Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

Umysł bez barier na muzykę - wywiad z Aniołem

Umysł bez barier na muzykę - wywiad z Aniołem

Autor: Wróbel!

Dowiedz się więcej o: Anioł.

Rozwój techniczny, łączenie Hip-Hopu z innymi gatunkami muzyki. Studia i zarabianie na emigracji. Tworzenie Rapu z pasji, dla siebie i dla ludzi. Co się zmieniło u Anioła od wydania profesjonalnego nielegala "Zza Kulis"? O tym wszystkim przeczytacie w tym wywiadzie.

Ponad rok temu wydałeś płytę "Zza Kulis", jak z perspektywy czasu oceniasz tą produkcję?
Anioł: Uważam, że to dobra produkcja. Włożyłem w nią jak na tamten okres tyle pracy na ile mogłem sobie pozwolić. Jest tam dużo techniki i punchlinów, czyli tego co lubię w rapie. Podkłady też jak najbardziej mi odpowiadają. Spotkałem się z wieloma pozytywnymi ocenami tej płyty, a samych tylko 3 kawałków które umieściłem na hh.pl ściągnęło około 15 tysięcy osób więc to chyba o czymś świadczy. Jedyne co bym zmienił to bardziej urozmaicił flow. Poza tym przez ten rok zmieniło się sporo w moim życiu i na pewno mam już inne podejście do pewnych spraw, ale to już inna historii...

Jak doszło do współpracy między Tobą a WSZ i CNE?
Anioł: Wujka Samo zło poznałem już 4 lata temu na jednej z freestylowych bitew, nie pamiętam dokładnie, ale chyba to było w Przestrzeni Graffenberga w Warszawie. Było to w czasach kiedy śmigałem na wiele freestylowych bitew po całej Polsce. Wujek też często próbował swoich sił na majku więc po prostu poznaliśmy się. Dogadywaliśmy się zajebiście, szanuje go jako mc i człowieka więc zaproponowałem mu dogranie się do kawałka przy okazji tworzenia płyty "Zza kulis". Wysłałem mu podkład i swoją zwrotkę. CNE też usłyszał moją zwrotkę i spodobał mu się ten joint. To było w czasie kiedy WSZ i CNE nagrywali wspólnie więc postanowili się razem dograć. Wpadłem do Warszawy i kawałek nagraliśmy w Lubię Wąchać Winyl studio u Numera. W tym miejscu chciałbym podziękować za umożliwienie realizacji tego kawałka Numerowi i za pomoc w nagraniu Zerówce:)

Czym się inspirujesz tworząc swoją muzykę? Wielu raperów dzisiaj ucieka w nowe brzmienia, Twoje produkcje są jednak klasyczne...
Anioł: Inspiruje się życiem... klasyczny rap z techniką na wysokim poziomie i celnymi punchami jest chyba najlepszą formą wyrazu dla mnie jako MC. Aczkolwiek to nie jest tak, że ten rap jest "czysto klasyczny", albo że klasyczny rap nie zmienia się. Wręcz przeciwnie cały czas ewoluuje w tym co robię inaczej nie miałoby to sensu. Trzeba słuchać dużo muzyki i często sięgać do innych gatunków, żeby rozwijać umysł w kwestii tworzenia muzyki. Zresztą moje nowe kawałki są zróżnicowane i trudno jako całość oceniać to co teraz robię jako klasyczny rap, gdyż ma wiele innych elementów, ale to już pozostawiam do sprawdzenia słuchającym nowych tracków.

Co sądzisz o dzisiejszym polskim podziemiu? a co o tzw Pierwszej Lidze?
Anioł: Polskie podziemie na pewno cały czas się rozrasta. Nie oznacza to wcale czegoś dobrego, ponieważ może wkrótce dojść do sytuacji, że będzie więcej rapujących niż słuchaczy. Jest to oczywiście stwierdzenie nieco przesadzone, ale spójrzmy na to z drugiej strony. Coraz więcej osób rapuje w podziemiu, a nie przedkłada to się na wydanie płyty na legalu więc chcąc nie chcąc może tak dojść do sytuacji przedstawionej w zdaniu wyżej. Nie chce nikogo krytykować, ale uważam, że wielu osobom z podziemia brakuje samokrytyki, a to w połączeniu z naszą narodową cechą jaką jest obrażanie się jeśli tylko ktoś nam powie, że nie jesteśmy najlepsi tworzy często absurdalne sytuacje typu: "jestem kurwa mega zajebisty ale nie mam kontaktów więc nie wydam legala" Takie podejście jest chyba trochę chore...Co do pierwszej ligi to istnieje w ogóle taka? Myślę, że są niektórzy MC lepiej są rozpromowani i tyle. Chociaż wiadomo, że kilka ksyw każdy zna i to dlatego, że mają fame, który idzie w parze ze skillsami. Dobrze, że są tacy którzy podnoszą poprzeczkę.

