Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Banksy - Artystyczny partyzant

Banksy - Artystyczny partyzant

Autor: Tr!ne

Dowiedz się więcej o: Banksy.

"Kiedy miałem 18 lat spędziłem noc malując srebrne litery na pociągu. W pewnym momencie pojawiła się brytyjska policja. Zacząłem uciekać przez krzaki, podczas gdy moi kumple uciekli do samochodu i zniknęli. Spędziłem ponad godzinę ukryty w wagonie z kapiącym na mnie olejem silnikowym.

Leżąc tam i słuchając glin zrozumiałem, że albo skrócę czas malowania o połowę, albo będę musiał sobie z tym dać spokój. Gapiłem się na numer seryjny pociągu, namalowany przez szablon i pomyślałem, że Š5

Szablon atrybutem
Od tego momentu Banksy cały swój czas poświęcał na wycinanie szablonów, opracowując je wcześniej na komputerze przy zastosowaniu progowania. W jego pracowni powstawały zarówno małe szablony z napisem "Co się gapisz?" jak i kilkumetrowe, podzielone na mniejsze fragmenty przedstawiające np. wielkiego szczura czy policjanta. Różnorodność prac i mnóstwo czasu spędzonego nad nimi sprawiły, że opanował ten kunszt niemal do perfekcji. W całej Anglii zaczęły pojawiać się prace z charakterystyczną dbałością o szczegół, zabawnymi i błyskotliwymi komentarzami oraz przekazem antykapitalistycznym, antywojennym i pacyfistycznym. Jedną z pierwszych rozpoznawalnych postaci jakie wykreował był szczur symbolizujący podziemne życie i biedę, ale również bystry umysł i spryt. Doniesiono nawet, że w jednym z londyńskich muzeów wystawa powiększyła się o jeden eksponat w postaci dużej wielkości zdechłego szczura, pod którym widniał napis "Nas czas nadejdzie". Ku zmartwieniu policji Banksy dopiero nabierał rozpędu, a jego dzieła pojawiały się w najlepiej strzeżonych miejscach w całej Anglii. Sam artysta uważa, że poza kłamaniem mamie i wymykaniem się nocą, graffiti jest najbardziej szczerą formą sztuki, a władze miast jej nie rozumieją bo nie przynosi zysku.

Było blisko...
Banksy słynie z tego, że przez lata działał zupełnie anonimowo, co nie oznacza, że może narzekać na brak ekstremalnych przygód. Pewnego razu podczas "ekspedycji" do barcelońskiego zoo został zaskoczony przez ochronę. Był przekonany, że mieszkają tam tylko zwierzęta. Artysta skradał się wzdłuż zoo o 3 rano i dosłownie w ostatnim momencie zauważył podjeżdżający z tylu samochód ochrony. W ułamku sekundy Banksy przeskoczył przez ogrodzenie i znalazl się w krzakach. Ułożył w głowie nawet "wzruszającą" historię o podróżniku bez pieniędzy na hotel, wykorzystującym do spania krzaki w zoo, który (dziwnym trafem) zawsze ma przy sobie kilkanaście farb w spray'u, linkę do wspinaczki i szablony. Na szczęście nie musiał sprawdzać skuteczności perswazji w tym przypadku, choć to tłumaczenie miało szansę znalezienia się na liście najzabawniejszych w kartotekach. Po chwili odetchnął z ulgą; kroki strażników ucichły. Gotowy do rozpoczęcia pracy rozsunął gałęzie, ale żeby nie było zbyt łatwo, spotkał jednego z głównych mieszkańców zoo. Zważając na miejsce wydarzeń, nie powinno to nikogo zaskoczyć, ale nie trudno się domyślić zdumienia i miny Banksy'ego kiedy stanął twarzą w twarz z ogromnym kangurem. Na szczęście torbacz nie miał złych zamiarów wobec artysty i nawet pozwolił mu "u siebie" przeczekać do momentu kiedy ochrona wystarczająco się oddali. Pozostało jeszcze tylko przeskoczyć dwa ogrodzenia i zacząć czasochłonną pracę. Okazało się, bowiem, że w przeciwieństwie do angielskich parków zoo, te w Barcelonie nie umieszczają na kratach tablic ze zdjęciem czy chociaż nazwą zwierzęcia. Natknięcie się na nosorożca w miejscu, gdzie spodziewał się surykatek przekroczyłoby limit szczęście na jedną noc, dlatego Banksy musiał szczególnie uważać przed wtargnięciem na kolejna terytoria. Tej nocy udało mu się malować w pawilonach pingwinów, żyraf, bizonów, gazel i i słoni. Na drugi dzień zauważył, że część prac została już usunięta przez pracowników parku. "To frustrujące, że jedynym posiadaczem zdjęć z tego wypadu jest Departament Policji"- narzeka, ale satysfakcja i fakt, że wyszedł z tego żywy rekompensują straty.

