Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

DJ Kool Herc - "Hip Hop [...] came from Jamaica"

DJ Kool Herc - "Hip Hop [...] came from Jamaica"

Autor: BrotherX

Dowiedz się więcej o: DJ Kool Herc.

Nadszedł czas na jeden z najtrudniejszych artykułów, jakie miałem okazje pisać. Pytacie dlaczego? No, więc jest trudny z paru powodów. Po pierwsze: Artykuł porusza temat jednej z najważniejszych (jak nie najważniejsza) ikon i twórców kultury hip-hopowej. Drugim powodem była chęć napisania czegoś jedynego w swoim rodzaju różniącego się od innych artykułów, które możecie spotkać w Internecie oczywiście nie zmieniając żadnego faktu z życia legendarnej postaci.

Przejdźmy jednak do sedna sprawy, którego głównym założeniem jest przybliżenie Wam drogim czytelnikom sylwetki ojca, Hip-Hopu: Dj Kool Herc'a.

Dj Kool Herc, tak naprawdę, Clive Campbell urodził się 16 kwietnia 1955 roku w Kingston na Jamajce. Z Jamajką jest związanych kilka ciekawych historii, które przeczytałem w jednym z wywiadów przeprowadzonych przez Davey D. Kool jest autorem jak dla mnie bardzo ciekawego zdania, które daje do myślenia i może być głównym tematem wielu rozmów, dyskusji. Przytoczę wam cała wypowiedź:

"Hip Hop, the whole chemistry of that came from Jamaica" - Hip-Hop, ta cała chemia pochodzi z Jamajki. Urodziłem się na Jamajce słuchałem muzyki ze Stanów Zjednoczonych i moim ulubionym wykonawcą jest James Brown, to właśnie mnie zainspirowało. Puszczałem wiele nagrań James'a Browna w domu. Więc, gdy przybyłem tutaj, musiałem przełożyć to na Amerykański styl: drumy i basy. Zacząłem się bawić bitami. Dowiedziałem się gdzie w nagraniach są breaki, przedłużyłem je a ludzie pokochali to prostu. Więc coraz częściej dawałem pokaz swoich możliwości."

W wieku 12 lat młody Herc przeniósł się wraz z rodziną z Jamajki do USA na dzielnice Bronx (1520 Sedgwick Avenue). Wtedy to rozpoczął karierę z muzyką. (wypowiedz z wywiadu):

"Wszystko się rozpoczęło wtedy, gdy to mój ojciec przyniósł sprzęt dziadka i nie wiedział jak się jego uczepić. Kupiłem dwa nagrania i zacząłem je puszczać w domu. Pewnego dnia siostra zapytała mnie czy mógłbym dać pokaz swoich możliwości na przyjęciu. A tak dokładnie poprosiła mnie o odtwarzanie muzyki na jej urodzinowej zabawie, wiec się zgodziłem i puszczałem na okrągło 20 nagrań. Moje odczucia były pozytywne i dawaliśmy przyjęcie, za, które pobieraliśmy opłatę w wysokości 25 centów za wejście. Uzbierałem wtedy 300 dolarów."

"Herkules" (tak nazywali go rówieśnicy z Alfred E. Smith High School) uświadomił sobie, że niektóre nagrania naprawdę trzymają publikę w nieustannym ruchu. Jego zainteresowanie skierowało się na break'a, czyli moment, w którym to wokal ustaje a bit nadal leci i w pewnym momencie ustaje. Wtedy to Kool wpadł na pomysł by kupić dwa takie same nagrania, puszczał je na osobnych sprzętach. Przechodził z jednego break'u w drugi i w ten sposób tworzyła się pętla, robiąc tak bez końca mógł rozbujać każdy domów nowym Jorku. Była to wcześniejsza forma tworzenia pętli, ułatwiła tworzenie elektronicznych sampli. Dla Kool'a styl, z którego brał materiały nie miał najmniejszego znaczenia, potrzebował tylko małego skrawka piosenki.