Co chciałbyś zmienić w dzisiejszym hip-hopie?
Anioł: Jeśli chodzi o polską scenę to na pewno to, żeby było więcej dziewczyn rapujących, bo robi to się trochę "jednopłciowa gra". Tak poza tym to tego, żeby ludzie będący członkami kultury Hip-Hop pamiętali o korzeniach i tych wartościach na których ta kultura wyrosła. Wszechobecny "plastik" w dzisiejszych czasach dotyka każdej sfery życia w związku z tym też Hip-Hopu, a szkoda...Zresztą podobno Hip-Hop is dead? Więc chciałbym, żeby zmartwychwstał, żeby było w nim więcej prawdy i szacunku, a mniej pozerstwa i sztucznego lansu.

Grałeś koncerty przed różną publicznością, gdzie Ci się gra najlepiej?
Anioł: Hmmm... chyba w Bydgoszczy. Niestety w Koninie czyli mieście, które reprezentuje rzadko odbywają się koncerty. Ostatnio grałem tam w marcu jako support przed Guralem i też było spoko. To nie jest tak , że chodzi o miasto tu chodzi o publikę, a publika czasami w tym samym mieście, ale w różnym czasie jest różna. Co zaobserwowałem grając koncerty to to, że zaniża się sukcesywnie wiek a co za tym idzie świadomość muzyczna publiki w ogóle coraz mniej ludzi przychodzi na koncerty... niestety. Nie ma też praktycznie zainteresowania suportami tak jak kiedyś. Każdy przychodzi na "główną gwiazdę" a organizatorzy mają wyjebane na podziemne składy.

Pochodzisz z Konina lecz na ostatniej produkcji miałeś mało kolaboracji z Konińskimi MC's i beatmakerami, jest jakiś powód?
Anioł: Nie miałem żadnych kolaboracji z Konińskimi MC's na płycie "Zza kulis", ale na wcześniejszych miałem. Był to wokalnie i jako producent Eljot, bity tez robił Kaletka, czy Olas z Frontalna, na majku udzielał tez się Zając z 3 Styli, a teraz scena się podzieliła. Nie mam żadnych konfliktów z nikim, ale widać nie ma tez odpowiedniego zgrania. Jestem jednak otwarty na współprace zwłaszcza z rodzimymi MC's. Zresztą wkrótce powinien ukazać się mój wspólny kawałek nagrany na solową płytę jednego z Konińskich MC's więc czekajcie. Poza tym kiedyś był zupełni inny klimat. Jeszcze za czasów Bractwa Rymu, czy kiedy Ash z 3 Styli stanowił część składu Grammatik. Jednak wszystko się zmienia i niestety niekoniecznie na lepsze...

Boom na Hip-Hop już minął, nie ma Hip-Hopu w kolorowych gazetach, w stacjach muzycznych klipy hip-hopowe są puszczane sporadycznie, czy młody artysta ma szansę się dziś wybić by utrzymać się z tworzenia muzyki?
Anioł: Odpowiem krótko w 99% nie ma na to szans. Przytoczę tu wersy ze swojego kawałka:
"Kraj ma się fatalnie muzyka chodzi o lasce
Prędzej wydałbym legalnie chyba na Alasce
Jest nadzieja poprawy w podziemiu na trackach
Ale lepiej ją zostawić choremu na raka..."

To chyba tyle na ten temat.

Każdy artysta tak naprawdę chce za swoją pracę dostawać odpowiednie wynagrodzenie, dziś mało która wytwórnia inwestuje w nieznane osoby bo to się nie opłaca, jak Ty patrzysz na temat pieniędzy w Polskim Hip-Hopie...
Anioł: Pieniądze w Polskim Hip-Hopie są niemalże utopią. Można by na palcach jednej ręki wymienić tych, którzy naprawdę zrobili na rapie "wystarczająco dużo", żeby godnie żyć np. Ostry czy Tede. Przy czym Ostry każdą swoją płytę sam sobie produkuje a wydał ich legalnie chyba z 10 i jest geniuszem w tym co robi. Tede natomiast stał się medialna osobą i to pewnie jest główne źródło jego dochodów. Jest też paru, hmmm trudno ich nazwać MC, ale np. taki Mezo czy Verba chyba zarobili niestety na Hip-Hopie, kalając jego imię, niezły hajs. Różną drogę można wybrać, ale wydaje mi się, że z samego Hip-Hopu ciężko jest w Polsce żyć na poziomie.

