Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Nie czas na epitafia - wywiad z Tetrisem

Nie czas na epitafia - wywiad z Tetrisem

Autor: Tymczasem

Dowiedz się więcej o: Te-Tris.
Ta cała otoczka, że Ostry to freestyluje tak czy siak a Tetris srak czy wspak, to tylko propaganda ludzi, którym się trochę nudzi. Każdy ma swoja jazdę, swoje zajawki i ambicje. Pozwólmy ludziom robić to, co sprawia im największą frajdę.

Należy do ścisłej czołówki polskich raperów, mimo, że nie ma na swoim koncie legalnego wydawnictwa. Jego EP, mimo upływu czterech lat od premiery wciąż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy dobrej muzyki. Sprawdź, co najbardziej utytułowany polski freestylowiec ma do powiedzenia na temat ostatniego beefu, swojej solowej płyty i co sądzi o ludziach ze środowiska rapowego, którym obojętne są inne elementy kultury hip-hopowej. Zapraszam do lektury!

Jak zaczęła się Twoja zajawka na rap? Gdy zaczynałeś to niewiele rapu było w mediach, o płyty też było ciężko jak sobie z tym radziłeś?
Tetris: Pierwszy kontakt z rapem, jaki pamiętam, to jakieś klipy na MTV. Mieliśmy wtedy kablówkę, która była cudem technicznym i MTV śmigało w paśmie odkodowanym. Takim akcentem, który pamiętam najbardziej z tamtych lat było Arrested Development "Tennessee". Nie miałem wtedy pojęcia, co to. Miałem może jakieś 9 albo 10 lat, ale wiem, że podobało mi się jako całość. Później przyszła klasyczna zajawka na polskie rzeczy. Wzgórze, Składak Sp Records, Volt itp.
Wiesz Lenary i Vansy. (śmiech)

Sytuacja była o tyle trudniejsza, że w małym mieście ciężko było o jakiekolwiek konkrety. Ktoś przytargał cos Cypress'ów, ktoś inny miał jakieś pirackie Beastie Boys. Słuchaliśmy tego siedząc na boisku, jeżdżąc na rolkach, na zmianę z Rage Agains The Machine, Dog Eat Dog i tego typu kapelami. Taka prawdziwa fascynacja przyszła w momencie, kiedy zacząłem coś sam robić. Pierwsze takie próby to jakiś 98, 99 rok. Nawet ostatnio odkopałem jakieś taśmy z fragmentami tamtych nagrywek. Kupa śmiechu, ale sentymentu też mnóstwo. Później miałem jakiś taki szarpany okres. Wyjechałem na chwile do Anglii. Tam pochodziłem trochę po różnych imprezach z różnymi, czasem bardzo dziwnymi ludźmi. Jarałem się jakimiś hybrydami, trip-hopem, eksperymentami, Dj Shadowem, Ronie Sizem (u niego usłyszałem po raz pierwszy Bahamadie). Po powrocie zacząłem bardziej zwracać uwagę na to, co się dzieje na naszym krajowym podwórku i jakoś tak krok po kroku wciągało mnie to coraz bardziej.

Jak wyglądały początki, Wieszocochodzi?

Tetris: Nagrywałem w Białymstoku kawałek na składankę Klanu. Wiesz, taką prezentująca Podlasie. Na tej samej składance był Esdwa. Spodobał mi się jego kawałek. Cala akcje ogarniał m.in. Roball, który jakoś postanowił nas skojarzyć. Spotkaliśmy się później na koncercie, chemia była dobra, dogadywaliśmy się praktycznie bez slow. Wszystko potoczyło się zupełnie naturalna droga. Wieszocochodzi narodziło się z połączenia Esdwa z moja ekipa, która pozostaje prawie w niezmienionym składzie do dziś, tyle, ze nie wszyscy udzielają się na scenie, wiec ciszej o takich ludziach jak np. Kier, który miał spory wkład w to jak to brzmi czy wygląda obecnie.

No, ale... z racji tego, ze uczyłem się wtedy w Białymstoku zacząłem regularnie wpadać do Szymona. Spędzaliśmy długie godziny na dyskusjach o break'ach, rapie i całym tym syfie. Szymi był świeżo po koncercie dziada Clintona i miał straszliwą jazdę na funk. Sporo wtedy szukaliśmy pod kątem samplingu, jak i po prostu do słuchania. Ta nasza wspólna jazda na digging trwa do dziś. Później Es zaczął przyjeżdżać do nas do Siemiatycz. Nagraliśmy jakieś pierwsze utwory razem z 3kerem i Tortem i trybik zaskoczył na tyle, ze do dziś trzymamy się razem. W 2004 na jednym z naszych koncertów znajomi wskazali Pogo jako lokalnego zdolniachę i po małej bitwie stwierdziłem, że ten typ pasuje do nas idealnie. No i jesteśmy. W ogóle gdybym miał wymieniać wszystkich, którzy trzymają się z nami bardziej lub mniej to ten wywiad miałby kilka długich stron.

Jak wyglądają obecnie wasze nagrywki czy spotkania? Jesteście ekipą rozrzuconą po całej Polsce dajmy na to Pogo w Białymstoku, Trzyker w Poznaniu czy ty w Warszawie.
Tetris: Haha. Spotkania różnią się od tego, w jakim gronie się spotykamy. Pogo i Esdwa reprezentują te nieco spokojniejsza stronę, natomiast Trzyker, Tort czy ja, to czasami nieco wybuchowa mieszanka. Tak zupełnie serio, to takie rozrzucenie po kraju nie sprzyja niestety tym spotkaniom. Staram się jak najczęściej widywać moich ludzi, ale w takiej sytuacji czasem jest to jednak trudne. Minęło kilka lat i dopadły nas, wiesz, studia, praca, niektórych już niebawem rodzina. Dorosłe życie człowieku (śmiech) Najczęściej widzimy się w Białymstoku, u Esdwa w domu. To jest taka nasza miejscówka, gdzie każdy znajdzie szame, dach nad głową i kawałek łóżka. Tam też mamy takie nasze rodzime studyjko, gdzie nagrywamy swoje rzeczy. Tutaj moc pozdrowień pod adresem Uli, czyli naczelnego ogarniacza.

