Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Hip-Hop jako kultura stracił swoją autentyczność - Meridialu

Hip-Hop jako kultura stracił swoją autentyczność - Meridialu

Autor: se3a

Mięki: (...) Z jednej strony cieszy poprawa jakości brzmienia (jeśli chodzi o MeriDialu to naprawdę przepaść), z drugiej strony martwi mnie odejście od korzeni. Eksperymenty typu rapowany tekst do dyskotekowego bitu jak dla mnie nie przechodzą.

Pod koniec września miała miejsce premiera najnowszej płyty MeriDialu zatytułowanej "Dekada". Dla przypomnienia jest to dwupłytowy materiał z okazji 10-lecia działalności składu w podziemiu. Na CD1 znajdą się nowe kawałki a na CD2 remixy starszych kawałków oraz gościnne występy zaproszonych raperów. W tworzeniu płyty udział wzięło ponad 40 osób: raperzy, producenci, DJe, freestylerzy, beatboxerzy, graficy i inni. O tym jak powstawała płyta oraz co zmieniło się przez te dziesięć lat przeczytacie w wywiadzie.

"10 lat minęło jak 1 dzień"... Niedawno ukazała się Wasza nowa płyta, będąca jednocześnie podsumowaniem Waszej dotychczasowej działalności. Polski Hip-Hop w 1998 a 2008 to już w zasadzie dwie różne bajki. Jak w Waszych oczach zmienił się Hip-Hop przez te dziesięć lat?
Karim: Myślę, że Hip-Hop jako kultura stracił swoją autentyczność, jaką posiadał 10 lat temu. Wtedy był awangardowym nurtem, alternatywnym w stosunku do szeroko rozumianej pop kultury. Dzisiaj pomieszaliśmy to z elementami od których wtedy chcieliśmy się odciąć. Plusem są klipy z fajnymi tyłkami, raperów stać na fajne wózki itd. - cóż, coś za coś.
Mięki: Tak, to rzeczywiście dwie rożne bajki, ale ja nie jestem pewien czy to dobrze. Z jednej strony cieszy poprawa jakości brzmienia (jeśli chodzi o MeriDialu to naprawdę przepaść), z drugiej strony martwi mnie odejście od korzeni. Eksperymenty typu rapowany tekst do dyskotekowego bitu jak dla mnie nie przechodzą.
Młody: Ja jestem właśnie w 90 latach - to był niesamowity okres w Hip-Hopie - przepoczwarzenie z oldschoolu w coś nowego, producenci zaczęli przykładać większą wagę do samej ścieżki melodyjnej, basowej, gdzie wcześniej raczej chodziło o bit z drobną melodią w tle. Bardzo dużo nowych ekip, raperów, dj-ów oczywiście mówiąc o USA, ponieważ w Polsce Hip-Hop się dopiero rodził, byli już ludzie porozrzucani po całej Polsce, którzy tworzyli "polski oldschool", do dziś tworzą i u nich widać mniej lub bardziej metamorfozę polskiego Hip-Hopu. Przykładami nie będę tutaj przedłużał. Generalnie stwierdzenie, ze "jesteśmy 10 lat za murzynami" jest trafione w dziesiątkę. To co się dzieje w USA od kilku lat mnie nie przekonuje. Muzyka gdzieś tam zeszła na dalszy plan, wszystkie kawałki są takie same i niestety w Polsce rodzi się podobna tendencja. To czym się jaram można przedstawić kawałkiem Projektantów "To Słychać".
Staf: Przede wszystkim nastąpiła ogromna zmiana w brzmieniu utworów. Jakość i możliwości nagrywania, robienia bitów są nieporównywalne do tych sprzed 10-ciu lat. Jednak wolę czasem posłuchać produkcji z poprzedniego stulecia. To co nie podoba mi się w obecnym Hip-Hopie to pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Życie...