Kool Herc był darzony szacunkiem wśród społeczności jak i świadka przestępczego a zresztą sami przeczytajcie jego wypowiedź:

"Miałem szacunek u wielu członków gangów, ponieważ oni chodzili razem ze mną do szkoły. Byli tam między innymi: Savage Skulls, Glory Stompers, Blue Diamond, Black Cats, Black Spades. Znali mnie, ponieważ dbałem o szacunek i ten sam szacunek także im okazywałem. Miałem respect dla wszystkich. Okazywałem to samo kobietom.

Nigdy nie używałem mojej charyzmy po to żeby zostać zrozumiany ani nic z takich rzeczy. Grałem to, co im się podobało, zaakceptowano ich sąsiedztwo, gdy byli na przyjęciu. Nigdy nie dawałem przyjęcia wraz z tym, kiedy publika mnie pytała, kiedy będzie następne. Gdybym wyruszył na wschodnie wybrzeże to usłyszałbym: 'Hey Herc when's the next party?' Gdy bym wyruszył na zachód usłyszałbym 'Hey Herc when's the next party?' Wiec, kiedy wyczuwam symptomy, lub czuje dobre impulsy wtedy to daje następne imprezy. Ludzie pytali się, kiedy następne przyjęcie, ponieważ im się podobało i to mnie nadal trzymało w ciągłej działalności. To był wybór ludzi. To była ich inwestycja. Oni mi pokazali, kim jestem i nigdy nie byłem odwrócony do nich plecami. Nie ważne, jak znane jest moje imię, byłem zawsze w sąsiedztwie. Mogli mnie zawsze zobaczyć i dotknąć."

Jednym z najbardziej zakręconych wydarzeń z życia Clive'a może być wydarzenie, mające miejsce na pewnej imprezie, na którą Kool się spóźnił. Bambaataa widząc, co się dzieje postanowił grac dłużej niż to było przewidywane, Herc rozstawił swój sprzęt i powiedział przez mikrofon: "Bambaataa, could you please turn your system down?"

Ekipie Bam'a się to nie spodobało i namawiali go by grał dalej, na to Kool odpowiedział tym razem mocniejszym tonem: "Yo, Bambaataa, turn your system down-down-down." Lecz nadal nie zauważył rezultatu, włączył swój sprzęt na pełną moc i krzyknął: "Bambaataa-baataa -baataa, TURN YOUR SYSTEM DOWN!"

W tym momencie Bambaataa został kompletnie zagłuszony (Kool miał najgłośniejszy sprzęt w okolicy). Ekipa z Zulu Nation próbowała jeszcze swoich sił, ale nie miała szans a wyraz twarzy uczestników tego zdarzenia mówił "Powinieneś posłuchać Herc'a".

Kolejna dość interesująca historia jest związana z Grandmaster Flashem. Pewnego razu Grandmaster Flash przybył do klubu Havalo wprawiając z zakłopotanie Herc'a, wtedy to Kool wyciszył swój sprzęt i skierował takie oto zdanie w kierunku przybyłego gościa: "Żeby być wykwalifikowanym disc jockey'em musisz stać na wysokim poziomie", a po chwili: "i co najważniejsze musisz mieć bass" i wtedy z wielkim hukiem bass rozproszył się po całej sali, zakłopotany Flash wyszedł, czym prędzej z klubu.

Po tych zawirowaniach nagrywanie stało się bardziej intensywne i nie miał tyle czasu na rozmowy z publiką. Potrzebował jeszcze kogoś do pomocy. Tym kimś stał się: Coke La Rock, pierwszy Mc, który pojawił się na scenie hip-hop'owej. Mój człowiek Coke La Rock, on był pierwszym A-1 Coke, na początku nosił nazwę Nasty Coke, ale potem przeszła na Coke La Rock.

Kolejnym klubem, którym wstrząsnął Herc był Sparkle na 174 i Jerome Avenue na Bronx'ie,
Był to tak zwany HillTop (Hollywood dla dj'i).

W 1977 jego kariera zaczęła maleć, Grandmaster Flash ,Furious Five, oraz Bambaataa wraz z ich bardzo wysublimowanymi stylami coraz bardziej dominowały w jego "wadze". Pewnej nocy Herc został pchnięty nożem na jego własnym przyjęciu i szczytu kariery w pełni nigdy nie odzyskał.

