.

Graffiti po pociągach prawdopodobnie miały miejsce się na początku XX wieku. Włóczędzy wypisywali swoje imiona albo inicjały by oznaczyć, że byli w tym miejscu. Również robotnicy czasami pisali symbole kredą lub smarowali węglem, by wskazać trasę pociągu. Włóczędzy zaznaczali swoją obecność również na wieżach ciśnień przy liniach kolejowych. Wypisywali wiadomości na zasadzie korespondencji, kto przyszedł skąd, dokąd i gdzie. Obraz ten został przedstawiony w filmie "Emperor of North Pole". System ten służył lokalizacji danego włóczęgi przez czytanie graffiti i system ten zniknął razem z likwidacją wież ciśnień. Napisy na zewnętrznych stronach wagonów, wykonywane kredą lub tłustym węglem tworzyli też pracownicy kolei. Jednym z najsławniejszych przykładów takich prac był ukazujący się na wagonach pociągów w latach 1970-1980 rysunek człowieka noszącego sombrero i śpiącego pod palmą. Chociaż włóczędzy prawdopodobnie zapoczątkowali używanie kredy i węgla w graffiti na pociągach, początek użycia farby w aerozolu pozostaje nieznany. Graffiti malowane na pociągach towarowych przeważnie, (ale nie wyłącznie) wykonuje się na peryferiach, z daleka od miast, być może z powodu niedostępności innych pociągów.

W 1980 i 1990 grafficiarze Cost i Revs stali się pierwszymi, którzy, by wysławić swe imiona użyli nowych technik, które stały się nową formą graffiti. Post-graffiti - termin, który pochodzi od francuskiego artysty podpisującego się Stak, ale znanego także jako Street Art. W 1990 Shepard Fairey- wpłynął na wielu dzisiejszych ulicznych artystów dzięki swej kampanii "obey giant". Inni ważni uliczni artyści zawarli zrzeszenie, które wciela nowe technologie do sztuki "graffiti" ulicy "_C6.org_". Są to: Banksy ( prawdopodobnie najsławniejszy z artystów szablonu), D*face (Anglia), Stak, HNT, Alexone, André (Francja), Swoon (słynący z wyciętej techniki plakatu) Faile colective (USA), Branded (OPHOTN), Os Gemeos, Herbert (Brazylia), 4rtist.com, Flying Fortress, Gomes, Graffitilovesyou (Niemcy), Influenza, Erosie (Holandia), El Tono (Hiszpania)i inni. 4rtist.com zapoczątkował nową formę tagowania około roku 1995 w Berlinie. Wykonał on ponad 500 000 "6"tagów przy użyciu wapna na plakatach,które rozklejał na śmietnikach i na ulicy. 30% z jego tagów, które pomalował, wykonywał, jeżdżąc na rowerze po mieście. Graffiti, na ogół ma reputację subkultury, która buntuje się przeciwko porządkowi społecznemu, chociaż rozważania twórców często są rozbieżne i mogą wiązać się z szerokim spektrum postaw. Niektórzy z jego twórców postrzegają graffiti nie tylko jako sztukę, ale również jako styl życia. To daje możliwość wyrażenia politycznych poglądów, jak również jest narzędziem ruchu oporu. Jednym z wczesnych przykładów jest punkowy zespół Crass, który prowadził kampanię oznaczania przy użyciu szablonu antywojennych, anarchistycznych, feministycznych i antykonsumenckich wiadomości i haseł dookoła londyńskiego podziemnego systemu w czasie późnych lat 70. i wczesnych lat 80.

Rozwój sztuki graffiti, która miała miejsce w galeriach sztuki szkołach artystycznych jak również "na ulicy", przyczynił się do odnowy tego zjawiska w roku 1990, w daleko bardziej otwarcie upolitycznionej formie artystycznej (subvertising), zagłuszaniu kultury albo taktycznych medialnych ruchach. Te ruchy, albo style skłaniają, by sklasyfikować artystów przez ich relację do społecznych i ekonomicznych kontekstów, jednak przez cały czas sztuka ta w większości krajów pozostaje nielegalna. Twórczość anonimowych grup i osób ma bardzo szeroki zakres i nie zawsze zgadza się z praktykami innych twórców. Na przykład antykapitalistyczna grupa artystyczna Space Hijackers w 2004 roku stworzyła prace atakujące Banksy'ego i jego sposób politycznego obrazowania.

