Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Tam też może dotrze nasz ogień - Cira&Nikon

Tam też może dotrze nasz ogień - Cira&Nikon

Autor: se3a

Pod koniec marca ukazała się nowa, długo oczekiwana płyta białostockiego duetu Cira & Nikon pt. "Pali się". Z tej okazji rozmawialiśmy z autorami na temat ich współpracy, procesu powstawania albumu, sceny białostockiej i samego materiału. Zapraszamy do lektury.

Niedawno ukazała się Wasza wspólna płyta "Pali się". Jesteście duetem raperskim. Zacznijmy zatem od tego jak długo już współpracujecie? Czy ten album to jednorazowa "przygoda", podsumowanie dotychczasowych działań, czy planujecie dalsze nagrywki?
Cira: Współpracujemy z Nikonem od ładnych paru lat. Jeśli ktoś śledzi białostocką scenę, to zapewne wie, że Nikon a.k.a. Leon Parowoźnik pojawił się gościnnie na"Zapracowanym Obiboku" w kawałku"Dla Białostoczan". Wcześniej wrzucił szesnastkę na Panorame Paru Faktów. No i był jeszcze szalony mixtape 8**RanoRecordzz, o którym może pare słów powie w.w. ziom.
Nikon: Jak już wspominał Cira a.k.a. Cygan współpracujemy już kawał czasu, od pierwszych nagrywek z Testeo Squadem poprzez 8**RanoRecordzz i "Pali się" aż po nadchodzącą Fama Familię. Myślę, że na tym nasza współpraca się nie zakończy, nie chodzi tu o nagranie całej płyty ale pomaganiu sobie nawzajem w projektach, chociaż kto wie.. Co do 8**Rano. to był mixtape, który powstał w przeciągu miesiąca. Codzienne ustawki na poranne sesje z majkiem, browarami i klimatem słonecznego jointa, nadały mu ostateczny kształt.

Zdecydowaliście się wypuścić płytę w formie fizycznej w digipacku. Niemniej jest to wciąż podziemna produkcja. Skąd ten pomysł? Czy taka forma sprawi, że album zostanie jakoś bardziej serio potraktowany, a nie jak kolejny domowy materiał?
Cira: Wyszliśmy z założenia, że oprawa płyty nie powinna odbiegać jakością od zawartości. (Okładką zajął się Kiziak- pozdro!) Jestem kolekcjonerem kaset, płyt CD i płyt winylowych, toteż fizyczny nośnik jest dla mnie czymś naturalnym. Lubie zagłębić się w okładkę, poczytać kto się czym zajął itp. A co do drugiej części pytania, to materiał ciężko traktować jako materiał domowy, jako że całościowo został zrealizowany w dobrym studiu (Studio WEM, pozdro Marek Kubik)
Nikon: Chcieliśmy zrobić coś na grubo: dobre studio, poważna oprawa (digipack), to że jest w postaci fizycznego nośnika to nie nowość, od zawsze wydajemy tak swoje produkcje. Czy dzięki temu nasz krążek zostanie poważniej potraktowany? Raczej nie, ale z pewnością ukaże to podziemnym artystom różnice nad dobrze wydanym cedekiem, a wirtualną produkcją w sieci oraz jak ważna jest praca nad każdym detalem płyty - "tam spytaj kilku typa co znaczy ta płyta nam, ta! To nasz świat!."

Jaki jest całkowity nakład albumu i czy po wyczerpaniu zamierzacie udostępnić go za darmo w sieci?
Nikon: Płytka wyszła w nakładzie 300 sztuk. Mamy na uwadze wypuszczenie kolejnej partii bo pierwsza już się prawie kończy. Co do udostępniania w sieci, to pewnie już gdzieś śmiga po necie.
Cira: ...wrzucona bez naszej wiedzy.