Graffiti na murze palestyńskim
Do najpopularniejszych wyczynów Banksy'ego zalicza się komplet prac na słynnym murze palestyńskim, oddzielającym okupowane terytoria Izraela. Obiekt pilnowany jest przez serię punktów kontrolnych i wieże obserwacyjne, dlatego pomysł na graffiti w tym miejscu wydawał się utopijny. Najwyraźniej tylko takie mobilizują artystę do działania. Powierzchnię potężnego, szarego muru pokryły piękne krajobrazy, zupełnie kontrastujące z tamtejszą rzeczywistością i wysoka drabina sugerująca przejście na drugą stronę. Po raz kolejny, igrając ze stróżami prawa zlekceważył niebezpieczeństwo utrzymując, że " Największe przestępstwa na świecie nie popełniają ci, którzy łamią zasady, ale ci, którzy za nimi podążają".

Anonimowy underground'owiec Czy już nie?
Pozostający wciąż w ukryciu artysta zyskiwał coraz większą sławę, narażając się tym samym na spekulacje mediów. Kilkakrotnie dzienniki brytyjskie publikowały jego zdjęcia i tożsamość, które były jednak podważane. Pewne jest, że współpracował z orgnizacją Greenpeace, ale plotki o projektowaniu szablonów dla Pumy nie zostały potwierdzone. Wielu, wiernych ulicznej sztuce artystów uważa, że Banksy zdradził promowane przez siebie ideały i że się sprzedał, ale wygląda na to, że jego pasja stała się źródłem dochodu, co wzbudza zazdrość pozostałych. W 2006 roku Christina Aguilera kupiła obraz Banksy'ego przedstawiający Królową Wiktorię jako lesbijkę za 25 tys. funtów. Z kolei Angelina Jolie nabyła antyczną rzeźbę ze śladami po kulach za 75 tysięcy. We wrześniu tego samego roku w Los Angeles odbyła się wystawa "Berely legal", na której główną atrakcją stał się słoń pomalowany w różowo-złoty deseń pokoju, w którym się znajdował. Stworzenie, mające reprezentować biedę Trzeciego Świata, ściągnęło na Banksy'ego spore problemy; obrońcy praw zwierząt oskarżyli go o znęcanie się nad słoniem. Na szczęście, obyło się bez poważniejszych konsekwencji.

Banksy Obok Leonarda
"Kiedyś moja siostra wyrzuciła sporo moich rysunków z dzieciństwa. Zapytałem gdzie są, a ona odpowiedziała, że przecież i tak nie wystawiłbym ich w Luwrze..." Nie tylko ona była zaskoczona, kiedy w 2004 roku w Luwrze pojawiła się najnowsza wersja Mona Lisy z żółtą, uśmiechniętą buźką. Nawet ludzie z poza środowiska graffiti okazywali duże zainteresowanie. Jego dzieło zostało zauważone przez pracowników muzeum dopiero po trzech dniach mimo, że kamery zarejestrowały moment, w którym Banksy wieszał obraz. Stąd chyba powiedzenie, że pod latarnią jest najciemniej... Banksy nadał zupełnie inny wymiar sztuce ulicznej, udowadniając, że jeden obraz, obiekt czy rzeźba mają wymowę trafiającą do odbiorców celniej niż słowa. Przekaz zazwyczaj jest całkiem prosty, porusza prozaiczne problemy, bo o nich najczęściej zapominamy. W muzeach na całym świecie ukazywały się "dodatkowe eksponaty" np. średniowieczne obrazy z domalowaną kamerą miejską albo wózkiem na zakupy, ukazując postępującą urbanizację świata. Artysta wprowadził rzeźbę w sztukę uliczną montując na miejskich kamerach sztuczne ptaki, przegryzające ich kable czy wstawiając kukły wielkości człowieka z głowami wrośniętymi w fasady słynnych budynków. Jego zasługą jest też seria "zamordowanych" budek telefonicznych, z których część została stopiona, a część zalana asfaltem na środku różnych ulic.