Natomiast obie strony konfliktu w Irlandii Północnej tworzą polityczne graffiti zwane muraliami. Malowane są one na dużych przestrzeniach, służą zaznaczaniu swojego terytorium oraz propagandzie politycznej. Artyści malują je głównie na szczytach domów albo na tak zwanych "Liniach Pokoju", czyli wysokich ścianach, które oddzielają różne społeczności. Muralia często rozwijają się przez powiększony okres i skłaniają się do stylizacji, z silną symboliczną albo ikonograficzną zawartością. Freski często odnoszą się do historycznych wydarzeń.

Wielu ludzi uważa prawdziwych artystów posługujących się graffiti za wandali. Z tego powodu duża grupa writerów przeszła do tworzenia graffiti wygenerowanego w cyberprzestrzeni, za pomocą programów graficznych. Naśladują oni i rozwijają style charakterystyczne dla sztuki aerozolu. Z oczywistych przyczyn sposób ten technicznie nie liczy się jako graffiti, jednak mieści się w klasyfikacji z powodu stylistycznych wpływów i podobieństw. Graffiti wygenerowane komputerowo ukazuje się również komercyjnie w realistycznych komputerowych symulacjach środowisk miast, na przykład w grach wideo typu Grand Theft Auto.

Graffiti mogą być wykonywane różnymi technikami: flamastrem, malowanie pędzlem, wałkiem, sprayem lub sprayem przez szablon. Pierwsza z wymienionych technik jest wykorzystywana na małych powierzchniach, najczęściej wewnątrz budynków, w odróżnieniu od pozostałych, używanych do dużych, zewnętrznych powierzchni. Najbardziej popularne jest malowanie sprayem, a najbardziej efektywne - malowanie sprayem przez szablon. Ta ostatnia technika daje możliwości wykonania wielu kopii w krótkim czasie. Tematyka współczesnych graffiti jest bardzo zróżnicowana. Zależy od funkcji, jaką ma pełnić i potrzeb, jakie ma zaspokajać. Dziś najczęściej spotykamy graffiti odnoszące się do sytuacji politycznej i dotyczące aktualnych wydarzeń. Bywają też samymi znakami istnienia jednostki grafficiarza. Inne manifestują przynależność do określonej grupy czy środowiska, są sposobem działania ugrupowań młodzieżowych. Czasami stanowią specyficzny typ komunikacji między subkulturami lub są związane ze współczesną kulturą popularną. Są też takie, które dotyczą tematyki erotycznej lub są związane ze szkołą. Prezentują niejednokrotnie dowcipy językowe i graficzne, ale zdarzają się też graffiti autorskie o wyraźnej funkcji estetycznej, mające bardziej oderwany, abstrakcyjny charakter. Wśród twórców graffiti funkcjonują określone zasady etyczne. "Szanujący się", "prawdziwy" writer nie maluje na kościołach, zabytkach itp. c.d.n. :)
Informacje o artykule
Data dodania:2007-06-21
Dział / Kategoria: graffiti / felieton
Średnia ocena:8.20 (5)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
tarnów1981, 37 lat
mężczyzna, nieokeślona

Ostatnie artykuły tego autora:
Graffiti Rozdział 2 Graffiti jako sztuka
Graffiti Rozdział 1: Od prehistorii do współczesnych

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Zulos
Autor: Zulos   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:53:26, 24-05-07
przeczytałem  i spoko jest;]

anonim
Autor: ZERO ->   Link do posta
00:02:29, 10-06-07
czytałem naprawde dobre ..

anonim
Autor: ZERO ->   Link do posta
00:03:36, 10-06-07
czytałem i jestem pełen podziwu ,naprawde dobre

Deus
Autor: Deus   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:20:46, 21-06-07
czyje jest to pierwsze graffiti na chodniku? widziałem pare tego typu prac i są naprawde zajebiste

dtc
Autor: dtc   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:21:30, 21-06-07
ciekawy materuiał, ale nie kopiujcie tekstu prosto z worda, tylko dajcie to przez notatnik i obrabiajcie w okienku. Bo dodaje wam jakieś wiksy na poczatku i końcu

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:22:37, 21-06-07
DOBRY FELIETON

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:11:12, 21-06-07
Artykuł jest o wszystkim czyli o niczym. Może i wyniosłem coś czytając ten artykuł ale popracował bym nad nim. POZDRO:)

anonim
Autor: ococho????????????   Link do posta
19:13:02, 21-06-07
piszcie po polsku

"Whole train - tak nazywane są pomalowane całe segmenty pociągu"
te segmenty fachowo nazywają się wagonami.

"zwykle około 8-10 wagonów"
jakie zwykle??? 8-10 wagonowy holtrejn to rzadkośc.