Czy możecie zdradzić innym młodym składom, które są zainteresowane wydaniem płyty w podobny sposób, jakie są tego koszty, jak to zorganizować?
Nikon: Koszty każdy będzie miał różne, w zależności od tego jaki efekt chce uzyskać. Nasze trzy stówki, wydane w digipacku, pochłonęły ok. 2 tyś. złotych.
Cira: Firm zajmujących się robieniem okładek, nadruków i wytłaczaniem płyt jest w Internecie sporo, więc każdy zainteresowany może je bez problemu tam znaleźć.

"Dobry materiał, przyjemny dla ucha. Może nie jest to nic odkrywczego (zwłaszcza, że nawiązujecie do najpiękniejszych tradycji tego gatunku - oldschool)..." - to opinia jednego z forumowiczów. Sami przyznajecie, że "bliżej Wam do klasycznych nowojorskich oldschoolowych brzmień niż np. do crancku czy dirthy south'u." Co Was zatem inspiruje i jak byście określili swój styl?
Cira: W zasadzie spora część odpowiedzi zawarta jest w samym pytaniu. Dodałbym do tego, że reprezentujemy styl "fama mafia", "bragga z podwórek", "terroryści wersów". Unikalne białostockie brzmienie łączące w sobie poetyckie podszepty z oddechem ulic. Mieszanka rhodes'a, basu i smyków z winylowym smaczkiem, butelką krupniku i zadumą.
Nikon: Nic dodać nic ująć. Pozdro Fama Familia!

Kiedy słuchałam Waszej płyty odnoszę wrażenie, że z każdym kolejnym kawałkiem płyta jest coraz bardziej smutna, gorzka, może nawet miejscami nostalgiczna. Skąd w Was takie nastroje?
Nikon: Praktycznie w tym samym okresie pracowaliśmy nad kilkoma produkcjami: 8**Rano, Fama Familią i naszym LP. Każda z tych płyt prezentuje coś innego. Na dwóch pierwszych mogliśmy się trochę wyszumieć, dać upust buntowniczym nastrojom."Pali się" to mieszanka klimatów z przewagą rozkminek, odrobiną poezji i tego, czego jest mało na pozostałych płytkach. Z resztą postanowiliśmy na początku, że właśnie tak będzie wyglądać jak wygląda.
Cira: Proces powstawania płyty był dosyć długi, dlatego też słuchając jej możecie przepłynąć się przez przekrój przeróżnych emocji. Druga część płyty faktycznie jest bardziej stonowana i smutna, z resztą takie nastroje ostatnio odpowiadają mi bardziej. Nie oznacza to jednak, że jestem jakimś skrajnym melancholikiem, po prostu niejednokrotnie spokojne i smutne rzeczy są zwyczajnie szczersze.

Cira jesteś członkiem Panoramy Paru Faktów. Powiedz kilka słów na temat tego składu. Czy możemy spodziewać się jakiejś Waszej produkcji w najbliższym czasie?
Cira: Jeśli chodzi o nowe PNRPF, to sprawa jest raczej odległa. Mimo to, cała nasza czwórka wierzy i chce zrobić wspólny materiał. Zapewne płyta nie ukaże się w tym roku ,ale warto poczekać. Nie znaczy to że w obozie Panoramy panuje zastój. Niebawem ukaże się płyta Kracy/Miszkers (Desant) - "Żywy rap". Hukos też dłubie powoli swoje drugie solo, także bez zamuły.

Zapytałem Hukosa o to czy kiedy Pih wyda "Kwiaty zła", czyli swoją ostatnią płytę, będzie w Białymstoku miał kto go godnie zastąpić. Powiedział wtedy, że "białostocka scena jest naprawdę silna choć bardzo mało znana w kraju, po części ze swojej winy". Co Wy o tym myślicie? Czy zgadzacie się z Hukosem, że to wina samych wykonawców?
Nikon: Białystok to nie wielka metropolia z milionami możliwości i jak to w Polsce - nie przypucujesz się, to nic nie dostaniesz. Mamy zajebistych graczy ale rzadko który zwróci się o pomoc ludzi spoza naszego regionu. Taki klimat. Mamy tylko siebie. Z resztą uważam, że białostocki rap przetrwa, obroni się kozackimi płytami tu wydanymi i zawsze będzie o nas słychać.
Cira: Trochę racji w tym jest, jednak bezustannie czynimy kroki, żeby wyrwać się z etykietki bycia hermetycznym. Wierze, że dotrzemy w każdy zakątek RP. Białystok nigdy nie będzie białą plamą na rapowej mapie Polski.