Mógłbyś powiedzieć coś więcej o ekipie Soul Operators, której jesteś członkiem?
Tetris: Soul Operators to szalona ekipa człowieku. Gramofony ogarniają Don Himol i Youthman. Wokalnie udzielamy się we dwóch, razem z Earl Jacobem, który na codzień jest członkiem Tisztelet'u. Z racji tego, że Himol pochodzi z Białegostoku znaliśmy się już jakiś czas wstecz. Kiedyś zaprosił mnie jako MC na kilka imprez, jeszcze wtedy w ramach "Ruffsoundz". Z racji tego, że sprawdzałem się w swojej roli, zakładając Operatorów, Mateusz zadzwonił do mnie, przedstawił sprawę i jedyne, co mogłem to zgodzić się (śmiech). Pozostawił mnie bez wyboru. Serwujemy wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Taki niezobowiązujący, crossover przez wszystkie gatunki zahaczające o nasze zajawki; reggae, hip-hop, soul, funk, różne blendy, mash-up'y. Do tego dochodzą wokalne popisy Jakuba i spora dawka rapów ode mnie, głównie freestyle.

Jest to ekipa raczej nieznana szerszej publiczności, czy ma to wpływ na atmosferę na imprezach? Czujesz, że nie ma ludzi "z przypadku", tylko Ci, którzy naprawdę się tym jarają i "wiedzą o co chodzi"?
Tetris: No właśnie Soul Ops nie jest takie targetowane na konkretną grupę odbiorców i bardzo dobrze. Na imprezy wpadają przeróżni ludzie. Wiesz, nie to, że matki z wózkami i emeryci, ale fani wymienionych gatunków. (śmiech) Ja jestem bardzo otwarty, jeśli chodzi o muzykę, szczególnie o gatunki, które mieszczą się w szufladce określanej jako "czarna muzyka". Soul Ops to taki bardziej klubowy projekt, gdzie ludzie są zazwyczaj mniej zmanierowani i przychodzą po prostu dobrze się pobawić i taka interakcja poprzez freestyle to strzał w dziesiątkę. Zagraliśmy już trochę imprez i na większości było naprawdę zajebiście!

Muszę przyznać, że przyłapałeś mnie w takim momencie życia gdzie skupiam się praktycznie wyłącznie na muzyce. Z doświadczenia wiem, że to wraca jak bumerang i ile dam jej od siebie, tyle ona odda. Czasem nawet, z nawiązką. Fot. Qciek

Od Twojej ostatniej solowej produkcji minęły już prawie 4 lata, czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnego solowego projektu, bądź, - na co wielu na pewno czeka Wiesz O Co Chodzi w pełnym składzie? Swego czasu pojawiały się plotki, że WOCC ma wyjść na jesień zeszłego roku i, że ma to być legal.
Tetris: Racja, 4 lata w ciągu, których zmieniło się sporo i wydarzyło się tyle, że można napisać kilka całych tomów. Mnóstwo koncertów, różnych imprez, w międzyczasie Pogo i Es wydali mixtape "Nic nowego" plus udzielaliśmy się tu i tam. W tej chwili mam juz większa część materiału na solowy krążek, który ukaże się wiosna pod skrzydłami Reformat Records. Będziemy Was na bieżąco informować i postępach.Co do Wieszocochodzi to ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Mieliśmy trochę materiału, który z racji jakiegoś tam zamieszania trochę poleżał i trąci myszka. Jeśli nie w przyszłym roku to może, w 2020, ale podejrzewam, że nagramy cos razem (śmiech). Dla zatuszowania sytuacji dodam, że "wiosna będzie gorąca". O tak! Jak Es ogarnie się w mixach to powinniście dostać jakoś niedługo fajny singiel.

Jesteś typowo undergroundową osobą, czy nadal niczym Łona "żadnych gości" hołdujesz zasadzie "sram na kontrakt", czy jednak zastanawiałeś się nad legalnym wydawnictwem, klip, Cd w folii, ewentualnie jakieś tam drobne profity z muzyki?
Tetris: Haha, Łona chyba zmienia się w tej kwestii. Ja również. Hołduje zasadzie spłacania długów. Od zawsze chciałem osiągnąć taka pozycje, że jeszcze bez wydania oficjalnego materiału dla większości słuchaczy nie będę anonimowym MC "Czesiem z Czesiowa Dolnego". Tym samym wydając debiutancki materiał, będę miał za sobą konkretna historię na scenie. Wiesz, nie mam tu na myśli tamtego, dema, co lata po Internecie, raczej fakt, że Polskę zjeździłem wzdłuż i wszerz spłacając te długi i ciężko pracując nad fundamentami. Nie sram na kontrakt, chociaż ciągle go nie mam i mieć pewnie nie będę, bo mamy swoje nieco inne układy. Tamten wers odnosił się do wszystkich "karierowiczów", którzy w tydzień chcieli być wielkimi gwiazdami, a 4 lata wstecz takich nie brakowało. Nad legalnym, cokolwiek by przez to nie rozumieć, wydawnictwem nie musze się zastanawiać, bo takie jest już w drodze. Jeszcze nie wiem tylko jak będzie wyglądała droga dystrybucji, bo chcemy ominąć wielkie sieci narzucające sporą marżę. Będą klipy, będzie CD w folii i wosk. Co do profitów, to życie uczy pokory. Pięknie byłoby żyć z tego, co kocham, ale póki, co "tylko patrzę, co mam w lodowce". Wiesz o co chodzi.

