Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Powrót Pięć Dwa na scenę

Powrót Pięć Dwa na scenę

Autor: Mystery

Dowiedz się więcej o: Pięć Dwa (52 Dębiec).

Już od półtora miesiąca mamy nowy 2009 rok i powoli zapominamy o ubiegłym. Jednakże szczerze można przyznać ze tamten rok dla 52, no i oczywiście dla fanów jest rokiem wyjątkowym. Rok 2008 można otwarcie nazwać rokiem powrotu 52 na scenę. Po pięciu latach ukazała się płyta w ciężkim klimacie lat dziewięćdziesiątych, płyta, która na pewno by była uznana na Płytę Roku 2008, gdyby nie to, że ukazała się w podziemiu.

Cofnijmy się trochę... We wrześniu 2003 roku Hans wydaje solową płytę "P-Ń VI". Ta płyta wpisała się już w historię polskiego rapu. 52 Dębiec tą płytą mocno zadebiutowało i od razu uplasowało się wysoko na polskiej rapscenie. Rok 2004 to promocja tejże płyty, koncerty, gościnne udziały i klipy. To samo w 2005 z tym, że zapowiadana na ten rok jest następna płyta. Choć Hansowi dysk się spalił zapowiedział nową płytę na połowę roku 2005. Minął rok 2005, płyta się nie ukazała, a Hans został dyrektorem artystycznym UMC. W 2006 52 mogliśmy usłyszeć tylko na gościnnych zwrotkach; no i warte wspomnienia, Hans wydaje płyty Wiśni i Deepa z Bobikiem. Rok 2007 nazwałbym rokiem nieurodzaju, żadnych nowych zwrotek, żadnej płyty, ale.... Pojawiła się informacja, że 52 w założycielskim składzie pracuję nad nową płytą. Jeszcze w listopadzie mogliśmy usłyszeć Creutfeli. Świetny numer...

Każdy fan 52 zaczynając rok 2008 nie spodziewał się, tego, co planuje 52. W lutym miała miejsce premiera DEEP HANS. Premiera w Internecie. Każdy mógł płytę ściągnąć, albo zapłacić na ściągnięcie mp3. Płyta na samym początku roku zdeklasowała całą scenę. Dlaczego? Niepowtarzalny klimat, niepowtarzalna tematyka, niepowtarzalne wykonanie. Płyta jest niepowtarzalna, lecz także trudna w odbiorze. Niestety przez to od razu było wiadome, że płyta nie odniesie sukcesu komercyjnego. Choć szczerze przyznam jak na nielegal płyta miała nie małą otoczkę wokół siebie, to i tak chłopaki z 52 na płycie nic nie zarobili.

Do płyty ukazały się dwa klipy, które pozwolą nam wczuć się w klimat płyty. Już w maju 2008 fani dowiedzieli się o tworzeniu nowego projektu 52, projektu trip-hopowego. 2 czerwca ukazała się na allegro limitowana edycja albumu 52 "Deep Hans". Z początku myślałem, ze płyta sprzeda się jak świeże bułeczki, jedna, dwie aukcje i płyty nie będzie; w końcu Liroy na allegro sprzedał 1 000 sztuk, a 52 jest o niebo lepsze. Jednakże płyta słabo zeszła. Jest parę powodów. Jeden to cena, mało, kto kupuje oryginalne płyty za 25 zł a DH kosztuje 40 zł. Dwa to wydanie na CD było prawie pół roku po wydaniu płyty. Przez to płytę kupili jedynie kolekcjonerzy. Słaba sprzedaż nie oznacza słabej popularności 52, przecież album ściągnęło ok. 100 000 ludzi z policzalnego źródła, a przecież jeszcze warezy czy rapid?

Trzeci powód i może jeden z ważniejszych to to, że niestety Deep Hans został wydany 5 lat po ostatniej płycie 52. W kilkunastoletniej historii polskiego Hip hopu to ogromna przerwa. Fani 52 Dębiec się wykruszyli, w 2007 już mało kto mówił o 52.

Po ukazaniu się płyty w wersji CD można było także kupić koszulkę 52. Następnie gościnny utwór na płycie Krisa. Na początku października singiel Rise UP! 21 listopada premiera składanki PN-X na której są 2 płyty CD z muzą i jedna DVD z klipami. No niedługo przed końcem roku klip do wspólnego utworu z The Old Cinema.

2008 rok to powrót Pięć Dwa Dębiec w mistrzowskim stylu. 2 płyty (no jakby się tak czepiać szczegółów to 3 płyty CD i 1 DVD), 3 klipy, koszulka fanowska, koncerty. Czego można chcieć więcej? Podsumowując był to najlepszy rok dla fanów 52 Dębiec.

Dowiedz się więcej o: Pięć Dwa (52 Dębiec).


Informacje o artykule
Data dodania:2009-02-23
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Mystery, 28 lat
mężczyzna, Lipsko

neoreahecse
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:12:07, 27-02-09
na pewno by była uznana na Płytę Roku 2008, gdyby nie to, że ukazała się w podziemiu hahahaah płyta ma tyle samo dobrych numerów co słabych, czyli jest średnia.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-208-66.compute-1.amazonaws.com (3.234.208.66). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.