W tworzeniu płyty udział wzięło ponad 40 osób: raperzy, producenci, DJe, freestylerzy, beatboxerzy, graficy i inni. Jak Wam się udało to wszystko ogarnąć i skąd taki pomysł, aby ich wszystkich zaprosić?
Mięki: Wszystkiemu winny jest Staf jr (śmiech). Jako menadżer MeriDialu zajął się organizacją wszystkiego od początku do końca. Myślę, że gdyby nie jego zapał i zainteresowanie ta płyta nie ukazałaby się w tym stuleciu i na pewno nie z takim rozmachem (myślę tu o ludziach zaangażowanych w ten projekt).
Młody: Generalnie na to pytanie powinien odpowiedzieć Staf jr, ponieważ on to wszystko ogarnął, ale uważam, ze wynikło to ze zwykłej sympatii, jakiegoś wspólnego gustu muzycznego, chęci współpracy itd.
Staf: Płytą "Dekada" chcieliśmy podsumować swoją działalność, a co za tym idzie nasze znajomości - stąd pomysł na tylu gości. Większość osób ogarniał mój brat. Wszystko odbyło się na koleżeńskich relacjach. Bez narzucania się.
Staf jr: Odpowiedź na to pytanie tkwi w stwierdzeniu "Hip-Hop nie dzieli nas, a łączy". Reaktywowaliśmy wszystkie nieskończone projekty, niezrealizowane pomysły i dzięki znajomościom opartym na obustronnej sympatii oraz mobilizacji i zaangażowaniu ogółu, udało nam się wydać "Dekadę" w ciągu dwóch miesięcy. Nie ukrywam, że bardzo ważną rolę w projekcie odegrał deadline związany z premierą płyty oraz promocyjnym koncertem w Mega Clubie.

W notce do płyty czytamy, że jest to materiał z okazji 10-lecia działalności składu w podziemiu. Czy macie w planach wydać wreszcie coś na legalu?
Karim: Mamy.
Mięki: Jak dla mnie to nie jest jeszcze poziom na legal...
Młody: Oczywiście, że tak. Każdy chce być słuchany mniej lub bardziej przez jak największe grono słuchaczy, ale nic na siłę. Kiedy przyjdzie na to pora i okazja, to zrobimy może jakiś legal, a na razie "niektóre rzeczy muszą zostać w podziemiu".
Staf: Chcielibyśmy wydać płytę legalnie, dążymy do tego. Do tej pory jakoś nie mieliśmy szansy, a może chęci. Myślę, że w końcu się uda.

Młody: To był niesamowity okres w Hip-Hopie - przepoczwarzenie z oldschoolu w coś nowego. (...) Bardzo dużo nowych ekip, raperów, dj-ów oczywiście mówiąc o USA, ponieważ w Polsce Hip-Hop się dopiero rodził, byli już ludzie porozrzucani po całej Polsce, którzy tworzyli "polski oldschool", do dziś tworzą i u nich widać mniej lub bardziej metamorfozę polskiego Hip-Hopu.

Album promowany jest trasą koncertową. Macie sporo melanżowych kawałków. Jak zatem odbierany jest Wasz materiał na żywo przez publiczność. No i gdzie w najbliższym czasie będzie można Was usłyszeć?
Karim: Odbiór z każdym koncertem jest coraz lepszy, coraz więcej ludzi dociera do naszych płyt, znają materiał i widać tego efekty na koncertach. Pamiętam jak dawno temu rozmawiałem z Miękim o tym, że najlepszą opcją byłoby zostać na zawsze podziemnym składem i jednocześnie być rozpoznawanym w całej Polsce. Dzisiaj, co prawda mamy w planach docelowo uderzyć na półki sklepów, ale myślę, że puenta tamtej rozmowy została zrealizowana.
Młody: Kapele, składy, ekipy itd., można podzielić na studyjne oraz sceniczne, tzn. robiące dobre kawałki i mające lepszą prezencję na scenie. MeriDialu należało do tej drugiej grupy. Do ukazania się naszej najnowszej produkcji nasze nagrania były na niższym poziomie niż koncerty. Ludzie zawsze bardzo dobrze nas przyjmowali, istniała współpraca, koncerty były aktywne z obu stron. Po wyjściu "Dekady" ta różnica się zatarła, ponieważ uważam, że w końcu zrobiliśmy dobrą płytę. Teraz kawałki są znane wszędzie, gdzie pojedziemy i dlatego koncerty też są coraz lepsze.
Staf: Materiał jest odbierany bardzo żywiołowo (szczególnie na zakończenie każdego koncertu - kawałek "Znowu To Samo"). Żyjemy w Polsce, ludziom nie jest obcy alkohol, więc jest jak jest (śmiech)
Staf jr: Najbliższy zaplanowany koncert zagramy w lutym w Zakopanem. Oprócz tego zagramy na pewno koncerty w ramach Rap Route oraz od lata 2009 ruszamy z kolejną trasą koncertową z Fokusem. Pierwsze półrocze 2009 przeznaczamy na pracę nad najnowszą płytą MeriDialu w 3/4 Underground Studio.

