Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Rap łap to - wiesz, że warto - wywiad z Karimem

Rap łap to - wiesz, że warto - wywiad z Karimem

Autor: Karolinka

Słuchałem muzyki rockowej, aż do momentu kiedy pojawił się Hip-Hop, który zainspirował mnie nie tylko jako muzyka ale również, a może przede wszystkim jako kultura.

Jakiś czas temu, na kilka dni, przyleciał do kraju Karim. Oczywiście skorzystaliśmy z okazji i ustawiliśmy się z nim na mini wywiadzik. Spotkaliśmy się w jednej z bielskich knajpek i popijając zimny browar zaczęliśmy dyskusję na temat MD, solowóce, poglądach o Hip-Hopie i planach na przyszłość.

Na początek pytanie standardowe powiedz jak u Ciebie zaczęła się przygoda z rapem, skąd jesteś, jak długo zajmujesz się muzyką?
Karim: Przygoda zaczęła się na przełomie 1995/1996 roku, wtedy kiedy pojawiły się pierwsze polskie rapowe produkcje wydane na skalę ogólnokrajową (Liroy,WYP3,K44). Natomiast pierwsze swoje rzeczy zaczęliśmy (Meridialu) tworzyć w 1999 roku. Od zawsze, na zawsze Bielsko-Biała reprezent.

Czy jest na płycie "Materiał Przeterminowany" jakiś kawałek, z którym utożsamiasz się w jakiś szczególny sposób?
Karim:
Utwór "Nosi mnie" podoba mi się najbardziej co niekoniecznie znaczy, że szczególnie się z nim utożsamiam. To po prostu mój faworyt z tego albumu.

Płyta powstawała bardzo długo. Czy po tak długim czasie nie miałeś myśli typu "ten materiał jest za stary, nie ma sensu go wydawać"?
Karim: Jeśli chodzi o mnie to chciałem puścić tą płytę w obieg jak najszybciej. Jednak będąc w składzie musisz się liczyć z czasem i gotowością innych. Materiał jest przeterminowany dla nas samych jako twórców, jednak dla odbiorcy jest to całkiem nowa płyta. Pamiętajmy, że jest to nielegal, w dodatku słabo promowany, a nie mainstreamowa płyta. Jeśli wydawalibyśmy ten album "na legalu" to wtedy pewnie nasunęły by się wymienione przez Ciebie wątpliwości.

Dlaczego postanowiłeś zająć się muzyką?
Karim:
Nie postanawiałem tego. Od najmłodszych lat muzyka była nieodłączną częścią mojego życia. Pamiętam jak w pierwszej klasie szkoły podstawowej miałem poprzegrywane kasety ze wszystkimi albumami grupy Metallica i byłem ich fanem. Jak teraz o tym myślę to był to chyba swojego rodzaju ewenement biorąc pod uwagę mój wiek. Później słuchałem muzyki rockowej, aż do momentu kiedy pojawił się Hip-Hop, który zainspirował mnie nie tylko jako muzyka ale również, a może przede wszystkim jako kultura. Wtedy doszedłem do wniosku, że chciałbym mieć swój wkład w jej rozwój, dlatego zacząłem tworzyć własne projekty.

Czy na polskiej scenie jest ktoś z kim szczególnie chciałbyś współpracować?
Karim:
Będąc na tej scenie jako MC jednocześnie jestem jej fanem. Wychowałem się na tych płytach. Więc teraz kiedy mam okazje rozmawiać czy współpracować z artystami, których płyty mam na półkach, to jest to dla mnie w pewnym sensie spełnienie dziecięcych marzeń. Lista MC's, producentów, beatboxerów, piosenkarek z którymi chciałbym współpracować jest bardzo długa. Nie zawsze chcieć znaczy móc, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to część z nich usłyszycie na moich kolejnych produkcjach.

Jeśli chodzi o mnie to chciałem puścić tą płytę w obieg jak najszybciej. Jednak będąc w składzie musisz się liczyć z czasem i gotowością innych.

Co, bądź też kto jest dla Ciebie inspiracją do robienia muzyki?
Karim:
Inspiracją jest dla mnie każdy dzień. Nowe miejsca, ludzie, sytuacje, doświadczenia, wszystko to daje do myślenia, następnie powstaje koncepcja, bit, liryka, wizyta w studio, scratch, mix całości i masz Meridialu na głośnikach.

Czy uważasz, że internet to dobry środek promowania płyty?
Karim:
Zdecydowanie tak. Internet to kopalnia informacji, z których wybierasz dla siebie tylko to co Ci odpowiada, w przeciwieństwie do telewizji, w której czekając na dobry klip musisz oglądać wszystkie te plastikowe podróbki pozbawione "dobrego smaku". Jestem również jak najbardziej za ściąganiem z sieci MP3. Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś chce kupić oryginalną płytę zrobi to bez znaczenia czy słyszał ją wcześniej na komputerze. Internet pomaga w selekcji tego co warte zakupu i wyklucza wyrzucenie pieniędzy w błoto. Jeśli chodzi o internetową promocję to biorąc pod uwagę, że w co drugim domu mamy sieć jest to również doskonały środek reklamowy.

W jakim mieście, którego jeszcze nie odwiedziłeś najbardziej chciałbyś zagrać i dlaczego?Karim:Biorąc pod uwagę, że nasza popularność póki co nie wychodzi daleko poza granice miasta, chciałbym zacząć grać więcej koncertów w Katowicach i Krakowie ze względu na to, że to dwie duże aglomeracje znajdujące się najbliżej Bielska - Białej. Kogo z polskiej sceny cenisz najbardziej i dlaczego?
Karim:
Lilu, Ania Sool, Hst, Tymon to jest moja ulubiona czołówka jeśli chodzi o rymowanie. Lubie ich słuchać bo są to ludzie działający na pograniczu podziemia i komercyjnej sceny co w moich oczach jest dużym atutem. Sztuką jest zrobić na tyle dobry rap, żeby płyty z nim przechodziły z rąk do rąk pomimo braku wielkiej promocji w tv.

Jaka jest Twoja opinia na temat obecnej kondycji sceny Hip-Hop. Czy po komercjalizacji mającej miejsce w ciągu ostatnich lat widać oznaki powrotu Hip-Hopu do jego źródeł?
K
arim: Myślę, że nie można odpowiedzieć na to pytanie biorąc pod uwagę ogół. Można podać przykłady składów, które ominął proces komercjalizacji, ponieważ cały czas robiły swoje nie dając wciągnąć się w wir showbiznesu jak np. Gangstarr. Z drugiej strony są ekipy, które wykreowały swój wizerunek na bazie komercji jak np. G-Unit z 50-centem na czele, co wcale nie musi być odbierane jako coś złego. Piękno Hip-Hopu polega na tym, że jest różnorodny i że tak naprawdę każdy może w nim znaleźć coś dla siebie. Trudno powiedzieć, jak ma wyglądać powrót do źródeł. Wątpię, żeby zaczęły się pojawiać płyty typu "Straight Outta Compton". Myślę, że za kilka, kilkanaście, jak Bóg da to za kilkadziesiąt lat przyjdzie nowy nurt, który zepchnie Hip-Hop na dalszy plan, tak jak rap zrobił to z muzyką punkową. Wtedy będzie można ocenić dokonania każdego składu z osobna w perspektywie komercjalizacji hip-hopu i tego jak potoczyły się losy tej ekipy w tym i po tym okresie.

Jaki Hip-Hop zakwalifikowałbyś jako komercyjny?
Karim:
Dla mnie komercyjny Hip-Hop to taki, który przynosi duże korzyści finansowe, a co za tym idzie jest wszechobecny w mediach i każdy o nim wie. Może to być chłam ale równie dobrze kawałek zajebistego rapu.

Czy kiedykolwiek grałeś koncert z towarzystwem żywych instrumentów, łącząc rap z żywą muzyką?
Karim:
Nie mieliśmy jeszcze przyjemności grać takiego koncertu, mam nadzieję, że wszystko przed nami. Zdarzyło się nam natomiast pracować w studio z muzykami grającymi na żywych instrumentach.

Internet to kopalnia informacji, z których wybierasz dla siebie tylko to co Ci odpowiada, w przeciwieństwie do telewizji, w której czekając na dobry klip musisz oglądać wszystkie te plastikowe podróbki pozbawione "dobrego smaku".

Jak opisałbyś styl Meridialu?
Karim:
Taką ocenę wolałbym zostawić dla odbiorców. Na pewno nie zamykamy się w jednym kręgu typu uliczny rap, baunce czy psycho. Nagrywając płytę chcemy żeby były na niej różne klimaty. Zostaje czekać jak określi to publika.

Jakie problemy społeczne są dla Ciebie najistotniejsze i czy poruszasz je w swoich tekstach?
Karim:
Problemów społecznych jest multum. Funduje nam je nasz rząd, nasza rzeczywistość i wiele innych czynników. Nie sposób wymienić tu te najważniejsze, bo każda jednostka ma inny kłopot, o którym warto mówić. Osobiście często poruszam tego typu kwestie w swoich tekstach, staram się pisać o rzeczach konkretnych, znacznie rzadziej robiąc imprezowe kawałki. Przekaz to dla mnie jedna z najważniejszych cech Hip-Hopu. Nie mówię, że pisanie z poczuciem humoru o błahych sprawach to coś głupiego. Każdy ma inne upodobania, jak już mówiłem wcześniej Hip-Hop jest różnorodny - korzystajmy z tego.

Czy jeśli zyskacie popularność zamierzacie wydać Wasze wcześniejsze płyty?
Karim:
Z wielu powodów nie. Jednym z nich jest to, że najważniejsi są dla nas ludzie, którzy słuchają naszych płyt od początku. Jeśli po wejściu na legalną scenę wydalibyśmy stare utwory to zaserwowalibyśmy im odgrzewanego kotleta. Poza tym czas idzie w parze z progresem, robimy nowe rzeczy bogatsi w doświadczenia sprzed lat i będziemy się starali żeby były lepsze od poprzednich. Jeśli ktoś chce posłuchać naszych starych płyt może je sobie ściągnąć z internetu.

Jakie są Twoje (Wasze) plany na najbliższą przyszłość?
Karim:
Na pewno postaramy się zacząć grać więcej koncertów promując płyty "Materiał Przeterminowany" i "Koszmar Powraca". W trakcie produkcji jest też trzecia płyta meridialu, mixtape by wbkdj, solowa produkcja Stafa oraz moja kolejna płyta. Pojawimy się również na kompilacji "Silesia Na Śląskich Bitach".
Słowo na koniec?
Karim:
Rap łap to - wiesz, że warto.

Pytania przygotowała Karolinka.

Sprawdźcie też:
-
Meridialu - "Materiał Przeterminowany" - album
- Karim - "Pod Jednym Niebem" - klip
- Karim - "Koszmar powraca" - albumInformacje o artykule
Data dodania:2007-07-10
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Karolinka   rap graffiti breakdanceKarolinka

POPCZASTY! aka. Bausujący kapsztoniec
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:23:07, 10-07-07
BUAHAHAHHAHAH, ZROBIł SAM ZE SOBą WYWIAD. DOBRY TYP AHAHAHAH

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:12:05, 10-07-07
dobry ziom

anonim
Autor: Gengstajl   Link do posta
13:19:31, 10-07-07
Ostatnio zaimponował mi w "Silesia na śląskich bitach" i bardzo podoba mi się jego teledysk na tej stronie!!!
NIe słyszałem wszystkieg co stworzył ale jeżeli  jest tak dobry jak to co słyszałem to MEGA respekt!

aende
Autor: aende   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:12:26, 10-07-07
Polecam oba nielegale Karima - oryginalne podkłady, dosyć dobre teksty. Podobają mi się, bo chłopak promuje hip-hop jako kulturę:
http://andrzejbuda.blog.onet.pl/2,ID213380880,DA2007-05-29,index.html

anonim
Autor: Twoja stara pieże   Link do posta
16:59:19, 10-07-07
Kto to kurwa jest?

anonim
Autor: Gengstajl   Link do posta
20:59:21, 10-07-07
Też bym teraz się zastanawiał na szczęśćie przesłuchałem "Silesia na śląskich bitach" i wiem :)

anonim
Autor: marko-irlandia   Link do posta
07:11:32, 12-07-07
kurwa co to za posmiewisko..w huj raperow zajebistych jest za granica i sie nie pucuje ze przyjechali na pare dni i chca wywiad,pou!

CEDEKAINA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:41:00, 13-07-07
http://cedekaina.wrzuta.pl/audio/OrIPwZOyF9/


anonim
Autor: DGZ/WICE WERSA/CZLOWIEK WIDMO   Link do posta
22:40:43, 03-11-07
ZAWSZE RESPEKT!

anonim
Autor: hujeeeeeeeeeeeeeeeeeeek   Link do posta
00:41:05, 06-11-08
Co Za Kórwa Łeb!!! Niech spierdala za sam wyraz twarzy jebany menel :D haha

anonim
Autor: Ambasada 12223   Link do posta
00:43:29, 06-11-08
Jebany Talib !!!

anonim
Autor: qweqwe2222   Link do posta
17:56:10, 10-03-09
Karim rzadzi a wy sie pierdolcie hejterzy zajebani.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-208-66.compute-1.amazonaws.com (3.234.208.66). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.