Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Kody Dostępu - Naser & Vixen - wywiad

Kody Dostępu - Naser & Vixen - wywiad

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Vixen, Naser & Vixen.

"Kody dostępu" to najnowsza wspólna epka duetu Vixen & Naser. Kilka dni temu materiał miał swoją oficjalną premierę. Zapraszamy zatem na wywiad, w którym m.in. o tym jak powstawał materiał, o współpracy z Masseyem, teledyskach i planach na kolejne nagrywki.

Właśnie ukazała się Wasza nowa wspólna płyta "Kody dostępu". Już w połowie października ubiegłego roku pojawiła się informacja, że materiał jest skończony i trafił do masteringu. Mamy koniec maja. Co zajęło tyle czas? Czemu trzeba było tak długo jeszcze czekać na materiał?
Vixen: Podana została informacja, że płyta jest w trakcie masteringu, jednak nie podaliśmy daty gdy ona się ukaże, ponieważ dziś bardzo trudno jest wywiązywać się z dokładnych terminów. Data wydania płytki nie jest zależna tylko od nas, bo pracowało nad nią więcej osób. Cel tak długiego oczekiwania był prosty. Chcieliśmy żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik.
Naser: Plan był taki żeby zrobić "promocyjne boom" zgodnie ze słowami Vixena: "My nie wyszliśmy z podziemia / my spadliśmy z nieba" czyli wydać płytę, 2 teledyski i zorganizować koncert promocyjny w tym samym czasie. Kiedy już zaczęliśmy działać w tym kierunku, okazało się że to wcale nie takie łatwe zadanie. Każda z osób, które nam pomagała, oprócz Hip-Hopu, ma też własne życie, które nie sposób przewidzieć. I tak opóźnienia z masteringiem, którym zajmowali się kolejno: MichalskiFilip, DJ Kadet, oraz WDK, spowodowały opóźnienie teledysków co z kolei zaowocowało przesunięciem się daty koncertu itd. Jak domino... Moglibyśmy zwalić wszystko na zdarzenia losowe, ale z perspektywy czasu widzę, że jednak brakło nam trochę menadżerskich skillsów.

Na "Kodach" gościnnie pojawił się Massey. Jak wiemy współpracuje on z wieloma wykonawcami z podziemia. Ogłosił nawet konkurs, w którym zaprosił młode składy na swoją nową płytę. Jak doszło do Waszej współpracy i czy pojawicie się z rewizytą na jego albumie?
Vixen: Poznaliśmy się w studiu Rap-in w Warszawie. Współpraca wynikła sama z siebie. Nikogo nie trzeba było do niczego namawiać, po prostu puściłem bit Massey'owi i spodobał się mu do tego stopnia że zrobiliśmy tytułowy wałek. Jeżeli chodzi dalszą współpracę z Massey'em to nagrałem zwrotkę na jego płytkę. Zobaczymy jak wszystko się dalej potoczy, ale póki co wszystko jest na dobrej drodze.
Naser: Kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się w studiu, od razu dało się rozpoznać, że Massey robi rap z czystej zajawki. Trochę pogadaliśmy i na następny dzień ustawiliśmy się na browar. Posłuchaliśmy swoich kawałków, i Massey zajarał się bitami Vixena. Kiedy udało nam się spotkać we trójkę, szybko ustaliliśmy że jeżeli połączymy siły, możemy tylko zyskać. I tak też się stało.

Rozpoczęliście promocję od klipu do tytułowego kawałka. Bądźmy szczerzy niewielu niezależnych wykonawców może pozwolić sobie ta taki ruch, choć staje się to coraz bardziej powszechne. Kto wyszedł z taką inicjatywą i odpowiadał za realizację teledysku?
Vixen: Już na początku tworzenia materiału założyliśmy, że nakręcimy do któregoś z utworów teledysk. Kosztowało nas to wiele pracy i wyrzeczeń, żeby zrealizować ten klip. Nie mieliśmy sponsora, więc sprawa była nieco utrudniona. Jeśli chodzi o mnie to jestem zadowolony z końcowego efektu.
Naser: Za realizację teledysku odpowiadał znajomy Masseya - Waldek z Magneto TV. W piątek wieczorem nakręciliśmy nasz pierwszy klip w życiu do: "Chcemy to mieć", a w sobotę nad ranem byliśmy już w pociągu do Inowrocławia, żeby nakręcić: "Kody Dostępu". Przemęczenie dało się we znaki, gdyż podróżowaliśmy ponad 10 godzin, ale udało się uzyskać zadowalający efekt. Następnie Massey trzymał rękę na pulsie podczas montażu, więc w sumie można powiedzieć, że była to głównie jego inicjatywa. Co do tego że nie każdy może sobie pozwolić-wydaje mi się, że to zależy od tego jak mocno wierzysz w siebie, ziomków i słuszność Twojego celu. Jeśli wierzysz naprawdę- to pieniądze, a raczej ich brak, nie staną Ci na drodze do sukcesu.