W kawałku "Na sieci" opowiadacie się za wolnością Internetu. Jednak zastrzegacie, żeby kupować legale w sklepach. Jak wytłumaczyć młodym słuchaczom, że muzyka to wartość intelektualna za którą trzeba płacić, skoro mają oni na kompie album za darmo jeszcze przed oficjalną premierą?
Młody: Jest to trudna kwestia wynikająca raczej z mentalności. U nas się ściąga na klasówkach, korzysta się z pirackich gier, słucha mp3 zamiast nośników. Myślę, że nie wiadomo ile by się nagrało kawałków zachęcających do kupowania płyt, to i tak się to nie zmieni, dlatego kierowałbym się w kierunku legalnych mp3 bo są "szybkie i tanie".
Karim: Ja to widzę w następujący sposób, słucham całej masy muzyki bardzo różnego pokroju. Choćbym zrezygnował z wyjść do klubów, ubierał się w tanią odzież i jadł w najtańszej stołówce to nie stać by mnie było na kupienie każdego albumu, którego słucham (pomijam fakt, że połowy bym nie znalazł w sklepie). Byłbym hipokrytą jakbym powiedział, że nie słucham płyt ściągniętych z netu. Z drugiej strony średnio raz na miesiąc moją kolekcje zasila oryginał. Myślę, że gdyby każda osoba odwiedzająca Hip-Hop.pl kupowała oryginał choćby raz na dwa miesiące to ten rynek zacząłby hulać, wytwórnie miały by większy zysk, więcej możliwości inwestowania w nowe twarze itd. Zresztą tego domina nie trzeba tłumaczyć, jest oczywiste.

Czy kawałek "Bez komentarza" jest kierowany do konkretnej osoby?
Karim: W sumie w każdym tekście jest coś, co odnosi się do konkretnej jednostki. Zazwyczaj jednak tylko ja wiem, o kogo chodzi, natomiast dla słuchacza jest to opis sytuacji, która równie dobrze mogła przytrafić się jemu. Nie jestem fanem osobistych wycieczek w swojej twórczości. Chyba, że już mnie ktoś naprawdę wkurwi. (śmiech)
Mięki: Osobiście wszystko co pisze tyczy się konkretnych zdarzeń i ludzi. Jeśli ktoś rapuje wymyślone historie to chyba mija się z celem. Rap dla mnie ma być prawdziwy tj. oparty na faktach.
Młody: Moja kwestia tak, ale niech to zostanie w naszym gronie.
Staf: W moim przypadku do ogółu.

Podobnie pytanie jeśli chodzi o "Złodziej pomysłów." Skąd pomysł na ten dość zabawny utwór, z który bądź co bądź wielu może się identyfikować...
Młody: "Stafek podsunął pomysł no to pięknie..."
Staf: Pomysł jest z życia wzięty. Nieraz gdy z chłopakami ruszamy w bój powstają różne koncepcje, nawet rymy. Niestety często rano kiedy próbujemy poukładać puzzle z wczorajszych wojaży okazuje się że temat przepadł i nikt nic nie pamięta. To są właśnie "złodzieje pomysłów" (śmiech)

Karim: W każdym tekście jest coś, co odnosi się do konkretnej jednostki. Zazwyczaj jednak tylko ja wiem, o kogo chodzi, natomiast dla słuchacza jest to opis sytuacji, która równie dobrze mogła przytrafić się jemu.

W ubiegłym roku znaleźliście się na składance "Silesia Na Śląskich Bitach". Krążek trafił do wielu tysięcy słuchaczy. Czy nazwa MeriDialu stała się przez to bardziej znana? Bo przecież takie było założenie tej składanki...
Karim: Myślę, że tak. Świadczy o tym fakt, że podczas naszych koncertów po wydaniu tej składanki ludzie na koncertach reagowali najbardziej żywiołowo na tracki właśnie z tej płyty.
Młody: Uważam, ze tak. Widać to na koncertach. Często ludzie pytają o nasze kawałki z "Silesii...". Jednocześnie zachęcam do takich produkcji, ponieważ są bardzo zróżnicowane, gdzie każdy znajdzie swojego faworyta
Staf: Myślę, że tak. W tym momencie ciężko ocenić. Ludzie dobrze kojarzą na koncertach teksty kawałków "Bez Moralnych Ograniczeń" oraz "Nie Mam w Nawyku", a więc te, które znalazły się na "Silesii...".

