Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Lubię zróżnicowaną muzykę - wywiad z Jajcem (Bla-Bla)

Lubię zróżnicowaną muzykę - wywiad z Jajcem (Bla-Bla)

Autor: WSZT...

Dowiedz się więcej o: BlaBla.

"Zbyt długo upajałem się swoim lenistwem he, zaniedbałem przez to różne sprawy. Teraz chce więcej pracować nad utworami niż kiedykolwiek wcześniej. Daje mi to dużo satysfakcji. Dlatego będzie jeszcze jedna produkcja w tym roku,..." Sprawdźcie wywiad z Jajcem (Bla-Bla), który niedawno wypuścił swój nielegal "Podaj dalej", a już planuje kolejny. Zadaliśmy kilka pytań na ten temat i spraw związanych z koszalińskim Hip-Hopem.

Może na początek zaczniemy od Twojej ostatniej płyty "Podaj dalej" - Kim jest Jagodziński, którego tak serdecznie przywitałeś na wstępie?
Jajco:
Nie chce się wypowiadać na temat tej osoby... Wstęp został nagrany na takiej zasadzie, że powiedziałem to, co mi leżało na sercu. Nie zapisałem sobie tego wcześniej, to po prostu kilka szczerych słów ode mnie, a Jagodziński to hmm... "człowiek z Pomatonu" he.

Również w tym kawałku wspomniałeś o zwrotce/wersach Włodka z Molesty "Pomaton ich kontrakt to ... nic ponad to" Co powiesz na temat Pomatonu i Waszego legala Bla-Bla? Chyba wydawnictwo Wam nie wyszło? Mroku w jednym ze swoich numerów też nawinął parę wersów na ten temat.
Jajco:
Naszym zadaniem było nagrać ciekawą płytę i to się udało, bo to była płyta zupełnie inna od wydawnictw dostępnych na rynku. Inną natomiast sprawą jest to, że przed samym pojawieniem się płyty w sklepach, zarząd Pomatonu stwierdził, że nie będą inwestować w Hip-Hop, bo przynosi im to zbyt małe dochody. Wiesz ich sprawa. Dla mnie to przeszłość i nie widzę sensu, aby do niej wracać. Nie żałuję jednak niczego, bo w życiu nie warto żałować, szczególnie z powodu takich błahych spraw. Reszta chłopaków z BlaBla ma chyba podobne zdanie na ten temat i raczej wolimy skupić się na przyszłości.

Na Twojej płycie są dwa numery z akcentem politycznym. Rozumiem, że polityka jest i otacza nas, ale dlaczego ostatnio tworzy się dużo takich numerów ... dlaczego Ty je zrobiłeś?
Jajco:
Jak sam dobrze zauważyłeś polityka jest, otacza nas i co więcej dotyczy nas - czy tego chcemy czy nie. A rap to dla mnie między innymi komentowanie rzeczywistości, więc po prostu skomentowałem to co widzę. Nie wiem dlaczego tworzy się więcej na ten temat numerów niż kiedyś - może jest więcej "absurdu i nonsensu" w dzisiejszej polityce (chociaż nigdy go nie brakowało i pewnie nie będzie)?

Jak układała Ci się współpraca z 4P i Proceente?, bo reszta numerów jest z członkami Bla-Bla - tu chyba miałeś pełen komfort.
Jajco:
Z 4P nagrywamy w tym samym studiu (Real Playaz u Mahyna). Usłyszałem jego nowe dokonania i bardzo mi to przypadło do gustu, więc nagraliśmy wspólny kawałek. Z Proceente poznaliśmy się przy okazji pewnego wywiadu w Warszawie i koncertu BlaBla, na którym grał też Szybki Szmal, a że zawsze odpowiadała mi jego twórczość, zaprosiłem go na płytę. Z obu tych gościnnych udziałów jestem zadowolony i wielkie dzięki za te zwrotki.

Pod bity których producentów najlepiej Ci się nagrywało?
Jajco:
Wybrałem takie bity, które mi pasowały, więc nie mogę jakoś szczególnie wyróżnić konkretnego bitu/producenta. Wszystkim wielka piona za współpracę.

Jeśli chodzi o bonusowy numer - to jakaś niewykorzystana produkcja Bla-Bla, którą chcieliście opublikować na jakimś materiale?
Jajco:
Rzeczywiście była opcja, aby ten kawałek znalazł się na winylu Junodet, ale ostatecznie znalazł się na nim kawałek "Mam telewizor" z Łoną.