Davey D: Pionierzy: Afrika Bambaataa, Grandmaster Flash i inni wszyscy oni poszli dalej poza muzykę wetkniętą w Bronx. Dlaczego Kool nigdy nie nagrywał poza? Dlaczego Kool Herc nigdy się nie pojawił tam w świetle reflektorów?

Kool Herc: Więc... Ja troszczyłem, się o Hip-Hop. Dominowałem w latach 70'ych. Potem ten cały wulkan wybuchł nad "zachwytem raperami" wraz z Big Bank Hank.

Można także dodać, że po raz ostatni swoją Oldschoolową imprezę rozkręcił w 1984 roku, wystąpił w filmie "Street Beat". Ukazał się na produkcji Terminator X " Godfathers Threat" i z Chemical Brothers na ich albumie "Dig Your Own Hole." Należy powiedzieć, że Dj Kool Herc jest autorem pojęcia: B-Boy, oraz posiadał swoją grupę: Herculoids.

Davey D: Kim byli tak naprawdę oryginalni Herculoids?

Kool Herc: W skład ekipy wchodzili: Timmy Tim oraz Clark Kent nazywaliśmy ich The Rock Machine.

Davey D: To jest ten sam Clark Kent, który był dj'em dla Dana Dane?

Kool Herc: nie, nie, to oszust, powtarzam o jest oszustem ten prawdziwy Clark Kent był nazywany, Bo King i on wiedział, co to znaczy. Jest tylko jedyny, oryginalny Clark Kent w rap biznesie. Ten inny facet dba o swoje imię i na pewno ma szacunek do oryginalnego Clarka Kent'a.

Podsumowując dzięki Dj Kool Herc'owi możemy dziś podziwiać tą piękną i różnorodną kulturę Hip-Hop'ową, dla każdego fana rap-kultury Kool jest legendą, która zapoczątkowała tą wspaniałą muzyczną przygodę, jaką jest rap.

Kończąc chciałbym przytoczyć zdanie Kool'a, mam nadzieje, że zapadnie wam w pamięci: "Well, no matter what rumors you've heard, I'm still built like a twenty five/forty five frame."

Dowiedz się więcej o: DJ Kool Herc.


Informacje o artykule
Data dodania:2007-07-02
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:10.00 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
BrotherX Robert  rap graffiti breakdanceBrotherX
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Kool Moe Dee - Wiedza jest Królem
Historia Hip-Hopu - Jak to wszystko się zaczęło

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Sensim   Link do posta
22:03:35, 01-07-07
okej

anonim
Autor: DON DADDA   Link do posta
22:13:35, 01-07-07
Sporo ciekawych informacji. Jednak jeśli publikujecie te artykuły to proszę przeczytajcie je choć raz przed wypuszczeniem w net. Błędy interpukcjyne i ortgraficzne nie powinny mieć miejsca. Druga sprawa może autor sam nie tłumaczył wypowiedzi ale troche włożonej pracy w edycję tłumaczenia przyniosło by samą korzyść. Jest wrażenie tłumaczenia z translatora i wklejeniego go wprost w artukuł. Można przecież lepiej poukładać tłumaczenie zachowując jego sens. Więcej szacunku panowie i staranności. !! HIP-HOP4LIFE!!

anonim
Autor: Cyberboy   Link do posta
22:43:36, 01-07-07
Może przetłumacz to ostatnie zdanie dla laików z angielskiego :P

anonim
Autor: PAwloo   Link do posta
22:57:44, 01-07-07
ej co znaczy to zdanie na końcu??

Janko Muzykant
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:36:09, 01-07-07
 "Well, no matter what rumors you've heard, I'm still built like a twenty five/forty five frame."

