Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Polskich słuchaczy rapu nie można lekceważyć - wywiad z 52

Polskich słuchaczy rapu nie można lekceważyć - wywiad z 52

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Pięć Dwa (52 Dębiec).

Na początku roku Deep i Hans postanowili udostępnić za darmo w Internecie swoją najnowszą płytę. Kilka miesięcy później nakładem Agencja DL Promotion ukazała się specjalna, ekskluzywna i limitowana edycja albumu 52 - "Deep Hans". Z tej też okazji rozmawialiśmy z autorami albumu i teraz Was na ten wywiad zapraszamy.

Album "Deep Hans" ukazał się na początku roku. Czemu zatem zdecydowaliście się na wypuszczenie materiału w formie fizycznej dopiero cztery miesiące później?
Hans: Chcieliśmy uzbierać pieniądze na wytłoczenie tych płyt, w rezultacie trzeba było skapitulować i oddać to w ręce DL Promotion, która pomogła nam to sfinansować i zajęła się dystrybucją.
Deep: Wszystko rozbija się o fundusze. Na początku liczyliśmy, że ludzie pobierając z portalu 52debiec.muzzo.pl nasz materiał zapłacą choć 5 zł aby wesprzeć zespół. Zresztą, od początku mówiliśmy, że zebrane w ten sposób pieniądze wydamy na limitowaną wersje płyty. Niestety, przeliczyliśmy się - i stąd 4 miesiące przerwy.

Zainteresowanie albumem było całkiem spore. Czy możecie podać konkretnie w liczbach ile osób pobrało materiał?
Hans: Płyta w serwisie muzzo.pl była udostępniona jedynie przez 3 tygodnie, w tym czasie profil odwiedziło 100 tysięcy unikalnych użytkowników, aktualnie jest to 120 tysięcy. Utwory były do pobrania pojedynczo więc nie mamy precyzyjnych danych ile osób pobrało cały materiał. W tym samym czasie funkcjonowało kilkanaście do kilkudziesięciu innych źródeł internetowych gdzie płyta i okładka była do pobrania w zipie. Myślę że można by założyć, że cała płyta trafiła do 150 tysięcy osób.
Deep: Dokładnie jest to niemożliwe do policzenia. Nasza strona na portalu Interii w niecały miesiąc miała ponad 100 000 odwiedzin, dodając do tego kilkadziesiąt źródeł do spakowanego pliku z naszą płytą rozsianych w internecie, myślę że materiał ściągnęło ponad 100 000 ludzi.

Wróćmy jednak do początku. Po kilku latach milczenia zdecydowaliście się opublikować Wasz najnowszy album za darmo: "Postanowiliśmy odciąć się od wytwórni płytowych, jest to naszym zdaniem zbędny element stojący na drodze artysta-odbiorca". Nie jest to pierwszy taki przypadek, że wykonawca mający na koncie legalne wydawnictwo rezygnuje z tradycyjnej dystrybucji i oddaje w ręce fanów premierowy materiał zupełnie za free, wystarczy wspomnieć PWRD, Projektantów, Koligację GieKa. Co jest tego przyczyną?
Hans: Postanowiliśmy, że chcemy zrobić taki eksperyment i wydać płytę inaczej. Najpierw materiał za darmo, z opcją dobrowolnej wpłaty, a później limitowana i numerowana płyta z tłoczni która jest do kupienia dla najwierniejszych fanów. I w zasadzie to wszystko. Był też pomysł żeby uruchomić własny portal internetowy, na którym ta płyta miała być do ściągnięcia, ale zabrakło funduszy.
Deep: W Polsce sprzedaje się bardzo mało płyt. Bez tak zwanego "hita" i pompowania go w mediach nie ma szans na dobrą sprzedaż. Postanowiliśmy oddać naszą płytę za darmo, żeby dotarła do jak największej liczby słuchaczy. Poza tym ominęliśmy wszystkich pośredników. Ten sposób udostępnienia materiału tworzy prostą relację my - słuchacz. Chcieliśmy wrócić do korzeni zarówno muzycznie jak i ideologicznie. Rap zawsze pozostanie w podziemiu.

Co dalej? Jak widzicie przyszłość muzycznego biznesu w Polsce, zważywszy, że duże wytwórnie przestały interesować się Hip-Hopem i coraz więcej wykonawców zakłada labele aby własnymi siłami pchnąć materiał na rynek...
Hans: Nie mnie to oceniać, jestem poza tym muzycznym światkiem od paru ładnych lat. Wydaje mi się, że własne małe labele i kilku ludzi którzy chcą i wiedzą jak wypromować swoją muzykę, wystarczy żeby trafić do własnych słuchaczy, omijając duże media i duże wytwórnie.
Deep: Szczerze mówiąc, to przyszłość muzycznego biznesu kompletnie mnie nie interesuje. Dalej będą kolejne produkcje od 52, w klimatach stricte rapowych jak i odbiegające od tych klimatów. Działamy dalej, byłoby totalną hipokryzją przestać robić rap, tylko dlatego że wrócił do podziemia.

Z pierwszych zapowiedzi wynikało, że album będzie do pobrania już na przełomie sierpnia i września 2007. Co zatem stanęło na drodze?
Hans: Praca nad albumem, kończyliśmy go dosłownie parę dni przed premierą na internecie.
Deep: Jak zwykle przy produkcji płyty termin się zaczął przesuwać. Uważam że mimo wszystko płyta powstała bardzo szybko, głównie dzięki Przemowi, który pisał jak natchniony.

Płyta CD dla coraz większej liczby nastolatków to coś zupełnie abstrakcyjnego. Czy zatem wydanie limitowanej, kolekcjonerskiej edycji albumu w digipacku, etui i z indywidualnym numerem jest ukłonem w stronę "starych" fanów, czy może próbą wskrzeszenia zainteresowania tego typu wydawnictwami?
Hans: Ja myślę, że to przede wszystkim dla starych fanów i dla tych którzy pomimo posiadania legalnie albumu na mp3, chcą mieć go także na półce z własnym numerem i chcą w ten sposób docenić nas i ten album.
Deep: Na pewno ukłonem w stronę starych fanów rapu. Kto będzie chciał okazać nam szacunek za naszą twórczość - kupi płytę. Dla mnie to jest proste. Poświęciliśmy kupę czasu i energii aby ją nagrać. Każdy z nas pracuje, ja mam już rodzinę i materiał powstawał kosztem wielu wyrzeczeń. Dobrze by było, gdyby ta inwestycja chociaż się zwróciła.

Obecnie artyści jeśli utrzymują się już z muzyki to tylko dzięki koncertom, własnym firmom ubraniowym, reklamom. Czy nie doszliśmy do takiego momentu, że to sam wykonawca jest "produktem rynkowym", a nie jego twórczość?
Hans: Na pewno mainstream tak funkcjonuje. W końcu Snoop Dogg też reklamuje ubezpieczenia samochodowe w stanach..
Deep: To kwestia wyboru co dla ciebie jest ważniejsze. Czy hajs, czy muzyka. W pewnym wieku, gdy zaczynasz żyć na własną rękę, wybór nie jest już taki prosty jak dla zajaranych nastolatków.

W jaki sposób będziecie jeszcze promować album "DeepHans"? Pojawi się jakiś teledysk?
Hans: Klip będzie na pewno, spodziewamy się dwóch. Myślę że koniecznie trzeba zrobić klip do numeru "Gniew".
Deep: Mamy nadzieje, że w końcu się pojawi. Ciężko jest zrobić dobry klip z zerowym budżetem, nam się udało zrobić dwa, do "Matni" który można obejrzeć już w sieci, i do "To 52" na który cały czas czekamy.

W jednej z wypowiedzi opisaliście album następująco: "Udało nam się zawrzeć pomiędzy początkiem i końcem płyty, rdzeń albumu poruszający sprawy społeczne i zaglądający w głąb nas samych. Powstał w ten sposób muzyczny obraz, ilustrujący wycinek tego "tu i teraz" w jakim wszyscy się poruszamy. (...) To nie jest łatwa płyta, właściwie przeznaczona tylko dla tych którzy naprawdę będą chcieli ją zrozumieć. Brzmieniowo sięga do wczesnych lat '90, nawiązując do tych cięższych produkcji z tamtego okresu"- czym zatem wytłumaczymy tak dużą popularność albumu? Czy promotorzy muzyki się mylą a polscy słuchacze są wymagający i łaknący głębokiego i prawdziwego Hip-Hopu?
Hans: Promotorzy muzyki promują to czego oczekuje od nich 38 milionów obywateli. Potrzeby słuchaczy Hip-Hopu to w tym wszystkim tylko jedna mała kropla na cały ocean. Natomiast czym wytłumaczyć popularność tej płyty? Mogę to powiedzieć szczerze, to bardzo dobry materiał, wyróżnia się klimatem i tematyką z pozostałych produkcji polskiego rapu, no i dodatkowo łatwo było go sprawdzić, wystarczyło kliknąć.
Deep: Nie wiem czy nasz album jest tak bardzo popularny. Na pewno nie jest łatwy w odbiorze. Polskich słuchaczy rapu nie można lekceważyć, postrzegać tylko jako motłoch na którym można zarobić hajs. To prawda, że niektóre dzieciaki jarają się bardziej całą otoczką wokół muzyki niż samą muzyką. Lubią gangsterkę, bujanę i lans. Jak im to dasz - zarobisz. W tym kraju najważniejsze jest, żeby zarabiać po cichu, zachowując wszelkie pozory "prawilności". Ale jest też bardzo wielu słuchaczy, którzy są uważni, inteligentni i wymagający. Ich ciężko zadowolić. Ale gdy już to zrobisz, satysfakcja jest podwójna.

Postanowiliście przekazać na aukcję dobroczynną jedyny egzemplarz "Deep Hans" o numerze 0000052. Całkowita kwota uzyskana z licytacji specjalnej edycji albumu zostanie przekazana na rzecz fundacji Niesiemy Nadzieję w Poznaniu. Skąd pomysł na przyłączenie się do takiej akcji.
Hans: Normalna sprawa, zawsze grałem sporo koncertów charytatywnych, więc tym bardziej pieniądze z płyty o tym numerze powinny być przeznaczone na taki cel. Jak na razie jest powyżej 400 zł, licytacja cały czas trwa.
Deep: Chcieliśmy pomóc dzieciakom.

Na koniec chciałbym abyście powiedzieli kilka zdań na temat intrygującej okładki płyty. Kto jest jej autorem, co symbolizuje no i czemu tak "drastycznie"?
Hans: Autorem jest Sheepskim. Nie będę odbierał przyjemności i interpretację okładki pozostawiam słuchaczom.
Deep: Myślę, że jej przekaz jest zupełnie oczywisty :)

Dowiedz się więcej o: Pięć Dwa (52 Dębiec).


Informacje o artykule
Data dodania:2008-06-20
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:9.00 (10)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: oro   Link do posta
17:11:06, 20-06-08
N.A.R.A

anonim
Autor: GNR   Link do posta
17:12:16, 20-06-08
Dziwne rozwiązanie, chociaż zagorzalcy mogą łaknąć takiej edycji przecież! Ja osobiście nie kupię;D Ni mam pinindzy X) Ale tym wszystkim którym 52 było zawsze bliskie sercu polecam na pewno bo osobiście widziałem te edycje i na prawdę świetnie się prezentuje :)

ŚCIEŻKA DŻWIĘKOWA RAPU
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:17:58, 20-06-08
DOBRY WYWIAD i UCZCIWI RAPERZY CO ROBIĄ TO DLA PASJI

anonim
Autor: LoooooL   Link do posta
17:18:26, 20-06-08
Ja mam oryginała.Zajebista płytka...Numer płyty 49 :)

http://www.hip-hop.pl/ustawki/projekt
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:23:35, 20-06-08
a ja mam sciagniete i sie nie chwale

TAK_TO_ JA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:35:49, 20-06-08
plyta zajebista
zaluje ze nie mam aktualnie kasy zeby ja kupic a tymbardziej podbic licytacje charytatywna
dlatego pomysl zamieszczenia plyty w necie byl 1000% trafiony
prze zajebisty material polecam tym ktorzy cos rozumieja a nie bujaja sie do"blaaasku"

anonim
Autor: KamaKilo Irland   Link do posta
18:51:53, 20-06-08
bardzo dobry materiał, dziwi mnie troche rozwiązanie Hansa i Deepa ponieważ oni włożyli w to wiele pracy i pieniędzy a dużo z tego nie wyciągną ponieważ jak wiadomo rodacy pieniędzy nie mają zbyt dużo. Za to pewnie mają satysfakcje ;) szkoda że tylko tyle bo należy im się wiele więcej... w tej chwili mieszkam w Irlandii i nawet nie mam jak sprawić sobie oryginału, a chciałbym... mam bardzo dużo org płyt chociaż prawie wszystkie ukradłem w empiku, dziś mnie stać na nie i pewnie więcej nie będe kradł. jak bym był w Polsce to bym na pewno kupił ten alboom. krążek jest bardzo dojrzały, chociaż nie zabrakło trochę hardcoreu
                                                                                  gratulacje dla 52 za uczciwość i miłość do HH
mam nadzieję że zwróci im się chociaż w pewnym stopniu

anonim
Autor: cc   Link do posta
19:13:00, 20-06-08
lubie ich, goscie sa w pożadku i robią dobre rapsy
pzdr

anonim
Autor: agricola   Link do posta
19:33:39, 20-06-08
Szacuneczek za plytke Swietna jest Mam nadzieje ze i koncerty beda

Big Thug Bugster
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:58:39, 20-06-08
płytka dobra. hansu wkońcu coś zrobił dobrego.

eloCichy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:39:01, 20-06-08
hehe chłopaki dobry koncert w Jastrzębiu ,chodź wiemy ,ze publika nie najlepsza.. przynajmniej w lotki pograliście w barze :) hah pozdro

anonim
Autor: 52 Dystrybucja   Link do posta
23:53:25, 20-06-08
Zainteresowanych kupnem specjalnego kolekcjonerskiego wydania płyty oraz oficjalnego t-shirtu zapraszam na aukcje
http://allegro.pl/item386794904_sp ecjalna_edycja_albumu_52_deep_hans_.html
http://allegro.pl/item386792292_specjalna _edycja_plyty_52_t_shirt_deephansokazja.h tml
http://allegro.pl/item380521430_oficj alny_limitowany_t_shirt_52_deep_hans_hip_ hop.html
lub bezpośrednio u mnie pod adresem 52dystrybucja@gmail.com
Pozdro dla fanów brzmienia spod znaku 52.


Fokussmok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:52:24, 21-06-08
pozdro

PIR
Autor: PIR   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:09:38, 21-06-08
Hans daje rade jak zawsze.

szymciok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:48:00, 21-06-08
dobra ta płytka i tyle.

anonim
Autor: qwaszx   Link do posta
12:07:27, 21-06-08
Jedni z najlepszych na tej scenie...!!!!

PiwoKrolewskieMocne
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:15:03, 21-06-08
DOBRY ALBUM DOBRYCH RAPERÓW I UCZCIWYCH TEŻ

PiwoKrolewskieMocne
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:48:30, 21-06-08
HANS TO DOBRY RAPER JEST TAK SAMO JAK DEEP A TEDE TO KOMERCYJNY JEST I NIE SZANUJE HIPHOPU TYLKO KASE TYLKO

anonim
Autor: asdfsf   Link do posta
13:53:13, 21-06-08
Pomysl udostepnienia trafiony, ale finansowania to lipa... po co mam sie gdzies logowac zeby zaplacic za plyte? bez sensu... trzeba bylo podac nr konta i tyle... osobiscie bym przelal kase gdyby mnie ten system nie zniechecil (pewnie nie tylko mnie), ale plyte na allegro i tak kupilem... pozdro...