Jesteśmy świeżo po premierze klipu "Co Masz Zrobić Jutro". Opowiedzcie jak przebiegały prace nad tym teledyskiem?
Karim: Ja byłem gdzieś z boku tego przedsięwzięcia, pochłaniały mnie inne sprawy. Umówiłem się z Leszkiem Buzderewiczem na jeden dzień, żeby nakręcić ujęcia ze mną. On przedstawił mi ogólny zarys scenariusza, który bardzo przypadł mi do gustu. Efekt końcowy jest nieprzewidywalny, innowacyjny i na dobrym poziomie - innymi słowy taki, jaki chciałem żeby był.
Młody: Nie mogę się za bardzo wypowiedzieć, ponieważ teraz mieszkam w Krakowie i nie miałem możliwości wziąć udziału w zdjęciach, ale efekt jest niesamowity.
Staf: Prace nad teledyskiem były podzielone na etapy. Najważniejszą rolę zagrał oczywiście aktor, my jesteśmy tylko tłem i jak można zauważyć nie trzeba było zbyt wielkiego wysiłku z naszej strony, aby klip mógł powstać. Każdy z nas wybrał któryś z terminów do ujęć i tyle. Scenariusz, reżyseria i montaż to zasługa Leszka Buzderewicza z "Datura Studio".
Staf jr: Mieliśmy zamiar zrobić go całkiem inny niż standardowe polskie klipy hip-hopowe i myślę, że nam się to udało. Zdaliśmy się w całości na kreatywność i formę realizacji przez "Datura Studio", dostosowując się do przyjętej przez nich konwencji. Klip ten będzie wyświetlany podczas niejednego Festiwalu Kina Niezależnego, jak również na Yach Film Festiwal.

"Znowu To Samo" ukazało się 20 stycznia, "Dekada" 20 września - zbieg okoliczności czy dwudziestka to szczególna liczba?
MeriDialu: Zbieg okoliczności. Może to wróżba na kolejną dekadę (śmiech)

"Dekada" jest w całości do pobrania z internetu. Czy macie może orientacyjne dane co do ilości pobrań albumu z oficjalnych źródeł?
Staf jr:
Jeśli chodzi o ilość pobrań, to z naszej oficjalnej strony raplapto.com płytę pobrano 8 tys. razy, z profilu myspace.com/meridialu 7 tys. razy oraz kilka tysięcy pobrań ze stron naszych patronów medialnych i sponsorów, jak również z nieoficjalnych źródeł w postaci rapidshare, wyslijto czy sendspace, więc śmiało można stwierdzić, że ilość ściągnięć osiągnęła liczbę 20 tysięcy. Oprócz tego płytę wydaliśmy w limitowanym nakładzie 350 egzemplarzy CD i wszystkie się rozeszły.

Młody: U nas się ściąga na klasówkach, korzysta się z pirackich gier, słucha mp3 zamiast nośników. Myślę, że nie wiadomo ile by się nagrało kawałków zachęcających do kupowania płyt, to i tak się to nie zmieni, dlatego kierowałbym się w kierunku legalnych mp3 bo są "szybkie i tanie".

Jakie są Wasze plany solowe. Z tego co wiem Karim szykujesz się do wydania nowej płyty... a pozostali?
Karim: Tak, nagrywam materiał na swój nowy album, który ukaże się w 2009 roku i będzie zatytułowany "Wiem, Że Warto".
Młody: Osobiście nie mam planów solowych. Obecnie zaczęły się prace nad kolejnym MeriDialu.
Staf: Miałem plan na solówkę, ale zrezygnowałem z niego. Wolę działać w grupie.
Staf jr: Co do planów na 2009 rok, to w marcu ukaże się klip do kawałka nagranego z Pokahontaz "Sierściuchy", zrealizowany przez Przedmarańczę, a utrzymany w konwencji filmów grozy. Na 2009 rok planujemy również kolejną produkcję MeriDialu, na którą zaprosimy wielu utalentowanych producentów i raperów z którymi współpracujemy.

