Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

rapPORT pirat2008

rapPORT pirat2008

Autor: Redakcja

Dowiedz się więcej o: Aloha Ent., EmazetProcent, Mołotof.

Wytwórnia Qulturap i Portal Hip-Hop.pl połączyły siły, aby wspólnie przeprowadzić akcję medialno/społeczną "rapPORT pirat 2008" mającą na celu uświadomienie odbiorcom jak wpływa nielegalnie ściąganie albumów w postaci plików mp3 z Internetu na wydawców, artystów i całą kulturę hip-hopową, na jej rozwój i poziom artystyczny.

Celem rapPORTu jest poruszenie szerokiej dyskusji na temat miejsca jakie zajmują w Hip-Hopie odbiorca, twórca, wydawca, media, pieniądze i technologia. Prostymi, ankietowymi pytaniami próbowaliśmy wydobyć na światło dzienne prawdy na temat funkcjonowania rynku muzycznego. Pytaliśmy jak się hip-hopowcom żyje, jak widzą muzykę dzisiaj i jakie jutro upatrują dla muzyki ulic. Odbrązowiliśmy część mitów, jak choćby ten, że raperom i producentom w Polsce dobrze się wiedzie - "w Polsce na palcach jednej ręki zliczysz ludzi którzy mogą utrzymać się tylko z tworzenia Hip-Hopu...". Nie ominęliśmy tematów drażliwych. Stwierdziliśmy, że warto rozmawiać o pieniądzach, bo hip-hopowiec też człowiek i jeść coś musi.

Zestaw pytań do rapPORTu wysłaliśmy szerokiemu gronu osób związanych bezpośrednio z kulturą hip-hopową. Adresatów podzieliliśmy na trzy kategorie: artystów, wydawców i autorytety. Część wydawców i artystów stwierdziła, że nie mają na to czasu. Inni obiecali wysłać odpowiedzi i... i tyle. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. W stu procentach natomiast można było liczyć na postaci zaliczone przez nas do grupy autorytetów. Utwierdzili nas tym samym w przekonaniu, że są ludźmi, dla których przyszłość Hip-Hopu jest kwestią wielkiej wagi. Gdy jest okazja wypowiedzieć się w ogromnie ważnej i trudnej dla Hip-Hopu sprawie, nie trzeba ich prosić. Dziękujemy za to.


Zapraszamy na rapPORT pirat2008.Jedyne identyczne pytanie, które zadaliśmy wszystkim trzem grupom adresatów rapPORTU było dość przewrotne. Spytaliśmy artystów, wydawców i autorytety nie o płyty, które wydają do sklepów, ale które kupują w sklepach. Jak muzycy podchodzą do muzyki na krążkach, za które płacą? "Czym jest dla Ciebie płyta którą kupujesz w sklepie? - tak dosłownie brzmiało pytanie.


Odpowiedzi były dość różne. Jakuza (Wielkie Joł) wspomniał, że kupuje tylko upatrzone płyty. Nie ma miejsca na przypadki. Sebastian Muliński (Hip-Hop.pl) patrzy na płytę cd raczej z perspektywy nośnika dźwięku mówiąc że jest "zabytkiem. To nie tak, że nie doceniam muzyki wydanej na CD, pamiętam czasy jak jarałem się każdym oryginałem, biegałem do Media Markt i wypatrywałem różnych płyt potem wychodziłem z kilkoma wyszukanymi CD i jeszcze w drodze do domu oglądałem okładki. Ale to było jakoś pięć lat temu. Po co komu dziś CD? Nie pamiętam kiedy używałem discmana, płyty czasem puszczam w domu z wieży, ale i tak przyszłość należy do zestawów typu iPod i specjalna stacja dokująca. Za muzykę trzeba płacić, ale nie ma sensu kupowania CD. Oczywiście pozostanie grupa melomanów, którzy na nic nie zamienią jakości dźwięku na CD i nie przerzucą się na mp3. Oni będą kupowali płyty, tak jak dziś dj'e kupują winyle, ale dla ludzi CD jako forma odchodzi do lamusa."

Mołotof (Qulturap) ma zupełnie inny lot na płytki, do każdego krążka podchodzi emocjonalnie: "każda płyta to pieprzona niespodzianka. Kupuję płytę po usłyszeniu singla, lub gdy nie znam jej wcale. Wtedy jest ten dreszczyk poszukiwań w nieznanym. Możesz natrafić na ciężki wypas lub ciężki szit. Teraz, gdy wszystkie rapowe płyty nachalnie same obnażają się w necie tylko digging winyli daję mi tą satysfakcję. Kupuję nowiutką (40 letnią) płytkę i zapieprzam do domu jak poparzony , żeby sprawdzić co na niej siedzi. Gdy jest słaba - wędruje na półkę do kilkuset innych, gdy jest dobra - jest moim osobistym skarbem, płytą którą przeżywam tylko na swój sposób. Nie kupuję i nie będę kupował mp3, bo mp3 opierdala muzykę z jakości. Jestem maniakiem brzmienia i nie ma miejsca na kompromisy".

Procent (Aloha Enterteiment) podobnie do Mołotofa uznaje kontakt z materialną płytą za "wyjątkowe, prawdziwe świadectwo obcowania ze sztuką. Muzyka + okładka + krążek cd tworząca integralną całość. Uważam, że nie da się sprawiedliwie ocenić płyty słuchając tylko plików mp3, których jakość pozostawia często wiele do życzenia. Oryginalna płyta tworzy unikalną więź między artystą, a odbiorcą. Możesz wczuć się odpowiednio w muzykę, docenić każdy szczegół...". Wyskok do Empiku lub zamówienie albumu za pośrednictwem Merlin.pl nie jest tylko mechanizmem wydania pieniędzy, w celu oddania się przyjemności. Nabywanie muzyki ma drugie dno, które naświetla nam Radek Miszczak: "kupowana przeze mnie płyta - niezależnie, czy w tradycyjnym sklepie czy w formie plików .mp3 - jest moim wkładem w rozwój uwielbianej muzyki. Dzięki temu, że kupuję oryginalne płyty muzyka może cały czas powstawać. Wydane przeze mnie na album pieniądze pozwalają artystom opłacić znaczące koszty związane z profesjonalnym nagrywaniem albumów, a także mieć źródło dochodu, dzięki któremu mogą poświęcać się kreatywnej twórczości w miejsce szukania w tym samym czasie innych zajęć na pokrycie kosztów życia. To tak dziecinnie prosty mechanizm...".


Radek Miszczak dotknął w tym miejscu niezmiernie ważnej kwestii - rozwoju. Trudno nie zgodzić się z faktem, że sportowiec - kickboxer, czy szachista, aby dojść do najwyższego poziomu potrzebuje mnóstwa czasu i pracy. Codzienne, katorżnicze, wielogodzinne treningi, wielokrotnie przestawiany nos, czy szachownica śniąca się szachiście po nocach, są ceną jaką muszą zapłacić za wejście na najwyższy poziom. Sam talent nigdy nie wystarcza. Świat muzyki kieruje się podobnymi regułami. Artysta, aby zaskakiwać coraz lepszymi pomysłami, szesnastkami wywołującymi ciarki, paletą całkowicie nowych, wypasionych brzmień, musi spędzać mnóstwo czasu nad warsztatem własnej sztuki. Sportowcy, aby móc w pełni poświęcić się rozwojowi talentu dostają wypłaty ze związków sportowych, klubów itd. Dodatkowo za każdy występ na zawodach, czy mityngu dostają bonusy. Jak sprawa ma się z Hip-Hopem? Artyści i wydawcy sprzedają muzykę, pomysły, emocje. Tłoczą je na krążkach. Średnio nad płytą pracują około jednego roku. Jest to praca producenta, rapera, realizatora dźwięku, wydawcy przy koordynacji i promocji. W momencie, gdy płyta jest nielegalnie ściągnięta w przedziale 5- 50 tysięcy sztuk, a kupiona w przedziale 200-1000 sztuk, nie pokrywając nawet kosztów miksu, masteringu i tłoczenia płyty okazuje się, że zarówno artysta, jak i wydawca pracowali przez rok za darmo. Najczęściej ludzie ci mieszczą się w przedziale wiekowym 20-30 lat i nie mogą już sobie pozwolić na pracę nad kolejną płytą, ze względu na brak środków niezbędnych do utrzymania się.

Sytuacja ta bezpośrednio przekłada się na się liczbę premier hip-hopowych płyt w Polsce, która "od wielu miesięcy systematycznie spada. Nikt nie chce inwestować w profesjonalne wydanie płyty, aby poświęcić ciężko zarobione pieniądze na sprawienie przyjemności internetowym cwaniaczkom i garstce oddających szacunek fanów" - komentuje Radek Miszczak. Zapytaliśmy więc wydawców jaka jest skala piractwa i jak wpływa na ich działalność? Witold Donatan (POKAZZ) przedstawia bez zbędnych subtelności: "piractwo wpływa na działalność POKAZZ tak samo, jak na działalność sklepu wpłynęłoby wynoszenie przez ludzi produktów nie płacąc za nie nic. Jest to destrukcyjna działalność, która w końcowym etapie uderza w samych piratów. To, że małe wydawnictwa nie są w stanie istnieć i prosperować wpływa na ich upadek - ich upadek wpływa na zubożenie gatunku, co z kolei wpływa na mniejsze zainteresowanie tym gatunkiem. W nieco lżejszym tonie wypowiada się Jakuza (Wielkie Joł) "teraz ludzie ściągają płyty z Internetu zazwyczaj od innych użytkowników. A ci udostępniają je dla frajdy, fejmu, zajawki. Nie rozumieją, że nagranie każdej z tych płyt to dużo czasu w studio i jeszcze więcej dla przygotowania produkcji i promocji".


Agata Woźniczka (Qulturap)
prezentuje sprawę z nieco innej perspektywy, wytwórni działającej non profit. Ironicznie zaczyna: "nasze wydawnictwo działa non-profit, nie zakładamy zysków z wydawnictw, pieczonych łabędzi, kubańskich cygar i skrzyń Balantines'a w siedzibie labelu. Robimy to dla zajawki, przez co możemy sobie pozwolić na bezkompromisowość w doborze artystów czy też innych współpracowników oraz konsekwencję w profilu wydawnictwa." Po czym dodaje jednak: "nie zaprzeczam, że mając kapitał zarobiony na wcześniejszej płycie łatwiej by nam było promować kolejne albumy kolejnych artystów, rozszerzać działalność, grać koncerty. Promować wszystko spod logo Q!"

Nielegalne ściąganie płyt z Internetu najbardziej dotyka samych artystów. To oni najpierw dochodzą latami do odpowiedniego poziomu, by być zauważonym przez wydawcę. Następnie pracują pełną parą nad albumem. By wreszcie zobaczyć jak ładnie płyta śmiga w necie i jest konsumowana na forach. Dla wielu muzyków takie zderzenie z rzeczywistością odbija się czkawką i odbiera im zapał do wytężonej pracy nad warsztatem. Innym nagminne ściąganie nielegalnych mp3 odbiera możliwość utrzymania się z muzyki choćby na niskim poziomie. Do tej grupy zalicza się Młodzik (Qulturap), który tak oto podchodzi do nielegalnych mp3: "po pierwsze trzeba byłoby się zastanowić ile osób mogło dotychczas usłyszeć płytę "Laboratorium". Pewne jest jednak to, że liczba sprzedanych oryginałów nie powala na kolana więc generalnie niekwestionowana większość zassała płytkę z neta. Nie wiem, może 10 tysięcy ludzi, może mniej. Przy założeniu, że 10 tysięcy osób słyszało płytę, a co druga kupiła oryginalny egzemplarz mielibyśmy naturalnie do czynienia z jakimś mega wyczynem, biorąc pod uwagę polskie realia. Oczywiście cieszyłbym się jak dziecko z powodu tak ogromnego zainteresowania moim albumem, co by szło w parze z nieopisaną satysfakcją dającą mi jeszcze większego kopa do pracy. Co do strony materialnej przy 3 tysiącach sprzedanych krążków na pewno wpadłaby jakaś rozsądna kasa (odwołując się do kontraktu z wytwórnią), którą mógłbym wykorzystać na zakup jakiegoś sprzętu np. samplera albo winyli. Póki co, na sampler i resztę sprzętu musiałem sobie zapracować zapierdalając w obcym kraju...".


Zdecydowanie bardziej pesymistycznie wizji pieniędzy z twórczości podchodzi Laik, który dopiero kończy nagrywać materiał na pierwszą oficjalna płytę: "na mój byt materialny wpływa to czy dam radę znowu wstać o siódmej, wbić się w autobus i zmarnować kolejne osiem godzin w pracy. Jeżeli chodzi o twórczość, nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy pieniądze zaczną ją warunkować. Abstrakcja." Całość krótko puentuje Mołotof "w Polsce na palcach jednej ręki zliczysz ludzi którzy mogą utrzymać się tylko z tworzenia Hip-Hop - Tede, Pezet, Ostry. Całkiem nieźle za to żyją z Hip-Hopu ci którzy do sztuki niewiele wnoszą - producenci ubrań, właściciele Hip-Hop sklepów. Tej kulturze wyraźnie popieprzyły się priorytety. Bez "rapowych" ubrań Hip-Hop będzie miał się dobrze, bez rapowych płyt Hip-Hop umrze..."