Nie masz zajawki na kręcenie amatorskich klipów do nielegali? W Koszalinie ostatnio Mino, wcześniej Mroku już to zrobili.
Jajco:
Nie lubię patrzeć na swoją gębę (śmiech). Serio...hmm...nie myślałem o klipie do tej płytki, choć była taka propozycja. Mogę powiedzieć, że do następnych produkcji na pewno już jakieś powstaną.

Wiemy, że na wrzesień szykujesz kolejnego nielegalna. Dlaczego decydujesz się na nagranie kolejnego materiału w tym samym roku?
Jajco:
Zbyt długo upajałem się swoim lenistwem he, zaniedbałem przez to różne sprawy. Teraz chce więcej pracować nad utworami niż kiedykolwiek wcześniej. Daje mi to dużo satysfakcji. Dlatego będzie jeszcze jedna produkcja w tym roku, choć bardziej w październiku niż we wrześniu.

Czego możemy się na nim spodziewać? Goście, producenci, o czym będziesz nawijał? Z kim chciałbyś nawiązać współprace przy kolejnych trackach - jak prezentować będzie się track lista?
Jajco:
Materiał w całości będzie nagrany z miejscowym mc/producentem - Czezem. Na razie wybieramy bity i nic więcej nie powiem.

Teraz pytania z różnych dziedzin. Co się dzieje aktualnie w Bla-Bla? Robicie coś wspólnego, czy skupiacie się na solowych projektach? Nagrałeś teraz nielegalna - kolejnego masz już w planach, Mroku wcześniej puścił swoja EPkę i szykuje kolejną płytę, Wonz i Burza udzielają się gościnnie, a Em'a mało słychać. Co tam u Was się dzieje w ekipie? Jak idzie "proces twórczy" wraz z Bla-Bla?
Jajco:
Pokłóciliśmy się o gruby szmal z Pomatonu (śmiech)...BlaBla ma się dobrze...Burza z Wonzem robią jakieś szalone tracki, Mroku ma skończony praktycznie materiał na legalny debiut solo, no i wspomniana moja produkcja - to wszystko powinno się jakoś pojawić do końca roku. Ema może i mało słychać, ale będzie więcej, bo planuje wspólny materiał z Mrokiem na przyszły rok. Cały skład chce nagrać mixtapa z prawdziwego zdarzenia tzn. kilka utworów nagrać na winyle i dać dj'owi do wykazania się. - mam nadzieję, że się to nam uda. No i cóż trzeba będzie pomyśleć o legalu BlaBla numer 2, bo taki będzie i za to ręczę. "Proces twórczy" cały czas trwa.

Ty i Mroku korzystacie ostatnio z pomocy innych producentów. Mahyn nie ma czasu, czy może chcecie wydobyć z siebie całkiem inne brzmienie?
Jajco:
Osobiście lubię bardzo zróżnicowaną muzykę. Oprócz Hip-Hopu, słucham sporo płyt - nazwijmy to umownie - "okołojazzowych", nieco 2stepu jeśli się trafi w dobrym wykonaniu i całej masy alternatywnych brzmień, których nie warto szufladkować. A i w samym hip-hopie jest wielkie bogactwo muzyki, przecież cały nie brzmi jednakowo. Skoro słucham różnorodnej nuty to i różnorodną chcę tworzyć. Chciałem mieć bity wielu producentów i tak też zrobiłem.

Słyszałeś pewnie płytę 4P i Onila - "Zorganizowana Grupa Rapowa" - jak oceniasz ten album?
Jajco:
Gratuluję chłopakom dobrej płyty, bo to kawał solidnego i konkretnego rapu. Wydaje mi się, że to materiał, który może odnieść także komercyjny sukces - przynajmniej ma taki potencjał. Życzę powodzenia.

Ostatnio w Koszalinie zrodził się Beef między Minem a Mefiu ... słyszałeś te disy? Masz jakieś zdanie na ich temat?
Jajco:
Słyszałem, ale ja ogólnie nie jaram się zbytnio dissami. Fajnie kiedy podnoszą one umiejętności i to taka pewna hip-hop'owa tradycja, ale przeważnie wynikają z byle powodów, wręcz śmiesznych. Czasami wkurwia mnie nieco jechanie po sobie jak po szmatach, bo to nie wielka sztuka nazwać kogoś dziwką. Kiedy mc wykazuje się pomysłowością w wersach może wyjść z tego coś zajebistego.

Mino nagrał w swojej odpowiedzi wersy "To Rzepa nawinął, że przejmujecie to miasto, spytaj ziomków z Bla-Bla czyja to jest własność". Skomentuj to.
Jajco:
Myślałem, że nie mam żadnych nieruchomości czy posiadłości ziemskich, a tu proszę całe miasto (śmiech)

A która z ostatnich koszalińskich produkcji najbardziej zwróciła Twoją uwagę?
Jajco:
Moim zdaniem tekstowo ciekawie rozwija się Mino, a stylowo Neile.

Oceń sytuacje hip-hop'u w Koszalinie w tym roku. W 2006 wszyscy narzekali, że nic się w mieście nie działo, teraz jest chyba inaczej - jak uważasz?
Jajco:
No wiesz te produkcje, które się ukazały w tym roku, były zapewne rozpoczęte w tamtym, więc to chyba nie do końca tak jest. Oczywiście cieszy trzeci koszaliński legal. Poza muzyką są także ludzie, którzy tańczą czy malują i zajebiście, że cały czas coś w tym kierunku robią. Wiesz boom hip-hop w Polsce ma już za sobą i chyba dobrze, bo zostaną ludzie, którzy naprawdę chcą to robić. Ale zarazem myślę, że jeszcze będzie nam dane robić to na dużą skalę. Tak jak mówił Eldo "znajdziesz hip-hop, jeśli chce ci się go szukać".

Miesiąc temu odbywała się majówka, niestety Jam Graffiti w tym roku praktycznie nie istniał "organizacyjnie". Była to wizytówka Koszalina, na mapie hip-hop'u. Szkoda, że nie starano się tego jakoś ogarnąć wcześniej - tak jak kiedyś? ... Cans na ostatnią chwilę starał się coś zdziałać, ale to nie to samo. Co myślisz?
Jajco:
No widzisz ja nawet nie wiedziałem, że cokolwiek się odbyło. Cóż część osób, które odpowiadały kiedyś za graffiti jam jest poza Koszalinem, inne mają na głowie pełno swoich spraw. Starzejemy się po prostu (śmiech). Szkoda, może w przyszłości się to jeszcze zmieni.

Będziemy kończyć: Jakie masz plany na najbliższe miesiące?
Jajco:
Pewnie jakiś niedługi wyjazd w celach zarobkowych, no i potem płyta z Czezem. Chce też zacząć ostatni rok studiów, żeby mieć je już za sobą.

Jakieś słowa na zakończenie?
Jajco:
Dzięki za rozmowę i wielkie pozdro dla ludzi, którzy widzą sens tworzenia dalej hip-hopu w jego wszystkich formach. Róbcie swoje.

fot. Pstryku (Limp2)

Dowiedz się więcej o: BlaBla.


Informacje o artykule
Data dodania:2007-06-11
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
WSZT..., 35 lat
mężczyzna, Koszalin

Ostatnie artykuły tego autora:
Koszalin to nie tylko garnitury, ratusz i urzędasy - wywiad z 4P i Onilem
Wywiad z Wezyrem (N.A.S.A.)

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: bulan   Link do posta
10:31:16, 12-06-07
dobry wywiad, konkretne pytania i konkretne odpowiedzi ;) bez demagogii

anonim
Autor: koszalinianka   Link do posta
10:46:39, 12-06-07
spoko wywiad - krótki i treściwy

anonim
Autor: igrekeno   Link do posta
18:19:37, 12-06-07
dokładnie :) bez demagogii hehe

anonim
Autor: p00t   Link do posta
17:24:34, 13-06-07
Nie ważne co by nie pisali, jajco i tak jest jesdnym z nasłabszych zawodników na koszalińskiej scenie. Kiepskie flow połączone z wadą wymowy nie daje żadnego efektu dzięki "marce" bla-bla może się trochę wspiąć co nie zmieni tego że nadal jego nagrywek będa słuchali jego koledzy z osiedla i ewentualnie ci co go znają. Jego nagrwyki mogą świadczy tylko o braku krytyki dla własnej twórczości. Co do słów w stronę Pana Jagodzińskiego to myślę że jajco powinien siedzieć cicho o dziękować za całych sił pomatonowi że osoba z takimi umiejętnościami dostała możliwość nagrania płyty i wydania jej legalnie (nie ujmując innym zawodnikom bla-bla, którzy poziomem zgniatają w/w). Pozdrawiam wszystkich fanów i hejterów.

