Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Zawsze pracuje nad jakimś projektem - wywiad z Młodziakiem

Zawsze pracuje nad jakimś projektem - wywiad z Młodziakiem

Autor: Comeout-Label

Dowiedz się więcej o: MłodyM.

Młodziak - filar składu Mensentis. Można go było usłyszeć na kilku płytach ukazanych drogą oficjalną m.in. Rap-in Underground - gdzie kawałek Mensentis "Kiedy zachodzi słońce" prod. 101 Decybeli był singlem płyty; Projekt Beatowsky - "to mój apel" również został wybrany (obok numerów Dizkreta i Pezeta) na utwór promujący tę produkcję; jego zwrotka znalazła się na kultowej składance Kodex III Wyrok.

Z tego co wiem razem z HGO i Temkiem współtworzycie skład MENSENTIS ostatnia płyta tego składu ukazała się w 2003 roku, macie jakieś plany żeby wydać cos nowego w najbliższym czasie?
Młodziak: Tak. Zawsze mamy plany, żeby coś zrobić. Niestety do tej pory to były częściej plany niż jakieś konstruktywne działania. 'Stary' Mensentis, jeszcze w składzie ja i HGO powstaje od 2004 roku, kiedy zaczęliśmy myśleć o nowej płycie, poprzez 2005 kiedy mieliśmy ją zakontraktowaną w ś.p. Rap-in'ie do dziś.. Ale plany są, jesteśmy na pewno bliżej niż dalej, i jestem prawie pewny, że w pierwszej połowie 2009 płyta się pojawi. Nazywać się będzie "Siła Charakteru". Natomiast 'Nowy' Mensentis, już w trzyosobowym składzie, to dopiero luźne nagrywki i pomysły, fragment 'starego' i 'nowego' Mensentisu będzie można niedługo usłyszeć na dodatku do mojej płyty, który wypuszczę jakoś na początku grudnia. Będą to kawałki z Kroniki na samplach, plus pojawi się kilku nowych gości na featach, tym razem z tej "pierwszej ligi". Płyta będzie się nazywać KRONIKA Remix, czekajcie na to.

Jakiś czas temu wyszła płyta Młodziak/Bojar - Kronika prace nad nią trwały 2 lata, jesteś zadowolony z tej produkcji?
Młodziak: Sam nie wiem.. zadowolony jestem przede wszystkim z jej odbioru i z bitów Bojara. Dwa lata to długi okres czasu, zwłaszcza, że nagrałem tę płytę znacznie szybciej, dwuletni czas pracy był zdeterminowany przede wszystkim kwestiami aranży, mixu i masteringu. W ciągu tak długiego czasu kawałki zdążyły się osłuchać. Osłuchały się na tyle że z 5-6 numerów w ogóle na Kronikę nie weszło, za to znalazły się ze 3 nowe kawałki, które dograłem 'w międzyczasie', w oczekiwaniu na kwestie produkcjne. To mocno wpływa na moją ocenę tej płyty. Choć nie ukrywam, że jak myślę o drugiej solowej płycie, to nie jestem pewny czy uda mi się przebić Kronikę. To w sumie jest naprawdę niezła płyta, autentyczna, pełna emocji i, co dla mnie ważne, tworząca jedną całość.

Jak doszło do tego ze postanowiłeś zrobić ten projekt razem z bojarem?
Młodziak: W sumie poznaliśmy się za czasów nagrywek w Rap-in'ie, dzięki K-det'owi, którego w tym momencie pozdrawiam. W sumie zacząłem coś nagrywać z Bojarem, w oczekiwaniu na to, aż się coś ruszy z Mensentisem. Na początku miał to być jeden kawałek, wyszedł nieźle więc zaczęliśmy rozważać EP, no a wyszło LP. A w zrobienie tego projektu było zaangażowanych znacznie więcej osób niż tylko ja i Bojar. Muszę tu dodać, że jestem bardzo wdzięczny za pomoc wielu ludzi, którzy pracowali razem ze mną nad płytą: Qbanet (www.pustepokoje.prv.pl) odpowiada za całą oprawę graficzną (kozacka, klimatyczna okładka i w tym samym klimacie strona www), Mino (Projekt Zen) zrobił nam klip (nagrał i złożył), Szczur i studio MKiT bardzo pomogło w masteringu, a wielu moich znajomych i słuchaczy pomogło w promocji dobrze wypowiadając się o produkcji, czy to do kamery (zwiastun) czy na ulicy i w internecie. Wielkie dzięki.

Jeżeli chodzi o promocję płyty został nagrany teledysk do kawałka Co ci imponuje (feat. Tomiko), planujesz jeszcze jakieś klipy?
Młodziak: W sumie zastanawiałem się nad tym, i najbardziej szczerą , w tej chwili odpowiedzią będzie: nie wiem.. zobaczymy.

Płyta jest dostępna do ściągnięcia jak i do kupienia w Internecie na twojej stronie (www.mlodyem.com). Większość słuchaczy nie kupuje płyt tylko ściąga z Internetu wiec czemu zdecydowałeś się wydać płytę tez w formie fizycznej?
Młodziak: Może się to wydawać dziwne, wiadomo jaka jest sytuacja jeśli chodzi o kupowanie płyt (nad czym bardzo ubolewam), ale pomysł wydania jej w formie fizycznej przyszedł od samych słuchaczy. Jedno czy dwa pytania można jeszcze zbagatelizować, ale jeśli zrobiła się ich większa ilość to postanowiliśmy dla takich ludzi zrobić tę płytę na cd, w okładce. Po prostu, dla prawdziwych zajawkowiczów i kolekcjonerów, bo u nas tylko tacy ludzie kupują muzykę. Szacunek. Nakład początkowy to100 sztuk, ale będę musiał trochę tego dorobić. Choć i tak, gdyby kupiło ją chociaż tylu ludzi, ile dostałem propsów, (bo o tym żeby kupiło ją tylu, ilu ją ściągnęło to nawet nie marze) to mógłbym sobie przynajmniej jakieś przyzwoite studio zbudować..

Co powiesz o komentarzach typu "Płyta roku" z tego co czytałem wiele słuchaczy komentowało w ten sposób płytę, no i cytuje tekst z traku To mój świat feat insert "mamy głowę na karku i płytę roku"
Młodziak: Odważnie nawinąłem, co? :). No co mogę powiedzieć, bardzo się cieszę, że są takie opinie. Też uważam, że to niezła płyta. Mój komentarz odnośnie Kroniki jest zawarty w kawałku "To samo", można go sprawdzić na www.myspace.com/mlodziak, zapraszam.

Czyżby w traku Chcemy wygrać cytuje: "ostatnio głośna kwestia bo jakiś typ napisał ze chce zabić prezydenta w sumie śmieszna sprawa, sposób na promocje" zaczepiasz tym Hukosa?
Młodziak: W sumie rzeczywiście można to tak odebrać, ale to nie diss. Rozmawiałem o tym z Hukosem. Kiedy to pisałem nie zastanawiałem się nad tym, czy ktoś to odbierze jako zaczepkę, bo nie chodziło mi o zaczepianie Hukosa, tylko o reakcję rządu i mediów na całą tę sprawę. No ale raper jest rozliczany nie z tego co chce powiedzieć, tylko z tego co mówi, wiec nie dziwi mnie to pytanie. Na mixtapie HI FI Bandy wypowiedziałem się już chyba trochę bardziej precyzyjnie o tej kwestii, niedługo będzie w sieci. Także bez dissów. Ogólnie nie interesuje się opcjami typu beefy, to raczej truskulowa zajawka, doceniam, ale ja mam inną misje. Chociaż poważnych zaczepek na pewno nie zostawię bez odpowiedzi.

Płyta Kronika została nagrana w nowoczesnym stylu, wielu odbiera bity bojara jako "techno" czy bity bardziej żywe i nowoczesne zaliczane sa do "techna" ?
Młodziak: No moim zdaniem nie. Mówią tak chyba ludzie którzy nie bardzo ogarniają klubową muzykę. Zupełnie nie trafne porównanie. Dla mnie na Kronice są konkretne, nowoczesne produkcje. Jak ktoś chce szukać porównań, to niech zajrzy za naszą zachodnią granicę.

Jak doszło do tego ze twoja zwrotka znalazła się na Kodexie w traku Młodziak, Czupryna, Kamyk - Moja Droga
Młodziak: W wyniku konkursu zorganizowanego przez L.A i Magierę. Byłem, obok Czupryny, Grubsona i Kamyka jednym ze zwycięzców. Trochę średnio mi się podobała koncepcja wspólnego traku, bo z Czupryną i Kamykiem w zasadzie w ogóle się nie znamy. Co za tym idzie ucierpiała na tym koncepcja na trak, przez co numer mógł stracić trochę na wartości. Ale to już historia, Czuprynę i Kamyka pozdrawiam, a być na Kodexie obok największych polskiej rap sceny, to duże wyróżnienie.

Z bojarem bardzo dobrze się dogadywaliście, macie w planach zrobić coś jeszcze razem?
Młodziak: Z Bojarem bardzo dobrze się dogadywaliśmy nie tylko w kwestiach muzycznych, ale też w całej reszcie. Bardzo chciałbym jeszcze kiedyś zrobić z nim płytę, ale czas pokaże jak będzie. Jesteśmy coraz starsi, Pan Bo. ma już rodzinę, więc priorytety się trochę zmieniają, jest po prostu mniej czasu na zabawę. Ale jestem dobrej myśli, kontaktu nie zrywamy.

