Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: pnp

Dowiedz się więcej o: Dj MentalCut.
Oglądajcie na youtube jak tańczą do tego dzieciaki w Stanach i przenoście to na polski grunt, imprezy będą fajniejsze.

Dj Mentalcut jest obecny na scenie od roku 1999. Kto był na którejś z jego imprez doskonale wie, że potrafi on rozkręcić publikę jak mało kto. W wywiadzie opowiedział nam o swojej współpracy z J-Bounce, mixie "Boom Bye Yeah" oraz wielu innych, niemniej ciekawych sprawach. Zapraszamy do lektury.

W Twoim nowym mixie jedną ze spraw, która mnie najbardziej intryguje jest...tytuł. Skąd on się wziął? Czy był to Twój pomysł? Czy jest to zwykła zabawa słowem czy raczej powinniśmy ‰qV

Drugą ciekawą sprawą jest okładka mocno inspirowana okładkami płyt artystki o pseudonimie M.I.A. Mam rozumieć, że jest to celowe nawiązanie? Można uznać to za pewien sposób oddania hołdu dla Twojej ulubionej artystki? Za co ją cenisz?
Mentalcut: M.I.A. jest od dłuższego czasu jedną z moich ulubionych artystek i żałuję, że główne media odkryły ją zaledwie kilka miesięcy temu. Jestem wielkim fanem albumu 'Arular'. Można śmiało stwierdzić, że M.I.A. jest pełnoprawną artystką, tworzy grafikę i śpiewa, poza tym ma naprawdę coś ważnego do powiedzenia na temat polityki i świata, nawet jeśli często ma rację w tzw. połowie. Siła i energia zawarta w jej kawałkach jest niewątpliwie inspirująca. Okładkę zrobił 'rso196', dziś grafik, kiedyś jeden z pierwszych artystów graffiti w Poznaniu. Hołd dla M.I.A. to zbyt dużo powiedziane...

Chyba zgodzisz się ze mną, że na najnowszym mixie główną rolę odgrywa tzw. B-More. Powiedzmy sobie szczerze, jest to styl jak na razie mało popularny w Polsce. Czy nie bałeś się, że ludzie w naszym kraju nie będą jeszcze gotowi na taką muzykę?
Mentalcut:
Tak, B-More jest na pierwszym miejscu. To jest muzyka dj'ów, do tańczenia i słuchania w klubie. Nie wiem czy Polska jest aż tak w tyle, by mówić, że nie jest gotowa na baltimore club music. Ludzie na imprezach bardzo dobrze reagują na ten styl, podobają im się przeważnie remixy znanych utworów. Oczywiście nie jest możliwe zrobienie imprezy wyłącznie B-More dla kilkuset osób, ale chyba niewiele jest miejsc na świecie, gdzie byłoby to realne. B-More jest kolejnym gatunkiem muzyki do klubów, który powstał wiele lat temu, ale teraz ma swoje pięć minut. Podobnie jak to było 1-2 lata temu z baile funkiem...chociaż ten ostatni w naszym kraju robi się dopiero teraz popularny...B-More ma w sobie coś z Hip-Hopu, często jest agresywny, a przy tym niebywale taneczny. Nie bez powodu ta muzyka powstała w gettach. Oglądajcie na youtube jak tańczą do tego dzieciaki w Stanach i przenoście to na polski grunt, imprezy będą fajniejsze.

Skąd u Ciebie fascynacja takimi dźwiękami? Czy aktualnie na imprezach, także w głównej mierze grasz kawałki utrzymane w tej stylistyce? Czy nadal masz zamiar promować ten rodzaj muzyki?
Mentalcut:
Mam zamiar grać imprezy utrzymane w świeżej tanecznej stylistyce, bez zbytniego przejmowania się gatunkami. Gram w tym stylu ponad rok, wcześniej przez wiele lat byłem dj'em rapowo-funkowym. W setach jest naprawdę miejsce na wszystko, oczywiście bez ocierania się o mainstream. Kiedy gram dłuższe sety to znajdzie się tam dancehall, baile funk, electro, b-more, synthpop, mash-up'y, crunk, oldschoolowy rap czy nawet Squarepusher. Obserwuję to, co się dzieje w muzyce na całym świecie. Fascynacja takim stylem pojawiła się u mnie dzięki dj'om kiedyś kojarzonym z turntablistyczno-hiphopową pierwszą ligą - Kid Fresh, Klever, A-Trak...Podoba mi się również to, co robi np. Diplo. Strasznie motywujące było dla mnie granie w Wiedniu, poznałem takich ludzi jak Joyce Muniz, Al-Haca czy Stereotyp, którzy mają swój pomysł na łączenie elektroniki z dancehallem, hiphopem i bailefunkiem. Tego brakuje mi w Polsce, naprawdę oryginalnych producentów tworzących w ramach nowych gatunków, a jednocześnie wykraczających w pewnym stopniu poza te ramy.

Czy na polskiej scenie muzycznej ktoś oprócz Ciebie gra taką muzykę na swoich imprezach czy płytach? Jeżeli tak, to kto? Czy dobrze mu to wychodzi?
Mentalcut:
Warto zwrócić uwagę na dokonania El Barto i Liam B, robią naprawdę pierwszorzędne mash-up'y, blendy i remixy, i są doceniani na całym świecie. Jeśli chodzi o dj'ów to podobają mi się sety SL i Spinboya z Płocka. Podobnie, chociaż bardziej w stronę elektroniczną grają 'Sorry, Ghettoblaster'. Coraz więcej ludzi zaczyna się tym zajmować, chyba w każdym większym mieście jest teraz dj grający b-more i baile-funk, a przynajmniej tak to wygląda.

Mam chyba słabość do tanecznej muzyki tworzonej w ciekawych miejscach świata przez 'mniej zamożne części społeczeństwa'. Lubię patrzeć jak dziewczyny tańczą do baile funku, więc muszę to grać.

Oprócz stylu muzycznego B-More, grasz też wspominany Baile Funk. Co to za styl i skąd Twoja fascynacja nim?
Mentalcut:
Baile funk to muzyka faveli, prosto z Brazylii. W sekcji rytmicznej oparta na 2-3 breakach i ich wariacjach, z reguły w tempie ok.130bpm. Skąd moja fascynacja? Mam chyba słabość do tanecznej muzyki tworzonej w ciekawych miejscach świata przez 'mniej zamożne części społeczeństwa'. Lubię patrzeć jak dziewczyny tańczą do baile funku, więc muszę to grać. Wychodzi dużo remixów zawierających znane motywy co ułatwia granie takiej muzyki na imprezach np. w Polsce, ludzie szybciej to łapią.

Jak ludzie przyjęli "Boom Bye Yeah"? Spodobało im się? Czy cały nakład został sprzedany?
Mentalcut: 'Boom Bye Yeah' wcześniej ukazał się w necie, był zupełnie legalnie do ściągnięcia i z tej opcji skorzystało ponad 26 tysięcy osób. Zakładam więc, że komuś się spodobało. Dostałem również sporo maili od dziewczyn, które po włączeniu 'Boom Bye Yeah' zaczynały tańczyć i już nie przestawały. Natomiast nie mam pojęcia jak sprzedaje się mix-cd, ponieważ dystrybucją, sprzedażą, wszystkim co związane z płytą zajmuje się wydawca owego mixu, firma Lay-Belle.

W roku 2007 ukazały się Twoje dwa mixy - "Please Listen To My Demo" oraz "Boom Bye Yeah". Czy na rok 2008 też planujesz wydanie przynajmniej dwóch produkcji? Czy masz już jakiś pomysł, jakie miałyby one być?
Mentalcut:
Tak, planuję regularnie wypuszczać kolejne mixy, najprawdopodobniej do netu lub po prostu nagrywać je na przeróżne okazje. Myślę, że w 2008 roku nagram 3 lub 4 mixy. W chwilach wolnych od podróżowania i grania imprez staram się jednak skupiać na tworzeniu własnej muzyki. Czeka mnie jednak jeszcze sporo pracy... Regularnie wrzucam na swoje myspace czy blog także nowe blendy i remixy...Większość tego co robię jest z myślą o klubach.

Wraz z J-Bounce tworzysz ROTOR CRUE. Opowiesz kim jest J-Bounce oraz jak nawiązaliście współpracę, no i oczywiście czym jest ROTOR CRUE.
Mentalcut: J-Bounce to jeden z członków niemieckiej grupy turntablistycznej Lordz Of Fittness. W swoim czasie byli najlepsi na świecie. Oprócz Paula w tej ekipie jest między innymi aktualny mistrz świata DMC - Rafik. J-Bounce zajmuje się dj'ingiem od 14 roku życia, jest także niezłym producentem. Na pomysł stworzenia ROTÖR CRÜE wpadliśmy grając razem we Frankfurcie nad Menem. Jest to crew stricte imprezowe. W planach mamy również tworzenie remixów i własnych kompozycji. J-Bounce bardzo interesuje się modą i jest niebywale miłym człowiekiem, kiedyś robił bity jakimś znanym niemieckim raperom.

Czy fakt, że od czasu do czasu grasz na imprezie ze swoją kobietą (Dj LowCa$h) pomaga? Dlaczego?
Mentalcut:
LowCa$h nie angażuje się zbytnio w dj'ing, ma normalną pracę, do tego szkołę. Czasem gra jednak dubstep lub Hip-Hop. Świetnie bawimy się na imprezach i nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że gramy akurat razem. Może inaczej byłoby, gdyby także dla niej byłaby to praca i główne zajęcie... nie zastanawiałem się nad tym.

W chwilach wolnych od podróżowania i grania imprez staram się jednak skupiać na tworzeniu własnej muzyki. Czeka mnie jednak jeszcze sporo pracy...

Duża część Twoich imprez odbywa się zagranicami naszego kraju. Czemu tak się dzieję? Czyja to wina? Czy polscy organizatorzy nie doceniają Twojego talentu? A może zbyt mało płacą za Twoją pracę?
Mentalcut: Do zachodnioeuropejskich klubów po prostu wcześniej dociera nowa muzyka. W Polsce jesteśmy skazani wyłącznie na Internet. Wsparcie mediów jest niewielkie. Ludzie są chyba za bardzo zapatrzeni w jeden gatunek i traktują go niemal jak religię. Polskim słuchaczom brakuje otwarcia, dystansu do muzyki a przede wszystkim zwykłej chęci dobrej zabawy. Z drugiej strony, managerowie polskich klubów w przeważającej większości to prawdziwa tragedia, osoby nie mające pojęcia na temat nowej muzyki, nie pasjonujące się nią, bez wyczucia organizacyjnego...Czy to przypadek, że kluby w Polsce istnieją średnio 2-3 lata? Nie mogę jednak narzekać na swoją sytuację. Obecnie gram sporo w kraju, chociaż wolałbym oczywiście więcej. W tym miesiącu czeka mnie Kraków, Lublin, Płock, Wrocław, Poznań... W grudniu spędziłem ponad 50 godzin w pociągach, ja i PKP to jedno, z pewnością będę pierwszym dj'em, który zagra set w Intercity Warszawa - Kraków.

Czy granie w Polsce dużo różni od grania zagranicą? W czym te różnice są najbardziej widoczne?
Mentalcut:
Ludzie zagranicą w klubach są bardziej wyluzowani i zorientowani na świeżą muzykę. Chcą się bawić, a nie czekać na kawałki, które już znają. Z dj'skiego punktu widzenia różnice są widoczne także w kwestiach organizacyjnych - nagłośnienie, stawki, imprezy odbywają się w ciekawych miejscach... Granie za granicą to wielka frajda, mam szansę nie tylko zobaczyć miejsca, w których jeszcze nie byłem ale poznać także artystów, których nigdy bym nie poznał. Np. w Niemczech grałem z jednym z twórców Baltimore Club Music - Scottie B. To mniej więcej taka postać jak dla Hip-Hopu Afrika Bambaata, z tą różnicą, że Scottie jest nadal na szczcycie tego biznesu i nie odcina kuponów od dokonań sprzed 15 lat. Organizuję w Poznaniu cykl imprez 'Get Mad', odbywają się co miesiąc. Niestety nie mogę sobie pozwolić na sprowadzenie gwiazd, tam nie ma tego problemu...

Muszę przyznać, że jesteś bardzo nowoczesnym dj'em - prowadzisz bloga, jarasz się mash-up'ami, propagujesz mało znane w Polsce style muzyczne, korzystasz z Serato. Czy fakt, że określają się Ciebie mianem nowoczesny jest dla Ciebie komplementem? Jakie masz rady dla innych dj'ów, aby także szli z duchem czasów?
Mentalcut:
Nie przeszkadza mi to. Zresztą 'nowoczesny' brzmi dobrze, kojarzy mi się z japońskimi robotami zastępującymi ludzi w pracach domowych. Czytam blogi i piszę 'Poranek o 13', a Serato Scratch Live uważam za zbawienie dla skostniałego świata dj'ów. Jeśli lubisz imprezy i nie jesteś 'muzyczno jednogatunkowym fanatykiem' to są duże szanse, że polubisz moją nowoczesność. To wszystko jest dla mnie naturalne, taka moja forma izolacji od świata, dlatego trudno mi cokolwiek poradzić innym dj'om. Serwisy społecznościowe i blogi są idealne do utrzymywania stałego kontaktu z słuchaczami, i to kontaktu obustronnego. Myślę, że tradycyjne strony artystów, aktualizowane 2-3 razy w miesiącu będą powoli odchodzić w przeszłość. Rady dla dj'ów? Nie kopiujcie i bądźcie oryginalni.

Ostatnie słowo dla wszystkich czytelników.
Mentalcut:
Sprawdzajcie moje myspace i czekajcie na dobre imprezy w swoim mieście. Męczcie organizatorów imprez i szefów klubów, by sprowadzali MentalCut'a. Czytajcie mój blog, na którym nie ma zbyt dużo polskiego narzekania, ale za to jest sporo muzyki, nowoczesnej filozofii życiowej i zdjęć z moich imprez.

Dowiedz się więcej o: Dj MentalCut.


Informacje o artykule
Data dodania:2008-02-17
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
pnp Pnp Music rap graffiti breakdancepnp
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Nie należy się bać radykalnych rozwiązań - Noon
Wrocławska ambitność przekazu - wywiad z Wall-e'm
Markę buduje się latami - wywiad z Sofa
Dizzy z Ugly Duckling - Brzydkie Kaczątko - wywiad
Podróże inspirują - wywiad z DJ Vadimem

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: elbeentakjest   Link do posta
11:08:00, 17-02-08
W Lublinie na chonabibe zagrał mistrzostwo Świata, mega propsy mentalcut!!!

anonim
Autor: magac   Link do posta
12:55:04, 17-02-08
Wiecie skąd moża ściągnąć ten mix?

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:29:30, 17-02-08
DOBRY WYWIAD

anonim
Autor: Grzan   Link do posta
14:28:07, 17-02-08
www.myspace.com/djmentalcut     - mixy

www.mentalcut.blogspot.com    -   blog

POLECAM

anonim
Autor: Propsy !   Link do posta
00:58:59, 18-02-08
Koleś jest mistrzem... Szkoda że takie małe zainteresowanie w Polsce tym co on robi... z resztą widać 2 wypowiedzi na forum pewnie tylko pare osób przeczytało ten wywiad  ;/

--->FUNKY FRESH ZORRO<----
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:34:35, 18-02-08
jaram się jego jazzowymi mixami...są apetyczne w chuj:)
szacun  dla niego...

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-233-111-242.compute-1.amazonaws.com (18.233.111.242). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.