Jako że zarówno album jaki i obecny okres (koniec roku) klimatycznie nastraja do podsumowań, powiedzcie jak oceniacie miniony rok w muzyce polskiej i zagranicznej?
Karim: Może ograniczę się tylko do hip-hopu i tylko do dwóch albumów, które przypadły mi w tym roku najbardziej do gustu. W Polsce będzie to debiut Lilu, bo lubię nowe rzeczy, a w Stanach będzie to Nas, bo lubię też stare rzeczy w nowym stylu. (śmiech)
Młody: Miniony rok przyniósł nam zajebistą płytę Mariki, a jeśli chodzi o zagranicę to w sumie nic mi nie przychodzi do głowy, ponieważ Gang Starr nie wydali płyty (śmiech)
Staf jr: Jeśli chodzi o naszą działalność to ten rok był bardzo udany. Stworzyliśmy undergroundowy label Rap Łap To zrzeszający kilkunastu artystów. Wydaliśmy ponadto dwie płyty (w tym "Dekadę" na 2 CD), nakręciliśmy dwa klipy oraz zagraliśmy, w ramach trasy promującej nasze dwie płyty, aż 60 koncertów! (w tym dwa przed tysięczną publiką z okazji 15-lecia katowickiego Mega Clubu oraz w ramach Rap Route we Wrocławiu). Zapraszamy na nasze strony: www.raplapto.com.

Foto: Kuba DobekInformacje o artykule
Data dodania:2008-12-30
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Edzioszek   Link do posta
19:11:28, 24-12-08
tak trzymac Panowie!

anonim
Autor: Brat Albert   Link do posta
18:25:04, 27-12-08
KURWA TAK !!!!!!

luzik
Autor: luzik   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:32:58, 30-12-08
JOŁ

MYSPACE.COM/BRAMMARAPUWLADNIA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:51:03, 30-12-08
YOL

anonim
Autor: **3D aka DillDoDupy**   Link do posta
12:01:08, 30-12-08
Nie oszukujmy się. Są bardzo przeciętni. Dowód? Po 10 latach napierdalania z rapem w sercu i na ustach ich poziom jest średnią krajową. Z całości wyróżnia się tylko Karim, który niestety musi brnąć na bardzo prostych i słabych jakościowo bitach. Propsy w ich przypadku mogą być tylko za wytrwałość a wpisywanie wszędzie gdzie się da info o 10 lat działania w podziemiu są nożem w plecy, który sami sobie wbijają. Większość debiutantów wychowanych na Eminomopodobnych tworach marketingowców zjada ich patentami, stylem, tekstami i nawijką o bitach nie wspominając. Wyjątkiem tak jak już wyżej napisałem jest Karim, który jest artystą przez duże A. Ostatnio zaobserwowałem ich nachalną autopromocję niestety niepopartą dobrym rapem. Parcie na szerokie wody, ale odradzałbym im metod typu żenujący klip zrobiony przez TVP3, który bez wokalu byłby odebrany jako część "Niedzieli w Bytkowie". A co do hip-hopu to nie on stracił autentyczność tylko raperzy, którym się pomyliła dupa z ustami i serce z portfelem. Prawdziwe rapsy są i to w ilości hurtowej jak świat długi i szeroki. Wystarczy wyłaczyć Vivę, olać mainstreim i poszukać. Jakby ktoś chciał chętnie dam kilka świadect zmartwychwstania rapmesjasza w wielu krajach całęgo globu. Kłaniam się nisko...

anonim
Autor: e jasiu   Link do posta
12:27:50, 30-12-08
dobra ekipa na tle tego całego ścierwa dają rade chłopaki w chuuj!

anonim
Autor: ds85   Link do posta
12:35:28, 30-12-08
mówicie że hip-hop stracił swoją autentyczność a nie umiecie wymienić kilku dobrych pozycji z minionego roku nie dlatego że ich nie ma tylko że ich nie znacie - to o jakim hip-hopie rozmawiamy? tak jak napisał kolo wyżej "Prawdziwe rapsy są i to w ilości hurtowej jak świat długi i szeroki. Wystarczy wyłaczyć Vivę, olać mainstreim i poszukać."

ps - **3D aka DillDoDupy** wrzuć tu kilka pozycji godnych uwagi wg ciebie bo widze ześ ogarnięty człek!

anonim
Autor: iza .   Link do posta
12:35:39, 30-12-08
Ze wszystkim zgadzam się z przedmówcą .Święte słowa ;D

anonim
Autor: iza.   Link do posta
12:37:40, 30-12-08
(z **3D aka DillDoDupy** ) xd .. pozderss .

anonim
Autor: znajomek   Link do posta
13:19:38, 30-12-08
szacunek za to co robią, a podpisuję się obiema rękami pod 3d

Aemde
Autor: Aemde   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:22:41, 30-12-08
Są słabi! Może ten Karim coś zrobi lepszego samemu, chociaż ten klip co mu tvp3 zrobila to tandeta! Ale ostatnio fajny klip zrobili teledysk- do kawałka z pianinkiem coś w rodzaju filmu! Progres?

