Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Narodził się w głowie diabła - wywiad z Łoną i Webberem

Narodził się w głowie diabła - wywiad z Łoną i Webberem

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Łona/ Webber.
Wysoko cenię cierpliwość wszystkich, z którymi nagrałem lub nagrywam wspólny numer, przy tej okazji okazuje się, że są to naprawdę wyrozumiali ludzie.

Całkiem niedawno, choć dość nieoczekiwanie, ale ku uciesze całego grona fanów ukazał się nowy materiał duet Łona Webber. Album "Insert" przyniósł ze sobą obok "gratisowego" kieliszka wiele pytań, które nie omieszkaliśmy zadać autorom. Nie pozostaje nam nić innego jak zaprosić Was teraz na wywiad z Łoną i Webberem.

Jesteście na scenie od ładnych paru lat. Przyzwyczailiście fanów od pewnych rzeczy, które zazwyczaj ś1)

Po drugie płyta, którą wydaliście zawiera zaledwie 6 numerów. Czy mieliście może na początku tworzenia albumu takie założenie, że zarejestrujecie więcej kawałków i stworzycie płytę długogrającą zawierającą np. tak jak w przypadku "Absurdu i Nonsensu" 13 kawałków lub więcej? Skąd pomysł na nagranie Epki?
Łona: W założeniu miała to być niedługa Epka, z "Insertem" jako numerem fundamentalnym, w efekcie wyszła, jak na nas, epka arcydługa.

I po trzecie goście. Nie zdziwiłaby może ich obecność, gdyby nie kontekst długości płyty. Jak zatem doszło do nagrania tych tracków?
Łona: Tradycyjnie; goście owi, napisawszy swoje zwrotki, wpadli do studia Dobrzewiesz i je nawinęli. Numer "Co to będzie" powstał przy współpracy Paka, że tak powiem, w czasie rzeczywistym, a "Świat jest pełen filozofów", po nagraniu mojej zwrotki wprost domagał się udziału Smarkiego, czemu szczęśliwie ten ostatni się nie sprzeciwił.

Chcieliśmy dać wyraz naszym pełnym niepokoju refleksjom w tej materii.

Łona częściej to Ty pojawiasz się u innych, niż inni u Ciebie. Twój styl jest niezwykle charakterystyczny i w gruncie rzeczy ciężki do podrobienie, szczególnie że jesteś bardzo konsekwentny w tym co robisz. Czy mała liczba featuringów nie jest przypadkiem związana z tym, że styl innych raperów Ci po prostu nie odpowiada, albo że zwrotki które nagrają mogą popsuć Twoje wyobrażenie o utworze, za który jesteś odpowiedzialny?
Łona: Mam dosyć ekscentryczne podejście do warstwy lirycznej numeru - lubię być odpowiedzialny za całość. Jak można przypuszczać; nie ułatwia mi to brania udziału we wspólnych numerach. Nie zmienia to faktu, że od czasu do czasu zdarzy mi się z kimś znaleźć wspólny język. Na marginesie; wysoko cenię cierpliwość wszystkich, z którymi nagrałem lub nagrywam wspólny numer, przy tej okazji okazuje się, że są to naprawdę wyrozumiali ludzie.

A propos gości Smarkiego i Paco powiedzcie jakie macie zdanie na temat tego, co wypływa na dzień dzisiejszy z undegroundu? Śledzicie może w jakiś sposób nagrania podziemnych artystów?
Łona: Ja ostatnio, przy okazji obrad jury konkursu WuDoo na demo roku słyszałem naprawdę dobre rzeczy jak np.: Bisz/Oer/Kay czy Dwa sławy. Poza tym czekam niecierpliwie na LP Tetrisa, nader chętnie sięgnę także po płytę Lilu, o ile w ogóle o tej dwójce można mówić, że są artystami podziemnymi. Niecierpliwie również wypatruje nowych rzeczy Jimsona i nowych zwrotek Reno. Generalnie więc, w szeroko rozumianym podziemiu dzieje się mnóstwo i, co najważniejsze, niektóre z tych działań są godne najwyższej uwagi.
Webber: Dla mnie underground to takie postaci jak Patr00 (producent), Lilu, Smarki, Jimson, Reno, to ludzie , z których twórczością zaznajomiłem się już dobry kawałek czasu temu. Mogę również gorąco polecić epkę Frodo/Flesh - 2F, czy nowy kawałek na majspejsie RDI "Jestem".

