Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Profesjonalizm i improwizacja - wywiad z FalaMC

Profesjonalizm i improwizacja - wywiad z FalaMC

Autor: se3a

Kawałek jest kierowany dla tych, którym wydaje się, że robią "wspaniały rap" wychwalając się jacy to oni są prawdziwi i najlepsi. Krytykując komercyjne produkcje sami dążą do tego samego - udowadniając na koniec wszystkim jacy są zakłamani.

Fala MC to jeden z prężnie działających MCs w Toruniu. Od lat współpracuje on z DJ Bajo z Bump Sound Records oraz niemalże wszystkimi raperami toruńskiej sceny muzycznej. Na początku roku ukazała się jego nowa płyta pt. "PROwizorka". A my z tej okazji zapraszamy na rozmowę z jej autorem.

Niedawno ukazała się Twoja nowa płyta. Jak przebiegały prace nad jej nagrywaniem. Jakie napotkaliście problemy podczas jej tworzenia, a może wręcz przeciwnie wszystko poszło gładko?
FalaMC: Podczas nagrywania materiału na płytę "PROwizorka" nie było zbyt wielu problemów. Czasami ciężko było zsynchronizować czas z akustykiem, innym razem były to małe problemy sprzętowo - techniczne, ale wiadomo od dawien dawna, że życie nie jest usłane różami.

Mógłbyś wyjaśnić tytuł płyty: "PROwizorka"? Bo szczerze mówiąc jeżeli odczytamy go wprost, to nie kojarzy się on za dobrze...
FalaMC: Tytuł "PROwizorka" obrazuje okoliczności powstawania płyty, kiedy to zaczynaliśmy od prowizorycznego studia nagraniowego kończąc w pełni profesjonalnym. Nie wydaje mi się żeby tytuł "PROwizorka" kojarzył się aż tak negatywnie. Sposób w jaki jest napisany symbolizuje mieszankę dwóch słów: 'profesjonalizm' i 'improwizacja'. Dwóch zupełnie różniących się od siebie znaczeń, aczkolwiek przenikając się nawzajem tworzą tym samym kwintesencje albumu. Oczywiście materiał ma jeszcze wiele do życzenia dlatego kolejne nagrania miejmy nadzieje będą jeszcze lepsze.

"Płyta odzwierciedla toruńskie bolączki dnia codziennego, ale również zawiera kawałki które już rozpalają toruńskie parkiety", czy jest to zatem materiał kierowany tylko do lokalnych słuchaczy?
FalaMC:
Płyta jest kierowana do każdego odbiorcy, niezależnie skąd pochodzi. Jakiego jest wyznania czy koloru skóry. Nad muzyczną stroną płyty pracowało wiele osób z kraju i zza granicy: m.in .Joter, który tworzył już podkłady płyty dla francuskich formacji czy Fu. Dwa podkłady muzyczne są dziełem człowieka z East Cross Production z Berlina - DJ Wojtazzz, robi on także muzykę m.in. dla Agrro Berlin. Ale Faktem też jest, że ludzie, którzy maczali palce w tym projekcie pochodzą w większości z Torunia jak np. 'Zelo' z Projektu Północny Toruń (PTP). Zelo jest twórcą brudnych crunkowych brzmień, które w oszałamiającym tempie ogarniają całą Polskę - prawdziwy mistrz brzmienia oraz raper. Kompilując w owy sposób podkłady, do których w większości napisałem słowa na płycie udało się odzwierciedlić toruński klimat. Dobrze by było też Polsce przybliżyć ciut więcej na temat Torunia niż jak to zazwyczaj bywało - za pomocą pocztówek wysyłanych z jednodniowej wycieczki z Grodu Kopernika. Chciałem odciągnąć uwagę od przetartych szablonów czy zniesławionych toruńskich mediów. Pokazać, że Toruń nie próżnuje za dnia i nie śpi w nocy ;)