Nikon na płycie pojawiasz się także w roli beatmakera. Gdzie poza "Pali się" można usłyszeć Twoje podkłady? Co sprawia Ci więcej przyjemności robienie bitów czy pisanie tekstów?
Nikon: Na bitach udzielam się we wszystkich projektach związanych z Fama Familią. Mam zamówienia od P2 na ich krążek, L-viz'a na jego solowe numery Z moich bibliotek korzystają również inne ekipy z białostockiego podziemia. Oprócz tego, myślę nad wydaniem Nixtape'u, na którym będę się udzielał tylko jako producent..za wcześnie jednak by coś więcej o tym powiedzieć. Jeżeli chodzi o to co bardziej lubię, to sam nie wiem, obie te rzeczy sprawiają mi wiele satysfakcji, jednak bity tworzy mi się znacznie łatwiej.

Czy kawałek "Minuta" jest kierowana do kogoś konkretnego, czy ogólnie krytykujecie pewien styl bycia?
Cira: "Minuta" jest to track konceptualno-zaczepny. Obie zwrotki trwają po 60 sek.(no dobra-mniej więcej po minucie ;-) Atakuję tam pewne postawy, które mnie rażą, drażnią i nie pasują. Ale co tam:"Mam minutę,hej!, no to skopie dupę fejkom, którzy tego nie czują, a pucują się z ręką"
Nikon: Sam tytuł mówi bardziej, że to krótka chwila, moment, w którym możemy pokazać odrobinę wkurwienia, zaprezentować styl, który jest nam bliski i ten, który negujemy. Każdy odbiorca może go traktować po swojemu: "To ruszy tłumy serc lub będzie siało postrach" i to od niego zależy po której stronie się znajdzie. My robimy swoje, czujemy oddech oryginału na naszych trackach, Sprawdź Ten Towar!

Na okładce płyty stoicie na dachu bloku z płonącą butelką. Przed Wami panorama jak mniemam Białegostoku. Powiedzcie na koniec w kogo lub w co jest ona wymierzona...
Cira: Na początek muszę sprostować, że miasto rozpościerające się przed nami to Kair, a nie B-stok. Jednak to nie ma większego znaczenia, chodzi tu o samą symbolikę miasta. Ja swojego mołotowa dedykuje katom marzeń, ulizanym ignorantom, którzy bezpodstawnie szydzą oraz ludziom typu - "Nie przeżyje, jak nie zrobi Tobie koło pióra." POW!
Nikon: O samą okładkę należy spytać jej autora. To jego wizja, zapłonęła tylko podczas słuchania naszego krążka, może kto inny widziałby ją inaczej. Osobiście utożsamiam się z ideą tych wszystkich mołotowów, podpalimy to miasto. Kair? Tam też może dotrze nasz ogień!

Posłuchaj:
Cira&Nikon - "Odpalam to.."
Cira&Nikon - "Pali się"Informacje o artykule
Data dodania:2008-04-23
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Zloczynca   Link do posta
16:21:31, 23-04-08
propsy za " Zapracowanego Obiboka " dla Cirsona . AVE - zlo .

anonim
Autor: EmanuelArboleda   Link do posta
16:36:55, 23-04-08
Ogieeeeń!!

.TIREX.
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:05:34, 23-04-08
a chuj tam

anonim
Autor: hghf   Link do posta
17:20:30, 23-04-08
dobreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Rysiek_OCG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:40:35, 23-04-08
"Cichy Dzieciak" (feat. Hukos & Kasia Kubik) - mistrz! Kurwa, najlepszy track z całej produkcji, chociaż całość trzyma zajebisty poziom! Piona Cira! Piona Nikon! REWOLUCJA NADCHODZI ZE WSCHODU DZI DZI DZIFFKO! :]

RAP RAP
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:43:47, 23-04-08
teledysk do tej płytki niedługo wypuszczają

Big Thug Bugster
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:44:25, 23-04-08
Nie uznam płyty z Białegostoku jak nie wystąpi na niej PIH

anonim
Autor: sasasasssss   Link do posta
17:55:04, 23-04-08
Autor: Big Thug Bugster
Dodany: 2008-04-23 17:44:25 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]Nie uznam płyty z Białegostoku jak nie wystąpi na niej PIHNikt Ci nie karze... Za to pokazujesz swoją ignorancję i niewiedzę pisząc takie bzdety, wystarczy posłuchać, żeby wiedzieć, że nie tylko PIH w Białymstoku coś potrafi.

anonim
Autor: przemas ( projekt wan)   Link do posta
18:44:43, 23-04-08
Białystok rośnie w siłę i to pokazuje fama familia! Propsy chłopaki i do zobaczenia na koncertach! emmmaa

Big Thug Bugster
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:47:15, 23-04-08
Autor: sasasasssss
Dodany: 2008-04-23 17:55:04 Host: ---.h-net.plAutor: Big Thug Bugster
Dodany: 2008-04-23 17:44:25 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]Nie uznam płyty z Białegostoku jak nie wystąpi na niej PIHNikt Ci nie karze... Za to pokazujesz swoją ignorancję i niewiedzę pisząc takie bzdety, wystarczy posłuchać, żeby wiedzieć, że nie tylko PIH w Białymstoku coś potrafi.

IRONIA!
Widze że nawet poczucia humoru kolo nie masz. Chodziło o to że większość składów nawet przy dobrym progresie zaprasza PIHa tymbardziej jak są z Białegostoku napinaczu

anonim
Autor: abnormal na 100%   Link do posta
19:57:35, 23-04-08
A jakie płyty wyszły w Białymstoku z featem Piha w ostatnich latach??

Fokussmok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:23:36, 23-04-08
chujnia

Big Thug Bugster
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:48:24, 23-04-08
Kocioł , DP Produkcja , Deadrena

anonim
Autor: KEKKOTRONIC_   Link do posta
22:01:25, 23-04-08
eloszka chlopaki pozdro z Mickiewicza, tu tez sie pali

anonim
Autor: sasasasssss   Link do posta
22:52:50, 23-04-08
No to bez kitu podałeś w chuj tych składów... Ogromna większość ;]

anonim
Autor: ratunku   Link do posta
23:07:23, 23-04-08
tragiczne to bardzo....
kolesie nie dalej jak za białystok nie wypłyną, gwarantuje.
i NAJWAŻNIEJSZE u a"muzycznych
rapierków- t'shirty
oni już je mają!!!!talentu za grosz ale koszuli som/heheheheehe
i tandetny szampan za 6pln-ruski IGRISTOJE na zdjęciu, przemyt w białymstoku kwitnie
weśta idźta w pizdiet buroki

anonim
Autor: CHuj cI w Oko MonDzioLe!!   Link do posta
23:25:51, 23-04-08
Ratunku .... To ja kurwa krzycze jak czytam Twoj post zasrancu !!! Idz zwalic gruche w koncie sluchajac Britnej Spirs!! Tak sie sklada ze squad ma szacunek u najwiekszych gwiazd polskiego rapu . A ty (tu specjalnie pisze z malej  !!! SZMATO) pierdolisz 3 po 3 . Wracaj na pole bo ci kwa ziemniaki zapierdola 
!!! :)) A szampan jest lepszy od tych po 20 zl !! Koszulke taka to bys chcial miec zeby do konca zycia nosic co niedziele do kosciola i wyrywac owlosione wiesniaczki na traktor ! KIJ CI  W SROM PEDALE!

anonim
Autor: północny fzhut   Link do posta
23:33:48, 23-04-08
Nie unoś się na wpis jakiegoś zakompleksionego nastolatka, który sam chętnie pił by tego szampana gdyby miał jakiegos starszego kolege co by mu takowego kupił ;) buraków najlepiej ignorowac.

anonim
Autor: sie wie   Link do posta
23:35:50, 23-04-08
To ja wiem . Ale mialem ochote hehe :)  POZDRO!

anonim
Autor: thc bit i rym   Link do posta
23:39:04, 23-04-08
a maja jakies chloapki nagrywki z lukasyno bo osobisci uwazam go za najlepszego z Białegostoku choc nie mówie że nie ma innych dobrych ... pozdro

anonim
Autor: go1   Link do posta
00:24:45, 24-04-08
nie maja!! lukaa a famila to dwie inne oski i dwa inne style nawijki luka hardocor a to lajcik ziomek wiec czarno to widze jak narazie ale kto wie kto wie moze kiedys

anonim
Autor: teoria___spisku   Link do posta
08:50:27, 24-04-08
http://myspace.com/teoriaspisku      SPRAWDZCIE DOBRE GOWNO Z PODZIEMIA!

anonim
Autor: KEKKOTRONIC_   Link do posta
12:08:00, 24-04-08
obiektywnie rzecz biorac to Cira stylem zjada polowe polskiego podziemia, nie mowiac juz o naszym 'mainstreamie', wiec ratunku glupot nie pierdol, pozdro

anonim
Autor: xxxxxxxxxxxxero   Link do posta
13:18:13, 24-04-08
FAMA FAMILIA = FONKY FAMILY

XERRRRRRRRRRRRRO

anonim
Autor: GNR   Link do posta
14:52:31, 24-04-08
Bravissimo za "Cirap", za cały krążek "ZO" i jeśli dałoby radę zakupiłbym pomimo że mieszkam w Poznaniu :P a jeśli nie, alternatywne wyjście tj. Download będzie użyte ... sorka za kradzież chłopaki natomiast i rozgłos jest nieodzownym elementem uznania.

gost3k
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:12:52, 24-04-08
Polecam płytę jak najbardziej, do zakupienia jest na stronie :

http://www.alcodudes.org/ciranikon/in dex2.html

singiel do ściągniecia z hip-hop.pl lub www.ciranikon.prv.pl Plyta godna uwagi, elegancko wydana w digipacku, a moja recenzje wklejam ponizej :