Do płyty jako dodatek załączyliście kieliszek z nadrukiem "dobrze wiesz". Jest to bardzo oryginalny pomysł i rzadko spotykany szczególnie w Polsce. Co dodany kieliszek symbolizuje? Skąd w ogóle taki pomysł i w czyjej głowie się narodził?
Łona: Narodził się w głowie diabła. Na pomysł samego kieliszka wpadł bowiem znany szczeciński hulaka Kreda. Zaś szatański pomysł by z regularnego insertu uczynić antyinsertowy manifest zrodził się gdzieś po drodze, przy czym nie bez znaczenia była tu osoba Patricka Slovinskiego z hotdesign.org- odpowiedzialnego m. in. za kształt opakowania "Insertu".

Mówicie, choć ostrożnie, że jest to artystyczna prowokacja. Prowokacja z definicji ma wywołać jakiś efekt. Do czego ma zatem sprowokować ten kieliszek?
Łona: To oczywiste - do jego zgodnego z przeznaczeniem użycia. A przy okazji do refleksji nad miejscem zarówno twórców (w tym nas samych) jak ich dzieł w kontekście powszechnego stawania na głowie, by zwiększyć czy, że tak powiem, umasowić sprzedaż ich twórczości. Chcieliśmy dać wyraz naszym pełnym niepokoju refleksjom w tej materii.

"Bumbox" - kto dziś z młodych czyta książki? Autorów i tytułów o których wspominasz coraz mnie ludzi w ogóle kojarzy. "Świat jest pełen filozofów" - o ile pofilozofować każdy lubi, o tyle ze znajomością twierdzeń i rozmyślań Kanta, Nietzschego czy Hegela jest już znacznie gorzej. I na koniec jeszcze "Co to będzie z tymi dziećmi". Tak sobie myślę, do kogo kierowana jest ta płyta...?

Łona: Do słuchaczy; nie rób z nich takich idiotów. To, że o pewnych rzeczach przyjęło się mówić: "nie, to nie trafi do szerokiej publiczności" albo "kto to zrozumie?" jest ciężkim grzechem, który w efekcie może zaprowadzić do ulegania pokusie, by zaspokoić najprostszy gust. Co gorsza, ten "najprostszy gust" nie istnieje, nie ma bowiem czegoś takiego jak jedno zbiorowe i powszechne upodobanie do prostoty. Jest w tym również trochę naiwna niezgoda na rzeczywistość; cóż z tego, że tych autorów coraz mniej osób kojarzy, czy to ma usprawiedliwiać traktowanie odbiorców jak kompletnych debili? Ja ich traktuję, tak jak sam się traktowałem; kiedy sięgam po coś, co odwołuję się do rzeczy mi nieznanych - próbuje zwykle dotrzeć do źródła. Może więc ktoś dzięki naszemu "Nic tu po nas" sięgnie po "A my nie chcemy uciekać stąd" Kaczmarskiego.
Webber: Jest spore grono ludzi młodych, którzy sięgają po książki, wiem, bo z niektórymi sam się czasem wymieniam tytułami. Ja osobiście gorąco polecę wszystkim opowiadania Etgara Kereta.

Na pomysł samego kieliszka wpadł bowiem znany szczeciński hulaka Kreda. Zaś szatański pomysł by z regularnego insertu uczynić antyinsertowy manifest zrodził się gdzieś po drodze.