anonim
Autor: JGN   Link do posta
14:04:11, 21-06-08

                        WWW.MYSPACE.COM /RYMCERZE                        WWW.MYSPACE.COM /RYMCERZE                        WWW.MYSPACE.COM /RYMCERZE                        WWW.MYSPACE.COM /RYMCERZE                        WWW.MYSPACE.COM /RYMCERZE                        WWW.MYSPACE.COM /RYMCERZE                        WWW.MYSPACE.COM /RYMCERZE                        WWW.MYSPACE.COM /RYMCERZEGracz Pierwszej Ligi a.k.a. GPL
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:21:43, 21-06-08
Nie chcę mi się czytać ,ponieważ płyta była słaba.
Jak każda tych wykonawców.

anonim
Autor: LooooL   Link do posta
17:59:35, 21-06-08
: Gracz Pierwszej Ligi a.k.a. GPL
Dodany: 2008-06-21 17:21:43 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]Nie chcę mi się czytać ,ponieważ płyta była słaba.
Jak każda tych wykonawców.
Bo to nie muzyka dla Ciebie :) Idz posłuchać Mezo czy coś tam...aaa albo Tede...ambitne teksty itd.

anonim
Autor: wekat   Link do posta
19:32:05, 21-06-08
gwiazdy za dyche...

Fokussmok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:08:13, 21-06-08
gwiazdy za grosze

Maciej ZTJ. mACK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:08:13, 21-06-08
Dobry wywiad chociaż płyta trochę słaba ;/

anonim
Autor: wegrdjhk   Link do posta
21:23:59, 21-06-08
swietna plyta waluje juz ja od lutego i dalej sie nie nudzi

PiwoKrolewskieMocne
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
06:23:26, 22-06-08
Autor: Gracz Pierwszej Ligi a.k.a. GPL
Dodany: 2008-06-21 17:21:43 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]Nie chcę mi się czytać ,ponieważ płyta była słaba.
Jak każda tych wykonawców.


JA PRZECZYTAŁEM, PONIEWAŻ PŁYTA JEST DOBRA
JAK KAŻDA TYCH WYKONAWCÓW BO SĄ UCZCIWI I DOBRZY RAPERZY TEŻ SĄ

anonim
Autor: sosnica[stara]   Link do posta
09:31:17, 22-06-08
hans jest polskim raperem ktorych mozna z takich prawdziwych policzyc na palcu jednej reki i pelen szacunek dla takich ekip!!!!!!!

anonim
Autor: gdzietenskill   Link do posta
16:57:55, 22-06-08
193.218.155.210:27024 haslo: gts SERWER GDZIE TEN SKILL?SERWER NONSTEAM staly serwer , niskie pingi! mila atmosfera, pomoz serwer nam rozkrecic !! DZIEKI!

anonim
Autor: gdzietenskill   Link do posta
16:57:57, 22-06-08
193.218.155.210:27024 haslo: gts SERWER GDZIE TEN SKILL?SERWER NONSTEAM staly serwer , niskie pingi! mila atmosfera, pomoz serwer nam rozkrecic !! DZIEKI!

anonim
Autor: gdzietenskill   Link do posta
16:57:58, 22-06-08
193.218.155.210:27024 haslo: gts SERWER GDZIE TEN SKILL?SERWER NONSTEAM staly serwer , niskie pingi! mila atmosfera, pomoz serwer nam rozkrecic !! DZIEKI!

anonim
Autor: aaaaaajjjjjj   Link do posta
20:01:23, 22-06-08
Szacunek dla nich dwoch. plytka zajebista, do dzisiaj sie nia jaram

anonim
Autor: test iq   Link do posta
10:47:26, 23-06-08
Czy wiesz jakie masz IQ? Nie? Sprawdź się: www.iq-test.pl/?d=7342

anonim
Autor: FanFanatyk   Link do posta
11:03:42, 23-06-08
hiphop polo sprzedawczyki i przegrancy

PiwoKrolewskieMocne
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:58:04, 24-06-08
TO JEST HIPHOP BO RAPUJĄ POD BITY I ROBIĄ DOBRZE TO JUŻ OD TYLU LAT I UCZCIWI RAPERZY SĄ

LYGRYS TO KLASYKA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:17:52, 17-03-15
TO JUŻ OD TYLU LAT I UCZCIWI RAPERZY SĄ......

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-188-89.compute-1.amazonaws.com (18.232.188.89). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.