Jest taki ktoś w Polsce, niekoniecznie znajomy, z którym chciałbyś nagrać wspólny kawałek?
Tetris: Jasne. Jest sporo dobrych kotów, zaobrączkowanych z jakimś labelem czy nie. Pominę ksywki, bo jak ktoś ma uszy i oczy na miejscu to sam potrafi wyłapać tych, którzy reprezentują. Kilku z nich pojawi się na mojej płycie.

Na dzień dzisiejszy Twoim życiu muzyka jest sprawa priorytetową?
Tetris: Akurat teraz nawet "bardzo tak". Patrząc wstecz wydaje mi się, ze zawsze była. W chwili obecnej jest dla mnie moim całym dniem. Ze względu na hardkory finansowe przerwałem studia. Wiesz, wpakowałem się na prywatna uczelnie, a batalię drugi rok kontra trochę nowego sprzętu i płyt wygrało to drugie. Tak, więc w chwili obecnej jestem przymierającym głodem, artysta. (śmiech) Muszę przyznać, że przyłapałeś mnie w takim momencie życia gdzie skupiam się praktycznie wyłącznie na muzyce. Z doświadczenia wiem, że to wraca jak bumerang i ile dam jej od siebie, tyle ona odda. Czasem nawet, z nawiązką.

Twoje EP i Smarkiego do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem, wiele osób uznaje je za dwa najlepsze polskie podziemne albumy, również wiele osób chciałoby was usłyszeć na jednym tracku, jest na to szansa?

Tetris: Szansa jest zawsze, tyle, ze z Jurkiem nie jesteśmy jakimiś super ziomami. Spotkaliśmy się osobiście tylko raz przy okazji Mighty Vibes w Częstochowie. Gadało się całkiem klawo, ale na tym się skończyło. Nie chce robić niczego na siłę. Zresztą tak jak Smarki wolę nagrywać z kimś, kogo chociaż trochę znam. Oczywiście nie wykluczam takiej możliwości.
Czas pokaże.

Jesteś otwarty na współprace z "młodymi talentami" z podziemia?
Tetris: Oczywiście. Jestem otwarty na współpracę z każdym. Pod warunkiem, że coś sobą reprezentuje i nie buduje swoich fundamentów na jakimś zaplatanym w setki innych e-mailu typu "siema, jestem Grzesio (pozdrawiam Grzegorzy, imię wybrane przypadkowo, (śmiech)) nagrywam demo, dograj się". Czasem mnie to irytuje, czasem śmieszy, czasem faktycznie znajdę tez cos całkiem ciekawego, ale z reguły nie mam ani czasu ani ochoty na przedzieranie się przez te oferty. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy kogoś spotkam. Wymienimy się poglądami, pokażę cos na scenie, cokolwiek. Byle nie było to anonimową bzdurą. Wiesz, z Internetu korzystam regularnie, ale niektóre sprawy na zawsze pozostaną w sferze rzeczywistości, bo ta najbardziej weryfikuje ludzi. Rozumiem, że niektórym ciężko jest gdzieś wyjeżdżać itp., szczególnie tym młodszym, nie mającym jakiegoś stałego źródła hajsu, ale "that's the way it is."

Nie tak dawno temu można było usłyszeć Cię winylu brzeskiego producenta Metro wraz z Ostrym. Możesz powiedzieć coś więcej o tej współpracy? Dla wielu osób była to duża niespodzianka.
Tetris: Wiesz, że nawet nie do końca pamiętam jak zaczęła się współpraca z Metro. Za nic nie mogę sobie przypomnieć. To było jakoś przy okazji pierwszego jego winylu. Odezwał się z prośba nagrania czegoś, później spotkaliśmy się na jakimś koncercie czy imprezie. Metro jest jednym z tych ludzi, u których zajawkę czujesz na kilometr. Z Ostrym natomiast nawiązałem bliższy kontakt podczas takiego mini-tour, które zagrał razem z Wieszocochodzi na Podlasiu. Jakieś zdaje się 3 lata temu. Ostrego darze wielkim szacunkiem i cieszę się, że miałem okazje nagrać coś wspólnie. Mam nadzieje, że siekniemy jeszcze coś razem.


Wymienialiście swoje poglądy na temat freestylu? Ostry do fanów freestyle battle raczej nie należy.

Tetris: Oczywiście, że wymienialiśmy. Przegadaliśmy całkiem sporo na ten temat i często dochodziliśmy do wspólnych wniosków. Zresztą, dlaczego miałoby być inaczej? Ta cala otoczka, że Ostry to freestyluje tak czy siak a Tetris srak czy wspak, to tylko propaganda ludzi, którym się trochę nudzi. Tak samo jak to, ze udział w bitwach oznacza umiejętność freestylowania przez minutę. To już jest zupełny nonsens!. Zapraszam wszystkich niedowiarków na koncerty oraz imprezy pod szyldem Soul Operators. Wcale nie dziwie się Adamowi, że nie startuje w bitwach. Nie musi nic udowadniać na tym polu. Nagrywa albumy, koncertuje, przy okazji zawsze okraszając to solidną dawka wolnego stylu. Bitwy są dla młodych kotów i w moich oczach funkcjonują jako przestrzeń gdzie można szlifować umiejętności. Co z drugiej strony wcale nie wyklucza w nich udziału weteranów vide Osama. Wiesz, każdy ma swoja jazdę, swoje zajawki i ambicje. Pozwólmy ludziom robić to, co sprawia im największą frajdę.