Cira & Nikon to białostocki duet, który szerszemu gronu słuchaczy może być znany m.in. z produkcji "Zapracowany Obibok", czy "Ostrze Moich Oskarżeń" - solowej płyty Hukosa. Teraz postanowili nagrać wspólny materiał pod tajemniczym tytułem "Pali się". Obaj panowie zabierają nas w podróż po ich świecie, dając nam 15 kawałków rapu z najwyższej półki. "Pali się" to jedna z najbardziej klimatycznych płyt, jakie kiedykolwiek wyszły w polskim, a na pewno najbardziej klimatyczna jaka wyszła w białostockim podziemiu. Szczególny ton tej produkcji nadają bity, wykonane w dużej mierze przy udziale instrumentów : klawisze, skrzypce, organy, itp. Już pierwszy track "Iskra/To idzie z serca" okraszony grą na skrzypcach w wykonaniu Gabrieli Sokołowskiej wprowadza nas klimatycznie i przygotowuje na dalszą, znacznie mocniejszą część materiału. Jednak muzyka, to tylko część i jeden z wielu plusów tej płyty. Zdecydowanie największym jest warstwa liryczna. Cirson po raz kolejny udowadnia, że ma talent do opowiadania historii oraz używania wyszukanych metafor, który zaprezentował nam już na "Zapracowanym Obiboku", Nikon natomiast nie ustępuje mu ani na trochę, nadrabiając szczególnie wypracowanym flow i jednym z najbardziej oryginalnych głosów na rodzimej scenie. Na "Pali się" nie znajdziemy klubowych, czy koncertowych bangerów, więc jeżeli tego szukacie, tą produkcję powinniście odłożyć. Znajdziemy natomiast refleksyjne opowieści o ciągłej walce życia i śmierci, radości i smutku i wiele innych kontrastów, na które natykamy się w życiu codziennym. Na pewno duet nie poucza, nie jest to typowy mentorski rap z przekazem, który ma za zadanie nauczyć młode pokolenie, jest to raczej jasno przedstawiony punkt widzenia obu panów na niektóre ważne sprawy, które ich dotyczą, które dotyczą poniekąd nas samych. Aby zrozumieć treść niektórych kawałków, trzeba poznać duet bliżej, np. track "Mój świat" przedstawia całą zewenętrzną sferę życia Ciry i Nikona, opowiadają w nim o rzeczach bardziej przyziemnych, dziewczynach, przyjaciołach, itp. "Spotkanie" to solowy track Cirsona, który opowiada o jego spotkaniu z... Właśnie z kim? Dowiedzcie się sami, sprawdzając płytę. "Dissnik" i "Cirdiss" to dwa minutowe wykonania duetu na swój temat. Cirson przedstawia nam postać Nikona, Nikon z kolei opowiada o Cirsonie. Na płycie nie ma tracków słabszych, czy gorszych. Na pewno singlowe numery odstają nieco od reszty płyty, jednak jest to moje subiektywne zdanie, bo sama produkcja jest spójną całością i wyrzucenie jakiekolwiek kawałka, stanowiłoby dla mnie nie lada problem. Jednak, gdybym został zmuszony do wytypowania swoich faworytów na pewno byłyby to tracki nr :1,6,10,12,14 oraz dwa "dissy". Na płycie występuje kilku producentów, 5 tracków wyprodukował Auer, 2 Poszwixx, Rudi i Nikon, po jednym dorzucili Marek Kubik(główny realizator płyty) i Tetris. Gościnnie pojawiają się reprezentanci Famy Familii, Miszka oraz Kasia Kubik. Zdecydowanie najlepiej z nich zaprezentował się Hukos, reszta jednak na pewno nie odstaje poziomem od głównych bohaterów materiału. Hukos jednak po raz kolejny pokazuje, że na featuringach radzi sobie znakomicie, niekiedy lepiej niż w solowych utworach. Jego zwrotka na długo zostanie mi w pamięci. Jednak, żeby nie psuć zabawy, nie będę zdradzał jej treści. Podsumowując. "Pali się" to LP warty wydania każdej z 15 złotówek, które trzeba poświęcić, aby go nabyć. To jedna z najciekawszych produkcji, jakie kiedykolwiek wyszły w Białymstoku, a na pewno najlepsza tegoroczna płyta. Trzeba będzie się mocno postarać, aby to przebić. Polecam z całym przekonaniem!

Pozdr Bstocki Hiphop 4 real


www.bhh.xt.pl - bialostocki hiphop grono
www.bialystok.hiphop.pl
www.bfree.a rt.pl
www.20pytan.prv.pl

Yappe
Autor: Yappe   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:04:28, 24-04-08
JA W DUPE KOPIE JAK TU PÓŹNO TE NEWSY. SEBA WEŹ SE SKOŁUJ KOGOŚ LEPSZEGO DO NEWSÓW ALBO SPRZEDAJ TEN PORTAL BO WSTYD JAK CHUJ

anonim
Autor: qqween   Link do posta
20:57:56, 24-04-08
Sprawdźcie najnowszy singiel Borixon'a, gościnnie występuje Kajman.

Niezły kawałek promujący nadchodzący nowy materiał brx'a.

320kbits, 6mb


tnij.com/brxKajman2008

irracjonalna
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:27:01, 29-04-08
Moim zdaniem za słabe teksty :]

anonim
Autor: kristof.r   Link do posta
21:07:39, 02-06-08
Cira nawija tak jakby odkrył rymy dopiero, w wersach wszystkie rymujące się słowa co brzmi jak bełkot, beda nic pozatym, rap o rapie, mizernota. Więcej reklamy niż umiejętnośći

anonim
Autor: gduehfrhfghiot4hgt4nhcg4hu4   Link do posta
11:27:12, 27-02-09
rap o rapie? chyba ktoś zrobił cie w chuj i dał ci do przesłuchania inna płyte.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-188-89.compute-1.amazonaws.com (18.232.188.89). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.