"Cóż, nie ważne jakie plotki słyszałeś, wciąż jestem zbudowany jak 25-latek, a 45 mam"

coś w tym stylu

anonim
Autor: DON DADDA   Link do posta
23:42:49, 01-07-07
Nie dokładnie tak ;) Nie chodzi o lata tylko o format płyty winylowej - dużej płyty 12' calowej - 25 to singiel a 45 to LP . Czyli "Nie waże jaką plotkę o mnie słyszałeś. ja dalej jestem zbudowany jak 25/45 rama" Kool Herc po prostu dalej jest płytą winylową. he he teraz sobie żartuję ale wyobraziłem sobie transformację Kool Herca jak w Marvelowskich komiksach w Super Płytę Winylową beka - to po wczorajszych baletach tki blaz chyba :P pozdro! 

dtc
Autor: dtc   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:43:56, 01-07-07
O, wreszcie dzieciaki skumają że http://www.hip-hop.pl/czytelnia/img/1180706632_0_small.jpg to nie zdjęcie Finroda na przedmieściach

BrotherX -> co do samego materiału, naprawde wielkie dzięki za to. Świetna rzecz, oby tak dalej...

Nesko123
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:46:18, 01-07-07
dobrze, nie ma zadnego znaczenia jakich sluchaliscie plotek, ja ciagle jestem jak "konstrukcja 25/45(???)"

Nesko123
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:52:02, 01-07-07
aha juz kapuje o co chodzi heh

anonim
Autor: okawango   Link do posta
09:33:25, 02-07-07
Herc w ostatnim zdaniu powiedział: "Nieważne, co mówią Wilk, Bilon i inni pseudohardcore'owi MC's. Tede zawsze będzie legendą polskiego rapu".

anonim
Autor: .   Link do posta
10:43:58, 02-07-07
kurwa debil przepisywał ten artykuł chuj wie skąd takie kurwa podstawowe błędy jak"Street Beat" przeciez on kurwa nawet nie oglądał tych filmów nie zna tytułów prawidłowych a te historyjki co on tu przedstawiał to w kazdym kurwa artykule o kool hercu sa kurwa nikt jeszcze po polsku nie napisał dobrego artykułu o kool herc'u

anonim
Autor: ajtajtajtaaa   Link do posta
11:29:34, 02-07-07
i niepotrzebne byly teksty typu:
Kool Herc był darzony szacunkiem wśród społeczności jak i świadka przestępczego a zresztą sami przeczytajcie jego wypowiedź:

chujowo to wygląda. Mogłeś oprzeć się na wywiadzie i przytaczać fakty poprzeplatane wypowiedziami. Wyglądałoby ciekawiej. I to "Street Beat" to lipa w chuj ...anonim
Autor: PAwloo   Link do posta
11:51:47, 02-07-07
SIema. Mam jeszcze jedno pytanie. Bo wczoraj oglądałem film pt. :"Scratch". i moje pytanie jest następujące. Czy znacie jakieś jeszcze filmy które przybliżają kulture hip-hopu, jej korzenie itp. Z góry dzieki ;)

anonim
Autor:    Link do posta
12:21:17, 02-07-07
lipa w chuj. to bardzo miło ze przetlumaczyles ten artykul ale tego nie da sie czytac. wkleiles to do translatorka a on ci to zwrocil? kurwa twoj poziom pisania przypomina poziom rymowania żuroma

anonim
Autor: JEBACTRUSKAWE   Link do posta
12:21:48, 02-07-07
"Dzień z życia Truskawy" - film produkcji polskiej, przybliży Ci historię hiphopu na całym świecie łącznie z nazwami i tracklistami płyt 836476347 lat do przodu.

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:38:43, 02-07-07
dobry wywiad

anonim
Autor: truskawkaposse   Link do posta
17:43:28, 02-07-07
DARMOWY NIELEGAL PROJEKTU FLINSTONE-KIELBASA JUZ NIEBAWEM!!!


anonim
Autor: witone   Link do posta
21:23:13, 02-07-07
beat street i wild style w dobrej kopii szukam ma ktoś??? jak co to na gg prosze_8639878

Wrona (WRN)
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:32:18, 02-07-07
Mogłabym się doczepić interpunkcji i tego, że nie wszystkie angielskie zwroty są idealnie przetłumaczone... ale po co? Dla mnie najważniejszy jest sens artykułu. A oddaje on wiele- przede wszystkim daje posmakować odrobinę klimatu raczkującej kultury Hip-Hop, pomaga przenieść się X czasu wstecz, kiedy nie było wielu z nas, a rap już zaczynał się rozwijać. Big up!