"Nazwą top-to-bottom określana jest natomiast praca wykonana od dachu do dna wagonu."
a nie lepiej napisać od góry do dołu. zresztą zaraz idę szukać w wagonie dna hhee

"Graffiti mogą być wykonywane różnymi technikami: flamastrem, malowanie pędzlem, wałkiem, sprayem lub sprayem przez szablon"
kurwa. graffiti to tylko keny, a nie jakies pędzle, czy szablony. może jescze matejko robił graffiti


nie chce mi się juz pisać. artykuł średni. dużo nawalone ale bez jakiegoś pomysłu. jakies segmenty, tagi, banksy. kurwa chaos jak huj!!!!!!!!!!!

anonim
Autor: wojtazz   Link do posta
20:14:36, 21-06-07
do "ococho???"
sie mozna chyba domyslec strazniku poprawnej polszczyzny... sie znalazł doktor habilitowany, to moze ci beda dawac artykuły do korekty?

artykuł spoko ;)

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:05:40, 21-06-07
pewnie, że możńa się domyśleć
segment to wagon
kredens to pociąg
pojemnik to spray hehehehe

jeden dzieciak z drugim przeczyta takie coś, nauczy sie i bedzie powtarzał jakies głupoty.
można napisać, że 3 segmenty na kredensie są do dna pomalowane. no można sie domyśleć buahahahaha.
jak się daje artykuł do publikacji to wypadałoby go przeczytać kilka razy, a jesli podobał ci sie wojtazz ten artykuł to gratuluję, bo ja czytałem bardziej profesjonalne rzeczy, a nie zlepki z kilku artykułów tłumaczone pewnie w jakims nedznym translatorze.

anonim
Autor: fvbsufuveinc   Link do posta
02:33:19, 22-06-07
LAPTOP jest namalowany przez JULIANA BEEVER'A o ile mnie pamiec nie myli:)

anonim
Autor: ehh..   Link do posta
02:48:04, 24-06-07
cóz dobrze ze ktoś coś próbuje w temacie działa,ć bo ostatnio bida sie robi...pozdro kredensy

anonim
Autor: ZDred   Link do posta
05:50:15, 24-06-07
taa to julian http://users.skynet.be/J.Beever/pave.htm  A jeśli chodzi o artykuł, to uważam że jest dobry, bo pokazuje że graffiti to nie tylko puszka. wlasnie graffiti to także szablon flamaster itp. koleś dobrze napisał, ja sam kiedyś walkiem malowałem, próbowałem różnego sposobu. Farba śnieżka i jazda :)

anonim
Autor: maicgem   Link do posta
18:04:33, 02-02-08
zaiebiste grafiti

anonim
Autor: m.arcel@poczta.fm   Link do posta
18:45:03, 20-02-08
Witam! Potrzebuje pomocy. Robię prezentację na mature o napisach naściennych, w tym o graffiti. potrzebuję jakiejs literatury na ten temat a nic jak dotąd nie znalazłem, a musze sie na czymś oprzeć. przosze o pomoc w tej sprawie. Piszcie na       m.arcel@poczta.fm            Dzieki i pozdroooo:D

anonim
Autor:    Link do posta
14:04:13, 25-02-08
poszukuje kontaktu z ludzmi którzy rysuja graffiti 3d kreda

anonim
Autor: Kejzooo   Link do posta
13:02:25, 16-03-08
Artykuł napewno sie przyda do mojego weba dzieki

anonim
Autor: Delicious13   Link do posta
22:34:05, 25-07-08
nawet go nie czytałem bo graffiti dla mnie to forma spełnienia!Po co pisać coś o czym każdy szanujący się writer doskonale wie?no chyba tylko po to żeby młodych twórców wesprzeć duchowo!!!chłopaki po necie szperają nie wiedząc co gdzie i jak ale z takich artykułów?no niewiem ...może się malować nauczą?

anonim
Autor: Roni'   Link do posta
13:59:52, 30-01-09
laptop...to zdjecie z laptopem ..niezła lia...poniewarz jest ukazana kosumpcja i ktos lasuje laptopy ...wydaje mi sie ze graffiti nie jest przynajmniej nie powinno byc komercyjne...zastanówcie sie

anonim
Autor: size'   Link do posta
14:04:54, 30-01-09
jeszcze mogł bym dopisac ze... graffiti nie da sie opisac ...z tego wypracowania cos mozna wyciagnac ...ale wydaje misie ze ta osoba ...widziała duzo szablonów w tym Banksyiego...ale nie przezyła niektórych takze spoko sytłacji i miejsc ...pozdrówki  GRAFFITI IT'S NOT A CRIME!

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-228-10-34.compute-1.amazonaws.com (3.228.10.34). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.