Od jakiegoś czasu muzyka przeniosła się ze sklepowych półek do Internetu. Wiele klipów nie jest chętnie puszczanych w telewizji. Czy w związku z przyrostem "internetowych" teledysków będziemy mieli podobną sytuację, że wytwórnie będą bardziej dbać o zamieszczeni ich sieci niż w tv, bo tam słuchacze będą ich szukać?
Vixen: Myślę, że trzeba iść z duchem czasu, a skoro TV nie decyduje się na pomaganie takim wykonawcom jak np. My i wiele innych, to musimy znaleźć inną drogę do odbiorcy. Taką ogólnodostępną drogą niewątpliwie jest teraz internet. Wytwórnie na pewno również zdają sobie z tego sprawę. Głównym celem wydania materiału jest dotarcie do możliwie jak największej ilości ludzi. Skoro internet jest ogólnie dostępny to dotarcie do danej płyty też jest ogólnodostępne. Potrzebne jest tylko dobre zareklamowanie jej, aby ludziom chciało się jej szukać :)
Naser: Generalnie Internet jest jedynym z mediów, które używam. Nie słucham radia i nie oglądam telewizji, więc dla mnie bomba. Ktoś powiedział kiedyś: "Jak czegoś nie ma w necie to znaczy, że to nie istnieje". I ja się z tym zgadzam. Łatwość i szybkość dostępu do konkretnych treści, spowoduje, że to właśnie Internet stanie się głównym medium do rozpowszechniania Hip-Hopu i ogólnie pojętej sztuki undergroundowej. Co do wytwórni to moim zdaniem dobra firma powinna zadbać o promocję zarówno w Internecie jak i w telewizji. Bo nie każdy ma neta i nie każdy ma TV.

Macie w planach nakręcenie kolejnego klipu?
Vixen: Hehe jeżeli znalazł by się sponsor, możliwe że pokusilibyśmy się o następny teledysk, bo na chwile obecną moja kieszeń jest pusta, nie wiem jak Twoja Naser...
Naser: Moja jest pełna...drobnych;) Minęło już za dużo czasu, żebym chciał nagrać jeszcze teledysk do któregoś z kawałków z tej płyty. Zacząłem już prace nad nową. Ale gdyby faktycznie była taka opcja zrobić klip z Vixenem, wtedy wolałbym nagrać jakiś świeży numer specjalnie na tę okazję.

Podeszliście "ambitniej" do formy płyty i zamiast krótkiego intra i outra nagraliście na dzień dobry i dowidzenia pełnoprawne kawałki. Skąd taki pomysł?
Vixen: Bardzo często płyty otwierają właśnie typowe intra, a kończą outra. Chcieliśmy jakby odbiec od tego stereotypu i nagrać po prostu normalny kawałek, który by przywitał słuchaczy i, który by ich pożegnał.
Naser: To jest klamra kompozycyjna. Dzięki temu płyta wydaje się bardzo spójna. Myśląc o "Nara" wyobrażałem sobie zrobienie kawałka, którym DJ mógłby akcentować zakończenie imprezy, pozostawiając lekki niedosyt. Natomiast przy "Siemano" myślałem o SDx10 ;)