Może jest światło w tunelu dla Hip-Hopu? Może slogan "Hip-Hop is dead" Nasa jest mniej wiarygodny od "Hip-Hop is alive" autorstwa Krs 1? Czy dzisiejsze problemy Hip-Hopu nie zamkną mu powiek jutro? Gdzie jest i w która stronę zmierza fenomen twórczy ulic? Oto jak przyszłość Hip-Hopu widzą nasi respondenci: Marek Gluziński (Qulturap) "co do Hip-Hopu to w tych najbardziej masowych swoich przejawach jak każda moda kończy się, żeby powrócić za kilkanaście lat zmutowany, jak wirus z impetem podbijając serca i kieszenie". Do cyklu produktu kulturalnego nawiązuje też Radek Miszczak: "historia kołem się toczy, do łask wracały na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat takie gnioty, że i Hip-Hop powinien być spokojny o swoją przyszłość. Ale właśnie - przyszłość, do której trzeba będzie dotrwać w atmosferze niełaski, totalnej ignorancji ze strony show-biznesu, nikłej garstki fanów i mało prawdopodobnych perspektywach na zarobek z twórczości. Czy przetrwanie będzie oznaką determinacji i konsekwentnej realizacji celów czy może zaślepionej głupoty i ograniczenia horyzontów - czas i indywidualny rozrachunek pokażą." Nieco więcej optymizmu bije z wypowiedzi Mateusza Tele Telega (16 wersów): "myślę, że jeżeli chcemy rozwijać kulturę bez nacisków ze strony biznesu czy mediów, powinniśmy organizować się w takie projekty jak Qulturap, Stowarzyszenie 16 Wersów czy inne niezależne wydawnictwa/organizacje. Wspólnie można zdziałać więcej, status organizacji pozarządowej otwiera wiele drzwi, nie mówiąc już o czystej radości z możliwości dzielenia pasji z podobnymi ludźmi. Na szczęście widzę coraz więcej takich inicjatyw w Polsce, także chyba jesteśmy na dobrej drodze".


Nas też cieszy, że pojawiają się nowe idee i rozwiązania. Faktem jest jednak, że ściąganie nielegalnych mp3 jest niewinnie wyglądającym, a potwornie mocno oddziałującym zjawiskiem. "Problem (...) leży w mentalności ludzi. Piractwo jest, było i będzie. Czy to były przegrywane kasety magnetofonowe, płyty CD czy masowa wymiana plików w sieci - nie ma co walczyć z wiatrakami albo zawracać Wisłę kijem. To kwestia mentalności ludzi i to jest przykre, że ludzie nie uważają za stosowne zapłacić komuś za jego pracę. Nie przekonują mnie argumenty, że nie miałem 15 złotych na zakup płyty w sieci. Cenisz człowieka, cenisz jego twórczość - daj mu przeżyć. Jeżeli on nie będzie miał pieniędzy to stracą na tym wszyscy - artysta, bo będzie musiał zarabiać na życie w inny sposób i porzuci swoją pasję, klient bo już sobie nie posłucha ulubionego rapera. Trzeba zmienić mentalność ludzi. Muszą zrozumieć, że tak jak oni oczekują pensji za swoją pracę, tak samo raper oczekuje wpływów za płytę". Puentuje Sebastian Muliński (Hip-Hop.pl). Dobrze byłoby, gdybyśmy wszyscy spokojnie i dogłębnie to przemyśleli. Nadeszła chwila prawdy. Na ile ją zrozumieliśmy i ile z niej wyniesiemy pokaże nam kolejna edycja rapPORT pirat2009.(Pełne wypowiedzi znajdziecie na stronie www.qulturap.pl w dziale publicystyQa.)


rapPORT pirat2008 współtworzyli:


Marek Gluziński: wydawca. Założyciel i właściciel nieistniejącej już Blend Records (m.in. Skalpel, Eldo, Sfond Squnksa). Obecnie prowadzi wraz z Agatą Woźniczką i Mołotofem niezależną wytwórnię Qulturap, charakteryzującą się otwartym profilem muzycznym bazującym na niekonwencjonalnych ideach i brudnych brzmieniach. "Tu wychodzą płyty, których nikt inny w tym kraju nie odważyłby się wydać". Faktycznie tak jest.

Agata Woźniczka: wydawca. Jedyna kobieta z pikantnej trójki prowadzącej wytwórnię Qulturap, www.qulturap.pl. Dziennikarka portalu Independent.pl. Promotor niezależnej muzyki.Mołotof: producent i raper. Autor nowego nurtu w hip hopie instrumentalnym zwanego - "filmem z winyla" (Mołotof "The Way of the Dragon" lipiec 2008). Twórca charakterystycznego, zblanconego brzmienia i nieprzewidywalnych koncepcji. Maniak diggingu. Współtwórca niezależnej wytwórni hip hopowej Qulturap, www.qulturap.pl.

Młodzik: producent współpracujący z wytwórnią Qulturap. Wyróżnia go wyrywający się z konwencji mroczny styl. Autor jednej z najbardziej niedocenionych płyt instrumentalnych polskiego hip hopu pt: Młodzik "Laboratorium". Producent warstwy muzycznej epki LaikIke1/Młodzik "bybzi bybzi". Obecnie pracuje z Laikiem nad oficjalnym wydawnictwem zatytułowanym "Milczmen Screamdustry".

LaikIke1 (Laik): raper. Autor szesnastek do gorąco przyjętej w ubiegłym roku epki z Młodzikiem pt: "bybzi, bybzi". Jeden z niewielu autorów linijek, o którym Flinstone napisał w recenzji "mistrzowskie teksty". Obecnie przygotowuje wraz z Młodzikiem pełnowymiarowy album "Milczmen Screamdustry" (Qulturap, wrzesień 2008).

Radek Miszczak: dziennikarz muzyczny, organizator i promotor wydarzeń muzycznych, autor i redaktor prowadzący książki "Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki Hip-Hop". W 2003 roku współzałożył razem z Tomaszem Chołastem Agencję Joytown, zajmującą się organizacją i promocją imprez klubowych, koncertów, festiwali. W latach 2003-2008 był polskim promotorem odbywającego się w Czechach festiwalu Hip Hop Kemp.

Sebastian Muliński: redaktor naczelny Pisma i Portalu Hip-Hop.pl, pierwszego tego typu przedsięwzięcia w Polsce i jednego z największych na świecie. Hip-Hop.pl to największy portal poświęcony kulturze Hip-Hop, wokół którego przez kilka lat powstała silna i opiniotwórcza społeczność internetowa.

Witold Donatan: producent muzyczny oraz założyciel krakowskiego, niezależnego wydawnictwa muzycznego POKAZZ. Głównym założeniem POKAZZ jest działalność promocyjno-wydawnicza zorientowana na muzykę Hip-Hop i R'n'B.

Procent: raper i freestylowiec z warszawskiego Czerniakowa, członek Szybkiego Szmalu. Ma na koncie solową płytę "Znaki Zapytania" oraz wspólne wydawnictwa z zespołem SS: "Enziskenzis" i "Mixtape 2005" oraz w duecie z Emazetem epkę "EP:EmazetProcent" i album "Jedyneczką". Założyciel labelu i sklepu internetowego Aloha Entertainment.

Mateusza Tele Telega: Założyciel labelu 16Wersów, który powstał pod koniec 2005 roku jako niezależna wytwórnia zajmująca się, najogólniej mówiąc, promocją twórczości szerzej nieznanych artystów tworzących oryginalną, stylową muzykę.

Kamil Jaczyński (Jakuza): z wykształcenia politolog, z wyboru dziennikarz i aktywista hip-hopowy. Specjalista do spraw public relations i marketingu muzycznego współpracujący na stałe z wytwórnią Wielkie Joł, gdzie jest odpowiedzialny za Public i Media Relations, koordynację i nadzór działań medialnych, wydawniczych projektów muzycznych i wizualnych.


Sebastian Wiktorski: redaktor i moderator portalu Hip-Hop.pl, autor blisko setki wywiadów i kilkudziesięciu recenzji, współpracujący ponadto (jako recenzent) z Magazynem WuDoo emitowanym w Polskim Radiu Szczecin.

Dowiedz się więcej o: Aloha Ent., EmazetProcent, Mołotof.


Informacje o artykule
Data dodania:2008-06-27
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:8.30 (10)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: hejting@g.pl   Link do posta
14:54:36, 27-06-08
iiiiiiiiiii?

anonim
Autor: 12`2``2   Link do posta
14:59:46, 27-06-08
dobry artykul, sam staram sie kupowac plyty, ale na wszystkie mnie niestety nie stac, moge sobie pozwolic na 2,3 plyty na miesiac

Mada Faqa You
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:06:00, 27-06-08
Bo płyty powinny być tańsze po 20/25 Plnów A nie 35 za kawałek gówna

anonim
Autor: fhjfhjhfj   Link do posta
15:07:05, 27-06-08
już mi sie chce czytać

anonim
Autor: tgrryykrtyk   Link do posta
15:09:47, 27-06-08
to kurwa nie czytaj idz kreskowki obejrzyj...

anonim
Autor: trtr   Link do posta
15:28:25, 27-06-08
laik jol jol

MIEJSKA GIEŁDA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:30:46, 27-06-08
wspieram tylko uczciwych raperów jak TEDE

a nie oszustów jak peja czy ostr i sokoła który się podrabia

anonim
Autor: asasin   Link do posta
15:36:34, 27-06-08
NIE BĘDĘ KUPOWAŁ WSZYSTKICH PŁYT JAKIE CHCE PRZESŁUCHAĆ  BO BYM NA NIE NIE ZAROBIŁ PRZEZ CAŁE SWOJE ŻYCIE. JAK "ARTYŚCI" CHCĄ ŻYĆ Z MUZYKI TO MAJĄ PROBLEM.

MIEJSKA GIEŁDA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:38:00, 27-06-08
właśnie asasin dobrze napisałeś CHCĄ ŻYĆ Z MUZYKI TO MAJĄ PROBLEM.

Diler_71
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:48:58, 27-06-08
Ja poprostu ściągam każdą płyte która wyjdzie(mc's których słucham), i jeśli mi się spodoba to płyte kupie.
Teraz druga sprawa. Polscy "artyści" walą ceny z kosmosu np. 35 zł, 40 zł,45zł kto je ustala?
Płyty które lecą zza oceanu do polski koszyują 32 zł max. a doliczny jest do tego transport.
CO do cen. W ameryce płyty kosztują po 15$,20$ max 30$. Czyli każdy może sobie kupić płyte. W polsce nie jest za wesoło z kasą a oni dopierdalają jeszcze takie ceny.

KRÓL RAPU
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:50:43, 27-06-08
PO CO PŁACIĆ ZA COŚ CO NIE JEST CHLEBEM?

IPOrecords2008
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:52:24, 27-06-08
I tak to KURWA NIC NIE DA jak PłYT NIE BEDZIE W SIECI TO NIKT NIE BEDZIE KUPOWAć
A HIPHOPOWE GłOWY W 2012 PRZEJDą NA TECHNO ;D BYć MOżE JA TO PIERDOLE PODZIEMIE JAKOś żYJE TYLE LAT BEZ ZYSKóW A TE KURWY TYLKO BY HAJS CHCIELI ZA RAP NIECH PUJDą DO NORMALNEJ ROBOTY PO PIENIąDZE BO RAP TO TYLKO ZAJWAKA I JAK ON NIECHE Ją ROBIć TO NAPEWNO KTOś TO ZROBI ZA DARMO

KRÓL RAPU
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:55:09, 27-06-08
PROSTE
KAŻDY CHCE TRZEPAĆ HAJS I WYTWÓRNIE I RAPERZY I SŁUCHACZE I TO SIE NIE ZMIENI

NIEWIEM DLACZEGO MAM PŁACIĆ ZA PŁYTE NP.POPKA
JAK SŁYSZAŁEM LEPSZYCH Z PODZIEMIA KTÓŻY HAJSU NA PŁYTACH NIE TRZEPIĄ

anonim
Autor: glos ulicy   Link do posta
16:01:16, 27-06-08
ktorys raper moglby zaryzykowac i dac plyte za 20zł a nie 35 ;/

KRÓL RAPU
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:21:45, 27-06-08
TAKA DYSKUSJA NIC NIE MA SENSU
NAWET LEGALNE MP3 NIC NIE DA

anonim
Autor: MSZ-KG   Link do posta
16:43:30, 27-06-08
Kiedyś nikt nie zakładał nawet że z tego można będzie czerpać kase. Myśleli tylko o tym żeby mieć jak największy fun,chodziło o poznawanie nowych ludzi,  współprace no i dobrą zabawe ze wszystkimi elementami całej kultury. Jeśli sprzedaż krążków sie podniesie dajmy na to 50-100 tys (kosmiczne liczby) to media się  zbliża do hip-hopu będzie go więcej wszędzie, no i siłą rzeczy, pewnie jak w USA, na większej częsci hip-hopu swoje łapska położy popkultura. W prawdziwym hip-hopie zostanie tylko garstka nielicznych z podziemia, to wersja prawdopodobna, bo kto raz zasmakuje grubej kasy nie będzie chciał z nią zerwać.

anonim
Autor: taka jest prawda!!!!!!!!   Link do posta
16:54:40, 27-06-08
plyty jka plyty,30 pln mozna dac raz na miesiac za jakas dobra plyte,ale zobaczcie co te skurwysyny robia z ciuchami,koszulki akademiksa,roca wear,ecko,phat farm,sean john przylatuja do polski zza oceanu i mozesz je kupic gora za 80 pln,a te frajery z polski za koszulki wolaja conajmniej 80 zl a niektore po 100zl,zjebany pierdolony pazerny polski rynek,jebac

lil.jon
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:07:05, 27-06-08
popieram. po 1 kupienie płyty jest okazaniem szacunku dla autora i jego twurczości, po 2 nawet gdyby te płyty kosztowały 5zł to i tak ten ktory ma sciagnac ja to i tak je sciagnie, po 3 jezeli chcecie aby artysci wydalali płyty co 2-3lata to oni muszą autentycznie zyć z hip-hopu(nie wyobrażam sobie ze ktoś pracuje w biedronce i po pracy nagrywa kawałki), a to ze plyty kosztują 30-40zł to tłumaczenie dzieci z przedszkola. Za drogo? Słuchaj singli, one sa za free.