The Royal Family Of Banksy
Nawet rodzina królewska nie uniknęła ośmieszenia przez Banksy'ego. W całej Anglii namalował mnóstwo portretów Królowej Elżbiety z twarzą szympansa, ale fryzurą i koroną niemal identyczną jak w oryginale. W 2004 roku, na karnawale Notting Hill, artysta zadrwił z setek ludzi wyrzucając w tłum fałszywe banknoty. Przez długi czas ekspedienci musieli uważać, żeby nie przyjąć pieniędzy z twarzą Księżnej Diany, zamiast Królowej Elżbiety i napisem "Banksy of England", zamiast "Bank of England". Jednak, nikt nie ma więcej powodów do złości na artystę niż angielscy fani Paris Hilton. W dniu premiery jej debiutanckiej płyty, w sklepach muzycznych na terenie Wielkiej Brytanii podmienił ok. 500 egzemplarzy albumu. Okazało się, że na nowej wersji płyty Paris znalazły się utwory typu "Czemu jestem znana?" i przerobione zdjęcia piosenkarki. Film z ukazujący cały proces "ulepszania" płyty dostępny był w sieci, a fani Banksy'ego po raz pierwszy mogli zobaczyć kulisy jego działalności. Wbrew pozorom, nie tylko sławni ludzie są tematem twórczości Banksy'ego. Dozorca londyńskiego zoo pewnie długo zastanawiał się, czym naraził się artyście, po tym jak w pawilonie słoni ujrzał napis "Dozorca śmierdzi-nuda, nuda, nuda".

Zasłużony wandal
Mimo, że jako wandal Banksy zaszedł za skórę wielu ludziom, jego wyczyny sięgają o wiele wyżej niż może się wydawać. Udowodnił, że uliczni artyści są posiadaczami potężnego narzędzia, którym mogą uświadomić ludzi na różne tematy i przypomnieć o zapomnianych wartościach. Jego sztuka ma sugestywny wpływ przed wszystkim na młodzież, ale dzięki niemu wielu "dorosłych" dostrzegło, że graffiti nie musi mieć wydźwięku pejoratywnego. Pokazał, że można propagować pokój i walczyć o sprawiedliwość, wykorzystując minimum dostępnych środków. Podobno 34-letni Robert lub też Robin Banks ( trwają spekulacje na temat imienia) będzie zajmował się street art'em tak długo, jak pozwoli mu na to zdrowie. Nie mam wątpliwości, że jeszcze nie raz nas zaskoczy. Po latach pracy zyskał uznanie, szacunek, prestiż i doświadczenie, które sprawiają, że może bez skrępowania przebierać w najróżniejszych środkach przekazu. Być może w tym momencie opracowuje nowy pomysł, który wkrótce przejmą writerzy na całym świecie. Miejmy nadzieję, że pozwalając sobie na tak śmiałe posunięcia, wciąż będzie mógł liczyć na swoje szczęście i nie wpadnie w ręce policji. Prawdą jest chyba, że ludzie kierujący się w życiu pasją, okryci są czymś w rodzaju pancerza, odpychającego niepowodzenia. Banksy mimo fenomenalnych osiągnięć podsumowuje swoją twórczość bardzo skromnie: "Niektórzy zostają policjantami, żeby świat był lepszym miejscem. Niektórzy zostają wandalami, żeby świat był ładniejszym miejscem" Przypuszczam, że jest tylko jeden drobny szczegół, który spędza mu sen z powiek, ale może kiedyś oczyści swoje sumienie. Może kiedyś uświadomi kochanej mamie, że jej syn nie jest zwykłym malarzem pokojowym i dekoratorem wnętrz...

Dowiedz się więcej o: Banksy.


Informacje o artykule
Data dodania:2008-06-02
Dział / Kategoria: graffiti / felieton
Średnia ocena:9.31 (13)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Tr!ne, 27 lat
kobieta, Bytom

Ostatnie artykuły tego autora:
"Wkraczam na zupełnie inną ścieżkę" - Miuosh
Jak rozpętałem Wojnę o Wawel - wywiad
"Słuchacze też pogodzą się ze światem." - Skorup.
Hip-Hop na legalu - śmierdzący podziemiem. Karim.
Ćwierć wieku w świecie graffiti - Loomit

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: najs   Link do posta
11:27:50, 02-06-08
najsanonim
Autor: Luki>   Link do posta
11:43:00, 02-06-08
Yoyo. Luki jest BOGIEM!

anonim
Autor: Raptuzz   Link do posta
11:43:56, 02-06-08
szacunek dla niego!!kozak w chuj!

Deszcz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:55:10, 02-06-08
dobry artykuł

anonim
Autor: .   Link do posta
12:13:44, 02-06-08
fajny feleiton. pozdrawiam!!

anonim
Autor: Deco   Link do posta
12:32:57, 02-06-08
Banksy jest mistrzem


POZDRO DLA NORMALNYCH
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:37:11, 02-06-08
dobry wywiad

anonim
Autor: AAK'AA   Link do posta
13:11:26, 02-06-08
zajawka konkret!
RESPECT

Nyx
Autor: Nyx   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:15:11, 02-06-08
Gość ma styl

anonim
Autor:    Link do posta
13:25:31, 02-06-08
Mam cały album Banksy'ego i serio - gość ma nieprzeciętne pomysły i talent...

lukaszekHG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:28:44, 02-06-08
dobre yo