Na stronie www.dobrzewiesz.net jakiś czas temu pojawiła się wiadomość na temat t-shirtów, których edycja jest limitowana. Czy macie w planach może zrealizowanie czegoś więcej niż koszulki, np. jakieś bluzy, kurtki, cokolwiek?
Łona: Owszem, generalnie podoba nam się, jak logo Dobrzewiesz widnieje na fajnych rzeczach, planujemy zatem otworzyć w Szczecinie linie metra pod ta marką. Pierwsza nitka (z Arkońskiego na Książąt Pomorskich) - będzie się nazywała "Absurd" nad nazwą drugiej (Budziszyńska - Gorkiego) wciąż pracujemy.

Webber powiedz czy na dzień dzisiejszy współpracujesz z jakimś artystą na linii producent-mc oprócz Łony? Czy jest jakiś raper w Polsce, którym stylem się jarasz i chciałbyś zrealizować z nim numer?
Webber: Na dzień dzisiejszy zdarzają mi się różnego rodzaju kolaboracje, które co jakiś czas dochodzą do finalizacji w postaci wspólnego kawałka. Jest kilku raperów których bardzo lubię słuchać i chciałbym ich mieć na swoim bicie, ale na chwilę obecną nie nawiązałem ściślejszej współpracy. Ostatnimi czasy popełniłem choćby remix dla Kasi Nosowskiej, w niedalekiej przyszłości ujrzy on światło dzienne.

Po "Absurdzie i Nonsensie" w mediach, powiedzmy tych spoza Torunia, Łona zaczął być pokazywany jako przykład młodego pokolenia, które walczy z IVRP. Zresztą wielu dziennikarzy, artystów jasno wyrażało się o tym projekcie. Nie czułeś czasem jakbyś był "zaangażowany politycznie"? A poza tym jak Ci się żyje po listopadzie 2007?

Łona: Czułem pewien dysonans, bo "Absurd i nonsens" nie jest aż tak konkretnie poświęcony IV RP, jak to się zwykło pospiesznie przyjmować. Z drugiej strony nie byłem i nie jestem związany z żadną określoną strukturą polityczną (poza oczywiście paroma niewielkimi lożami i Bankiem Światowym), więc na uboczu szerokiego frontu przeciwników PiS'u czułem się w miarę komfortowo.

Poza tym czekam niecierpliwie na LP Tetrisa, nader chętnie sięgnę także po płytę Lilu, o ile w ogóle o tej dwójce można mówić, że są artystami podziemnymi.

Niedawno mieliśmy w Szczecinie premierę spektaklu "L.O.S. III". Powiedz kilka słów na temat samej idei tego przedsięwzięcia.
Łona: LOS to międzynarodowy spektakl muzyczny, realizowany co roku z udziałem młodzieży z ośrodka Monar w Babigoszczy. Poza nimi występuje w nim grupa z innego kraju, obecnie byli to Węgrzy. Całość jest efektem dwutygodniowych warsztatów, prowadzonych przez fachowców; Dobiesława Dobka Nowickiego i Waldka Nicka z Teatru Kana, wszechstronnie uzdolnionego reżysera Krzysztofa Kezoo Kiziewicza i jego zioma z AlcoDudes - Tomka Nerwusa Narewskiego, B- girl i B-boyów z Funky Masons - Venkę, Mefa, Cyca, Napleta, graficiarzy - Kredę, Rybę i Kraza, raperów - Jesha, Tetrisa i wielu, wielu innych. Wszystko organizuje i ogarnia szef tego ośrodka - Piotr Pakuła. Robi świetną robotę, bo daje swoim podopiecznym szansę dokonania czegoś naprawdę fajnego, co i im i nam daje ogromną satysfakcję. Jest taki moment, kiedy spektakl się kończy (na ogół sukcesem) i widzę, jak ci ludzie - wykończeni ale szczęśliwi - schodzą ze sceny w poczuciu dobrze wykonanej roboty. Tego się nie da z niczym porównać.

Czy macie może zaplanowaną muzyczną przyszłość po wydaniu nowego krążka? Odpoczywacie po wydaniu "Insertu", czy może zabraliście się już do pracy nad jakimś kolejnym materiałem?
Łona: Ja już tutaj perorowałem o planach i ich skuteczności. Najpewniej by było spytać tego u góry.

Zdjęcia: Patryk Słoviński
Rozmawiali: emas i se3a

Dowiedz się więcej o: Łona/ Webber.


Informacje o artykule
Data dodania:2008-09-15
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:8.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
śnieg
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:10:18, 15-09-08
smarki rozjebał

wielkicwel
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:31:29, 15-09-08
DRUGI

cfaniak WSH
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:36:12, 15-09-08
insert spoko musze go wciagnac ;]

hubercik511
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:42:20, 15-09-08
4 wywyad zajebisty

anonim
Autor: Łonator   Link do posta
17:12:37, 15-09-08
Błyskotliwy i inteligentny raper, a wywiad jako jeden z niewielu na tym portalu warty przeczytania.

Insert - zajebista płyta

Czekam na następną !

100 %
Autor: 100 %   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:34:44, 15-09-08
zajebisty dobry wywiad

pawlaczyna1
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:47:12, 15-09-08
zajebiste lona i pawlaczyna jeden dom jedna dzielnica

digan
Autor: digan   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:26:26, 15-09-08
Teraz dopiero przyczaiłem, że Łona jest rudy.

anonim
Autor: yOOO)   Link do posta
18:29:49, 15-09-08
nie rudy tylko ryży,łot da fack omg wy nooby jedne rude,NA 10 RUDYCH 11 JEST FAŁSZYWYCH yO!!!!!!!!!!!!!!111

Księciunio
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:06:46, 15-09-08
bla bla bla
nie czytam

sójeczka
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:14:13, 15-09-08
mało tych pytań jakoś taksic

anonim
Autor: kondratt na logałcie bo tak szmato   Link do posta
19:16:14, 15-09-08
łona dobry raper

anonim
Autor: TEDE TO ZJEBANE HIPHOPOLO   Link do posta
19:30:55, 15-09-08
ŁONA TO ZJEBANE HIPHOPLO.

I DISKOTEKOWE TECHNIAWKI GORSZE NIZ FIRMA.

anonim
Autor: FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFejjjjjjjjjjjjjjj   Link do posta
19:31:20, 15-09-08
Autor: digan
Dodany: 2008-09-15 18:26:26 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany] Teraz dopiero przyczaiłem, że Łona jest rudy.W języku rozwiniętych to się nazywa Photoshop, w slangu Fotoszop

Brendan
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:38:32, 15-09-08
Dzisiaj, to jest 15 września, zmarł po krótkiej walce z rakiem Richard Wright, genialny pianista i jeden z założycieli jednego z najbardziej niezwykłych zespołów, jaki istniał na tym padole - Pink Floyd.

Choć nie jest on związany w jakikolwiek sposób z hip-hopem, ani z Łoną, warto o panu Wrighcie (jak i o Floydach) pamiętać. Poza hip-hopem istnieją jeszcze inne zespoły i artyści tworzący wspaniałą muzykę.

Spoczywaj w pokoju, panie Wright. Nigdy cię nie zapomnimy. Dziękujemy za wszystko.

anonim
Autor: sto   Link do posta
21:04:36, 15-09-08
Szacunek Łona Webber

anonim
Autor: dinoz   Link do posta
21:27:35, 15-09-08
Podoba mi sie wałek "co to będzie z tymi dziećmi", jest zajebisty. Za to nie trafiają do mnie takie numery jak "swiat jest pełen filozofów", nie lubie żonglerki nazwiskami bo to najtańszy sposób na nadanie czemuś wyższego poziomu. ale wniosek jest jeden - wiecej takich plyt w polskim hh

enduro
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:56:53, 15-09-08
luźny gość, propsy!

konkretnie mówi, szacunek dla łony, insert bardzo dobra epka.anonim
Autor: elo 2 zero co   Link do posta
23:03:28, 15-09-08
Autor: FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFejjjjjjjjjjjjjjj
Do dany: 2008-09-15 19:31:20 Host: ---.neoplus.adsl.tpnet.pl Autor: digan
Dodany: 2008-09-15 18:26:26 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany] Teraz dopiero przyczaiłem, że Łona jest rudy.W języku rozwiniętych to się nazywa Photoshop, w slangu Fotoszop


to sie nazywa dobry sprzet fotograficzny...

anonim
Autor: pan kracy   Link do posta
23:16:31, 15-09-08
lona z pindola chujowy rap o tylu lat

anonim
Autor: Pe eR O   Link do posta
23:43:32, 15-09-08
Autor: dinoz
Dodany: 2008-09-15 21:27:35 Host: ---.adsl.inetia.pl Podoba mi sie wałek "co to będzie z tymi dziećmi", jest zajebisty. Za to nie trafiają do mnie takie numery jak "swiat jest pełen filozofów", nie lubie żonglerki nazwiskami bo to najtańszy sposób na nadanie czemuś wyższego poziomu. ale wniosek jest jeden - wiecej takich plyt w polskim hhTylko w refrenie Łona wymienia nazwiska (cztery to tak dużo???), a sam utwó r jest zajebisty i zajawkowy. Smarki rozjebał wszystko. No i ten bit

anonim
Autor: Ja aka' biszkopt   Link do posta
00:52:17, 16-09-08
I gites ja chce sie bryknąć tym metrem w szczecinie :)

fperski
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
06:37:22, 16-09-08

anonim
Autor: Zloczynca   Link do posta
09:52:29, 16-09-08
wow heh rozjebal mnie lona slowem - perorowal ciezko to przepisac tak w o ogole :). AVE-zlo.

Kapitan Żołądź
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:08:03, 16-09-08
Wreszcie jakiś sensowny wywiad.
A pomysł metra prześmiewczy raczej, ale czekam na pierwsze prace remontowe :)

schwarz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:08:22, 16-09-08
 o ile pofilozofować każdy lubi, o tyle ze znajomością twierdzeń i rozmyślań Kanta, Nietzschego czy HEGELA-widać że u autorów ta znajomość naprawdę mocno kuleje

Slomiany kojot
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:15:15, 16-09-08
oho student mysli filozoficznej zawital na forum. twoja znajomosc "twierdzen" pewnie zamyka sie na kilku analizach z podrecznikow co ci je profesor kazal poczytac tak?? morda, bo nie pokazujesz poziomu a jego brak.

Księciunio
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:35:55, 16-09-08
ma racje Łona z tom filozofiom za mało filozofji jest w czasach dzisiejszych, onych.

schwarz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:27:41, 16-09-08
Slomiany kojot-żeby wiedzieć że pisze się Hegla a nie Hegela wystarczy kurwa zasady gramatyki polskiej znać, widać w gimnazjum jeszcze ich nie przyswoiłeś

anonim
Autor: pasq   Link do posta
18:48:16, 16-09-08
taa łona mędrzec;):) heh no ale ogólnie to rap dobry zwrota smarka zjada cała Epke;)

anonim
Autor: karokahh   Link do posta
22:42:14, 16-09-08
Łona, błyskotliwy i nigdy nie monotematyczny ;)  spoko wywiad, chociaż z drobnymi wpadkami :P Łona- nagrywaj, nagrywaj! :)

jajko a.k.a. niespodzianka
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:35:12, 17-09-08
Łona zawsze spoko.

Slomiany kojot
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:43:41, 17-09-08
hehe ano nie przyczailem o co ci chodzi(schwarz) myslalem ze sie lony czepiasz i jego nazywasz autorem. bynajmniej zwracam honor, a i za moich czasow nie bylo gimnazjum:)

anonim
Autor: Katowiczanin   Link do posta
19:52:31, 17-09-08
jak wszystkie poprzednie produkcje, tak i ta jest PRO:) czekamy na kolejne

anonim
Autor: Molesta_Ewenement-Molesta_I_Kumple-PL   Link do posta
22:59:19, 18-09-08
Molesta_Ewenement-Molesta_I_Kumple-PL-20 08-TET

tiny.pl/8l4q

nowy album Molesty ze skanami wszystkich okładek, na 15 dni przed oficjaną premierą!

anonim
Autor: srht   Link do posta
18:56:09, 20-09-08

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-122-74.compute-1.amazonaws.com (3.226.122.74). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.