Niedawno w internecie pojawił się Twój pierwszy klip, zrealizowany zajawkowo, non-profit, możesz opowiedzieć coś o tym klipie? i dlaczego powstał do kawałków "Wszystko/Emigracja"
Anioł: Jego realizacją zajął się Jarek Wojnowski. To mój znajomy, który studiuje reżyserie w Warszawie. Zaproponował mi pomoc i tak jakoś spontanicznie to wszystko się potoczyło dalej. Klip powstał do II zwrotki kawałka "Wszystko we wszystkim" jeszcze z płyty "Zza kulis", bo ta zwrotka zawsze mi się podobała, a Jackowi ten kawałek. "Emigracja" z kolei to utwór bardzo osobisty ma już co prawda ponad rok, bo opowiada o sytuacji z wakacji 2007, ale jego przesłanie jest nadal aktualne. Teledysk nie miał tak naprawdę żadnego budżetu musiałem więc wybrać kawałki z myślą o ich odzwierciedleniu. I właśnie te kawałki się do tego jak najbardziej nadawały. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wkrótce powstaną kolejne klipy do zupełnie innych kawałków zarówno pod względem muzycznym jak i wizualnym będą odbiegały od tego co mogliście zobaczysz w klipie "Wszystko/Emigracja".

Cały czas tworzysz nowe kawałki, zbliża się nowa płyta?
Anioł: Dokładnie takie mam założenie. Początkowo planowałem wydać Epke typu MC/Producent razem z Rob Sonem z Brzegu, ale w związku z tym, że mam już kilka gotowych numerów, gdzie za podkłady są odpowiedzialni inni producenci postanowiłem wydać Longplaya. Obecnie pod względem produkcji skupiam się wyłącznie na współpracy z Rob Sonem, który w 100% spełnia moje oczekiwania muzyczne. Miejmy nadzieje, że czas pozwoli mi na to, żeby nowa płyta powstała. Na pewno będzie bardzo urozmaicona. Od bangerów, przez g-funk, aż do samplowanych klasycznych bitów.

Masz już na koncie kilka nielegali. "Zza kulis" była wydana dosyć profesjonalnie, będziesz szukał wydawcy dla nowej produkcji?
Anioł: Raczej nie. Kiedyś o tym myślałem, ale na chwile obecną nie widzę w tym sensu chociażby z tego względu, że nie miałbym czasu na profesjonalne nagranie płyty... chyba. Poza tym nie odnalazł bym się w sytuacji, w której ktoś by mi coś narzucał. Gdyby jednak znalazł się wydawca, który dał by mi wolną rękę i zaoferował dobre warunki to czemu nie, ale nie żebym szukał wydawcy. Poza tym studiuje 2 kierunki równolegle na studiach dziennych. Na Europeistyce pisze już magistrat, a na Prawie jestem na 4 roku więc skupiam się na niedalekiej przyszłości i próbuje dać jak najlepsze podwaliny do możliwości podjęcia jak najlepszej pracy. To w tym widzę przyszłość i to właśnie to zajmuje mi najwięcej czasu. Tak, że zapraszam za parę lat do kancelarii heh

Jakich gości można się spodziewać na nowej produkcji? i dlaczego właśnie oni?
Anioł: Sam jeszcze nie wiem jaki będzie finalny skład gości. Na chwile obecną mogę powiedzieć te osoby z którymi są już gotowe tracki. Jest to Enson, Gawer, Zamar, Stillo wokalnie, a muzycznie to Kosa (Bydgoszcz), Rob son (Brzeg), Folku (Kraków) i Ksywa Bez Didżeja. Dj Paulo i Dj Seli siekną na pewno cuty. Będzie też Stub z Sofy i pewnie jeszcze inni goście. Czemu akurat oni? Znam te osoby, lubię ich zarówno jako ludzi jak i artystów więc współpraca potoczyła się naturalnym torem. Poza tym dobrałem gościnne występy tak, żeby jak najbardziej pasowały do koncepcji poszczególnych utworów.

Kilka słów na koniec
Anioł:
Sprawdzajcie www.myspace.com/aniolrap. Możecie tam posłuchać nowych kawałków. Wielkie pięć dla wszystkich z wiarą w sercu i umysłem bez barier!