anonim
Autor: siodme p00ty   Link do posta
22:27:21, 13-06-07
ej panie siodme p00ty co sie tak rozpisales powyzej:

no sorry, ale pierdolisz

po pierwsze - tekstowo to jest moze i za mrokiem, ale i tak przed reszta ekipy blabla...
po drugie - moze flow nie zabija, ale mi osobiscie sie go dobrze slucha (przynajmniej ma swoj styl, a nie jest kolejnym podziemnym emce, ktory brzmi tak samo jak wiekszosc podziemniej sceny) i co najwazniejsze nie chce byc kolejnym smarkiem, jimsonem czy kim tam jeszcze...
po trzecie - moze i ma wade wymowy, ale ma ja tez np. tymon, proceente czy emil blef i w ich przypadku mi to takze nie przeszkadza...
po czwarte - co prawda jestem z koszalina, ale osobiscie go nie znam, wiec go nie bronie...bronie jedynie chocby odrobiny obiektywizmu...i nie tylko ja mam takie zdanie, bo wiele osob, ktore slyszalo bla-bla wlasnie go stawia zaraz za mrokiem w kolejnosci (choc fakt faktem - kwestia gustu)
a co do jagodzinskiego to dobrze pojechal, bo bez owijania w bawelne - nawet jesli go nieco ponioslo...
aha no i co do umiejetnosci - to sorki, ale poza mrokiem nikomu sie nie zdarzaja takie teksty na konkretne tematy okraszone czesto wilokrotnymi rymami
tyle w temacie
tez pozdrawiam fanow i hejtero

anonim
Autor: p0t   Link do posta
19:50:17, 14-06-07
Nie będe oceniał czy jest przed mrokiem czy za nim, bo obydwu raperów nie poleciał bym nikomu do przesłuchania chyba że miałbym pokazać jak wygląda mało energiczny i monotonny rap w wykonaniu mroka bądz jak nie należy rapować w przypadku jajca. Reszta ekipy poza nim trzyma poziom.
Masz racje pisząc że polskie podziemie brzmi tak samo zawsze słychać ten głos z piwnicy który tłumiony jest słabą jakością dzwięku i tym samym tematem co reszta. Także nikomu bym nie polecił niczego z polskiego podziemia. To że nie jest smarkiem czy jimsonem to może i dobrze bo rapował by zawsze tak samo kierując się w stronę tych starych kanapowych wyjadaczy co nie potrafią przestawić się na inny rodzaj rapu, poprostu rap kojarzą z jednym kierunkiem.
Zawodników których wymieniłeś akurat pasują do niego poziomem są zaskakująco słabi może to jest domena osób które mają wade wymowy (rudy mrw, joka). Zresztą kto by wydał blefa na solo? Może i ktoś by wydał ale z pewnością nie kupił. Tacy ludzie jak on muszą rapować albo z ekipą albo być podbijani przez featy innej możliwości nie ma. Podobnie jest z jajcem któremu bla-bla podbiło PR.
Tak jak piszesz możliwe iż jest to kwestia gustu, może go już zatraciłem. Kończąc już o jajcu chciałem napisać jeszcze parę słów o koszalińskim rapie otóż żeby nie wyglądało no to że tylko potrafie krytykować kiepskich raperów potrafię też znaleźć tą dobrą stronę naszej sceny. Moim zdaniem jedynymi osobami których forma rośnie są: maja (gdyby wszyscy robili takie postępy to nikt nie musiał by słuchać jajca) oraz Q100 (który zmierza w dobrym kierunku). Reszta sceny raczej leży i kwiczy. Łącze wyrazy szacunku i pozdrawiam serdecznie.

anonim
Autor: siodme p00ty   Link do posta
22:02:15, 14-06-07

masz swoj gust ja mam swoj
wiesz swoje a ja swoje
masz swoje zdanie a ja swoje zdanie
i juz tak zostanie
i nigdy raczej sie z toba nie zgodze
w koncu nie wszyscy musza myslec tak samo

co do reszty wymienionych koszalinian
Q100 mi akurat nie podchodzi w ogole, choc fakt, ze sie rozwija
maja zrobil wielkie postepy i za to szacun, teksty ma technicznie dobre, jednak slabiej z trescia. ciekawy ma flow
tyle w temacie...pozdrawiam takze

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-233-229-90.compute-1.amazonaws.com (3.233.229.90). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.