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:35:42, 02-06-08
Autor: POZDRO DLA NORMALNYCH

NO

POZDRO DLA NORMALNYCH
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:03:20, 02-06-08
wiadomo Księciunio

rozkmin
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:33:52, 02-06-08
JAKI KURWA WYWIAD PACANY?!?!?! TO FELIETON KURWA ALE MNIE WKURWIAACIE..

heheh chcielibyscie bym tak napisal na serio co nie? ni ch prowokacja sie nie udała! hehehe leszcze forumowe

anonim
Autor: ajj!   Link do posta
16:31:01, 02-06-08
Banks = przekot :)

anonim
Autor: 121414141414   Link do posta
17:58:44, 02-06-08
szacunek za to co zrobił i robi :)

anonim
Autor: banksyFUN   Link do posta
19:05:04, 02-06-08
tu kilka przykladów jego tw.czości...


http://www.casa.ucl.ac.uk/ andy/blogimages/CamdenBanksy.jpghttp: //www.banksy.co.uk/outdoors/outdoorshoriz ontal-rats.html


http://art.blox.pl/2006 /03/Banksy-artystyczny-guerrila.html


ht tp://www.hiphopart.pl/Banksy

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:21:51, 02-06-08
ty dzieki, bo nikt nie zna tej strony www.google.com i na bank nie wie, że jak tam się wpisze banksy to bedzie 164683468 stron z 262631`9846`ze zdjeciami jego prac.

anonim
Autor: Spokojest   Link do posta
21:18:35, 02-06-08
To nie jest felieton tylko artykuł informacyjny. :)

anonim
Autor:    Link do posta
21:37:48, 02-06-08
drugi obrazek to jest fragment puzzli mam jeee i to identuczne

anonim
Autor: borys-rdm   Link do posta
22:23:26, 02-06-08
to sie nazywa ziom z pasją dobre propsy

anonim
Autor: Orwel   Link do posta
23:16:07, 02-06-08
Wiecej takich artykółow

anonim
Autor: Orwel   Link do posta
23:19:12, 02-06-08
ó

MLS
Autor: MLS   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:45:26, 03-06-08
Ciekawe :)) i to bardzo...

anonim
Autor: wyGibany   Link do posta
10:28:59, 03-06-08
Jak dla mnie ten typ jest cieeeezkim kozakiem...co styl...japierdole !!!

anonim
Autor: breee   Link do posta
11:22:45, 03-06-08
KOOOOZAKKK!!!!

anonim
Autor: LoRdPedoeN   Link do posta
15:50:45, 03-06-08
           

                 Nieprzecietny indywidualista vs Babilon

                                     Big Up  Banksy vvV

anonim
Autor: kumulacjja   Link do posta
19:22:40, 03-06-08
dobry ziomek pzdr

Lubie_wypic
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:31:48, 03-06-08
jeden z lepszych artykułów jakie tu przeczytałem!!

anonim
Autor: 2old   Link do posta
01:22:33, 04-06-08
Autor: POZDRO DLA NORMALNYCH
Dodany: 2008-06-02 12:37:11 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]dobry wywiad  nooo  wywiad w hoj hehehe

anonim
Autor: madersky   Link do posta
17:30:17, 04-06-08
Po pierwsze Felieto, a po drugie dobry bo ja go napisalem.

eloha

anonim
Autor: www.myspace.com/wsumie   Link do posta
10:30:41, 05-06-08
rebel

anonim
Autor: Robert Baks   Link do posta
18:13:35, 05-06-08
Only hard work and good fun.....Aloha from..mugs!!!!

anonim
Autor: Robert Banks   Link do posta
18:13:45, 05-06-08
Only hard work and good fun.....Aloha from..mugs!!!!

anonim
Autor: iq   Link do posta
08:17:13, 07-06-08
Czy wiesz jakie masz IQ? Nie? Sprawdź się: www.iq-test.pl/?d=7342

anonim
Autor: jatojaczylikto   Link do posta
22:10:16, 07-06-08
rescpect for Banksy for all the time!!!

anonim
Autor: rodman_uk   Link do posta
15:22:58, 08-06-08
www.banksy.co.uk

Rojas
Autor: Rojas   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:28:14, 10-01-09
Nie no, konkretny artykul, widac ze gostek chce pokazac inny ze powinni wkoncu otworzyc oczy i spojrzec na swiat z innej strony. Szacun dla niego, i dla autorki. Pozdro!

JayMan
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:08:05, 28-03-10
Banksy rulez!!! Kiedy gościłem w Londynie miałem okazje zobaczyć kilka z jego dzieł. Jednym słowem Graffiti nie z tej ziemi.
-----------
Ostatnia edycja: 2010-03-28 20:09:10

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-228-10-34.compute-1.amazonaws.com (3.228.10.34). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.