IPOrecords2008
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:10:23, 27-06-08
i huj kupiować będę tylko zajebiste produkcje HG DIXONY FUNDACJE itp coś z klasą na jakieś gówna nie będę tracił czasu nawet sciagać nei będę bo POPKA to neiche na dysku i tak kupię z 4płyty w ciągu roku bo GURAL po huj mi to zabardzo prrzereklamowane góno elo dla prawilnych co wiedza co kupują

Big Thug Bugster
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:12:18, 27-06-08
autor wyżej ma racje. propsy dla Ciebie

Według mnie Polska jest takim kurwa krajem w którym mentalność nakazuje : zarobić jak najszybciej. Chuj z ciuchami, które faktycznie przesada za koszulke labelu PROSTO dać trzeba z 80 zł gdzie można za to kupić bluze z kapturem mniej firmową ale jeszcze lepszą.

Co do płyt. Polski rynek odpierdala maniane. Płyty według mnie nie powinny przekraczać 30 złotych gdyż sama produkcja nagranie jej druk okładki i cedeka nie wynosi więcej niż 10 zł. To jest imponujące że młodzi w podziemiu kupuje cedeki nagrywają bazgrają okładki i rozdają podkreślam rozdają w celu zachęcenia do słuchania hip hopu i ich samych. Później się dziwimy że gwiazdy sprzedają po 10 tys płyt i są bohaterami gdzie zza oceanem idą w setkach i milionach egzemplarzy. Mówi się o ściąganiu płyt - to nie ustanie póki nie będą tańsze płyty. a Po 2 nikt w polsce nie zarabia tyle żeby kupić ulubionych wykonawców (miesięcznie wychodzi o koło 6 dobrych produkcji) co daje 120 zł dla samego sprawdzenia.

Ja bym proponował dawać nuty do przesłuchania na necie.. a potem do sklepu chętnie wpaść po kupno.


IPOrecords2008
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:12:34, 27-06-08
No i płyty powinny nie przekraczać 25zł WTEDY KAżDY BY NA TYM ZAROBIłE WIECEJ BY KUPIłO I MNIEJ BYS MY WYDALI A WIECEJ JAKIS FU ZAROBIł

anonim
Autor: ofcaprzygod   Link do posta
17:14:33, 27-06-08
A ja lubię sobie kupić płytę skręcić lolka palić i słuchać Nie mam na sumieniu syzyfowej pracy moich ulubionych artystów i żyje mi się z tym dobrze. A taka akcja nie ma sensu prędzej Ostry sobie usunie piperzyk jak Gosia Andrzejewicz i Jacek Cygan mu napisze freestyle heh Palmy Gande kupujmy Polski Rap

Diler_71
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:23:07, 27-06-08
Płyty są dla zajawki. Jeśli ktoś słucha rapu bo jest to teraz modne to ściągnie z internetu, żeby pochwalić się chłopakom z podwórka że on ma a oni jeszcze nie.
Ja kupuje płyty i się jaram dobrą jakością, okładkami itp. Dla mnie to jest coś.

anonim
Autor: Batomato   Link do posta
17:34:40, 27-06-08
"Nie ominęliśmy tematów drażliwych. Stwierdziliśmy, że warto rozmawiać o pieniądzach, bo hip-hopowiec też człowiek i jeść coś musi."

EEe? To pieniądz i zarabianie go jest tematem drażliwym ? Aha no tak przecież to Polska tu się o kapuście i sexie głośno nie mówi ...

**ZAPA**
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:04:27, 27-06-08
Spróbujcie wydać w tych czasach legalną płytę - wtedy zobaczycie ile zarobicie i jak to się ma do pracy przy materiale a potem możecie hejtować!

anonim
Autor: sasyy   Link do posta
18:08:44, 27-06-08
o w chuj sie jaram laikiem :D wykurwiste flow i punche przewyzsza wedlug mnie smarkusa :D ale kwestia gustu a co do akcji bardzo fajnie tyle ze zapominacie iz nie stety polowa sluchaczy w polsce to gimbusy co dostaja 2 paczki kieszonkowego miesiecznie i nie stac ich na nowe plyty z reszta kogo stac jak nowy nas kosztuje 80 zlotych czy jigga 89 sa jakies chujowe akcje polska cena cos tam cos tam jakis skurwysynski portal to napedza wiec wole osobiscie ukrasc z internetu niz placic w sklepie oczywiscie sa perelki ktore trzeba miec w rap kolekcji ale to inwestuje w winyle A ARTYSTOW NAPEDZAM BO CHODZE NA KONCERTY I W TYM TKWI SZKOPUL NIKT NIE CHODZI NA KONCERTY !!

anonim
Autor: tomasz sz.   Link do posta
18:17:56, 27-06-08
Asasin napisał - "ARTYŚCI" CHCĄ ŻYĆ Z MUZYKI TO MAJĄ PROBLEM.

"jedni żyją z muzycy drudzy dla niej" - rahim

kupuje płyty artystów których twórczosc mi sie podoba bo ich szanuje. tyle

anonim
Autor: tomasz sz.   Link do posta
18:18:53, 27-06-08
muzyki*

herk aka outsider
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:20:02, 27-06-08
Mnie irytuje również postawa samych sklepów. Już jakoś zdążyłem się przyzwyczaić do widoku leżącej verby, na półce oznakowanej "hip hop/rap/r'n'b", jednak nadal nie mogę znieść  jakości tego co mają na pułkach.
Od tygodnia czekam aż w końcu DGE pojawi się na półkach - i coś mi się zdaje, że jeszcze sobie poczekam - gdy inne badziewne płytki leżą stertami.  Zamiast akonów, centów,  mieszków, i tym podobnych pseudorapów mogliby wyłożyć np. solo Mesa, "Drewnianą małpę" Gurala, lub coś podobnego.
3/4 tego co jest w tych sklepach to bym wywalił.
A co do ściągania i kupowania. Ci co chcą mieć oryginały nadal będą kupować oryginały, a reszta będzie zadowalać się  wersją mp3.

Stefanek UPG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:23:03, 27-06-08
dobry artykuł, ale ci co sciagają z neta mp3 pierw chca chyba sprawdzic czy opłaca sie dac te pieniądze za ową płytę

anonim
Autor: asasin   Link do posta
19:12:38, 27-06-08
MUZYKA POWINNA BYC DARMOWA ALBO POWINNO PŁACIĆ SIĘ ZA NIĄ SYMBOLICZNE CENY.

RAPSON KORSZE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:17:09, 27-06-08
ja akurat na początek pobieram płytkę, aby sprawdzić czy jest godna kupienia... po co mam tracić hajs... nie dość, że droga to jeszcze nie wiadomo czy jest warta wydania kasy... np. każdy kolo myślał, że album TPWC będzie spoko i teraz żałuje...

szymciok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:34:23, 27-06-08
jeabnii:P

foksio
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:40:39, 27-06-08
Kurwa placzecie ze plytki kosztuja po 30+ zeta, ale spojrzcie i zobaczcie ze to przez nasze piractwo, jakby kazda cd byla kupiona to by kosztowaly nawet po 15zł. Pamietacie ile sie placilo za scyzoryka, kinematografie itd. ?

PIREK
Autor: PIREK   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:54:48, 27-06-08
ja napierw ściagam płyte i jak jest zarąbista ide do empiku i kupuje taka jest jest anjlesza opcja gdyż niekupuje kota  w worku

anonim
Autor: MAMMASDKMDAKMS   Link do posta
19:55:00, 27-06-08
RAPERZY MAJĄ KAPUSTY OD GROMA~!!!!!!!! NIE DAJCIE SIE OSZUKAĆ!!!!!!!

RAPSON KORSZE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:00:29, 27-06-08
no taka jest prawda, 30 zeta nie spada z nieba...

foksio
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:06:23, 27-06-08
Kapusty od groma ? A za co niby ?

Machur
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:21:42, 27-06-08
Według  mnie to 30 zł to jest niby nie duzo ale jak bysciemieli kupic za 30zł jakies ciulstwo to jest marnotractwo no bo za tą cene mugłbys sobie kupic cos innego ja osobiscie sciągam z neta płyte posłycham i zobacze czy jest warta tych 30 zł jesli jest warto to kupuje a jak nie jest warto to to pierdole i kasuje z kompa ja mam takie zdanie wiekszosc z tąd ma takie same zdanie polska to jedne wielkie gówno jesli chodzi o rynek

anonim
Autor: tylko oryginały   Link do posta
20:21:57, 27-06-08
gówno takie coś da niestety, żłodzieje nadal będą kraść

17.Zjedz skręta (ft. Żary)
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:28:44, 27-06-08
JA MAM WSZYSTKO ZA DARMO

RAPSON KORSZE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:29:34, 27-06-08
macie trochę racji ale pamiętajcie o jednym: dobry rap (jeśli można tak nazwać TPWC <lol2) nie wychodzi teraz na legalach, może niedługo fundacja #1 to kupie, no a w 2008 to jak narazie tylko Dixon 37 no i może Suja ewentualnie... A nielegale dalej wymiatają m.in. Prototyp... Moje zdanie jest nadal takie same: pobieram płytkę, aby sprawdzić czy jest godna kupienia... po co mam tracić hajs...

RAPSON KORSZE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:42:39, 27-06-08
* z jednej strony to co kupować ?? wspomniane TPWC , Gurala, Tede, Żuroma ???

* a z drugiej powinno się kupić "dobry" album na jakiś czas, bo szczerze to tylko siedzimy i słuchamy, idziemy na łatwiznę... a rapu mniej przez to ściąganie... tylko nam się zmniejsza wolne miejsce na dysku...


CHCEM DOBRY RAP !!!! LICZĘ NA HUDEGO HZD I FUNDACJĘ #1 !!!! KUPIĘ NAPEWNO !!!!

anonim
Autor: prawde mowiac   Link do posta
20:56:47, 27-06-08
to słuchaj dobrych wykonawcow a nie wypalonych emerytow typu tede sokol

gunner
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:58:13, 27-06-08
grają po kilkanaście koncertów rocznie za każdy zgarniają po kilka tysięcy złotych więc pieniążki to oni mają...

Big Thug Bugster
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:59:36, 27-06-08
Autor: RAPSON KORSZE
Dodany: 2008-06-27 19:17:09 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]ja akurat na początek pobieram płytkę, aby sprawdzić czy jest godna kupienia... po co mam tracić hajs... nie dość, że droga to jeszcze nie wiadomo czy jest warta wydania kasy... np. każdy kolo myślał, że album TPWC będzie spoko i teraz żałuje...
Zgadzam się z Tobą w 100 %. Też tak robie. Najpierw trzeba sprawdzić bo dzisiaj nie ma już pewnych markowych produktów że w ciemno można brać.

anonim
Autor: rzuff   Link do posta
21:01:27, 27-06-08
ja do tego podchodzę tak:
sciagam plyte z netu, przesluchuje raz, drugi, trzeci, jezeli chce po nia wracac to kupuje. plyta laduje na polce (ewentualnie w aucie [firmowym :| ] ) a dalej odtwarzam z kompa. Nie kupuje plyt w ciemno (wyjatkiem jest Lona), nie chce wydawac pieniedzy na cos co mi sie nie spodoba.
W ten sposob docenilem DGE a odstrzelilem nowego Tedego. Wiem czego chce i komu moge wynagrodzic prace. Z nadchodzacych plyt zamierzam kupic Fokusa i Afrontow ale... najpierw je sprawdze.

Taki system wyrobil sie we mnie odkad zaczalem pracowac. To tez trzeba wziac pod uwage. Sam decyduje o swoich pieniadzach i akurat starcza mi na kupienie jednej, dwoch plyt w miesiacu (inna sprawa, czy tyle wychodzi w tym czasie).

Na plytach nie oszczedzam, ale tez nie ma ich tylu zebym caly czas je kupowal. Kilku wyjadaczy mnie nie zachwycilo, wiem ze nie wroce do ich plyty za miesiac. ba, nawet za dwa tygodnie. Mam wielkie wymagania odnosnie muzyki i place tylko za ta, ktora je spelnia.

Kupujcie plyty artystow, ktorych praca wam sie podoba!

Machur
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:09:32, 27-06-08
Autor: Big Thug Bugster
Dodany: 2008-06-27 20:59:36 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]
a akurat na początek pobieram płytkę, aby sprawdzić czy jest godna kupienia... po co mam tracić hajs... nie dość, że droga to jeszcze nie wiadomo czy jest warta wydania kasy... np. każdy kolo myślał, że album TPWC będzie spoko i teraz żałuje...
Zgadzam się z Tobą w 100 %. Też tak robie. Najpierw trzeba sprawdzić bo dzisiaj nie ma już pewnych markowych produktów że w ciemno można brać

Ja zgadzam sie z wami dwoma bo wtych czasach legal nie jest zajebisty czasami słysze z podziemia lepsze kawałki niz z legala

RAPSON KORSZE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:11:48, 27-06-08
no i wszystko jasne... heh ;]

IPOrecords2008
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:24:25, 27-06-08
PODZIEMIA CAłY CZAS MA STRATY A NIE PROFITY I JAKOś SIE NIE KłUCIMY O HAJS PODZIEMIE TO PRAWDZIWY RAP!!!!

szymciok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:27:46, 27-06-08
dobra ja powiem tak po swojemu:
Polska nie  ma  za bardzo drogiego rynku jak np myślą napewno po za granicami kraju zagraniczni myślą sobie Polacy mają dobre rapy , i napewno sie dobrze sprzedawają
powiem tak  , tak naprawde nei jest wielu ludzi twierdzi ,że rap jest tępy, głupi i dla wielu ludzi ie rozumnych powiem szczerze.. rap jest dl amądrych którzy rozumieją każdą zawartość tworzenia muzyki przez artyste.Weśmy pod uwage włąsnie artystów z  szczego oni mają żyć?? jedynie tede żyje na poziomie a , żyje na poziomie  nie tylko z muzyki... zauważcie że Tede ciągle  jest zajety myślicie ze on ciągle o hajsie nawija ciągle ciagle.. bo on na te  hajs zasłużyl tak samo jak wielu innych raperów zasługuje na szacunek i na kase bo tak  naprawde,  oni muszą też życz cżłowiek raper też człowiek... nie wazne jakim jest ale nam dają przekaz, ktory zazwyczaj tego nie dostrzegamy.. mowią nam o błęndach... o  wszystkim.. i im sie należy kasa bo to ich w szczególności jest praca sam Wilku ci on żyje z samej muzyki??  nie nie żyje z samej... musi pracować przyjamniej by zapłacić za czynsz na mieszkanie bo pewnie z koncertów i sprzedawanych płyt nie uda mu sie nawet spłacić na czysz na mieszkanie które wynosi 100 zł jeszce musi kupić jedzienie to już mu na pewno nie starczy wiec muszą oni caly dzień harować by mieć kase na studio i na prace!!  a wy narzekaci eże ludzie raperzy tacy jak Tede: mówią o kasie! to przez waz jest ta prowokacja że ich zmusacie żeby  ludzie kupowali i szanowali muzyke którą tak kochamy i słuchamy... tak naprawde To cały nasz Polski rap jest biedny...  nkażdy zwas cechują sie jedną rzeczą...:
- ja takze tą rzecżą uważam za dobre bo sam tak robie,
np: ściagam płyte sobie z neta, sluchaj ją uwaznie jak jest zajebistaa to kupujee w sklepie
i nie płacze za wydaną kase 30 zł jak to kosztuje w media.. , ludzie musimy ich szanować to oni dla nas żyją to oni dla nas nagrywają, musimy ich szanowac, pamietacie byl koncert 50 centa??!
chcieliście to macie koncert   w Polsce i co  płytka sie sprzedała jego.. wiecej niż o.s.tr'a t o jest szczyt olania polskiego rapu.. i polskiej sceny muzycznej... ludzie trzeba kupowac polskie rap płyty bo założe sie jak juz bede mial 30 lat to już hip-hopu nie bedzie...... nawet nie wiem czy  w tedy będzie ta strona i już nikt jej nie bedzie używal bo za mało urzytkowników , i strone zablokują.. napewno tak bedzie nie zawiedźmy naszych raperów !! kupujmy płyty ldzuie kurwa!!!!! mam już 13 polskich płytek  i nie zamierzam nie kupować.. kupuje jak cos nowego wyjdzie ema Ludzie!!!

RAPSON KORSZE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:31:38, 27-06-08
Sądzę, że rapper to nie zawód ale trzeba z czegoś żyć więc kupujmy płyty GODNE PRZESŁUCHANIA (mam na myśli Fundację #1, Hemp Gru, SSDI, Hudego HZD - to na tyle jak dla mnie w 2008 roku) Pozdro...

IPOrecords2008
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:35:26, 27-06-08
aaaaaaaaaaaaaaa i co mają zrobić ludzię z małych miejscowaości co nie mają sklepu z płytami SCIAGNOM bo po huj 20km do miasta jak ma za freee budujcie sklepy w małych miastach MMMMAMMMM racje????

Wielki Szu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:38:52, 27-06-08
Koledzy chyba nie wiedza co mowia przynajmniej niektorzy... Płyta kosztuje w granicach 25 zl i nie mowcie ze nie... Zobaczcie dyskografie ostrego czy Łony ktorzy sprzedaja plyte srednio za 25 zl. Jezeli wybrali taka forme zarobku to ich sprawa ja np nie przypierdzielam sie do kolesia ktory robi na kasie i nie mowie ze za duzo zarabia bo to jego wybor. Prawda jest taka ze jezeli napiszesz ksiazke czy nakrecisz film to chcesz miec z tego kase bo idzie na to twoj hajs... myslicie ze oni ten sprzet czy studia maja za darmo? Rozwoj kosztuje i taka jest prawda... A jezeli uwazacie ze np sciagniecie plyt z neta jest ok to czemu nie pojdziecie i nie zajebiecie tej plyty ze sklepu przeciez to niby to samo istnieje cos takiego jak kradziez materialnia ale tez kradziez intelektualna czy tez niematerialna. Sciaganie jest kradzieza a co do jakosc to jezeli juz masz plyte i jest twoja to mozesz sobie zrobic kopie zapasowa w wersji mp3 w takiej jakosci w jakiej chcesz nikt Ci nie zabroni...

RAPSON KORSZE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:40:57, 27-06-08
no tak to jest prawda, ja mam bardzo daleko...

Wielki Szu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:42:52, 27-06-08
Koledzy chyba nie wiedza co mowia przynajmniej niektorzy... Płyta kosztuje w granicach 25 zl i nie mowcie ze nie... Zobaczcie dyskografie ostrego czy Łony ktorzy sprzedaja plyte srednio za 25 zl. Jezeli wybrali taka forme zarobku to ich sprawa ja np nie przypierdzielam sie do kolesia ktory robi na kasie i nie mowie ze za duzo zarabia bo to jego wybor. Prawda jest taka ze jezeli napiszesz ksiazke czy nakrecisz film to chcesz miec z tego kase bo idzie na to twoj hajs... myslicie ze oni ten sprzet czy studia maja za darmo? Rozwoj kosztuje i taka jest prawda... A jezeli uwazacie ze np sciagniecie plyt z neta jest ok to czemu nie pojdziecie i nie zajebiecie tej plyty ze sklepu przeciez to niby to samo istnieje cos takiego jak kradziez materialnia ale tez kradziez intelektualna czy tez niematerialna. Sciaganie jest kradzieza a co do jakosc to jezeli juz masz plyte i jest twoja to mozesz sobie zrobic kopie zapasowa w wersji mp3 w takiej jakosci w jakiej chcesz nikt Ci nie zabroni...ej A to tez zalezy od was jakie macie podejscie ja sciagam plyte slucham ale jezeli nie jest dla mnie to ja wyrzucam jezeli wchodzi to kupuje... Ciesze sie ze moge miec dyskografie w oryginale i ze nie okradam ludzi ktorych szanuje za ich rap.

anonim
Autor: LoooooooooooooooooooL   Link do posta
21:58:07, 27-06-08
Powiem tak...Ściągam muzę z neta ale jeśli mi się podoba jakaś płyta to idę i kupuję,a jak coś mi się nie podoba to kasuje mp3 i tyle...Ja mam 10 płyt oryginalnych i planuje kupić jeszcze parę...Logiczne jest to,że nie kupię czegoś w "ciemno" muszę wiedzieć czy warto wydać te 25zeta na przykład na Tedego czy na Gurala...Tak jak ostatnio.Sprawdziłem obie płyty i wybrałem Gurala.Poszedłem kupiłem i nie żałuje.

Machur
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:13:58, 27-06-08
Autor: Wielki Szu
Dodany: 2008-06-27 21:42:52 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]
Koledzy chyba nie wiedza co mowia przynajmniej niektorzy... Płyta kosztuje w granicach 25 zl i nie mowcie ze nie... Zobaczcie dyskografie ostrego czy Łony ktorzy sprzedaja plyte srednio za 25 zl. Jezeli wybrali taka forme zarobku to ich sprawa ja np nie przypierdzielam sie do kolesia ktory robi na kasie i nie mowie ze za duzo zarabia bo to jego wybor. Prawda jest taka ze jezeli napiszesz ksiazke czy nakrecisz film to chcesz miec z tego kase bo idzie na to twoj hajs... myslicie ze oni ten sprzet czy studia maja za darmo? Rozwoj kosztuje i taka jest prawda... A jezeli uwazacie ze np sciagniecie plyt z neta jest ok to czemu nie pojdziecie i nie zajebiecie tej plyty ze sklepu przeciez to niby to samo istnieje cos takiego jak kradziez materialnia ale tez kradziez intelektualna czy tez niematerialna. Sciaganie jest kradzieza a co do jakosc to jezeli juz masz plyte i jest twoja to mozesz sobie zrobic kopie zapasowa w wersji mp3 w takiej jakosci w jakiej chcesz nikt Ci nie zabroni...ej A to tez zalezy od was jakie macie podejscie ja sciagam plyte slucham ale jezeli nie jest dla mnie to ja wyrzucam jezeli wchodzi to kupuje... Ciesze sie ze moge miec dyskografie w oryginale i ze nie okradam ludzi ktorych szanuje za ich rap.
JA OSOBISCIE SIE Z TOBą ZGADZAM JA TEZ JAK BYM NAGRAł FILM CZY COS TO BYM CHCIAł HAJS BO TO KOSZTUJE TY NP. NAGRASZ FAJNą PłYTE CZY FAJNY FILM TO PEWNE ZE TEGO NIE DASZ ZA FREE ALE JA GDYBYM MóGł BYC SłAWNY NAWET BEZ KASY TO BYM KORZYSTAł JA BYM CHCIAł BY MOJE PłYTY BYłY W SKLEPIE KAZDY BY CHCIAł GDYBY TO ODEMNIE ZALEZAłO TO BYM JE SPRZEDAWAł ZA 8 Zł MOZE CI Z LEGALA TEZ CHCą ABY ICH PłYTY BYłY TANIE TYLKO ZE TO NIE BARDZO ONI DECYDUJą O CENACH W SKLEPACH

szymciok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:18:55, 27-06-08
zgadzam się...

anonim
Autor: djc   Link do posta
22:24:22, 27-06-08
kupujcie polskie rap płyty

Machur
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:24:34, 27-06-08
<<<<<<<<Z.A.P.R.A .S.Z.A.M.    D.O.     K.U.P.O.W.A.N.I.A.       P.O.L.S.K.I.C.H.   P.ł.Y.T.     R.A.P.>>>>>>>>> ; ; ; ;>>>

Orlikowsky
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:48:00, 27-06-08
"Płyta kosztuje mnie od worka jointów, a proporcje są takie - płyta na 100 tysięcy worków."

anonim
Autor: sasyy   Link do posta
22:50:04, 27-06-08
nie oszukujmy sie panowie kurwa malo kto kupuje plyty po ich "SPRAWDZENIU" jak masz na dysku za free to po chuj kupowac po zatym latwiej wdupcyc odrazu na mp3 a nie pierdolic sie z cd, sprawa 2 to taka ze wcale plyty wielki szu nie kosztuja 20 zlotych bo jesli twoje kregi siegaja tylko polski to malo wiesz, bo przykladowo ja szukajac IAM z francji revoir un printeps zaplacic musialem kurwa 70 zlotych i nikt ni chuja nikt nie mial tego na ftp :( ale kupilem plyte bo to taki europejski wu tang i sie nie zawiodlem bo wiedzialem ze na takich ludzi jak akhentaton mozna stawiac w ciemno, sprawa 3 nie pierdolmy o tym ze artysci sa biedni !! adama szanuje w chuj ale wkurwia mnie z tym pierdoleniem ze jest biedny bla bla bla bla ! sprzedaje srednio 20 tysiecy plyt + trasy koncertowe ( NA KTORYCH ZAWSZE JEST FULL przynajmniej w tarnowie i w krakowie ! nie da sie wejsc do klubu) wiec sos maja a takie oszukiwanie sie jak to im zle chuja daje bo wole krasc muzyke z internetu z mysla ze wszyscy raperzy i producenci wykladaja na mnie fujare niz placic za ich muzyke i sluchac kurwa jak to im jest zle ! pozatym w usa tez tak wszyscy kupowali plyty i dzis mamy weezyego super rapera co rzuca dolarami w widownie i bling blingowcow co miaucza a nie rapuja... czy kupisz plyte kwestia wyboru uwazam ze na to co wychodzi w polsce szkoda pieniedzy ! sa perelki ale to w <cenzura>zie jak orginal skorupa i piesn wajdeloty czy wysokit lot :)

IPOrecords2008
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:01:40, 27-06-08
AUTOR NA GóRZE

każdy kupi to co lubi CIACH

ames100
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:07:59, 27-06-08
już nigdy nie będzie pieniędzy z płyt. może z koncertów, ale i tych będzie coraz mniej

Malolata__
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:11:13, 27-06-08
Jezeli sluchamy jakiegos rapera to go raczej szanujemy jezeli oczywiscie kupimy plytke, bo po co sluchac kogos i sciagac plyte z neta kogos kogo nieszanujemy... Kupujcie oryginaly ;]

Księciunio
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:21:16, 27-06-08
nie ma jak to zajebisty oryginał z USA
blaaaaaaaaah !

Machur
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:22:59, 27-06-08
Ja nie chce krakac ale mi sie wydaje ze za pare lat jurz w polsce nie bedzie dobrego rapu albo wogóle nie bedzie poniewaz płyty sie nie sprzedają i raperzy zaczną odchodzic bo nie bedą mieć kasy i sie wszystko rozpadnie a szkoda bo duzo osób z podziemia chciałoby miec swoje płyty w sklepach nie tylko dla kasy tylko dla funnów i dla przyjemnosci

anonim
Autor: Acer   Link do posta
23:24:59, 27-06-08
"Płyta kosztuje mnie od worka jointów, a proporcje są takie - płyta na 100 tysięcy worków." <--- popieram ElDoKa Mistrz

anonim
Autor: ja moge a ty?   Link do posta
23:25:24, 27-06-08
DO PORTALU HIP-HOP PL!  jak sie wam uda... dajcie znak  3mam kciuki  powodzenia ELO!

Machur
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:26:18, 27-06-08
Ja rozumiem ze teraz kazdy woli sciągnąc z neta całą płyte niz kupowac ale kupcie przynajmniej jedną płyte na miesiąc to wszystko powróci do ładu!!!!!!!

anonim
Autor: fhjfhjhfj   Link do posta
23:27:23, 27-06-08
powiem tak: kto kombinuje ten żyje... ludzie beda ściagać bo każdy goni ciężko za hajsem, a po co płacić za cos co można mieć za darmo?? Polska mentalność.. trudno

Machur
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:28:25, 27-06-08
to w tych czasach nie jest tak jak kiedys ze mało kto mial neta więc ludzie kupowali płyty i były dórze zyski z płyt np kiedys sprzedawano na miesiąc 2 tys płyt a tera gdziesz 800płyt na miesiąc

anonim
Autor: eh   Link do posta
23:41:56, 27-06-08
Zgadzam sie. Ja wiem kogo lubie i kto ma skille. Raz tylko wydalam kase na gowniana plyte, bo nie mialam co kupic (Juras i Wigor -NIE KUPUJCIE, SLABE JAK CH..) ale zazwyczaj czlowiek patrzy na teledyski, bo to one sluza do zapoznania sluchacza "Mniej wiecej" z tworczoscia artsyty. Z reszta trzeba sie znac na muzyce zeby wiedziec co kupic, jezeli nie znasz sie na rapie to zawsze kupisz jakies gowno.

anonim
Autor: elDaLocaPoka   Link do posta
23:49:41, 27-06-08
płyty są stanowczo za drogie, TEDE jakos sie trzyma i nie narzeka, banda ułomnych tylko płacze :)

Diler_71
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:53:35, 27-06-08
Prawdą jest jedno-co za dużo to nie zdrowo.
Internet miał pomagać w łączności, a ludzie używają go do czegoś innego. Drugą sprawą są ludzie którzy jadą kupić płyte za 35 zł a potem wpierdalają w neta. Wg mnie za złapanie takiego "osobnika" powinnia dawać 5 lat.

anonim
Autor: PGZ   Link do posta
00:36:05, 28-06-08
Mi właśnie przyszła dzisiaj "ścieżka dzwiękowa". Nie ściągam El Polako i Alfa i Omega. DObra dalej ściągajcie wszystko za free, ale zobaczycie że przyjdzie moment jak wszyscy raperzy się wypną na rynek i nie będzie co ściągać.

anonim
Autor: ej joł ej joł ej joł   Link do posta
01:48:55, 28-06-08
Blejd - Ej Joł Mixtape 6+9

Poznańskie podziemie! Dobra Luta, NWT, PDG

http://pl.youtube.com/watch?v=6J80wletu-U

www.mixtape69.prv.pl

Pozdro

anonim
Autor: pieniondze   Link do posta
05:03:56, 28-06-08
sa dziengi wiec  lepiej kup plyte daj zarobic masz wplyw na to ze bedzie lepiej.. klipy lepsze  media  zaczna znow grac dobre gowno itd
ale malo w tych czasach dobrych zajawkowiczow
..
patrzcie sobie jak swiat sie rozwija i zastanawiajcie sie co dalej
...a my ?
uuuu

swojego nie znacie ...

anonim
Autor: pppdpsadasewq   Link do posta
07:24:07, 28-06-08
Ludzie, ale jesteście obłudni.

Przecież każdy wie, że jak by płyty były po 25pln to wiele by to nie zmieniłoby i wtedy narzekalibyście, że nie kosztują 20pln i dalej ściągali z netu. Jakby kosztowały 20pln to znalazła by się wielka grupa zawiedzionych, którzy chcieliby płyty po 15pln i tak dalej... aż do momentu, w którym artyści by wam dopłacali za to że bierzecie ich płytę ze sklepowej półki :)

Idźcie do roboty, zaróbcie pieniądze i kupujcie ile się będzie chciało...

anonim
Autor: fiskus   Link do posta
09:35:44, 28-06-08
mam internet i google wiec mam to co chcę, nie będę wydawał kasy na to co zaraz mi sie znudzi, a tacy "raperzy" niech oni sie wezmą za normalna robotę a nie tylko marzą o wielkiej kasie z niczego..

Rapson aka WJK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:39:03, 28-06-08
Ale po co mam kupować płytkę Tede jak go nie lubię??? Kupię tylko dobry rap a na gówno nie będę wydawał pieniędzy...

Rapson aka WJK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:50:12, 28-06-08
Pewnie powiecie: TO NIE KUPUJ NIKT CIĘ NIE ZMUSZA !!! A w takim razie ja powiem tak: TO CO MAM KUPIĆ ??? W 2008 roku to jak narazie tylko DIXON 37 - "LOT NA CAŁE ŻYCIE"... Poczekam na Hemp Gru, Fundację #1, Hudego HZD, SSDI no i ewentualnie Chadę, ale jeszcze pewien nie jestem...

anonim
Autor: LooooooooooooooooL   Link do posta
10:04:07, 28-06-08
Mówicie,że płyty drogie...Wejdź sobie na asfalt.pl i masz płyty do 25zeta...I parę do 30zeta...Jak zrobisz zakupy powyżej chyba 45zeta to masz wysyłkę za free...Chyba,że ktoś nie lubi OSTR czy Łony albo Noona...Są różni ludzie jedni wole rap z przesłaniem a drugie woli HWDP i nienawiść do Policji...Ci są najlepsi bo pewnie ani razu w życiu nie dostali wpierdolu od Policji :)

Cwaniaczek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:57:27, 28-06-08
Nie rozumiem was xD Ktoś robi płytke kupuje ją pare osób reszta ściąga (ok no-cash niech sciagaja) ale potem wychodzi następna płytka tego wykonawcy a wy płaczecie że chujowa płytka teledyski jakby nie mieli kasy itp. xD A pozatym teraz mówicie ze nie potrzebnie zyją z muzyki i mysla ze tylko cash z tego=/ jak ktoś napisał wcześniej:"nie wyobrazam sobie kogos kto pracuje w biedronce a potem po pracy nagrywa"- sory jak przekrecilem ;]

anonim
Autor: Sandcity   Link do posta
10:57:53, 28-06-08
Chada pozamiata...reszta lamusy,Gural z podjebanym bitem ze starego nielegala z 66400....żal.

$$Mike$$
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:02:31, 28-06-08
temat rzeka...

anonim
Autor: cooooooooooo   Link do posta
11:57:12, 28-06-08
nie było wcale procenta na enziskenzis

anonim
Autor: fyttttttttttttrthfddddddddddddvb..../   Link do posta
12:19:50, 28-06-08
Autor: MIEJSKA GIEŁDA Dodany: 2008-06-27 15:30:46 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany] wspieram tylko uczciwych raperów jak TEDE a nie oszustów jak peja czy ostr i sokoła który się podrabia ŻAL to jest uczciwy typek? kupujesz jego płyte żeby mu nowe felgi kupić do szajskiej bmki ? taki banan jak on .....żal jeszcze w dodatku takie dno i bezsens ja pierdole co to ma wogóle być ta ścieżka dzwiękowa jak zwykle kukulska na płycie i szajs szajs szajs.......ściągnołem to i skasowałem i w zyciu bym tego nie kupił....... wracając do tematy żeczywiście płytki są drogie a i nie które nie warte nawet 20 plnów jak właśnie ścieżka dzwiękowa

anonim
Autor: chuj ci w dupe   Link do posta
12:30:28, 28-06-08
Ile z tych płyt które ściągacie na tyle zadowala wasze oczekiwania że je kupujecie?? na 10 pewnie z 2...
Jarasz się artystą z poprzednich wydań to kupujesz jego płytę w ciemno po singlach/recenzjach z neta(po coś je kurwa wymyślili!) i bez pierdolenia "muszę zobaczyć jakie to jest" nie masz floty to żyjesz w nieświadomości i albo żałujesz i ciułasz grosz albo nie. Pierdolenie, że płyty są drogie to też bzdura! artysta, koszty produkcji cała otoczka ludzi wszak sam Gural nie robi mixu masteringu i bitów, plus wuchta pośredników. to 30/40 zł za płytę wcale nie tak dużo! Najnowsza Łona z 6 kawałkami kosztuję 25 zł i co nie warto? Warto jak chuj! Poprostu zamiast kupować na stosy fajek gibonów czy tanich win warto kurwa odłożyć pierdoleni Gimbusiarze! ;]
Odwet_1
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:32:56, 28-06-08
Moim zdaniem wytwornie powinny inwestowac tez w sprzedarz plyt za granica dla ludzi mieszkajacych na Wysoach w Niemczech czy na przyklad w stanach, artysci musza zdawac sobie sprawa ze drugie 38 milionow polakow mieszka za granica i wlasnie ci fani mogli by pomoc polskiemu rynkowi muzycznemu. Ogolnie w polsce jest slaba dostepnosc plyt. Przeciez nie wszyscy ludzie mieszkaja w duzych miastach, w malych miastach do 50 tysiecy mieszkancow nie masz szans kupienia plyty w sklepie wszystko musisz zamawiac przez internet. Moim zdaniem nie kupowanie plyt przez ludzi jest tez duza wina wytworni bo nie kazdy jest kolekcjonerem plyt niektorzy sa poprostu prostymi odbiorcami muzyki do ktorych trzeba troche bardziej trafic. Nie mozna obwiniac tylko odbiorcow za to ze sie plyty nie sprzedaja bo dopuki wytwornie cos z tym nie zrobia to nic sie kompletnie nie zmieni. !!!!!!!!!!!!!!!!

Rapson aka WJK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:46:51, 28-06-08
nie ma dobrego rapu... narazie po dixonach polecam przez te 2 miesiące nielegale... a potem mam nadzieję się zmieni... wyjdzie HG i znowu ludzie zaczną kupować...

anonim
Autor: obeznany   Link do posta
13:59:26, 28-06-08
Płyty mają takie ceny a nie inne ze względu na małe nakłady oraz próg opłacalności wydawnictwa. Im mniejszy nakład tym cena za sztuke rośnie. A że nie ma sensu trzaskać wielkich nakładów bo i tak większość tego nie kupi nawet za 20 pln woląc to ściągnąć z neta, to po co robić partie kiludziesięciu tysięcy jak to będzie zalegać w magazynie? To samo tyczy się ciuchów. Polskie ciuchy typu prosto, plny, stopro itd, szyte są w dużo mniejszych ilościach niż zagraniczne akademiksy i inne w ten deseń, co znowu podbija koszt produkcji. Łatwo to policzyć patrząc ile kosztuje zrobienie ok tysiąca dobrych jakościowo koszulek na rynek polski, a ile zrobienie kilkunastu czy kilkudziesięciu tysi na cały świat. W obu przypadkach koło zamyka sie w ten sam sposób. Mniej osób kupuje- mniejsze nakłady - większa cena - czysta ekonomia

elegancko
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:31:12, 28-06-08
Autor: Machur
Dodany: 2008-06-27 20:21:42 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]Według  mnie to 30 zł to jest niby nie duzo ale jak bysciemieli kupic za 30zł jakies ciulstwo to jest marnotractwo no bo za tą cene mugłbys sobie kupic cos innego ja osobiscie sciągam z neta płyte posłycham i zobacze czy jest warta tych 30 zł jesli jest warto to kupuje a jak nie jest warto to to pierdole i kasuje z kompa ja mam takie zdanie wiekszosc z tąd ma takie same zdanie polska to jedne wielkie gówno jesli chodzi o rynek


racja

Czarny247
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:31:46, 28-06-08
Płyt mam z 30 kilka, z czego 70 % przesłuchałem z urywków na necie (bodajże na merlinie tak się da) a z 25 % z nich wcześniej ściągnąłem. I tak raperzy najwięcej zarabiają na koncertach. Dziś przeważnie nie ściągam muzyki z neta (chyba że oldskulowe klasyki np. Big L czy pierwsze płyty Nasa, które ciężko gdzieś dostać).
Ale wszystko ma swoje wady - na wakacje zostało mi 25 zł :D i trzeba jakiejś pracy poszukać, heh. A ceny płyt nie wyznacza sam artysta niestety.

elegancko
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:54:55, 28-06-08
ci co będą naprawdę chcieli to i tak kupią płyte bez względu na to ile będzie ona kosztowała. nie ma się hajsu na płyty to się go zbiera, można odmówić sobie kilku piw czy fajek.

Rapson aka WJK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:00:02, 28-06-08
nie da rady odmówić... ale nie tak na serio to ja powiem tak: Wolę sprawdzić co kupuję !!! Zresztą nie będę miał nawet po co sprawdzać Hemp Gru, Fundacji #1, Hudego HZD, SSDI bo wiem, że te płytki będą zajebiste więc kupie je bez zastanowienia...

anonim
Autor: 66400   Link do posta
15:11:23, 28-06-08
niby ktory bit jest na guralu zajebany z gorzowa?

elegancko
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:18:07, 28-06-08
Autor: Rapson aka WJK
Dodany: 2008-06-28 15:00:02 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]nie da rady odmówić...

ciężko, ale jak się bardzo chcę to idzie to ogarnąć

JohnyKGM
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:20:56, 28-06-08
"Rap to podziemie muzyka osobnej dzielnicy lokalne kapele grające na ulicy"
pierdole, rap to zajawka! rap + biznes = gowno, malo jest osob ktore z tego zyja i potrafia robic to dobrze. mam w dupie biznesmenow typu tede nie bede im dawal zarabiac... zeby sie lansowali w mtv cribs? (zreszta jego plyt to nawet z neta nie sciagam). niech zarabiaja, zycze im kurwa zeby byli w pizde bogaci ale nie za plyt... wspierac to ich moge idac na koncert albo kupujac im flache. rap jest kurwa podziemiem i taki ma zostac - robic go z pasji a nie dla hajsu. nigdy nie bede placil nikomu za rapowe kawalki, placic za rap to jak wciagac vite do muzyki regge
kupowalem to ja kasety k44 i wyp kurwa

anonim
Autor: 54654656   Link do posta
15:23:52, 28-06-08
to mi sie podoba w wytowrni qulturap ze oni zachecaja do sciagsania ich plyt z internetu i nie kupiowania ich
z gory mowia ze maja wchuj hajsu i mozecie nawet wszyscy zassac ich plyty z netu a oni i tak beda zadowoleni
nie chca zarabiac, chca tylko zeby sciaga ich muzyke z netu a jak ktos akurat nie moze to niech se kupi plyte
propsy dla qulturapu! muzyka zawsze powinna byc za darmo !


anonim
Autor: TorunHH   Link do posta
15:33:11, 28-06-08
EHH  kupujcie POLSKIE RAP PŁYTY  proste ...  Większa sprzedarz niższe ceny ..  Piszecie ze jak ktoś to naprawdę kocha to robi za friko a tak to chodzi im tylko o hajs .. ej sory ale kuuurwaa jeżeli ktoś robi coś dobrze  .. cos z czego ty masz radość ..aa on poświecił na tym duzo swojego czasu tooo CZY NIE ZASŁUGUJE na tą mała kase ... !  Bo oni nie zarabiaja kokosow ... zobaczcie sobie amerykanskie scierwo gdzie maja po 4 domy 2 baseny  i kurwa 40 samochodów.

Ktos napisal ze w podziemiu ziomki robią a darmo i to jest super .. no dobrze to sie chwali ale jak osiagna większy sukces zapewne beda chcieli tez na tym zarobic  ...  
Osobiscie uważam ze ci co sa dlugo na tej scenie  zasłużyli na to zeby kupic ich plyte .. Bo robia ten rap przez 15 lat  ii  maja pelne prawo cos z tego miec skoro tyle osob ich sluchalo i slucha nadal mowie np : SLU ZIPERA WWO  , OSTR   ITP ...

A ziomki z podziemia tez beda mieli swoj czas swietnosci i możliwość troche zarobienia ale do tego trzeba dążyć  

ELO

anonim
Autor: TorunHH   Link do posta
15:38:36, 28-06-08
Acha a jezeli chodzi jeszcze o plyte CD a Mp3   .. Ja osobiscie czuje zajawkę mając plyte w reku z opisem ...  Tego niczym nie podrobisz

JohnyKGM ..... 
żałosny jesteś człowieku


karolck93
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:48:44, 28-06-08
Ja najpierw ściągam z neta, jak mi się spodoba to kupuję, a jak nie to wywalam. Czasami nie ma kasy żeby kupić od razu to czekam miesiąc i będzie tańsza. Zdarza się, że nie ma płyty na sklepowych pólkach to po prostu muszę się cieszyć gorszą jakością i słuchać piratów. Bez przesłuchania płytki w ciemno mogę kupić tylko Trzeci Wymiar, Ostrego i Hemp Gru, chodź ostatnio nie było od razu w empiku i innych sklepach z muzyką płyty Hemp Gru i 3W. TO jest posrane;/

Z neta tylko ściągam i nie kasuje nielegali (np. yari, koneserzy, KR itp). Ostatnio te robią się lepsze od legali i są warte słuchania. Tam możemy ujrzeć czysty rap,  nie jakieś gówno. Dziwie się, że Akon czy Verba umieszczani są w sklepach na pólkach z napisem hip-hop, rap. Przecież to nie przypomina w żadym stopniu hip-hopu. To co teraz śpiewa Akon to po prostu pop. tego się nie da słuchać. A jak ktoś chce zarobić kase, to niech se śpiewa właśnie pop, disco polo. Rozumiem, że ktoś chce być sławny, chce być podziwianym i żeby go naśladowali, ale nie musi to być kosztem pieniędzy. Mogliby wystawić płyty za 15-25 zł. a nie wyjebać cenę 35-45 zł. To jest totalna przesada ;/
Jeśli tak dalej pójdzie to za płytę bedziemy płacić 50-60 zł, bo co raz więcej osób nie będzie stać na oryginalną płytę( w Polsce co raz większe bezrobocie) i będą ściągać piraty. Czasami zdarza się, żę nie ma na pólkach w sklepie danej płyty, a to tylko przez to, że wolą wywalić jakiegoś meza i zarobić kase na tym;/ wtedy nie dziwię się osobą, że ściągają jak nie mają jak kupić, a nie każdy ma konto na Allegro itp stronach

SLUCHAJCIE TEGO CO WAM SIE PODOBA, NIE TEGO CO SLUCHAJ INNI, BO TO JEST BEZ SENSU

anonim
Autor: Peeteer   Link do posta
15:55:46, 28-06-08
Prawda jest taka, że w Polsce nawet płyty słabszych wykonawców latają po ponad 30 dychy (wyjątkiem Asfalt). I pomimo tego, że większość i tak ściąga płyty, to część raperów jednak potrafi zarabiać na muzyce (choć oczywiście nie tyle co np. w Ameryce. A co do podziemia: "Podziemie? Jakie kurwa podziemie? Kiedy ja tam byłem, to nikt nie był na scenie. Teraz byłem na podziemnej bibie na chwilę, kupiłem bilet, a tam zarobione szczyle. E, skąd macie hajsu tyle co? Banda marców nie ubranych w byle co" - Tede. Taka (interesująca) prawda. Poza tym raperzy w Polsce nie mogą zarabiać na płytach, bo to przecież byłaby komercyjna zbrodnia. Trochę powagi ludzie. A sprawdzenie płyty przed zakupem (np. w sieci) to normalka. Kto będzie kupował produkt w ciemno? Tak swoją drogą, to jeżeli spora część słuchaczy jest poniżej 18 roku życia, to skąd oni mają brać hajs na płyty? Kieszonkowe nie starcza na wszystko...

anonim
Autor: muszynianka   Link do posta
15:57:55, 28-06-08
poprostu jak ktos ma zajawke na rap - wogole na muzyke to kupuje plyty te ktore mu odpowiadaja i tyle. a takie tałatajstwo co tylko sciaga mp3 to poprostu nie czaji tej zajawki i tacy z nich sluchacze jak z koziej wątroby kula do kręgli.
zajebiscie jest kupic plyte jaram sie kupowaniem plyt; tych dobrych wiadomo, ze nie kupuje wszystkiego z rapu  jak i z jakiegokolwiek rodzaju muzyki.

anonim
Autor: Clydee456   Link do posta
16:13:25, 28-06-08
Jak ktoś wcześniej wspomniał,jakiś raper np. gural mógłby zaryzykowac i ustalic cene płyty 15 zł,każdy sprawdziłby  w necie, a potem kupił,jakby było zajebiste.

rosek
Autor: rosek   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:43:24, 28-06-08
Ja pierdolę. Zastanawiam się nad kilkoma rzeczami. O ile wiem, to płyty zagraniczne są droższe od polskich, a ktoś tu napisał że są tańsze. Płyty polskie są drogie? Kurwa, to co mają kosztować 10 czy 15 zeta?? Pomyślcie troche, policzcie sobie ile bierze wytwórnia, ile się wydaje na promocję, którą często się pomija żeby zmniejszyć koszty płyty w sklepie, ile bierze od jednej płyty dystrybutor i ile sklep, no to ile zostaje dla artysty?? 10 zeta przy koszcie płyty 30 zeta. Śmieszne. Mówi ktoś że płyty są za drogie, są za drogie bo się ich mało sprzedaje, mało się ich sprzedaje bo są dla was za drogie. Proste, taka pętla.
Dalej nie kupujecie płyt bo co wolicie się najebać gdzieś, wolicie spalić jointa? "Płyta kosztuje mniej od worka jointów a proporcja jest taka płyta na 100000 worków" słowa Eldoki. Na jaranie czy na chlanie ma każy, ale na płyte prawie nikt.
Sam święty nie jestm, nie kupuję wszystkich płyt, ale jak mam jakiś hajs wolny to go odkładam sobie i potem jak jest większa kwota to lecę do empiku i kupuję CD.
Nie wiem jaką wam przyjemność sprawia ściąganie płyt z rapidshare czy z czegoś innego, ja się jaram tym że na półce mam te płyty w orginałach, że jest tam okładka, płyta, jaram się tym, że kupuję coś dobrego.
Sprawdzanie płyty przed kupnem, owszem, to popieram, bo jak ktoś robi chujowy rap i chce z tego życ to niech przemyśli...
Takie moje zdanie, teraz czekam na opinie hejterów...

anonim
Autor: rzuff   Link do posta
21:29:44, 28-06-08
Peeteer napisal: A co do podziemia: "Podziemie? Jakie kurwa podziemie? Kiedy ja tam byłem, to nikt nie był na scenie. Teraz byłem na podziemnej bibie na chwilę, kupiłem bilet, a tam zarobione szczyle. E, skąd macie hajsu tyle co? Banda marców nie ubranych w byle co" - Tede. Taka (interesująca) prawda"

Bardzo dobry cytat. Gimbusy (i licealisty w większości też) wyciągają starych do skateshopów, nosza buty DC za trzy stówy, a żal im 30zł (niecała sharma w sfinksie!) na plyte. Prawdą jest, ze jest to klient nieswiadomy. Akcja rapPort jest więc imho bardzo pożyteczna i warta kontynuowania. Mlodziaki też mają kasę, choć dla nich dj tiesto i dj 600V to jeden chuj i mają tylko fajne kawałki, po których będą inne 'kozackie'. Nad całymi plytami nie warto się zatrzymywac.  To przychodzi z wiekiem- przywiązanie do artystów. Mnie tez bylo zal kasy na cos co bylo za darmo. Tylko ze teraz jestem dojrzalszy.

Kupując album łony, koleś przede mną w empiku kupił gurala - okazało się, że ostatni w sklepie. Kilka dni poźniej sam, chciałem ją kupic i musialem latać po całym miescie. Płyta Gurala bardzo dobrze się sprzedała.

anonim
Autor: Peeteer   Link do posta
22:30:51, 28-06-08
To, że El Polako się sprzeda było pewne. Tak samo w przypadku Ścieżki Dźwiękowej, czy Insertu i płyt Ostrego. Nie chcę nikogo hejtować lub prowokować, ale powiedzmy sobie szczerze: sprzedaż płyt zależy w dużej mierze od mentalności targetu, do którego są kierowane...

kaban tha buszmen
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:35:23, 28-06-08
Nie słucham polskiego chujowego rapu - oprocz klasyki , oraz tego co teraz Robia O.S.T.R. , Gural i Tede

anonim
Autor: Peeteer   Link do posta
22:46:34, 28-06-08
No i oczywiście od pozycji i reputacji jaką potrafili sobie wyrobić na scenie ("status w graniu rapu").

anonim
Autor: 5150 home for tha sick   Link do posta
03:57:15, 29-06-08
dla mnie ludzie ktorzy sie wypowiadaja. w wiekszosci probuja tlumaczyc wlasne zachowanie zaspokajajac sumienie. rap - to sztuka, a sztuka ma cene od dawien dawna. Amen

anonim
Autor: Słowa Sze Od $   Link do posta
05:21:18, 29-06-08
Rap powinien byc robiony z sercem a nie z mysla o tym ile kurwa sprzedam plyta albo ile mi papy wpadnie za plyte i tworzenie w mediach propagandy ze plyty sie nie sprzedaja ! Jak btscie sprzedawali po 50 tys plyt to tez by im bylo malo bo ich wzorem zawsze bedzie "Amerykanski Sen" lecz w polsce jest nie mozliwe .. Sprawa nr 2 ..Spoko mozna zarabiac flote z rapu i to jest normalne ale nie mozna stawiac rapu jako dlugoletnie lub bezposrednie  zrodło dochodów wedlug mnie to jest pojscie na łatwizne, nie do pracy tylko skubac malolatow pierdolac i wpajajac im zeby "jebali policje" i "turlali gibony" przez 10 lat ..bo do tego widze zmieza ..Oczywiscie ze powstaja dobre produkcje w polsce np.Ostry ktory wklada w kazda plyte serce i staranie ja dopracowywuje .tu sie zawiodlem na tede po raz 2 .. Podobno miala byc lepsza ta plyta a jest w huj gorsza ! Napierdalanie o samochodach,butach .. To tak jak bym nagrał wałek o mojim kiblu bo go lubie ..Jest oczywiscie fajna forma sprzedaży ktora w polsce miala by szanse powodzenia a mianowicie sprzedawanie pojedynczych utworów w formie mp3 bezposrednio ze strony lub calych plyt w niskich cenach np 3.66 zł  koszt 1 sms .. Mysle ze okradac kogos na 3.66zł to jest juz szczyt ! wtedy mialo by mozliwosc zaistniec wielu wykonawcow z podziemia .. i Według mnie to jest jeden jedyny sposob ktory moze zatrzymac cala to machine ! Bo przeciez np Jak pracujesz  w Pizzy Hut i mozesz jesc pizze za darmo to nie idziesz i nie kupujesz pizzy w innej pizzeri za swoj hajs ! I tak to działa jak ktos ma cos za darmo to po co ma za to placic .. A zreszat pieprzenie o szacunku do artysty nic nie da bo przecierz TDF nie przyjdzie do mnie do domu i nie powie mi ze spoko ze kupilem jego plyte bo tak naprawde sie cieszy ze na mnaie zarobil bo material jest tragiczny !

anonim
Autor: rzuff   Link do posta
12:23:05, 29-06-08
Słowa Sze Od $ - fajny post tylko:
"Primo :
trzeba mieć zamysł żeby utrzymać słuchaczy
wydając siódmy album o tym samym
to koncepcji wymaga wprost niezwykłej
wydać płytę stanowiącą poprzedniej płyty replay (..)
artysto drogi ty na względzie racz mieć
możliwość że pewnego dnia się napniesz
na marudne audytorium które zapragnie wyraźnie
byś traktował je poważniej"

Jeśli komuś się uda wciąż być oryginalnym i trzymać poziom to czemu mam mu nie płacić za sztukę, która sprawia mi przyjemność. Jeśli ktoś nie odpier*** maniany i "traktuje mnie poważnie" to z chęcią mu zaplace.

Peeteer : fakt wiele zalezy od mentalnosci targetu- inny ma HG a inny Łona (choć to akurat chyba zly przyklad bo oba sie sprzedaja. Ale jak dla mnie dwa bieguny rapu).  A z reputacja sie nie zgodze, patrz Grupa Operacyjna, Verba, Mezo...

anonim
Autor: WiecejThc   Link do posta
12:55:22, 29-06-08
Ja soadze na ten temat tak, ja pierdole wszystkich co sciagaja plytki z neta , owszem nie powiem ze nie mam jakiegos pirata :), ale staram sie kupywac plytki dobrych raperow polskich
Tylko jest wlasnie jeden problem z cena w polsce .. ;/ w stanach jak bylem ostatnio to kupilem plytki po cenie eleganckiej a nie wyskoczy mi tu za 40 pln no kurwa paranoja normalnie ....

EFENIKSU
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:34:07, 29-06-08
realia są takie a nie inne, więc dziwi mnie wasze oburzenie w kwestii cen płyty. trzeba pamiętać że oprócz wyprodukowania płyty i jej wydania dochodzą koszty dystrybucji i O ZGROZO sklepy dorzucają zawsze parę groszy dla siebie. tak więc płyta która miała kosztować powiedzmy 25 pln ląduje na półkach w Empiku za 32pln, niestety.. tak prawdę mówiąc nie wydaje mi się żeby spadek cen legalnych produkcji wpłynął znacząco na piractwo. ktoś, kto całe życie ściągał płyty z sieci zawsze będzie to robił! taka już ludzka mentalność. trzeba również pamiętać że większość artystów żyje, bądź stara się żyć z muzyki, z lepszym bądź gorszym skutkiem:) z szacunku do nich wolę kupić legala i odżałować sobie jebanej sztuki i słuchać owej płyty z przyjemnością. a to że niestety nie mam ich tyle ile chciałbym.... hehe... życie:P pozdro dla prawilnych słuchaczy

JohnyKGM
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:42:50, 29-06-08
Słowa Sze Od $ - dobrze gadasz, rap to kurwa nie sposob na hajs tylko kurwa MUZYKA ULICY. najbardziej pomagam tym ktorzy nagrywaja ze mna i/lub w moich kregach - im moge kupic jebane pare whiskaczy, piwa, jaranie i zarcie, wiecej w jedna noc niz polowa z was wydaje rocznie na orginaly. ich wspieram! i w taki sposob. oryginalow nie kupuje nie dlatego ze nie mam hajsu/ze szkoda mi kasy na cos co mam za darmo - ale z zasady ze RAP to jebana pasja, podziemie a nie biznes komu mam placic! dostaja respekt i szacunek ale co wy jebani bananowcy mozecie o tym wiedziec, zaplace idac na ich koncert. a orginaly to kupuje np soulowe albo jazzowe - BO TO NIE KLUCI SIE Z PRZESLANIEM KULTURY. wasze jebane podejscie trzepania hajsu i zarabiania na tym doprowadzilo kurwa do NISZCZENIA TEJ KULTURY - przez was narodzily sie porazki takie jak UMC, verba, 18l i inni. bo dzieci chcialy placic - a jak placa to zawsze sie znajdzie szerszy ktory wielkosc wielkich pieprzy, a was jebia w dupe. szanuje wykonawcow za zajebiste rapsy i kurwa mga byc pewni Ci ktorych szanuje ze nie powiem o nich slowa zlego, ze kurwa moga spac u mnie na chacie, ze moge im pomoc. ale nigdy nie bede placil za ich rap. "Rap to podziemie, muzyka osobnej dzielnicy, lokalne kapele grajace na ulicy"....

TorunHH - sam jestes zalosny bananowcu pierdolony

anonim
Autor: Peeteer   Link do posta
15:01:10, 29-06-08
rzuff: Grupa Operacyjna, Mezo... Zgoda. Z tym, że ich płyty sprzedają się na tej samej zasadzie, co płyty Dody albo Feel. To jest masówka puszczana do byle kogo tak naprawdę. Ci którzy kupowali rapowe płyty zanim media zrobiły z hip-hopu sensację, kupują i będą kupowali je nadal. Do tych, którzy piszą, że rap to podziemie i powinien zostać na ulicy: gratuluję, ciekawe skąd w takim razie muzycy mieliby fundusze, żeby pracować i rozwijać się. Poza tym ja nie chciałbym jeździć do Warszawy, żeby kupić płytę Tedego, do Poznania, żeby kupić płytę Gurala, czy do Łodzi, żeby kupić płytę Ostrego tylko dlatego, że nie mogę ich dostać w Empikach, bo "rap jest na ulicach". Trochę powagi...

JohnyKGM
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:53:27, 29-06-08
peeteer: ja kupowalem kasety z rapem, teraz plyt juz nie. Nie gratuluj - pomysl skad mieli hajs ludzie robiacy rap w 96, 99? bo raczej nie ze sprzedazy plyt. a jednak dali rade, za swoj hajs kupowali / kombinowali sprzet, nie mieli przecierz lapka od starszych z reasonem czy fl hehe... A wydali w tamtym czasie najlepsze plyty w historii polskiego hh... wiesz czemu? bo robili to z pasja i robili to dobrze! i nie przejmowali sie jak utrzymac sie w biznesie zeby zarobic na tym hajs tylko na tym zeby zrobic zajebiste gowno. 

AlboAlbo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:49:11, 29-06-08
http://allegro.pl/show_item.php?item=3915 41218

http://allegro.pl/item391541218_ni eukubeu_bkcco_koniec_nakladu_.html
AlboAlbo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:54:15, 29-06-08
<a xhref="http://allegro.pl/show_item.php?it em=391541218">http://allegro.pl/show_i tem.php?item=391541218</a>

http:// allegro.pl/item391541218_nieukubeu_bkcco_ koniec_nakladu_.html
AlboAlbo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:00:24, 29-06-08
http://allegro.pl/show_item.php?item=3915 41218

http://allegro.pl/show_item.php?it em=391541218

http://allegro.pl/show_item .php?item=391541218

usuń spacje.


anonim
Autor: Peeteer   Link do posta
18:53:19, 29-06-08
JohnyKGM: Stare produkcje zajebiste. 100% zgoda. Z tym, że wtedy były inne priorytety. Przecież ci raperzy, którzy nagrywali jeszcze w latach 90', robili coś nowego. I dlatego każdy się tym jarał. I głownie dlatego teraz to są klasyki. A z tym hajsem w tamtych czasach bym nie przesadzał, bo gdyby porównać jakość (czysto techniczną) nagrań, różnicę zauważyć raczej łatwo. Poza tym oni dorośli i nie ma sensu, żeby nawijali o tym, co wtedy (na tym polega progres). A jak komuś to przeszkadza, to wystarczy, że poszuka nielegali (które teoretycznie powinny być robione tylko i wyłącznie dla zajawki) (zajebista epka Smarkiego).

MIEJSKA GIEŁDA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:42:13, 29-06-08
Autor: elDaLocaPoka
Dodany: 2008-06-27 23:49:41 Host: ---.54.101.254

płyty są stanowczo za drogie, TEDE jakos sie trzyma i nie narzeka, banda ułomnych tylko płacze :)


bo TEDE jest uczciwy i robi rap dla pasji i nie narzeka i ma dobrze

z tych koncertów też się nie da utrzymać bo sam to znam

ja pracuje i gram koncerty jak jest okazaja to zawsze coś tam

wpada hajs

Autor: fyttttttttttttrthfddddddddddddvb..../
D odany: 2008-06-28 12:19:50 Host: ---.neoplus.adsl.tpnet.pl

ty jesteś żal hejterze bez konta o nicku fyttttttttttttrthfddddddddddddvb..../?

kupujesz jego płyte żeby mu nowe felgi kupić do szajskiej bmki ?

banan to ty jesteś fyttttttttttttrthfddddddddddddvb. .../.....żal jeszcze w dodatku

takie dno i bezsens ja pierdole co to ma wogóle być ty i twoja ksywka  fyttttttttttttrthfddddddddddddvb ..../

jak zwykle kukulska bo jest dobra na płycie i szajs to ty jesteś hejterze bez kontafyttttttttttttrthfddddddddddddvb... ./ na .......

ty jesteś nie warty ta płyta jest warta 20 plnów tak samo 40

anonim
Autor: ??!!   Link do posta
21:48:30, 29-06-08
".. Hip-Hop  traci tożsamość..." PIH- Rosyjska Ruletka  ...

Jackk
Autor: Jackk   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:18:35, 30-06-08

Na
Polskim rynku hip-hop nie jest tak popularny jak pierdolenie Dody czy tam Verby.
Hip-hop nie jest dla wszystkich. Jest dla ludzi, którzy rozumieja tą muzykę i większośc z nich przeżyło wiele sytuacji o których ktoś nawija, wtedy jest o wiele łatwiej zrozumieć kawałek.

Napewno nie da się kupić wszystkich płyt hip hopowych, ale tez napewno nie każdy raper lub klika Ci się podoba. 30zł to dużo ? nie wydaje mi się. Sam nie mam roboty i żywi mnie moja mama, ale juz od dłuzszego czasu nie biore od niej mamony na fajki, zielko, alko itp.a dziennie spokojnie wydam na to minimum 10zł.
Jeżeli nie jestes taki obrotny to poprostu trzeba sie z kims zlozyc na płyke i tyle.

I na sam koniec kilka słów do niektorych osób:

Autor: Mada Faqa You: "Bo płyty powinny być tańsze po 20/25 Plnów A nie 35 za kawałek gówna"

Jeżeli mówisz,że płyta za 35zł jest kawałkiem "gówna" to po pierwsze zacznij słuchać disco polo gdzie najwieksze przeboje kupisz sobie w gazecie tygodniowej za 6zł, a po drugie jeżeli dana płyte nazywasz gównem to nawet jej nie kupuj i się nie wypowiadaj na ten temat.

Autor: KRÓL RAPU: PO CO PŁACIĆ ZA COŚ CO NIE JEST CHLEBEM? - A twarzowe płaciłeś, za zalogowanie sie na tym portalu... jeżeli nie chcesz jej kupować to juz lepiej sobie ją ściagnij, bo jeszcze bedziesz jakiś zdesperowany i pojdziesz do jakiegos sklepu i wyjebiesz płytke z półki.

Autor: taka jest prawda!!!!!!!! - zgodze się z Toba w 99% co mówisz o ciuchach ( nie powiem 100procent bo wezma moja wypowiedz za reklame). Jeżeli raperzy, którzy w swoich kawałkach pierdola o biedzie, to dlaczego wypuszczaja na rynek ciuchy za które płacisz jedynie zamarke a nawet nie za jakośc. Kiedys raperzy nie ubierali sie nie wiadomo jak atworzyli jeszcze jeszcze lepsza muzykę niż terazna gorszych sprzętach. Magik [*]co do chuja
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:53:40, 30-06-08
jarasz się kupisz płytepizgasz mp3 z netu i hejtujesz co sciagnales - niszczysz tą kulturę

anonim
Autor: aasd   Link do posta
10:48:47, 30-06-08
Mówicie ze raperzy którzy wydaja płyte legalnie i chcą na tym zarobić są pazerni na kasę.
Oni chca tylko zarobić na swojej pasji. Niech ktoś mi powie dlaczego w podziemiu są Młodzi bardzo młodzi bo do życie jest im potrzebny chleb, woda i hip-hop ale kiedyś przyjdzie taki moment w ich życiu ze bedą musieli wybrać pomiedzy pasją a praca zeby muc na siebie zarobić ewentualnie na swoją rodzine

anonim
Autor: Psycho Killa   Link do posta
11:43:44, 30-06-08
Na chuj robią takie filmy? Popierdolą popierdolą a i tak nic się nie zmieni.

BeeSeNTe
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:33:06, 30-06-08
Ja uwazam ze glowny problem to pajace ktorzy np kupuja plyty i wrzucaja je do sieci...

a tak wogole jesli jest plyta ktora mi sie podoba i ma np 3-4 lata to mam kupowac ja ?? hahaanonim
Autor: antypiraat   Link do posta
14:07:07, 30-06-08
moze trudno w to uwierzyc dla was ale ZAZWYCZAJ artysci poświęcali sie tylko swojej pasji. Więc nie ma co sie dziwić że chcą na tym zarabiać i utrzymać sie z tego.a pierdolenie że oni powinno tak wogóle to za darmo robić najlepiej albo nie mieć pretensji ze ludzie ściągają albumy z netu jest kurwa śmieszne. Najlepiej sie usprawiedliwiać w denny sposób. Chyba można skołować te 20 zł może 30 na płyte. I tak jak ktoś powiedział. To jest dużo? Kurwa gdyby wszyscy kupowali płyty albo przynajmniej każdy z was jedną jebaną plyte w miesiącu to płyty chodziły b po 15 zł. a tak powoli szlak trafi to wszystko. Powli ale tak będzie.
Nielegale są za free ściągajcie sobie nielegale jest sporo dobrego gówna a jak macie swojego ulubionego artyste to kupcie jego płyte. Ok ściągniecie płyte jak jest fajna to ją kupicie - ok jeśl itak zrobicie to nie ma problemu myśle wszystko dobrze tylko ile osób tak zrobi a ile to oleje. Żeby sprawdzić płyte słucham singli najczęściej fakt faktem nie zawsze odzwierciedlają zawartośc płyty ale często tak.W niektorych sklepach pamiętam była możliwośc przesłuchania płyty podchodziłeś dawali Ci słuchawki i słuchaleś sobie. to było git.Kiedyś leciało sie do sklepu żeby -posłuchać muzyki co było dobre kupowało sie. Teraz nie wiem czy tez tak jest bo najczesciej kupuje juz w ciemno plyty artystow ktorych znam a jak cos zwroci moja uwage to zdazy mi sie sciagnac cos z netu zeby sprawdzic ale jesli to cos mnie rozpierdala to biegne odrazu prawie że do sklepu i kupuje to gowno :) . a jak juz sam singiel byl przejebany jakiegos nowego asa to kupilbym w ciemno. moze i 2 dychy piechota nie chodzi ale nie sa to jakies ogromne pieniadze wiec tez nie ma co pierdolić.
Ratujcie hip hop.

Trueschool Boy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:33:20, 30-06-08
35 zł to dużo? mniej fajek, chlania i łańcuchów na szyjach i można kupywać płyty.

anonim
Autor: 8ikk01   Link do posta
14:40:57, 01-07-08
Tede jak wydał którąś płyte to można ja było kupic normalnie i sciagnac ze strony płacąc smsem - ja tak ściagałem. Za cały album było chyba 10zł +vat, jakkby tak wydawali płyty wszyscy, to bym kupował prawie  każda bo koszt 12zł za album (i tak kupiony cd przerabiam na mp3 - strata czasu) to jest nic, a nośnik naprawde jest mi nie potrzebny.

anonim
Autor: 8ikk01   Link do posta
14:44:05, 01-07-08
kolega wyżej ma racje, ile wydajecie tygodniowo na szlugi, jaranie i chlanie?? pezet nawijal kiedys o tym. Kilka lat temu kupowalem z kumplem nowe plytki zawsze na pół, na zmiane kazdy sobie przegrywal i na zmiane orYginal bralem raz on raz ja, troche sie tego uzbieralo :D

WYKORZYSTANA CHWILA NOWY ALBUM
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:20:04, 01-07-08
Autor: aasd
Dodany: 2008-06-30 10:48:47 Host: ---.neoplus.adsl.tpnet.pl

Mówicie ze raperzy którzy wydaja płyte legalnie i chcą na tym zarobić są pazerni na kasę.
Oni chca tylko zarobić na swojej pasji. Niech ktoś mi powie dlaczego w podziemiu są Młodzi bardzo młodzi bo do życie jest im potrzebny chleb, woda i hip-hop ale kiedyś przyjdzie taki moment w ich życiu ze bedą musieli wybrać pomiedzy pasją a praca zeby muc na siebie zarobić ewentualnie na swoją rodzine


ci na legalu chcą tylko zarobić

a w podziemiu grają dla pasji dla tego lepiej kupować nielegale

bo ci w podziemiu uczciwe pracują i robią dla pasji rap


anonim
Autor: 9 = 5 - 4   Link do posta
17:24:29, 01-07-08
ale wy jesteście głuuuupi!
po pierwsze ceny CD'ków ustala dystrybutor (bądź co bądź takie empiki spory procent z płytkio sobie zgarniają)
po drugie 35 zł to jeden dzień roznoszenia ulotek... i jeszce zostanie ci na pare browarów
po trzecie i tak wam rodzice kupują ciuchy i dają kieszonkowo to o chuj wam chodzi?!

DJ KLOPSICK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:46:00, 01-07-08
Sorry.. Ja robie z checi... gdzies na boku... Chec zarabiania w Polsce na muzyce to cos jakby sie pchac ze sprzedażą sandałów na Antarktydzie...

anonim
Autor: podziemny_rapperrr   Link do posta
01:54:19, 02-07-08
siema
zrobiłem kilka płytek na nielegalu
każda miała około 3000 ściągnięć
nie jest tak ,ze zależy mi na kasie,ale gdyby ludzie kupowali npłytki i wydałbym legala-to
1. nagrałbym lepszy materiał-hajs na studio,bity,mastering,teledysk
po drugie nie musiałbym dorabiać w sklepieoo 8 godzin  za 2000 zł tylko bym miał wiecej czasu na nagrania co rowniez wpłynęło by na jakość
pamiętajcie,że czasem ktoś robi to z serca i chcę tylko,żeby mu się zwróciło
ja cały czas dokładam ,do ostatniej płytki 2 koła
ale kocham to


anonim
Autor: meczace to jest   Link do posta
11:42:04, 02-07-08
ludzie czytam to co piszecie i pierdolicie strasznie.
po 1 lubisz czyjs rap/pop/mtal czy rock to mu za to zaplac z kilku prostych przyczyn. ktos na stworzenie plyty poswiecil swoj czas i nie chodzi mi tylko o rapera bo na plyte sklada sie duzo ludzi okladka za darmo sie nie zrobi bity sie za darmo nie zrobia mix sie za darmo nie zrobi mastring sie za darmo nie zrobi
 ktos pisal ze muzyka powiina byc za darmo to ja mam dla niego pomysl idz do pracy zapierdalaj 8 godzin dziennie przez rok za darmo ktos doceni twoja charytatywnosc...
kolega nademna na racje
plyty sa za drogie?? 30 pln na miesiac to nie jest duzo i niech nikt nie mowi ze jest
w miejscowosciach ok 50 tys mieszkancow nie ma sklepow bo nikt nie kupuje plyt wiem bo sam mieszkam w takiej miejscowosci i do kiedy internet nie byl tak powszechny byly dwa sklepy
dam przyklad przez pierwszy tydzien od prwmiery ostrego jego plyta kosztowala 19,99 w empiku wiec to jest kurwa duzo??
poswiec pieniadze na sprzet zrob mastering plyty ktory trwa ze dwa tygodnie po 8 godzinn dziennie i zrob to komus za darmo
odbieracie ludzia pieniadze i macie pretensje ze wypyszczaja coraz slabsze plyty?? myslenie nie boli

anonim
Autor: TorunHH   Link do posta
20:41:17, 03-07-08
Autor: meczace to jest
Dodany: 2008-07-02 11:42:04 Host: ---.neoplus.adsl.tpnet.pl
ludzie czytam to co piszecie i pierdolicie strasznie.
po 1 lubisz czyjs rap/pop/mtal czy rock to mu za to zaplac z kilku prostych przyczyn. ktos na stworzenie plyty poswiecil swoj czas i nie chodzi mi tylko o rapera bo na plyte sklada sie duzo ludzi okladka za darmo sie nie zrobi bity sie za darmo nie zrobia mix sie za darmo nie zrobi mastring sie za darmo nie zrobi
 ktos pisal ze muzyka powiina byc za darmo to ja mam dla niego pomysl idz do pracy zapierdalaj 8 godzin dziennie przez rok za darmo ktos doceni twoja charytatywnosc...
kolega nademna na racje
plyty sa za drogie?? 30 pln na miesiac to nie jest duzo i niech nikt nie mowi ze jest
w miejscowosciach ok 50 tys mieszkancow nie ma sklepow bo nikt nie kupuje plyt wiem bo sam mieszkam w takiej miejscowosci i do kiedy internet nie byl tak powszechny byly dwa sklepy
dam przyklad przez pierwszy tydzien od prwmiery ostrego jego plyta kosztowala 19,99 w empiku wiec to jest kurwa duzo??
poswiec pieniadze na sprzet zrob mastering plyty ktory trwa ze dwa tygodnie po 8 godzinn dziennie i zrob to komus za darmo
odbieracie ludzia pieniadze i macie pretensje ze wypyszczaja coraz slabsze plyty?? myslenie nie boliNIC DODAĆ NIC UJĄĆ    Zgadzam sie w 100%   ...  dobrze ze sa tu jeszcze normalni .. pozdrawiam


WYKORZYSTANA CHWILA NOWY ALBUM
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:17:38, 03-07-08
Autor: 9 = 5 - 4
Dodany: 2008-07-01 17:24:29 Host: ---.50.235.174ale wy jesteście głuuuupi!
po pierwsze ceny CD'ków ustala dystrybutor (bądź co bądź takie empiki spory procent z płytkio sobie zgarniają)
po drugie 35 zł to jeden dzień roznoszenia ulotek... i jeszce zostanie ci na pare browarów
po trzecie i tak wam rodzice kupują ciuchy i dają kieszonkowo to o chuj wam chodzi?!bo to przez sklepy taka cena płyty jest

a empiki to złodzieje biorą większą połowe z jednej płyty

płyty są tanie jak sprzedajesz je sam

 lepiej wydawać nielegale wytłoczone

i się lepiej sprzedają niż te legale w sklepach

podziemie jest lepsze

 Autor: DJ KLOPSICK
Dodany: 2008-07-01 21:46:00 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany]Sorry.. Ja robie z checi... gdzies na boku... Chec zarabiania w
 
Polsce na muzyce to cos jakby sie pchac ze sprzedażą sandałów na Antarktydzie...przecież pchanie się na legal nie ma sensu

lepiej pracować i robić rap jak jest na to czas
 Autor: podziemny_rapperrr
Dodany: 2008-07-02 01:54:19 Host: ---.spray.plsiema
zrobiłem kilka płytek na nielegalu
każda miała około 3000 ściągnięć
nie jest tak ,ze zależy mi na kasie,ale gdyby ludzie kupowali npłytki i wydałbym legala-to
1. nagrałbym lepszy materiał-hajs na studio,bity,mastering,teledysk
po drugie nie musiałbym dorabiać w sklepieoo 8 godzin  za 2000 zł tylko bym miał wiecej czasu na nagrania co rowniez wpłynęło by na jakość
pamiętajcie,że czasem ktoś robi to z serca i chcę tylko,żeby mu się zwróciło
ja cały czas dokładam ,do ostatniej płytki 2 koła
ale kocham to


wiesz płytki w internecie ściągnięć dużo mają

ale 8 godzin za 2000 to nie jest zle jeszcze

bo zawsze ma się pieniądze niż byś miał kombinować

jakbyś był na legalu

bo z legali się wogule nie zarabia

tak samo z tych koncertów

a teledyski to nie problem zrobić sam zrobiłem w prosty sposób dobre teledyski

bity nie problem jest mieć bo samemu można zrobić

tak samo studio


DJ KLOPSICK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:44:15, 03-07-08
Raperzy żalą sie że nie zarabiają. TO JA SIE PYTAM. A KTO W TYM JEBANYM KRAJU WOGOLE ZARABIA?????

Zresztą aby zarabiac to trzeba pracować. KOLEŚ KOTRY WYDAJE JAKĄŚ Ep-KE I MYśLI żE ZWOJUJE śWIAT, ZDOBęDZIE KASY JAK LODU, ALBO CHOCIAZ  ZE MU SIE TA PLYTA ZWROCI, SMIESZY MNIE BARDZIEJ NIZ AL BUNDY.

Zreesztą ile kurwa razy juz słyszałem gadke, zę "rap z pasji, że to , że tamto" hahaha smiech na sali.

anonim
Autor: krolman   Link do posta
18:48:26, 05-07-08
gadanie jak nieletni ma wydać miesięcnie 35 złoty na jedną płyte to mało???Może dla kogś tak ale nie dla wszystkich

anonim
Autor: uuuuuuuuuuuuuuuu   Link do posta
12:12:58, 07-07-08
w dupie :D

cfaniak WSH
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:38:59, 08-07-08
25 jedynka - 35 plyta ... co kto woli ;> ja kupuje wylacznie debesciaki jezeli sa w przystepnych cenach 30 zeta gora moge wylozyc... nie bede krytykowal zarabiania z muzyki ale prawda jest taka ze wiekszosc naszych raperow nie ma zadnego wyksztalcenia i sa jebanymi nierobami jedyne co im sie chce to pisac txty i nagrywac w studio tylkoo ze takie rzeczy to kazdy moglby robic za ten hajs! dzieki chlopaki za dobry hh ale kurwa gdyby nie mp3 znalbym chyba z 10 wykonawcow pozatym ja sie nie zucam na kazda nowosc i nie zassysam jej odrazu dostane na cos zajawki to scigne i huj klade jak bedzie kocurem w przystepnej cenie to kupie pozatym muzyka powinna byc za darmo!!! nie kazdy ma pieniadze jezeli chodzi o piraty to sie zgadzam bo tym cwela nie mozna dac zarobic ale piraci to juz przeszlosc w dobie globalnego ogolniedostepnego internetu ;] pzdr ku lepszemu jutru ;p

cfaniak WSH
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:44:08, 08-07-08
25 jedynka - 35 plyta ... co kto woli ;> ja kupuje wylacznie debesciaki jezeli sa w przystepnych cenach 30 zeta gora moge wylozyc... nie bede krytykowal zarabiania z muzyki ale prawda jest taka ze wiekszosc naszych raperow nie ma zadnego wyksztalcenia i sa jebanymi nierobami jedyne co im sie chce to pisac txty i nagrywac w studio tylkoo ze takie rzeczy to kazdy moglby robic za ten hajs! dzieki chlopaki za dobry hh ale kurwa gdyby nie mp3 znalbym chyba z 10 wykonawcow pozatym ja sie nie zucam na kazda nowosc i nie zassysam jej odrazu dostane na cos zajawki to scigne i huj klade jak bedzie kocurem w przystepnej cenie to kupie pozatym muzyka powinna byc za darmo!!! nie kazdy ma pieniadze jezeli chodzi o piraty to sie zgadzam bo tym cwela nie mozna dac zarobic ale piraci to juz przeszlosc w dobie globalnego ogolniedostepnego internetu ;] pzdr ku lepszemu jutru ;p a w ogle co to kurwa nie ma innych sklepow muzycznych niz ten zasrany empik jebac to skurwiale gowno i inne hujstwa tego typu!!!

anonim
Autor: MrxPL   Link do posta
19:26:49, 20-07-08
Muzyka powinna być za darmo ? Niektóre komentarze są żałosne.To że uważam że samochody powinny być za darmo nie upowaznia mnie do pójścia do sklepu i podpieprzenia jednego.Bo to kradzież.Jak ktoś chce kase za SWOJĄ prace to nie ma w tym chyba nic dziwnego.A skoro piszecie że większość wykonawców do idioci to po co ściągacie ich płyty skoro ich tak nie lubicie.A skoro ich lubicie to nie żal wam ich okradać ?
Mówicie że łatwo zrobić płyte i ją sprzedać.To zróbcie
Nie każdy ma pieniądze ? A nie myślicie że nie każdy ma pieniądze bo jakiś skurwiel ukradnie płyte zamiast ją kupić ? A kasy nie ma też dlatego bo teraz łatwiej wejść na pierwsze lepsze forum i popisać jaka to bieda niż pójśc do pracy.Jeżeli za dużo osób tak myśli to raper nie dostaje wcale kasy i może to przez was okazać się że "Proocente nie robi kolejnej płyty,bo poprzednia nie przyniosła żandych zysków przez piratów".Empik jest zasrany,ale gdyby nie empik i wytwórnie to ten MC by się w ogóle nie sprzedał.Zresztą co z tego ile zarabia muzyk a ile wytrównia ? To nie ważne czy zajebiecie 5 zł czy 15 ale to zrobicie.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-204-183-113.compute-1.amazonaws.com (34.204.183.113). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.