"Ciężko jest określić czy płyta jest wydana w podziemiu" - no właśnie. Materiał jest nagrany na profesjonalnym sprzęcie, album wydany został w eleganckim digipacku i jest "dostępny w większości skateshopów w kraju i za granicą" oraz przez Internet, czyli dystrybucja też jakaś jest. Ale czy można powiedzieć, że jest to "legalne" wydawnictwo? A może w dzisiejszych czasach mianem legala można nazwać tylko taką płytę, która leży w Empiku?
FalaMC: Czy legal ? Raczej nie. Za legalne uważam te produkcje, które opłacają Zaiks lub inne tego typu agencje ścigania. W dzisiejszej dobie dostępu do internetu niczego się nie uchroni, aż już na pewno nie praw autorskich. Postawiliśmy sprawę jasno, jeśli ktoś będzie chciał posiadać ten materiał to i tak go zdobędzie, legalnie czy nielegalnie - czy go będzie stać na tą płytę, czy nie... Może moje pojęcie jest błędne, ale ja tak to widze. W każdym razie nie ukrywajmy, że poniesione koszty produkcji, które udałoby się nam odzyskać chociażby w połowie - zainwestujemy w kolejny album. Wszystko dzięki polityce na ironie legalnej już wytwórni Bump Sound Records. Na dziś dzień płyta w postaci fizycznej oraz mp3 dostępna jest na stronie internetowej:www.bump.pl/fala_mc.htm

Za legalne uważam te produkcje, które opłacają Zaiks lub inne tego typu agencje ścigania.

Wspominałeś, że klip promujący do kawałka "Ruszamy głową" ukaże się dopiero w połowie roku. Dlaczego tak późno?
FalaMC: Wideo leży w rękach Bump Sound Records, scenariusz przewiduje zdjęcia na początku wiosny i lata głównie ze względu na specyfike danej pory roku. Kawałek "Ruszamy głową" pozwala przybliżyć wszystkim odbiorcą płyty Toruń z naszej perspektywy, ukazując dobre strony miasta i te, o których nikt jeszcze nie słyszał. Przewidujemy zdjęcia, w które zaangażowana będzie duża ilość publiki. Aby odzwierciedlić klimat tego numeru.

Na albumie znalazł się skit dedykowany KS Tęcza. Co Cię wiąże z tym klubem i skąd pomysł na nagranie dla niego "ody". Swoją drogą, to czemu tak mało raperów nagrywa kawałki w podobnym stylu, skoro wielu z nich otwarcie deklaruje, że kibicuje danej drużynie?
FalaMC:
Ks Tęcza to ludzie którzy kopią w piłkę dla własnej przyjemności. Ja również gram w barwach Tęczy dlatego postanowiłem napisać hymn dla naszej ekipy. Poza tym chłopcy którzy grają w naszych szeregach pomagają młodszym dzieciakom z ubogich rodzin, dzieciaki te grają również w lidze młodzieżowej pod tą samą nazwą "KS Tęcza". Są wspomagani radami a także kilkoma groszami na obuwie do gry itp.

Przy okazji rozmowy z J.I.M.B., który także rapowali o swoim klubie, zapytałem o szanse Polski podczas Euro 2008, i o to jaka drużyna sięgnie po Puchar Europy. To samo pytanie kieruje do Ciebie.
FalaMC: Co do mistrzostw Europy 2008 uważam że każdy ma szanse na puchar, to jest sport gdzie nawet Dawid może pokonać Goliata. Wierze w to, że również nasze orły mają duże szanse sięgnąć po mistrzostwo. Na pewno będę im kibicował.

Czy kawałek "Na leszcza" jest kierowany do konkretnej osoby?
FalaMC: Kawałek jest kierowany dla tych którym wydaje się że robią "wspaniały rap" wychwalając się jacy to oni są prawdziwi i najlepsi. Krytykując komercyjne produkcje sami dążą do tego samego - udowadniając na koniec wszystkim jacy są zakłamani. Druga część numeru jest do tych, którzy robią tzw. "hiphopolo", o tym jak kierowani przez największe wytwórnie zatracają swoją tożsamość wykreowani na koniec jako wielkie gwiazdy Hip-Hopu.

Dobrze by było też Polsce przybliżyć ciut więcej na temat Torunia niż jak to zazwyczaj bywało - za pomocą pocztówek wysyłanych z jednodniowej wycieczki z Grodu Kopernika.