Posłuchaj:
- Anioł "Emigracja (prod. Szops, cuty Dj Paulo)" mp3
- Anioł "To nie wybór (ft. Gawer, Enson prod. Kosa)" mp3

Dowiedz się więcej o: Anioł.


Informacje o artykule
Data dodania:2008-12-23
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Wróbel!, 30 lat
mężczyzna, Lądek

Ostatnie artykuły tego autora:
Mocne uderzenie z Konina - Wywiad z Frontalem

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Ludzki Czlowiek)cale zycie na banie)
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:58:40, 23-12-08
Tekst: Wróbel!

luzik
Autor: luzik   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:09:05, 23-12-08
JOŁ

LUBIE_MLEKO_ŁACIATE_2%_UHT
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:16:00, 23-12-08
wsadz se tego palca w odbyt pederasto, gówno z naszych butów już cie dawno olało.


więc nie kozacz tyle szczylu.

Master of Ceremony
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:28:00, 23-12-08
co to za lamus w ogóle?

anonim
Autor: ArseneWenger   Link do posta
15:27:58, 23-12-08
Więc wszyscy raaaazeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemmmmmmmm mmmmmm
JEBAĆ ANIOŁA MARNEGO ŚPIEWAKA CO SIĘ SPRZEDAŁ ZA 2zł.
ŻARTOWAŁEM DOBRE RAPSY .Piona

anonim
Autor: lukukukukukuku   Link do posta
16:12:52, 23-12-08
co za pajac. po chuj taki wywiad tu??

jajko-niespodzianka
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:49:22, 23-12-08
nie znam tego lamusa

korzen7
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:13:32, 23-12-08
Jak nie znasz lamusie i jak lamusie nie słyszałeś to wejdź na myspace i wtedy sie wypowiadaj! Dobry wywiad!

anonim
Autor: eg   Link do posta
18:39:39, 23-12-08
soryyy ale wole nowego Eldoke i Piha :d

anonim
Autor: twój szef kurwo   Link do posta
19:24:22, 23-12-08
nie jaram sie typem. zrzyna punchliny

SEBA TO SPAMER
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:25:41, 23-12-08

MEZO i VERBA GO ZJADAJĄ JEDNYM WERSEM


anonim
Autor: GetEmDog   Link do posta
22:35:07, 23-12-08
Piszesz, to co najwyżej, pracę magisterską, a w magistracie to się możesz zatrudnić...jak dobrze pójdzie. Nie ma to jak wyższe wykształcenie, nie ?

anonim
Autor: ziomekZkonina   Link do posta
11:49:04, 24-12-08
"klasyczny rap z techniką na wysokim poziomie i celnymi punchami jest chyba najlepszą formą wyrazu dla mnie jako MC"
hahahhahah usmialem sie po przeczytaniu tych zdan.Aniol i technika na wysokim poziomie i celne punche?chyba nie w tym swiecie hahahhaha XD

anonim
Autor: sssssssssssssssssssssss   Link do posta
11:50:42, 24-12-08
anioł wypierdalaj z torunia !

anonim
Autor: hujaniołhuj   Link do posta
13:04:55, 24-12-08
ANIOŁ WOŃ Z TORUNIA!!!!

KONIN SIĘ WSTYDZI!

anonim
Autor: frontalny   Link do posta
22:28:38, 24-12-08
kolejny baran machający środkowym palcem, kozak w chooooy pfff żal wsadź se go wiesz gdzie, ja rozumiem że kopiujecie Stany ale tam jakoś w każdym traku jakoś mi nie machają fakami a tu co kawałek to z 9 na 10 typa fak za fakiem mało kreatywni z was goście

anonim
Autor: doluno   Link do posta
23:46:15, 25-12-08
co to za leszcz?
ile on ma... 14 lat?
jednak świat schodzi na psy

anonim
Autor: Rastik   Link do posta
10:38:12, 26-12-08
A razem z nim ty...  2+5=11

anonim
Autor: wqazvxfdyhsatzd   Link do posta
23:23:30, 26-12-08

anonim
Autor: 12345   Link do posta
18:24:35, 27-12-08
PRODUCENT NA PŁYTACH TAKICH LUDZI JAK ELDO, MOLESTA, PIH, PEZET CZY 247

EXCLUSIVE BEATZ

POLAND QUALITY

ONLY ON MYSPACE

www.tiny.pl/62j9


NAJLEPSZE BITY POLSKIEGO POCHODZENIA

anonim
Autor: http://rapid.clpp.pl/95347   Link do posta
01:17:32, 28-12-08

redakcja
Twój host (.) został zablokowany do: 2019-06-19. Zaloguj się, by móc dodawać wypowiedzi.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies