Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

W tej muzyce drzemie ogromna siła - wywiad z SB

W tej muzyce drzemie ogromna siła - wywiad z SB

Autor: se3a

W Polsce Hip-Hop instrumentalny jest słabo rozpowszechniony, a jeżeli pojawią się nagrania z taką muzyką to stoją w cieniu przy płytach z obecnością MC.

"Uczeń Mistrza" to najnowsza producencka płyta SB, zawierająca w większości remixy ludzi reprezentujących podziemie. Jest to powrót do korzeni, tam gdzie liczy się przede wszystkim pasja. W związku z premierą albumu rozmawialiśmy z jej autorem. W wywiadzie m.in. o procesie powstawania materiału, doborze utworów i mazurskiej scenie.

Niedawno ukazał się Twój najnowszy album producencki "Uczeń mistrza". Powiedz na początek jak długo trwały prace nad tym materiałem? Jakim kluczem dobierałeś wokale użyte na płycie, dlaczego znalazły się te a nie inne utwory (remixy)?

SB: Prace nad płyta zajęły prawie cały rok intensywnego wysiłku. Przy dobieraniu wokali chciałem przede wszystkim odzwierciedlić klimat, którym się jaram i w którym siedzę na co dzień. Jeżeli chodzi o raperów zza oceanu, to wybrałem acapelle mniej znanych wykonawców takich jak: D3CCPT, Guilty Simpson czy Little Indian, żeby mogło im się przyjrzeć szersze grono słuchaczy patrząc z perspektywy mojej płyty. Uważam, że ci twórcy zasługują na chwilę uwagi, bo wnieśli dużo pozytywnych rzeczy do Hip-Hopu, a wciąż pozostają niedocenieni. W kwestii polskich kawałów wszystko odbyło się oficjalnie, są to ludzie, których znam nie od dziś i wiem, że mają podobne podejście do muzyki, graliśmy razem koncerty, nagrywaliśmy wspólne numery i nie było w tym żadnego przypadku. Wokale brałem od swoich, bez pucowania się po internecie.

Czy na krążku są same remixy, czy może któreś z zawartych na niej nagrań napisane zostały specjalnie na tę płytę?
SB: Oprócz remixów na płycie zostały nagrane dwa kawałki: "Jedno z takich miejsc", w którym udzielam się na mikrofonie razem z moim ziomkiem z Suwałk- Mikulem, drugi to "Robie krok do przodu" ZHNN (Zbychu) ze stolicy. Właśnie tym numerem zakończyłem pracę nad całym materiałem.

Bity na płycie robione są tylko i wyłącznie z płyty winylowych z lata70. Co takiego magicznego jest w muzyce z tamtego okresu, że wielu producentów i wokalistów sięga właśnie do tamtych czasów?
SB: Największą inspirację czerpię z lat 70. Puszczając jakikolwiek kawałek z tamtych czasów słyszę w nim miłość. Ta muzyka powoduje, że świat jest bardziej kolorowy, nie słychać w niej gniewu i przesadnej agresji. Ponadczasowi wykonawcy, mistrzowskie brzmienia instrumentów... W tej muzyce drzemie ogromna siła! Większość old schoolowych kawałków było opartych na pętlach z tamtego okresu. Producenci, którzy samplują za starych płyt przyczyniają się do tego, że ta muzyka staje się nieśmiertelna i jestem pewien, że za 10 lub 20 lat prawdziwi fanatycy będą dalej bazowali na dźwiękach z tamtych lat. I to jest chyba właśnie ta magia, o która pytasz. Przynajmniej ja tak to postrzegam.

Pytanie odnoście tytuły płyty - "Uczeń mistrza". Co on oznacza? Czy inspirowałeś się kimś tworząc ten krążek?
SB: Tytuł kierowany jest do mojego przyjaciela- Galusa aka Pokój Czarnych Płyt. On mnie w to wszystko wciągnął, pokazał piękny świat produkcji. Jego bity są wyższe o parę szczebli od moich, to większości nauczyłem się właśnie od niego. Ten tytuł jest podziękowaniem za to, co dla mnie zrobił. Nazwa jest też kierowana do tych ludzi, którzy reprezentują sobą pewien poziom, mają wartości, którym hołdują i nie traktują innych z pogardą- od nich też się uczę.

Jest lepiej niż oczekiwałem. W moim mieście sprzedałem naprawdę sporo płyt. Nie spodziewałem się, że rozejdzie się to w takiej ilości. To pomogło mi w zakupie Samplera, co otwiera przede mną kolejny etap.

Na płycie jest sporo instrumentalnych tracków. Są to w większości krótkie, nieco ponad minutowe fragmenty. Czy masz w planach nagranie w pełni instrumentalnej płyty?
SB: Kiedyś na pewno zrobię taką płytę, ale na razie to tylko plany. W Polsce Hip-Hop instrumentalny jest słabo rozpowszechniony, a jeżeli pojawią się nagrania z taką muzyką to stoją w cieniu przy płytach z obecnością MC. Dla mnie osobiście jest to piękna sprawa- włączyć dobrą instrumentalna płytę, pobudzić własna wyobraźnię , poznać producenta i wnętrze zawarte w jego muzyce, bo " czasami sama muzyka może być bardziej wymowna od słów".

Jesteś także raperem. Co ci sprawia więcej przyjemności, klejenie bitów czy zwrotek?
SB: Trudno jest określić co sprawia więcej przyjemności, jedno idzie w parze z drugim. Zajebistą przyjemność sprawia mi granie koncertów; lubię kontakt z publiką, a także to, że dobrze się z nią bawię. Po koncertach ludzie podbijają mówiąc, że zajebiście się bawili. To daje mi ogromną satysfakcję i chęć do organizacji kolejnych imprez. Dla takich chwil się żyje! Z drugiej strony kiedy wpada do mnie któryś z koleżków, puszczam mu swoje "wypieki" , a on się tym jara mówiąc, że chętnie rozpracowałby jakiś temat. To też daje "kopa" do dalszej pracy. Podsumowując: największą przyjemność sprawia mi to, gdy obie te rzeczy ze sobą łączę. Są wtedy takie momenty, że kompletnie się od wszystkiego odcinam i przez tydzień nigdzie mnie nie spotkasz. Właśnie to mnie najbardziej jara.

Jakim zainteresowaniem cieszy się album i w jaki sposób można zdobyć go jeszcze na cd?
SB: Jest lepiej niż oczekiwałem. W moim mieście sprzedałem naprawdę sporo płyt. Nie spodziewałem się, że rozejdzie się to w takiej ilości. To pomogło mi w zakupie Samplera, co otwiera przede mną kolejny etap. Sporo ludzi kupiło też płytę przez internet, co mnie mile zaskoczyło, bo nie sądziłem, że ludzie będą chętni do kupowania płyty gościa, którego nie znają, dlatego stawiałem jednak na Olecko. Największą satysfakcję sprawiło mi to, że ludzie nie żałowali dokonanego zakupu. Wielkie dzięki za wsparcie wszystkim, szczególnie koledze za pomoc w realizacji nakładu. Jeżeli ktoś jeszcze chciałby, żeby krążek znalazł się w jego posiadaniu niech pisze na sb83ole@wp.pl.Koszt CD to 12 zł + koszty przesyłki.

Czy w najbliższym czasie pojawią się jakieś nowe materiały spod szyldu "Dla siebie i dla swoich".
SB: Reaktywowaliśmy stara ekipę. Zamierzamy zrobić konkretna płytę i przede wszystkim dobrze ją dopracować. Produkcją zajmie się w większości Pokój Czarnych Płyt, ale na pewno dołożę cos od siebie. Chcemy zrobić to w starym, dobrym stylu, a zarazem wprowadzić świeże brzmienie nie goniące za trendami rynku. Postaramy się wyrobić do maja 2009. Wtedy tez będziemy obchodzić swoje dziesiąte urodziny. Z tej okazji szykujemy naprawdę gruba imprezę na powietrzu z wieloma atrakcjami. Mam nadzieje, że uda się to wszystko zorganizować.

Producenci, którzy samplują za starych płyt przyczyniają się do tego, że ta muzyka staje się nieśmiertelna i jestem pewien, że za 10 lub 20 lat prawdziwi fanatycy będą dalej bazowali na dźwiękach z tamtych lat.

Z kim współpracujesz? Na jakich płytach będzie można usłyszeć Twoje bity?
SB: Współpracuje z ludźmi, których znam. Nie szukam współpracy przez internet. Przy robieniu muzyki trzeba się poznać, stworzyć odpowiedni klimat nagrywki, posiedzieć, rąbnąć jakieś piwko. Sporo ludzi podbija mówiąc: "Siema jestem Mc jakiś tam, zbieram bity na nową płytę . Czy jesteś w stanie coś zrobić?". Spoko, chętnie coś zrobię (Jeżeli jara mnie Twój rap). Zaproś mnie i moja ekipę do siebie, albo wpadaj do mnie na melanż, to pogadamy, a jeżeli mamy podobna jazdę na muzyke wtedy można pomyśleć o wspólnej nagrywce. Wracając do pytania... Możliwe, że będzie można mnie usłyszeć na nowej płycie Kubsona- będzie kawałek na moim bicie. Na pewno będę też wspierał chłopaków z mojego regionu, no i oczywiście nowe "Dla Siebie i Dla Swoich".

Pochodzisz z Mazury, to rejon bardziej znany z muzyki country niż z Hip-Hopu. Niemniej jednak jak w każdym zakątku Polski i tam jest sporo reprezentantów tego gatunku. Zatem kilka zdań na temat tamtejszej sceny. Jakie składy poleciłbyś naszej uwadze?
SB: Na Mazurach ,wbrew stereotypom, Hip-Hop tętni życiem. Słychać w nim ogromny potencjał i jest tu od bardzo dawna. W Suwałkach ( może nie jest to ten sam region, ale jest położony blisko) są ludzie, którzy robią to na bardzo wysokim poziomie. Niebawem ma ukazać się płyta Polmosa z formacji Domun, na której będzie można usłyszeć kozackie bity, mocne flow i wielu ciekawych gości. Jest Iwan ( PTM), Mikul, Szpot, którzy też za jakiś czas wypuszczą coś konkretnego. Dj. Kodobeast, który doszedł do wysokiego poziomu poza tym, że jest cholernie utalentowanym leniem. Dj. Krug również z Suwałk- młody dj. , który szybko się rozwija i jest już naprawdę dobry. Chłopaki z Ełku z "DeFacto" wypuścili jakiś czas temu dobrą płytę, na której miałem przyjemność zagościć w dwóch kawałkach jako MC. W Olecku Hip-Hop cały czas idzie do przodu. Ucio wspominał o LP ze swoim producentem Fidim, Raca, który niebawem wydaje pierwszego legala. Jest także młoda ekipa Styl na luzie+ MGT. Chłopaki zaczynają powoli się wyrabiać.

Na okładce płyty widnieje logo 12 Cali Label. Powiedz na koniec kilka słów o tym labelu, o tym jakie kolejne produkcje ukażą się niebawem z jego znakiem?
SB: "12 Cali" dopiero zaczyna funkcjonować. Reprezentują go ludzie z różnych stron Polski, którzy kochają czarne płyty i ich klimat. Label ten ma na celu pomoc w organizacji i promocji płyt, które ukażą się pod jego szyldem. Kolejna płyta z logiem "12 Cali" będzie płytą instrumentalną. Naprawdę mocny materiał - 36 bitów, konkretny aranż, oryginalny styl, dużo brudnego brzmienia, ale też świeżości, miłości i pasji. Muzyka duszy oprawiona w zajebistą okładkę Pokoju Czarnych Płyt "Retro Lirycs". Sprawdźcie ten materiał!!! Za całą grafikę odpowiedzialny jest Monk, reprezentujący "Dla Siebie i Dla Swoich" Nowa płyta w trakcie realizacji... Dzięki za rozmowę Pokój.

Posłuchaj: SB - "Uczeń Mistrza" mp3Informacje o artykule
Data dodania:2008-10-13
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: prezi   Link do posta
11:07:16, 13-10-08
Mam nadzieje ze dobry bedzie tan album SB

anonim
Autor: raca z regionu country   Link do posta
12:23:16, 13-10-08
madrze prawi piwa mu

anonim
Autor: burasuko   Link do posta
13:14:24, 13-10-08
ja man!! szczere słowa
  

anonim
Autor: bojano   Link do posta
13:25:34, 13-10-08
pozdro sb wlasnie to sa wywiady szczere a nie gadanie głupot i kozak to jest ze przez net nic tylko w 4 oczy.pozdrawaim i czekam na kolejne produkcje

anonim
Autor: rdowdom   Link do posta
13:25:39, 13-10-08
elegancko..pozdrówy men !!!

anonim
Autor: kanar   Link do posta
13:50:05, 13-10-08
no nie zjade Cie kanar, dobry wywiad ;)

anonim
Autor: Selasje brother   Link do posta
14:04:53, 13-10-08
Dobre pytania. 5 za wywiad

anonim
Autor: ziomekOLECKO   Link do posta
14:19:16, 13-10-08
w mazurskiej muzyce ogromna sila! pozdrowki dla skladu DSiDS trzymajcie tak dalej. i jeszcze raz szacunek za plyte Uczen Mistrza.

5iwu5
Autor: 5iwu5   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:31:04, 13-10-08
Wreszcie jakiś niesplamiony dziadostwem ziomek

anonim
Autor: misiex   Link do posta
14:45:19, 13-10-08
krotko i na temat.pozdro SB i oby tak dalej.

anonim
Autor: kamDG   Link do posta
21:54:22, 13-10-08
konkretnie i dobrze powiedziane

Miklaś
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:55:07, 13-10-08
Sebek mój człowiek !

Obrałeś konkretny kierunek, dąż.

anonim
Autor: żabson;p   Link do posta
17:21:26, 15-10-08
no i jest gitara :D szacunek Sebunia !

anonim
Autor: 135235235   Link do posta
03:54:49, 18-10-08
POLSKI RAP DARMOWE MP3 DOWNLOAD !!!


peb.pl(...).html

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-233-217-91.compute-1.amazonaws.com (3.233.217.91). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.