Czy możesz przybliżyć czym jest Bump Sound Records i powiedzieć kilka słów o jego działalności?
FalaMC: Bump Sound to ludzie, którzy nie ziewają tylko działają. Praktycznie w każdym tygodniu w Toruniu a także w innych miastach grają imprezy dj'e z Bump Squadu tacy jak Bajo, Taboon czy Ash. Poza tym organizowaliśmy walki freestylowe (chociaż ostatnio rzadziej). Również jako pierwsi w Polsce zorganizowaliśmy konkurs tańca do jamajskich rytmów "Dancehall Queen Contest" i jest on cyklicznie kontynuowany. Poza tym Bump Records wydaje płyty w większych nakładach już od roku 2004, poczynając od cięższych brzmień typu cross over, rap core czy nawet punk rock przez hip hop zwalniając na chillowych tempach r'n'b czy nawet trip hop. Dotychczasowe liczące się produkcje to mixtape'y dj'a Bajo: Buguyaga, ep'ka zespołu BIZARRE "3 razy M" no i jak dotychczas zbierająca pozytywne opinie "PROwizorka". Bump Sound wspomaga też innych artystów produkcjami video, sesjami zdjęciowymi, stronami internetowymi i różnego rodzaju promocją, organizując tym samym szereg imprez i koncertów w całej Polsce i na wyspach. Więcej na temat Bump Sound Records na stronie www.bumpsound.com

Mówisz o sobie, że jesteś prężnie działających mc w Toruniu, a powiedz jak wygląda tamtejsza scena? Czy jest ktoś na kogo warto zwrócić uwagę?

FalaMC: Moim zdaniem najbardziej płodną ekipą w Toruniu, na którą warto zwrócić uwagę jest PTP, czyli "Północny Toruń Projekt", który można również usłyszeć na mojej płycie. Chłopaki robią dobry ciężki crunk Hip-Hop i współpracują m.in z takimi raperami jak Peja czy ekipą Kilazz Group. Wciąż nie przerwanie w Toruniu działają również Robert D i Gaf Med Doc, których Vinyle "Scratchofony " cieszą się zainteresowaniem i szacunkiem wśród dj'ów w całej Polsce. W Toruniu można też natknąć sie również na młodych freestyle'owców takich jak Golin czy Kolas.

Brałeś udział w konkursie "Walka z Mikrofonem", który notabene wygrałeś. Było to jednak siedem lat temu. Co zatem Ci to dało, oprócz oczywiście wewnętrznej dumy i motywacji. Czy tego typu konkursy mogą skutecznie kogoś wypromować?
FalaMC: Chciałem to sprostować że bitwy pod tytułem: "Walka mikrofonem nie zwyciężyłem". Wygrywałem inne zawody. Co one mi dały? Przede wszystkim dobrą zabawę. Brałem też udział w WBW bodajże w roku 2004, ale zostałem wyrzucony z klubu po eliminacjach za rolowanie nielagalnej i znanej dobrze wszystkim - Marii. Poza tym uważam że takie walki dają dużo pewno siebie i wiarę w swoje umiejętności, jeżeli oczywiście ich wyniki nie są z góry zbrudzone układami.

Powiedz na koniec o swoich planach. Gdzie będziemy mogli Cię usłyszeć w najbliższym czasie, pytam zarówno o scenę jak i featuringi?
FalaMC:
Na pewno będzie można mnie usłyszeć na płycie PTP która już niebawem powinna się ukazać. Poza tym na światło dzienne ma wyjść toruński mixtape, na którym ma rymować kilku toruńskich mc's do crunkowych bitów. Co do koncertów i innych projektów w których będę brał udział zasięgnąć będzie można na stronie: www.bump.plInformacje o artykule
Data dodania:2008-02-13
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Bulek
Autor: Bulek   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:30:51, 13-02-08
wygrałem jego płytke w konkursie na hh.pl i powiem ze jest chujowa

anonim
Autor: prohomoalikomuk   Link do posta
15:57:56, 13-02-08
prowizorke nagrał buba z PDG suczygnoju

Waldi~~
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:28:25, 13-02-08
dokładnie prohomoalikomuk , Prowizorka Jest Bubla ! Koles jest słabiutki w huj ;| Nie mam słów na jego temat :PAVE PDG !