murzynski_ziomek_tekiszy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:10:20, 03-07-07
ZNOWY TLUMACZENIE Z WWW.DAVEYD.COM ? CZY TYM RAZEM Z CZEGO INNEGO ? FAJNIE TAK TLUMACZYC Z BLEDAMI NA ZYWCA ARTYKULY I JESZCZE PODPISYWAC JAKO SWOJE ? DOBRZE ZE CHOCIAZ PYTANIA W WYWIADZIE ZADAJE DAVEY D A NIE BROTHERX

PELNA PROFESKA

anonim
Autor: hoop fruti chlopaku   Link do posta
01:19:50, 03-07-07
Autor: DON DADDA
Dodany: 2007-07-01 23:42:49 Host: ---.neoplus.adsl.tpnet.pl Nie dokładnie tak ;) Nie chodzi o lata tylko o format płyty winylowej - dużej płyty 12' calowej - 25 to singiel a 45 to LP . Czyli "Nie waże jaką plotkę o mnie słyszałeś. ja dalej jestem zbudowany jak 25/45 rama" Kool Herc po prostu dalej jest płytą winylową. he he teraz sobie żartuję ale wyobraziłem sobie transformację Kool Herca jak w Marvelowskich komiksach w Super Płytę Winylową beka - to po wczorajszych baletach tki blaz chyba :P pozdro!chyba cos ci sie popierdolilo czlowieku

12 cali to 12 cali i nie ma kurwa singiel 25, a LP 45
singiel to 7'' - odtwarzany przy predkosci 45 rpm
a LP lub maxi singiel odtwarzane sa przy predkosci 33 rpm

wiec tlumaczenie z dupy

Olsztynianin92
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:08:43, 03-07-07
Jest troszku bledow ale nie ma co narzekac lepsze jest to niz newsy typu Jay Z puszcza nielegalnie muzyke w swoim klubie...

technics
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:45:44, 03-07-07
dobry shit

polecam

anonim
Autor: .   Link do posta
13:29:31, 03-07-07
przez to ze tzcy ludzie jak ten przyjeb co to pisał czy wysrał czy chuj wie co młodzi ludzie kurwa chjuja wiedza o hip-hopie POWIESIC TĄ KURWE DRUH SŁAWEK mógłby zostac upoważniony do pisania tego albo kurwa jakis pasjonat a nie pizda co nawet kurwa by nie wiedziała kto to KOOL HERC gdyby nie wyszukał tego w necie

anonim
Autor:    Link do posta
17:08:29, 03-07-07
"jego kariera zaczęła maleć" - piękne:)

anonim
Autor: guwecyyqcc   Link do posta
22:10:07, 26-10-07
Hello! Good Site! Thanks you! sjfvspnyoi

anonim
Autor: odevczqgbs   Link do posta
01:55:35, 17-11-07
The Wii console is the size of a remote control, and seniors swing it in front of a computerized image of a bowling alley or tennis court. In Pictures: Technologies That Seniors Love And Need Erickson Retirement Communities discovered that Wii games were fun and good exercise for seniors in its homes, because swinging the remote simulates motions people use when playing for real. With Wii tennis, "it's so hard for you not to move and simulate your tennis strokes," said Antonio Galvan, a program manager at an Erickson facility in Naperville, Ill. In addition to Wii, YouTube, that bastion of quirky, homemade videos aimed at hipsters, has become another place for oldsters to hang out. Look for "senior citizen" on...
<a href='http://blog-about-sport.com/news/16 311'>http://blog-about-sport.com/</ a>

anonim
Autor: ybpvnjmwqm   Link do posta
18:53:14, 21-11-07
The CDC (continuous damping control) shock absorbers, similar to those that Audi already uses on the luxury Q7 SUV with air suspension, are twin tube gas filled hydraulic units with an additional external valve and connecting pipe. Their operation can be continuously varied. An electromagnetically energised proportional action valve regulates the flow of hydraulic fluid between the inner and outer damper tubes. A smaller flow cross section makes the damping characteristic firmer, a larger one makes it softer. The control unit applies adaptive operating characteristics within the mode the driver has chosen via Audi drive...
<a href='http://myuniqsite.com/news/25325'&g t;http://myuniqsite.com/</a>