Pracujesz obecnie nad jakimś Projektem? Masz coś w planach?
Młodziak: Zawsze pracuje nad jakimś projektem i zawsze mam coś w planach. Robiliśmy płytę 'Tomiko, Bzyker, Młodziak', ale na razie prace nad nią zostały zawieszone na czas nieokreślony, kilka z tych numerów pewnie gdzieś z Tomikiem wypuścimy, się zobaczy. Robie jak już wspomniałem dwa Mensentisy (stary i nowy), a oprócz tego projekt z Insertem. Do tego od dochodzą występy gościnne (o niektórych z nich można przeczytać na moim myspace), których jest coraz więcej, nie mówiąc o propozycjach - od wydania Kroniki zaczął się nowy rozdział. Niestety w związku z taką ilością jestem zmuszony często odmawiać - nic personalnie. W każdym razie właśnie budujemy jakieś domowe studyjko MNS i jedziemy z materiałem!

Jesteś zadowolony z promocji płyty?
Młodziak: Promocja zawsze może być lepsza, zrobiłem, a w zasadzie nadal robie, co w mojej (w naszej) mocy i w sumie chyba nie jest źle. Niedługo wrzucę w net jakieś a capelle dla producentów, wychodzi KRONIKA Remix z czołowymi graczami z WWA, właśnie robisz ze mną wywiad, coś tam się dzieje, a to chyba najważniejsze.

Zastanawiałeś się dlaczego rap znalazł się w twoim życiu?
Młodziak: Filozoficzne pytanie:) myślę, że to kwestia środowiska w jakim się wychowałem. Zaszczepili we mnie tę muzykę, a miłość do niej pielęgnowałem już sam. Miałem chyba szczęście, bo cholernie się cieszę, że mogę pisać.

Co sadzisz o rozwoju polskiego rapu ?
Młodziak: Rozwój jest, podziemie jest na bardzo wysokim poziomie, nasz "mainstream", też kozacko. Jest naprawdę dobrze, a zapowiada się, że będzie lepiej. Myślę, jednak, że i tak dynamiczny rozwój polskiego rapu mocno hamuje brak pieniędzy. Fani na hh.pl, którzy pewnie w życiu nie kupili oryginalnej płyty narzekają, że znowu ktoś wypuścił niskobudżetowy teledysk. Chcieliby mieć tłuste brzmienie na słuchawkach, ale nie zastanawiają się skąd artyści (nie tacy jak ja, tylko ci, którzy wydają legalne rzeczy) mają mieć pieniądze na dobre studio, porządny mix i master. Na profesjonalne warunki do tworzenia muzyki niewielu raperów może sobie w Polsce pozwolić, więc jak można wymagać profesjonalnych efektów, albo przeszczepiać oczekiwania z USA do nas. Tacy ludzie niech najpierw zaczną od siebie i spojrzą ile się sprzedaje płyt w Stanach. Rap zszedł z piedestału mody, ale może to i lepiej, bo ciągle najważniejsza dla nas będzie treść, a nie chwytliwy refren, który puszczą w radiu. Będzie coraz lepiej, tyle, że nie można się nastawiać na kokosy z muzyki.

Dzięki za wywiad.
Młodziak: Dzięki, pozdrawiam

Posłuchaj: Młodziak/Bojar - "Kronika"

Dowiedz się więcej o: MłodyM.


Informacje o artykule
Data dodania:2008-11-24
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.25 (4)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Comeout-Label, 30 lat
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Uważam że takie czasy nie powrócą - wywiad z Siódmym
Wywiad z SumaStyli
Nowy porządek świata - wywiad z duetem Dezinte/Capish
Wywiad z Emratem i Expe
"Pysk w Pysk" - Wywiad z Pyskatym

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: serio   Link do posta
08:51:23, 24-11-08
tak jakby całkiem spoko. ZDR.

CZARTORYSKI
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:50:51, 24-11-08
nie czytalem i nie przeczytam wywiadu bo nic z tych kilmatów nie kumam za duzo tego rapu juz wyszlo pogubilem sie 

tequilla
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:56:14, 24-11-08
Młodziak, kiedy jakiś koncert zagrasz?

^zord0n
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:23:51, 25-11-08
Młodziak mądra głowa :]

anonim
Autor: uyfufyiyg   Link do posta
22:11:01, 29-01-09
Bicik dobry... tyle ;]

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-208-66.compute-1.amazonaws.com (3.234.208.66). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.