Księciunio
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:34:48, 13-02-08
nie czytam...kogo to obchodzi?

anonim
Autor: teoria___spisku   Link do posta
18:42:04, 13-02-08
http://myspace.com/teoriaspisku SPRAWDZCIE DOBRE GOWNO Z PODZIEMIA!

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:14:59, 13-02-08
DOBRY WYWIAD

anonim
Autor: lrg   Link do posta
19:28:56, 13-02-08
Jestem z Torunia i wstyd mi, że taka osoba uważa się za reprezentatywną. Jedyni raperzy, którzy reprezentują sobą wysoki poziom to: Małpa i Jinx (ex proximite). Zanim zacznie się udzielać wywiadów, proponuję popracować nad językiem polskim.

Fala czekam na Twoją płytę, kiedy się wreszcie przełamiesz i zaczniesz rapować w bit.Satan666 aka Zuoo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:39:15, 13-02-08
Jak widzę te kserowane nazwy płyty to nie wiem czy jest w ogóle sens to ściągać!

DobreZiomy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:56:36, 13-02-08
lepszy tytul plyty by byl STO PROwizorka a tak to chujowo jest pzdr

soochy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:57:39, 13-02-08
fala MC


http://www.cgm.pl/cgi-bin/top100/rankem.c gi?id=hiphop71
http://www.cgm.pl/cgi-bin/top100/rankem.c gi?id=hiphop71
http://www.cgm.pl/cgi-bin/top100/rankem.c gi?id=hiphop71
http://www.cgm.pl/cgi-bin/top100/rankem.c gi?id=hiphop71
http://www.cgm.pl/cgi-bin/top100/rankem.c gi?id=hiphop71
http://www.cgm.pl/cgi-bin/top100/rankem.c gi?id=hiphop71

anonim
Autor: bubala   Link do posta
23:46:45, 13-02-08
i huj moze jest slaby ale cos robi ... lepsze to niz takie dzieci neo co wejda na forum i pisza hujowe posty moze lepiej sami sprobujecie cos zrobic... a truskawa rucha księciunia...

anonim
Autor: sasquatch   Link do posta
12:52:30, 14-02-08
Co wy chrzanita, ta płyta to bomba!!!, podsluchalem sobie jej na tej stronce bump, i zajebiscie wkreca. Numer "nie zapominaj' i 'krecimy glowa' to centralnie hiciory! Gosciu dobrze buja....oby tak dalej, w koncu jakas nadziej dla polskiego hip hop'u! Jebać git-hop i koksiarzy ktorzy z siłki walą na scene! Nie jestem z Torunia ale chętnie bym kiedys zachaczyl o to miasto i przy okazji koncert tego Fali. FULL RESPECT

anonim
Autor: odbdop   Link do posta
14:26:55, 15-02-08
ej zwyrodnialcy 14 marca w toruńskim klubie nrd koncert falamc i pólnocny toruń!!!

anonim
Autor: odbdop   Link do posta
14:31:04, 15-02-08
zwolennicy PDG nie róbcie wstydu!!! chcecie syfu na robic???poprostu dwie płyty o tym samym tytule!!!pozdro

anonim
Autor: HL   Link do posta
21:29:53, 28-02-08
Czy kawałek "Na leszcza" jest kierowany do konkretnej osoby?
FalaMC: Kawałek jest kierowany dla tych którym wydaje się że robią "wspaniały rap" wychwalając się jacy to oni są prawdziwi i najlepsi.

Fala, a wiesz co to jest hipokryzja;-)?

A co do PTP... "Nie ma chuja we wsi, jesteśmy najlepsi" To ich, prawda;-)?

Ty pojęcia nie masz co to jest profesjonalizm, a improwizacja to ci może jedynie w wywiadach wychodzi.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-205-109-152.compute-1.amazonaws.com (18.205.109.152). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.