anonim
Autor: rdqqaslpeh   Link do posta
21:46:47, 22-11-07
<a href='http://wlsite.com/1.html'>audi news: wlsite.com</a>

anonim
Autor: dzqwlljmpk   Link do posta
20:33:35, 24-11-07
THE Chinese are growing affluent on the back of a solid economy and a willingness to save, but when it comes to investing in shares they prefer a speculative approach more akin to gambling. My book has been translated into Chinese. Just how much crossover there is for the average Chinese to want to read about an Aussie country boy's efforts to get his finances in order I'm not sure or whether they'll get much of a chuckle from gags about Bert Newton's hair. Yet, in a market the size of China's if even a fraction of 1 per cent of the population buys my book I could be recommending an investment in plantation timber because of the forest of trees required. Still, I seem to have impeccable timing the Chinese have lately embraced investing big time. The 3rd Beijing International Finance...
<a href='http://bestnews-4u.com/news/3727'&g t;http://bestnews-4u.com/</a>

anonim
Autor: vowxouuyxk   Link do posta
14:49:33, 25-11-07
I have never been much in favour of online shopping. The idea that the ancient physical delight of strolling the marketplace or bazaar and taking in its sights and smells might one day be replaced by clicking and dragging from a desktop is one I have always found more repugnant than convenient. But that was before I found out aboutWhat is Etsy? If you ask its founder, 27 year old Brooklyn based Rob Kalin, Etsy is "a childhood word from a Fellini movie" that he chose because "it embodies the curiosity of imagination" (the naughty Kalin has also playfully told the press that Etsy comes...
<a href='http://bestnews-4u.com/news/3439'&g t;http://bestnews-4u.com/</a>

anonim
Autor: ihwkerpoze   Link do posta
18:41:18, 25-11-07
E Verify, formerly known as Basic Pilot, is a voluntary program that is designed to allow employers to electronically compare an employee's personal information against databases maintained by the Social Security Administration and the Department of Homeland Security. The accuracy of the Internet based system has improved in recent years, but still has shortcomings, according to the 254 page report prepared for Homeland Security officials by Westat, a Rockville, Md. based research corporation. A higher error rate Maria Elena Garcia Upson, a U.S. Citizenship and Immigration Services spokeswoman, said the agency is in the process of evaluating the report and had no immediate comment on Friday afternoon. The system is a centerpiece of the Bush administration's worksite enforcement plan. The report warned that...
<a href='http://coolnews-4u.com/news/3805'&g t;http://coolnews-4u.com/</a>

anonim
Autor: giupglwhft   Link do posta
16:37:10, 28-11-07
<a href='http://new-news-4u.com/news/15131'& gt;Life is sweet for the reunited Spice Girls USA Today</a>

anonim
Autor: jalumsgtvu   Link do posta
11:04:19, 07-12-07
<a href="http://rso-csp.org/bulletins/cialis _cost_low.html">cialis cost low</a>

anonim
Autor: uxmtajwdgm   Link do posta
17:30:17, 23-01-08
<a href="http://molodejj.net/map">molodejj.net</a>br /> <a href="http://kon4inka.net/map">kon4inka.net</a>

anonim
Autor: thhdxplyux   Link do posta
10:54:04, 05-02-08
Hello! Good Site! Thanks you! lpxqouqwcvbu

anonim
Autor: zhtjqdkjqa   Link do posta
10:17:15, 22-04-08
Wow, cool man, big thanks! <a href=http://cuszezfrafqn.com >http://cuszezfrafqn.com</a>

anonim
Autor: zdzyanzeaw   Link do posta
02:21:50, 07-05-08
Wow, cool man, big thanks! <a href=http://vqwsmjtigzsb.com >http://vqwsmjtigzsb.com</a>

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-245-48.compute-1.amazonaws.com (3.226.245.48). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.