W newsie do płyty czytamy: "zapraszamy do ściągania płytki lub jej dobrowolnego kupna w cenie 9 zł, do niczego nie zmuszamy wybór należy do Was" - czy takie liberalne podejście do słuchacza wynika z tego, że gdybyście nie dali jej za darmo do sieci, to i tak wszyscy by ją ściągnęli...?
Vixen: Gdyby to był legal, sprawa była by jasna. A biorąc pod uwagę to, że jest to nielegal, chcieliśmy dać słuchaczowi możliwość wyboru. Jeśli twierdzą, że chcą za nią zapłacić te symboliczne 9 zł i mieć wytłoczoną normalną płytkę z nadrukiem itd. To znaczy że podoba się im to co robimy i chcą nas wesprzeć. To taka forma dania nam propsów. To właśnie od takich rzeczy według mnie zależy jak szybko będziemy się mogli rozwijać.
Naser: Dokładnie. Tłoczeniem zajął się ZETO z 311. Więc mamy CD z pewnej ręki. Łatwo zauważyć, że 1 kawałek kosztuje 1zł. Czy to dużo? Chyba nie, zważywszy, że proces twórczy kosztował nas o wiele więcej, a wszystkie nasze wcześniejsze produkcje są lub będą dostępne za friko w necie.

Naser w Twojej biografii na Hip-Hop.pl czytamy: "obecnie trwają prace nad jego 3 solowym albumem (LP), na którym prawdopodobnie udzielą się: Vixen, Gremm, Mroku oraz Fokus" - czy ta płyta się ukaże?
Naser: Zaprzestałem pracy nad tym albumem, ponieważ na horyzoncie pojawiła się opcja nagrania materiału z Vixenem. Kawałki, które do tamtej pory nagrałem, trafiły na płytę: "Piaski Czasu Plus". Ale 3 solo się ukaże na pewno. Tyle że nie w takiej formie jak wyobrażałem to sobie rok temu. Mam już studio i nagrałem pierwszy kawałek. Płyta będzie nosić nazwę: "Gabinet Luster". Odejdę od bragga na rzecz storytellingu, od elektroniki na rzecz klasyki w bitach. Ta płyta będzie miała na celu spowodowanie, aby każdy kto jej przesłucha, spojrzał w głąb siebie. Planowana data wydania: 28.08.2008.

Obaj macie solowe płyty. Obaj też współpracujecie z innymi wykonawcami. Co Wam bardziej odpowiada: ogarnianie i pilnowanie całość osobiście czy rozłożenie odpowiedzialności i wzajemna motywacja.
Vixen: Gdy pracujesz sam nad płytą, każda wpadka czy niepowodzenie jest tylko i wyłącznie twoją winą. Ty jesteś za wszystko odpowiedziały i tylko siebie możesz winić, jak coś pójdzie nie po twojej myśli. Epka "Kody dostępu" była pewnego rodzaju eksperymentem. Chciałem się sprawdzić jak mi się będzie współpracowało z innym raperem. Wiedziałem, że kiedyś i tak zrobimy z Naserem coś wspólnie. Teraz chcę się skupić na moim solo, nad którym obecnie pracuje. Nie zamykam się na współpracę jednak celem głównym teraz jest moja nowa płyta.
Naser: Zależy. Na koncertach z Vixenem zaczynamy od "Kodów Dostępu" a potem uzupełniamy się w swoich solówkach i to jest bardzo dobre rozwiązanie. Podział obowiązków że np. ja organizuje koncert premierowy (29.02.08 Klub Chaos - DobreKoty, RTG, VNM, G3R, NSR &VXN, DGE & DJKostek) a Vixen czuwa nad całym masteringiem (WDK) i zrobił wszystkie bity sam, to również zaleta. Zmontował też DJ Screama. Ale mnie ciągnie od zawsze do stylu psychoragga. A to jest droga, którą przebyć muszę sam...Co do kooperacji to jestem otwarty na propozycje od ludzi robiących niepospolity Hip-Hop.

Vixen brałeś udział w konkursie na Demo Roku Magazynu WuDoo. Co myślisz o tego typu konkursach?
Vixen: Takie konkursy według mnie to zajebista akcja. Fajnie, że ktoś chcę pomagać ludziom, którzy chcą coś osiągnąć.
Naser: Ja nie brałem udziału, ale może kiedyś wezmę.

Powiedzcie czy planujecie dalszą współpracę, kolejne płyty, czy "Kody" były jednorazowym projektem?
Vixen: Chcę się skupić na mojej solowej płycie, ale nie mogę temu zaprzeczyć.
Naser: Idea płyty "Kody Dostępu" polegała na tym aby otworzyć nam drogę do szerszego grona słuchaczy, a słuchaczom otworzyć drogę do naszej twórczości. Już niedługo reaktywuję Naser.pl gdzie będzie można uzyskać bezpłatny dostęp do "Enigmy", "Piasków Czasu", "Kodów Dostępu" a także do tego co aktualnie nagrywam. Dlatego myślę, że cel, który chcieliśmy razem osiągnąć został zrealizowany. A teraz pora na cele indywidualne...

Kilka słów na koniec?
Vixen:Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje koncertowe. Info co i jak znajdziecie pod adresem email: vixen01@poczta.onet.pl, naser3@op.pl, Pod tym mailem można również zamówić nasze płyty.
Naser: Chciałem szczerze podziękować wszystkim, którzy pomagali nam przy tworzeniu tej płyty.

Pobierz:
- Naser & Vixen - Kody Dostepu - album
- Naser & Vixen - "Kody Dostępu (ft. Massey)" - klip

Dowiedz się więcej o: Vixen, Naser & Vixen.


Informacje o artykule
Data dodania:2008-06-11
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:7.80 (5)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: g12b12b   Link do posta
16:16:12, 11-06-08
pies ich jebal nastepni l pro fenixy jebac

anonim
Autor: marina od czeslawa   Link do posta
16:25:39, 11-06-08
kupa troche

anonim
Autor: Straż Pożarna   Link do posta
16:49:43, 11-06-08
leszcze (*)

na100%
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:04:10, 11-06-08
dobry wywiad i dobrą płytke wydali oraz teledyski do niej

http://www.hip-hop.pl/ustawki/projekt
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:53:00, 11-06-08
na tym drugim zdjeciu wyglada jak lamus

anonim
Autor: TR-ON-DZIK   Link do posta
20:19:08, 11-06-08
Mógł by przynajmniej pryszcze usunąc photoshopem.

Fokussmok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:32:16, 11-06-08
no usunal pewnie ale mial tak wielkie ze musieliby mu cala twarz wyciac ze zdjecia pozdro

anonim
Autor: 32456yujhgf   Link do posta
23:23:05, 11-06-08
ej dokladnie druga fotka lekko wara przygrzyziona okular modny klata jak dół na wapno i typowy lamusowy rozkrok i wyglad pedala ala la la la ahahahahah

anonim
Autor: pilaninPDG   Link do posta
00:43:00, 12-06-08
kurwa....najpierw posluchajcie a potem oceniaJCIE lamusy bo plyta naprawde dobra......pozdro dla prawdziwych

anonim
Autor: TEST IQ   Link do posta
10:01:54, 12-06-08
Czy wiesz jakie masz IQ? Nie? Sprawdź się: www.iq-test.pl/?d=7342
Czy wiesz jakie masz IQ? Nie? Sprawdź się: www.iq-test.pl/?d=7342

anonim
Autor: płyt44444444   Link do posta
11:20:27, 12-06-08
popieram pilaninPDG'a,

najpierw sprawdźcie płytę zanim będziecie się rzucać.


tutaj jest płyta do pobrania: tnij.com/naserVixen

anonim
Autor: gabinet luster   Link do posta
12:22:45, 12-06-08
Naser: Generalnie Internet jest jedynym z mediów, które używam. Nie słucham radia i nie oglądam telewizji..BO KURWO NIE MASZ ZASIEGU U SIEBIE NA WSI

na100%
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:17:39, 12-06-08
BO INTERNET JEST NAJLEPSZYM ŻRÓDŁEM MEDIÓW

MLS
Autor: MLS   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:15:26, 14-06-08
nastepni L PRO Fenixy ?? pojebało Cie??

Vixen dobry jest.. naser słabszy ale nie porównuj ich do Fenixa :]

Fenix to miazga człowieku !! Najlepsza płytka jaką dotychczas słyszałem w tym roku :]

anonim
Autor: zal.pl   Link do posta
10:38:57, 15-06-08
ale mi was kurwa zal...

plyta na 5

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-208-66.compute-1.amazonaws.com (3.234.208.66). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.