O poprawne relacje dbam w rodzinie i z najbliższymi mi osobami. Nie mam parcia na normowanie stosunków z kimś, kto rzuca we mnie mięsem, obracając później przy tym kota ogonem. Generalizując to pieprzyc to, zapić gorzką i zostawić. Fot. MGJ Foto

Apropo freestylu, odpuściłeś już sobie definitywnie bitwy? Mała bitwa w Goleniowie była ostatnią, w której brałeś udział?
Tetris: Nie, nie była ostatnia. Ostatnia bitwa, w której brałem udział odbyła się podczas Targów Mody Ulicznej w Kielcach, a 24-25 listopada biorę udział w bitwie w Poznaniu podczas Game Arena. Gość odpowiedzialny za to jest mocno w klimacie i organizuje tam gruba bitwę, zaprosił między innymi mnie, więc .. czemu nie? Nigdzie nie deklarowałem, że definitywnie z tym kończę, z drugiej strony nie mam też ciśnienia na śmiganie po całym kraju i udowadnianie, że jest tak, a nie inaczej. Wiesz o co chodzi.

Jako jeden z sędziów WBW 2007, jesteś w stanie porównać poziom obecnych bitew do tych, w których ty startowałeś? Widać progres, czy może wprost przeciwnie - regres młodszego pokolenia freestylowców?

Tetris: Progress wśród startujących był, jest i mam nadzieje, że będzie. Atmosfera bywa inna. Wiesz, to "se ne vrati" Trzeba żyć tym co jest teraz i starać się doceniać. Wydaje mi się, że z każdym rokiem jest coraz trudniej o błyskotliwość, bo sporo dobrych wersów na różne tematy juz padło. Teraz ci, którzy starają się nie powielać musza wykazać się podwójną kreatywnością.
Na szczęście jest grupa chłopaków, którzy robią to zarówno z głową jak i jajami.

Jak z perspektywy czasu patrzysz na konflikt między Tobą, Dioxem, Ciechem i Rakiem? Czy wasze relacje są "unormowane" czy nic się nie zmieniło?Czy dajmy na to jest realny Twój featuring z np. z Ciechem?
Tetris: Haha. Wydaje mi się, ze i tak poświęciłem na to zbyt wiele czasu. Traktuje to w kategoriach przeszłości. Powiedziałem, co miałem powiedzieć i skupiam się na zupełnie innych rzeczach. O poprawne relacje dbam w rodzinie i z najbliższymi mi osobami. Nie mam parcia na normowanie ich z kimś, kto rzuca we mnie mięsem, później obracając przy tym kota ogonem. Generalizując to pieprzyc to, zapić gorzką i zostawić.

Jak wyglądają Twoje relacje z chłopakami z Szybkiego Szmalu? O konflikcie z Ciechem wszyscy wiemy, po przesłuchaniu "Jedyneczki" można mieć wrażenie, że Procent czy Mały Esz darzą Cię sympatią.

Tetris:
Wiesz, to była sprawa miedzy mną a Ciechem. Właściwie to, jaka sprawa. Parę wersów z jednej, z drugiej strony. Reszty Szmalu w to nie mieszajmy. Procent to przesympatyczny, bystry typ i materiał na bardzo dobrego dziennikarza, z Eszem jakoś ostatnio przy tequili śmialiśmy się z całej sprawy. Sprawdzajcie "Jedyneczke" i wspierajcie.
No, może poza jednym trackiem. (śmiech)

Jeszcze parę lat temu publiczność elektryzowały twoje walki z Dużym Pe. Sądząc po WBW, wspólnych koncertach, ciepłych słowach w wywiadach wydaje mi się, że jesteście dobrymi kolegami, nigdy nie było rozmowy o jakimś wspólnym kawałku?
Tetris: Tak, znamy się i mamy całkiem niezłe relacje. Pe jest ciągle jednym z najlepszych freestylowcow, chociaż przyznam, że nie zawsze jaram się jego studyjnymi projektami. Nie chce wskazywać paluchem na konkretne rzeczy. Czasem śmiejemy się ze slow Jakuzy, który w 2004 groził nam palcem, że mamy sklecić cos w przeciągu pól roku, (śmiech)
Niewykluczone, że nagramy coś wreszcie, ale też nie ma jakiegoś wielkiego ciśnienia.

O naszych rodzimych raperach mówiło się już wiele, a jak oceniasz kobiety, które odnajdują się za majkiem?
Tetris: No nie ma ich za wiele niestety. Nie odkryje ameryki mówiąc, że prym wiedzie Wdowa. W ogóle, to jakoś ostatnio wróciłem sobie do jej singlowego utworu i ten klip jest genialny. Nie wiem, kto jest autorem, ale wysyłam dużego propsa!
Ostatnio, w Plocku na imprezie Soul Operators gościnnie wbiła na wolnym stylu niejaka Lady Rosa. Straszna małolata, ale wymiotła konkretnie. Może jest więcej takich perełek, tylko nie maja siły przebicia. Przydałaby się nam rodzima Jean Grae.

A Lilu?
Tetris: Z Lilką świetnie grało mi się kiedyś w Białymstoku w ramach "Ruffsoundz" Klawa impreza. Doceniam jej talent i rozwój. Gorąco pozdrawiam, ale nie należę do jakiś psychofanów (śmiech)

Brałeś udział w bardzo oryginalnej akcji "Morosophus" w białostockim Teatrze Dramatycznym.
Raperzy, grafficiarze, DJe, bboye. To coś niecodziennego w Teatrze, mógłbyś powiedzieć coś więcej na ten temat?

Tetris: "Morosophus" to już historyczna sprawa i nie tylko, dlatego, że w ostatni weekend zakończyliśmy wystawianie spektaklu. Ci, którzy nie widzieli mogą tylko żałować. Przede wszystkim, dlatego, że udało się przenieść sporo elementów szeroko pojmowanej kultury ulicznej, połączyć to z niebanalnym scenariuszem i nie zrobić przy okazji "hiperhiphopowej", przerysowanej, pełnej błyskotek i banału popeliny. Kupa ludzi ciężko pracowała na sukces "Morosophusa". Najpiękniejsze jest to, że obyło się bez castingów, bez profesjonalnych aktorów czy wyłanianych jakimiś pokrętnymi konkursami tancerzy. Wszystko w rodzinie, sami swoi ludzie i w 100% to, co chcieliśmy sami tam pokazać, bez nadzorcy z batem narzucającego cokolwiek z góry. Dla mnie było to kolejne doświadczenie i kolejna cegiełka w rozwoju. Zupełnie inna materia niż rapowanie w klubach, czy w ogóle rapowanie jako takie. Musiałem mocno pilnować się, żeby nie przesadzać z egzaltacją czy patetycznym tonem, co słusznie piętnował mój człowiek Es. Oby częściej i oby więcej takich projektów! Wielkie 5 dla całej ekipy Morosophusa i piąteczka dla Pani Gierci, która uratowała ostatnio mój i tak mocno sfatygowany telefon (śmiech)

Jak oceniasz, poziom walk i klimat imprezy "Over the top 2", która odbywała się nieco ponad tydzień temu w Białymstoku?
Tetris: Masakra. Tu przy okazji tego pytania to muszę trochę trącić w nos nasze rodzime środowisko rapowe, za to, że większość ma totalnie w dupie to, co dzieje się z innymi elementami kultury. Mocno na własną niekorzyść, bo takie wydarzenia właśnie jak Over The top, to esencja Hip-Hopu. To nie truskulowa, przesadzona gadka w tonie "prawdziwy hip-hop albo śmierć", tylko fakt człowieku. (śmiech). Jakoś tak wyszło, że od początku mam dobre kontakty z b-boyami i sporo się od nich nauczyłem. Sporo więcej, niż od przypadkowych typów, którym wydaje się, że zrymowanie dwóch wyrazów czyni ich Bóg wie, jakimi ambasadorami hip-hopu. Wracając do samej imprezy, prowadziłem pierwszą odsłonę w zeszłym roku i już wtedy było konkretnie. Teraz po prostu brak mi słów. Klimat, poziom, nie można było przegapić takiej imprezy. W ogóle śmieszna historia, bo o tym, że poprowadzę imprezę dowiedziałem się już w pociągu. Ktoś z Polski, kto ogarnia zwyczajowo tego typu wydarzenia nie dotarł na miejsce i wszedłem nieco z ławki, ale chyba tak miało być. Jaram się, bo ogarniałem imprezę razem z Alien Ness'em, człowiekiem legendą, wprowadzając walki takich typów jak Machine czy Ata, którzy w tej chwili są jednymi z najlepszych kotów na świecie. To zaszczyt dokładać swoje pięć groszy. Już zacieram ręce na Over The Top 3. W Białymstoku dzieją się od jakiegoś czasu wielkie rzeczy i oby tak dalej.

Od zawsze chciałem osiągnąć taką pozycję, że jeszcze bez wydania oficjalnego materiału dla większości słuchaczy nie będę anonimowym MC "Czesiem z Czesiowa Dolnego". Tym samym wydając debiutancki materiał, będę miał za sobą konkretna historię na scenie. (Fot. Qciek)

Wraz z Łoną wspomagacie na koncertach ekipę Korporacja. Jak doszło do waszej współpracy?
Tetris: Poznaliśmy się przy okazji warsztatów w Babigoszczy. Wiesz, tam jest ośrodek dla młodych ludzi, którzy trochę pogubili się w życiu i chcą się wyprostować. Szefem ośrodka jest Piotrek, w naszych kręgach już człowiek legenda. Siwiejący Pan, z poziomem pasji, którego można tylko pozazdrościć. Gość, który wychował się na Coltran'ie i Davis'ie, zresztą sam udzielał się prężnie na scenie jazzowej, teraz jara się rapem i stara się wykorzystywać to w ramach artterapii No i znalazłem wraz z Łoną, Twisterem i całą Korporacją w "drużynie pierścienia" (śmiech) W zasadzie to na te warsztaty wpada mnóstwo ludzi z całej Polski, rodzina się powiększa z roku na rok; tancerze, grafficiarze, ludzie związani z teatrem, muzycy. Zajebista inicjatywa. Na pewno będę starał się o dalszą współpracę zarówno z Łoną, jak i z Korporacją.

Sprzedaż płyt z roku na rok spada, płyty CD zastępują empetrójki o jakości 128kbs, nie boisz się, że za parę lat nośniki CD znikną z półek sklepowych? O to, że zniknie kultura kupowania płyt, chodzi mi tu głównie o USA, bo jak wiadomo w Polsce nigdy takiej nie było.
Tetris: To jest temat rzeka. Wpływ Internetu na tej płaszczyźnie jest tak znaczący, że czasem ciężko to ogarnąć. Świat się zmienia, zmieniają się technologie, nośniki. Na pewno jest sens sprzedaży online, tyle, że ja należę do tych, którzy wolą mieć płytę na półce. Żadne mp3 nie odda mi atmosfery, jaka tworzy okładka, grafika, moment opuszczania igły na wosk. Byłbym hipokryta mówiąc, że nie korzystam z mp3, ale jeśli mi na czymś zależy to robie wszystko, żeby mieć to na nośniku, najczęściej na winylu. W Polsce to, co najwyżej ta kultura kupowania albumów może się narodzić, więc może być tylko lepiej. Z jednej strony Internet niesie ze sobą globalne zagrożenia w tej branży, z drugiej strony można dotrzeć do wielu wartościowych informacji, które nigdy by nie dotarły na drugą część globu.

Kalendarzowy rok powoli dobiega końca, jest jakaś tegoroczna produkcja, którą szczególnie się jarasz?
Tetris: Biorąc pod uwagę to, ze słucham głownie muzyki z lat 70tych, to wybór nie jest wielki, (śmiech) Kilka lat nieprzerwanie jaram się takim nowym kotem w grze w Stanach - Termanology. Chociaż ciężko tak mówić w przypadku typa, który ma na swoim koncie udział w ponad stu mixtape'ach, kilka singli, klipów i street album. Sprawdzam niemal wszystko gdzie Term macza paluchy. Nowa płyta Statik Selektah, mixtape'y z serii Hood Politics. Sprawdźcie sobie.
Poza tym słuchajcie więcej Funku i Soulu!

Czego życzyć Ci na najbliższe miesiące?
Tetris: Zdrowia człowieku. Resztę da się ogarnąć.

Jakieś pozdrowienia bądź ostatnie słowa na koniec?
Tetris: Haha, Z tym zdrowiem to nie aż tak fatalnie, żeby miały to być ostatnie słowa. Nie czas na epitafia. (śmiech). Pozdrawiam wszystkich bez wyjątków, bo lista byłaby za długa. Wpadajcie na www.myspace.com/tetmusic i juz niebawem wieszocochodzi.pl (tak tak, nareszcie ! (śmiech) )

Dowiedz się więcej o: Te-Tris.


Informacje o artykule
Data dodania:2007-11-29
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:8.50 (6)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Tymczasem Oscar Tymicz rap graffiti breakdanceTymczasem
mężczyzna, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Trzeba stawiać sobie wysoko poprzeczkę - wywiad z Muflonem

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: jebaka126-69   Link do posta
12:09:03, 29-11-07
jebać tego tetrisa jak byłem w toruniu na bibie to jak mu powiedziałem ,że jestem z Gdańska to prawie się obsrał leszcz barowy ale był z fajną suką wtedy i robiliśmy sobie z kolegami i z nią zdjęcia... sympatyczna dziewuszka za to on kawał drętwego prąciwa.

anonim
Autor: trwam f tym   Link do posta
12:41:12, 29-11-07
^^^^^^^ hahaha koles rozjebał

anonim
Autor: Huta   Link do posta
12:48:08, 29-11-07
Wbil w ciebie ciulu po prostu chuja. Potraktowal jak zeszloroczny snieg badz jak powietrze, albo jak gowno. Gdybym ci powiedzial, ze jestm z NH to tez bys lamusie pozielenial jak 3/4 pyskow ktore to slysza.

Ps.Fajny wywiad, tet Vs duze p = klasyk. zajebal go tam na amen

anonim
Autor: new world order   Link do posta
12:53:21, 29-11-07
^^^^^^^^^^^^^^ kolo przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i skumaj że zaprzeczasz sobie w swojej wypowiedzi:D     

anonim
Autor: $%$%   Link do posta
12:58:38, 29-11-07
ROBILES Z NIA ZDJECIA I BAWILES SIE FIUTEM..??

anonim
Autor: afffffffsa   Link do posta
13:02:04, 29-11-07
Duże Pe +Tetris - chcialbym ich uslyszec w jakims kawalku

LaBama
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:03:50, 29-11-07
ZAJEBISTY WYWIAD CHOCIAZ JESZCZEN NIE CZYTALEM

ConterStrike 1.6
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:14:59, 29-11-07
jw

anonim
Autor: Rubik   Link do posta
13:25:31, 29-11-07
Madrze gada polac mu.....Tet jest "poukladany" i tak uwazam do tej pory ze rozwalil Pe a teraz zeby wyjsc na forumowego hejtera to napisze tak:" eee tetris jestes .... ... .... a freestyleowac nie potrafisz jestes slaby bo ja jestem lepszy bo ja jestem mc rubik"pozdrawiam Tet'aa wam dziekuje za uwage:)

rodney23
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:08:21, 29-11-07
Pozytywny typ Czekam na nową płytke Pozdro

She_
Autor: She_   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:36:14, 29-11-07
widać,że ma cos do powiedzenia. ale o którym utworze z Jedyneczki on mówił,to ja nie wiem.

anonim
Autor: Onomato!   Link do posta
14:36:51, 29-11-07
WBW 2004 to klasyk Pe z Tetem zajebisty freestyle zapodali. ep Teta i ostatnia plyta Pe byly zajebiste i mysle ze razem nagraliby cos zajebistego

anonim
Autor: tiaj   Link do posta
14:39:26, 29-11-07
TY JESTEŹ PROSTOM GROM NA NOKJE, WENRZEM, ZWYCIENRZE GRAM CIENRZEJ!!!

anonim
Autor: jedzieeszz   Link do posta
14:58:20, 29-11-07
hmm czytałem kiedyś w klanie, albo ślizgu, że nie chce dawać wywiadu bo nie czuje się jakąś gwiazdą.. czyżby się poczuł?

anonim
Autor: dobry wywiad   Link do posta
15:02:27, 29-11-07
Tet mógłby sie bujać w łańcuchach jak termanology na wałku watch how it goes down :D niezły polew by był :)

Zieli
Autor: Zieli   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:02:43, 29-11-07
odbrywywiad

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:03:01, 29-11-07
ZAJEBISTY WYWIAD