Baruch Spinoza
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:42:15, 30-12-08
3D wrzucaj swoje propozycje płytowe

anonim
Autor: xxxxxxxxxxxxxxxxxx   Link do posta
16:14:17, 30-12-08
LMNO & Kev Brown - Selective Hearing
Batsauce - The Gipsy Diaries
Big Shug - The Other Side of The Game
Jake One Presents - Wihte Man Music
New Jack Hustle - Sound Check
Black Milk - Tronic
Termanology - Politics As Usual
Madlib - Beat Konducta Vol 6  Dil Withers Suite
Grand Agent - Adult Contemporary
Shawn Jackson - First of All[2007]
El Prez - The Daily Show EP
Damu - Spare Time
Pete Rock - NYs Finest
Molotof - The Way of Dragon
Afro Kolektyw - Połącz Kropki
Medium - Seans Spirystyczny[raczej ze względu na formę,aniżeli poziom]

przykładowo

anonim
Autor: Typer Traper   Link do posta
18:11:16, 30-12-08
nie slyszalem ich...

anonim
Autor: **3D aka DillDoDupy**   Link do posta
15:21:06, 01-01-09
Najpierw zrobię wstęp do szamba z mózgu (zarzucę starsze pozycje z różnych części świata - może wtedy bohaterowie wywiadu odkryją, że w innych krajach w 2006 wciagali nosem "dekadentów" z Polski).  Zmęczony Sulwestrem zarzucam na dzień dobry pierwszą myśl - poniższe tytuły są kroplą w morzu. Zaczniemy powoli, jak się spodoba to popłyniemy na głębokie wody w seriach po 3 - 5 albumów, bo naprawdę warto słuchać dogłębnie:
 
- Marco Polo (Kanada/USA) - "Port Authority" (bity kwintesencja, flow z górnej półki, goście klasyka)
- Cronite - (Chorwacja) Messiah (bity pro, flow i składnia rymów jakby typ był z NY)
- Snowgoonz - (Niemcy) - "Black Snow" (bity burzą fundamenty podziemia, flow jak niżej)
- Nironic (Czechy) - Let's Go EP (bity niszczą, flow rozpierdala graczy z pierwszej ligi USA)
- Petter (Szwecja) - Bananrepubliken (celowo zaczepnie ku "Dekadzie" - płyta ma 10 lat a rozpierdala)
 
i na potwierdzenie moich słów że hip-hop ma się nadal dobrze:

- Pacewon Mr. Green - (Stańce)- The Only Color Matters Is Green
- Armyfatique (Holandia) - The Initiation.

Ogólnie lubię korzenny, klasyczny klimat, co zresztą bedzie słyszalne po przesłuchaniu moich propozycji (szczególnie z USA, bo Euroa ma swój styl, który uraczył mnie melodyjnością, ale nie spod znaku discopolo).
Miłośników rapsów proszę o zdanie po przesłuchaniu. Jak będzie choć jedna zainteresowana osoba, będę dodawał z wielką chęcią co tydzień lub dwa.
Pozdrawiam ludzi z pasją i sercem.
Kłaniam się nisko...

anonim
Autor: Tomash!!   Link do posta
20:02:15, 04-01-09
3D mógłbyś podać linka do tej produkcji? Bo nigdzie nie moge znaleźć?
Nironic - Let's Go EP

anonim
Autor: grafson   Link do posta
12:27:28, 05-01-09

La Coka Nostra

Jedi Mind>King Syze,Vinie Paz

Army of Pharaons

Snowguns

JBL - i to nie wszystko. Bialy Rap rules


mario wgc---;
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:22:37, 29-01-09
dokładnie tak

anonim
Autor: Nie oszukujmy się. Są bardzo przecięt   Link do posta
11:36:29, 20-02-09
Nie oszukujmy się. Są bardzo przeciętni

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-188-89.compute-1.amazonaws.com (18.232.188.89). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.