POZDRO TETRIS

anonim
Autor: Glowa MV   Link do posta
15:06:08, 29-11-07
Dobry, konkretny wywiad. Szacun. Do zobaczenia za tydzień w Częstochowie, men!

anonim
Autor: kadafu   Link do posta
15:23:37, 29-11-07
sieee truskawa wykompał już cię tata

anonim
Autor: UN   Link do posta
15:25:52, 29-11-07
kurwa 10 razy próbowałem dodać posta ale nie mogłem zliczyć tego dodawania . dopiero brat mi pomógł jak przyszedł , ale już zapomniałem co chcialem napisać

anonim
Autor: Wprost   Link do posta
15:34:38, 29-11-07
jak dla mnie, jedynym słusznym wyjściem w finale WBW 2004 była dogrywka, którą jeszcze słuszniej wygrał Duże Pe, są chyba tylko 2 bitwy które są na tak wysokim poziomie, 2 bitwy jakie w 2005 roku stoczyli ze sobą pogo i tetris :D
a wywiad ciekawy


U'ginari // URS
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:50:38, 29-11-07
Dobry wywiad chyba pierwszy ktory przeczytalem w calosci

zetoera
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:05:30, 29-11-07
Dobry wywiad,ma duzo do powiedzenia,poukladany czlowiek.POZDRO TET.Czekam na projekt człowiekkuu!

Kapitan Żołądź
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:29:25, 29-11-07
Starcie Tet - Pe było meeeeeega. Więcej takich akcji.
Pokój !

anonim
Autor: totamto   Link do posta
16:33:19, 29-11-07
[Autor: jebaka126-69
Dodany:
2007-11-29 12:09:03 Host: ---.neoplus.adsl.tpnet.pl

jebać tego tetrisa jak byłem w toruniu na bibie to jak mu powiedziałem ,że jestem z Gdańska to prawie się obsrał leszcz barowy ale był z fajną suką wtedy i robiliśmy sobie z kolegami i z nią zdjęcia... sympatyczna dziewuszka za to on kawał drętwego prąciwa.]

Moze po prostu jestes typowym przykladem prawdziwka i dlatego nie mial o czym z toba gadac, po twoim komentarzu pozostaje jeden wniosek, mentalnie przy nim odstajesz czleniu, no coz takim rzadziakom z reguly ustepuje sie. I co ma Gdańsk do tego żeby sie obsrac hehehe.

anonim
Autor: soulfull   Link do posta
17:13:19, 29-11-07
Do przewidzenia było, że wywiad będzie dobry i bez czczej gadaniny, Tetris jest poukładanym, szczerym i niegłupim człowiekiem. A przede wszystkim widać, że to co robi, wypływa z niego, robi to z pasją.
I tak jak wspomniał - B-stok coraz więcej ogarnia, oby więcej imprez związanych z hip hopem na Podlasiu. Propsy!

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:17:54, 29-11-07
Autor: kadafu
Dodany: 2007-11-29 15:23:37 Host: ---.eth0.raptor-cl-centronet.lubman.net.p l

sieee kadafu wykompał już cię tata

Deszcz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:55:25, 29-11-07
TETRIS SIE SPRZEDAL!!!!!!!!!!!!

anonim
Autor: MUSTANGO   Link do posta
17:59:18, 29-11-07
http://www.triobox.pl/mustang4 FAJNY KONKURS POLECAM!!!!!!!!!

M_A_S_T_A
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:08:37, 29-11-07
pozdro Tet ! na woolno zjadasz :)

anonim
Autor: ajj!   Link do posta
19:10:37, 29-11-07
Dobre płyty, dobre wolne, czekam na tą wiosnę ;)

anonim
Autor: pan abdul   Link do posta
19:42:07, 29-11-07
jak można nosić begi żeby se ich nie przydeptywać ?

anonim
Autor: kayslay whateva.   Link do posta
20:35:18, 29-11-07
Autor: totamto
Dodany: 2007-11-29 16:33:19 Host: ---.it-net.pl[Autor: jebaka126-69
Dodany:
2007-11-29 12:09:03 Host: ---.neoplus.adsl.tpnet.pl

jebać tego tetrisa jak byłem w toruniu na bibie to jak mu powiedziałem ,że jestem z Gdańska to prawie się obsrał leszcz barowy ale był z fajną suką wtedy i robiliśmy sobie z kolegami i z nią zdjęcia... sympatyczna dziewuszka za to on kawał drętwego prąciwa.]

Moze po prostu jestes typowym przykladem prawdziwka i dlatego nie mial o czym z toba gadac, po twoim komentarzu pozostaje jeden wniosek, mentalnie przy nim odstajesz czleniu, no coz takim rzadziakom z reguly ustepuje sie. I co ma Gdańsk do tego żeby sie obsrac hehehe.


może chodziło o to ,że Rak (z którym miał beef) również jest z gdańska?

anonim
Autor: KOLOseum   Link do posta
21:31:14, 29-11-07
tet to zajebisty kot i na wolno i w studio. nie wracajcie do wbw. co było to było i każdy ma na ten temat zdanie. tetris napewno rozpierdoli swoją płytą a w najbliższym czasie ma być gościnnie u jimsona na ep. to będzie rozpierdol.
PS. najlepszym wyrazem poparcia dla rapera jest kupienie jego płyty. ja na 100% kupuje.

anonim
Autor: ei7tn9e847   Link do posta
21:34:51, 29-11-07
pzdr tet

Snoopy Łyliamz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:54:58, 29-11-07
swietny wywiad, tet da miazdzyciel !

allah!

anonim
Autor: Perlejewo   Link do posta
22:38:59, 29-11-07
Pozdro Tetris

gost3k
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:40:59, 29-11-07
http://www.ciranikon.prv.pl

http://www.c iranikon.prv.pl

http://www.ciranikon.prv .pl !

anonim
Autor: OD TETRISA WOLNE ARKANOID   Link do posta
00:21:24, 30-11-07
OD TETRISA WOLNE ARKANOID
     OD TETRISA WOLNE ARKANOID                                                                                                         ARKANOID
         OD TETRISA WOLNE ARKANOID                                                                                                           ARKANOID
             OD TETRISA WOLNE ARKANOID OD TETRISA WOLNE ARKANOID OD TETRISA WOLNE ARKANOID
          OD TETRISA WOLNE ARKANOID                                                                                                     ARKANOID
      OD TETRISA WOLNE ARKANOID
OD TETRISA WOLNE ARKANOID


anonim
Autor: Guholec   Link do posta
01:29:09, 30-11-07
a jak dioxa pocisnął sqrwiel.... pu pu pu pu pu qrwa tetris UZI ... pozdro tetrisie...

anonim
Autor: Guholec   Link do posta
01:38:15, 30-11-07
"a jak chcesz walczyć ze mną ziom na słowa, to to drzewo sie nazywa qrwa baobab"  - qrwa ziooomuś mistrz świata do huja... mistrz... gra półsłówek mistrz... wygrał wbw 2004 - wygrał, w huja poleciało jury... 2005 to samo... pierdolone zgredy... a z pe nie nagrywaj bo to stara qrwa... UMC zasrane...

PALCIE SQNA (Z WIADRA)

anonim
Autor: borys-rdm   Link do posta
02:36:50, 30-11-07
pamiętam z tobo koncert w łomży z ostrym pare lat temu rozkminiałem z tobo byłes looz wywiad dałes zajebisty propsy ziomek i oby ci sie poukładało jak nalezy 3m sie tet

Pocket Monster
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
03:18:18, 30-11-07
tETRIS DLACZEGO SIĘ TRZĘSIE I DOSTAJESZ PADACZKI JAK FRISTAJLUJESZ ?

sztuciec
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
07:17:38, 30-11-07
konkretny wywiad.tet prawdziwy zajawkowicz.

IksIksIks
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:16:11, 30-11-07
wzruszyłam sie gdy wspomniał o Lady Rozie. Fajniem że zapamiętał.29 powtórka!Super wywiad  z super kotem.

anonim
Autor: USA SKATE SHOP ! G-UNIT , ARME , MAKA   Link do posta
10:44:38, 30-11-07
USA SKATE SHOP ! G-UNIT , ARME , MAKAVELI

ZAPRASZAM

WWW.USASHOP.GO.PL

anonim
Autor: tekstylia   Link do posta
14:28:26, 30-11-07
Pozdro Tetris I Całe Siemiatycze.Tetris Ziom Z Siemiatycz.

stefan_dziaslo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:49:21, 30-11-07
jakby to powiedziala Gorąca-Fanka-Fanta on jest dobry jest on

anonim
Autor: sa   Link do posta
18:30:34, 30-11-07
truskawa wez cos powiedzec o nowej plycie Teta

Snayperek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:28:26, 30-11-07
Truskawa, ale z ciebie dupoliz, gdzie nie popatrze, to piszesz "Zajebisty XxX, pozdro dla Ciebie jesteś zajebisty" -.-

anonim
Autor: Qwert986   Link do posta
00:34:27, 01-12-07
Tetris to świetny freestyle'owiec, a to czym przede wszystkim miażdzy Duże Pe, to fakt, że nie ma głosu jak by kutasa połknał.

Tetris - Magnum ... rewelacja.

anonim
Autor: rgswr   Link do posta
14:57:06, 01-12-07
http://hosting.czechowice.net.pl/~gandi/W BW/WBW2007/Eliminacje/I/1-8/04._Golers_vs _Multi.mp3

anonim
Autor: ojejku   Link do posta
19:31:42, 01-12-07
Naturalnie EP wydane zostało pod koniec 2004 roku, więc jakby nie patrzeć to 3 lata temu, a nie 4.

anonim
Autor: Guholec   Link do posta
21:48:20, 01-12-07
huuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuj
taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaam

łyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyypzd r z wałbrzycha... jebac trzeci wymiar :D ...

Real DKN
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:24:43, 03-12-07
Dobry wywiad.

WOCC człowieniu, hah :)

Mroofka
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:14:27, 03-12-07
Dobry wywiad z dobrym graczem!! Cóż więcej mówić!! Piątka za to co robisz!!

anonim
Autor: djscozi   Link do posta
03:37:47, 04-12-07
kurwa juz mnie wkurwiacie po mału co to kurwa są sissy i beuffe cz jakoś tak powiedcie mi bo kurwa nie zniose tego napiecia że czytam cos i nie wiem co

anonim
Autor: MC'mAck   Link do posta
10:24:26, 12-12-07
huj z tą parówą...

anonim
Autor: jurijKRK   Link do posta
10:04:42, 21-01-09

jebaka2134 nie mam slow na takiego kmiota jak ty ,ale moge ci cos zacytować " jakiś frajer najebany skumplowac sie probuje ja go gubie.." :DD buahah obsral sie tet bo zajechalo ci z chalapy nieswiezym fiszem siurdaku tet respekt Nh respekt pozdro z red pradnika eLO


anonim
Autor: ety5u6 75yj   Link do posta
18:07:33, 16-02-09
TETRIS KOZAK W HU*>>>>NAJLEPRZY

anonim
Autor: tet dfghwthrjmHUjdf   Link do posta
22:11:02, 24-02-09
TET i nniema reszty

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-208-66.compute-1.amazonaws.com (3.234.208.66). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.